Hegemonie voorlopig in Nederlandse handen 957S Oude man met hamer en broodmes vermoord Eis luidt: levenslang Foster Dulles en Stassen waren in ons land Onder de indruk van de ramp Financiën en Economie Dorp saboteert egoïst /-.alerdag 7 Februari 1953 (Ctader redactie van Jos. H. C. Serrée) Alle correspondentie adressere men aan de redactie van dit blad. Probleem no. 158 Auteur: JOH. v. d. BOOGAARD, Nuland (N.-Br.) Eerste publicatie (Zwart) I Oplossing van probleem no. 156 Auteur: OSCAR BAEKE, (Antwerpen) (België) Opgedragen aan de wereldkampioen Stand in cijfers (beiden elf schij ven). Zwart: 1 2 8 9 10 16 18 19 25 26 en 9. Wit: 17 21 27 28 31 32 35 37 38 41 en 9. Wit wint als volgt: 49—44. (39x50) 35—30. (50x6), 27—22!! <6x27) 37—31!! (26x28). 21x5, (25x34), 5x40 Zwart: drie schijven op: 1 2 en 16 Wit: een dam op veld 40. Er is nu een eindspel ontstaan als volgt: Zwart verplicht 16—21, anders volgt direct 40—12!, Wit 40—18, (1—7 verplicht.) 18x1. (21—27 verplicht), 1— 23. (2—7 weer verplicht). 23x1, (27— 32 gedwongen). 1—,29. (32—37), 29—47 en wint in een scherp tempospel. Werkelijk een ..grootmeesterlijke" compositie, opgedragen aan onze groot meester Piet Roozenburg. Deze fraaie compositie was gecomponeerd op een combinatie van de bekende „Turkse- slag" en die eindigde met een prach tige „waterval". Vele oplossers(sters) meenden, dat dit vraagstuk remise was. echter de juiste oplossing hebben zij niet kunnen vinden of ontleden, vanwege de prachtige raffinementen. welke in deze compositie verscholen lagen. Hulde aan onze Belgische auteur! Goede oplossingen betreffende de problemen en partijvraagstukken N'o.'s 154, 155, 156 W. Tesselaar, St. Maarten (N.-H.); B. Scholte Hoogezand; W. v. Hoeven, Sappemeer; A. v. d. Last. J. van Gendt, J. Vos, G. Vink, allen Amersfoort; J. van Oorschot, Alkmaar; J. Stam, Ber gen (N.-H.); J. de Leeuw, W. Brokx, A. Vos, A. J. Spelbos, H. Scherrenberg, J. van Wees, J. Oorschot, H. Askamp, G. v. d. Linden, mej. Teijsen, allen Utrecht; D. Schaper, Grootebroek (N.- H.); Adolf Schaper, Lutjebroek (N.- H.); Cor de Kruijff. Loenen a/d Vecht; A. J. Poppen, J. Haring, H. v. d. Steen, Utrecht; A. C. v. Vliet, Vinkeveen; J. Verkerk. Harmeien; J Verbeek, Hoorn; H. v. Tulder, G. v. Dijk, B. J. Overwater. Alf de Leeuw. A. de Gre- ve, A'dam; H. v. Zwieten. mej. A. v d. Linden. Den Haag; A. v. Vught, Utrecht: J. P. Admiraal. Barendrecht; Th. J. Viset. Hoorn: G. van Dalen, Utrecht; G. A. van Egmond, Schoonho ven: H y. Rijn, Maarssen; G. Slot boom, Zuilen. Na loting werd geluk kige winnaar Jan de Leeuw, Maria- laats 8a. Utrecht. Onze felicitatie! Hij ontvangt naar keuze een dam boekwerkje of sigaretten Aan alle op lossers (sters) dank voor hem of haar uitstekende analyses. AMSTERDAM Tegen de 39- .iarige los werkman G. L. uit La ren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, nir. G. R. Nube. levenslang gevangenis straf geëist wegens de moord on de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden. De twee verdachten erkenden tezamen op Woensdag 30 Augus tus j.l. deze oude man met een hamer en een broodmes des mor gens bij het krieken van de dag in zijn tuin van het leven te heb ben beroofd. Twee dagen tevoren hadden zij dit plan reeds willen uitvoeren, doch toen verscheen de tuinder door een toeval te laat. De oudste der beide verdachten had vroeger voor de tuinder ge werkt en meende te weten, dat deze des morgens vaak met vrij veel geld on zak terugkeerde van de veiling. Met zijn jongere maat besprak hij hét plan de tuinder (Wit) Wit begint en wint Inzendtermijn veertien