PLAATSELIJK NIEUWS Wat er te doen is Predikbeurten Paul van Kempen dirigent in Bremen Ommeland 35 evacué's zijn gearriveerd DE FILMS van deze week Hospitaalschip zond S.O.S. om water, water Dagelijks stromen de giften binnen Aangifte van schade aan goederen t HET GOOI EN OMMELAND VAN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Bussum-Naarden en omgeving Bussum loopt naar de 90.000— BUSSUM. Met inbegrip van de door Bussumse ingezetenen bij plaatselijke bankinstellingen gestorte bedragen heeft de inzameling in deze gemeente thans een totaal bereikt van 87.667.54. In dat bedrag zijn niet begrepen de vele en belangrijke bedragen, welke rechtstreeks op de girorekening van het Nationaal Rampenfonds zijn gestort. Op desbetreffend verzoek van belang hebbenden zal ter verkrijging van de in uitzicht gestelde belastingfaciliteiten een verklaring worden afgegeven van het op de inzamelïngslijsten der huis-aan-huis collecte ingetekende bedrag. Men ver- voege zich daartoe dienstgebouw Haven straat 4a, boven. Een Deense padvinder, die vorig jaar In deze gemeente is gelogeerd geweest, zond aan zijn gastheer ten behoeve van de slachtoffrs van de watersnoodramp 55 Duitse mark. Ook uit Zwitserlnad kwam langs deze weg een gif van 10 Zw. francs binnen. Klaverjassers in het geweer Dat het kaartspel zich goed leent om goede doeleinden te steunen, is dezer dagen wel duidelijk aan het licht getre den. Allerwege worden bridge- en kla- verjastoumooien gehouden ten bate van de watersnoodslachtoffers. Thans zal de Naardense Klaverjasclub „De Beurs' ten bate van het Nationaal Rampen fonds een klaverjasavond organiseren voor alle klaverjassers op Woensdag 11 Februari a.s. in café De Beurs. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Collecte In de dienst van de Andreaskerk Naarden, morgenochtend om 10 uur met als voorganger prof. dr. A. A. van Ruler uit Utrecht, zal een collecte wor den gehouden ten bate van Nationale Rampenfonds. Chr. Bedrijfsgroepen Centrale In verband met de nationale ramp is de herdenkingsavond van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale op Woensdag 18 Februari e.k. tot nadere datum uitge steld. Bijeenkomst N.P.B. Men verzoekt ons mede te delen, dat in verband met het concert van Toon kunst in het kerkgebouw van de N.P.! de cursusbijeenkomst op Maandagavond a.s. van de N.P.B. een week is uitgesteld. 10.000 zakdoeken en 10.000 luiers BUSSUM De luieractie, die Don derdag werd ingezet ten behoeve van slachtoffers van de watersnood, heeft tot nu toe meer dan 10.000 luiers en 10.000 zakdoeken opgebracht. Een ge deelte van het ingezamelde goed is in middels al onderweg naar de noodge- bieden, de rest blijft in Bussum achter. Overigens liggen bij het consultatie bureau aan de Huizerweg 300 complete babypakketten gereed, voorzien van alle benodigdheden voor babyverzor ging. Familieberichten uit andere bladen G« boren Carla, d.v. Molkenboer-v der Weöden. Tilburg. Overleden: G. A J. Bazelmans Pr.. Beme-HeeswijkDr A. J. J. van Lith, 68 jaar, Amsterdam: A. C. B. van Hengel- Couvee, 60 jaar. Doesburg: J. D. Reerink- Meyjes. S4 jaar, Goor: J. Barendsen-Ott de Vries. 83 jaar. Aerdenhout; Mr M E. L. ron v. Tuyll v. Serooskerken. Wassenaar: St. Nuys. 63 jaar. Beekbergen: D. S. A. Warmer- Haarlem: L. Simons. 79 jaar. Sche- veningen: .Mr J. J. M. H. v.d. Eerden. 61 jaar. Apeldoorn: Vr. J. C. Kwantes-Whde- nes Spaans, Ville d'Avray. BUSSUM Vandaag Concordia, 20 uur: Affair in Trinidad; 18 jaar Flora, 19 en 21.15 uur: The African Queen: 14 jaar Novum, 19 en 21 uur: Het is middernacht dr Schweitzer (II est minuit dr Schweit zer) 14 jaar Bozenboom. 20 uur: Bridgedrive ten bate van het Nationaal Rampenfonds Morgen Zondagsdiensten Artsen en Apothekers BUSSUM Voor geneeskundige hulp wende men zich tol de Dokterscentrale, Heerenstr. 31, tel. 80011 Apotheken Apotheken: Koning Mooy, Korkstr. 3. tel. 4916 en Apothec-k Elze, Lamb. Hor- tensiuslaan 24, tel. 6563; Zondagsdiensten Artsen en Apothekers NAARDEN Geneeskundige hulp wordt verleend door dr G. A. C. Goed bloed. Stadhouder Willem U-laan 11, tel. 7264: Maandag Concordia, 14.30 en 20 uur: Affair in Trinidad IS jaar Flora, 14 en 20 uur: The African Queen: 14 jaar Novum, 14 en 20 uur: Het is middernacht dr Schweitzer (II est minuit dr Schweitzer) 14 jaar Ned, Prot. Bond, 20 uur: Liefdadighcidscon- cert door Toonkunst Doopsgezinde Kerk, Wladïmirlaan 10. 20 uur; V.U.-cursus ..Vrijetijdsbesteding in ver band met arbeid en leven" (II) door prof, dr H. D. de Vries Reilingh HILVERSUM Vandaag Casino, 14.30, 19 on 21.15 uur: Montana Belli 18 jaar Churchill, 14.30, 19 en 21.15 uur: Geluids barrière (The sound barrier); 14 jaar City. 14.30. 