ZEELAND, PROVINCIE DIE VOOR VOEDSEL ZORGDE Verootmoediging, olfer en gebed In de NOOD leert men zijn vrienden kennen industriële hoelge Herhalingsoefeningen AFGELAST Maart Dagblad voor de Zaanstreek „De Typhoon" van Zaterdag 7 Februari 1953 O God, Gij blijft bij mij jjoe vaak zal in deze afgelopen ramp- week niet het woord ,,God" gezegd zijn? Hoe vaak zal het niet uitgesnikt zijn vanaf daken en boomkruinen, hoe vaak zullen de vuisten niet gebald zijn en in wanhopige opstand dit woord uitgeschreeuwd over geheimzinnige en •vijandige watervlakten? Hoe vaak zal het door ons niet gezegd zijn, terwijl de radio onafgebroken de berichten uitzaaide en onze ogen in ontzetting gericht waren op het dag blad? Ja, hoe vaak zal het morgen niet gezegd worden: o God? Morgen, natio nale rouwdag. Ja, morgen gaan we het weer zeggen. Weer zeggen: o God! O, er zullen vele stemmen meezingen in dat koor, dat Zondag het klaaglied gaat uitzingen. Maar hoe zullen we het uitzingen. En zeggen. Hoe? Hoe zal het van onze lip pen af gaan? In opstand? In onge loof? In geloof? Morgen is het rouwdag. Een dag van ver ootmoediging. We zeggen: God, maar we gaan door de knieën. Op de knieën. En we zien weer die watervloeden en dat beukende natuurgeweld. Wat zijn wij dan klein. Nietig, tegenover de al machtige God, Die de druppelen geteld heeft van golvende baren. En daarom verootmoediging. Maar onze beide handen dan toch ge heven ten hemel. En in die beide handen gebed en off er. Dan zeggen we weer: o God. In ons bid den. 'O. God, help die mensen, zwaar getroffen door het leed. O God, help ons volk in deze tijd van verdriet. O God, hoor ons, als wij U vragen ons toch maar niet alleen te laten staan. Dan zeggen we weer: o God. In ons of feren. Ons offer in onze andere hand. O God, geef ons liefde om mede-te- lijden met Neerlands Zuid-West hoek. En het niet bij woorden alleen te laten, maar omdat wij zeggen in ootmoed: o God, daarom in ons offer ons een te weten met allen, die neergesmakt wer den door de loop van vreselijke feiten. En zo door de knieën met gebed en offer. Dat is eigenlijk zeggen: o God, ik ben van U. Ik ben Uw eigendom, Gij hebt recht op mijn leven en ik heb dat deze week wel zeer goed gezien, toen Gij ons Vaderland in Uw hand gewogen hebt en ons weer spaarde. Gij hebt recht op mijn gebed, op mijn offer. En dit weet ik ook, en laat ik het maar goed onderstrepen: ik mag in veroot moediging, dat is dus ook met al mijn rouw naar U toe. Ja, een zwarte Zondag. Maar door de wolken, die rusteloos trekken langs Hollands kusten, breekt toch de licht straal door. Dat het geen doffe berust ting is, geen niet-te-stillen-rouw, geen gebed van de onwetende. Dit is hst' licht, deze week, ook morgen, dat Jezus er is. En dat Jezus deze week gezegd heeft en nog zegt: komt allen tot Mij met Uw watersnoodrouw en Ik geef rust. Ja, want bij het kruis van Golgo tha, het grootste waarom, en de enige redding, daar alleen vinden wij, gesla gen, de liefde Gods in ons leven, in onze rouw. Daar is verootmoediging te vinden, daar worden handen gevuld met gebed en offer. Omdat, ook al valt alles weg in springgetij, het gezegd mag worden met de blik op Jezus Christus: O God, Gy blijft mij bij. H. C. ENDEDIJK, Geref. predikant. Het lijden in het plan van God Tn duizend gedaanten gaat het leed over A de wereld. Lijden van het lichaam en lijden van de ziel. Armoede, honger, koude, nood, jammer en ellende. We ontmoeten het ieder uur van de dag. We gaan er aan voorbij en schenken er maar weinig aandacht aan. Maar dan kunnen er soms komen tijden van barre nood en schreiend leed. We hebben het beleefd in de wereldoor log. Dat waren we weer zo goed als vergeten. We dachten dat nu alles weer normaal zou gaan. We hadden ons gewapend tegen allerlei aanval len. Wie bewonderde niet onze water keringen? We voelden ons veilig. En dan opeens die Zondagmorgen en aanzwellend in de loop van de dag en volgende dagen. Een ramp! Ontsteld hebben wij de berichten op ons laten inwerken tot de ontsteltenis zich van ons meester maakte. Niet lang waren we werkeloos. De redding werd begon nen, werd georganiseerd en we kunnen zeggen dat thans het reddingswerk voltooid is. Een