De oudste Berberis is Chinees van afkomst yta$4H staat wij DE HE Hugo de Groot: bouwer van toekomstige wereldstaat Studenten hebben een taak! Voor de kleine man wordt het leven weer duurder in Indonesië Importbeperking was onvoldoende MARMITE haarman Hoogtepunt van weelde, kunst en sociaal verkeer HET GOOI EN OMMELAND VAN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Hoge stapels goederen liggen er al op pier. 6 in de haven van New-York, vanwaar de eerste boot, de Hurricanenaar Nederland zal vertrekken, geladen met kleding t'oor de hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Nederland. Chauffeur Robert Haulsey laadt juist zijn vrachtwagentje vit, vol gijten. bijeengebracht door de Kerkelijke Wereld Dienst het samenwerkend bureau voor het verlenen van bijstand van de Protestantse sekten in Amerika. „Veel heb ik ondernomen, niets volbracht DAT WAREN volgens Jan Romein de woorden, die Hugo de Groot op zijn sterfbed sprak, vèr van huis, te Rostoc. Daar, in Pommeren, kwam een einde aan een kwarteeuw zwerven van het „Delfts Orakel", dat in 1583 geboren was, een jaar dus voordat Oranje viel. Een jaar voordat de grond legger van de Staat der Nederlanden stierf, werd, in dezelfde plaats, de grote bouwer aan het fundament van een toekom stige wereldstaat, geboren. Immers, een wereldstaat is alléén maar gezond wanneer zij is gegrondvest op Recht. Grotius was in de eerste plaats een rechtsgeleerde. ZOALS AFGESPROKEN gaan we nog even door met de Berberissen, maar we nemen nu de soorten die wat meer binnen de perken blijven, dus die niet zo hoog en breed worden als de Vulgaris. En dan nemen we eerst een van de alleroudste, door C. P- Thunberg in 1784 in Japan ge vonden en naar hem verdoopt, de Berberis Thunbergiï. Van huis uit is het echter geen Ja panse struik, maar een Chinese, en ze zijn dus ook in Japan in gevoerd. Het duurde evenwel nog bijna 100 jaar voor ze naar Europa kwamen, waar ze om hun goede eigenschappen zeer snel inburgerden. Het is dan ook een mooie struik, met een zeer dichte vertakking en een fraaie, ongeveer bolronde vorm, en zelden hoger wordende dan een meter. Zq zijn op hun aller mooist in het vroege voorjaar en in de late herfst. In het voorjaar omdat ze tot de aller eerste struiken behoren die gaan uitlopen en dat doen ze met zachtgekleurde blaadjes, naaldjes zou ik haast zeggen die uit een bolrond knopje komen, en dat komt in het dichte bruinrode takwerk buitenge woon mooi uit. En dan de na jaarsverkleuring. Ieder blaadje verandert zijn kleur in het fel ste rood. U krijgt er ook vruch ten aan, maar die zitten niet in trosjes zoals bij de meeste Berberissen, maar meestal al leen, want ook de bloemen, staan vrijwel altijd alleen. Hel dergeel zijn die, met roserode vlekken en ze zijn tamelijk groot van stuk. 1 cm diameter. De variëteit atropurpurea is zo mogelijk nog mooier. Diens blad is de gehele zomer door pur perrood blad, en dat verkleurt in de herfst in een vurig schar lakenrood. En dan hebben we sinds enige jaren ook een steil- groeiende in die Thunbergii's. Dat is prachtmateriaal voor haagjes. Ze behoeven ongeveer nooit gesnoeid te worden, en het !s weer eens wat anders als die tot vervelens toe gebruikte Ligustrums. Het is niet onmid dellijk na het planten een ge sloten haag, moet er wat ge duld mee hebben, maar zijn ze eenmaal zover, dan is het on doordringbaar. E BERBERIS die in Ko rea als haag gebruikt ■ordt. de B-Koreana is er een die bijzonder mooi bloeit, met tamelijk lange trosjes hel dergele bloemen. Hij heeft een mooie, overhangende