NJ Lezers aan de schrijftafel ijfers Men kan overgaan met zeer goede er Soms wegen karakter en persoonlijkheid zwaarder Miiiioenenprojecten geven aan tienduizenden jaren werk RUSSISCHE GERICHT DIPLOMATIE" IS ER OP ANCST AAN TE JAGEN Oostenrijkers niet meer zo onder de indruk van de Russische propaganda Alle olie bijna geheel zelf raffineren De man moet in het gezin autoriteit blijven DLRDz BI AD HET GOOI EN OMMELAND VAN ZATERD AG 7 FEBRU ARI 1953 5 Nogmaals rapportcijfers En in de volgende Mas blijven zitten! IN DE IN ONS VORIG ARTIKEL over rapportcijfers bedoelde brochure van een oud-leraar wordt terecht de opmerking gemaakt, „dat er geen twee mensen gelijk zijn, en indien twee mensen ogenschijnlijk gelijke prestaties leveren, deze prestaties in de grond van de zaak ongelijk zijn. Het eigene, het bijzondere, het persoon lijke is het voornaamste, maar juist dit is het verborgene, terwijl het algemene, het onpersoonlijke in het cijfer wordt uitgedrukt. Maar ook dit tevergeefs, want het bijzndercen het algemene kunnen de knapste paedagogen of psychologen niet scheiden". Wij kunnen de stelling verdedigen, dat wanneer twee leerlingen bij een overgangsexamen dezelfde cijfers beha len, van de ene leerling verwacht kan worden dat hij de volgende klasse met goed gevolg zal doorlopen, terwijl zulks bij de andere leerling" niet het geval zal zijn. In de practijk hebben wij het mee gemaakt, dat een leerling met zeer goede cijfers naar een volgende klasse overging", terwijl hij in die volgende klasse totaal mislukte; ook het omge keerde geval doet zich voor. Dit is wel het beste bewijs dat cijfers alleen niet de doorslag kunnen geven en dat de ge hele persoonlijkheid van een leerling beoordeeld moet worden. Naar onze mening zouden ook vele bezwaren opgeheven kunnen worden, in dien. met name op de lagere school en in de lagere klassen van de middelbare scholen, rapporten over de leerlingen aan de ouders weiden gezonden waarin alleen wordt medegedeeld dat de vor deringen in met name te noemen vak ken ..zeer goed" waren en in andere met name te noemen vakken „onvol doende". Voorts zou kunnen worden me degedeeld, dat voor de niet vermelde vakken het praedicaat „goed" wordt toegekend. Daarnaast zouden de ouders ervan op de hoogte gesteld kunnen wor den onder welke voorwaarden de on voldoende vorderingen kunnen worden verbeterd. Zes min Voorts moeten wij bezwaar maken tegen de methode van verscheidene do centen om by het gebruik van de cijfer reeks 1 t.m. 10 in bepaalde gevallen het cijfer zes te voorzien van een minteken. Het gevolg daarvan is dat men de be slissing" over een candidaat feitelijk legt in handen van andere docenten. Een docent moet het aandurven, en die ver antwoordelijkheid moet hij dragen, om een leerling voor een bepaald vak vol doende te noemen of onvoldoende; dat wil dus bij het gebruik van het cijfer- systeem zeggen: hij moet een 6 durven toekennen of een 5. Ook zou het niet ondienstig zijn aan de ouders iets mede te delen omtrent opvallend goede of slechte karakter trekken, waarbij een advies gegeven kan worden in welke opzichten de leerling zich zou moeten trachten te verbeteren. Bovendien is het vaak opmerkelijk dat een kind bij de z.g.n. leervakken in de klasse bij de overige leerlingen een heel eind achter blijft, terwijl het bij toneel uitvoeringen of bij vakken die niet zo zeer op het gebied van „leren" liggen, zoals b.v. bij tekenen en lichamelijke oefening, boven de andere leerlingen uit steekt. Ook met dit verschijnsel behoren de ouders in kennis gesteld te worden. Natuurlijk zal de school, en in het bij zonder hij die met de administratie is belast wij denken hierbij aan de hoof den van de scholen tegen onze mening protesteren, omdat een en