Alkmaar is 80 mille gepasseerd Agenda Genootschap Nederland - Engeland Tentoonstelling van zelfportretten FILMS van de week GuareschFs Don Camillo Hr. Ms.Fregat Boeroe thuis gevaren Pagina 2 Zaterdag 7 Februari 1953 Inzameling Rampenfonds ALKMAAR. De opbrengst van de lijstcollecte van gisteren heeft die van vorige dagen over troffen. De oogst van gisteren was 18.380.22. Met het saldo van de vorige dagen betekent dit een ontvangst van 80.398.77. Er moeten nog zestien lijsten worden ingeleverd, doch grote verwachtingen worden ten aan zien hiervan niet gekoesterd. Onder de gisteren binnenge komen bedragen waren er o.m. van de bewoners en personeel van Huize Westerlicht 1700. personeel Centraal Ziekenhuis (voorlopige afrekening van één dag loon) f 1400.personeel van de firma Ringers 2000. verdubbeld door de directie tot totaal 4000.personeel Alk- maarse Confectie atelier ƒ755.50; Langestraat-Vereniging 100. personeel Kaashandel Gouda 894.58; een gift uit Italië, ge zonden aan kaashandel Gouda. ƒ273.07: een gift uit Frankrijk, gezonden aan Kaashandel Gouda. 47.88; muziekvereniging Excel sior 100.na-collecte perso neel Centraal Ziekenhuis 95.52 en patiënten Zweeds Paviljoen 20.personeel Ver. Brand- (Advertemie) NATIONALE GEDENKDAG ZONDAG a.s. BIERKELDER gesloten GEEN VESTIGINGS- VERGUNNING ALKMAAR Tegen het einde van dit jaar heeft de winkelier A. S. van de Wed. H. een siga renwinkel overgenomen, welke hij heeft laten verbouwen, ter wijl hij nog niet in het bezit was van een vakdiploma en een vergunning ingevolge de vesti gingswet Kleinbedrijf. Gistermiddag moest S. zich hierover voor de Economische Politierechter komen verant woorden. Pas in Mei a.s. kan hii zijn vakdiploma verkrijgen. De Officier wilde nog geen sluiting van de zaak eisen en vorderde een geldboete van f 50 subs. 20 dagen. De Politferechter legde S. een boete van f 25 subs. 10 dagen op. De Raadsman. Mr. A. V. M. Leesberg had nog meege deeld. dat met de Kamer van Koophandel voordien was afge sproken. dat S. de Wed. H. voor lopig nog als zaakwaarnemer zou laten optreden, Toen hii eenmaal in zee gestoken was. en de verbouwing achter de rug was en de financiële kant van de zaak geregeld, kwam van de Kamer van Koophandel het be richt. dat de zaakwaarneemster niet kon worden gehandhaafd, omdat gebleken was. dat zij niet de voortdurende leiding had ge had. Tóen volgde een proces-ver baal. De jonge sigarenwinkelier moet nu trachten, zo spoedig mogelijk de vestigingsvergunning in bezit te krijgen. K. A. MEISJES DISTRICT ALKMAAR ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: Zoals bekend, is binnen het kader van de Viering „100 Jaar Kromstaf" een dag geprojecteerd speciaal voor de Jeugd, en wel Zaterdag 16 Mei a.s. Op deze da tum zal te Utrecht een grote Jeugdmanifestatie gehouden wor den. Wij roepen alle leidsters en le den boven 12 jaar van alle ka tholieke jeugdorganisaties voor meisjes op, deze dag mee op te trekken naar Utrecht. Het Districtsbestuur K.A. meis jes heeft plannen om die dag spe ciale bussen te laten rijden. Wil iedere parochie vóór 15 Februari a.s. aan het Districts bestuur opgeven, het aantal leid sters en leden, dat meegaat. Verder is er een spaarsysteem voor degenen, die zich opgeven, spaarbonnen a f0.50 zijn tegen contante betaling verkrijgbaar bij het Districtsbestuur. Reiskosten 4- onkosten Utrecht (f 1.25) tesamen plm. f4.50. Op de terugweg zullen de bussen de route langs verschillende dorpen