Volgende week wordt begonnen met het herstellingswerk Eerste fase van hulpverlening is Dinsdag voltooid 100.000 exemplaren van „De Ramp" 1372 doden Hyena's die gebruik maken van andermans ellende" Vorst blijft voort duren De noodklok blijft luiden Week van ramp en rouw Stil en verlaten ligt Nieuwe Tonge temidden van het water. Niets beweegt, alle bewoners zijn geëvacueerd. IN REGERINGSKRINGEN IN DEN HAAG verwacht men dat de eerste phase van de hulpverlening Dinsdag aanstaande vol tooid zal zijn. De evacuatie is dan geregeld, zodat de aandacht reeds volgende week volop aan het herstel gewijd kan zijn. Deze mededeling deed gistermiddag de secretaris-generaal van het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken, dr M. J. Prinsen, tijdens een persconferentie. Zijn collega van Maatschappelijk Werk, mr P. H. M. Werner vertelde, dat er momenteel gewerkt wordt aan een regeling, waardoor degenen die evacué's hebben opgenomen een financiële vergoeding krijgen. Deze zal een terugwerkende kracht hebben tot 1 Februari. De regeling voor de gedupeerden dezelfde als die voor oorlogsslachtoffers is zodanig dat 90% van het laatst genoten inkomen kan worden uitge keerd, in sommige gevallen zelfs nog hoger. Het was, aldus de heer Werner, onmogelijk om op korte tijd een nieuwe regeling te ontwerpen. Dan zouden er teveel interpretatiemoeilijkheden ont staan, De provinciale Stichtingen voor Maatschappelijk Werk, de Opbouworga- nen, doen thans uitstekend werk. Zij zijn volledig ingeschakeld en zorgen er voor dat de maatschappelijke nood zo veel mogelijk wordt gelenigd. De coör dinatiecommissie onder leiding van Mi nister Beel zal geen lang bestaan heb ben, zo zeide de heer Prinsen. Over een dag of tien zal haar werk reeds beduidend minder zijn. Zrj heeft slechts dc bedoe ling de eerste hulpverlening te coördi neren. Na enige tijd komt ieder depar tement voor zijn eigen problemen te staan. Gistermiddag is besloten om twee sub-commissies in te stellen. Een onder leiding van Minister v. d. Kieft, die de schaderegeling nader zal bestuderen en één onder voorzitterschap van Minister van Thicl, die de maatschappelijke zorg voor de evacué's op zich gaat nemen. Op dit moment is coördinatie op tal .van punten nog noodzakelijk. Om te voorko men dat gedurende het weekeinde grote drommen mensen zich naar het ramp gebied zullen begeven, uit nieuwsgierig heid of om familieleden te bezoeken zul len verschillende wegen worden afgeslo ten. Alles zal gedaan worden om deze ongezonde belangstelling af te dammen. Om de buitenlandse hulp te coördineren is een sub-commissie ingesteld, waarvan de heer Prinsen de leiding heeft. De heer Het aantal inschrijvingen op het boek „de Kamp" is thans reeds zo groot, dat de vereniging ter behar tiging van de belangen des boekhan dels heeft besloten het aantal exem plaren de.r eerste oplage te verdub belen. Binnenkort gaan dus hon- dera:">iizend exemplaren naar de Nederlandse boekhandel. P. W. Jalink van het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat er stapels telegrammen binnen komen, waarin hulp wordt aangeboden. Hedenmiddag 1 uur: Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 13 7 2, welk cijfer onder voorbehoud wordt doorge geven. Plunderaars meteen naar de cel Snelle rechtspraak met zware straffen De straffen, die de plunderaars krijgen voor hun onmenselijke han