ZAANDAM GEEFT EEN HALVE TON VOOR HET NATIONAAL RAMPENFONDS Slachtoffers van Schouwen kregen Woensdag de ingezamelde kleding Alle Stofzuigerreparaties VOOR HET RAMPENFONDS Trijntje V in ongelofelijk snel tempo geladen Bijna dertigduizend gulden in Wormerveer Uit Krommenie zijn 65 ton hooi verscheept Vee uit getroffen gebied wordt niet vergeten Terneuzen dankt Westzaan ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 TIJDENS EEN BUITENGEWONE RAADSVERGADERING En stelt zich garant voor de gedane uitgaven MET ALGEMENE STEMMEN heeft de Zaandamse gemeenteraad gister avond tijdens een buitengewone raadsvergadering een voorstel van B. en W. om 50.000.beschikbaar te stellen voor het Nationaal Rampenfonds aan genomen. Bovendien zal de gemeente garant zijn voor de betaling der uit gaven, die onder verantwoordelijkheid van burgemeester en wethouders ge daan zijn ten behoeve van de hulpverlening aan de door de watersnood ge troffen gebieden en zal de gemeenteraad daarvoor een nader te bepalen bedrag ter beschikking van burgemeester en wethouders stellen. In deze buitengewone vergadering, waarvoor van de zijde van hen, die in de afgelopen dagen doorlopend aan de hulpacties voor de getroffen gebieden hebben gewerkt een grote belangstelling was, heeft burgemeester Thomassen een uitvoerig overzicht gegeven van hetgeen in Zaandam voor deze hulp-actie is verricht. De nestor van onze raad, de heer J. Dorjee, sloot zich bij de herdenkings woorden van de raadsvoorzitter aan en verklaarde, dat de gemeenteraad una niem de voorstellen zou aanvaarden. Geiroffen gemeente wordt geadopteerd DURGEMEESTER THOMASSEN open- de deze vergadering en. deelde mede, dat de heren Schoen en Does bericht hadden gezonden, dat -ij verhinderd waren de vergadering bij te wonen, "Nadat alle aanwezigen waren opge staan, deelde de burgemeester mede, aat het college 's morgens het pijnlijk be richt hd ontvangen van het overlijden van het gemeenteraadslid, de heer Joh. Pieters. „Het is mijn bedoeling", aldus spreker, „in de eerste volgende normale gemeenteraadsvergadering dit heengaan te memoreren, omdat juist in een derge lijke raadsvergadering de betekenis van de heer Pieters als raadslid ten volle naar voren kan komen/' Vervolgens herdacht de burgemees ter de slachtoffers, die bij de ramp, welke ons land in de afgelopen week heeft getroffen, zijn omgekomen. Op verzoek van de voorzitter werden hierna enkele ogenblikken stilte in acht genomen. „Wij hebben zo even bijna 1400 doden herdacht", aldus de burgemees ter. Ze zijn omgekomen bij een ramp, zoals maar zelden in de geschiedenis van ons land is voorgekomen. Het moge ongeloofwaardig klinken, maar ons land heeft zijn onstaan aan derge lijke rampen te danken. De historische kaarten van cms land laten ons dit dui delijk zien", aldus spreker, die wees op het ontstaan van de lage landen aan de zee. Moest men vroeger lijdelijk toezien, dat de zee grote stukken land terug nam, thans is het niet zo, want nauwelijks had de grote ramp zich van Zaterdag op Zondag voltrokken of er ontstond onder ons volk een zo- dnige spankracht en een onverzette lijke wil tot herstel, dat we zeker niet mogen spreken van een onherstelbaar verlies. Natuurlijk kunnen wij enze doden bij dit herstel niet terug krijgen. Er is aan Nederland een wonde toege bracht. die nog lang te zien zal zijn. Het bezoek van H.M Koningin Juliana enH.K.H. Prinses Wilhelmina aan de getroffen gebieden en het feit, dat Z.K.H. Prins Bemhard direct het voor zitterschap, van het Nationaal Rampen fonds op zich nam, heeft ons gehele volk in deze dagen verwarmd. In onze streek Onze streek is bij de spontane reac tie zeker niet achter gebleven. Hoewel het moeilijk is over al het