Herdenkingsdiensten voor Zondag Verse groenten en fruit voor getroffenen nodig De mens dient dagelijks een hoeveel heid van ongeveer 50 milligram vitamine C tot zich te nemen om krachtig en gezond te blijven. Ten gevolge van de watersnood en de daarop gevolgde dagen van ondervoe ding is bij vele duizenden slachtoffers deze behoefte niet gedekt. WEK DE GAL ÏH UW LEVER OP f™ Burgerlijke Stand GESLAAGD. Een overgooier voor de groteren Dagblad voor de Zaanstreek „De Typhoon" van Zaterdag 7 Februari 1953 9 De kerkdiensten zullen in het leken staan van de nationale gedenkdag. Er worden col lecten gehouden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Zaandam: Herv. (O.) 10 u. ds. J. W. van Petegem; tW.) 10 u. ds. D. "Visser, 5 u. ds. S. M. Aertsen van Amsterdam; (Ha- zepad) 10 u. ds. Jonker van Amsterdam; (School Jonge Arnoldusstraat) 5 u. ds. A. J. Engels; (School KL Katerstraat) 10 u. mej. W. Wilson, jeugdkerk. Geref. (Sta- tionsstraat) 9.30 u. ds. C. van Rij, 5 u. ds. P. J. O .de Bruijne; (Noorderlcerk Heij- ermansstraat) 9.30 u. ds. G. Brouwer, 5 u. ds. D. Warnink; (Vinkenstraat) 9.30 u. ds. D. Warnink, 5 u. ds. G. Brouwer; (Zui- derkerlc D. de Kortestraat) 9.30 u. ds. P. J: O. de Bruijne, 5 u. ds. C. van Rij. Chr. Geref. (Herengracht) 9.30 en 5 u. ds. P. H. Seggelink. Vrije Evang. (Valkstraat Geref. Jeugdgebouw) 10 en 4 u. de heer A. van Gent van Arnhem. Evang. Luth. 5 u, ds. G. Kroes. Doopsgez. (O.) 10 u. ds. H. Luikinga; (W.) 10 u. ds. H. Weth- mar: 11.30 u. Kinderkerk ds. H. Wethmar. Oud-Kath. 10 u. H. Dienst. Kerk van Je zus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen 10 u. Zondagsschool; 5 u. Avond dienst. Leger des Heils 10 u. Heiligings- dienst;3 u. n.m. Verlossingsdienst o.l.v. kapiteine A. H. Hassoldt. Koog aan de Zaan: Herv. 10 u. ds. H. J. van Dijk, bijzondere dienst. Geref. (Pro Rege) 9.30 u. ds. C. J. Wielenga van Zaan dam; 4.30 u. idem. Doopsgez. 10 u. mej. J. Smit. Zaandijk: Herv. 10 u. ds. W. van der Ven; Herv Kapel 10 en 5 u. de heer H. Plan- tinga. Westzaan: Herv. 10 u, ds. N. van der Veen. Doopsgez. (N.) 10 u. ds. J. Wieringa. Ge ref. 9.45 en 2.45 u. dienst. Nieuw Kerke lijk Leven (Allanstraat 352) 10 u. ds. M. G. Blauw. Wormer: Herv. 9.45 u. ds. De Vries (jeugd dienst). Geref. (Kruiskerk) 10 en 4.30 u. ds. H, C. Endedijk, Ned. Herv. Evang 10 u. ds. H. v. d. Linden; 5 u. ds. A. Dönzel- man. Jisp: Herv. 10 u. ds. A. Priester. Wormervcer: Herv. 10. u. ds. Kranenburg 7 u. ds. Veenhuysen. Doopsgez. 10 u. geen dienst; 7 u. n.m. ds. P. J. Smidts. Geref. (Wattstraat) 10 en 4.30 u. ds. Telkamp van Haarlem. Geref. (Warmoesstraat) 10.30 en 4.30 u. ds. C. van Venetië. Chr. Geref. (Wormerveer-Wormer) 10 en 4.30 u. ds. M. Boertien. Herv. Evang. (Zaan- weg 5) 10 en 4.30 u. ds. G. Willems van Hierden. Vrije Evang. (Oranjestraat 9) 10 u. de heer J. Cappon; 7 u. de heer A. van Gent van Arnhem. Krommenie: Herv. 10 u. ds. Bartstra. Herv. Evang. (Visserspad) 10 u. ds. J. O. Norel van Beverwijk. Geref. (Gebouw Juliana- straat) 10 en 4.30 u. ds. H. Brink. Geref. (Gebouw Eikenlaan) 10 en 4.30 u. ds. P. van Dijk. Oud-Kath. 10 u. pastoor Ver- hey. Doopsgez. 