delingen, zyn niet gering. De politierechter te Middelburg heeft een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van vijf maanden opge legd aan P. F. de W. uit Honte- nissc, die zich had schuldig gemaakt aan het zich toe-eigenen van aan de dijken aangespoelde goederen, af komstig uit de geteisterde gebieden. De substituut-officier van justitie tc Middelburg, mr. André heeft er met nadruk de aandacht op geves tigd, dat afgezien van plundering, ook het zich toe-cigenen an aange spoelde goederen zeer streng zal worden gestraft. Do/.e goederen moeten bij de burgemeester van de plaats van inwoning, worden aange geven. De politierechter te Rotterdam heeft de 27-jarige matroos G. H. van der P. uit Rotterdam veroordeeld lot een ge vangenisstraf van zes maanden zonder aftrek met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming omdat hg Zondagochtend tijdens de watersnood in Rotterdam een sigarenwinkel in Rotterdam-Zuid bin nendrong en 20 pakjes sigaretten stal Verdachte had eerst zijn eigen vrouw en kinderen in veiligheid gebracht. In de winkel trof hij de winkelier en diens echtgenote zittend op een tafel aan. Hij had de vrouw rondgedragen, naar hij zei om haar te redden, doch volgens de tenlastelegging had hij haar in het wa ter neergezet. ..Weet u dat dit stelen op zijn Hol lands plunderen -heet?" zei de politie rechter De Officier van Justitie zeide te moe ten aannemen, dat hier geplunderd is. „Ik heb al die ellende op de eilanden gezien en cr is een deel van de Neder landers dat als hyena's gebruik maakt, van andersman ellende. Deze diefstal gebeurde tijdens het opkomen van het. water, toen de nood het hoogst was." Hij eiste de hoogst mogelijke straf, namelijk een gevangenisstraf van zes maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Laarzen gestolen De politierechter kreeg daarna nog een geval te behandelèn, dat met de ramp te maken had eg dat eveneens on der het wetsartikel diefstal bij gelegen heid van watersnood viel. De 25-javige fabrieksarbeider T. B. uit Vlaardingen, die zich gisteren bij hel aanvoeren van de goederen te Vlaar- dingen een paar rubberlaarzen zou heb ben toegeëigend. die bestemd waren om de slachtoffers van de geteisterde ge bieden mee te helpen, werd tot een ge vangenisstraf van vijf maanden zonder aftrek veroordeeld, eveneens met on middellijke gevangenneming. Een paar laarzen, die hem leken, wierp hij in een vat, dat hij naar beneden droeg. Toen heeft hij de laarzen eruit gehaald, zo gaf hij toe, doch ze pasten hem niet. DE BILT, 7 F eb r u ar i 1953. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië bevindt zich een •ij krachtig hogedrukgebicd, dat ge heel met koude luchtmassa's, die toi grote hoogte reiken, is gevuld. Uit Zuid- Zweden worden minimumtemperaturen tien tot twintig graden onder nul gemeld en ook in 'Denemarken vriest het ongeveer tien graden. Deze koude lucht stroomt langzaam uit over West- Europa. In ons land heeft het vannacht r het algemeen matig gevroren (min 5 tot min 10), maar op de Veluwe zijn plaatselijk minimumtemperaturen min .13 graden opgetreden. Deze lage temperaturen werden veroorzaakt door opklaringen bij weinig wind en moeten worden beschouwd als zogenaamde stra- lingskoude. De koude lucht veroorzaakte ook in Engeland en in Frankrijkuitgezonderd het uiterste Zuiden en de Atlantische kustgebieden, vorst. De