Rampenfonds kan de stroom cheques bijna niet verwerken Ga niet kijken naar het geteisterde gebied Coördinatie van hulpacties Hulpverlening had goede resultaten Wilt Gij ONDERWIJZER worden? Koningin stelde paleis Noordeinde beschikbaar Aan Nederland zullen minder militaire eisen moeten gesteld Droeve begrafenis in zwaar getroffen Oude Tonge PANDA en de geheime documenten Massale hulp demonstreert hoe de wereld één kan zijn In Finland een grote actie Toch is het zo! huis vol i v iYSTERIE TWEEDE BEAD HET GOOI EN OMMELAND VAN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 3 Kerels zijn het, de mannen van de Nederlandse vloot, luchtmacht en landstrijd krachtende Amerikanende Fransen, Engelsen, Italianen, vrijwilligers en alle anderen, die zich geheel en al hebben ingezet voor het reddingswerk. Mannenwerk is het eigenlijk niet, het verzorgen van zo'n klein blond kindje, maar zij zullen ervoor zorgendat zij in veiligheid komt. Verzoek van regering Kijklustigen belemmeren hulpverlening De regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven. Met name kijklustigen en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar inlichtingen over heen te ver krijgen, kunnen de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden be lemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun voorne men, hoe begrijpelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van Zaterdag deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden voortgang kunnen heb ben en verkeersopstoppingen worden voorkomen. De regering ver trouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verlenen, zodat eventuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer achterwege kunnen blijven. Een Canadese deskundige van het Rode Kruis op het gebied van rampen, luitenant-kolonel Walter Reynolds, is door de liga van het Rode Kruis aange wezen om de verschillende hulpacties voor Nederland te coördineren. Reynolds kwam Donderdag in ons land aan, waar hij Winsall. hoofd van het bureau voor hulpverlening van de liga, afloste. Goederenlawine bij Rode Kruis gaf chaotische toestand Initiatieven voor „make money" op schier elk terrein Het is in geheel Nederland al Rampenfonds wat de klok slaat. Stapels mededelingen bedekken onze redactietafels. Overal is actie, en het ingezamelde bedrag stijgt met fabelachtige snelheid: Woens dag 7 millioen, Donderdag 11% millioen en gisteren bijna 17 millioen. De stapels mededelingen over acties in het buitenland zijn zomo gelijk nog groter: het is een rijstebrijberg waardoor de journalist zich met stijgende genoegdoening doorheen worstelt. Onze West gaat mede aan de kop: Op Curasao kwam al ruim anderhalf millioen gulden bijeen, op het kleine Aruba twee ton. President Eisenhower stelde een kabinetscommissie in, die plannen zal maken voor hulp aan ons land, België en Engeland. Directeur A. v. Einden van het Rude Kruis verklaarde dat de onmiddellijke hulpverlening practisch geëindigd is: er zijn fouten gemaakt, die echter in geen verhouding staan tot de resultaten. Het verzenden van duizenden auto's met goederen heeft nu en dan een chaotische toestand opgeleverd: men hoopt echter Maandag een „groot en normaal" be drijf te hebben. De kapitalen stromen inmiddels met onvermi nderde intensiteit naar het Rampenfonds, dat de stroom cheques nauwelijks kan venverken, toe. Wij no teerden de volgende grotebedragen: Coöp. Eiercentrale Vece 100.000; Stad en provincie Groningen: reeds 2 millioen: Tabakshandelaren 110.000;, Katholieke Arbeidersbeweging, voorlo pig 150.000; Arnhem: bijna 1 millioen; de drie Noordelijke Provincies: voor lopig 3 millioen, Coco-Cola 100.000. Zuid Limburg (eerste drie dagen) 304.158. Gemeenten Van enkele gemeenten kwam reeds de totale opbrengst binnen: Ermelo 87.000; Ommen 50.000 plus ca 140.000 goederen; Rijssen 80.000; Aalten bijna 36.000; Franeker 