groeiwijze, en daarom moet U hem hier niet als hegplant gebruiken. De vruchten zijn koraalrood en ze hebben een eivorm. Deze soort is zeer gemakkelijk te herken nen aan de voor een Berberis grote bladeren, die soms wel 3 cm lang en breed worden, in tegenstelling met die van een andere rijke bloeier, de B. Ver- nae, die ongeveer naaldvormig zijn. Die Vernae heeft rood bruine, soms purperrode tak ken. welke sterk gegroefd zqn. Wel heeft hii ook trossen gele bloempjes, maar de kleur dei- vruchten wijkt sterk af van die van de andere Berberissen in deze groep: ze zijn n.l. zalm rood, een zeer opvallende kleur. Wilt U er een met oranjerode, doorschijnende vruchten, dan moet U de B. aggregata nemén. De bloei is heel anders dan bij de andere soorten, de trosjes bloemen staan hierbij overeind. En de Berberis met de mooiste struikvorm is de B. Wilsonae subeaulialata, ook wel B. Corgi genoemd. De takken groeien eerst i-echtop, maar later bui- TO gen ze met een grote boog om, en aan die boog hangen de tal loze trosjes gele bloemen, die later gevolgd worden door ko raalrode bessen. E. H. Wilson heeft deze soort in 1904 in het Westen van China gevonden. ,OT NU TOE heb ik alleen bladverliezende soorten genoemd, strui ken dus die in de winter kaal staan, en daar zqri we nog lang niet mee aan een eind, maar er zijn ook nog zoveel groenblij- vende. en die moeten toch ook een beurt hebben. Nu is het eigenaardige dat alle bladver- liezenden vruchten hebben in rood of aanverwante tinten, maar dat zult U bij de groen- blijvers tevergeefs zoeken, daar zijn ze alle blauw of blauw zwart, en meestal berijpt. We kunnen er hier ook maar weer een paar noemen, en dan neem ik als eerste er weer een die we aan Wilson te danken hebben, de B. Gagnepainiï, die hij in 1904 in Szechuan (China) vond. De scherpdoornige, 10 cm lange bladeren zijn glimmend donker groen, en wat niet zo vaak voorkomt bij groenblijvers, ze verkleuren in het najaar tol een mooi bruinrood. In Aals meer is er een variëteit van ontstaan, de Terra Nov nog mooier is, want het blad ervan is aan de onderzijde blauw berijpt, en het verkleurt purperrood. De tamelijk grote bloemen zijn heldergeel en ze staan in troepjes bijeen. De B. liniari folia heeft smaller blad en oranjebloemen; de B. Juli- anae lichtgele, enigszins rood getinte bloemen; de B. Dar- mini, die niet als de meeste uit China, maar uit Zuid-Amerika komt heeft als ze nog in knop zijn bruinrode, later oranje gele bloemen. Een kruisingsproduct ervan met de eveneens uit Z. Amerika stammende B. empi- trifolia is de bekende B. steno- phylla met z'n naaldvormig donkergroenblad en oranje kleurige bloemen. En tenslotte zijn er uit zaailingen van die Stenophylla mooie laagblijvende vormen ontstaan als de B. Ir- wini, die eerder bloeit dan de Stenophylla en oranjekleurige bloemen, en de B. S. coccinea en corallina, die beide oranje bloemen leveren waar zo hier en daar een karmijnrood vlekje in voorkomt. Maar ze hebben allemaal, behalve de normale doorns of stekels op de takken ook nog scherpe bladeren, moeten dus voorzichtig aange pakt worden. J. H. MEIJER. Het wonderkind Hugo de Groot, .roostte reeds op achtjarige leeftijd zijn aiders, na het verlies van zijn broertji hij deed het in dichtvorm en in het Latijn. Op elfjarige leeftijd werd hij door de curator Jan van der Does, welkom ge heten als student aan de Universiteit van Leiden, in een zang, ook al in het Latijn, waarin hij een nieuwe... Eras mus werd genoemd. Zijn moeder heeft later vele malen verteld, dat haar Hugo, toen