VIJF DAGEN OP DUIVELAND SCHADEVERGOEDING EN SOCLALE ZORG „HAASJE OVER", MAAR NIET TE OVERHAAST 4 Doden in Krimpen a.d. Usel Normaal treinverkeer Rotterdam-Dordreeht Oplossing van puzzle 99 Wilt Gij ONDERWIJZER worden? De Drummer der Demonen Dagelijks feuilleton Zaterdag 31 januari \ye waren Vrij dagavond. laat tfauis gekomen. Er was Vrijdag avond een feestelijke bijeenkomst geweest in Ooster- land en ook een in Sirjansland. Tot negen uur waren mijn vrouw en ik in Oosterland, de gemeente waarin ik woon, geweest. Daarna waren we met de auto naar Sirjansland gereden. Men was op beide bijeen komsten dankbaar voor mijn komst. Ik kan heel goed met de Zeeuwen overweg. U moet begrijpen, dat ik eerst sinds 1 April van het vorige jaar burgemeester Zondag 1 februari Alarm ln Ooster land. Dijkbreuk. De klok ging luiden. In aller ijl verzamelden we mannen met schoppen en zakken in de kom van Ihet dorp Oos terland. De grote dijk was niet meer te (houden. We wil den proberen de doorgangen in de slapersdijk te dichten. Dagboek Van een burgemeester Op de grens van leven en dood 4 TROUW ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Bijna onafgebroken werken onze soldaten in het geteisterde gebied. Men gunt zich. nauwelijks tijd om te eten. Een bed hebben deze jongens sinds Zondag niet meer In tegenstelling tot andersluidende gezien. Twee grenadiers pauseren ^erichten> deelt de burgemeester van Een commissie onder voorzitterschap van de minister van Financiën, gaat even voor een hartige brok. De a.a" .f6 ™ede» da* bet e aantal slachtoffers in Krimpen aan de IJsel vier bedraagt. thans de mogelijkheden van schadevergoeding na en een commissie onder lel ding van de minister van Maatschappelijk Werk bestudeert de vraagstukken welke samenhangen Het de maatschappelijke zorg ten behoeve van de évacué'a Deze commissies zijn met spoed aan het werk getogen. komen tot een zekere orde De commissa rissen der Koningin zijn de centrale in stanties, waar deze zorg zich concentreert. De gedachten zijn hierbij aanstonds uitge gaan naar de stichtingen voor maatschap pelijk werk. de z.g. opbouworganen. die in elke provincie bestaan en die de beschik king hebben over een bureau. Deze zijn ingeschakeld als trefpunt voor de maat schappelijke activiteiten. De commissarissen der Koningin stemden met dit denkbeeld MAATREGELEN VAN DEN HAAG De heer F. H. M. Werner, secretaris generaal van het departement van Maatschappelijk Werk, deelde mede, dat reeds maatregelen op het terrein van de maatschappelijke zorg zijn ge nomen. Het departement houdt nauw voeling met het Nationaal Rampen fonds en het Rode Kruis. Het eerst nodige was te zorgen voor uitkeringen aan de slachtoffers van de ramp. Nagegaan is, welke regeling kon worden toegepast. Men kwam tot de slotsom, dat zich daarvoor het beste leende de regeling, zoals die in 1944 1945 heeft gegolden voor de oorlogs slachtoffers. Zij geldt voor werkloos geworden arbeiders, voor middenstanders, boe ren en verder voor ieder ander, die zonder inkomsten is komen te staan. De regeling kan gaan tot een uitke ring van 90 van het laatst genoten inkomen. De mogelijkheid bestaat daarboven uit te gaan in speciale ge vallen. Aanpassing van de regeling aan de noden van het ogenblik zal nodig zijn. Verder is in studie genomen het vraagstuk van de vergoeding voor de genen, die in een gezin zijn opge nomen en voor deze gezinnen zelf. Een concept-regeling voor kostnemer en kostgever is reeds gereed. De rege lingen zullen gelden met ingang van 1 Februari 1.1. Van heden af zullen de