WÊi i de Leeuw van Rees heeft 10000 radio-leerlingen w er in ons land nog mensen zullen zijn, die niet weten, dat er op de radio over knippen en naaien wordt besproken door mevriuw Ida de Leeuw van Rees. De meeste lezeressen zullen zich ook nog wel herinneren, dat Ida de Leeuw van Rees twee jaar ge leden haar zilveren jubileum heeft gevierd als radio- spreekster. Maar wie heeft er wel eens bij stil gestaan wat dat betekent Wie vijf-en-twintig jaar geleden een boek schreef, zag dat vrijwel net zo uitgegeven als dat thans nog gebeurt. Maar een radio-praatje vijf- en-twintig jaar geleden „Ik kondigde toen mezelf aan", vertelt mevrouw Ida De Leeuw van Rees ons in haar mode-academie te Amsterdam. „Dat begon toen met: „Hier is de Hilversumse Draadloze Omroep". Ik was Denk en Raad Ieder jaar iets nieuws Rond gehaakt kleedje voor het bloementafeltje ram Wat verloren ging zal door sparen terug moeten komen Voed uw kinderen op tot zelfstandigheid Vermaak moeten zij zelf zoeken Verkregen herstel zal ons helpen Krimpen van pijn Oplossing Denk en Raad CreoseC HET GOOI EN OMMELAND VAN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 T VOOR DE VROUW 27 jaar voor de microfoon Nederlandse moet zicli met meer durf kleden toe het enige programma-nummer, 's Avonds draaide meneer Vogt zelf gramofoonplaten!" Mevrouw De Leeuw van Rees kan er trots op zijn, dat zij de radiospreekster is met de langste radio-ervaring, die zeker verankerd ligt in de duidelijkheid en helder heid van haar stem. Het is dan ook geen kleinigheid om te kunnen terugzien op meer dan drieduizend radio lezingen over de vrouwelijke behendigheid met naald en schaar! En het heeft haar een bijzonder genoegen gedaan, ter gelegenheid van haar jubileum in 1951 in de studio radio-leerlingen van heinde en ver te hebben ontmoet, en het fraaie zilveren theeservies, haar namens de talrijke radio-leerlingen aangeboden, is dan ook een blijvende prettige herinnering aan haar auditorium. „Hoeveel radio-leerlingen heeft u mo menteel?" „Dat zijn er nu tienduizend," ver-telt Ida de Leeuw van Rees. „Ik spreek mo menteel éénmaal per week voor de radio. De cursus duurt tien maanden. Maar met de radio-praatjes alléén ben 3k er nog niet af. Ik heb nog een zeer uitgebreide correspondentie te behande len met cursisten, die één of meer lessen hebben moeten missen, of die er één of andere opmerking over hebben. Ik krijg soms wel brieven van dames, van wie juist de radio defect was. Dan moeten ze „even" bijgewerkt worden. U kunt wel nagaan, dat op tienduizend cursisten die correspondentie omvangrijk is. En daar komen dan nog de enthousiaste brieven, die alleen maar uit pure tevre denheid worden geschreven bij." Ida de Leeuw van Rees tracht ieder jaar weer iets geheel nieuws te brengen. Hoewel iedere jaarcursus geheel "op zich zelf staal, zijn er dus veel dames, die zich verder willen bekwamen, en ieder jaar weer opnieuw de cursus volgen.. Het gaat zo gemakkelijk via de radio! „Toen ik jubileerde, heb ik heel wat brieven gekregen van dames, die me schreven: ik jubileer met u mee. Dames, die trouw ieder jaar de cursus hebben gevolgd en het altijd niet alleen leerzaam, maar ook gezellig hebben gevonden!" Die radio-cursussen zijn vooral voor de vrouwen op het platteland van veel be tekenis, waar er immers veel.minder ge legenheid bestaat, op andere wijze het knippen en naaien meester te worden. Maar aan de andere kant zijn er ook veel stadsmensen, die er gebruik van ma ken, en met beide categorieën moet Ida de Leeuw van Rees dus afwisselend re- kéning houden. Want de mode op het platteland is nu eenmaal anders dan in de grote steden doorgaans! En deze radio-knipster en -naaister hoopt maar, dat alle toehoorsters daar begrip vbor hebben. Kleuren moeten harmoniëren Knipservice Hoe is het allemaal begonnen met Ida de Leeuw van Rees, die in 1902 te Am sterdam werd geboren? Wel haar mode-academie in Amsterdam bestaal al 72 jaar, en zij is al op jeugdige leeftijd in deze familiezaak „gerold", nadat ze Benodigd materiaal: een klos haak- garen; 1 bijpassende haaknaald. Werkwijze: Dit gehaakte kleedje be staat uit 16 kleine rondjes en uit 8 grote. Ze worden allemaal afzonderlijk ge haakt. In het midden vult een gehaakte spin de open ruimte op. Een klein gehaakt rondje wordt als volgt gehaakt: haak 10 lossen, en sluit deze met een halve vaste tot een ring. We haken op deze ring verder. Ie toer: in de ring 20 stokjes. De toer, evenals alle volgende toeren, met een halve vaste sluiten. 2e toer:op elk stokje weer Sen stokje, steeds gevolgd door 2 lossen. 3e toer: op elke 2 lossen van de vo rige toer haken we 3 maal een dubbel stokje, tot op de laatste lus na. Deze laatste lussen (4 stuks) halen we na het 3e dubbele stokje tegelijk door. Na elke groep haken we twee lossen. Als deze 3e toer met een halve vaste is ge sloten, breken we de draad af. Op dezelfde wijze haken we nog 15 kleine rondjes. De grotere rondjes haken we tot en met de 3e toer op dezelfde wijze als we hierboven voor het kleine rondje be schreven, Daarna haken we als volgt verder: 4e toer:op de groepen van 2 losser, van de vorige toer haken we elk 3 twee dubbele stokjes i.de laatste lussen ha len we weer tegelijk door), gevolgd door steeds 4 lossen. 5e toer: op groepen van 4 lossen ha ken we elk 4 maal een tweedubbel stokje, waarvan we de laatste lussen weer gelijk doorhalen. Na elke groep 5 lossen. Na deze toer breken we de draad af. Op dezelfde wijze haken we nog 7 rondjes. De middenspin haken we op de vol gende wyze: haak 10 lossen, en sluit deze tot een x-ing met een halve vaste. Dan haken we in het rond verder: le toer: 20 stokjes, de toer met een halve vaste sluiten. Dan haken we 18 lossen, waarop we 9 stokjes en vervol gens 5 vasten haken. Met een halve vaste zetten we het gehaakte deel recht op de 20 stokjes vast. Dan volgt op de volgende steek een vaste, weer 18 los sen, enz. Als we rond zijn. moeten er 8 maal 18 lossen zijn gehaakt. Afwerking: de delen plat persen. Dan acht kleine rondjes verbinden met een draadje haakgaren. Daaromheen beves tigen" we de grotere x-ondjes (zie afbeel ding). In de tussenruimten bevestigen we telkens weer een klein rondje. In liet midden de spin bevestigen. Rond het hele kleedje haken we ten slotte een picotjestoer: 1 vaste, 5 los sen, 1 halve vaste in de eerste losse, 1 vaste, enz. Tussen twee rondjes haken we steeds 4 lossen. Tenslotte de draad- jes afhechten. in enkele grote magazijnen haar oplei ding had genoten. Op die mode-academie wordt les in knippen en naaien gege ven, en van welke kwaliteit die lessen zijn, moge onder andere blijken uit het feit, dat zelfs leraressen zich bij Ida de Leeuw van Rees dieper in hun vak be kwamen. Vele leraressen in de naald vakken hebben ook hun opleiding hier genoten: het diploma van Ida de Leeuw van Rees hoe kan dat anders! een zeer gunstige en aanbevelende klank, Niet alleen te Amsterdam heeft zij een school, maar over het hele land ver spreid zijn er nog vijftien, waar indivi dueel onderricht wordt gegeven naar de richtlijnen van mevrouw De Leeuw van Rees. Het zal onze leraressen zeker interes seren, dat Ida de Leeuw van Rees het plan heeft, ook in Hilversum een school te openen. „Ik zou ook graag in Hil versum wonen", vertrouwt ze ons lachend toe, „en ik ben al geruime tijd bezig om dat voor elkaar te krijgen. Ik woon nu in een