hij nog maar twaalf was, haar bekeerd zou hebben tot het Protestantisme: hetgeen haar man voordien vele keren gepro beerd had, doch zonder succes. Veertien jaar was hij. toen hij, deel uitmakend van het gezantschap van Ol- denbarnevelt, door de Franse koning. Hendrik IV, met de schitterendste eer bewijzen werd overladen en „Het Won der van Holland" werd genoemd. Dit, in zijn jeugd zo verwend mensen kind, dat nooit gespeeld en altqd ge dacht of gediscussieerd had, dat zich al zwervende ontwikkeld had tot een der grootste geleerden van zijn eeuw, dat niet alleen rechtsgeleerde was, doch ook Godgeleerde en wijsgeer, stierf te Rostoc, nadat het, komende van de Ko ningin van Zweden, in de buurt van Dantzig, schipbreuk had geleden. Hoe zal hij in zijn laatste levens uren verlangd hebben naar zqn vrouw, die hem zo menigmaal door woord en daad, nieuwe levensmoed gegeven had. Partijdig veroordeeld, tijdens de be roerten van het Twaalfjarig Bestand, tot levenslange gevangenisstraf op Loe- vestein, had zij hem, met behulp van de boekenkist en haar dienstmeisje, de vrijheid gegeven. Daarna had ze hem nog honderden keren, als een heldin, verdedigd tegen laster, en hem tiental len keren, als een strenge moeder, be rispt, als hij het hoofd liet hangen. Zij had hem zijn grootheid gewezen en zijn kleinheid gedemonstreerd; zq had hem geleerd hoe belangrijk de wetenschap voor de wereld isen hoe belangrijk karakter. Zij was niet bq hem, om hem ster vensmoed te geven. Daarom klaagde hij: „Veel heb ik ondernomen, niets vol bracht". Hij stierf, volgens de getuigenis van de Lutherse predikant, die daarbij aan wezig was. als Christen. Christelijk had hq ook geleefd. Maar sommige Lutherse predikanten dachten daar anders over, en toen zijn ingewanden, in een urn, begraven wer den in de Kerk, zijn gebalsemd lichaam zou naar Delft worden ver voerd stookten zij het volk op, dat tenslotte, ziedend verontwaardigd, de „heidense" ingewanden uit de „heilige Kerk" haalden om ze te begraven op een kerkhof in de buurt. De studenten van de Universiteit van Rostoc, die gehoord hadden wat er was gebeurd, kwamen tezamen en spraken: „Er zijn in de wereld vrijplaatsen voor misdadigers, zou dan het dode hart van de gi'ootste geleerde van onze eeuw, die de wereld een weldaad heeft bewezen met zijn werk, niet mogen rusten in onze Kerk? De schijnheiligen, die het volk hebben opgestookt, weten toch wat dit hart te verduren heeft gehad? Door alle mo gelijke kuiperijen, door een veroordeling zó partijdig dat het ten hemel schreit Wij zullen deze zwarte bladzijde uit de geschiedenis van Rostoc corrigeren, opdat het nageslacht zich niet behoeft te schamen!" In optocht brachten zq de urn weer naar de Kerk. Hun stoet werd vooraf gegaan door trommelslagers, die op om floerste trommen roffelden. Niemand durfde zich te verzetten tegen de stu denten. Zij hadden gezegd, dat zij al len de stad zouden verlaten als er weer één grafschenner zijn hand naar de urn uit zou steken. Zo bewezen de studenten van Rostoc een groot Neder lander grote eer. en tevens bewezen zij daarmee dat studenten een taak hebben in de wereld. Het gebalsemde lijk werd bijgezet in de Nieuwe Kerk te Delft. Daar, te mid-; den van het volk, dat hij waarlijk had liefgehad, heeft men later een praal graf voor hem opgericht. Advertentie Sigaren-, Parf./Bijouterie- of Chocola- toriezaak te koop gevr. in het Gooi of prov. Utrecht, met ruime woning. Aanb. Ger. Schaaf, Eksterstr. 