ander veel werk met zich meebrengt, maar wij geloven dat de voordelen van ons voor stel verre opwegen tegen de daaraan verbonden nadelen. Uitleg aan de leerlingen Om eigenwillige commentaren op de cijferlijsten te voorkomen, zouden wij de volgende practijk willen aanbevelen, een practijk. die wy zelf hebben toege past: bij zeer goede klassen en dan na- de mechanische rapportcijfers zou kun nen losmaken. Wil men het cijfersysteem behouden, en wij ontkennen niet dat er voordelen aan verbonden zijn, dan wete men zich doordrongen van de eis, dat het cijfer alleen gegeven kan worden op grond van doorlopende observatie: het opmaken der cijfers behoort met de uiterste zorg vuldigheid en nauwgezetheid te geschie den. Men behoort te weten waarom een bepaalde leerling in een zeker vak on voldoende is. Een vier behoeft niet altijd een gevolg te zijn van luiheid, maar kan ook een gevolg zijn van een gebrek aan inzicht of geheugen. Voorzichtig met het woordje „dom" Wij geloven ook dat er teveel ge schermd wordt met het begrip „dom". Iemand, die in een bepaald vak geen voldoende vorderingen maakt of kan ma ken, behoeft nog niet dom te zijn. Zo zrjn er tal van voorbeelden bekend van leerlingen die in de mathematische vakken geheel onvoldoende waren, op grond daarvan voor dom werden uitge maakt, maar die toch later in het leven bleken in het geheel niet dom te zijn. omdat ze een beroep kozen, waarin ze niet dom waren en dat strookte met hun natuurlijke aanleg en ijver. INSIDER Zweedse 4000 tonner in brand in Hamburgse haven Sedert Donderdagmiddag staat in de haven van Hamburg het ruim 4000 ton metende Zweedse koelschip „Antarctic Ocean" afkomstig uit Gothenburg, in brand. De brand, die uitbrak na reparatie werkzaamheden, woedt op het voorschip en heeft reeds de dekhuizen vernield. Het schip ligt met de voorsteven op de grond, de achtersteven en de schroef steken boven water uit. Gisteravond was men het vuur meester. Amerika zou reeds duizenden atoombommen hebben Dr. Ralph La.pp, een technicus die vroeger hoofd geweest is van een afde ling van „Manhattan project" waar de eerste atoombom gemaakt is, heeft in een boek verklaard, dat Amerika in 1960 een voorraad van 10.000 atoombommen kan hebben. Thans beloopt volgens hem de voorraad reeds enkele duizenden. Met levendige belangstelling bekijken deze ouden van dagen, geëvacueerd uit het Verplegingshuis te Zierikzee, een krant, met artikelen en foto's over de ramp, die „htm" landstreek heeft getroffen. Thans zijn zij ondergebracht in het Evacuatiecentrum te Amersfoort, doch zij zullen zo gauw mogelijk ver huizen naar het Rijks opvoeding scentrum in deze stad. Josine Kik van der Velde (S9 jaar) rechtsen Marianne van Dommelen, verdiept in htm lectuur. Australië in de greep van de olie VAN GESTEi Hollandse baggermolens graven kanalen voor de olietankers (Van onze correspondent in Australië) f A EEN LANGE TOCHT, van Nederland uit via Suez-kanaal. is de Hollandse baggermolen „H. A. M. II", die op 17 October 1952 de haven van Rotterdam verliet, eind December j.l. in Fremantle aangekomen. Een tweede Nederlandse baggermolen was al onderweg, de ,.H. A. M. 301", die een kortere tocht overigens toch nog zo'n 3000 mijl moest maken van Newcastle aan de Oostkust van Australië naar de Westkust. Thans zijn beide baggermolens aan het werk. Zij hebben een grote taak: het graven van kanalen op een plaats, waar een olieraffina derij zal worden gebouwd. Het is een karwei van drie tot vier jaar. Het moet ongetwijfeld voldoening schenken (zowel aan de Neder landers in het vaderland als'de vele landgenoten, die hier hun toe komst hebben gezocht), dat Australië Nederlands initiatief en Neder landse techniek te hulp heeft geroepen om de baèis te leggen