19 en 21.15 uur: Zigeuner Melodie (Schwarze Augen); 18 jaar Rex, 14.30. 19 en 21.15 uur: Mandy; 14 Jaai Casino, 23.45 uur: Nachtvoorstelling t.b.v. Rampenfonds van „Achter de wolken" Santbergen. 19-30 uur: Bridge-drive door ge zamenlijke verenigingen uit Hilversum en Baarn t.b.v. Rampenfonds Gooiland, 20 uur: Concert door Stem des Volks. H.O-V. etc.. t.b.v. Rampenfonds Doopsgezinde Kerk, 20 uur: Bachcantate? door Hilv. Cantatevereniging t.b.v. Ram penfonds Grote Kerk, 20 uur: Concert Verenigde HU- versumse Zangers, t.b.v. Rampenfonds Morgen DAG VAN NATIONALE BOUW Zondagsdienst doktoren en apotheken Huisartsen C. Stramrood, Utrechtseweg 20, tel. 7454. Kleibeuker. Joh. Geradtsweg 86. tel. 6540 S. J. de Jong, v. Lenneplaan 14, tel. 5585 Apotheken Hilvers. Apotheek, Kerkstr- 87, tel. 4198 Mej. J. Kuylman. Jan v.d. Heydenstraai 47. telefoon 5993: Maandag Casino, 14,30. 19 en 21.15 uur: Montana Belle 18 jaar Churchill. 14.30, 19 en 21.15 uur: Geluids barrière (The sound barrier); 14 jaar City, 14.30. 19 en 21.15 uur: Zigeuner Melodie (Schwarze Augen); 18 Jaar Bex, 14.30, 19 en 21.15 uur; Mandy: 14 Jaar Gooiland, 20 uur: ..De hoed van Italiaans stro", ultv. R.K, Lyceïstenvereniglng tb.v. het Nationaal Rampenfonds Toneelavond voor het Rampenfonds BUSSUM. Leerlingen van de I.V.O.- school brengen onder regie van mevrouw Henke op Zaterdag 21 Februari om 8 uur in Concordia „Die versunkene Glocke" van Herh. Hauptmann, in de vertaling van Mr. J. Hen, op een toneel avond ten bate van het nationale Ram penfonds. Kaarten bij de leerlingen van de I.V.O.-school en aan de zaal. Eg wor den tevens handenarbeid-werkstukken verloot. Zuid vergadert niet In verband met de ontsteltenis die de berichtenstroom over de watersnood in het hele land veroorzaakt, heeft, zal de jaarvergadering van Wijk-Zuid, welke op Dinsdag 10 Februari a.s. in de Gooise Boer zou worden gehouden, om de plan nen voor Koninginnedag te bespreken tot nader order worden uitgesteld. Geen amusements- concours Ook het amusementsconcours, dat ten bate van de nieuwe St. Josephkerk zou worden gehouden, is voorlopig uitgesteld. De watersnoodramp BUSSUM. De abonnementsvoor stelling van de Volksuniversiteit, welke Woensdagavond zou gegeven worden waarbij de Haagse Comedie „Als het kindje binnenkomt" opvoert, is in ver band met de watersnood uitgesteld tot Wrensdag 8 April. Zware straf voor spoordieven BUSSUM Voor de Utrecht- rechtbank hebben gisteren terechtge staan twee mannen uit Amsterdam, de 25-jarige automonteur D. S. en de 25- jarige landarbeider M. D„ die verdacht werden van diefstal van een aanzienlijk aantal paalspoorstaafverbindingen ir Houten en Harmeien. De oudste ver dachte beriep zich op werkloosheid en de andere op financiële moeilijkheden het gezin. Bij de behandeling kwam naar voren, dat het tweetal en nog een derde enkele nog dergelijke en andere dief stallen hadden gepleegd in Haaften, Maartensdijk, Geldermalsen, Hoe velaken, Crailo, Diemen en Hil versum. Beiden bekenden, De officier van justitie wees op de grote schade, die de N.S. hadden geleden door de waarden van het roodkoper en de her- stelarbeid. Het wegnemen van deze ver bindingen riep de mogelijkheid van grote gevaren voor de' spoorwegen op. Der halve eiste hij tegen S. die recidivist is, één jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek en tegen de andere één jaar met aftrek. De verdedigers vroegen een gedeelte voorwaardelijke straf, waarbij de raads man van de jongste wees op het over wicht, dat de oudere op de jongere uit oefende, welke laatste overigens een vrouw en vijf kinderen heeft. Voorts 'oerde hij verschillende verzachtende omstandigheden aan. Uitspraak over 14 dagen. Aantal woningzoekenden gestegen BUSSUM. - Volgens het overzicht ge durende de maand Januari, omtrent de aanvragen om woonruimte, is het aantal woonruimte behoevenden gestegen. Het restant van December 1952 be droeg 881; in Januari kwamen er echter weer 109 aanvragen bij de ge meentelijke huisvestingsdienst binnen. Het totaal aantal verleende vergunnin gen bedroeg 80. waardoor het aantal woonruimte-zoekenden steeg van 881 op 910. Aan 9 Bussumse gezinnen werd ver gunning verleend om een woning te be trekken en daarnaast aan 11 voor een gedeelte van een woning. Verder kregen 6 alleenstaanden een vergunning. Zes ge zinnen van elders kregen een hele en drie een gedeeltelijke woning. Daarenbo ven waren er in Januari 31 alleenstaan den van elders, die woonruimte in Bus sum mochten betrekken. Door woning- ruil kwamen 9 gezinnen in het bezit van een Bussumse woning en 5 van een ge deeltelijke