13, Badhoevedorp Hij, de ontwerper van het fundament van een toekomstige wereldstaat, door zijn geniale publicaties over het recht, rust daar tegenover de grondlegger van dit Koninkrijk, de Grote Zwijger. Zij rusten in vrede. Ruit hora, de tijd snelt voort. REIN BROUWER De heer A. Th. Lamping, heeft Bonds president Heuss, zijn geloofsbrieven overhandigd. De lieer Lamping is de nieuw benoemde Nederlandse t/ezant te Bonn. De heer Lamping (links) en Bondspresident Heuss tijdens liet aan bieden van de geloofsbrieven. Nieuive invoerpremie op essentiële goederen (Van onze correspondent te Djakarta) DE INDONESISCHE REGERING is met haar nieuwe maatregel inzake de invoer van goederen afgeweken van de politiek, die zij met haar regeling van Augustus 1952 nastreefde. Zij heeft namelyk een groot aantal goederen, die toen vrij bleven van importpremie, omdat zij „tot bevrediging van de primaire levens behoeften dienen", thans belast met een heffing van 331/3 pCt. Dat betekent dus dat het leven weer duurder zal worden. De tegen standers van de maatregel van Augustus, die beweerden dat daar mede de inflatoire tendenzen in de Indonesische economie niet waren te keren, blijken dus gelijk te hebben gehad. Wij herinneren eraan dat in Augustus de regering de importgoederen, waarvan de import onbelast bleef, in een a-klasse plaatst, dat was die der essentiële goederen. Er was verder een b-groep, voor minder essentiële arti kelen, die met 100 procent werd belast, een e-klasse, de luxe-goede ren met een heffing van 200 procent, en een d-groep voor luxe goederen, die wel mochten worden geïmporteerd, maar waarvoor geen deviezen werden verstrekt. De wezenrente. Deze rente, lezers, wordt in eerste instantie uitbetaald op de kaart van de vader. Heeft ock de moeder een rentekaart. dan wordt op die kaarr dus geen wezenrente uit betaald. Alleen wanneer de vader geen en de moeder wel een rentekaart had, wordt de wezenrente op de kaart van de moeder uitbetaald. Ook. wan neer de moeder komt te overlijden en de moeder kostwinster van het ge zin was. Er moeten minstens 40 ze gels in rekening kunnen worden ge bracht! De brandverzekering. Ja, lezer, de inspecteur van de brandverzekerings- maatschappij heeft gelijk, al is dat voor U een teleurstelling. U moet de waarde van de gehele inboedel ver zekeren. Doet U dit niet (of vergat U te verhogen) dan loopt U voor dat meerdere eigen risico. Als nu alles verbrandt, dan heeft U al de sirop van het eigen risico. Maar als er slechts een gedeeltelijke schade is, dan gaat de maatschappij als volgt te werk: De schade is 1000. De waarde van de inboedel is 10.000. De verzekerde som is 5000. dus de helft van de waarde van de verze kerde inboedel. Dus loopt U 50% eigen risico en krijgt van de schade die op 1000 werd vastgesteld, ook maar 50% vergoed. In deze geest is bij U de schade geregeld en dat was juist. Dus oppas sen dat verzekerde som en het ver zekerde object aan elkaar gelijk zijn. De vlek. Ball-point-inktvlekken zijn meestal wel te verwijderen En wel met verwarmde spiritus. Als de vlek erg oud is, kan het nodig zijn om de inkt enige tijd te laten weken. Het kan ook dat de behandeling enkele keren herhaald moet worden. Voor zichtig zijn met het verwannen van de spiritus. Dalton-methode. De naam is te dan ken aan het kleine plaatsje waar miss Helen Parkhurst werd geboren. Dat plaatsje Dalton ligt in de staat Mas sachusetts (Amerika). Daar in Dal ton is voor het eerst de werkmethode van deze rniss Parkhurst in toepassing gebracht. De grondslag van de Dal ton-methode is vrij eenvoudig weer te geven: vrijheid en „lerën door doen". Dat eerste niet te verstaan