voor één van de grootste projecten, welke op dit continent worden aan gevat. Het werk, dat de beide molens uitvoeren, is gecontracteerd voor 2 millioen Australische ponden, d.i. 17 millioen gulden. Het is de moeite waard om er 20.000 kilometer voor te varen. (Van onze correspondent te Wenen) „De studenten hebben de Roden verslagen. „Wij doen hetzelfde op 22 Februari." Deze verkiezingsspreuk voor de volksparty flitst 's avonds ieder ogenblik op tegen ee^v grote reclametoren bij de Weense Opera. Het is een van de weinige constructies, die het hebben uitgehouden tegen de geweldige cycloon, die Wenen twee dagen lang heeft geteisterd. Toen de mensen zich weer op straat waagden, bemerkten zy dat de meeste verkiezingstorens het bijltje er bij hadden neergelegd en dat weerspiegelt grotendeels de stemming onder de bevolking. Er is geen enthousiasme, geen strijdlust. En vooral de burgerlijke volkspartij zal daar wel schade van ondervinden. tuurlyk alleen in de hoogste, is het mogelijk gebleken om met de leerlingen zelf hun cijfers te bepalen. Men kan de toe te kennen cyfers met de leerlingen bespreken en daarbij uitvoerig uitlegging en rekenschap geven: een systeem dat indertijd reeds door de oude Gunning werd aanbevolen. Het spreekt vanzelf, dat de le raar altijd het heft in handen moet houden en dat hij de persoon moet blijven die de cyfers geeft. Ander zijds behoeft men er niet voor terug te deinzen de leerling een recht van meepraten, van critiek en zelfverde diging te geven. In ieder geval be hoeft men geen geheimzinnigheid te betrachten of de cijfers achter baks te houden. Geen rangnummers Tenslotte moeten wij ons verzetten tegen het geven van rangnummers. Dit bevordert immers de „Streberei" en het is zeer nadelig voor de kameraadschap- pelykheid onder de leerlingen. Ouder die menen dat zc in de cyfers materiaal bezitten dat voor vergelijking vatbaar is, voeden hiermee hun familie-eerzucht of voelen zich er in aangetast. Door het weglaten van rangnummers worden dan verhalen over onderwijzers en lera ren die de cijfers stelselmatig drukken, of erger, zich aan knoeien schuldig ken, voorkomen. De Overheid kan op dit gebied niet alles voorschrijven, maar het zou toe te juichen zyn, indien men zich eens van Nagemaakt bankbiljet als verkiezings propaganda In de hoogste kringen van die partij zelf heerst ook de overtuiging, dat er een zeker verlies zal worden geleden. Er kunnen echter verrassingen komen. Dit bleek o.a. bij de verkiezingen aan de universiteiten, toen „de studenten de Roden versloegen". De Volkspartij heeft daardoor weer moed gekregen en haar zelfbewustzijn is ook wat versterkt door een magistra le rede van dr. Kamitz. de minister van Financiën, die dusdanig" grote indruk heeft gemaakt, dat men niet meer zo pessimistisch oordeelt over de toekomst van zijn partij. Veel Oostenrijkers zijn namelijk tot de ontdekking gekomen, dat zuinigheid en voorzichtigheid niet alleen nodig zyn in het particuliere zakenleven, maar ook in de staatshuishouding. Ze hebben na Tl de veelbelovende leuzen van de socia listen over werkverschaffing, sociale verzorging, pensioen en ziekteverzeke- •ing, al lang begrepen dat de schatkist deze lasten maar ten dele kan dekken n dat dus ook de staat moet bezuini- _;en. Dat is juist bet standpunt van de minister van Financiën, die als basis voor een gezonde economie heeft voorop esteld: een sluitende begroting, een oed gefundeerde munt en het vermij den van inflatie. Dr. Kamitz is een soort Oostenrijkse Lieftinck. De mensen mop peren wel op hem, maar hij wordt ge- especteerd en juist in Oostenrijk, waar slapte en toegeeflijkheid een deel uitma ken van het volkskarakter, maakt een minister grote indruk, wanneer hij een beetje hard en