treinen op het baanvak DordrechtRotterdam weer volgens de normale dienstrege ling rijden. Evenwel moet een achttal treinen tot nader order uitvallen. De stations kunnen hierover inlichtingen verstrekken. Het treinverkeer tussen Roosendaal en Zevenbergen zal heden om 13 uur over dubbel spoor normaal worden hervat. jeugdige evacué is in slaap gevallen. direct in. In enige provincies was men reeds die weg ingeslagen. De top van deze organisatievorm is het deparïement van Maatschappelijk Werk. De samenwerking met het Rode Kruis ij ook hier perfect, dank zij mede de effi ciënte werkwijze van deze organisatie. De positie is nu zo. dat, waar via de opbouw organen bepaalde behoeften blijken, in an dere provinciale opbouworganen groepjes gereed staan. De coördinatie speelt zich steeds beter in en men kan aan de ergste noden tegemoet komen. Van harte stem ik in met de vlijmende critiek van sommige lezers. De heer P. C. Kloosterboer te St. Pancras vertolkt veler me ning: „Op zichzelf is de puzzle wel aardig gevonden, maar het feit, dat er nevenoplossingen zijn maakt m.i. de puzzle in één woord slecht. Mijn cijfer luidt dan ook prompt een 2." Sommige lezers achten echter het voorhanden zijn van meerdere oplossingen juist een voordeel voor de oplosser. „Als er cijfers worden gegeven komt aan deze echte puzzle stellig een 10 toe!" schrijft enthousiast de heer G. J. Beerthuis te Hilversum. Het gemiddelde cijfer, dat de lezers aan deze puzzle toekenden, was 5, 6; de verdeling was: 1(3%%), 2(3%%), 3(5%%). 4(13%). 5(14%%), 6(26%%!). 7(21%). 8(8%), 9(2%%). 10(2%). En nu komt de aap uit de mouw: in de opgave was één simpel regeltje weggevallen. Aangezien hierdoor de oplossers niet gedupeerd werden volg de geen rectificatie. Het regeltje luidde: „De laatste jon gen eindigt zijn sprong op veld 13". En dan is het een echte puzzle met één oplossing. Het is jammer.voor mij, want het kostte moeite genoeg om de namen van de jongens zó te kiezen, dat slechts die éne oplossing mogelijk was! Zonder dat weggevallen zinnetje is het aantal oplossingen legio en ik heb niet de moeite genomen, het te con troleren. Hier volgt de oplossing, die eigenlijk bedoeld was: 1. Aart 13 over Cor 14 naar 15 2. Dirk 12 over Bert 8 naar 4 3. Dirk 4 over Aart 9 naar 14 4. Bert 19 over Dirk 14 naar 9 5. Aart 15 over Bert 9 naar 3 6. Aart 3 over Dirk 7 naar 11 7. Aart 11 over Cor 17 naar 23 8. Aart 23 over Dirk 18 naar 13 Het is duidelijk, dat de eindsprong wil deze op 13 uitkomen slechts door Aart gedaan kan worden. Immers, hoe ook gesprongen wordt: Dirk 7 kan slechts op 7, 9, 17 en 19 komen; Bert 8 slechts op 6, 8, 10, 16, 18 en 20, enz. En Aart kan eindigen op 1, 3. 5, 11. 13. 15. 21. 23 en 25. Men ziet, dat in bovengegeven sche ma sprong 1 en 2 kunnen worden om gewisseld. Maar er is zover ik zie slechts één oplossing mogelijk. En. tenzij het tegendeel is gegeven, een échte puzzle behoort slechts één op lossing te bezitten. Hoe beschaamd is ben over deze opgave, toch voel ik trots over mijn puzzle-schare: 12% gaf te kennen, dal bij deze puzzle een extra-voorwaarde ontbrak! Deze 12% had dus volkomen gelijk. En ik ben overtuigd, dat nog een groot percentage uit bescheiden heid deze opmerking bij zichzelf ge maakt heeft maar deze niet uitte! Maar anderzijds waren velen vol daan. De heer W. J. Schiphouwer ie Soest zegt het heel kort: „Een gezel lig spelletje". Mej. A M. Dekker te Amsterdam (van puzzle 94!), die bovengenoemde oplossing vond en deze extra vermeldt (dus eigenlijk de ontbrekende voor waarde vond!) herinnert zioh