woning. Het totaal aantal vergunningen be droeg aldus 80, waardoor het restant aantal woonruimtebehoevenden 910 be- Iraagt. Vorig jaar werden in Januari 95 •ergunningen verleend. Laren 2B.S.G. 7 8-2 BUSSUM. De competitiewedstrijd tussen het tweede tiental van de La- •ense Schaakclub en het zevende tiental van het Bussums Schaakgenootschap werd door de Bussummers op overtui gende wijze met 82 verloren. De uitslagen der partijen waren: Laren 2—B.S.G. 7: A. v. d. LooJ. M. van 't Hek 10 W. KnemeijerW. J. Sweers 10 J. C. D. HoeveE. J. Schaap y2y2 K. JansenP. Back y2ya W. H. RolffW. C. Groenings 1—0 G. H. J. Wiegers—H. v. Veen 1—0 L. BoumanW. Cahn 01 C. v. Oertheldrs. J. L. Muller 10 W. StuurmanL. W. Hötte 10 A. J. v. HuijsteeB. Funke 10 BUSSUM. Ned. Herv. Kerk, Vrc-dekerk Huizerweg 2, 10 uur ds. J A G. van Zanten. 19 uur ds. A. Oskamp. Eltheto, Huizerweg 2. 10.30 uur ds. T. H. Oostenbrug, Spieghelkerk 10.30 uur prof, dr W. C. van Unnik van Utrecht; Johanneskcrk, Nieuwe Englaan 6. 10.30 uur ds. A. Oskamp. Kring van Vrjj* Hervormden, Ned. Prot. Bond, Remnn strantse Gemeente. Doopsgezinde Gemeente. C.K.S.-dienst, Gebouw N.P B.. 10.30 uur ds J. Arth. Mulder van Naarden. Geref. Kerk. Wllhelmlnaplantsoen, 9 en 17 uur ds. E. J. Wassink; 10.30 uur ds. A. v.d. Weg. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Nieuwe Englaan 6. 8.45 en 16.30 uur ds. P Lok. Geref. Gemeente. Ekly. Landstraat 48. 10 en 17.30 uur lees- dienst. Chr. Geref. Kerk, Iepenlaan. 10 en 17 uur ds. J. Jongeleen. Chr. Geref. Gemeente, zaal Rebel, Havenstraat 42, 10 en 17 uur ds G. Salomons: Dinsdag. 10 Febr., 20 uur Bij belverklaring. Evangelisch Lutherse Ge meente, 10.30 uur ds. W. J Manger. Vrije Evangelisch, Gemeente, 10 en 17 uur ds. Jac Lissenberg; Prinses Ireneschool. 10 uur Kin- derkerk; Woensdag, 20 uur Jeugdkerk; Vrij dag. 20 uur Bidstond Christian Science, La ren, Openbare Leeszaal, Torenlaan 19A, 10 uur Hollandse dienst; 11.15 uur Engelse dienst. VrUe Kath. Kerk, Nieuwe 's Grave- landsewcg 11, 10.30 uur Gezongen H. Mis. NAARDEN, Ned. Herv. Gemeente. Groti Kerk, 10.30 uur ds. P Brakman. Andreas kerk, 10 uur prof. A. A. van Ruler van Utrecht: 19 uur geen dienst. Academische examens BUSSUM Aan de Rijksuniversi teit te Utrecht slaagde voor het arts examen de heer G. J. Ensink te Hilver sum. Voor het veeartsexamen slaagde de heer F. P. A. Kuyper te Soest. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden: voor het candidaats- examen electronisch ingenieur R. J. Augustijn te Bussum, A. D. de Mosch te Huizen (met lof) en C. J. Wusten- hoff te Hilversum. Voor de candidaats- examen scheikundig ingenieur slaagde de heer F. H. Kemmen te Soestdijk. Voor het ingenieursexamen slaagde de heer K. T. A. HalDertsma te Oud Loos- drecht. Vergunningszaken morgen dicht NAARDEN In Naarden zullen mor gen alle vergunnings- en verlofzaken de gehele dag zijn gesloten, in verband met het karakter van de nationale rouwdag. Deze bizondere maatregel is genomen op last van burgemeester Jur Visser Jr. van Naarden. Comeniuskleuters zorgden voor 143. voor Rampenfonds NAARDEN Voorbeeldig werk de den de kleuters van de Comeniussehool te Naarden. Met zijn zestigen spanden zij zich in voor het Nationaal Rampen fonds en het resultaat van enkele da gen bezig-zijn was 143.Zij brach ten dit mooie bedrag bijeen door bij kennissen en vrienden de knutselwerk jes en plaksels, die zij hadden gemaakt te verkopen, een actie, die de 143 gul den opbracht. Mogelijke evacuatie naar Naarden NAARDEN. In verband met de mo- jelijkheid van evacuatie naar de ge meente Naarden is in die gemeente in de loop van Donderdag jl. een evacuatie commissie samengesteld als volgt: Plaatselijk leider: H. van Steeg, wet houder van Sociale Zaken, Klooster straat 26, tel. 7604, cel. Raadhuis 7641. Hoofdleidsters (namens U.V.V.): me vrouw Bruin, O. Blaricummerweg 40, tel. 4512, mevr. Derks, Gr. W. de Oude laan 9, tel. 7618. Registratie: Leider: B. Dijkman, Gen. Krayenhofstraat 5, tel. Raadhuis 6168. Overgangcentrum: Leidster: mevr. Derks, G. W. de Oudelaan 9, tel. 7618; Goedbloed, Stadh. Willem II-laan 11, tel. 7618 of 5412; Zr. Appels, Breughel- laan 1, tel. 6093; D. Ver zij den, Godelin deweg 44, tel. 5427; A. W. M. Monsma, Rembrandtlaan 53, tel. 3554; mevr. Van Rooyen, Turfpoortstraat 10; D. Brou wer, Bussummerstraat 64; P. Leebeek, Vitusstraat 40a, tel. 3654; J. Con, Rijksweg- 44, tel. 758. Vervoer: Leider: A. W. M. Monsma, Rembrandtlaan 53, tel. 3554; J. Con, Rijksweg 44, tel. 7585. Kleding: Leidster: mevr. Van Voorst, Rubenslaan 7, tel. 7272. Moeilijke gezinnen: Leidster: mej. C. J. Schuurman, O. Blaricummerweg 16, tel. Sociale