dagen na plaatsing Stand in cijfers: Zwart twaalf schijven op; 2 9 10 11 13 14 21 22 27 31 35 en 36. Wit 13 Schijven op: 23 24 25 29 30 34 38 12 43 44 45 46 en 49. Biografie van onze problemisten JOHAN VAN DE BOOGAARD: een begaafd problemist uw jonge begaafde en productieve] problemist werd op 5 Februari 1024 te Nuland (Noord-Brabant) geboren. Op zeer jeugdige leeftijd (veertien jaar) begon hij de problematiek te beoefe nen. Hij bestudeerde de damproble- men, opgenomen in vele dagbladen en periodieken, wat tot gevolg had de edele kunst van componeren in al haar finesses degelijk onder de knie te verkrijgen. Het duurde geruime tijd voordat deze jonge auteur zijn eerste compositie publiceerde in de ,,'s-Herto- genbossche Courant". Scheijen schreef over dit eerste product van deze be gaafde auteur: „een niet onaardig ge luid van een veelbelovende spruit". In 1941 publiceerde v. d. Boogaard In de „Ver. Kath. Pers" een groot aan tal fraaie composities. Momenteel heeft hij ruim duizend composities ge publiceerd. Zijn successen in proble- menwedstrijden zijn vrij groot te noe men. Wij geven slechts enkele feiten. Eerste prijs „Snelcompositie", Réunie van de „Kring voor Damproblema- tiek" 1948 Réunie '49 eerste prijzen voor Blind- en Snelcompositie, tweede prijs „Kompas" 1946 en vele andere fraaie resultaten. Wij laten hier het probleem volgen uit de „Internationale Problemisten Wedstrijd" 1946 „Kom pas". Dit vraagstuk was gebaseerd op het bekende motief van auteur E. B-oissinot Wij raden onze oplossers (stars) aan dit bekroonde werkje zeH eens te ontleden. Het is werkelijk de moeite waard het werk van deze s'-ra bekende en veelzijdige persoon- lï'khèid nader te leren kennen en te' waarderen. Wij hopen nog meer vraagstukjes van deze trouwe mede werker in onze rubrieken te plaatsen.! Auteur: JOH. v. d. BOOGAARD (Zwart) (Wit) 13 x 14 schijven Wit begint en wint Inzendtermijn veertien dagen na plaatsing Voor onze haïsdammers en beginners! Het slaan Slaan is verplichtend! Elke slag moet regelmatig stuk voor stuk wor den aangetoond, waarbij men wel ver schillende malen over hetzelfde open veld mag gaan, maar niet ten tweede male over hetzelfde stuk. Tijdens het slaan mogen de vijandelijke stukken niet van het bord worden genomen. Dit geschiedt na de slag, aldus regle ment no. 14 (uitgave van de „Kon. Ned. Dambond". Wij zullen artikel 14 met een aardig voorbeeld illustreren, namelijk: uit het boek „Practische Damlessen". Auteur: PH. DE SCHAAP DE EUROPESE SCHAATSTITELS Broekman en Huiskes zijn snel naar de top geklommen Als men Klaas Schenkde ploegleider van het groepje hardrijders mag gelovenzal Nederland de eerste jaren op alle Europese en tvereldtournooien onverslaanbaar zijn. Broekman zo zeide hij ons kort na afloop van de hardrijderijen in Hamar is nog altijd niet aan zijn top- i vorm toe en in Anton Huiskes zie ik over enige jaren een glansrijke opvolger van Kees. Taaie v. tl. Voort telde mee Misschien is de rol van Gerard Maarse. onze sprinter, uitge speeld, maar ik heb een nieuwe kracht op het oog, Bertus van 't Oever, je ziet, dat we dus heel behoorlijk in ons materiaal zit- ten". Het klinkt erg mooi. En i zoals de zaken nu staan, geloven j wij ook, dat Schenk voor een groot deel gelijk heeft. Al mag niet uit het oog worden verloren, j dat de Noren nog altijd hopen op een terugkeer van Andersen. De beroemde Noor en dat is wel merkwaardig liet zich niet j zien bij het Europese tournooi. De enige reden, welke voor zijn wegblijven werd gegeven, was, i dat Hjalmar plotseling spijt had I gekregen van zijn besluit