moderne flat in Am sterdam, die ik graag voor een woning' Hilversum wil ruilen. Maar dat is niet gemakkelijk in deze tijd." En dan vertelt ze ons van de knip service, die aan haar scholen is verbon den: dames kunnen er hun japonnen en mantels laten knippen; en van de 'zeer eenvoudige coupe, die ze heeft ontwor pen; en van het onderricht op de ma chine, dat ze geeft de electrische naaimachine, waarop ze wel eens dames heeft leren werken, die zo'n machine al twee jaar in huis hadden, maar mogelijkheden er van nog niet voor de helft konden benutten. Hardleers We vragen mevrouw De Leeuw van Rees, die natuurlijk van het mode-ge- beuren in de wereld nauwgezet kennis neemt, vele modeshows bezoekt, en ook in contact staat met Parijse modehuizen, hoe zü nu denkt over de wijze, waarop de Nederlandse vrouw zich kleedt en wel in het bijzonder over de fouten, die daarbij worden begaan, We moeten wel even op beantwoording van die vraag aandringen, want onze gastvrouw vindt het kennelijk een nogal précaire vraag wat wij ons kunnen voorstellen. „Vele vrouwen zijn wat dat betreft zo hard leers", zegt Ida de Leeuw van Rees. „Ik zag dezer dagen iemand, die een hoed met een voile en een veer droeg bij een regenjas. Dat kan natuurlijk niet. En ex- wordt ook zo veel gezondigd tegen de kleurenharmonie. Dat komt- ook dikwijls door het bonte breiwerk, dat wordt ge dragen. Breiwerk is lang niet voor ieder- geschïkt. En al die tegenwoordige kleuren schoenen zijn ei'g aardig, maai de vrouw, die een groene schoen koopt, moet zeker weten, dat ze dat kan be kostigen. Want het betekent niet, dat ze met die groene schoen klaar is. Daar horen groene handschoenen en vaak ook een groene hoed bij, en een passend toilet. Je ziet wel eens groene schoenen bij een blauwe jas, en dat past aller minst. Wie zich dus niet een uitgebreide in de bioscoop v/9/V -f"* i C f Copyright P 1. B. Box 6 iopenhogen Hulp is geen kwestie van geld, doch van offers (Van onze financiële medewerker) De zee heeft zich op Nederland gewroken. Zij heeft een felle aan slag gedaan op wat haar in de loop der eeuwen met menselijk vernuft en onvermoeide inspanning is ontworsteld. De mateloze ellende, die daardoor over een groot deel van ons volk is gebracht en de nog niet te schatten materiële schade, welke ze heeft veroorzaakt, hebben ook de Amsterdamse beurs niet onberoerd ge laten. De angstige beklemming, die zich van alle weldenkende burgers heeft meester gemaakt, hield vooral gedurende de eerste dagen van de afgelopen week de beurshandel in haar ban ge- xvangen, zodat de omzetten welke in de maand Januari een aanmerkelijke stijging vertoonden, snel terugliepen en de onder normale omstandigheden belangrijke feiten en cijfers op de achtergrond werden gedrongen. Medeleven met en materiële hulp aan de door onze nationale ramp zo smartelijk getroffenen, beheersen thans ook de effectenbeurs, die, zo min als enige andere instantie, kans ziet omvang en betekenis van de ons land toege brachte schade ook maar bij benadering te bepalen, teminder nu elke nieuwe dag ons tot dusver nieuwe onheilspellende berichten brengt. Effecten- en Geldmarkt gardérobe kan veroorloven, doet beter, zwarte schoenen te kopen, die vrijwel overal bij passen. En dan zijn er dikwijls corpulente vrouwen, die zich niet voor zichtig genoeg kleden. Wie gezet is, moet daarmee nu eenmaal rekening houden, en vooral iets afkledends nemen. Maar het belangrijkste is wel: niet te veel kleuren bij elkaar, en dan vooral oplet ten, dat het harmoniërende kleuren zijn." Meer durf Bovendien, zegt Ida de Leeuw van Rees, heeft men in ons land zo weinig appreciatie voor iets nieuws en gedurfds. Z(j vertelt ons van