nog het spel, waaraan deze puzzle ontleend is; vele oudere lezers herinneren zich wel licht nog het bij onze grootvaders (en -moeders) geliefde „Solitaire-spel". waarbij echter uitsluitend horizontaal en verticaal gesprongen mocht worden. Binnenkort hoop ik daar óók eens een puzzle over te geven. De heer D. van Doorn Jr te Tlel zond mij het sp«A (een leren bord met stukken de Jongens van leer) in fraaie uitvoering. Dat zal nog wel meer puzzles opleveren! Ten slotte sluit ik mij van harte aan bij de opmerking van de heer W. L. Zijp te Amsterdam-Z.: „Volgende maal een betere puzzle". De stand van de ladder blijft 88 punten. Dit aantal overschreden: L. Bakema, v. Hogendorpstraat 14 Haarlem (voor de tweede maal, dus medaille!). A. Hamer. Aert v. d. Neerstraat 42. Leeuwarden (voor de derde maal!). A. Kok, Stratingplantsoen 67 rood, Velsen-Noord. Ik ben het met mezelf nog niet eens of het zijn moet: hoe meer oplossers, hoe hoger de ladder óf: hoe hoger de ladder, des te meer en feller oplossers! Mr. G. VAN VORDEN Advertentie Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij HILVERSUM (Beleende schriftelijke cursus) Sinds meer dan 10 Jaar heett enz* „Schriftelijk* Kweek school" ongeëvenaarde successen, leder Jaar slagen tientallen cursisten voor het Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ook: H.B.S., Staatsexamen Gymnasium en Mulo. 114 J ERBOUWEREERD doet Daantje V een stap opzij, en hij draait zich half om, zodat hij vader kan zien èn opa. Vader rechts van hem, bij de deur, en opa op z'n vaste plekje bij het raam. „Mag het?" vraagt hü voor alle ze kerheid nog eens. „Als jij belooft dat je net zo goed je best doen zal op school als Rudi, mag je heus", glimlacht vader wat raadsel achtig. „Want het betekent niet altijd dat je dan ook nommer één bent van je klas. Denk je ook niet dat Rudl even hard. misschien nog harder werkt dan Theo?" „Misschien wel...." „Afgesproken dus?" „Ja vader," antwoordt Daantje zacht, maar hij bedwingt zijn spontane blijdschap. Je zou een gat in de lucht willen springen, naar boven willen rennen om je trommel te halen, maar het kan nietVader staat er bij „En dan wilde vader je nog Iets vragen, Daan," aarzelt dominee Dal man, en hij kijkt verontschuldigend naar z'n schoonvader, omdat het mis schien wat vreemd is, zoals hij het op voedingsprobleem oplost O. Daantje is één en al bereidwil ligheid. Als vader hem nu zou vragen om van vandaag af, en voortaan Iedere dag de aardappels voor Nellie te schil len en de schoenen te poetsen.... Als hij voortaan, inplaats van Steven Oldink, de tuin moest wieden en de paden van het kerkhof schoffelen het zou allemaal best zijn Zijn grote ogen kijken vragend z'n vader aan. Mooie ogen, de ogen van z'n moe der.... Jouw ogen, Cor.... „Vader kan de laatste tijd niet zo best meer zien wat ik geschreven heb. Ik kan m'n bril natuurlijk wel op zetten, maar dan zie ik de mensen niet meer. Dat is zo lastig," want nu moet ik steeds m'n bril op en weer af zetten. Dat moet voor de gemeente storend zijn." Ja, knikt Daantje, want hij heeft dat ook al gemerkt. Vroeger deed vader dat nooit, maar tegenwoordig staat hij voortdurend met zijn bril in z'n hand. Bril op.... bril afbril op.... bril afToen hij dat voor 't eerst ontdekte, was het wel grappig. Tellen hoe dikwijls vader dat doet Eén en vijftig keer vóór de tussen zang, daarna nog drie en dertig maal. Van de preek had hij toen niks ge hoord vanzelf. Het moet dus wel erg storend zijn voor de gemeente. Maar wat kan ik daaraan doen? Dan moet vader maar aan één stuk