niet meer te zullen rijden. Al heeft dat hem, een sportman, die aan de top van zijn carrière staat, heel hard gelegen. Andersen, zo gaat tenminste het hardnekkige gerucht in Noorwegen, is van plan het volgende seizoen weer terug te komen. Hij is nu al be zig zijn doen en laten er op te richten, het harde leven van een beroemd athleet, die beroemd .wil blijven en zich daarvoor on noemelijk veel offers wil ge troosten. Maar goed, zover is het nog niet. de hele comeback van Andersen is nog een gerucht, en wie weet. hoe zijn terugkeer zal zijn, als hij dat inderdaad mocht doen. Verbluffend De Nederlandse superioriteit is in Hamar werkelijk verbluffend geweest. Wij hebben ons afge vraagd, hoe het eigenlijk moge lijk is. dat ons land, dat immers zo zelden ijs kent, zulke grote rijders voortbrengt. Het blijkt, dat de Nederlanders echter rela tief meer schaatsen dan de Scan- dinaviërs als er tenminste ijs is. In het hoge Noorden is het vaak te koud, schaatsen bij twintig graden onder nul is nu eenmaal niet bepaald een genoegen. En bovendien wordt het ijs meestal bedekt door een dikke sneeuw laag. Bij de Nederlanders zit het schaatsen in het bloed. Hij doet het van jongsaf aan, een natio nale wintersport. Vandaar, dat Klaas Schenk wa rempel geen vrees behoeft te hebben om nog eens verlegen te zitten om materiaal. Broekman blijft voorlopig nog het parade paard: de Lierenaar is en hij heeft ons dat nadrukkelijk verze kerd stellig van plan hetzelfde te bereiken wat Andersen een maal heeft gedaan. Hij wil zeker bij de winterspelen in 1956 het Olympisch goud binnenhalen op de 5000 en 10000 meter. En Huiskes Maar behalve Broekman is er ook nog een Huiskes, die ook niet zonder eerzucht is en die zich binnen luttele jaren tot een van de sterkste rijders op de lange afstand heeft ontwikkeld. En de Twentenaar is bovendien iets rijk wat Broekman helaas nog altijd niet in voldoende mate bezit. Ook dat heeft Hamar weer eens ge tond. De Lierenaar is nog altijd geen vechter van het formaat van een v. d. Voort of van een Huiskes. Die twee zullen zich door geen Stand in cijfers: Zwart een dam op 25 Wit vijf schijven op: 27 28 38 39 en 42. Wit wint door de zogenaamde „Coup de Turc" (de „Turkse slag"). Het principe, dal men niet twee keer over schijf 39 mag slaan, is hier wel duidelijk aangetoond, doordat de dam, via de velden 39, 42, 27 en 28 op veldi 33 stopt. Na deze slag worden de schij-l ven weggenomen en Zwart verliest.! Wit s*at met 38x29 de Zwarte dam. Dit reglement 14 is van zeer grote waarde voor onze beginners èn voor de partij-spelers! De probleem-auteurs baseren op reglement 14 nog vele fraaie composities! (Wordt vervolgd) De heer A. Th. Laviping, de nieuwbenoemde Nederlandse gezant te Bonn, heeft bondspresident Heuss zijn geloofsbrie ven overhandigd. De heer Lamping (links) en bondspresident Heuss tijdens het aanbieden van de geloofsbrieven. enkele tegenslag laten ontmoedi gen. Integendeel, zij worden er eerder door geprikkeld. Zo heeft v. d. Voort, die immers al geen kans meer had Broekman te kun nen overtreffen, toch nog op de 10.000 meter een vechtlust aan de dag gelegd, waarop hij trots kan zijn, de wil om zich tot het uiterste te geven. Van der Voort, 31 jaar, was de nestor in dè klei ne familie hardrijders, maar hij is een jongen, die als de moge lijkheid er voor blijft, nog geruft enkele jaren op het voorste plan kan blijven. De oude Peter Sin- nerud, 76 jaar. die eens tegen Jaap Eden heeft gestreden om de wereldtitel, is een vurig bewon deraar van Kees Broekman, hij is dat ook van Wim van der Voort. Sinnerud