35.000 waarvan 20.000 van gemeente); Haarlem 191.765 plus 67.000 van bedrijven; Kampen 62.300 plus 140.000 aan vee; Gorssel: voorlopig 50.000. Den Haag adopteert Goede reede en Stellendam en geeft boven het ingezamelde bedrag 4 ton van de ge meente. Initiatieven Haagse veilinghouders veilen binnen kort belangeloos antiquiteiten, schilde rijen en kostbaarheden ten bate van het rampenfonds. Kunstvoorwerpen worden ingewacht bij N.V. Duykeren, Balistraat 71, Den Haag. tel. 111073. Een orchideeënkweker te Aalsmeer eilde 50 orchideeën: de opbrengst was: 2151,50. Drie kisten goudreinetten te Gelder- malsen werden geveild ten bate van het rampenfonds: de koper stelde ze telkens ter beschikking. Toen het spelletje zich een paar keer had herhaald was 3600 bij elkaar, stuurde de laatste koper de dure appeltjes aan „Ahoy" en deed het veilihgbestuur er tien mille bij. Concerten In Haarlem en Groningen met Stefan Bergmannin Utrecht door het Studen tenkoor en -Orkest in de Nicolaïkerk; in Schiedam door de organist Dirk Jansz. Zwart; in Den Haag met de vio liste Louise Wijngaarden en George v. Renesse (piano), een tweede concert met de Amerikaanse violist Louis Kauf man, Gerard Hengeld (piano) en het Röntgenkwartet, in Amsterdam de pia nisten Hans Herikemans en Theo Bruins. Kunst Ieder van de zeven Nederlandse zee schilders, die in Tilburg exposeren stelt de opbrengst van één schilderij beschik baar. De Rotterdamse beeldende kunste naars zamelen werken in voor verkoop. In de Hoky te Den Haag spelen H.H. Y.C. en Amsterdam tegen Canadezen. Het personeel van de prov. Griffie van Zuid-Holland staat voorlopig gedu rende 3 maanden 2 van het salaris Vraag dan zo spoedig mogelijk een iDi prospectus aan bij -»-= HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus) dan 10 |aar heeft onre ..Schriftelijke Kweek school" ongeëvenaarde successen, leder jaar slagen tientallen cursisten voor het Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ook: Staatsexamen Gymnasium Soeistdykerstraatweg 83 - Telefoon 5433 Mulo. af. Thans goederendepót Koningin Juliana heeft aan het Rode Kruis dat gedeelte van het paleis Noord einde afgestaan, dat nog te harer beschikking stond. Het gebouw doet thans dienst als klerendepot voor ge- evacueerden. De goederen worden van het paleis uit rechtstreeks gezonden naar getroffenen, die in de omgeving van Den Haag zyn ondergebracht. Het ligt in de bedoeling deze distributie van goederen binnen enkele dagen uit te breiden tot een groter deel van Zuid-Holland. Zijpe had tekort aan verblijf sruimte Het noodhospitaalschip „Gusto" zal zich naar de haven van Zijpe begeven. Het zal daar dienst doen als logement schip. In Zijpe staan slechts enkele kleine huizen. Een ander hospitaalschip, de „Horizon", moet beschikbaar blijven voor de mogelijke evacuatie van Schou wen. Le Monde schrijft: Het Franse blad ,,Le Monde" schrijft omtrent de financiële gevolgen van de ramp dat Nederland, welks economie reeds enige moeite had om de last van de herbewapening te dragen, nu wel voor enige jaren alle militaire inspan ningen schijnt te moeten nalaten. De geest van de dood waart nog over dit land De omroeper van Oude Tonge ging Vrijdag door het dorp met een droeve boodschap: om vier uur zouden de eer ste slachtoffers van de overstroming begraven worden. Dertig van de, vol gens schatting van de burgemeester A. D. van Dijk, twee k driehonderd, die een hoge tol aan liet watergeweld hier heb ben moeten betalen. Van het achterland waren doodkisten naar het zwaargetrof- fen plaatsje gebracht. Het kerkhof is in het water niet meer terug Le vinden. Daarom stonden Vrij dagmiddag de 126 inwoners, die nog achtergebleven zijn, met gebogen hoofd in de gure wind op deze dijk, waar nie mand eigenlyk de moed had iets te zeg gen. Burgemeester Van Dijk bracht het tot enkele sobere woorden. Hij zal