van het District rijden. Gevonden voorwerpen Gevonden over het tijdvak van 29 Januari tot en met 4 Februari 1953 en te bevragen aan het bu reau van politie te Alkmaar, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag, op kamer 14, le etage van 1718 uur. Blokfluit, portemonnaies met inhoud, vulpennen, handschoenen, shawls, cape, motorhandschoenen, lederen tas met inh., gloeilamp, auto, wanten, muts, schoenen, rozenkrans, servetring, gym schoenen, kolenzak. ring met lips- sleutel, paarlenketting, jongens jas, herenhoeden, zonnebril, gor dijnen, twee contactsleutels in étui, aantal rokjes, herenbril, geldsbedrag, zwembroek, cein tuur. Damclub D.D.D. ALKMAAR In de pas gehou den jaarvergadering werd het bestuur als volgt gekozen: H. de Jong, voorzitter; M. Hemels, vice- voorzitter; J. Mekken, secretaris, T. Korn, penningmeester en M. J. Langras Sr., commissaris. De uitslagen in de onderlinge wintercompetitie luiden: L. RavenstijnH. de Jong 11 M. Hemels—-J. Schuit 11 G. BakkumJ, Mekken 02 M. J. Langras Sr.J. Jorna 02 P. de WijnM. A. Langras 20 D. StamT.Korn 20 D. BruggemanD. Korn 02 P. SmolenaarsKlinkhamer 20 T. KornN. Visser 11 stoffen (uitgaanskas) ƒ300. met een extra gift van de direc tie der V.B. van f 300.voorts heeft de buurtvereniging Schar- loo haar feestkas van 3Ó0.ge stort in het Rampenfonds. De bridgeverenigingen van Alkmaar en omstreken worden uitgenodigd deel te nemen aan een grote bridge-drive, welke op 14 Februari in Het Gulden Vlies en Victory te Alkmaar ten bate van het Rampenfonds wordt ge houden; inleggeld ƒ2.Men kan zich voor deelname' opgeven bij mevr. Engels. Bierkade 14, telefoon 3387 en bij de heer P. Buis. Bergerweg 35. telefoon 3563. Vandaag houdt het plaatselijk comité voor het Rampenfonds in het Wapen van Heemskerk nog zitting van 2 tot 5 uur en Maan dagavond nog van 7 tot 10 uur voor het in ontvangst nemen van gelden. Ook de jeugd doet mee ALKMAAR Ook bij de schooljeugd bestaat het verlan gen iets te doen voor de bewo ners van het rampgebied. Op en kele scholen brachten de kinde ren al wat geld bijeen. De afde ling Onderwijs ter secretarie is door bemiddeling van de Wet houder van Onderwijs, de heer R. Bakker, ingeschakeld. De ingezamelde gelden worden daar in ontvangst genomen en vandaar als bijdrage van de Alk maar sé jeugd aan de getroffen jeugd, naar het Rampenfonds ge zonden. De bijdrage van de schooljeugd moet echter als een symbolische daad gezien worden; het moet 'n gave worden, zo mogelijk van eigen spaarpot, waardoor de bijdrage der ouders niet mag worden beïnvloed. Ook wordt er op de scholen een inzameling van speelgoed gehou den; dit kan aan het Museum worden afgeleverd, doch het moet in goede staat verkeren. "Reeds is een auto met speelgoed verzonden. ZATERDAG 7 FEBRUARI. BIOSCOPEN: REX: De dochter van de houtvester. CINEMA AMERICAIN: Don Camillo. HARMONIE: The crimson pirate. VICTORIA: Dubbel spel. 18 jaar. Voorstellingen 7 u. en 9.30. In verband met het bij zondere karakter van die dag, zullen de bioscopen a.s. Zondag gesloten zijn. APOTHEKER: Apotheek Wanna-Mient,. Mient C 13. ZONDAGDIENST ARTSEN: de Rijp, Schermer. Beem- ster: Dr. K. J. Welsenes. Voor Heiloo. Limmen en Akersloot Dr. van Hooi- werff. Heiloo. ZONDAGDIENST ARTSEN ALKMAAR: Dr Westerkamp en Dr. Gramsbergen. ZATERDAG: HOTEL. VICTORY: 8 uur: Genootschap Nederland- Frankrijk. MAANDAG: VICTORY: 8 uur: Algemene Ledenvergadering K.V.P. LANDBOUWHUIS10 uur: Algem. vergadering