Zaken 4560; D. Brouwer, Bussummerstraat 64; P. Leebeek, St. Vitusstraat 40a, tel. 3654; A. W. M, Monsma, Rembrandtlaan 53, tel. 3554. Ziekenzaal: Leidster: Zr. E. C. Daa- men, Diaconessenhuis, tel. 7141; D. Ver zijden, Godelindeweg 44, tel. 5427; P. Leebeek, St. Vitusstraat 40a, tel. 3654; mevr. v. Rooyen, Turfpoortstraat 10. Voeding: Leidster: mevr. Bendien, Thierensweg 30, tel. 5013. Maatschappelijke Zorg: Leider: J. van Uitert, H. van Eyckenstraat 23, tel. Sociale Zaken 4560. Dag-in-dag-uit NAARDEN. Ge moet u dat eens indenken: ge woont in Parijs, en ge komt even naar Holland. Van de duizen den kruispunten, die ge zo als automo bilist zonder brokken passeert, is er net één in het zo ver van Parijs gelegen Naarden, waar stukken vallen. Hoek Ju- lianalaan-Lambertus Hortensluslaan. Daar reden de Paryse meneer K. en de Bussummer R., die een vrachtauto be stuurde, elkaar in de wielen. De oor zaak? Geen voorrang verleend. Persoon lijke ongelukken bleven uit. De bocht in de Rijksweg bij den Hul is soms lastig rijden. Vooral als ge uw glas meer dan eens hebt doen vullen. Dat was het geval met die Haarlemse heer V., die net daar de macht over zijn stuur verloor, terwijl hij met een vaart van wel honderd kilometer per uur over de Rijksweg raasde. De auto kantelde, vloog over de kop, en bleef zwaar beschadigd liggen. Meneer V. zelf kwam er onge deerd uit, maar de politie nam hem mee. Hondeneigenaars moeten wéten, dat hun honden niet los mogen lopen, ook al is het nog zo'n persoonlijk genoegen voor de dieren. Daarom heeft de Naar dense politie maar weer eens maatrege len genomen. Zes hondenbezitters wer den in de afgelopen dagen bekeurd, om dat ze hun honden de vrijheid gunden, Zo is d&t. HILVERSUM Naar uit Bremen wordt gemeld, is de dirigent Paul van Kempen benoemd tot „Generalmusikdi- rektor" van de Opera te Bremen. Aan het begin van het komend seizoen, in de nazomer, zal hij, behalve de leiding van de Opera, ook de leiding van het Phil- harmonisch Staatsorkest van Bremen op zich nemen. Bij informatie vernamen wij, dat deze benoeming in de werkzaamheden van de heer Van Kempen aan de Ned. Radio Unie geen veranderingen brengt. Gedu rende vijf of zes maanden van het jaar treedt Paul van Kempen als dirigent op bij de N.R.U. en leidt hij o.m. het Radio Philharmonisch Orkest. Zijn overige werkzaamheden, die hy tot nu toe als dirigent in verscheidene andere landen verrichtte, heeft hij thans samengebun deld door het aanvaarden van deze be noeming in Bremen. Ook Weet-wel-man zegt medewerking met Avro op HILVERSUM De „Weet-wel-man" (ook bekend als de „antwoordman") en de redacteur van het A.V.R.O.-program- ma „Ik weet, ik weet, wat u niet weet'' hebben het volgende telegram aan het bestuur van de A.V.R.O. gezonden: „Door betreurenswaardige houding voorzitter A.V.R.O. inzake gedragslijn in huidige nationale noodtoestand zyn wy genoodzaakt met ingang van heden alle werkzaamheden voor de rubriek „Ik weet, ik weet, wat u niet weet' beëindigen." Beide heren waren „free-lances" aan de A.V.R.O. verbon den. Iedereen wil helpen Iedereen kan helpen Bridge-drive De O.S.O.-Bridgeclub roept alle brid gers, die werkzaam zijn by de radio- ■oep op om deel te nemen aan de Bridgedrive, die op Maandag 9 Februari 's avonds om 20 uur in de koffie kamer van de KRO-studio wordt gehou den. Inschrijfgeld 1.50 per persoon. Gehele opbrengst voor Rampenfonds. Men kan zich melden by de heer J. H. Gras, telefonisch te bereiken KRO-stu dio 9141 of 7894. Toneel Toneelvereniging „Erfgooierskwar- tier" geeft Vrydag 13 Februari in de zaal van Hotel Jans een opvoering van het toneelspel van Renè Bosch „En de boer ploegde voort". Alle medewerking verlenen de zaaleigenaar en belasting: alle baten voor het Rampenfonds! Kaar ten verkrijgbaar by H. v. d. Meiden, J. v. d. Heijdenstraat hoek Lorentzweg, Sig.mag. Boelens, Hoge Larenseweg, van Meningen, Herenstraat hoek Veer straat, Tabak, Ludenstraat 21 en by de leden. Uit k EEMNES, vyf en dertig geredden van Schouwen en Duiveland vonden gis teravond een warm plekje by de kachel in de woningen te Eemnes. Zy hadden een lange, vermoeiende reis achter de rug de laatste van de serie ontbe ringen, die zy temidden van de water vloeden hebben doorstaan. Zy vertrokken gisterochtend om ze ven uur het was nog. dvnker per boot uit Zierikzee en voeren langs Dordt naar Rotterdam. Daar werden ze ont scheept en stapten over in een bus naar Utrecht, vanwaar ze naar Eemnes wer den verwezen. Ze werden om zeven uur 's avonds ontvangen in het Verenigings gebouw, waar koffie, koek en rokertjes werden aangeboden. Hulpvaardige auto mobilisten stonden klaar om de ver moeide reizigers naar hun onderkomens te brengen. Vandaag konden ze profite ren van de grote kledingvoorraad in de pastorie. Ze krijgen allen een uitzet ook diegenen die doorreizen. Er zijn er nameiyk, die naar familie gaan en deze adressen reeds by de evacuatie opgaven. Ze werden vanmorgen in het bezit van een vervoerblljet, wederom per auto naar de trein gebracht. 