depressie-activiteit op de Oceaan niet groot. Het hogedrukgebied Scandinavië vertoont geen teken verzwakking. Er is daarom geen reden om een spoedig einde van de vorst te verwachten. Aangezien er de komende nacht in Nederland weinig wind zal zijn en ook opklaringen worden verwacht, kan op verschillende plaatsen strenge vorst optreden. Dit nummer bestaat uit 10 pag. De barometerstand van 2 uur: In de afgelopen nacht om 24 uur was de stand 760 en vanochtend om 6 uui 762 mm. Hedenmiddag om 2 uur was de tempe ratuur 2 gr. C. De hoogste stand was gisteren 1 gr. C. en de laagste in de af gelopen nacht 5 gr. C. 8 Febr.: ZON op 8.09. Zon onder 17.40 MAAN op 3.46, Maan onder 10.58 9 Febr.: ZON op 8.07, Zon onder 17.42 MAAN op 4.58, Maan onder 11.44 Giro Rampenfonds 9575 Giro ons blad 8406 5e Verantwoording: B. K. 100; A. K. C. 250; Mej. J. G. W. H. 25; Jeugdvoetb.club H.O.S. 10; M. J. G. 10; L. J. O. 25; Centr. Werkplaats N. S. F. 100; Kaartpot Hou Vast 13.26; B. J. L. 25; Wed. A. v. U. 7.50; Wie-Gré Armaturenfa- briek 220; Dames B. 100: P. J. A. C. 10; Bridgeclub O. D. 26.70; J. W. 20; Veren. v. Leraren en Onderwij zers Lichamelijke opvoeding, afd. Het Gooi 10; Damesbridgeclub 15; A. V. 10; A. B. 2.50; Pers. Grand hotel en theater Gooiland 300; J. K. 5; Magazijndienst N. S. F. 50; Mej. K. L. B. 20: Bridgepot 25; J. F. L. J 15; C. O. 2.50; Gooische Huishoud school Vermeerl. 1545; P. H. B. 10; Uit onze kaartpot N. L. 10; M. Z. 20; E. C. D. 11; K. 5; Kaartpot J. B. en J. J. 10; Mej. M. M. R. 50; Snipperdagen 46.16; W. T. 10; Fx-iese Veren. Frysk en Fry 50; Mej. M. A. 20; H. A. H. 10; Spaargeld Hubert 0.43; N. N. 10; M. V. 10; Bridgeclub Zonneheuvel 25, allen 'te Hilversum; V. A. v. L., Kortenhoef 5; Oud Kath. Vrouwenveren. Nut en Ontspanning 100; Pers. en Dir. W. Visser Zn., 340; Kaartclub Swik 25; T. V. 10; H. J. N. 10; Verg. Gooisohe Smalfilm amateui-s 125; A. v. G. 10; J. S. 15; J. Fl. H. v. E. en Mr G. H. M. B. 200; P. N. 50; Dir. en Pers. Fa Gebr. Stroink 920; 2 Oude dames 2; Bridgeclub van vijf 25; J. C. O. 10; M. 6; Gooische Wielerclub De Adelaar 50; M. W. R. 10; W. v. E. 5; Pers, Stofzuigerfa- briek Fa. Ritsema 110.50; Perso neel en Directie „De Planeet 350: Coöp. Hilversum U.A. 1480; Bridgepot H. W. H. 25; Klaverjasclub 2 x klaver 4/10; R. T. A. B. 25; Toonkunstkoor, afd. Hilversum 200: W. B. 10; J B. C. 25; C. C. C. 100; A. V. D. 10; Graf. Studieclub 25; Kaartclub H. D. W. 40; Mevr. G. H.-V. ƒ5; G. J. v. H.-R. ƒ25; Maison H. 50; J. H. Zn 50; J. K. 10,10; H. L. 100; Th. L. 100; Fam. v. M. en J. L. 10; Bridge club Woensdag 40; L. S. 250; J. H V 10; A. V. 10; C. D. V. 100; J. C. W. 10; N. N. 10, allen te Hilversum; V., Soest 10; B. S„ Naarden 25; E. C. A. S., Laren 10; Lotergclub Espe ranto, Ned. den Berg 100; Mej. C. B„ Bussum 50; Handweverg Knipscheer pers. 1 dagloon, Laren 150; Directie idem 150; Kaartclub R. B. f 5; Mevr H. N. 10; P. E. C. H. jr 30; J. .7. O. 5; N. N. 2,50, allen te Bussum; To neelver. D.S.O., 's-Graveland 25; Brid gepot S. M., Bussum 20; Klaverjasclub Het was gezellig, Bussum 80; Sjoel clubje De Kevers, Naarden 6; Veren. Beeldende Kunstenaars, Naarden/Bus- 1 60; Hans z'n zakcentjes. Bussum 0.67. Morgen: de vlag halfstok Morgen, op de Zondag van ge bed en bezinning, is Nederland in rouw. Wij mogen de bevolking van Gooi en Eemland opwekken in navolging van diverse officiële