York shire Varkensstamboek. ZONDAG: Hoog water 0.15 uur - 13.00 uur. Laag wa ter 7.05 uur - 19.25 uur. MAANDAG: Hoog water 1.30 uur - 14.25 uur; Laag water 8.10 uur - 20.45 uur. (Advertentie) ZIJM'ZACHT WAS WA Tfft' ALKMAAR. Voor het Ge nootschap NederlandEngeland heeft mr. L. Warwick James een inleiding gehouden over de groei van het onderwijs. Tevoren wer den de slachtoffers van de over stromingen in Nederland en En geland herdacht. „Nooit kwamen we onder zulke droeve omstandig heden bijeen" zei de voorzitter, de heer G. Snijders, die een ogenblik stilte verzocht ter her denking van de doden. De heer Warwick James, af komstig van Londen, zei, dat de gevoelens van het Engelse volk voor de Nederlanders oprecht en zeer sympathiek tv ar en. Het Engelse volk heeft de diepste bewondering voor ons gigantisch werk van eeuwen-, de. zee in te tomen en om te toveren'in kostbaar land en we lige akkers! Des te groter is de droefheid, nu dit kostelijk werk in luttele dagen wordt verzwolgen en zo veel slachtoffers zijn gevallen. Mr. Warwick James dacht daar bij aan het eenvoudige gedenk teken in een van de plantsoenen van de City of Bath, waarop ge beiteld staat: „Nederland zal her rijzen". Daarna kwam hij dan te spre ken over het eigenlijke onder werp en spr. bepaalde zich tot 't stadje Marlborough. Hij daalde wat teveel in details af, zodat zijn overigens knappe en gefundeerde lezing wat droog en „taai" werd. Dat de elementaire opvoeding en onderwijs individueel en in groep jes begon van uit de kerk in Zondagsscholen en vanuit Liefda- digiheidsscholen waarop de arme kinderen, die geen publicsohool konden betalen, sratis onderwijs kregen, sprak zijn gehoor wel aan. In 1833 ging de regering zich met het onderwijs bemoeien en besteedde er 30 000 aan. Na de industriële revolutie wa ren er veel meer ouders die voor hun kinderen onderwijs wensten. Er kwam meer belangstelling voor het onderwijs. Er "werden schoolbesturen gevormd. die moesten toezien dat er basisscbo- Te veel bloembollen geteeld ALKMAAR Het is nog steeds niet toegestaan meer bloembollen te telen, dan waartoe men door een vergunning gerechtigd is. J. A. uit Egmond Binnen had het alsnog geprobeerd en liep tegen de lamp. De overteelt meende hij te kunnen dekken met ander mans vergunning. Gistermiddag had hij zich voor de Alkmaarse Economische Politierechter te verantwoorden. De Officier wilde rekening houden met het feit, dat een deel van de onrechtmatig ge teelde bollen was afgedragen en eiste daarom een boete van f300 of 30 dagen hechtenis. De Politie rechter maakte er f150 van. De teler F. W. uit Castricum had het nog bonter gemaakt, door zonder een enkele vergun ning toch te telen. Ook hij maak te gebruik van de vergunning van een ander. Mede door het feit dat de man acht kinderen moet onderhouden werd hij ver oordeeld tot een boete van f100 of 30 dagen, plus een gelyklui- dcnde voorwaardelijke straf met een proeftijd van 2 jaar. De Officier, Mr. Vellinga, had £200 of 2 maanden geëist, plus nog een voorwaardelijke hechtenis van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaar. len kwamen en dat de kinderen naai' school toegingen. De moeilijkheid was nog, dat de secundaire scholen in onvol doende mate aanwezig waren. Er kwamen nieuwe onderwijs wetten. Plaatselijke onderwijs- autoriteiten (inspecteurs) werden benoemd, ter controle. Het huidige onderwijssysteem bestaat uit: Kleuterschool; I. pri maire school van 511 