een dame, die een grote, zeer brede hoed dx-oeg, die wer kelijk zeer chique was, en waarnaar aan de Rivièi-a iedereen met bewondering zou kijken. Hier werd ze op straat door kinderen nagejouwd, toen ze op de tram wilde stapppen, en toen is ze maar eerst ijlings naar huis gegaan om een andere hoed op te zettenWanneer de Ne derlandse. vrouw wat betreft haar kle ding wat meer durf zou tonen, zou dat de élégance zeker ten goede komen. „Welke buitenlandse mode denkt u, dat het meeste geschikt is voor de Ne derlandse vrouw?" „De Italiaanse heeft veel geschikts voor ons. En voox-al ook de Weense, hoe wel er nog niet zoveel gelegenheid is om daarvan kennis te nemen." Wanneer u dezer dagen toevallig eens stem van Ida de Leeuw van Rees door de radio hoort, wéét u nu tenmin ste, wie de spreekster is. Een handige vrouw met grote ervaring, met wie het gezellig praten is. Een vrouw ook. die houdt van dieren ze heeft een acht tienjarige hond en een negentienjarige (een zeldzaamheid!) kat van koken en van borduien, envan autorijden! Een vrouw bovendien, die een stukje radio-geschiedenis kan vertellen: varTde H.D.O., via de A.N.R.O. tot de A.V.R.O.! ANS FLOOR. Niet bedillen, de jeugd moet zichzelf bezighouden BEHALVE IN DE VACANTIES heeft de jeugd ook naast de schooltijd nog vrije tijd. Die vrije tijd bezorgt vele huismoeders hoofdbrekens; de kinderen willen zich niet vervelen, maar vader en moeder hebben niet altijd tijd om hun jeugd bezig te houden. Hoe moet dat nu? We zijn voor de beant woording van deze vraag eens gaan praten met een bekende paedogoge en zij bevestigde ons, dat de vrije-tijds-besteding van groot belang is. „Maar", voegde zij er onmiddellijk aan toe, „vele moeders maken zich zenuwachtig over de wijze, waarop ze hun kinderen moeten bezig houden, terwijl het veel belangrijker is, de kinderen te leren, zichzélf bezig te houden. Het is zelfs verkeerd, wanneer moeder iedere vrije middag van haar kinderen ook zélf vrij maakt om hén bezig te houden. Daaraan zouden ze te veel gaan wennen het goedbedoelde bezighou den van de jeugd zou ten koste gaan van de zelf standigheid der kinderen. Onze opvoeding moet zijn: ,een opvoeden tot zelfstandigheid". Vele ouders, die gewend zijn, hun kin deren in hun vrije tijd steeds bezig te houden, blijven hiermee te lang door- aan. Er moet een tijd komen, dat va der en moeder eens géén gelegenheid hebben om de jeugd te vermaken. Dan is de kans heel groot, dat de jongeren even te strijden krijgen met de verve ling. Wanneer U dat merkt, moet U niet ingrijpen; na een paar middagen van verveling leren de kinderen zichzelf heel goed bezig houden, en dat is veel beter dan ze er steeds aan te gewennen, dat vader en moeder te allen tijde ter beschikking staan. Wij zullen U even aantal nuttige bezigheden voor de kinderen opgeven, waarmee ze zichzelf kunnen vermaken, terwijl de ouderen slechts nu en dan even leiding moeten geven. Denkt U eens aan legpuzzles, te- Zo de kinderen bezig houden, kan wel eens één keer, maar niet steeds! Wanneer we nu en dan zelf ons eens met de kinderen bemoeien, of hun aan wijzingen geven om zichzelf bezig te houden, dan is het wel zaak, hen nooit te kinderlijke bezigheden aan te raden. Ze moeten zich leren inspannen om iets goeds tot stand te brengen. Wanneer we de jongeren iets aanraden, waar voor ze zich flink zullen moeten in spannen om het voor elkaar te krijgen, kunnen we er licht even bij zeggen, „dat het waarschijnlijk wel te moeilijk voor hen zal zijn". Dat zal een stimulans geven om het tóch te presteren! kenmodellen, blokkendozen, meccano- bouwen, het aankleden van poppen, en vooral: van jongs-af lezen, en naver tellen, wat werd