doorlezen, net als lange van Leeuwen, wanneer er preeklezen is.... Als u uw bril ophoudt,.,. waagt hij. Vastbesloten schudt dominee Dal man zijn hoofd. „Ik moet De Wit kun nen zien zitten met z'n vrouw en z'n kinderen. En juffrouw Donners, met LienEn jouhij glimlacht, Jou ook natuurlijkVader heeft altijd weinig tijd voor jullie ge had, daarom probeer ik Zondags ook Iets tegen jou te zeggen, begrijp je wel." Het ls niet helemaal eerlijk, want Daantje heeft het nooit begrepen. Hij dacht dat vader naar de domineesbank keek, om te zien of Nellie en hij niet zaten te ruziën om het bijbeltje of om nóg een pepermunt uit Nellies tasjeToch knikt hij. Ja-ja, dat be grijp ik: vader preekt om de mensen en ook ons wat te leren. En met z'n bril op kan hij ons niet zien. Je moet je toch al afvragen hoe het mogelijk is dat vader met een bril op betei ziet, want zelfs de letters van een boek worden wazig, als je wel eens stille tjes op de studeerkamer vaders bril opzet. „Je hebt wel eens gezien dat vader zulke kriebelletters schrijft, Daan. Als jij me nou eens zou kunnen helpen, door de preek over te schrijven in flinke letters, dan kan ik het vast wel lezen." Daantje staat al te knikken. O, ik wil best. Als vader denkt dat het helpt, wil ik het best doen. Eén Zater dagmiddagje en klaar is het weer. Als je rekent dat ik voortaan iedere Don derdagavondnou, dan is het best fijn om ook iets voor vader te doen. „Ik wil best," zegt hij blij. „Ik zal zulke koeleletters schrijvers, dan kan u het nog wel zien.... nog wel als Steven Oldink het achter in de kerk vasthoudt denk ik." Ze schateren alle drie om dat dwaze beeld. Steven achter in de kerk met een schoolschrift in z'n hand, waaruit door mr. G. TH. VERHAREH vader van de preekstoel af z'n preek leest, ha-ha-ha, die gekke Daantje! Maar zo blijft het dan afgesproken, en morgenmiddag zal Daantje z'n eerste preek schrijvenIs het nog geen schooltijd, Daan?" Wég is 'tie al. Zo'n Jongen ls toch maar watervlug. Van de gesloten deur, waardoor Daantje net nog wegstoof, kijken de mannen elkaar aan. Er is iets weife- lends in de glimlach van dominee Dalman. Door de grote drukte ln de beide gemeenten, is de opvoeding er wel eens bij ingeschoten. Opa heeft hem daar al die eerste dag op gewe zen. Later denk je daar dan over na, en je moet erkennen dat het vooral ook met.het intieme gesprek met de kinderen niet geweest ls wat het we zen moest. „Kinderen zijn raadsels....", ver ontschuldigt hij zich. „Het leek me goed, dat Daantje dit werk maar deed. Hij heeft een goeie hand van schrijven, en misschien steekt hij er meer van op dan van een preek." „Dat in ieder geval," stemt opa toe. Het zal zodoende nog een mooie tijd worden. Als Daantje nu de preken voortaan overschrijft, hoef ik aan het schrift niet zóveel aandacht te wijden. Dat werkt altijd des te vlotter. „Theo vroeg me gisteren, of hij na het eindexamen z'n meisje thuis mocht brengen. „Hier, bedoelt hij?" „Ja. Ik wist niets van een meisje af, maar het schijnt al lang zo te zijn, want hij had er al met z'n moeder met Cor over gesproken." Opa glimlacht. Net iets voor Cor, om haar jongens hun geheimpjes te ontfutselen. Die hield ook niet van halve maatregelen. Benieuwd wat ze daarvan gezegd heeft. „En?" „Ze had het goedgevonden, op voor waarde dat hij ook voortaan met de beste cijfers thuis zou komen." „Vandaar je plan met Daantje?" „Mm." „En hoe heeft Theo dat er af ge bracht?" „Geen enkele keer is hij verslagen, begrijpelijk dat hij nu de volgende stap waagde. Ik heb het maar toege staan, als het examen