jaar; II. secondaire school in drie typen: grammar-, modern-, technical- school; III. 1518 jaar: College; IVUniversiteit. Deze College-school is te ver gelijken met ons gymnasium. Daar de tijd verstreken was, kwam de onderwijsvernieuwing, waarop men eigenlijk zat te wachten, niet ter sprake. o Na de pauze werden vragen gesteld. Giften belastingvrij ALKMAAR Men verzoekt ons er nog eens de aandacht op te vestigen, dat de voor de wa- tersnoodgebieden gestorte giften voor de belasting kunnen worden afgetrokken; dit geldt uiteraard ook voor de collecte welke mor gen in de kerken wordt gehou- Nederlaagtournooi „In 't Klein" ALKMAAR De uitslagen van de vijfde ronde van het Neder- laagtournooi Klaverjassen van „In 't Klein" was: eerste prijs: In 't Klein met 22766 pnt.; tweede prijs: Troef jagers met 22286 pnt. derde prijs: Beemster Boys met 20451 pnt.; vierde prijs: Rangers Boys met 19397 pnt. Een collecte voor de slachtoffers van de water snood bracht f29.30 op. Toneelavond „Bloemwijk" ALKMAAR Op Woensdag 11 Februari a.s. zal het toneel gezelschap „De Maskers" voor de Buurtvereniging „Bloemwijk" in de schouwburg „Het Wapen van Heemskerk" een opvoering ge ven van het toneelstuk in drie bedrijven „Pinky". De avond be gint om 8 uur. De baten van deze opvoering komen geheel ten goede aan het Rampenfonds. Klaverjassen voor Nationaal Rampenfonds ALKMAAR De Klaver j as- club D.E.S. houdt vanavond in clublokaal Duinmeyer aan de j Nieuwpoortslaan een vierkamp, 1 waaraan mede deelnemen Heems kerk, Uitgeest en Akersloot; alle recettes komen ten bate van het Nationaal Rampenfonds. BERGEN Voor de opening van de tentoonstelling van zelf portretten, welke in het K.C.B. te Bergen geschiedde, bestond veel belangstelling. Vogels van diverse pluimage zijn in deze ar tistieke volière bijeengebracht. Oudere en jongere, moderne schilders en schilders van de oude school. Naast de vele zelfportretten van de schilders was er ook een zelfportret van de voorzitter, Mr. Kamp, die geen gebruik maakte van penseel en palet, doch zich bediende van het woord. Zijn openingsspeech was geen zelfportret, omdat hij over zich zelf sprak, alleen de wijze, waarop hij sprak over het zelf portret in de schilderkunst, te kende hem als woordkunstenaar en als voorzitter van het K.C.B. Het is haast ondoenlijk om al de zelfportretten aan een criti- sche beschouwing te onderwer pen; de meeste zagen wij reeds op vorige tentoonstellingen, zoals het mooie zelfportret van Char ley Toorop (met voile), het met bravour geschilderde zelfportret van Harrie Kuyten, de fijne teke ning van Henk v. d. Idsert (be ter geslaagd dan zijn olieverfzelf portret) en een tweetal zelfpor tretten van Jaap Min en Jaap de Carpentier. Mevr. Koeman-Meertens be hoort tot de beste portrettisten van de Bergense schilders; zij schildert met grote nauwgezet heid en weet de gelijkenis uit stekend te treffen. Van haar be kende miniaturen waren geen exemplaren aanwezig. Uit de zelfportretten van Jan van Herwijnen en Dirk Vis bleek niet die verwantschap, die wij in andere schilderijen van beide schilders aantreffen: het zelfpor tret van Jan van Herwijnen was dan ook van oudere datum, het behoort niet tot zijn beste Opbrengst collecte noodgebieden BERGEN. De buös-aan-huïs collecte voor de leniging van de watersnood heeft de somma van ruim f 16.000.opgebracht. Burgerlijke stand BERGEN Geboren: Jacoba M. dv J. Slam en M. Admiraal; Elisabeth H. M. dv J. Hollenberg en