vooral wanneer hij .G'scheit" is. De Volkspartij zal stellig enkele veren moeten laten, maar niet zozeer i gunste van de socialisten als wel van de .Onafhankelijken", die een samenraap- ;el vormen van alles wat ontevreden, na- tionaal-gezind en een beetje pro-Duits Verontwaardiging Intussen is er grote verontwaardiging onder het volk over de communistische verkiezingspropaganda. De handlangers 'an de Russen hebben namelijk een strooibiljet verspreid in de vorm van laatste dagen daarop weer geantwoord met hun bekende vertragingstactiek. Ze antwoorden noch met „ja" noch met ,neen" en ze schijnen er niet veel om te geven, „dat ze daardoor hun commu nistische „vrienden" in Oostenrijk eer slechte dienst bewijzen. Wie tot nu toe geloofd heeft, dat de Sovjet-Unie op een of andere manier waarde zou hechten aan gevoelens van sympathie, aan psychologische handige reclame of aan een goede welwillende een keurig nagemaakt briefje van 100 shilling met op de achterkant een paar communistische verkiezingsleuzen en leugens, De mensen zijn hierover vooral daarom zo gebelgd, omdat een aantal klein" winkeliers daar in het begin het slachtoffer van is geworden en tevens omdat de politie geen beslag kon leggen op de cliché's en op de drukkerij, daar deze door de Russen in bescherming genomen. De Russen gaan nog steeds door met hun obstructie in Oostenrijk. Nadat 48 staten in de V.N. het Braziliaanse voor stel hadden ondersteund om de onder handelingen over het staatsverdrag weer op te nemen, hebben de Russen in de pers. die is bedrogen uitgekomen. Dc Russische „diplomatie" is bewust brutaal en het psychologische systeem van Sovjet is er niet op uit om vrienden té winnen, doch om angst aan te jagen. Dit is ons in de laatste maanden bij zonder duidelijk geworden, zowel uit ge sprekken met Russen als uit de inter nationale communistische pers. Het eni- waar de Russen en de communisten aang voor zijn, dat is, dat men hen negeert of doodzwijgt. Het kan hun niets schelen of men ongunstig over hen schrijft als ei maar over hen geschreven wordt, des noods met harde bewoordingen en in de felste kleuren. Ze schijnen het hierop zelfs aan te leggen, want hoe angst wekkender hun systeem wordt voorge steld, des te meer nemen onder het volk angst en onzekerheid toe. Kussen overschat? Niets kan de Sovjets zozeer irriteren als het opperen van twijfel omtrent him kracht. De Russische propaganda is geheel op afgestemd dat men hun kracht overschat. Juist in Oostenrijk is men in de laatste jaren tot de ontdekking komen, dat het Westen in dit opzicht fouten heeft gemaakt. Natuurlijk zou het evenzo verkeerd zijn him kracht te on derschatten, maar wie de propaganda- fanfares gehooid heeft over de Russi sche kunst en litteratuur en daarna hier met eigen ogen heeft kunnen zien, wat de Sovjet-Unie op cultureel gebied presteert, zo iemand weet met volko men zekerheid, dat Rusland veel meer van het Westen kan leren dan omge keerd. Ook op technisch gebied schijnt zich het oordeel te wijzigen, want waar om hebben de Russen de hulp nodig van allerlei atoomspionnen? Wie verder op de Weense jaarbeurs de Russische ma chines op de keper kon bekijken of wie als zakenman de nieuwste motorfietsen en transportauto's in de satellietstaten onderzocht, is tot de bevinding" gekomen, dat het Oosten veel slordiger afwerkt dan het Westen, dat het gebruikte ma teriaal slechler is en vooral dat men achter het IJzeren Gordijn veel armer is aan nieuwe ideeën en uitvindingen dan in het Westen. De Oostenrijkers, die in de laatste oor log de Russische soldaten hebben leren kennen, verklaren eenstemmig, dat het Sovjet-leger slechts een paar goede kwa liteiten bezit, namelijk overvloed aan mensenmateriaal, uithoudingsvermogen en improvisatie. Alle andere eigenschap pen, die een modern leger effectief en strijdvaardig maken, schijnen bij de Russen te ontbreken. De Oostenrijkers kennen de Russen nu wel zo goed, dat ze niet meer onder de indruk komen beh,alve voor hun geweld en willekeur tegenover een weer loos volk. Niemand gelooft ook meer aan verkiezingswinst van de communis ten. Men maakt zelfs grapjes over hun getalsterkte en over de zogenaamde steun van de Russen - - en dat is wel het ergste, dat de Sovjet-Unie kan over komen. 