10 u .ds. Hylkema. Assendelft: Herv. 10 u. ds. J. K. v. d. Brink. Geref. art. 31 (gebouw De Zaaier) 10 u. leesdienst; 2.30 u. ds. H. Brink. Geref. (Coöp. gebouw) 4.30 u. dienst. Kronnnenïedyk: Herv. 10 u. geen dienst; 11.30 u. Zondagsschool voor grote kinderen Oostknollendam: Herv. 2 u. dr. F. C. de Vries. Westknollendam: Doopsgez. geen dienst. Marken-Binnen: Herv. geen dienst. Uitgeest: Herv. 10 u. ds. C. M. Veenhuysen van Wormerveer, V.C.J.B, vanavond 7.30 bijeenokmst. De jeugddagviering gaat in verband met de nat. ramp niet door: Woensdagavond 8 u. bijeenkomst. Geref. Evang. (De Zaadkorrel) 10 u. stu dent S. v. d. Veen van Amsteram; 11.15 u. Zondagsschool. Vrije Evang. (Sedeiir) 10 u. de heer A. Donker van Zaandijk; Maandagavond 7.30 u. bijbelbespreking. Padvindsters verkopen boek „De Ramp" Streek. De Zaanse meisjespadvinders hebben besloten een huis-aan-huis-ver- koop te organiseren van bet boek „De Ramp", dat dezer dagen bij een uitgeve rij in Nijkerk van de pers zal komen en dat met een verkoopprijs van f 3.50 een gelijk bedrag zal opleveren voor het Nationaal Rampenfonds. Verwacht wordt, dat de meisjes enige duizenden boeken zullen plaatsen. Het boek is 96 pagina's groot. Vitamine C - gebrek Langzamerhand wordt het tekort aan vitamine C voortdurend groter, met het gevolg, dat de weerstand van het lichaam in het bijzonder de afweerkracht tegen infectieziekten geleidelijk aan afneemt. Daarenboven gaan ook in het dagelijks leven tal van personen, die onvoldoende verse groente hebben gegeten, verschijn selen vertonen van de zogenaamde voor jaarsmoeheid: tegenzin in het werk, al gemene lusteloosheid en zwakte in de benen. Ook tandvleesbloedingen als uiting van vitamine-gebrek worden in deze pe riode wel waargenomen. Dit laatste is betrekkelijk gemakkelijk te voorkomen. Niet alleen door in de win ter en in het vroege voorjaar geregeld vi tamine C—tabletten te slikken, maar ook door een doelmatige voedselkeuze. Over het algemeen behoeft degene, die zich niet eenzijdig voedt, zich niet voort durend zorgen te maken of hij soms eiwit, phosphor, magnesium, kalk, ijzer of vitaminen tekort komt. Bij enige va riatie in het dagelijks menu worden de behoeften van het lichaam over het alge meen voldoende gedekt. Nu is het in de wintermaanden erg lastig voedingsmiddelen ter tafel te bren- MEDISCHE BRIEF gen, die als vitamine C-bron enige be tekenis hebben. En het gaat er juist om dat deze stof geregeld in het voedsel moet voorkomen. Grote hoeveelheden in eens worden niet in het lichaam opgesla gen. Voor het overgrote deel wordt de vitamine C in zo'n geval door de nieren weer uitgescheiden. Het voedsel diént dus dagelijks een bepaalde hoeveelheid vitamine C te bevatten, Daarom doet men er goed aan te bevorderen, dat alle ge zinsleden 's winters fruit eten, als het kan dagelijks. Uit het oogpunt van de vi tamine C-behoefte verdienen sinaasappe len, citroenen en mandarijnen de voor keur. Door koken gaat het vitamine C-gehal- te van voedingsmiddelen achteruit, zij het ook, dat dit niet voor alle voedings middelen in gelijke mate het geval is. Voor de meeste mensen is de aardappel de voornaamste vitamine C-bron. Aard appelen bevatten wel niet zo veel van de ze onmisbare stof, maar wij zijn gewend er dagelijks een flink portie van te nut tigen, terwijl het kookproces het vita mine C-gehalte hier gelukkig slechts wei nig 'doet teruglopen. Nu treft men steeds weer mensen aan, die om de een of andere reden geen