G. Hemels; Aloysius J. L. M. zv L. Rotthier en J. Min; Adriana J. M. dv W. Dekker en M. E. Ruijter; Vincent 'M. J. zv P. J. M. Hopman en E. W. Bakker. Overleden: B. Min 58 j. J. Ver- 1 brugige 66 j.; J. C. Luijten 76 j; A. C. de Swerd't 75 j. werk. Graadt van Roggen en mevr. Reitsma-Valenca zonden uitstekend getekende portretten in. David Kouwenaar kwam met een zelfportret uit wat wij zijn overgangsperiode willen noemen; modern van inslag, maar zeker nog te waarderen. De tentoonstelling is dit en het volgend weekend nog te bezich tigen. k. v. p. BERGEN Het bestuur van de K.V.P. heeft overeenkomstig het kiesreglement voor de aan wijzing van voorlopige Candida- ten voor .de gemeenteraad, een voorlopige aanwijzing gedaan van candidaten voor de gemeente raad. In alphabetische volgorde ziet de lijst er voorlopig als volgt uit: C. Admiraal, P. J. Borst, N. Bos, H. F. Bosch, F. L. Driessen, C. W. Ellis, J. A. Ranzijn, J. II. W. Schmidt, J. Wittebrood, J. P. L. Woldendorp. Nu is het woord aan de leden. Elke 10 leden kunnen één candi- daat stellen, in te dienen bij het secretariaat, Russenplein 8. Het ledenregister ligt hiervoor bij ge noemd secretariaat ter inzage. Hoe stelt men een carididaat? De opgave van naam, beroep en adres is voldoende en dan verder 10 handtekeningen van de leden. Elk lid mag slechts één lijst mede ondertekenen. De termijn van candidaatstelling sluit 13 Febr. 's avonds om 12 uur. De candida ten opgegeven door de leden worden geheel gelijk gesteld met de door het bestuur gestelde can didaten. Na 13 Febr. wordt een adviescollege samengesteld voor het uitbrengen van een advies. Houtveiling voor Rampenfonds URSEM. Op Rustenburg werd gistermiddag door de aan nemer D. Cornelissen uiit Amster dam 'n houtveiling gehouden, ten bate van het Nat Rampenfonds. Deze veiling was oorspronkelijk als een „normale" veiling be doeld, maar ter elfder ure 'besloot de aannemer de baten voor de watersnoodslachtoffers te bestem men. Dat idee heeft niet minder dan f 1387.59 opgebracht. Het geld werd ter beschikking ge steld van de burgemeester van Ursem, die voor doorzending naar 'het Rampenfonds zal zorgdragen. De aannemer verklaarde, dat de veiling f 500.méér heeft op gebracht, dan normaal verwacht mocht worden. Burgerlijke Stand HEILOO Geboren: Cathari- na J. G. dv C. Houtenlbos en C. Mienis; Cornells P. zv P. M. Schouten en A. E. van Kleef. Ondertrouwd: Alexander Nos- sek, sous-ohef schoenmagazijn, 24 jaar te Haarlem, Gr. Houtstraat 127 en Loeke Zeven, heiigym- naste-masseuse, 24 jaar te Heiloo van Foreestlaan 10. Getrouwd: Johannes N, Stuif bergen en Anna Th. Hoetjes. Petrus Smit en Anna M. F. Bon. Overleden: Rudolf G. Ch. Schro der, 83 jaar, arts, geh. met Geer- truida D. Boonacker; Francisca van Engih, 80 jaar wed. van Jo annes A. Merks. Johannes Zoon, 77 jaar, zonder beroep, wedn. v. Maartje Hoogeland. ORIGINEEL IDEE Voorbeeld ter navolging EGMOND A. D. HOEF Enige veehouders hebben via het Ge meentebestuur van Egmond Bin nen een voortreffelijk voorstel gedaan. Zij stellen nl. voor, dat elke veehouder uit eigen veesta pel een kalf opfokt ten bate van de getroffenen uit het ramp gebied. Zodra de drooggemalen gronden in de getroffen gebieden zulks toelaten zullen deze kalve ren gratis aan de veehouders al daar kunnen worden overgedra gen. Voorwaareen pracht-idee dat over heel Nederland navol ging verdient. Aanmelding op het gemeentehuis te Egmond a. d. Hoef. Candidaatstelling K.V.P. EGMOND