'otnmunistische ver- li i cz ings prop uga n d a 'c voorkant van het •agemaakte briefje van 100 shilling, tcchls Januskop met ■ie caricuturen van Figl (Volkspartij) en <chdrf (socialisten). Let op het engeltje links onder, dat een lange neus trekt. Tegen 1956: AA AAR dit bedrag zinkt volkomen in het niet bij de 100 millioen Austra lische ponden (850 millioen gulden), die besteed worden aan de vestiging van nieuwe olieraffinaderijen, tezamen het grootste uitbreidingsplan vormend, dat Australië ooit gekend heeft. Het Fre- mantle-plan maakt, in combinatie met nog enkele andere uitbreidingsplannen te Melbourne en Sydney, het land tegen 1956 voor 90 procent zelfstandig in de voorziening met geraffineerde oliepro ducten. En deze plannen hangen niet in de lucht. De arbeid is werkelijkheid. Werk voor 4000 man De grootste raffinaderij komt in Kwi- nana (bij Fremantle). Toen dit bekend werd, ontketende het dadelijk een ge- veldige grondspeculatie. Belangrijker is echter dat nu al vele handen werk vinden bij het graven der geulen, die de olietankboten van 32.000 ton (ter 'ergelijking: de ..Fairsea" is 10.000, de ,Johan van Olaenbarnevelt" 20.000 ton) straks toegang zullen moeten verlenen tot de te bouwen raffinaderij. De Anglo- Iranaian Oil Compagny zal dit de lieve som kosten van 40 millioen pond (340 millioen gulden). Vierduizend arbeiders zullen bij de bouw werk vinden. Er komt een opslagplaats voor olie van één mil lioen ton. Wat dit zeggen wil, blijkt hieruit dat Australië thans in totaal een opslagruimte bezit van 1,3 millioen ton. De technische staf van de nieuwe raf finaderij zal duizend man omvatten. In de laatste weken zijn herhaaldelijk ad vertenties in de bladen verschenen, waarin personeel werd gevraagd, ook chemische ingenieurs. Voorwaarts Het dorp, waar de raffinaderij wordt gebouwd, Kwinana, telt nu nog slechts 150 inwoners, maar als het we reed is, zal dit plaatsje 20.000 i herbergen in enkele duizenden nieuwe woningen, die er geleidelijk moeten wor den gebouwd. Ook dat brengt ruim schoots nieuwe werkgelegenheid met zich mee in de bouwnijverheid. Over vier jaar zal Kwinana even beroemd zijn als het Perzische Abadan, dat in de chaos der politieke omwentelingen voor de Anglo-Iranian verloren is gegaan. Kwinana betekent: ..Voorwaarts". De naam is een teken. Het plaatsje is ge noemd naar een schip, dat er 35 jaar geleden aan de kust is gezonken en waarvan het wrak nog op het strand ligt. James Cook was de eerste Ook in Sydney is iets gaande in de olie. Op de plek, waar eens James Cook, de Britse ontdekkings reiziger, landde en als eerste blanke voet aan wal zette aan deze zijde van het eilandcontinent Kur- well gaat American Caltev Oil Company voor de Australian Oil Refining Ltd. een raffinadery bou wen, die 25 millioen pond kost (215 mülïoen gulden). De eerste spade gaat dezer dagen de grond in. Tweeduizend arbeiders zullen er werk krijgen. Er is 12 millioen pond uitgetrokken voor lonen. Er is heel wat over te doen geweest, want Kumell ligt op een landtong van de Botanybaai, waar vele stranden zijn, o.a. het bij de Nederlandse immigran ten geliefde en beroemde Cronulla. De vrees is niet ongegrond, dat een olie raffinaderij niet alleen het landschap