deze nog vele malen moeten herhalen, als straks de andere doden geborgen zijn. Boven het plaatsje zweefde een helicop ter, toen pastoor Hofstede het Onze Vader las. I-Iet water klotste tegen de dijk en wiegde op zijn golven honderden cadavers. Een grijsgrauwe meeuw kwam uit het niets aanvliegen en wierp een schorre kreet in het gebed. Oude Tonge is een dorp des doods. Onder het stro op het water moeten nog tientallen lijken liggen. Men heeft ze ook gevonden in de bedden, op de boer derijen en bij de koeien in de stal. Boer derijen en huizen staan op instorten en slechts een aantal gebouwen in de dorps kern rond het haventje is gespaard ge bleven, al heeft daar het water ook meters hoog gestaan. De marine is bezig cadavers te verbranden, die op hopen bij elkaar gelegd zijn, Een ver stikkende walm hangt nog over de dijk. De geest van de dood waart nog over dit land, waar thans helicopters landen en waar schepen voedsel en materiaal binnenbrengen. Het eerste contact, dat het dorp na de rampzalige nacht met de wereld kreeg, was Zondagavond via een Belgische helicopter, De piloot ver trok snel weer om de droeve mare door te geven en zo snel mogelijk hulp te zenden. 23. „Nog één woordje met jullie twee." zei de kapitein, „en knoop het goed in jullie oren! Ik verbied jullie ten strengste om aan de neuzen van mijn bemanning te draaien!" „Maar," waagde Pat in het midden te brengen, „ais er nu eens spionnens met maskers tussen zitten?" Er zjjn geen spionnen op mijn schip!" snauwde de kapi tein, „en er zullen er ook geen op komen, versta je?!" Maar met dit laatste had de kapitein het toch mis! De twee verdachte figuren hadden inmiddels met de politïe- boot de Hobbeldam achterhaald. „Ingehaald, praciitsky!" riep de kleine, een louw over het achterschip van de Hob beldam werpend, „politieman niet meer nodig; geef hem een dreunowits!" ,Hè?" riep de agent, „wat bedoelt hij?'* „Ditte!" verklaarde de grote, terwijl hij een knuppel krachtig op het hoofd van de agent liet neerkomen. Het was een lering voor de agent, om nooit meer met onbe kenden in zee te gaan. Maar deze conclusie zou hg pas trekken, wanneer hij een uur later met hoofdpijn wakker zou worden en de Hobbeldam uit het gezicht was verdwe nen. Voorlopig deed hij niet meer mee en daar was het de schurken om te doen. „Kom mee," sisde de kleine tot zijn handlanger, „achter die twee geheime agenten aan!" En zg hesen zich aan boord van de Hobbeldam. Gedachte leeft ook in het buitenland Stapels aanbiedingen komen binnen HET IS THANS bijna een week geleden, dat de rampspoed over Zuid-Nederland kwam. In die week hebben wij dagelijks een uitvoerige opsomming gegeven van alle blijken van sympathie uit het buitenland die met een overvloed van giften en hulpacties gepaard gingen. Ook vandaag is dat weer het geval en de conclusie die wij dank baar mogen trekken, dat de wereld in dagen als deze toont hoe zij één kan zijn, blijkt niet alleen bij ons in het getroffen gebied doch ook elders sterk te leven. In een door de Duitse Bondsregering uitgegeven bulletin wordt verklaard, dat de internationale hulpactie voor Nederland een bij drage zal moeten vormen tot een Europese solidariteit. Het bulle tin schrijft: „Het is een bewijs van levende menselijke solidariteit, dat alle hindernissen en grenzen weet te overwinnen, wanneer de grote overstromingsramp in de gehele westelijke wereld een spon tane wil tot helpen heeft opgeroepen. Deze wil bestaat niet slechts by dé verantwoordelijke regeringen en besturen, bij de kerken of liefdadigheidsorganisaties, doch evenzeer bij de afzonderlijke men sen, in de bedryven en in de handel, in steden en dorpen. Wij kun nen slechts hopen en wensen, dat het deze solidariteit zal gelukken door de directe hulpmaatregelen en daarenboven door verdere blij vende pogingen om de gevolgen van de ramp zoveel mogelijk te