aard appelen eten. Het spreekt vanzelf, dat zulke personen na verloop van tijd een zeer belangrijk vitamine C-tekort krij gen, wanneer zij daartegen hun maatre gelen niet treffen. Een voldoende verscheidenheid in het dagelijks menu blijft echter het allerbe langrijkste beginsel. Er zijn mensen, die drie keer op één dag brood eten, soms zelfs met hetzelfde beleg! Een dergelijke eenzijdigheid kan ernstige gevolgen heb ben. Is er een rijke variatie, dan loopt het met alle dreigende tekorten zo'n vaart niet, ook niet met het vitamine C- tekort. Dr. A. BRIEDÉ. Zeeuwsch - Vlaanderenmin of meer gespaard Zeeuwsch-Vlaanderen is betrekkelijk gespaard gebleven. Na anderhalve dag hard werken was men de situatie mees ter. In het Oostelijk deel vonden 13 men sen de dood. De materiële schade is zeer aanzienlijk. Afgezien van het welhaast ontelbare aantal herstellingen, dat aan de zeeweringen zal moeten worden verricht, ,is een groot aantal schuren verloren ge gaan, vonden honderden stuks vee de dood in het water en zal ook de schade aan de grond door het zoute zeewater zich nog lang doen gelden. Advertentie LM. II znlt '8 morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPH.LETJES om die liter gal Op te wekken en uw spasvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. ENGELAND, ZELF ZWAAR GETROFFEN, HE1PT OOK Ondanks de grote verwoestingen en el lende in Engeland veroorzaakt door de watersnood, is het medeleven met het zo zwaar getroffen Nederlandse volk in En geland enorm. De Britse regering heeft reeds aan lan den die hulp willen aanbieden doen weten dat Nederland thans voorgaat. De Neder landse ambassade wordt overstelpt met aanbiedingen in geld en goederen. Tallo zen wensen naar Nederland te vertrekken om zelf deel te nemen aan reddingswerk. Het „Rampenfonds Londen" dat voor de Nederlanders in Engeland werd opgericht, heeft reeds een bedrag van drie duizend pond bereikt, niet meegeteld de vele be dragen in guldens, die door in Engeland wonende Nederlanders op het „Rampen fonds Londen" bij de Twentse Bank in Amsterdam zijn gestort. De ambassade ontving ook nog een be drag van drie duizend pond sterling van het gemeentebestuur van Coventry. Het plaatsje Chelmsford in Essex dat vlak bij de Engelse getroffen gebieden ligt, zond een vrachtauto vol kleren. Advertentie LM. Bekende Schriftelijke Cursus VRAAGT ONS PROSPECTUS Onderwijzersakte - H.B.S. A en B Staatsexamen KOOG AAN DE ZAAN Geboren: Laura Guurtruida Marijke, d. v. H. C. Kruidenberg en H. Vonk; Robert, z. v. W. Fleur en E. Vos; Jacob, z. v. J. de Graaf en A. Veen; Peter Hendrik Ge rard, z. v. P. Schaap en N. H. Koppies; Louise Maria, d. v. J. E. van der Voort en G. M- Kruidenberg. Ondertrouwd: C. Gravesteijn en S. Booij; J. van Kuijk en M. C. Morelle Coto. Getrouwd: C. Eiling en H. Ruff. Overleden: Jannetje Kuiper, 77 j., wed. van P. Taanman. ZAANDIJK Getrouwd: J. v. d. Berg en E. M. Briel. Overleden: A. Mars, 84 j., wed. van J. Doves. WESTZAAN Geboren: Anja Nelly, d. v. K, Buis en G. Bruins. WORMER Geboren: Johannes Gerardus, z. v. A. W. van Kleef en P. H. van 't.IIoff; Ca- tharina Petronella Maria, d. v. G. J. Co- nijn en H. H. Blom. WORMERVEER Geboren: Yvonne, d. v. K. Koeman en M. A. Wallenburg; Reindert, z. v. D. W. van Oort en E. J. Verweij; Petrus Paulus, v. H. Vredénbiirg