werk en de werkers te sprekèn, moet dit ten aan zien van het eerste toch gebeuren, waarbij geen woorden van dank en lof gesproken zullen worden, omdat zij die werkten het hierom niet deden. Sinds Zondagochtend, toen de ramp via de radio bekend werd is in Zaan dam het volgende gedaan: Direct werd Zondagmorgen contact gelegd tussen de gemeentebestuurs leden van de Zaandamse Gemeenschap. Voorbereidingen werden getroffen voor het houden van een collecte. Bo vendien werd contact opgenomen met Vlaardingen. Zondagavond kwart vóór twaalf wer den voor Texel 100.000 jute zakken gevraagd. Een half uur later werd aan de verlading begonnen, zodat Maan dagmorgen met de eerste boot uit Den Helder de zakken naar Texel konden worden vervoerd. Luisterdienst De Zaandamse Gemeenschap organi seerde een luisterdienst, die enkele nachten functionneerde .Hoewel de brandweer voor Vlaardingen werd op geroepen, heeft deze geen dienst be hoeven te doen. De brandweren van Zaandijk en Krommenie hebben in Hellevoetsluis goed werk verricht. Maandagmorgen hebben B. en W. een telegram verstuurd naar de bur gemeester van Rithem, een Zeeuwse gemeente met 500 zielen, die reeds eerder door Zaandam werd geadop teerd. De burgemeester van Rithem heeft naar aanleiding hiervan een brief teruggezonden, waarin hij uitvoe- f UW STOFZUIGER bij MARS gebracht, zuigt ais van ouds, met nieuwe kracht! Dr. Roggertspad 34, Zaandam Tel. 4603 (Advertentie, ing. Med.J rig het gebeurde in Rithem beschreef en mededeelde, dat zijn gemeente nog geen extra hulp behoefde. Er werden Maandag twee brand weerpelotons samengesteld, die nog niet behoefden op te treden. Bovendien werden Maandag de twee Zeeuwse schuiten de BRU 3 en 67 met levensmiddelen geladen, terwijl Maan dagavond de havenboot „De Zaan" mc-t vier personeelsleden naar de getroffen gebieden vertrok. „De Zaan" heeft tochten met 50 passagiers tegelijk ge maakt. De collecte De gehouden collecte in de bussen heeft ongeveer 50.000,opgebracht, terwijl instellingen en organisaties 100.000,bijeenbrachten. Momenteel heeft men reeds 152.000,bijeen. Van de ingezamelde goederen ging een groot gedeelte met de „Stong" mee en aan overige goederen voor een waarde van 150.000,De doos met penicilline is zeer snel aangewend, terwijl de Dinsdag verzamelde kleding reeds Woensdagmiddag voor een ge deelte was uitgegeven aan slechtoffers van Schouwen en Duiveland. In een uitvoerig schrijven heeft de burgemeester van VJissingen als tolk der Zeeuwen de Zaandammers dank gebracht voor de spontane hulp-actie. Woensdag ..vertrok, .het moederschip „Spes" met vletten. Momenteel werkt de „Spès" samen met „De Zaan" bij Schouwen en Duiveland. Bovendien werden maatregelen ge troffen waardoor een half millioen jute zakken naai' Zeeland konden worden verscheept en via Vlaardingen een licht-aggregaat naar Ouddorp ver zonden, waardoor in deze kleine ge meente weer een complete dorpsver lichting tot stand kon komen. Van de afdeling Zaanstreek van het Ned. Rode Kruis zijn reeds 4 ambulan ces vertrokken. De burgemeester wilde geen namen noemen van al de werkers ,maar vol stond met de vermelding van het da gelijks bestuur van de Z.G., de vrou wenorganisaties, gemeente ambtena ren, studenten, bootwerkers en de be drijven uit onze gemeente. De spaaractie van de ambtenaren der gemeente heeft f 15.000,opgebracht. Tot nu toe zijn de uitgaven voor de gemeente f 107.000.waarbij van de veronderstelling wordt uitgegaan, dat de zakken, die naar de getroffen ge bieden verzonden zijn en die voor een zeer voordelige prijs zijn gekocht, wor den betaald door de Waterstaten. OMTREK Nog steeds krijgen we meldingen van giften voor het Rampen fonds. Drie kinderen uit een gezin in de Parklaan