ontsiert, maar met haar afvalproduc ten het water van de baai verontrei nigt en daardoor honderdduizenden zwemmers en baders het strandgenoe- gen vergalt. Alle waarschuwingen en adviezen ech ter ten spijt, zal de olie hier haar hoofdkwartier krijgen op" een opper vlakte van 200 hectaren. Er is a.1 be gonnen met de aanleg van een 15 kilo meter lange weg, dwars door de streek, waar honderden Nederlandse emigran tengezinnen zich in de loop der jan hebben gevestigd. Een der schoonste contreien van Sydney's omgeving wordt geofferd aan de moloch van het vloei bare goud. Maar tienduizenden arbeiders zullen er directe en indirecte werkge legenheid door vinden. Olie uil Ned. Guinea De moloch verzwelgt nog meer. Bij Melbourne (Geelong) bouwt .de Shell een olieraffinadrij van 4 millioen pond (34 millioen gulden) waarvan de pro ductie in 1953 al 600.000 gallons per dag zal bedragen (1 gallon is vier en een halve liter). In dezelfde streek. Altona. spendeert de Vacuum Oil Company 13 millioen pond (110 millioen gulden» aan uitbrei ding van haar oliekraakinrichting, die in 1949 werd geopend en toen 1 millioen pond kostte. Wanneer zy in 1954 gereed komt, zal de productiecapaciteit 250 millioen gallons automobiel- en vlieg- tuigbenzine, smeerolie en bitumen per jaar omvatten. Elke tien dagen zullen olietankboten van 28.000 ton de ruwe olie aanvoeren, o.a. uit Nederlands Nieuw Guinea. In de komende jaren zullen tiendui zenden arbeidskrachten werk vinden in en door de olie. Van de zeven en een half millioen ton olieproducten, die Au stralië per jaar verhruikt, zal byna 90 procent straks in het land zelf worden geraffineerd. Nog voor de bodem zelf de grondstof oplevert, ligt dit continent al in de greep van de olie. Binnen enkele jaren vormen Kurnell en Kwinana. Geelong en Altona vier nieuwe plaatsen, waar het grote eiland zich verankert in de oceanen. Men moet gezien hebben (De redactie heeft te allen tijde zonder opgaaf van redenen het recht ingezonden stukken te weigeren en te bekorten). lt/lp] TT Dat wij ons kunnen inzetten bleek j.l. Zondag toen de ene rampzalige tijding na de andere via de radio vriiwilllfTPr tot ons kwam- wü waren verbijsterd, doch direct J o daarop toonde het gehele Volk een kracht welke enorm was. Er werd niet gepraat. Neen, men handelde. Dit was prachtig en dit was ons Volk op zijn best. De Nationaal-Reservisten werden opge roepen om zich gereed te houden eventueel ingezet te worden. Op de plaat sen waar de Reserve verzamelde, waren tientallen burgers aanwezig welke zich bij mij meldden, met het verzoek ingedeeld te worden en mee te helpen. Helaas was dit mij onmogelijk. Slechts in georganiseerd verband kon wor den ppgetreden. Tot deze Nederlanders zou ik willen zeggen: Er zijn ver schillende hulpdiensten waartoe men zich kan wenden en waarvoor regel matig vrijwilligers gevraagd worden. Meldt U bij een dezer diensten, opdat wanneer het nodig is, U voorbereid is om een taak op U te nemen. Wacht niet tot wij voor een feit staan, het kon dan wel eens te laat zijn. HILVERSUM, Koekkoekstraat 36 de Res. Kapitein M. C. ENGBERSEN, Cdt. Nat. Res. Het Gooi Na persoonlijk evenals duizenden getracht te hebben, hulp te verlenen, bij het vervoeren van slachtoffers of anderszins in de getroffen gebieden, was ik Zondag, tot in .de nacht tussen hen die getroffen waren. Ten tweede male, weer zijn wij in onze omgeving gespaard, dat gaat men later thuis pas bedenken, maar ter plaatse denkt men weinig. Alleen op momenten dat men mij vroeg te wachten, op mensen die naai- hoger gelegen gedeelten vervoerd wilden worden, heeft men tijd te zien. Dan zitten op centrale punten in veel gevallen kinderen, met de boodschap daar te blijven tot hun ouders henzelf mee willen nemen naar