a. d. HOEF. De afdeling Egmond a. d. Hoef van de K.V.P. verzocht opname van het volgende: De candidatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen kunnen worden ingeleverd bij de secretaris J. Kuiper, Egmonder- straatweg 287 te Egmond a.d. Hoef voor 1 Maart a.s. Iedere candidaatstelling moet worden ondertekend door ten minste 10 leden der afdeling. Een lid mag slechts één candidaat on dertekenen. Ook kan men, als men zich nog vóór 1 Maart a.s. opgeeft, als be talend lid vanaf 1 Jan. 1953, deel nemen aan de groslijststemming. 'Advertentie) GEVESTIGD: F. F. Spe'skermann ACCOUNTANCY ADMINISTRATIES BELASTINGZAKEN ALKMAAR Stationsweg 88 Tel. 4915 Weersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond. AANHOUDENDE VORST Opklaringen, maar ook en kele plaatselijke sneeuwbuien en hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. In de kust streken lichte tot matige, el ders in het land matige tot strenge vorst. Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: Fam. S, Den Helder f 10. Mevr. E„ Den Helder f 10.—W. te Hoorn f 10.D. te Hoorn f 1.N.N. te Alkmaar f 25. Kaartclub te Alkmaar f 13. Mej. N.N. te Groningen f 100. Abonnc J.V. te Groningen f 10. Kaartpot K.-H. te Alkmaar 1" 10.R.K. Harmonie „St. Cae- cilia" te Alkmaar f 100.Gidsen Laurentiusparochie te Alkmaar f 40.10; een Kaartclub te Gronin gen f 100.N.N. te Groningen f7.50; A.S. te Groningen f 100. Voorts: R.K. Alkm. Bridgeclub f 50.kaartpotje E. te Hoorn f7.50; D. B. te Hoogwoud f25. kaartclub Onderdijk f20. U kunt uw giften bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort. De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men >94460, Zwolle 486779, Alk maar 594463, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. PRIJSWINNAARS VAN DEZE WEEK 1. A. Rijsdijk, Dumroosstr. 33, Den Helder. 2. Jaap Smits, Nieuwstraat 14, Venhuizen. 3. C. Bijman, Veekenweg B 13, Opmeer. 4. Kees Jonkers, Kenn.sitraatweg 191, Alkmaar 5. Mevr. M. C. AllenLaan, Grosthuizen. Gem. Avenhom. Kostelijke film iu Cinema Café's dicht ALKMAAR De Bond van Café-Restauranthouders „Ons Be lang" alhier deelt ons mede dat de café's en restaurants morgen gesloten zullen zijn in verband met de nationale ihmp. Naaidozen gevraagd ALKMAAR Met volledige instemming van, het Alkmaarse Rampenfondscomité, wekt de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen allen op, stevige, practi- sche ongeschonden naaidozen en naaimanden, (liefst gevuld) ter beschikking te stellen aan het Rede Kruis, Zij kunnen bezorgd worden aan het Wapen van Heemskerk. Gaarne inzenden vóór 14 Februari. Het zijn 'n uitzonderlijke f toor en een uitzonderlijke com munist, die rondwandelen in „D kleine wereld van Don Camillo' het Italiaanse dorp, waar de pas toor en de burgemeester voort durend elkaar proberen vliegen af te vangen. Het brandende pro bleem: Christendom contra Com munisme wordt hier op wel bij zondere wijze aan de orde ge steld; voor ons Noorderlingen misschien wat onbegrijpelijk, doch daarom nog wel te genie ten. Trouwens, die communisten in het Italiaanse dorp zijn anders dan wij ze kennen, zoals ook de pastoor 'n heel andere is, dan de dorpspastoors, die wij kennen. Het kostelijke boek van Guare- schi mogen wij bekend genoeg veronderstellen. De Franse film regisseur Julien Duvivier heeft de film laten spelen in een zon nig dorp op het Italiaanse plat teland en de zon van dit land straalt door heel de film, 'n Franse film, met