was zelf aanwezig bij de wedstrijden, natuürlijk, en hij stak zijn bewondering voor het Nederlandse materiaal en speciaal voor de onverzettelijke v. d. Voort niet onder stoelen of banken. „Dat is er zo een, die nooit opgeeft, het juiste moreel voor een athleet en speciaal voor een hardrijder". Noren vielen tegen Intussen is het rijden van de Noorse favorieten en vooral van Finn Hodt wel heel erg tegen gevallen. Hodt was begonnen met een prachtige 500 meter, maar dat bleek alles te zijn. Hij kwam na de 5000 meter al niet meer in het stuk voor. Dat was de eerste teleurstelling. Maar nog pijnlij ker was het falen van Sverre Haugli, op wie men al zijn hoop had gesteld, de oersterke slager uit Oslo, die een week tevoren op brillante wijze de Noorse titel in zijn zak had gestoken. Haugli heeft eigenlijk op alle nummers gefaald. Hij is geen sprinter, maar toch nog altijd één van be tere kwaliteit dan Kees Broek man. En dat hij geen betere tijd voor zich kon laten afdrukken, dan van de Nederlander wees al direct op een zwakte bij de Noor. De 5000 meter heeft hem de grote klap gegeven. Zijn tactiek Broekman vermorzelen onder een moordend tempo kan men be grijpen.. Maar juist was het niet. Het was min of meer de strate gie van een wanhopige, die alles of niets wilde hebben. Welnu, Haugli kreeg niets. Toen hij Broekman niet kwijt kon raken, brak zijn moreel na enkele ron den reeds in duizend stukken. Hij was een geslagen man, niet al leen op dit nummer maar ook voor de 1500 en 10.000 meter, welke nog voor de boeg lagen en dus voor het totaal verzinken van Roald Aas, de rijder, die en dat is wel heel duidelijk gebleken te vroeg in vorm is geweest. Aas heeft geen rol van beteke nis gespeeld bij dit kampioen schap. Men had grote dingen van hem verwacht, men had hem zelfs de opvolger van Andersen gestempeld. Er is niets van uit gekomen. Voorlopig althans, want Roald Aas is nog heel jong en nog heel onervaren. En dat is Kees Broekman ook geweest, zo dat het best mogelijk is, dat over enkele jaren dezelfde Aas wel de grote man gaat worden, die men nu al in hem wilde zien. En nu met de wereldkampioen schappen voor de deur, ziet het er naar uit, dat Nederland ook met een wereldtitel zal worden vereerd. Tenminste als de zaken zo blijven als ze nu staan. Het is immers nog steeds niet zeker, dat de Russen naar Helsinki komen. Komen ze niet dan kan men een reprise van Hamar verwachten, de paar Koreanen en Amerikanen doen Broekman niets. Verschijnen de Russen echter wel, de recordbrekers van het wonderoord Almasta, dan kan er op de nodige sensatie worden ge rekend. En of Broekman dan we reldkampioen wordt, zal een heel groot vraagteken blijven. Veemarkt Emmen EMMEN, 6 Febr. Aanvoer: 11 drachtige- en fokzeugen; 539 biggen en lopers; 2 geiten; 36 stuks pluimee en 50 konijnen. Prijzen: biggen 30—45; lopers 70100; drachtige- en fokzeugen 325400; oude kippen 2.504; konijnen 25. Overzicht: geringe aanvoer vanwege de gladde wegen, me hoge prijzen. Over het algemeen had de handel niet veel te bete kenen, behalve op de varkens- markt. De handel in biggen was vlot. Runderen niet aangevoerd, van wege de inenting tegen mond en klauwzeer. Pluimeemarkt: weinig belang stelling, de kippen werden over genomen door ae handelaren. diens-portefeuille te ontroven. Zij wachtten de tuinder op de bewuste morgen op, brachten hem met de hamer en het mes met vereende krachten ernstige I verwondingen toe, ontroofden hem zijn portefeuille, waarin f700 bleek te zitten, en spoedden zich daarna op fietsen naar hun werk. Maar voor hij de laatste adem enkele