ten minste ook nog in orde ts „De kleintjes beginnen groot te worden." Dominee Dalman zucht. De opvoe ding ls er dikwijls bij Ingeschoten, maar juist daarom was die zwaar. „Gelukkig wel," zegt hij. „Dus dan wordt Theo student," praa» z'n schoonvader over die verzuchting heen. „Wel, als hij volhoudt.... (Wordt vervolgd) (Van onze speciale verslaggever) van deze gemeente benwas. Zowel in Oosterland als in Sirjansland heb :k de mensen toegesproken. Ik zag ze voor mij zitten, in de zaal. Er was een prettige stemming. Mijn vrouw en ik kwamen met een voldaan gevoel thuis. Het was goed om op Duive- land te zijn, de wederopbouw van onze gemeente zou (Veldra voltooid zijn. In deze stemming beleefden we de Zaterdag. Hoewel de wind des avonds flink loeide, dachten we niet aan onmiddellijk gevaar. Die avond swam er nog een buurman bij mij, die vroeg wat ik zou doen als er een dijk zou bezwijken. „Dan pleeg ik overleg met de dijkgraaf, we zullen dan mensen vorderen", zei ik. ïk Welk een illusie! Ik ben er met de auto naar toe geweest. We hebben nog met zandzakken ge werkt, maar het was een ho peloze taak. Iedereen moest terug. Naar de huizen, naar de zolders. Het lijfsbehoud werd nummer eer- Zondagmorgen werkte de telefoon nog. Ik heb Brui- nisse opgebeld, Ik heb de burgemeester van Zie- rikzee opgebeld, maar Zierik- zee was al onbereikbaar. Er kwam een bericht, dat Sirjansland dreigde te ver gaan. En ik kon er niet naar toe. Ik kon alleen Bruinisse smeken Sirjans land te helpen. Maar wij allen hebben toen en in die volgende dagen, waarin we afgesloten van de we reld hebben geleefd, ge beden en gewacht, geen be sef van de omvang van de ramp. Re dacht, dat alleen Schouwen en Duiveland over stroomd was. Het water ls die Zondag gestegen tot aan mijn tele foontoestel. Toen het hoger klom, kon ik geen verbindin gen meer krijgen. We zaten geïsoleerd. Het plafond van mijn benedenvertrek is drie meter en vijftien centimeier hoog. Boven zijn de slaap kamers. Bij vloed steeg het water tot aan het plafond, dat was dus meer dan drie meter. Toen we een gezelschap van zeventien personen, de buren waren bij ons gekomen omdat mijn ambtswoning een hot^g huis is op de slaapkamers waren gevlucht, lichtte de vloed het kamerzeil op. Hoger moesten we, naai de vliering. Het dorp was één binnenzee. En de storm bleef loeien. Zo gingen we de nacht van Zondag op Maandag in. Met de mensen op onze vliering heb ik gebeden. Bij de bevrijding van Apeldoorn zat ik te bidden in een kelder, nu op een vliering. Met elkaar hebben we ge beden telkens weer, terwijl de orkaan onze stemmen nauwelijks verstaanbaar maakte. T~\1T is het dagboek van de burgemeester U van OosterlandSirjansland, twee dorpen op Duiveland, die te zamen een gemeente vormen. Op de avond van de dag, dat beide dorpen geëvacueerd wa ren, heeft een onzer verslaggevers in Bruinisse de ervaringen van burgemees ter Laurense van dag tot dag vernomen. Het was een gesprouen dagboek, dat onze redacteur heeft opgetekend, in een zijvertrek van de zeilenmakerij van De Korte in Bruinisse, waar de heer Lau rense, als laatste man vertrokken uit het verdronken Oosterland een doosje, waarin de kaarten van het bevolkingsre gister, onder de arm en zijn ambtsketen onder zijn overjas binnenstapte. In dit vertrek aan de straatzijde, waar langs zo nu en dan een militaire colonne trok, de laatste vluchtelingen voorbij- schuifelden, heeft deze burgemeester terwijl de schemering viel verteld. Zelden hoorden wij een aangrijpender verslag. De geschiedenis van drie dagen doodsnood