behulp van Ita liaanse-spelers gemaakt. Van de kostelijke humor, waar het boek vol van is, is veei zorg vuldig in de film tot uitdrukking gebracht. Voor de twee hoofdfiguren Don Camillo en burgemeester Peppo- ne koos Duvivier twee uitsteken de krachten. Fernandel is hier niet de komiek van zoveel an dere films; hij heeft hier getoond ook over kwaliteiten voor 'n speelfilm te beschikken. De film vorm moge hier en daar een ietsje te gechargeerd zijn mis schien omdat de humor en de ge moedelijkheid van dé Zuiderlin gen ons zo vreemd voorkomt, de film is toch vol kostelijke vond sten, die ons hartelijk doen la chen. De gesprekken van piastoor Camillo met de Christus in de kerk uitgebeelde gedacliten van de pastoor zijn zelfs niet i van deze goedmoedige humor ontbloot. De voortdurende ruzie tussen de pastoor en de burgemeester is al van enen goedmoedige aard; telkens weer geven ze elkaar de hand en telkens blijkt weer, dat ze het allebei goed bedoelen en elkaar niet kunnen missen. Zo tussen de regels door krijgt de film nog 'n sociaal tintje; ae grote boeren en grondbezitters worden door de pastoor aan het verstand gebracht, hoe zij door hun egoïsme het communisme in de hand werkpn. Het is, in één woord 'n koste lijke, zonnig-blije film, waaraan eenieder veel plezier zal beleven. Victoria Theater „DUBBEL SPEL" ALKMAAR „Dubbel spel" is de titel van de Italiaanse film. die hier draait. Het is het verhaal van een bendeleider, die in po litiedienst gaat, en van daar uit belangrijke aanwijzingen aan zijn bende kan geven middels de door hem verkregen inlichtingen. De bende voert dan de overvallen op grote geldzendingen uit. Hij komt echter voor diverse feiten te staan, die hem tot nadenken dwingen, want hii voelt zich de moordenaar van de onschuldige slachtoffers. Zijn commissaris heeft hem door en laat hem de keus tot ontsnappen of zijn bende over te leveren en daardoor het kwaad uit te roeien. Dit laatste kiest hij, doch hij valt onder de kogels van zijn vroegere vrien den. Een eenvoudige Italiaanse film met enig sentiment, doch ook ontroering door het geweldige karakter, dat dit vernaai be heerst. Daarnaast ontbreekt de spanning en ook een tikkeltje ro mantiek niet Rex Theater „Torster Christel" Deze fi'lim naar de bekende ope rette van Geong Jarno en Bern- 'hard Budhbinder, geeft 'n simpel verhaal van de blonde Ghristel, die de wens va.n haar dromen vervuld ziet door de Keizer te mogen zien en spreken. Zij heeft de Hongaarse kapitein Földessy lief en na het keizerlijk inter mezzo, weet deze kapitein voor goed haar hart te veroveren. Deze muzikale romance boeit door charmante Weense muziek en temperamentvolle Hongaarse dansen. De mooie natuurtaferelen vormen een zeer aantrekkelijk décor. Een weliswaar eenvoudige, maar zéér goede speelfilm, die bij de bezoekers zeker wel .in de smaak zal. vallen. HET JOURNAAL Heit journaal is grotendeels ge wijd aan de overstromingsram pen. Een buitenlandse reportage geeft ons een beeld van de ver- woeslingen in België en Enge land. Het Nederlands Nieuws is een extra reportage over de ramp, die ons land heeft getrof fen. Het zijn de eerste beelden van de geteisterde gebieden. Wij geloven, dat deze indrukwekken de en dramatische filmreportage, die duidelijker dan woord o:f ge schrift ons doet aanvoelen, hoe vreselijk ibet was, een sterke aan sporing zal zijn om in de hulp vaardigheid te blijven volharden. Harmonie: CRIMSON PIRATE Wij hébben nooit geweten, dat