uren later uitblies, ver telde de tuinder aan zijn buur man, die hem om 6 uur die mor gen vond, wie de daders waren geweest. De mannen werden ge arresteerd èn vielen al spoedig door de mand. Thans is tegen bei den levenslang geëist. De jongste der beide verdach ten, die wegens psychopathische eigenschappen verminderd toere kenmgsvatbaar wordt geacht, was al eens ter beschikking van de regering gesteld, toen hij had deelgenomen aan een roofoverval op een taxichauffeur te Alkmaar. De oudste werd door zijn verde diger geschilderd als een fantast zonder wilskracht. De rechtbank zal op 19 Febru ari a.s. uitspraak doen. Stoffelijk overschot van vermiste soldaat aangespoeld Het stoffelijk overschot van de sedert 1 Februari bij reddings werk vermiste dpi. soldaat. A. Zwarts, afkomstig uit Delft, is op 5 Februari in de omgeving van Klundert aangespoeld. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar het Gemeentelijk Gasthuis te Zevenbergen. GELD INZAMELEN VOOR ZICHZELF In de gemeente Reusel (N.B.) is door de Rijkspolitie een echt paar aangehouden, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de nood gebied en. Dit geld werd echter te eigen bate aangewend Grafische bedrijven bieden steun Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven in Neder land heeft besloten dat uit het Algemeen Sociaal Fonds voor de Grafische Bedrijven een zeer be langrijk bedrag zal worden be stemd voor hulp aan grafische werkgevers en werknemers in de getroffen gebieden. Eiermarkt DEDEMSVAART Aange voerd: 10.000 stuks, prijs 13.80 14.60 de 100. H.M. Koningin Juliana heeft gis termiddag in het Paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dul les en de directeur van het bu reau voor wederzijdse veiligheid, Harold E, Stassen, ontvangen. Beiden werden vergezeld door de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin, die zijn landgenoten aan de Koningin voorstelde. Van links naar rech's: Selden Chapin, John Foster Dul les, H.M. de Koningin en Harold E. Stassen. Met de super-constellation van president Eisenhower zijn gistermorgen om vijf minuten over elf de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid Harold E. Stassen, uit Bonn op Schiphol aangekomen. Zij werden op het vliegveld' ontvangen door de minister van buitenlandse zaken, Mr. J. M. A. H. Luns, de chef van het protocol Mr, J. Visser, de Ame rikaanse ambassadeur Selden Chapin en de heer Clarence Hunter, die tot voor kort hoofd van de M.S.A. in Nederland was. Alvorens in de gereedstaande auto te stappen liet de Ameri kaanse minister een geschreven verklaring aan de pers versprei den. Deze luidde: „De heer Stas sen en ik hebben met waar ge noegen ons bezoek aan Neder land tegemoet gezien, maar voor ons genoegen is droefheid in de plaats gekomen, door de grote tragedie die uw land heeft ge troffen." „Wij hebben op onze vlucht hierheen iets gezien van de ont reddering door de zee teweegge bracht. Mogen wij nogmaals na mens onze regering en het Ame rikaanse volk ons diepst gevoeld medeleven met uw beproeving betuigen. Wij herhalen ook onze „Kemo" boekte grotere omzet De verkopen van de N.V. Kemo Corsetfabriek hebben zich gedu rende 1952 tamelijk normaal en regelmatig ontwikkeld, aldus het verslag. In toenemende mate gaan de halfjaarlijkse oprui mingstijdvakken hoogtepunten vormen, met daartussen in lang- gerekte kalme periodes. Begin September is een nieuw filiaal te Enschede' geopend, dat bij de vrouwelijke bevolking een gun stig onthaal heeft gevonden en aan de omzetverwachtingen vol- j ledig heeft voldaan. De totale omzetten waren nog