elders, maar het water komt zelf ondervonden zo snel op, dat de ouders van deze punten voorlopig of zelfs geheel afgesneden blijven, Mij werd ver zocht een gezin met 7 of 8 kinderen van een afgelegen weg te gaan halen en naar een streek enige kilometers verder te brengen. Ik kreeg een gids mee. Na langs veel afgelegen boerderijen gereden te zijn, kwam ik ter plaatse, waar men reeds lang wachtte. Zonder een woord stapte men in. De man bleef achter bij de beesten, in de hoop dat deze nog gehaald wer den. De vrouw vroeg om een haar bekende weg, die korter zou zijn, te rijden. Dit deed ik, licht is daar buiten niet en bij elke boerderij moest ik stoppen daar men om het licht van de lampen vroeg, voor het verzamelen der koeien. Tijdens het wachten op de weg. die tevens dijk is. steeg het water en er waren plaatsen waar men niet meer over mocht, en terug was er niet, dus geprobeerd, met de wetenschap dat als de auto verzuimde men hem achter moet laten daar niemand kan en gaat helpen aan een auto. want mensen tellen aHeen mee. Enfin de rit lukte, en de grote sterke vrouw met haar kinderen kwam bij haar moeder op een boerderij. Op het moment dat de ont moeting barstten vrouw en kinderen in huilen uit. Ik aanvaardde de terug weg over grotere wegen daar de weg terug er niet meer was. Ik schrijf dit alleen om aan te tonen dat men het gezien moet hebben om te beseffen wat watersnood betekent. De vele hulp die geboden wordt zou verhonderd voudigd worden als men had gezien, zelf gezien. Geeft meer, het is ons ge spaard gebleven, geeft wat het U deze besparing waard is. Bussum heeft zo veel en kan daarom veel geven. BUSSUM, Stationsweg 36 Te vroege bezinning? H. J. EOS Jr. Naar aanleiding van Uw artikel „Bezinning en vragen" moet mij iets van het hart. Ik stel voorop, dat ik Uw publicaties over het algemeen wel weet te waarderen, en het is mij gebleken dat velen deze waardering delen. Des te groter is mijn teleurstelling en ergernis over bepaalde uitlatingen, die U onder de bekende door „iedereen" gelezen rubriek hebt gedaan. Hoe kunt U schrijven, dat nu het ogenblik is gekomen voor een critische be schouwing van wat er goed en niet goed is gedaan in de afgelopen dagen en in het verleden? Misschien is dat ogenblik aangebroken voor enkelen van ons, die hoog en droog, aan alle zijden beschermd achter onze bureau's zit ten. We praten immers zo graag! Maar zullen we nu onze ondeskundige invallen publiceren? Nu, op het ogenblik, dat een „onvoorstelbare" ramp niet ver achter ons ligt, maar duizenden landgenoten in de afgrond stort en ons hele volk verbijstert en benauwt? De ondeskundige niet-critische lezer zal door Uw geschrijf temidden van talloze onzekerheden tot dezelfde „ze kerheid" komen als de man van de fietsenstalling, die tegen mij zei: „...en dan te bedenken, dat het grotendeels eigen schuld is!". Ik, die „Sub Luna" al zo'n beetje meende te kennen vraag mij vol verbazing af, hoe hij op 4 Februari 1953 kon schrijven over glooiende dijken en meisjes in klederdracht kon spreken van „na de rampterwijl we er midden in zitten. Op mijn beurt zou ik hem willen vragen, zich nogmaals te bezinnen. HILVERSUM, Govert Flincklaan 24 J. J. VAN NORREN, (Dat het toch, niet zo ongewoon is om zich reeds nu, juist nu terwijl de indrukken zo vers zijn te bezinnen op dingen die beter gedaan hadden kun nen worden o.a. op het paraat zijn van een rampenorganisatie, bewijzen gelijk gesteunde artikelen in andere bladen Ook de autoriteiten bezinnen zich trouwens reeds op dezelfde gedachten. Er is dan allerminst reden om daarover teleurgesteld te zijn of zich daaraan te ergeren. Het bewuste artikel had bovendien geen afbrekende strekking maar ademde geheel een opbou wende geest: op fouten, of