gelezen. Een kind bezit meestal een grote fantasie, en hoe meer die fantasie zich kan ontplooien, hoe nuttiger het is. Ten aanzien van meisjes is het van veel betekenis, ze reeds vroeg vertrouwd te maken met de ver schillende werkzaamheden in de huis houding, en in het bijzonder met hand werken. Een meisje dat eenmaal breien kan, zal zich niet licht meer vervelen!, Zeker is, dat de millioenen, welke bij het Nationaal Rampenfonds binnenstro men, nog slechts een fractie zijn van wat nodig is om de persoonlijke nood te lenigen en te vergoeden wat aan stoffelijk bezit en vruchtbare cultuur grond verloren ging en ook op deze plaats moge worden opgewekt tot een spontane offervaardigheid van allen die maar enigszins tot helpen in staat zijn. Deze ramp komt op een moment dat Nederland zich nog nauwelijks van de oorlogsgevolgen heeft hersteld, hoewel gelukkig op dat punt de laatste jaren grote vorderingen zijn gemaakt en de mogelijkheden voor herstel thans onge twijfeld aanmerkelijk groter zijn dan bij het einde van de ooi-log. De Minister van Financiën heeft er echter in zijn antwoord aan de Eerste Kamer dezer dagen nog eens op gewezen, dat de financiële toestand van ons land, danks Marshallhulp en zware belastin gen nog altijd belangrijk slechter is dan vóór de oorlog. Toen een nationaal in komen van 5,3 milliard en een na tionale schuld van 4 milliard, nu een nationaal inkomèn van 19,6 milliard en een staatsschuld van 24,6 milliard, zodat deze laatste thans 125 van het nationaal inkomen uitmaakt tegen 76 in 1937/'38. Dat we de gevolgen van de oorlog nog niet te boven zijn blijkt ook uit de on langs gepubliceerde cijfers inzake df Materiële Oorlogsschade, welke in to taal 6,4 milliard heeft bedragen en waarvan nog altijd 2,7 milliard moet worden uitgekeerd, waarmee naar het oordeel van de Minister nog wel vier vijf jaren gemoeid zullen zijn en waar- van de afwikkeling verti-aagd wordt teneinde geen al te grote inflatoire ten- denzen in onze volkshuishouding op te roepen. Het is daarom goed er op te wijzen dat de hulp, welke thans ter bestrijding van de in het Zuidwesten van ons land geleden schade moet worden verleend Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van dit pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en- drogisten. 0.95, 2.40, f S." Het belangrijkste beginsel van de op voedkunde is: onze hele houding tegen over kinderen er op gericht te laten zijn, zelfstandige jongeren van hen te maken. 4 maal. Horizontaal: 1 Barok; 6 Baden; 11 Pruisen; 13 Wederik; 15 Kaats; 16 Gorig; IS Simon; 20 Anno; 21 Venetië; 23 Sela; 24 Rad; 25 Bol; 26 Nel; 28 Sop; 29 i.e.; 30 Bal; 31 Tal; 33 Mes; 35 N.P.; 36 Gevel; 3S Kwast; 40 Korea, 42 Els; 43 Ar; 44 Re; 46 Lol; 47 Italië; 48 Tumtum; 49 Keu; 50 Ee; 52 s.s; 53 Tel; 55 Terug; 57 Krent; 60 Tirol; 62 O.L.; 63 Rel; 65 Ara; 66 Ree; 67 Ma, 68 Olm: 70 Kar; 72 Col: 73 S.M.A.; 74 Snel; 76 Barones; 79 Ster; S0 Temer; 82 Vader; S3 Niers; S4 Re delijk; S6 Bedaard; 8S Latijn; S9 Som- me. Verticaal: 1 Brand; 2 Auto; 3 Ris; 4 Os; 5 Kegel; 6 Begin; 7 ad; 8 Des; 9 Eris; 10 Nimes; 11 Panacee; 12 Non; 13 Wit; 14 Kolonel; 15 Karig; 17 Re laas; 19 Nappa; 21 Vol; 22 Eenx; 25 Bal; 27 Lek. 30 Bestuur; 31 -t.w.; 32 L.S.; 34 Solutie; 37 Vlier; 3S Kriek; 39 Trust; 41 Romer; 43 Ale; 45 Ems; 49 Kellner; 51 Verbod; 54 Lommerd; 55 Toost; 56 Gek; 58 Ra: 59; vNa; 60 Tel; 61 Laars, 64 Lab.; 66 Ros; 69 Me mel; 71 Ravijn; 72 Ceres: 73 Stere; 75 Leda; 77 Rak; 78 Neb; 79 Siam; 81 R.E.T.; S3 Nam.