kostelijk staaltje van Nederlandse energie en broederlijke samenwerking in hulpverlening in al le vormen. Lang zal Nederland mogen wijzen op deze openbaring van eens gezinde samenwerking. Maar nu na een paar dagen zijn de eer ste felle indrukken bezonken. En als de denkende mens nu voor zijn ogen de ramp laat voorbijgaan, dan rijzen daar raadsels en vragen. Van waar die el lende? Hebben daar blinde natuur krachten gewerkt? Was het toeval van het samentreffen van machtige natuur verschijnselen? Voor de mens, voor wie de wereld een scheppingswerk van een Almachtige en Goede Vader is, is het duidelijk dat hier Gods stem spreekt. Wanneer de trotse mens, die denkt alle raadsels te kunnen oplossen, spreekt van zinloos, dan zal de denkende mens, die ver standig genoeg is, deemoedig worden. De mens, die weet uit hoe nietig in zicht de menselijke kennis wordt op gebouwd, zal voorzichtig zijn met het woord „zinloos", wanneer hij stuit op gebeurtenissen, wier betekenis hij niet kan doorgronden. De deemoedige mens zal het de grote St. Paulüs nazeggen: Hoe ondoorgrondelijk zijn Gods raadsbesluiten, hoe onna speurbaar zijn Zijn wegen. Zo breekt het inzicht door, welke rol het lijden speelt in het plan van God. Het lijden moet vermanen en waarschu wen. Het is er toe bestemd om als on ruststoker op te treden, zodra de rust voor de mens gevaarlijk wordt. In een tijd van egoïsme, waar de naastenlief de kwijnt, kan een ramp de oproep zijn die niet wordt misverstaan tot on derlinge solidariteit, tot onderling hulp betoon, zoals ook deze ramp heeft te zien gegeven. Een groot goed is hier door bewerkt. In een tijd waarin de mens denkt alles te kunnen en te weten, is een ramp een herinnering aan menselijke klein heid en aan Gods allesovcrtreffende Majesteit. Nood leert bidden en handen vouwen tot Degene die alleen almachtig is. Zo wordt het leed voor de gelovige mens een vermaning, dat wij zwervers zijn. Dat wij ons laatste thuis nog niet heb ben gevonden. En daarom wordt het lijden gezonden om ons heimwee wak ker te houden naar Gods Vaderhuis. Op Zondag past ons bezinning en gebed. J. H. M. S. v. d. MARCK Pastoor Wees barmhartig voor je naaste TVsen door de radio bekend gemaakt werd dat de gezamenlijke Kerken in ons land besloten hadden tot het houden van eën dag van verootmoediging, ge bed en offer, werden er in een groep van werkers in bet noodgebied uitingen gehoord als: nee maar, dat zal helpen, nu zijn we uit de brand! Ik kan me die reactie heel best indenken. De leuze van het ogenblik is: niet praten maar doen. Aan veel vrome woorden hebben we nu bepaald geen behoefte. Dat de Kerken menigmaal tekort scho ten bij het vinden van de juiste hou ding in een actuele nood, wil ik graag onmiddellijk ronduit toegeven. Maar zou niet juist daarom a.s. Zondag allereerst bestemd zijn tot een dag van verootmoediging voor ons allen? Voor kerkelijken en onkerkelijken evenzeer. Al was het alleen maar uit schaamte over het feit, dat er blijkbaar een nationale ramp nodig is om ons tot werkelijk medeleven en offervaardig heid te brengen. Als wij Hollanders, met onze harde koppen en eigenzinnige har ten, maar weer even ruimte hebben om adem te halen, dan gaan wij zelfverze kerd en liefdeloos onze eigen weg. Dan kunnen wij het wel af zonder God en om de naaste bekommeren wij ons niet bijster veel. Alleen in de benauwdheid bij oorlog en watersnood, dan beseffen wij, dat het anders is en anders moet. Maar zouden wij dan niet met elkander ootmoedig erkennen, dat die eigenwaan en zelfgenoegzaamheid van ons ver keerd zijn? Zondag zal ook een dag zijn voor gebed. Daar worden geen gaten in de dijken mee gedicht en geen boerderijen door opgebouwd. Inderdaad, daar zult U wel gelijk in hebben. Maar weet U, dat er ook schade is, die U evenmin met zand zakken of met dollars kunt herstellen? Dat is bijv. het leed en de rouw over hen, die het leven verloren en dat is de angst en de wanhoop, die overblijven na alles, wat men heeft doorgemaakt. Met al ons materiaal, onze giften, zelfs onze goede wil, kunnen we daar niets aan doen. De doden haalt niemand terug en de wond van. binnen kan geen mens genezen. Is het in zo'n situatie geen ze gen als men