iets hoger dan in 1951, hetgeen een gunstig verschijnsel is, daar de prijzen over het geheel lager waren. De brutowinst beloopt f2.243.070, waaruit na afboeking der onkosten van fl.666.598 en aanvulling pensioenfonds ad f38.858 een winstsaldo resteert van f537.613. Voorgesteld wordt een dividend van 9.4 procent, dit jaar nog het fiscale maximum. Omtrent de jaarwisseling is een behoorlijk evenwicht bereikt tus sen vraag en aanbod van textiel- goederen op een vrij stabiel en redelijk geacht prijspeil, aldus de directie. In Nijmegen is een per- ceel in aanbouw. Denkelijk zal in Augustus-September hier een filiaal geopend worden. N.V. „Pcngadjaran" wordt geliquideerd Commissarissen en directie van de N.V. cultuurmaatschappij „Pengadjaran" zullen tot hun spijt aan aandeelhouders der ven nootschap moeten voorstellen tot liquidatie der vennootschap te besluiten. Her-exploitatie van de onderneming is onmogelijk ge bleken, zodat abandonnering on vermijdelijk is. Aangezien geen saldi aanwezig zijn, kan niet op enigerlei uitkering uit deze liqui datie worden gerekend. Panter Sigarenfabrieken Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat, in afwijking van een eerdere publicatie, de voormalige Gustaaf Adolf Siga- renfabriek te Zeist is overgeno-| men door de Panter Sigarenfa brieken der firma H. en J. van Schuppen te Veenendaal. De fa briek te Zeist wordt nu geëx- ploiteerd als filiaalfabriek. Tevens vernamen wij, dat de Panter Sigarenfabrieken een eerdere werkafdeling in de ge- meente Dodewaard thans uitge- breid hebben met de sigarenfa-! bricage, zodat ook daar een filiaalfabriek onderhouden zal worden. gelofte, dat wij zullen helpen het lijden van uw volk te ver lichten." De verklaring van Foster Dulles luidde verder: „Ik ben blij te weten, dat onze gewa pende macht in Europa al in staat is geweest aanmerkelijke hulp te bieden. De heer Stas sen en ik zijn hierheen geko men op vriendelijke uitnodi ging van uw regering en op verzoek van president Eisen hower, om met uw leiders van gedachten te wisselen over za ken van wederzijds belang. Wij en de Verenigde Staten hebben de Nederlanders altijd beschouwd als een van Amerika's sterkste en oudste vrienden. Ik ben er zeker van dat ons bezoek de voortzetting van deze warme vriendschap zal consolideren." Bij de Koningin. De Koningin ontving gister middag om 12 uur in het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag minister John Foster Dul les en de directeur van het bureau Wederzijdse Veiligheid (M.S.A.), Harold E. Stassen. Beiden waren vergezeld door de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Cha pin, die zijn landgenoten aan de Koningin voorstelde. De Konin gin onderhield zich een korte tijd met het gezelschap, dat zich daarna naar de residentie van de Amerikaanse ambassadeur be gaf, waar de lunch werd ge bruikt. De omzeilen Ier Beurze in Januari De grotere activiteit op de Amsterdamse effectenbeurs in 't nieuwe jaar komt duidelijk tot uiting in tiet omzetcijfer van de aandelen. Totaal is voor een waarde van f 37.019.000 in aan delen verhandeld, een cijfer dat sinds lang niet bereikt is. Alleen in Juli van het vorige jaar be droeg de omzet ruim f 40 mil- lioen. Alle overige maanden was dit cijfer lager dan in Januari. In de obligaties werd een om zet bereikt van f 65.863.000, het geen eveneens een vrij hoog ge middelde is. 14.573 certificaten I van Amerikaanse Shares verwis- selden van eigenaar. De vaste stemming ter beurze wordt voorts weerspiegeld in het ANP- CBS gemiddelde, dat in Januari met bijna 8 punten gestegen is tot 144.39 