in de zin van losbandigheid en gebrek aan discipline. Het wil meer zeggèn, clat de leerling de vrijheid moet heb ben om te werken naar eigen aard en aanleg. Verder minder doceren en meer zelf laten doen. Voor zover Mentor bekend is, wordt zuivere Dalton-methode nergens in ons land toegepast, eenvoudig niet omdat deze niet past in onze organi satie. Vergelijkt men de Daltonscho- len hier, dan zijn er geen twee die er dezelfde opvattingen op na houden. De methode heeft beslist voordelen. iooral als men haar afweegt tegen het ietwat verstarde klassikale onder wijs in ons land. Echteralleen voor kinderen die het leren niet on dergaan als een soort straf. Voor hen onze oude methode! En vooral geen Dalton, want die scholen zijn zeker niet geschikt (en bestemd) voor kin deren die op de gewone scholen niet mee kunnen. Niet dankbaar? En dan is daar een moeder die klaagt over de on dankbaarheid. Wel, dat hebben we in onze prille jeugd allemaal geleerd, nietwaar? Als je iets kreeg van oom en je wilde je meteen verdiepen in het geluk, dan wel eerst bestuderen wat je kreeg, dan was daar direct een stem die zei: netjes bedanken Jantje. Nou en dat deed je dan maar! Automatisch, want dat was voorwaar de om iets te krijgen. Je kreeg zo de indruk, dat iemand altijd iets gaf om bedankt te worden (en is het niet vaak zo!). Het iets oudere kind (heeft U dat nooit mee gemaakt?) gaat, als men hamert op dankbaarheid, al gauw zeggen: welik heb toch niet gevraagd om mijn bestaan, het is dus Uw plicht goed voor mij te zijn, o.d. Echte, oprechte, innige dankbaar- heidontstaat pas, wanneer er in een gezin liefde en begrip is. Bij kinderen niet te vroeg eisen van burgelijke be leefdheid stellen. Dat kweekt onop rechtheid om niet te zeggen schijn heiligheid. Dank is iets dat uit hei innerlijk moet komen. Enook vanzelf komt als er een goede lief devolle sfeer in een gezin heerst. Amanuensis. Een lezer wil weten waar die naam vandaan komt. Hij weet wel dat het iemand is, die assi stentie verleent aan docenten aan hogere scholen en zo. Die naam werd gedragen door de geletterde slaaf in het oude Rome. De man die opschreef wat een ander dicteerde. Je zou zo zeggen, dat die naam amanuensis dus heden beter zou kunnen dienen voor- stenograaf. De letterlijke vertaling van het woord is: een slaaf die met de hand werkt. Een amanuensis wordt opgeleid aan een hogeschool (drie jaar en de vooropleiding is ambachtschool of een dergelijke inrichting. 1-Iet beroep eist veel aangeboren handigheid en alge mene ontwikkeling. Men moet feeling voor hebben. Naar schatting zijn er thans een 800. waaronder een kleine 30 vrouwen. Wanneer leefde hij? „Loulou", dat is Louis Napoleon, zoon van Naoo leon, III. leefde van 1856 tot 1879. Hij sneuvelde in Afrika, toen hij deel nam aan de oorlog van de Engelsen tegen de Zoeloe's. Apothekers-Assüent(e). De oplei ding voor dit beroep duurt van 1 tot 2 jaar. Als men H.B.S. heeft kan het in één jaar, maar dat presteren er niet zoveel. Het examen is een staats-, U VRAAGT MAAR. U kunt aan onze medewerker Mentor allerlei vragen stellen, mits geen rechtsvra gen geen belastingvragen en geen vragen over bloemen en planten, waarvoor wij in ons blad reeds vra- genrubrieken hebben. Wel bijvoor beeld over paedagogio. sociologie, maatschappelijke kwesties, sociale verzekeringen, assuramiewezen. wo ningkwesties, huishoudelijke aangele genheden, recepten, over een schrijver of een schilder, over kamperen en, m- ja, alles. Wilt u eigens iets over weten, dan vraagt U maar. Alle ant woorden zijn