150 vluchtelingen in Hilversum Burgemeester verzoekt evacuéU zich direct te melden HILVERSUM De burge meester van Hilversum verzoekt personen, afkomstig uit de door watersnood geteisterde gebieden, die bij familie in deze gemeente onderdak hebben gevonden en zich nog. niet bij de plaatselijke evacuatiecommissie lieten regis treren, zich te melden op kamer 48 in het Raadhuis. Intotaal hebben thans een hon derdvijf ligt al vluchtelingen bij familieleden in Hilversum onder dak gevonden. Hoewel Hilver sum nog niet als opnamecentrum voor vluchtelingen is aangewe zen, blijft de mogelijkheid, dat groepen geëvacueerden hier on derdak zullen moeten vinden, groot. Het oude gebouw van het Zie kenfonds aan de Herenstraat is thans gereedgemaakt voor de huisvesting van een aantal vluchtelingen 17 personen von den hier reeds onderdak. Het Spaanse rietje is uit de tijd Oorvijg van onderwijzer is begrijpelijk, zegt de Officier van Justitie BUNSCHOTEN. Vijftien gulden boete, subs, tien dagen hechtenis, eiste de Officier van Justitie gisteren tegen de 62-jarige hoofdonderwijzer P. W. M., alhier, wegens mishandeling van een leerling. Het schoolhoofd had een nogal lastige en weerbarstige lenaap een paar tikken met een Spaans rietje gegeven en hij was daarmede volgens de Officier de grenzen van een rechtmatige tuchtiging te buiten gegaan. „Ik begrijp" zei Officier dat u zo'n lastpak in z'n kraag pakt en hem desnoods een oorveeg toe dient, maar een stok dient hier niet aan te pas te komen". Een als getuige gedagvaarde onder wijzer, die de jongen zeer goed kent, om dat deze tot zijn klasse behoort, ver klaarde dat het geval in hoge mate is opgeblazen en dat men het er op aan gestuurd heeft het schoolhoofd in moei lijkheden te brengen. Des te meer jam mer vond hij het gebeurde, omdat het hoofd in de achttienjarige vervulling van zyn ambt-de school op een hoog peil heeft gebracht, nadat hij eerst aan ze kere slappe toestanden een eind had gemaakt. De Politierechter was intussen met de Officier van oordeel, dat de hoofd onderwijzer te ver was gegaan, maar re kening houdend met de omstandigheden en erkennend de verdiensten van de man, die voor hem terecht stond, ver minderde hy de gevraagde straf tot de Helft: 7.50 subs, twee dagen hechtenis. Hilversum helpt De bedrijf sniften thermometer steeg lot 89.233. HILVERSUM. Met de meisjes van de Gooische Huishoud school beginnen we vandaag. Meisjes, die het initiatief namen om koekjes te bakken, die te verpakken in een keurige zak, opgesierd met het rood-wit-en-blauw en oranje, en zo te verkopen ten bate van het Nationaal Rampenfonds 1545.Op de N. S. F. steeg de thermometer tot 89.233.Overuren en giften brachten dit pracht bedrag bijeen. Toneelvereniging „Justus van Maurik" stelde een tweetal avonden uit. In plaats van toneel te spelen vergaarde men geld voor het Nationaal Rampenfonds: 300.kon worden gestort. Initiatieven worden van alle kanten genomen. Rex-theater stond recette van drie voorstellingen, die gisteren werden gehouden, af en dit betekende 548.50. De directie verdubbelde het bedrag en zo werd 1097.afgedragen. Bij de plaatselijke banken en de Spaarbank kwam in totaal 7200.bij de gemeente-ontvanger nog eens 300.En zie eens naar de dagelijkse lijst in ons blad, waar op duizenden guldens worden vermeld. FLORA THE 'VFRICAN QUEEN" is een oud stoombootje waarin Charlie (Humphrey Bogart) de post rondbrengt in Duits Oost-Afrika, uiter aard voor 1914, toen Duitsland nog prat kon gaan op een kolonie. By het uitbre ken van de oorlog moet Charlie deze postdienst opgeven, en hy vlucht samen met Rosie (Katherine Hepburn), de zus ter van een gestorven zendeling naar Brits Kenya. Dat wordt voor Charlie, de zendelingszuster en de oude boot een ge vaarvolle tocht, fcij zakken een wilde ri vier met ettelijke stroomversnellingen af, passeren een Duits fort, worden belaagd door krokodillen en rhuskieten, lopen avery op en belanden tenslotte in een meer, waar zij zowaar nog een Duitse boot torpederen. De film, gebaseerd op een verhaal van C. S. Forester, geeft een boeiend beeld van deze tocht. Charlie, een jeneverminnaar, ziet al zyn dank verloren gaan, maar krijgt een andere liefde: de zuster van de zendeling, die aan dappere Charlie haar hart verliest