en A. Span; 'Joke, d. v. P. H. Breeuwer en T. Kramer; Peter Johan, z. v. W. Blok en A. W. H. Poppen; Gerda, d. v. G. Vlottes en J. Bos; Johan Willem, z. v. W. A. Meurs en G. C. P. Bakker; Jan Cornelis, z. v. S. Vink en A. Dekker (te Jisp); Johan, z. v. G. Duin- meijer en A. Verwer. Ondertrouwd: H. Vijver en C. A. Rot huizen; P. Zwart en T. Gorter; P. G. Pranger en E. M. S. Blok. Getrouwd; R. B. van der Spoel (Am sterdam) en A. H. Vermeerep; L. van den Berg (Wormer) en A. E. Klaver. OOSTZAAN Geboren: Dirk Jan, z, v. A. C. Kok en D. G. Meyn; Dirk, Klok; Robert Reurts. Overleden: Albert Taams, v. G. Taams. P .Keyzer en G. P. J. M. Arnold en E. UITVOER HOOI STOPGEZET Het hoofdbedrijfschap voor akkerbouw producten heeft uit voorzorg de uitvoer van hooi stopgezet. In de overstróómde gebieden zijn niet onbelangrijke hoeveel heden hooi verloren gegaan. Het uit deze gebieden geredde vee is elders op boerde rijen ondergebracht, waar men in het al gemeen wel voor eigen vee voldoende hooi heeft, maar zeker niet voor een grotere veebezetting. Te zijner tijd zal worden bezien of er nog enig hooi kan worden uitgevoerd. KROMMENIE Ondertrouwd: D. Kraaijer (Wormer veer) en N. de Jong; J. N. van der Wiel en P. H. Dekker. Getrouwd: D. G. Pickford en C. E. Bak ker; I. Alberts en J. van Heeringen; P. Kwantes en G. Vredenburg; G. Kroeze en H. Tholen. Overleden: Trijntje Pot, 66 j., echtgen. van P. v. d. Linden. UITGEEST Geboren: Mietje, d. v. W. de Wit en P. Besse; Johanna Gertruda, d. v. C. Duin- maijer en A. L. Weiten; Jacobus Cornelis, z. v. D. J. Nijman en C. Tromp. Ondertrouwd: A. Mooij (Assendelft) en J. B. Planteijdt; H. Smit en J. de Vries. Overleden: Dina Gijsbertha van Busch- bach, 89 j., wed. van j. G. H. Bent. ZONDAGSDIENST ARTSEN Zaandam: H. van Beek, Botenmakers- straat 89, tel. 3216 en J. Jansen, Kepplerstraat 137, teL 2465. Koog-Zaandijk: W. Kox, Parklaan 32, Zaandijk, tel. 81990. Wormerveer: dr. A. C. Nolst Trenité, Zaanweg 3, tel. 81185. Wormer: dr. J. J. Roos, Nieuweweg 2, tel. 213. Westzaan-Assendelft: L. C. C. Ouwer- kerk, Dorpsstraat 267, Assendelft, tel. 317 (K 2987). Krommenie: A. Kuipers, Zuiderhoofd straat 44, tel. 81650. Apotheken Zaandam: Apotheek Romijn, Park straat 2, tel. 3373 en Burcht Apo theek, Zuiddijk 42, tel. 4903. Koog-Zaandijk: Apotheek Kox, zie bo venstaand. Wormerveer: dr. O. P. A. H. Schaap, Zaanweg 112, tel. 81206 (volgende week ook nachtdienst). V erloskundigen Zaandam: mej. M. Bouter, Burcht 4, tel. 4166 en mej. G. Spendel, Oost zijde 238, tel. 3018. Koog-Zaandijk: mevr. E. J. Haan Rond, Julianastraat 25, Koog, tel. 2325 en mevr. Van Halderen, Zuid einde 57, Koog, tel. 4371. Westzaan: mej. G. A. Groet, Middel 84, tel. 82166. Nog een soldaat vermist Als vermist is opgegeven de dpi. soldaat W. M. de Haas, legernummer 32.11.07.137, dienstdoende bij de kokschool te Leiden en afkomstig uit Rotterdam. Bij reddings werkzaamheden nabij Abbenbroek is hij voor het laatst gezien. Foto Deze week publiceerden wij op een foto-pagina van ons blad een afbeelding van H. M. Koningin Juliana, waaronder een foutieve tekst stond. De foto was uit archief afkomstig en in de huidige drukte verkeerd in de krant gekomen. Wij bie den hiervoor onze' verontschuldigingen aan. REDACTIE. Voor de vrouw: jgeze keer plaatsen wij een overgooier