gratis. Desgewenst krijgt U (in vertrouwelijke zaken) antwoord in een persoonlijk schrijven, inplaats van in de courant. U richt Uw brieven aan de Redactie en zet op de enveloppe (links in de hoek Mentor. examen, dat aan de universiteiten af genomen wordt, waarvoor men min stens 18 jaar moei zijn en natuurlijk behoorlijk opgeleid. Zelfs met woon lager onderwijs kan men de op leiding volgen, maar dan moet men tijdens de opleiding nog een soort examen doen waaruit voldoende alge mene ontwikkeling blijkt. Alle inlich tingen kan men krijgen bij het Seer, van de Ned. Mij ter bevordering van de Pharmaeie, Vondelstraat 9 Am sterdam. of bij de Ned. Ap.-Assisten- enbond. Ampérestraat 43 Den Haag. O, die inwoning. Ja, die inwoning. Altijd die vragen of de hoofdbewoner dit nu jvel en de inwoner dat nu niet mag. En dan maar plagen. De advo caten worden er rijk van en er moet een rusthuis komen voor kantonrech ters en politierechters. Het gekke is. dat alle advocaten en juristen in zo'n geval geen verbetering kunnen bren- Ook niet in het geval van lezer die hier naar vraagt. Ei- is maar één recept: een scheutje naastenliefde, een snuifje inschikke lijkheid en wat welwillendheid, alles overgoten door saus werkelijkheids zin en gezond verstand. De zogenaamde B-lijst is nu in tweeën gesplitst: voor de ene gToep (bl) geldt een heffing van 33 1/3 en voor de andere (b2) van 100 pet. Een gi'oot aantal ar tikelen, die op de lijst van essentiële artikelen voorkwamen, zijn overgebracht naar die van de minder essentiële goe deren. Dit betekent dus dat zij met een derde van de prijs omhoog gaan. De hef fing op de import werd destijds met een tweeledig doel Ingevoerd Ten eerste wilde men, met het oog op de steeds slechter wordende handelsbalans, op deze wijze de invoer beperken. De prij zen zouden door de heffing stijgen en er zou dus minder vraag verwacht kun nen worden. Ten tweede beoogde men met de prijsverhoging een afroming van de te ruime geldvoorraad, de „hot mo ney", die het inflatiegevaar vergrootte. Het een nog het ander is echter in voldoende mate bereikt. Goudvoorraad en deviezenoverschot toonden de laatste maanden een verder gaande verminde ring als gevolg van het feit dat de waarde van de invoer die van de uit voer nog steeds overtreft. Dat het even min gelukt is de overvloed aan geld op te vangen, blijkt uit de motivering, wel ke de regering voor haar jongste maat regelen geeft. Zij zegt namelijk dat van de artikelen op de a-lijst de onbe laste dus meer is ingevoerd dan voor de consumptie nodig was. Kennelijk heeft men dus zijn geldoverschot in goe deren belegd en daarvoor, begrijpelijk, de goedkoopste uitgezocht. Deze zijn immers, indien nodig, weer het gemak kelijkst op de 'markt te brengen. Deze „vlucht" in de goederen zal vermoede lijk bovendien zijn gestimuleerd door het dalend vertrouwen in de rupiah. als gevolg van de dalende goud- en devie zenvoorraad. De regering heeft dus met de maatregel van Augustus niet doel bereikt, dat zij beoogde, namelijk een vermindering van de import over de hele lnie, zodanig dat er minder „licht" zou komen tussen de uitvoer' de invoerwaarde. Om dit wel te be^ reiken althans daartoe een poging te doen trekt zij de maatregel van Augustus verder door, namelijk tot goe deren, die men van essentieel belang voor de volkshuishouding had verklaard en daarom onbelast had gelaten. Zq laat hiermee haar politiek om het uit- gavenbudget van de kleine man zo min mogelqk te belasten, gedeeltelijk los. regering, geen andere wegen inslaat, dan zal zij straks waarschijnlijk