klonk sober en duidelijk van de lippen van deze zwaar-beproefde bur gervader, wiens gemeente in een der erg ste noodgebieden heeft gelegen. Een en kele maal stokte de stem, de bewogenheid, de jongste herinneringen waren te groot. Weer gingen we een bange, doodsbange nacht in. „Alleen op God is ons vertrouwen, mensen". Weer steeg ons gebed om redding op. Ondertussen had Bruinisse een reddingspoging on dernomen. Maar de bekwaamste schippers, die Brui nisse op dat ogenblik had, konden met de roeiboot niet optornen tegen de golvende binnenzee. Dinsdag 3 februari Deze dag kwamen de eerste mensen uit Bruinisse. We hadden con tact, maar er kwamen nog niet de zo dringend nodige reddingsploegen. Ik g.ng mee naar Bruinisse. Op de hulppost was een zender geposteerd. Men had techni sche hulpmiddelen, dank zij schepen, die de haven waren binnengevallen. Ik heb ijltelegrammen laten uitgaan. „Hoogste nood in Oosterland en Sirjansland. He licopters gevraagd". Het bleek toen, dat men in de buitenwereld niet wist hoe ontzaglijk hoog de nood in beide dorpen ge stegen was Ik ben teruggevaren met de motorboot van de wa- terpolitie. De hoogste lof voor deze mannen. Inmiddels kwam de peilboot van Bruinisse ook te hulp. Chris Knop, Marius v. d. Valk, Anbhonie de Koning.ke rels, als zovelen in deze dagen. En die Dinsdagmiddag hebben we met betraande gezichten de helicopters zien dalen. Redding voor Oosterland. Die ochtend waren er nog huizen ingestort. Eerst wer den mensen met een baby uit een schuur gered. Een op zichter op het dak van het raadhuis gaf met een mega foon zoveel mogelijk advies bij het reddingswerk. De toestand in beide dorpen was hopeloos. De zee had Oosterland aan twee kan ten besprongen. De koren molen was al in weinige minuten in de golven ver dwenen. Vrouwen werden van de daken geplukt. Ik zag en sprak ze later op de dyk bij Bruinisse. Vrouwen met opgezette be nen van het zeewater. „Burgemeester, ik durf niet te lopen, mijn benen zullen breken. Ik wist niet wie er leefde, wie er verdronken was, wie er vermist was. Ik moest weer terug, want niet ieder wilde vrijwillig weg. Ik moest, na deze dagen van uit putting en beproeving de mensen overreden. In naam van de regering, in naam van de Koningin, het eiland werd ontruimd. ïfc Maandag 2 februari van mun hoge post in de kom van Oosterland zag ik rondom iv.ij de huizen bezwijken. Ik heb gemeentenaren op een vlot zien vluchten van de ene woning naar de andere. Van het huis van de wachtmeester was het achterstuk gaheel weggeslagen. Vlucht naar een ander huis. Ik heb een woning gezien, die instortte, toen een tweede en derde gezin, dat ternauwernood aan de dood was ontsnapt, daar toevlucht had gezocht. En we konden niets doen, kwam er maar hulp. We wachtten daar, het was alleen maar wachten. W? zochten de hemel af, naar vliegtuigen. Op die onvergetelyke Maandag zag ik hoe boeren hun schuren in brand hebben gestoken. Korte tyd laaide het vuur boven het water op, brand en rook, cm de aandacht te trekken. Er moest hulp komen. Oosterland dreigde met mens en dier te vergaan. En die dag zijn er vliegtuigen gekomen. Het water was Iets gezakt, ik kon naar het balkon komen, aan de voorzyde van mijn huls. Er wilden anderen mee. Maar ik wilde er alleen staan, met mUn ambtsketen om. De vliegtuigen cirkelden rond. Ze moeten my gezien hebben. Ik heb staan wuiven op het balkon, als een wanhopige. Er hing zoveel van af. Als ze dan over een paar uur wat helicopters zouden zenden, dan zouden er nog veel mensen gered kunnen worden. Bedenk, dat het