ver minderen en tenslotte te overwinnen. De geest echter, die door de ramp in deze dagen gewekt is, zou ook voor de toekomst een onder pand moeten blijven, wanneer cultuur, zeden en menselijkheid ver der de grondslagen voor het leven der Europese volken willen blijven". Van coöperatieve organisaties uit het buitenland komen berichten van deelneming en toezeggingen voor hulp binnen. De groothandelsvereni ging van de Verbruikscoöperaties in Zweden schonk 500.000 kronen, die in Frankrijk 500.000 francs, de Oostenrijkse 100.000 schilling. Ver der zegden ook reeds de landelijke coöperaties van Amerika, België, Duitsland en Italië hulp toe. De wereldfederatie van oud-strijders, die meer dan honderd organisaties uit honderd verschillende landen omvat, heeft besloten een fonds te stichten voor hulp aan de slachtoffers van de watersnood. Reeds voor 1 millioen dollar van Rode Kruis Het internationale Rode Kruis maakte vandaag bekend dat de totale bijdragen van liet Rode Kruis al bijna een mil lioen dollar hebben bereikt. Het Ame rikaanse Kruis gaf voor een waarde van 65.000 dollar en deed er nog" eens 100.000 dollar bij. Het Canadese Rode Kruis heeft vier ton lakens, dekens en andere goederen per vliegtuig gestuurd. Het Ierse Rode Kruis stuurde vandaag ook per vliegtuig 4 ton lakens, huishou delijke artikelen en kleding. Het Belgi sche Rode Kruis stuurde vandaag zes vrachtautoladingen dekens. Australië gaf vandaag" een telegrafische bijdrage van 500 pond sterling. Het internatio nale Rode Kruis zeide dat men nog ver legen zit om 100.000 stel beddegoed. te weten 20.000 dekens en een zelfde aantallen lakens, matrassen, kussens en kussenslopen. Finland helpt nu ons In geheel Finland zijn hulpacties Nederland aan de gang. Nadat president Paasikivi 50.000 mark gaf. deed de stad Helsinki er nog 100.000 mark bij en de bioscopen in Helsinki besloten om de opbrengst van één avond (twee voor stellingen) beschikbaar te stellen. Alle banken hebben lijsten aangelegd waarop kan worden ingetekend. Op deze wijze zijn al verscheidene honderd duizenden mark binnengekomen. De collecte van de Vereniging Finland Nederland heeft honderdduizend mark opgeleverd. De Finse regering heeft beslo ten te verzenden: twaalf grote in gerichte barakken voor 600 perso nen elk, vijfhonderd standaard ge zaagd hout voor barakken en vier honderdveertig vadem rondhout voor dykreparaties. Voorts 10 ton insulite (een soort celotex). Regering geeft geen instructies voor gedenkdag O O Naar bij informatie bij de regerings voorlichtingsdienst wordt vernomen zal de regering geen instructie geven om op de nationale gedenkdag, Zondag aan staande, de vlag op de regeringsgebou wen halfstok te doen waaien. Dm AT in het Westen des lands het zoete water voor een groot deel uit de duinen wordt onttrokken, is algemeen bekend. We zijn aan het feit dat zich in de duinen een zoet- waterreservoir bevindt, zo gewend, dat vje er niet bij plegen stil te staan hoe wonderlijk het eigenlijk is dat het zoute water van de zee niet dvjars door de duinen heen dringt en het vjater van het achter de duinenrij gelegen polderland verzilt. De grondwaterspiegel heeft immers de neiging zich te richten naar de laagst liggende waterspie gels, zodat we een waterstroming zouden kunnen verwachten van de hoger gelegen zeespiegel naar de lager gelegen grondwaterspiegel van het polderland. Dat deze verzilHng van het ach terland niet, of slechts in geringe mate geschiedt, komt door de zoet water barrière die zich in de dui nen bevindt. Voor het ontstaan van deze barrière zouden we ons gemakshalve moeten indenken dat er alleen maar zoutvjater bestond, zodat de spiegel van het zoute grondwater in de duinen op ge lijke hoogte staat als de zeespie gel waarbij we afzien van aller lei bijkomende factoren, zoals de capillairiteit van de grond e.d.). Zodra er echter