ook voor deze goederen een importpremie moe ten gaan heffen om de invoer te vermin deren. Men hoort dan ook de vraag stellen, waarom de regering de import niet re gelt door middel van invoervergunnin gen, welke afgifte zq in de hand heeft, in stede van af te wachten hoe de markt op de verhoogde prqzen reageert. Dreigt de import van bepaalde artikelen hoger te worden dan in overeenstemming met de consumptie is, dan kan zij door de afgifte van vergunningen stop te zetten, Hoe moet ik liier mee aan? (Vragen op het gebied van bloemen en planten worden uitsluitend bij deze rubriek beantwoord) A. B. M. te Blaricum Is de drai nage van de pot waarin uw Odonte- glossum staat wel in orde? Het afval len van de bloemen kan veroorzaakt worden door staand water in de pot. Hoe is het met de kamertemperatuur? Hij mag het vooral niet warm hebben, even onder de 10 gr. C. is het best en zo gelijkmatig mogelqk, en in de winter zeer spaarzaam gieten, maar de grond mag toch niet te droog worden. Oude planten van Begonia incarnata laten veel meer hun blad vallen. Het best is elk jaar door te stekken voor jonge planten te zorgen. Vrijwel elke Begonia heeft wanneer hij bloeit een afkeer van verandering van stand plaats en van verdraaien ten opzichte van het licht. H. L. H. te Hilversum. Het zelf zaaien van Coniferen zal U niet meeval len. Het zaad is alleen in de groothan del verkrijgbaar en de prijs is zeer hoog. Bovendien is het kweeken een zeer veel zorg vereisend werk, met schermen en beschermen. Vooral Thuya's zijn in de eerste jaren zeer vorstgevoe- lig. Ik kan het u niet aanraden. Zaad van heide weet ik niet te koop. Het best kunt U, als hier of daar op heidegrond huizen gebouwd worden, daar plaggen kopen. J. H. MEIJER Het bekende gistproduct '(sterk geconcentreerd) Onmisbaar in de huishouding Verbetert de smaak van Uw soepen, sausen en andere gerechten. Kef aangewezen product voor de bereiding van smakelijke sandwiches (zie recepten) Aanbevolen bij alle toestanden samenhangend met een tekort aan Vitaminen van de B-groep Verkrijgbaar bij alle bekende comestibleszaken Mackintosh S to. het doel bereiken clat zij thans via de heffingen niet geheel heeft kunnen verwezenlijken. Door credietbeperking kan zq daarnevens de geldruimte in krimpen en de inflatoire gevolgen daar van teniet doen. Men zou daarmee te vens de onrust en onzekerheid wegne- men, die de vele, tot dusver genomen en niet afdoende gebleken, maatregelen hebben veroorzaakt. Advertentie itteei Van best en billijk New York 300 jaar Maar ook diepten van armoede Vicieuze cirkel Het kan niet anders of de verhoging in prijs van de tot dusverre onbelaste goederen, zal weer een algemene prijs stijging, waarvan de grootte echter op dit ogenblik nog moeilijk te becijferen is, tot gevolg hebben. Wel is waar zijn de goedkopere textielproducten onbelast gebleven, doch daarnaast zijn zoveel ar tikelen die het dagelijks leven van de, kleine man raken in prijs verhoogd, dat de vraag voor een verzeild raken in de vicieuze cirkel van stijgende prij zen en stijgende lonen gewettigd is. Daarna rijst dc vraag of ook de jongste maatregel afdoende is om de import tot het gewenste peil omlaag te brengen. Er blijven immers ook nu nog op de a-lijst onbelaste goederen, waarop het geldsurplus zich zal richten bij het zoe- (Van onze Amerikaanse correspondent) p iGENLIJK bestaat New York nog geen 300 jaar. want toen het stad werd en in Februari 1653 een gemeenteraad kreeg, heette het nog Nieuw-Amsterdam Toen was het eigenlijk nog maar een dorp, een dorp