te Zaandijk hadden oliebol len gebakken. De opbrengst, f 25, werd aan het Rampenfonds overgemaakt. Vertegenwoordigers en kantoor personeel van Wakker's Verfindustrie te Wormerveer zullen voor het Ram penfonds 5% van hun maandsalaris af staan, Dit bedrag, gevoegd bij de op brengst van de actie ondêr het perso neel, wordt door de Directie verdub beld. Tot nu toe is bij Wessanen's Ko ninklijke fabrieken voor een bedrag van f 6237 opgehaald. Dit bedrag wordt door de Directie verdubbeld. Personeel en Directie van de N.V. Machinefabriek Stam en Zn. te Zaan dijk schonk een bedra» van f 300. De Directie had eerder ook reeds een be drag aan het Rampenfonds overgemaakt. De Autobus-onderneming EZACO gaf 50 matrassen mee naar het getrof fen gebied. Donderdagavond voeren de leerlin gen van de EK. Huishoudschool in het R. K. Verenigingsgebouw „Vadertje Langbeen" op ten bate van het Rampen fonds. Kaarten aan de school. Oostzijde 28 verkrijgbaar.De opvoering van Woensdag gaat op de normale wijze door. Tijdens de bestuursvergadering van de voetbalvereniging „Zaandijk" werd besloten een bedrag van f 100 voor het Rampenfonds te storten. Plannen voor verdere hulpverlening zijn nog in bewerking. Door de voetbalvereniging GVO werd'een bedrag van f 50 aan bet Ram: penfonds overgemaakt. De Wórmerveersg schooljeugd was danig in actie. Niet minder dan twee ton oud papier werd Vrijdag opgehaald. Nu we het toch over de school jeugd hebben. De jeugd van de Wor- merveerder ULO collecteerde een zo danig bedrag bij elkaar, dat van de op brengst zes wollen dekens en 24 luiers gekocht konden worden. Het personeel van C. Avis Dzn. te Wormerveer bracht een bedrag bijeen waarvan twee wollen dekens gekocht konden worden. Voor de toekomst doet zich de vraag voor of Zaandam een getroffen ge meente zal adopteren. Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft geadviseerd, dat de gemeenten op dit punt geen zelfstan dige afspraken ma-ken ,maar dat dit in overleg met de Vereniging gebeurt. De bedoeling is, dat Zaandam wel een ge meente zal adopteren, een gemeente, die overeenkomt met Zaandam. Wan neer dit gebeurt, zal een nieuwe in zameling cn een nieuwe hulpactie op touw moeten worden gezet. Voorts zal men paraat moeten blij ven, opdat hulp geboden kan worden, wanneer dit gevraagd wordt. Namens de Raad De heer J. Dorjee was de tolk van de gehele burgerij toen hij de woorden van dank sprak voor hetgeen in de af gelopen dagen in onze gemeente is ge presteerd. Namens alle gemeenteraads leden kon hij mededelen, dat men vol gaarne de voorstellen van B. en W steunde. De heer Dorjee hoopte, dat de bijdrage van Zaandam zou mogen medewerken om het leed van onze landgenoten te helpen verzachten. De heer C. Floris uit Wormer {in gebukte houdingvervoerde gratis de veekoeken naar de Vaart. Veehouder B. IJjf uit Wormerveer helpt bij het inladen. ZAANSE PAKHUIZEN WIJD OPEN Weer 150.000 zandzakken naar Zeeland KOOG AAN DE ZAAN. Veel sneller dan het water nu nieuwe dijkdoorbraken kan veroorzaken, stroomt uur na uur kostbaar materieel naar de getroffen gebieden om de grootste vijand, die het Nederlandse volk op het ogenblik kent, te bestrijden. Terwijl duizenden kerels aan het waterfront een schier onmogelijk gevecht leveren tegen de aanrollende golven, wordt in het achterland zwijgend en noest gewerkt aan de bevoorrading van het naamloze leger aan zee. Hoevele malen hebben wU in de krant kunnen lezen, dat er een nijpend gebrek aan zakken bestaat. Reikhalzend kijkt men uit naar de vrachtwagens, die in lange colonnes met nieuwe voorraden over de vernielde wegen rijden. Hoe lang kan dat zo doorgaan, vragen velen zich angstig af. hier alsof hun eigen leven op het spel stond. Om