regen valt, zakt dit zoete water in de duinen weg, daarbij de evenwichtstoestand van het grondwater verbrekend. Het duinwater, dat door de weerstand van de zandmassa's wordt belet onmiddellijk te vervloeien, tracht dit verbroken evenwicht te herstel len eensdeels door zijwaarts af te vloeien, anderdeels door verder te dalen in het zoute water, waardoor het oorspronkelijk zoute grondwa ter zijde wordt geschoven. Door regelmatige nieuwe neerslag is de inzinking van het zoete water uit eindelijk ongeveer tot rust geko men, zodat in het grondwater van de duinen zich een zoetwater-eiland bevindt dat op het zoute grondwa ter drijft. Het feit, dat hier van drijven wordt gesproken, zal U zéker niet verbazen, wanneer U weet dat zoetwater lichter is dan zeewater. Uiteraard is het voorgaande slechts een vereenvoudigde weer gave van het ontstaan van deze zoetwaterreservoirs in de duinen, want toen achter de duinenrij ook het grondwater zoet geworden was, de grondwaterstand veranderde en later bovendien de polders werden drooggemalen, kon zeker niet meer aan- een statische toestand worden gedacht. Integendeel, de inhoud van het drijvende watereiland is in een toestand van voortdurende bewe ging. waarbij steeds enige afvoeiing zowel naar zeezijde, als naar 't wa ter in de polder plaats vindt. Dit houdt reeds in, dat de begrenzing tussen zoet- en Zoutwater niet scherp kan zijn, en in de praktijk treedt dan ook inderdaad een brak waterzone op, waarin het water ge leidelijk, maar toch betrekkelijk snel, van zoet in zout overgaat. Al bij al behoedt het drijvende zoetwaterreservoir in de duinen het achterland voor verzïlting en dient het tevens als reservoir voor de wa terleidingen. Dit brengt ons als van zelf op het probleem van de ontsmetting van het drinkwater, dat zo eenvou dig lijkt van achter de schrijftafel, doch zo moeilijk wanneer men de middelen daarvoor ontbeert. Maandag zal het U duidelijk zijn. H. Pétillon. (Nadruk verboden). 14 Hij was enkel en alleen een factor, waarmee ze reke ning moest houden in deze wonderlijke omstandigheden. Bagnet was in het kantoor, toen ze aankwam. Zijn rode haar glansde in het zonlicht, dat naar binnen viel. 1-Iet was nat, alsof hij zo juist uit een bad kwam. „Hallo," zei hij, „kijk niet naar m'n natte haren ik heb daarnet m'n hoofd in een bak met koud water gestoken, om af te koelen van een boz.e bui. Wil je telefoneren?" „Ja, graag," antwoordde ze, bepeinzend dat boze buien voor hem waarschijnlijk een veel-voorkomend verschijnsel waren. Mensen met rood haar hadden er gauw last van „Je gaat je gang maar," zei hij vriendelijk, terwijl hij een stapel papieren opzij schoof. „Ga er bij zitten." „Dank je," zei ze. Hij maakte een wuivend gebaar en verliet het vertrek. Ze keek hem even na, voordat ze de hoorn van de haak nam. Een wonderlijke man was hij... Nonchalant en onverschillig. Maai het was sympathiek, dat hij haar alleen liet, om rustig te kunnen telefoneren. Hij maakte geen ophef van zijn vriendelijkheid Het duurde even voordat ze gehoor kreeg bij Parkin son. Toen ze zijn scherpe stem hoorde, zuchtte ze opge lucht. Dit was tenminste iemand, die haar eigen taal sprak en haar volkomen begreep. Hij zou weten, wat ze moest doen. „Luister," zei ze, „ik kan negen minuten praten. Ik wil beginnen met je te waarschuwen „Je moét volhouden," onderbrak hjj haar. „Maar het is hier een soort gekkenhuis. Zeg me eens, bestaat de mogelijkheid, dat de oude vrouw door haar geld heen is?" „Vrijwel uitgesloten," antwoordde Parkinson. „Ik behandel haar bankrekening niet, maar beheer wel haar aandelen en dergelijke. Haar inkomen per jaar moet ongeveer 3000 Pond bedragen, na aftrek van de belas tingen. Hoe zo?" „Wel ze heeft de meiden in geen drie maanden be taald, en als er geen eieren en boter en gevogelte van de boerderij kwamen, zouden we hier eenvoudig van de