met 120 huizen en 800 mensen. In het mu seum van de stad New York kan men goed zien hoe het geweest is. Op de maquette, die men daar heeft gemaakt, ziet men op de zuidpunt van het eiland Manhat tan het fort, de stadsherberg, de alleen staande huizen met de erven eromheen en, aan de noordkant, een palis sade, die de stad naai de landzijde afsloot. Naar die „wall" is later Wallstreet genoemd. Men weet nog precies, wie er in de diverse hui zen woondenmensen met goed Hollandse na men en in die stadsher berg kwam in 1653 voor het eerste- de gemeente- -aad bijeen. Uit dit Nederlandse dorp is in driehonderd jaar een stad gegroeid met acht millioen inwo ners, een stad, die meer stad is dan alle steden ter wereld. Toch heeft het tot ongeveer 1900 geduurd, alvorens hier de wolkenkrabbers ver rezen, en pas in 1904 werd de eerste onder grondse spoorweg ge opend. Thans rijdt men voor één Amerikaans duubeltje van de kust van Brooklyn (oudtqds Breukelen) tot ver ten Manhattan, een afstand van 34 km. Een New Yorker verreist zeven en een halve dag van ieder levensjaar in deze dave rende en ratelende „sub way's" en de helft van de tijd moet hij staan, of liever: hangen aan de lus. 370.000 mensen wer ken in de kledingindus trie van New York. Per dag drinkt men 5 mil lioen liter melk. Er is op zijn minst één radiotoe stel in ieder huis en er is in drie van de vier huizen een televisietoe stel. Er zijn meer dan 2 millioen telefoons (meer dan in enig land ter we reld, behalve in Groot- Brittannië), en er wo nen één en driekwart millioen mensen, die in het buitenland geboren zijn, In geen stad op aarde, behalve in Rome, wonen meer Italianen dan in New York. Iedere drie en een halve minuut wordt er een baby ge boren, iedere zes en een halve minuut sterft er een mens. Dat er maar 2én dodelijk verkeers-on- geluk is in iedere vijftien uur, is beter dan me nigeen zou denken. Maar dat er nog 144300 wo ningen zijn zonder stro mend water, is iets wat men in deze moderne stad niet zou verwach ten. I ENT OR ken naar beleggingsobjecten. Indien de Noorden van het eiland ET IS GOED dat ze daar begonnen zijn, dié Hollanders op Manhattan. Het was de stichting van een stad, waar de menselijke samenleving een hoogte punt zou bereiken in weelde, kunst en sociaal vei-keer, maar waar ve len tevens de diepten zouden ervaren van ar moede. lelijkheid en ondanks de massa een eenzaam leven. Dit werd een stad van te genstellingen, van span ning en nervositeit, van gejaagd geldverdienen en vrolijk flaneren op Fifth Avenue. Wie open staat voor deze stad en haar bewoners, behoeft niet eenzaam te zijn, ook al zou hij er alleen wo nen. De taxi-chauffeur en de man in de drug store praten honderd uit. In iedere bar, ja in iede re cafetaria, kan men lange gesprekken heb ben. Én wat is het een goede stad om tweede- handsboeken te kopen. Snelle omzet schijnt on gelofelijk belangrijk voor iedere winkel in deze stad en de leus „alles moet weg" is voor New- York bijzonder type rend. Vandaar al die boeken nog maar enkele jaren geleden ge publiceerd voor 50. en zelfs voor 19 dollarcent. Dat men die opruimin gen juist in deze stad vindt, is te begrijpen: 68 procent van alle Amerikaanse boeken worden hier uitgegeven. Waarom New York zo aantrekkelijk is? Om de zeelucht en het wisse lende licht op de wol kenkrabbers, om de Rembrandts en de Gau- guins in de musea, om de Franse en Mexicaanse eethuisjes? Ja, om dat alles, maar bovenal om de New Yorkers en om de intensiteit van hun leven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4