en van hem een beter mens maakt. Men kan althans niet anders vermoeden als het tweetal, na het einde van al de avon- en het verlies van de „African Queen" naar de kust van Kenya zwemt. In het voorprogramma is o.m. een uit stekende Polygoon-Profilti reportage van de watersnood opgenomen. rOI\rORDIA De film ..affair in LUl\UUKL»iA TRIXIDAD,. waar_ mee Rita haar terugkeer in de film viert na het intermezzo-Khan, blykt volstrekt geen buitengewoon groots filmwerk te zijn: Hollywood levert er zo dertien in het dozijn. Een complot van fabrikanten van geheime wapens, die de leider van de affaire verkoopt aan de meest biedende. Voor moorden ook op kleine schaal wordt in deze kring van zeer weelderig gehuis veste lieden niet teruggedeinsd. Rita, wier echtgenoot een der slachtoffers van de bende is, wordt door de politie gewon nen voor het denkbeeld om dank zij de gewoon-menseljjke gevoelens van een lei der voor haar aantrekkelijk persoontje 'n het hol van de leeuw te gaan spion neren en na heel wat adembenemende spanning komt het gebruikelijke happy ending, compleet met close up-kus. Hay- worth speelt niet eens buitengewoon, en niemand eigeniyk: het is een boeiende speelfilm zonder meer. Zij danst en zingt twee keer en doet de oudere bezoekers dan sterk denken aan een combinatie van de (voor-oorlogse). Lilian Harvey om haar uiterlijke verschijning en in de dansscène's aan Mariene Dietrich in haar jonge dagen. NftVÏTM In ..het is midder- NACHT DOKTER SCHWEITZER" maakt een voortreffelijk acterende Pierre Fresnay ons deelge noot van het leven en strijden van een der geniaalste mensen van onze tijd, doc tor Albert Schweitzer, wijsgeer, theoloog, muziekgeleerde en organist, die tenslotte alleen maar dokter wilde zijn in een ver oord in Frans Aquatioriaal Afrika, dat door hem bekendheid kreeg: Lambai-ene Het gebrek aan medische bijstand was zyn dryfveer. In onze filmkroniek van 24 Januari hebben wy reeds uitvoerig over deze Franse film geschreven. Tot en met Don derdag a.s. zal men de betekenis van de Eizasser Schweitzer kunnen bekijken. CASINO De liefhebbers van de Wild West-film, waarin volop ge schoten en gevochten wordt, bendes banken beroven «n menigeen op vurige paarden voortsnelt, kan zyn hart opha len by de film „MONTANA BELLE". Het is een echte Western, in fraaie kleu-1 ren opgenomen, maar verder volgens het bekende recept van die rauwe tyd met knallende revolvers en weinig kost bare mensenlevens. De talloze verwik kelingen in dit filmverhaal zijn voor het grootste deel te wyten aan het feit, dat een vrouw, in dit geval Montana Belle oftewel .-ane Russell, binnendringt in dit ruwe mannengebied. Naast een reeds bestaande bende, waarin zij toevallig belandt, vormt zij vervolgens een eigen bende, die flink op roof gaat. Het gaat er hard toe. maar Jane Russell trekt zich daar weinig van aan. Dat ze ook het echt-vrouwelijke wel waardeert, toont ze in een episode, waarin ze als zangeres optreedt in een speelzaal, waar het overigens ook geen gelegenheid is (■•oor jongedames. Het einde is natuurlijk, dat de bendeleden stuk voor stuk hun einde vinden, maar Jane komt er nog met een hoeveelheid verwondingen af en aan het slot ligt ze in de armen van de man. die ze aanvankelijk beroven wil de, maar die daarentegen haar hart stal. '{FX Over de aangrijpende film „Mandy" werd in ons blad reeds uitvoerig gescherven. Mandy is het verhaal van een doof meisje, dat zo denken de ouders na de ontdek king van haar doofheid ook nooit Gooise kunstenaars, verenigd in het „Goois Scheppend Ambacht" namen een prachtig initiatief. Iedere kunstenaar stelt een werk ter beschikking. Deze werken worden geëxposeerd in het ge bouw aan de Kerkbrink. De gehele op brengst van de verkoop van deze kunst werken wordt via ons blad afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Ook zy, de bejaarden... Vergeet niet te luisteren naar men sen, die al te vaak vergeten wordeneen oude dame, 84 jaar, belde ons op. Zij zal beginnen met het breien van sok ken en wanten voor de vluchtelingen. En ze dacht zo: er zijn misschien wel meer oude dames, die graag wat willen doen voor de slachtoffers en niet anders meer kunnen dan breien. Welnu, ldat ze breien, er zijn er immers duizenden die weer gekleed moeten gaan. En er wacht ons nog weer een stuk van de winter. Hoogspanning.. Op verschillende plaatsen in Zeeland worden door de burgers de werkzaam heden in verband met redding en ber ging thans aan militairen overgedra gen. In de .kamers van het Raadhuis, waar de mensen van de centrale hulp post dag en nacht actief zijn, is er nog niet van verminderde inzet sprake. Ei komen mensen