per 30 Januari. Nominale waarde en koerswaarde van aandelen I In Januari is de nominale I waarde van alle ter beurze ge- noteerde aandelen met f 37 mil-1 lioen gestegen tot f 3603 min, de koerswaarde met f 332 min. tot f 6542 min. Alle rubrieken hebben tot deze: stijging bijgedragen. Nominaal vermeerderden de nederlandse aandelen met f 33 min. tot f 2032 1 min. en in koerswaarde met j f 212 min. tot f 3139 min. de in-' donesische aandelen stegen nomi naal met f 4 min. tot f 632 min. en reëel met f 50 min. tot f 439 min. petroleumaandelen nomi naal onveranderd op f 939 min. maar in koerswaarde f 70 min. hoger op f 2964 min. Beur sover zicht AMSTERDAM. 6 Febr. Op de laatste beursdag van deze veel bewogen week kwam er in het algemeen beeld van de fondsen- markt geen ingrijpende veran: dering. Met behoud van de vrij gunstige ondertoon legden diver se papieren lichte neiging tot stij gen aan de dag, waarbij de af faire in vrijwel alle hoeken be perkt bleef. Gisteren reeds was de omzet geringer dan de laatste tijd het geval was. nl. ongeveer f 1.7 milhoen. AKU gaf vandaag de toon aan. De gehele middag werd dit fonds in open hoek druk verhandeld op 2 pCt. hoger niveau. Philips en Unilever deden het kalmer aan. Ook Olie trad weinig op de voorgrond, maar ontmoette toch enige vraag met name uit het buitenland. Van de indonesische waarden was Amsterdam Rubber in herstel. Sumatra Tabakken licht aangeboden na de vaste stemming der laatste dagen. HA V trok weinig de aandacht. De scheepvaartmarkt lag verdeeld, maar merendeels waren de koer sen hier wat lager. De belangstelling gaat de laatste dagen uit naar aandelen van bouwondernemingen, die mogelijk betrokken kunnen wor den bij het herstel der over stroomde gebieden. Vrijwel alle bouw- en beton-maalschaDpijen, waarvan de aandelen ter beurze zijn genoteerd, zi.in in koers ge stegen en ook vandaag werden in de loop van de markt hogere adviesprijzen vernomen. Staats fondsen bleven onveranderd en ook overigens trad er weinig wij ziging op, zodat de beurs in kalme stemming sloot. Het gironummer van het Nationale Ram pen fonds is 9575Den Haag. Dal nummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. Veel geld is nodig om de gevolgen van de enorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel sturen. Ook aan de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postwissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen wij in dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds. Hij leeft nu op water en brood ASSEN, De dorpsgemeen schap van Vledder (Dr.) heeft zich bemoeid met een ingezetene in die gemeente, die niet van plan was ook maar iets te doen om de positie van het Nationaal Ram penfonds te versterken. Men wist dat de man ongeveer 500 zakken in voorraad had, doch toen een beroep op hem werd gedaan, zakken beschikbaar te stellen voor het dichten van de dijken, werd dit beroep niet in gewilligd. Toen een dag later een geldinzameling werd gehouden, die in deze kleine Drentse ge meente een bedrag van f 9809.50 opbracht, heeft dezelfde man de collectrices wederom met lege handen weggezonden, en zoiets laat een dorpsgemeenschap nu eenmaal niet op zich zitten. Zij hebben de bakker, de kruidenier, de slager en andere leveranciers aangeraden niet meer aan de man te leveren, op straffe van het ver lies van de klandizie in het dorp, en het spreekt wel vanzelf, dat de leveranciers dit risico niet wensen te nemen. Het gevolg van een en ander is, dat het gezin nu op water en brood (eigen ge bakken) zit.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3