- 85 Lij; 87 Do. Na loting verwierven de prijzen: Mej. M. J. Jansen, Pieter de Hooghlaan 7, Hilversum; J. Sjollema, Joh. de Witt- stx-aat 2, Hilversum; G. Dop, Eemnesser- weg 57, Baarn; R, le Congé Kleyn, Lin- genskamp 2c, Laren; J. Cabri, Ruthard- laan 25, Bussum. In de loop van de volgende week wor den de postwissels toegezonden. niet een kwestie is van geld, maar van offers. Geld is gemakkelijk te produceren. De regering heeft thans bij de Nederland- sche Bank een tegoed van meer dan 1 milliard en de tegenwaax-derekening van de Marshallhulp is ook nog tot een dergelijk bedrag beschikbaar, doch aanwending van deze tegoeden zou een plotselinge en zee sterkee vergroting van de geldcirculatie met zich brengen het met moeite bereikte monetair nwicht radicaal verstoren. Bij een grote vlottende schuld welke het Rijk heeft, zou een staatslening, op de uit gifte waarvan sommigen aandx-ingen, grotendeels een consolidatie van de staatsschuld betekenen en niet tot het gewenste resultaat leiden. Wat thans verloren ging en verloren gaat moet daarom voor een zo groot mogelijk deel door besparing op het nationaal inko men worden verkregen. En voor zover dit niet vrijwillig geschiedt of geschie den kan, zal het de vraag zijn of de re gering haar aanvankelijke beloften in zake belastingverlaging zal kunnen ge stand doen, hoezeer dit anderzijds weer noodzakelijk is om handel en bedrijf nieuwe impulsen te geven voor de thans nog dringender expansie van productie en export. Het is, zoals opgemerkt, nog te vroeg om omvang en betekenis van de aan gerichte schade vast te stellen. Wan neer echter wordt bedacht dat alleen de agx-arische oorlogsschade, welke ook voornamelijk op het Zuidwesten van ons land betrekking had, 500 millioen heeft bedragen en de huisraadschade 670 millioen. kan men zich enigermate een voorstelling maken van wat thans nodig kan zijn om de materiële schade van de wraakneming der elementen te herstellen. En al is het een bittere tragiek dat een groter of kleiner deel van het ge durende de laatste jaren verkregen fi nancieel herstel nu weer moet -worden prijsgegeven, aan de andere kant mogen we ons gelukkig prijzen, dat dit herstel er geweest is en de mogelijkheden Advertentie De heilzaam werkende Franse Siroop Creosel brengt onmiddellijk uitkomst. Deze desinfecterende hosstsiroopdoet de hoest snel bedaren en neemt dat benauwde gevoel weg. Een ideaal middel voor de bestrijding van aan doeningen der luchtwegen, verwaar loosde hoest, bronchitis of catarrh. Per flacon f 1.25 bij Apoth. en Drog. IMP ft. H. TEN HERKEL HILVERSUM Ook voor bedden en tapijten daai-om thans groter zijn dan aan het einde van 1945. Het afgelopen jaar heeft een waar lijk overweldigend bewijs geleverd van de belastingcapaciteit van de Neder landse bevolking, waardoor het mogelijk was dat in 1952 in totaal een bedrag van 614 milliard aan directe en indi recte belastingen in de schatkist werd gestort tegen 5,6 milliard in het voor afgaande jaar. Hierin zijn uiteraard de geleidelijke belastingïnhaal en enkele éénmalige baten begrepen, het feit ligt er toch dat meer dan 6 milliard aan het volksinkomen voor de huishouding van de Staat kon worden onttrokken, ook al moest daarbij voor velen het ka pitaal worden aangesproken. Nu ten aanzien van de economische ontwikkeling in ons land een toestand van. stabiliteit is ingetreden en een ex pansie, als die van de laatste jaren niet mag worden verwacht, zou het zeer zeker sterk te betreuren zijn wanneer tal van maatregelen, welke door rege ring en volksvertegenwoordiging wer den overwogen om de belastingdruk te verlichten en aan handel en bedrijf, ook aan de beurshandel, een grotere mate van vrijheid te schenken, zouden moe ten achterwege blijven. We denken hier aan de opheffing van de Speculatie winstbelasting, verlenging van de ter mijn voor bijzondere afschrijving op nieuwe