terug, er komen goede ren terug. Elk moment rinkelt echter de telefoon. „Water, water en nog eens water", komt de noodkreet van het hos pitaalschip, dat Hilversum naar Mid del harnis zond. Ook dokter Donselaar is weer weg. Zyn hospitaal staat nu aan boord van „de Smidse" en verricht'uit stekende diensten. Post Brouwershaven zat vannacht verlegen om lampen. On middellijk zorgde men voor een veilige dropping van het zo breekbare mate riaal. Weer rinkelt de telefoon: accu's, autolampen, kabelEen volgend ge sprek: desinfecterende zeep, lysol en zuiveringstabletten. Dan komt zich ié mand melden, Terug van inzet uit Din- telsas. Een stoere kerel, oud-onderoffi cier van de Marine. Nog geen vijftig. Met pensioen. Kan geen baan krijgen. Loopt met z.'n ziel onder z'n arm. Heeft gezwoegd van Maandag af. Honderden vluchtelingen geborgen. Een uit de velen. Een uit het leger van redders. Is verbitterd over tolgaarders, die toch hun twintig centen vroegen aan de men. sen, die met convooien over de weg via Maartensdijk naar Zeeland trokken. En over de taxi-chauffeur, die hem inder haast naar de meldingspost moest bren gen en voor een korte rit toch op een fooi stond. En dan komt hij met zyn verhaal, een verhaal anders dan dat van andeien, maar met evenveel leed.... Er komen nieuwe berichten: wagen met broden vertrekt. Wagen met groen ten en ander proviand voor de redders. Examens radiotechnicus en -monteur HILVERSUM. Bij te 's-Gravenhage en radiomonteur slaagden onderstaande gehouden examens voor radiotechnicus eandidaten, allen leerlingen van de Mid- delgare Technische Radioschool, alhier- Voor Radiotechnicus, de heren, W. A. M. Schalkx, J. L. v. d. Lichte, E. A. M. Luycky, O. R. de Koning, F. X. M. Drie man, M. C. v. Iwaarden, A. C. Hin, J- Bosselaar, D. C. Schuitemaker, M. Boers. B. Oudenampsen, A. G. Versteege, L. C. Kragbcndam en A. Knotters. Voor Radiomonteur, de "heren, G. W. Luif, J. P. v. Hal. C. N v. Daalen, .T. H. A. v. Ditmsmscn. J. TI. M. v d. Vegte, R. J. Thyssen, M. W. J. Krynen, T. R. Hc-m- penius en B. Oudenampsen. De lijst van slachtoffers BLARICUM. Men maakt er ons op attent, dat zowel op het Rode Kruis- secretariaat, Torenlaan 37 te Blaricum als in de Boerenhofstede te Laren de lijst van slachtoffers van de watersnood ter inzage ligt. zal kunnen leren spreken. Er ontstaan over de opvoeding van Mandy diep gaande meningsverschillen over cle vraag of het meisje in de beschermde kring van haar ouderlijk tehuis moet blijven of haar plaats in de samen leving moet gaan innemen, waartoe een eerste stap het naar school gaan zou zijn, Mandy gaat tenslotte naai school, hetgeen een verwijdering tus sen de beide ouders tengevolge heeft; doch als het meisje tenslotte leert spreken en haar eigen naam noemt begrijpt de vader, die zich tegen het naar school gaan van Mandy heeft verzet, dat zijn standpunt verkeerd is geweest. Rondom dit eenvoudige ge geven is een ontroerend filmverhaal gemaakt, een verhaal, dat een beeld geeft van de wereld der doof-stom- men en tevens van de vergevorderde leermethoden, die aan de doof-stomme kinderen veel levensvreugde schenkt. In het voorprogramma is o.m. een uit gebreide reportage van de rampspoed opgenomen. CHURCHII.I zijn honderden films gemaakt over de aviatiek. Meestal echter was zij bij zaak in 'n groot aanal films, waarin de filmliefdes en verliefdheden hoofd zaak waren. Er zijn maar weinig films waarin het vak „vliegen" kern van de kwestie is. Dit is het geval met „Sound barrier", de Geluidsbarrière Hier ziet men de strijd van 'n team dat bestaat uit de directeur van een vlieg tuigfabriek Ridgefield. diens ontwer per en een testpiloot. Deze strijd om de geluidsgrens door een steeds ver hogen van de snelheid te overschrij den is een onontgonnen terrein. Men weet er niets van. De ervaring moet het leren. Er is reeds één piloot het slachtoffer geworden. De man, die als tweede gaat is de echtgenoot van de dochter van de eigenaar van de vlieg bedrijven. En deze man gaat. omdat hij voelt, dat hij gaan moet. De man valt met zijn vliegtuig en komt om. Zijn dood, de dood van zijn voor ganger en de dood van haar broer, die bij een eerste solovlucht omkwam, wordt door de dochter nu weduwe haar vader verweten. En juist op het moment, dat een derde pionier be zig is de barrière te breken, strijdt Ridgefield zelf een felle strijd: is hij schuldig aan de dood van mensenle vens, of ligt zijn plicht op de ontgin ning van een nieuw terrein? Bij die strijd is de dochter toeschouwster. En zij wordt gewonnen, zij ziet in, dat de taak van haar vader een gewetens plicht is, een levenstaak. Sound bar rier is een mannelijk