nalatigheden of sleur wijzen om deze voortaan te voorkomen. Wie zijn feiten inziet js op weg naar verbetering. Van zijn innige bewogenheid met de slachtoffers heeft Sub Luna deze week in bijna al zijn artikelen getuigd, doch ontroering mag de critische zin niet ver sluieren. Red.) Gij, die iels goed te maken hebt Tot hen die zich in de wereldoorlog ten koste van hun medemensen op een oneerlijke manier hebben verrijkt is deze oproep tot hulpverlening aan de slachtoffers van de van de watersnood in 'net bijzonder en uitsluitend gericht. De natuurlijke drang om medemensen die in nood verkeren te helpen, hebt gij via de radio en pers kunnen beluisteren en lezen. Ook Gij zult met ontroering hiervan en van alle leed dat geleden wordt kennis genomen Rebben. Niet voor niets staat'Vrouwe Justitia met een weegschaal in de hand. Onrecht dat wij in welke vorm ook doen, veroorzaakt, dat één der schalen dóórslaat. In een beeld zouden wij kunnen zeggen „nét zo diep als de weegschaal naar de verkeerde kant doorzakt, zakt onze eer, ons geweten, onze persoonlijkheid 'of hoe ge het noemen wilt) mee naar de diepte". Slechts door een tegen wicht kan het evenwicht hersteld worden. Dit tegenwicht kan o.a. zijn „de goede daad". Met dit beeld voor ogen mogen wij U die zich bezwaard gevoelt door de in het verleden verrichte daden van eigenbaat ernstig bidden, het evenwicht in Uw leven te herstellen en thans Uw beter-ik' te tonen door een stille daad van hèr-ivonnen naastenliefde. Gij kent toch het gironummer van hel Nationaal Rampenfonds? NAARDEN, Huizerstraatweg 53 C. Th. REMMERS. Wij ontvingen nog enkele briéven over het conflict in de wandelsport (de Vierdaagse) en over andere onderwerpen doch met het oog op de aller- overheersende gebeurtemssén van de afgelopen week, leek het ons juister deze niet meer te publiceren. Red. Duitse R.K. bisschoppen uiten bezwaren tegen nieuwe familiewetgeving De aartsbisschop van Keulen, kardi naal Frings, heeft uit naam van de Duitse katholieke bisschoppen bij hel Duitse parlement bezwaren ingediend tegen liet daar in behandeling zijnde etsontwerp voor een nieuwe familie- wetgeving. Het ontwerp wil de vrouw in de familie grotere rechten toekennen dan zijn tot dusverre bezat De bisschop pen hebben zich daartegen gekeerd. Het is volgens hen een valse uitlegging van de gelijke rechten der geslachten, wan neer de autoriteit van de man in het gezin zou komen te vervallen. De opstelling van de Duitse grondwet hadden volgens de bisschoppen de met- onderscheiden gelijke rechten" terecht niet willen aanvaarden, omdat slechts gelijk behandeld kan worden wat inder daad gelijk is. De Kerk is het eens met de opvatting van de bondsregering, die het wetsontwerp heeft ingediend, dat de sociologische verandering een wijziging de rechten der vrouw nodig maken. De Duitse huwelijkswet met het daar in vervatte scheidingsrecht moet vol gens de bisschoppen grondig worden ge wijzigd en op grond van het rijkscon cordaat zou daarover met het Vaticaan moeten worden onderhandeld. De Kerk waarschuwt tegen het erken nen van „zware ziekte" als grond voor echtscheiding. Zij wenst ook niet, dat het burgerlijke huwelijk „principieel scheidbaar" zou worden verklaard. Ver der wil de Kerk de onderhoudsrechten van een zonder schuld gescheiden vrouw versterkt zien. De in het ontwerp voor ziene principiële afschaffing van de on derhoudsplicht wordt door de bisschop pen gezien als een verdere aantasting van het huwelijks- en familieleven. De bisschoppen hebben voorts de mening uitgesproken, dat de verplichting tot het burgerlijk huwelijk zal worden opgehe ven en dat het vrij zal staan te kiezen tussen kerkelyk en burgerlijk huwelijk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3