instanties als gemeentebestui-en e.d. morgen de vlag halfstok te hijsen. Overal in het door water overspoelde land zijn de militairen druk bezig met het herstel van de dijken. AAN het einde van deze rampweek, waarin wij bijna veertien honderd medeburgers verloren, waarin vruchtbaar land en welig vee door het water werd verzwolgen, dorpen en woningen wer den vernield; waarin beschuttende dijken niet opgewassen bleken tegen de overmaat van woede der elementen en een groot stuk van ons wederopbouwwerk verloren ging; aan het einde van deze week van worsteling met de natuur, een worsteling die wij verloren, van worste ling ook om mensenlevens, dieren en land te redden, willen wij nog eenmaal tot onszelf inkeren als voorbereiding op de nationale gedenk dag van morgen. Luctor, ik worstel Het eerste deel der Zeeuwse wapenspreuk werd in deze week tragisch bewaarheid. Et emergo, en kom boven Het tweede deel zal bewaarheid moeten worden in de weken en maanden, de jaren misschien, die volgen. Worstelen was het niet alleen voor de bewoners der Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden en der Brabantse polders, worstelen was het voor ons allen, worstelen met onze geslagen trots, die getroffen werd in datgene wat onze nationale roem uitmaakte: onze overwinning op het water. Worstelen met de tranen in onze ogen en de prop in onze keel. die opkwam bij het vernemen van zóveel smart en zóveel ellende, worstelen was het misschien voor velen, w-ier portemonnaie geen groot offer toeliet, maar die toch een groter offer brachten dan eigenlijk wel kon, omdat men geroerd was door medelijden en de onweerstaanbare drang om te helpen, die even spontaan in ons hele volk opkwam als de vloedgolf die dit kostbare deel van ons land deed verdrinken. Worstelen voor velen wellicht ook met God. Wij hebben er gespro ken. diep-gelovige mensen, die dit niet konden verwerken en moesten vechten met zichzelf en bidden om de berusting en de vrede te her vinden WEEK van ramp en rouw Wij hebben ze gelezen en gehoord, die verhalen vol van gren zeloze tragiek, verhalen zó aangrijpend, zó ontzettend, zó smartelijk, dat het scheen alsof daar op die eilanden in deze week wel alle leed geleden is dat een mens maar lijden kan: Stavenisse, Oude en Nieuwe Tonge. 's-Gravendeel, Halsteren, Bruinisse, Rilland Bath, Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland, het zijn namen ge worden, die wij niet meer zullen kunnen horen zonder aan dit erge her innerd te worden, zonder te denken aan de hartverscheurende taferelen, die zich daar hebben afgespeeld op daken van eenzame boerderijen, op zolders van stukgeslagen woningen, op de erven, in de kamers, in de straten van de dorpen in de wijde lage polders. Taferelen en drama's, die generaties lang zullen voortleven en overgeleverd worden aan het nageslacht, zoals nog altijd na zoveel eeuwen het verhaal voortleeft van het wiegje van de Kinderdijk uit de Sint Elisabethsvloed. Die zullen blijven, ook als de dijken weer gedicht zijn en de bewoners terugge keerd zijn naar hun verwoeste hoeven en huizen en naar hun ontredderd land. als een voortdurende aansporing tot onverslapte waakzaamheid tégen de vijand die nooit te vertrouwen is: de zee! Rouw heerst er en grondeloze smart in vele families, die een of meer dierbaren jammerlijk zagen omkomen in het water, vaders, moeders, kinderen, in