film. Misschien met toch iets te veel aan franje. Niet helemaal eerlijk in het camerawerk, dat nogal wat goedkope elementen projecteerde. Maar tenminste eerlijk van opzet. Ann Todd en Ralph Rich ardson spelen de hoofdrollen voor tref feijk. CITY van Zigeunermuziek en van •nkele goede vioolsoli houdt, vindt op zichzelf al veel aantrekkelijks in de film „ZIGEUNER-MELODIE", waarin deze muziek in ruime mate vloeit. Daarnaast echter is deze film al leszins het genieten waard, omdat het verhaal niet oninteressant is en regis seur Geza von Bolvary vakman genoeg is om met wat goed materiaal van zulk een story een onderhoudende film te ma ken. Het is de geschiedenis van een zi geunerviolist, die beroemd is gewor en en, op het moment dat de film begint, ook nog verliefd. Niet op een zigeuner meisje met zwarte, vurige ogen, maar op een vrouw uit de society. Er komen niet alleen de normale verwikkelingen, maar regisseur Von Bovary weet na het muzikale en romantische begin de film eensklaps te wenden tot een detective- story vol spanning. Hier en daar vlakt het verhaal weer af of had de materie misschien wat sterker kunnen worden behandeld, over het algemeen is deze film, waarin ook de eigeuners een rol letje meespelen, onderhoudend. Behalve Will Quadflieg. die de hoofdrol speelt van de beroemde violist, die niet alleen in een liefdesromance, maar ook nog in een mooröaffaire verwikkeld raakt, ziet en hoort men Rosita Serrano in een vier tal chansons waarvan enkele zeer goede. Medeleven uit de verte WEESP. De heer Boom. alhier, die een hartstochtelijk postzegelliefhebber is, ontving dezer dagen van een mede- philatelist uit Italië, een brief, gedateerd 2 Februari, waarin deze hem verzocht, te zijnen laste een vry aanzienlijk bedrag over te maken aan de instantie, die zich bezighoudt met het inzamelen van geld voor de slachtoffers van de grote waters nood. Een mooie en snelle gift dus. Tot ses maanden nadat het land is drooggevallen De directeur van het commissariaat voor oorlogsschade maakt het volgende bekend: Met ingang van 7 Februari 1953 zijn district-bureaux van de schade-enquete- commissies geopend In de volgende plaaten: Terneuzen: rayon Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. Oostburg: rayon West-Zeeuws-Vlaan deren. Middelburg: rayon Walcheren. Goes: rayon Noord- en Zuid-Beveland. Tholen: rayon Tholen en St. Philips- land (voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Middelburg). Bergen op Zoom: voor de gemeenten Ossendrecht, Woensdrecht, Bergen op Zoom, Halsteren, Steenbergen: gemeenten Nieuw-Vo9se- meer, Steenbergen, Dinteloord, Fynaart. Oud-Gastel. Zevenbergen-: gemeenten Willemstad. Klundert, Zevenbergen, Standaardbuiten, Terheijden, Hoge -en Lage Zwaluwe. Geertruidenberg voor het rayon: de Langstraat ten oosten van Hoge en Lage Zwaluwe, de Brabantse Biesbos en het land van Heusden en Allena. Brielle: rayon Voorne-Putten en Ro zenburg. Middelharnis: rayon Goeree Over- flakkee. Oud-Beierland: rayon Beierland, Hoekse Waard en Tiengemeten. Dordrecht: rayon Eiland van Dor drecht, Alblasserwaard en de gemeente Zwijndrecht. Rotterdam (beursgebouw Coolsingel rayon IJsselmonde (met uitzondering- van de gemeente Zwijndrecht), Krimpe- nerwaard en alle gemeenten, liggende ten noorden van de Nieuwe Waterweg, Nieuwe Maas en Hollandse IJssel. Den Burg: rayon Texel. (voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Amsterdam, Keizersgracht 143). Deze districts-bureaux zullen overgaan tot registratie van de tengevolge van de watersnood geleden schade aan goe deren (gebouwen, huisraad, bedrijfsuit- rusting en voorraden, grond, gewas sen, levende have, landbouwwerktuigen e.d.). Gedupeerden dienen de schade aan te melden op by" genoemde bureaux ver krijgbare aangifteformulieren. De aangifte dient te geschieden by het bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Het ver dient aangbeveling met het doen van aangifte te wachten totdat men naar zyn woonplaats kan terugkeren en de omvang van de schade kan overzien. De mogelijkheid tot het doen van aan gifte zal openstaan tot zes maanden na- 'at het betrokken gebied is drooggeval len. Aan hen, die reeds thans terugge keerd zyn en daaraan dringend behoefte hebben, kunnen door bovengenoemde bu reaux vrijblijvende voorschotten beschik bar worden gesteld (met uitzondering /oor schade aan huisraad). Aanvragen ter verkrijging van voor- rhotten kunnen zowel schriftelijk als mondeling worden gericht tot het dis tricts-bureau. binnen welks rayon de schade is geleden. Men beperke het aanvragen van voor schotten zoveel mogelijk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2