voor het grote kind. Daar lioort eigenlijk nog een blouse bij,'maar die brengen wij met het oog op de plaatsruimte een volgende keer. Zoals de. meeste dames beleend zal zijn is het uitgezette patroon op een verkleinde schaal ge tekend. De getallen bij de stippellijnen duiden centi meters aan. Met behulp van een stuk wit papier, een lineaal of een centimetergaan toe nu het patroon op ware grootte tekenen. Ons patroon is berekend naar de leeftijden van 12 t/m 14 jaar, maar dit kan natuur lijk na het tekenen in het groot, verkleind of vergroot worden. De overgooier heeft een strakke halsuitsnijding met in het voor- en achterpand vanuit de taille komende coupenaden. De wijde klokkende rok is middenvoor en middenachter tussen de coupenaden ingerimpeld. Op de voorrok zitten 2 zakken, met schuine zakklep- pen, welke zukkleppen worden gegarneerd met de ruit, waarvan ive de volgende keer die blouse gaan maken. Tenslotte wordt de taille geaccentueerd met een brede ceintuur, die sluit met een stevige gesp. Aan materiaal is nodig 2.25 meter effen stof van 90 cm. breed of 1.50 meter effen stof van 130 cm. breed. Rib-flmoeel, corduroy of kamgaren zijn het meest geschikt. De ceintuur dient wel stevig te zijn; daarom verdient het aanbeveling er linnen tailleband in te zetten. Rolf Gordon, een publicist/jour nalist, begeeft zich armoedig ge kleed Londen in, zonder een cent op zak, om dusdoende ervaring op te doen. Mogelijk zit er kopij in ontmoetingen en in pogingen een betrekking te krijgen. Op weg naar een nachtasyl is hij getuige van een vechtpartij. 5) Twee tegen een was niet sportief, en dus duwde Rolf, zonder zich een ogenblik te bedenken, zijn doosje luci fers weer in de zak en snelde hij de man, die aangevallen was, te hulp. De zolen van zijn tennisschoenen maakten geen enkel geluid en pas, toen hij niet meer dan een paar passen van het toneel van de strijd verwijderd was, zag een van de aanvallers hem. Met een half door Ztohor "Bridgen verbeten vloek sprong hij op. Het licht van de lantaarn glansde over het blanke metaal van een schroefsleutel, maar voor hij van dit wapen gebruik kon maken, deed een swing van Rolfs rechter vuist hem in de goot belanden. De schroef sleutel viel rinkelend op het trottoir en op hetzelfde ogenblik maakte een twee de figuur zich van de donkere massa op de drempel los. Iets suisde rakelings aan Rolfs hoofd voorbij, schampte nog juist even zijn rechteroor. Instinctief dook hij weg en toen hij zich, vijf tellen later misschien, weer oprichtte, was de aftocht in volle gang. Hij zag nog even iets van twee donkere gedaanten, die als verschrikte konijnen een goed heenko men zochten. Dan kwam het knersend overschakelen van de versnelling en met een beweging, die bijna een sprong te noemen was, schoot de auto vooruit en verdween uit het gezicht. „Wel bedanktU heeft me prachtig geholpen". De eigenaar van de stem was blijkbaar nog buiten adem en toen Rolf zich om keerde, zag hij, dat de man, die het slachtoffer van de onverwachte aanval was geweest, alweer stond. Met één hand aan het hek hield hij zich opeen krachtig gebouwde mannenfiguur in rok- cestuum.Hij zag nog wat bleek en over zijn linkerwang liep een dun straal tje bloed. „Gelukkig, dat ik er juist was", zei Rolf. „Ik hoop, dat u zich niet èfg be zeerd