gezinnen die in enkele rampzalige minuten wreed geschei den werden door het grijnzende noodlot. Wij gedenken dat alles met diepe deernis en met innige bewogenheid. MAAR ook gedenken wij met eerbied de velen, de duizenden mannen en vrouwen, die op het vernemen van de ramp geen ogenblik aarzelden om ter hulp te snellen en van de eerste uren af, dikwijls twee dagen en twee nachten achtereen, het bovenmenselijke deden om te redden wat te redden was. De heldenmoed leeft nog in ons volk! Zij uit zich niet zo dikwijls zo groots als deze week, maar als het nodig is zijn zij er, de heldenzielen, de dapperen, de onversaagden, die de tanden opeenklemmen en de ogen sluiten om de afgrijselijke tonelen niet te zien, maar wier handen het werk doen, dat gedaan moet worden. Wij gedenken met dankbaarheid in deze week van ramp en nationale rouw dat wij opnieuw als zovele malen eerder het wonder mochten be leven van het arme volk, beroofd van zijn vroegere welvaart eu gebukt onder hoge individuele en gemeenschappelijke lasten, dat gaf en gaf geld en kleding en dekking in overstelpende hoeveelheden en in een geldstroom, die wast bij het uur. Wij gedenken dankbaar wat onze soldaten, mariniers en vliegers deden in het rampgebied, maar wij gedenken ook met grote dankbaar heid wat onze vrienden uit het buitenland dedext, de vrienden in de nood. de Amerikanen, zij vooral, maar ook de Belgen, de Engelsen, de Fransen ende Duitsers, de goede Duitsers die nu daad werkelijk tonen, dat zij iets goed willen maken aan het land, dat hun volksgenoten zo kort geleden zo wreed behandelden. Wij gedenken de enorme stroom van hulp en bijstand, die uit alle 's Heren landen naar ons toekomt, het medeleven in heel de wereld Een zwarte week is thans voorbij, waarin wij geworsteld hebben om het leven, nu gaan wij ons ten strijde gorden om weer boven te komen uit de golf van rampspoed, om .te herstellen wat vernield werd. Verslagen de eerste momenten, geslagen dagenlang, waarin ons hele openbare leven de weerslag ondervond van wat gebeurd is. maar niet gebroken! Het verdronken land opgeven, nóóit! Dit parool is reeds uit gegeven. Emergoik kom weer bovenSUB LUNA Zaterdag 7 Februari 1953 82ste Jaargang No. 13132 Het Gooi en Ommeland Uitgave van de N.V. Dagblad De Gooi- en Eemlander, Hilversum Vorst houdt aan Deze week nóóit vergeten ABONNEMENTSPRIJZEN KWARTAAL: Gooi, Eemland en Vechtstreek 6.85 Overig Nederland en Overzeese Rijksdelen 1 7. Buitenland 12.— PER WEEK in eigen bestelkring 47 cent Losse nummers 13 cent. per post 15 cent. Giro 8 4 0 6 HILVERSUM: Groest 21. Dir., Red. en Adm. Telet. 4841 (4 lijnen). Klachten over bezorging tot 19 u. (Zat. 18 u.) Redactie na 18 uur telefoon 9356. ROSSOM Nassaulaan 27. Telefoon Adm. en Red. 5400 Na 18 uur 5801 LAREN Brink 3, Telefoon 2210 Hoofdredacteur J. A. J. Temmink. ADVERTENTIEPRIJZEN: 26 ct. per m.m. Fam. Berichten 22 ct. per m.m. ingez. Med. 52 ct. per m.m. Minimum gewone adv. 12 m.m. per kolom. Kleine advertenties: 1—12 m.m. 2.26, elke 3 m.m. meer 60 ct. Werkzoekenden: 112 m.m. 1.60, elke 3 m.m. meer 60 ct. Brieven onde» r 10 cents extra. Maximum grootte 24 m.m. Van heden- tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele plaatse lijke sneeuwbuien en hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. In de kust streken lichte tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1