vijf uur was de 312 ton me tende „Trijntje V" uit Groningen ko men aanvaren. En sinds dat ogenblik kwam een levende motor in werking. Drie en een half uur later waren in het ruim van het schip 135.557 zakken ver dwenen. Ze waren doodmoe de mannen, dat viel niet te ontkennen, maar hoe KRAAMVERZORGSTER AAN BOORD De talloze dapperen aan de geschon den dijken kunnen gerust zijn. De pak huizen in de Zaanstreek hebben hun deuren wijd opengegooid. Daar liggen zcf de tinmisbare zandzakkèh, hoog'op getast, tót de zoldering toe. Het wach ten is slechts op de mensen, die de in drukwekkende stapel naar de schuiten willen verplaatsen. Het wachten? Zaan- kanters wachten nooit, maar tonen da den. Wie gisteravond in Koog aan de Zaan in de opslagplaats van de Zaan- landse Zakkenhandel was geweest, had zich daarvan kunnen overtuigen. De poeierploeg van de Bijenkorf, vier kan toormensen van dezelfde fabriek en vele vrijwilligers (wij zagen de KFC-er An- dries Kok en Jan van der Lingen on gelofelijk hard aan het werk) zwoegden hier een prestatie verricht, die hen te recht met trots vervulde. Reeds eerder waren er in Knollendam 13500 zakken ingeladen, zodat het schip even later geheel vol naar de getroffen gebieden kon vertrekken. Schipper A. Veldman vertelde ons in zijn kraakheldere kajuit, dat de reis naar Wemeldinge gaat, waar men zeker dankbaar zal zijn met deze onverwachte "hulp. Verder deelde hij ons mede,, dat op de terugweg evacué's meegenomen zul len worden. Naar welke plaats? Onbe kend. Er is in ieder geval een ver-? pleegster aan boord. Oorspronkelijk was die niet ingeschakeld voor de grote actie. Er was aan boord een kindje geboren en om nu een beetje voor de kleine te kunnen zorgen besloot ze mee op reis te gaan. Het schip gaat niet terug naar Groningen. Daarom heeft de zuster het vaste voornemen mogelijke zieken met raad en daad bij te staan. „Het komt nu goed uit." zegt ze glim lachend. „Ik heb alleen geen wit schort bij me!" Maar wat hindert dat. Haar kon het ook anders. In recordtijd werd aanwezigheid is een kostbaar bezit. AGRARISCHE ZAANSTREEK HELPT WORMERVEER. Onze gemeente toont toch wel een prijzenswaardige activiteit bij het verlenen van hulp aan de noodgebieden. Gisteren trok weer, de gehele dag door, van buurt tot buurt en van straat tot straat de langzamerhand al bekende luidsprekerauto, steeds maar weer de bewoners opwekkend tot het afstaan van de zo nodige bedden, matrassen, dekens, warmwaterkruiken e.d. En de resultaten blijven niet uit. Reeds gis termiddag ongeveer vijf uur kon we derom een grote, geheel gesloten vrachtwagen van de C.M.C.. van de' vloer tot het dak volgestouwd met goederen, vertrekken naar Breda, de twintigste wagen tot nu, toe. En nog maar steeds houdt de stroom aan. Toch sluit het Comité Watersnood de actie vanmiddag om drie uur, om dat het 't niet geheel verantwoord acht, Wormerveer geheel „uit te kammen". Er moet hier nog wat overblijven voor onvoorziene gebeurtenissen, zoals gisteren bleek. Toen kwamen bij plaats genoten plotseling thuis twee familie leden, op wonderdadige wijze aan. de dood ontkomen uit Dreischor. Mensen van boven de zestig, die achttien uren achtereen op een stuk dak van hun buis hadden rondgedobberd en toch aan een totale ondergang ontkwamen. Deze mensen hadden totaal alles verloren en hadden ook wat kleding betreft, niets dan hetgeen ze aan had den en wat hun bij hun redding was verstrekt. Uit de rijke voorraad van Zaanweg 22 konden ze volkomen „in gespannen" worden en voorzien van een geheel nieuwe japon en een geheel nieuw costuum. Ook kinderspeelgoed Behalve de zendingen beddegoed is er ook al een hele partij kinderspeel- KROMMENIE. Donderdag en Vrij- machine stond opgesteld