heeft?" „Een paar blauwe plekkendaar mee zal het wel aflopen" „Wil ik een politieagent halen?" De man schudde het hoofd. „Dat geeft niets. De kerels zijn weg.wie het dan ook geweest zijn". Onder het spreken na men zijn ogen de verschijning van Rolf tot in alle details op. „Ga even mee naar binnen", zei hij dan. „We kunnen hier op de drempel niet blijven staan praten". Hij raapte zijn hoed op, die bij de vechtpartij in de goot terecht was geko men, haalde een sleutel uit zijn zak en deed de deur open. Met een gevoel van verbazing ging Rolf met hem mee, de gang door, die vrij nauw was, maar door haar betimmering toch een luxueuze indruk maakte en zo naar een kamer aan de rechterkant. Het vertrek was klein, maar buitengewoon gezellig, gemeubeld. Een paar dingen, die dadelijk opvielen, waren de schilderijen en een keur van voorwerpen van Oosters porselein, in glazen kasten aan weerszijden van de haard. „Ga zitten", beval de man in rok kort af. Rolf gehoorzaamde. De man haalde een zijden zakdoek te voorschijn, bette voor zichtig zijn wang en drukte daarna op het electrische belletje naast de schoor steenmantel. „Wat wil je drinken, bier.of whisky?" „Whisky als ik mag", zei Rolf. Even bleef het stil en dan verscheen, zonder dat Rolf hem had horen aanko men, een man op de drempel. Het was een eigenaardig type, maar geweldig bveed, met een bleke gelaatstint en even schuin oplopende ogen, die een eigen aardig contrast vormden met zijn kle ding', de gewone kleding van een En gelse huisknecht. „Haal even whisky, Elton", zei zijn meester. „Ik heb een schermutseling ge had met een paar schoffies, die me met een auto buiten stonden op te wachten. Als deze vriend hier niet toevallig in de buurt was geweest, hadden ze me schoon uitgekleed" De man gaf geen enkel teken van ver bazing of enig ander gevoel. „U bent niet gewond, meneer?" vroeg' hij met een eigenaardige toonloze stem. „NeeAlleen mijn kleren hebben wat geleden. Ik zal andere moeten aan- tvekken. Als je de whisky neergezet hebt, leg je wel even een schoon over hemd voor me klaar, wil je?" „Ja, meneer". De man liep de kamer door, deed een geiakte wandkast open en haalde een fles, een syphon en een paar glazen te voorschijn. Deze benodigdheden zette hij naast Rolf op een tafeltje en verdween even .onhoorbaar als hij gekomen was. „Schenk jezelf maar in", zei de man in rok, die nog steeds op dezelfde plaats bij de haard stond. „O, jadat moet je me eerst nog zeggen. Hoe heet je?" „Smith", loog Rolf. Hij schonk zich in, hief het glas op en nam genietend een teugje. „Nu", zei de ander langzaam, „ik sta bij je in de schuld, dat is een- feit. En ik betaal mijn schulden graag af. Je hebt ten slotte verhinderd, dat ik beroofd werd en ik had heel wat geld op zak". „Prachtig", zei Rolf. „Blij, dat ik ten minste iets nuttigs heb gedaan". Hij zette zijn glas neer. „Mag ik ook weten, wie ik het genoegen heb gehad, om voor beroving te bewaren?" „Ik heet HeathMajor Julian Heath. Als je hier ergens in de buurt v/oont, heb je die naam waarschijnlijk wel eens meer gehoord". Rolf schudde het hoofd. „Nee", zei hij d.an. „Ik ken Londen alleen maar opper vlakkig. Dit is de eerste keer, dat ik in, Soho ben". „Ja?" De ogen met hun zware leden bestudeerden hem. (Wórdt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5