aanschaffingen, belastingvrijdom voor het primaire dividend van naam loze vennootschappen, herstel van de mogelijkheid tot het belenen van effec ten, waardoor de belangstelling voor de aandelenmarkt zou worden vergroot en de bedrijven meer gelegenheid zouden krijgen om risicodragend kapitaal aan te trekken, etc. Men heeft zich aan de beurs er over verblijd, dat de Vereni ging voor den Effectenhandel van een publiekrechtelijk lichaam weer een ci vielrechtelijke organisatie geworden is en als zodanig weer naar haar oude sta tuten kan leven. En in meer dan één opzicht waren we met de vermindering van overheidsbemoeiing op de goede weg, hetgeen niet in de laatste plaats tot de verlevendiging van de fondsen handel heeft bijgedragen. Ook de thans in uitzicht gestelde liquidatie van het Effecten-rechtsherstel mag hier niet worden vergeten. En nog eens, het is daarom te hopen, dat de particuliere steunverlening hier en in het buitenland een zodanige om vang mag aannemen, dat de Nedex-- landse regering niet wordt gedwongen tot fiscale en andere maatregelen, welke op het bedrijfsleven een nieuwe druk zouden leggen en voor de verdere ont plooiing van de nationale economie een ernstige belemmering zouden zijn. Oplossingen van abonné's onder motto „DENK EN RAAD" moeten vóór Maandag 16 Februari worden ingezonden aan ons hoofdkantoor, Groest 21, Hilversum. Inzendingen (UITSLUITEND OP BRIEFKAART) moeten dui delijk voorzien zjjn van naam en adres. De uislag wordt bekendgemaakt in ons nummer van Zaterdag 21 Februari Voor goede oplossers worden vyf prijzen van vijf gulden elk beschikbaar gesteld. Bij meer goede oplossingen beslist het lot. Horizontaal: 1 Ploegleider; 6 Telwoord; 7 Rechercheur (Barg.); 9 Schel; 10 Koraalbank; 12 Raadgeving; 14 Hoofddeksel; 15 Gedroogde kleine druif; 17 Blikken drinkketeltje; 19 Telwoord; 20 Werkvertrek v.e. vorst; 22 Regis ter. lijst; 24 Onbep. vmv.; 25 Fris. gezond; 26 Buffet voor dranken; 28 Niet raak; 30 Ten bedrage van; 31 Lidwoord; 32 Op grote afstand; 33 Hoofddeksel; 35 Noot; 36 Ingezet stuk; 39 Over, langs; 41 Donkergeel paard; 42 Stad in Spanje; 43 Vogel die gemakkelijk leert praten, 4b Uitroep v. afkeer; 46 Noor derbreedte (afk.); 48 Slag, klap; 50 Telwoord; 51 Onderricht; 52 Lidwoord; 53 Vierhandig dier; 55 Schulpvormige holligheid m een muur; 57 Boomschors; 58 Insect; 59 Jong schaap; 61 Wervelstorm; 64 Horizon; 65 Afval v. koren; 67 Voorstel; 68 Voorwerp om het kaf v h. koren te scheiden; 69 Oogholte; 71.Plaaggeest; 72 Loterijbriefje; 73 Effen stof; 75 Roeipen; 76 Verward uit staande haardos (fig.). Verticaal: 1 Blad schrijfpapier; 2 Rund; 3 Mannelijk beroep; 4 Wintervoer- tuig; 5 Voordeel; 6 Duw; 8 Snoer v. e. hengel; 9 Tenen mand; 10 Zeehond; 11 Niet grof; 13 Stoot; 14 Schrijfgerei; 15 Knaagdier, 16 Snavel v. e. vogel; 18 Binnenste gedeelte v. e. gemeente; 19 Plechtige gelofte; 20 Kolenemmer; 21 Deel v. e. boom; 23 Moeiasplant; 24 Fijn maïsmeel voor pudding; 25 Guir lande v. groen en bloemen; 27 Tangetje met omgebogen punten; 29 Fijn ge korven tabak gerold in een papieren omhulsel; 31 Vrouwenverblijf; 34 Sloep aan boord v. e.oorlogsschip; 36 Scheikundige werkplaats (verkort); 37 Deel v. e. naald; 38 Spinneweb; 40 Uitroep, 44 Openbare wandelplaats: 47 Dans partij; 49 Deel v. e. vrucht; 51 Pausennaam; 52 Onwetend; 54 Kostuum; 56 Rekenkundige opgave; 57 PI. op de Veluvve; 58 Gemeen, laag; 60 Tam, niet wild; 62 Kleur tussen rood en geel; 63 Houding, voorkomen; 64 Huisdier; 66 Modejonker; 68 Breibenodigdheid; 70 Plaaggeest; 72 Plezier, pret; 74 Noot; 75 Noot. Hoeveel maal komt de lette „S" in de oplossing van de figuur voor.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4