water aan de huizen vrat, de funde ringen wegknaagde, iedere golfslag in de dorpsstraat •con het einde betekenen. woensdag 4 februari in de ioop van Woensdagmorgen, toen ook de ducks opereer den, is Oosterland geheel geëvacueerd. Er waren vol gens de kaarten in deze doos met bescheiden van de gemeente 1820 mensen in Oosterland en Sirjansland. Hoeveel er nu zijn? Zijn er vijftig mensen verdron ken, minder, meer? Waarheen zün de Oosterlanders en Sirjanslanders geëvacueerd? Ik weet het op dit ogenblik niet allemaal. Het is moeilijk na deze dagen de gedachten te ordenen. Als ik terugdenk aan die ontzettende dagen, waarin we ons wisten op de rand van leven en dood, dan denk ik toch ook aan de mensen, die zo rustig en flink waren. Ook de mensen, die ik toen het nog mogelijk was aan de telefoon heb gehad. Zoals de burgemeesters vrouw van Bruinisse. Bruinisse heeft gedaan wat mogelijk is. En ik heb diep respect voor onze militairen en voor de buiten landse soldaten. Ik stond verslagen, toen ik in Bru-,- nisse hoorde, welk een ramp ons land getroffen heeft. ïk >k BURGEMEESTER Laurense heeft dit alles niet als een aaneengeschakeld relaas kunnen vertellen Meermalen werden de herinneringen hem te machtig. Zoals hy daar stond, bij zijn koffers, als een verdool de in het gehavende Bruinisse, waar als het ware de oanische sfeer van heel Schouwen en Duiveland nog leek te hangen, zo was hy een der vele burge meesters. Een der vele burgemeesters ook, die in de uren van de hoogste nood hun ambt zo voortreffelijk hebben hooggehouden, die zo voorbeeldig zyn geweest: leiders van de volksgroep met wie zij zich verbonden hadden •n voorspoed en tegenspoed. Oosterland en S rjansland Gebombardeerd in de laatste periode van de oorlog. Geïnundeerd, toen de bevrijding gloorde, ge ëvacueerd. Thans ten tweeden male geëvacueerd. Zy delen het lot van tal van dorpen in het lage Nederland. ..Morgen breng ik mijn vrouw en kinderen weg, dan keer ik terug. Met de andere burgemeesters van dit e'iand zullen we wachten op de orders van dc- -egering". IiUlil!lilllj!!l!ilij[iiillllllllDllilIllii!l!!]!!lliililill!!!!l!!!!!! CREDIETREGELING GETROFFEN MIDDENSTANDERS Maximale uitkering 4000 (Van onze Haagse redacteur). In samenwerking met het Nationale Rampenfonds is een regeling getroffen om middenstanders, die door de waters nood materiële schade hebben geleden en financiële moeilykheden ondervin den, te helpen om hun bedry ven aan stonds voort te zetten. Voor deze hulp verlening gelden de volgende regelen: 1. De regeling geldt voor winkelbe drijven, ambachtsbedryven, grossiers- bedrijven, dienstverlemngsbedryven e.d., die door de ramp zyn getroffen. 2. De slachtoffers kunnen, indien zy als gevolg van de ramp financiële moeilykheden ondervinden, by de di recte voortzetting of hervatting van hun bedryf, renteloze voorschotten ontvangen voor de aanvulling van voorraden, herstel van machines, be drijfsinrichting e.d. 3. Het aan aanvragers te verstrek ken crediet zal in het algemeen maxi maal 4000 gulden bedragen. 4. Eventuele latere uitkeringen voor geleden schade zullen worden aange wend tot aflossing van de opgenomen credieten. 5. De credietaanvragen zullen wor den behandeld door de Nederlandsche Middenstandsbank. Aanvragers kunnen zich van Zaterdag 7 Februari af wen den tot het dichtstbyzynde kantoor van die bank in hun omgeving. De bank heeft o.a. bijkantoren in Vlaardingen, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Goes, Middelburg, Temeuzen en Gouda.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3