er bij de piraten aan het einde van de adht'tiende eeuw zoveel te heieven viel. Tot rnu toe heb ben wij steeds geloofd, dat de vlammenwerpers, de duikboot, de tank, de luchtballon en zelfs de moderne Zuid-Amerikaanse dan sen door „simpele Russische boe ren" zijn uitgevonden, maar sinds gisteravond denken we daar een beetje anders over. Wanneer we de producer van „Crimson Pirate" mogen geloven en waarom zou den we dat niet doen? werd er al braaf met deze schone dingen omgesprongen door een zekere kapitein Vallo in de wandeling Burt Lancaster professor Pru dence, 'n heer die El Libre wordt genoemd en die een vrijheidsstrij der-eerste-klas is en door diens ongetwijfeld knappe dochter. Het hele verhaal is zo kunt U wellicht al aanvoelen niet wat men noemt: strikt historisch. Het speelt zich af op en rond de Caraibisdhe Zee en aangezien dit stukje water nogal Zuidelijk ligt, is er geen gebrek aan tempera ment. Voeg daarbij, dat er wer kelijk zeêr plezierig en op aan zienlijke schaal gevochten wordt, ter zee, te land en in de lucht, een en ander in vlammende tech nicolor, dan weel U dat de lief hebbers van het genre zich in de Harmonie enige uren best zullen vermaken. DEN HELDER. Het was de bemanning van Hr. Ms, fregat „Boeroe", dat Vrijdagmorgen in de haven van Nicuwediep vanuit Nieuw-Guinea i:s thuisgevaren, aan te zien, dat zij zich ongerust maakte over de toestand van vele hunner familieleden en ken nissen in het vaderland. Onmiddellijk na aankomst kon den tenminste enige opvarenden de eerste de beste trein naar huis nemen, om zich van de ervarin gen van hun familiebetrekkingen op de hoogte te stellen. Ergens in de Golf van Blscaye hebben de mannen, 80 in getal, onmid dellijk de geldbuidel getrokken, toen de berichten over de vrese lijke ramp bekend werd via de scheepsradio en de telegrafisten hut. Het resultaat was f 665. voor het Nat. Rampenfonds. Men had de aankomst na bijna twee jaren van afwezigheid m Nieuw-Guinca wel iets anders voorgesteld, dan op deze sombere wijze. Maar de familieleden, die maar even konden komen, waren toch op de buitenhaven samen gekomen om de opvarenden wel kom te lieten. En de Mariniers- kapel zorgde tevens voor de offi ciële muzikale ontvangst. Het schip heeft onder comman do van de lt.t.z. I P. Six Dijkstra een voorspoedige thuisreis ge had, nadat het eind November vanuit de Marinèbasis Sordng op Nieuw-Guinea was vertrokken. Langs de normale route werd Singapore bereikt en begin De cember ontmoette men Hr. Ms. Ternate, die ter aflossing van het fregat op weg was naar de wateren van Nieuw-Guinea. Even boven Spanje, in de Golf van Biscaye, kwamen de berichten over het zware weer van Enge land tot België binnen, maar ge lukkig voor schip en bemanning 'heeft men er voortdurend achter gezeten. Het betrekkelijk kleine fregat zou anders waarschijnlijk niet zo'n genoegd ij ke reis naar huis hebben gehad. De „Boeroe", die Vrijdagmor gen voor het eerst in Nederland arriveerde, heeft iin Nieuw-Gudnea patrouillediensten verricht en te vens een groot aantal gegevens voor de regering verzameld over de gesteldheid van de bodem en de geaardheid van de bevolking. Het werd in 1946 van de Austra lische Marine overgenomen, tege lijk met een aantal andere oor logsbodems van dezelfde grootte. Daarna heeft het schip dienst gedaan in de Indonesische wate ren, waar 't eveneens patrouille diensten heeft verricht,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2