om het hoo: in dga heerste aan de Nauernase Vaart te pakken te persen. Krommenie, ter hoogte van de Lino- Een en ander trok veel bekijks. Het leumfabriek Zuid een koortsachtige werk had een vlot verloop en de pak- drukte. Van de Prov. Voedselcommis- ken hooi werden meteen in motorboten sans was een verzoek tot de veehouders geladen. gericht hooi beschikbaar te stellen Bij dit werk hielpen o.a. leerlingen voor het vee uit het noodlijdende ge- van de Landbouwschool te Alkmaar en bied en deze oproep vond een spontaan een werknemer van de Ver. Blïkfabrie- "ehoor. ken. die door de Directie voor dit werk Boeren uit Krommenie, Krommenie- was afgestaan. dijk. Assendelft, Wormerveer, Knollen- Dat er veel werk verzet is moge bi ij- dam en zelfs uit de Spaarndammerpol- ken uit het feit dat Donderdag 15 ton der. Westzanerpolder en Uitgeest stel- en Vrijdag 50 ton hooi werd geladen en zaamheden enige tijd gadesloeg, druk- öen' grote hoeveelheden beschikbaar. weggestuurd naar het Zuiden. Door de te z'n waardering uit over de spontane Met auto's en paardenwagens werd boten werd ook nog vijf ton veekoeken en enthousiaste wijze waarop de boeren het hooi naar Krommenie aangevoerd, geladen, beschikbaar gesteld door de op deze hooilevenng voor hun getrof- waar aan de Nauernasedijk een plet- fa. Sijpesteijn uit Krommenie. Van de wagen wordt het hooi in de hooipers gestopt. Op de wagen vee houder W. Schermerhorn (links) uit de Slarnmeer en rechts de heer W. Koopman uit Santpoort, assistent Landbouwconsulent te Purmerend. Burgemeester Provily. die de werk- fen collega's hebben gereageerd. Velen zijn geholpen WESTZAAN Vrijdagmidag telefo neerde de burgemeester van Terneu zen, mr T. H. W. F. Tellcgen, ter gele genheid van de raadszitting aldaar, naar burgemeester Vijlbrief van Westzaan, dat het Gemeentebestuur van Terneu zen de ingezetenen van Westzaan zeer dankbaar is voor de toegezonden twee vrachtwagens met kleding. Burgemeester Tellegen roemde de snelheid, waarmede alles was georgani seerd uit Westzaan kwam de eerste zending en niet in het minst de goede kwaliteit van de toegezonden goederen. Verschillende slachtoffers zijn bereids ruimschoots voorzien van kleding en volgens zyn mededeling kunnen talrijke anderen, ook uit de omgeving van Ter- neuzen, nog worden geholpen van de Westzaanse zending. goed verzonden. Aardig is in dit ver band, dat zich gistermiddag op Zaan weg 22 twee meisjes van ieder onge veer vijf jaar oud vervoegden. Daar kwamen ze inleveren een poppenwagen, compleet met matras, dekens en la kentjes en een teddy-hond. Jong ge leerd, oud gedaan. Verbluffende stijging Konden we gisteren bijna zeventien duizend gulden vermelden als totaal van de geldinzameling, thans is het totaal, mede door een gift van een firma in samenwerking met haar per soneel, plotseling gestegen tot niet min der dan f 29.620.54. Bijna dertigduizend gulden dus en bijna te mooi om waar te zijn. Bravo, Wormerveer, we wor den trots op u! TWINTIGSTE UIT WORMERVEER Fantastische inhoud Vrijdagmiddag om vijf uur ver trok uit W ormerveer de twintigste auto, volgeladen met artikelen voor het Rode Kruis in Den Haag. Door het Comité Watersnood was de wagen als volgt bevracht: '14 stromatrassen 3 driedelige bedsteden 30 lakens 24 slopen 6 molton lakens 5 gestikte dekens 27 wollen dekens 6 plaids 22 kinderdekens 53 warmwaterkruiken 300 zakdoeken 2 warmwaterzakken 9 werkjassen 2 werkpakken 16 overalls ,5 paar waterlaarzen 2 paar motorbeenkappen 8 kinderbedjes 1 complete wieg met inhoud 2 reiswiegen 8 kussens 2 co7?iplete kinderledikantjes 1 dekzeil 4 dekbedden 230 luiers 1 compleet bed 1 paar lieslaarzen 1 tafelkleed 7

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2