honger omkomen. De meiden krijgen nu al by'na niets te eten, maar zijn te oud en aftands om ertegen te rebelleren. Verder is mijn positie me nog niet hele maal duidelijk geworden. Ik kan er b.v. niet op staan, dat ik inzage moet hebben van haar afrekeningen van de bank." „Nee, inderdaad kun je dat nietIk heb je gezegd, dat ze zeer excentriek is. Je moet diplomatiek optreden. Dal is de reden, waarom ik joü speciaal uitkoos," ant woordde hij enigszins ontstemd. „M'n beste David," zei Constance met een wanhopige klank in haar stem, „besef je wel, dat excentriek een veel te zacht woord voor haar is. Heb je haar de laatste tijd nog ontmoet?" „De laatste keer, dat ik haar zag, is ongeveer een jaar geleden. Ze is niet bepaald innemend te noemen, maar heeft ze alle vijf heel goed bij elkaar." Z'n stem klonk ongeduldig en verveeld en ze voelde, dat ze hem tegenviel. Hij verwachtte het niet van capabele krachten, dat ze hem over allerlei kleinigheden lastig vielen „Hebt je het gevoel, dat je het niet aan kunt?" vroeg hij opeens. „Nee, dat niet," antwoordde Constance snel. „Maar ik moet van enkele dingen op de hoogte gestled worden. Als de verhoudingen hier normaler waren, zou ik ge makkelijker zelf achter allerlei kunnen komen. Waarom b.v. leven Fiona en Neill bij haar in? Hebben ze geen andere familie?" „Neill woont bij haar, omdat ze hem als kind bij zich in huis nam. Hij is een neef van haar echtgenoot en ze adoreert hem. Zijn ouders stierven in India. Hij is, tussen haakjes, de erfgenaam via het testament van haar echtgenoot. Ze kan hem niet onterven. Fiona is een nichtje van haar zelf. De dochter van haar zuster, die haar man in de steek liet, toen Fiona ongeveer elf jaar oud was. Sindsdien heeft ze nooit meer iets van zich laten horen. De vader kwam om in de oorlog en hel kind bleef zonder een cent alleen achter. Mevrouw Fincliam trok zich, zeer tegen haar zin, haar lot aan." „Juist," zei Constance. „En Bagnet? Wat valt er over hem te vertellen?" „Een onaangename bruut. Maar bekwaam. Hij heeft, een wit voetje by de oude vrouw. Hg nam de leiding van de boerderij op zich tjjdens de oorlog, toen hij uit - - \^Door Jane England Uil hef Engels vertaald de Marine werd ontslagen wegens verwondingen. Hij kwam toevallig in die sti'eek terecht, huurde er het kleine huisje naast de boerderij, en toen'de man, die de boerderij bestuurde, niet tegen zijn taak opgewassen bleek, nam hij het werk over. Verder weet ik weinig van hem. Ik mag hem niet. Maar ik zou niets in zijn nadeel kunnen zeggen." „Mijn dank,' zei Constance. „Wat ik nodig heb, is een beetje ruggesteun. Ik moet haar namelijk zien te overtuigen, dat ze wat vlotter met de portemonnaie moet worden. Ze schijnt te willen, dat ik het huishouden en alles hier regel. Dat is echter onmogelijk, tenzij ze mg een behoorlijke som geld ter beschikking stelt. Maar als je haar dat zegt, kijkt ze afwijzend en doet stiekum en beweert, dat ze het niet kan betalen." „Ze zegt, dat ik de dingen maar moet laten opschrij- ven en dat zij de rekeningen wel zal betalen." „Wel, dat kun je toch doen?" merkte Parkinson ongeduldig op. „Helemaal niet," antwoordde Constance droogjes, „ze heeft nergens meer crediet. Ze heeft bij alle leveran ciers schulden, die al maanden lopen. En lonen betaalt ze niet uit. Ik moet dat allemaal in orde zien te krijgen." „Dat is heel merkwaardig," zei Parkinson en zjjn stem klonk even aarzelend. „Maar je moet bedenken," voegde lig er aan toe, „dat dit nu juist je baantje is, waarvoor je overdadig betaald wordt: namelijk, dat jij de situatie, die haar te machtig is geworden, saneert." „Dat is natuurlijk waar," antwoordde Constance, „maar op énige medewerking van haar kant moet toch gerekend kunnen worden." Ze voelde, hoe óók zy haar geduld begon te verliezen. „Met diplomatiek optreden bereik je veel," zei Parkin son. „Nogmaals: dit is de reden waarom ik jóu daarheen zond. Ik heb altijd je talenten in die richting bewon derd." „Je kunt moeilijk diplomatiek optreden jegens iemand, die niet helemaal normaal is," zei Constance, nu werke lijk verontwaardigd. „Maar ik zal doen wat ik kan. Hoe wel ik niet kan beloi'en, dat het me zal lukken." Ze vroeg zich opeens af, of zij zelf wel haar salaris uitbetaald zou krijgen en stelde een scherpe vraag hierover. „Ik zal daarvoor zorgen," beloofde Parkinson. „En als je haar niet binnen een week aan haar verstand hebt kunnen brengen, dat er meer geld beschikbaar moet worden gesteld voor de normale dagelijkse uitgaven, dan kom ik wel met haar praten. Het zou echter beter zijn, als je het zonder mijn hulp voor elkaar kon krygen." „Inderdaad," antwoordde Constance koel. „Goeden dag, ik zal zien het tot een goed einde te brengen.' Ze legde de telefoon neer en keek voor zich uit. Het wonderlijkste van alles was, dat ze inderdaad van plan was haar baan hier tot het uiterste*vol te houden. Ook al had David Parkinson haar eigenlijk geen juiste voorstelling van zaken gegevenHij had wel gespro ken van „de leiding van het huishouden in handen nemen, de rekeningen betalen" etc., maai- hij had haar nooit de indruk gegeven, dat ze in een dergelijke abnor male sfeer terecht zou komen. Hij moest er echter wel iets van geweten hebben. De omstandigheden konden, sinds de laatste keer dat hij mevrouw Fincham gespro ken had, niet opeens zo anders geworden zijn Misschien, bedacht ze zich, had lig haar dit baantje echter wel gegeven om haar op de proef te stellen, om haar naderhand, als ze dit met succes volbracht, een werkelijk bijzondere kans te geven... Als dat inderdaad zó was, dan stelde hij zijn eisen ten opzichte van haar zéker te laag! Wat Neill betreft, was Parkinson's oordeel er volko men naast geweest. Neill was helemaal geen slappe jongeman, die bij zijn tante rondhing, in afwachting van een erfenis. Hij was geenszins een nietsnut! En wat Fiona betreft... Fiona had het hier moeilijk en kwam niet tot haar recht. Ze was een wonderlijk meisje, maar ondanks alles, toch niet onsympathiek. „Kom," zei ze hardop tot zichzelf, „laat ik opschieten. Die oude Sara heeft het bij het rechte eind gehad. Waarom heeft zei eigenlijk altijd gelijk in alles? Ik blijf liever op de plaats dood dan dat ik haar iets zou laten merken..." Er werd op de deur geklopt en Bagnet keek om het hoekje. „Klaar met telefoneren?", vroeg hij. Ze knikte. „Vind je het erg, als we je Kon noemen?", vroeg hij verder. Ze aarzelde even, maar schudde dan haar hoofd. „Nee... ik vind het best," antwoordde ze langzaam. „Het klinkt alleen vreemd, net alsof het niet bij mij past." Hij keek haar nadenkend aan. Ze had het de hele dag zó druk gehad, dat ze geen gelegenheid had gevonden om haar haar over te doen en ze droeg het nog een voudig uit haar gezicht weg geborsteld, zoals ze aan liet ontbijt was verschenen. Het gaf haar uiterlijk iets jeugdigs en eenvoudigs en behalve dat ze haar mond met lippenstift had aangezet, was er geen spoor van make-up te bekennen. Ze zag er bijna jongensachtig uit in haar grijze mantelpak. Ze keek hem weifelend aan en er was een glimlach om haai- mond. „De naam Kon past bij je, zoals je er vandaóg uit ziet," zei Philip. „Maar niet bij het meisje, dat je gisteren was." „Hoè was ik gisteren dan? Is er zoveel verschil!", kon ze zich niet weerhouden te vragen. Het was eigen lijk helemaal haar bedoeling niet een dergelijk persoon lijk gesprek met hem te voeren. „Ja," antwoordde hij. „Gisteren zag je er uit als een harde wereldse vrouw-met -een-baan, die alleen maar op eigen belangen uit is." Ze staarde hem aan. De critiek, die uit deze beschrij ving sprak, was niet mals. Er was echter niets van waar! Zyn oordeel was er volkomen naast!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2