bidden kan? Als ónze han den machteloos zijn tegenover het ge weld van de dood, dan mogen wij bid den: in Uwe handen, o Heer, bevelen wij hun geest. En wanneer wij onze me demensen niet helpen kunnen in hun innerlijke nood, dan mag ons gebed zijn: God, schenk Gij nu troost en licht. Zeg niet, dat dit bidden nutteloos zou zijn, want hier geldt Ghristus' belofte: bidt en U zal gegeven worden. In de derde plaats: dag van o f f e r. Daar over behoeft niet verder gepraat te wor den. Iemand heeft gezegd: over de ge lijkenis van de barmhartige Samaritaan moet je niet preken maar die moet je doen. Daarom zei Jézus ook aan het eind van het verhaal: ga heen en doe gij des gelijks. D.w.z. wees barmhartig voor je naaste. Doe als de Samaritaan en niet als de priester en de Leviet. Dat geldt nog net zo voor onze tijd: als het op wer kelijk helpen aankomt, geeft menig hu manist of communist aan pastoor en do minee een les. Ziet U, dat het Zondag toch iets is voor ons allemaal? De na druk valt misschien een beetje anders, maar verootmoediging, gebed en offer zijn nodig voor ons allen evenzeer. A. NOORMAN Ned. Herv. predikant. F 3600 voor drie kisten appelen! In Geldermalsen werden drie kis ten goudreinetten geveild, waarvan de opbrengst bestemd zou zijn voor het Nationaal Rampenfonds. Zij verwisselden van eigenaar voor 71.—, 83.— en 96.— doch de kopers brachten ze opnieuw in vei ling en toen gingen zij van de hand voor f 96.103.en f 118. Dit spelletje herhaalde zich enige malen, totdat het totaal bedrag tot 3600.was opgelopen De laatste koper wilde er toen nog niet over beschikken. Hij schonk de dure appeltjes totaal 60 kg. aan de geëvacueerden in de Ahoy- hal te Rotterdam. Toen het veiling- bestuur van deze gang van zaken kennis kreeg, besloot men het over te maken bedrag tot f 10.000 aan te vullen. FILMS OVER DE RAMP De filmreportages, die Polygoon-Pro- filti van de nationale ramp heeft gemaakt, draaien thans in vele duizenden biosco pen over de gehele wereld. Ter vertoning in de Nederlandse bioscopen alleen is in de afgelopen week 125.000 m. film ge produceerd. Polygoon-Profilti zal thans uit de duizenden meters negatief mate riaal waarover wordt beschikt een grote documentaire film samenstellen ter on dersteuning van de hulpacties in binnen- en buitenland. Kalmte in cafe's e. d. gevraagd De Bedrijfsgroep Horeca brengt ter kennis van de ondernemers in de horeca branche, dat het gewenst is in verband met het ingetogen karakter van morgen, die dag het bedrijf zo kalm mogelijk te laten verlopen, in de avonduren de bui tenverlichting te doven en zich te onthou den van andere muziek dan die van de officiële radiouitzendingen. Buitenland blijft helpen: Uit Noorwegen komen 50 Walkie-talkies TVe liulp uit het buitenland blijft toc- stromen. Ook vandaag is het weer een onafzienbare lijst. Het ziet er naar uit, dat we de komende weken niet van hulp verstoken zullen blijven, want de toezeggingen stromen nog steeds binnen. „Noorwegen zal blijven helpen de ko mende weken" heeft de secretaris van het Noorse Rode Kruis reeds verzekerd. Hij kondigde de zending aan van 50 spe ciale walkie-talkies (draagbare zend-in- stallaties). Verzonden is reeds uit Noor wegen: een compleet veldlazaret voor 24 bedden, tienduizenden dekens, duizen den laarzen, linnen, kleren, jutezakken met tienduizenden tegelijk, matrassen, kussens enz. Andere aanbiedingen waren: Zuid-Afrika heeft 500.000 geschonken als hulp aan de geteisterde gebieden. Het personeel van handelsondernemingen op Malakka is verzocht 10% van het maandsalaris af te staan. De directeur van de Renaultfabrieken in Parijs heeft ECONOMISCHE BETEKENIS VAN OVERSTROOMD LAND T)e alarmklokken luiden: nog maandenlang zullen wij hun nagalm horen: Want hoe ernstig het water ons land kan teisteren, blijkt wel. bij deze Februari-waters- nood 1953. De ramp is verschrikkelijk en treft ons gehele volk. De algemeen mense lijke eigenschap om de situaties en moeilijkheden van de optimistische kant te bekijken, heeft ook in de afgelopen dagen velen parten gespeeld. De gedachte, dat het misschien wel mee zal vallen, willen wij hier echter met klem bestrijden en wij adviseren de lezers slechts de gevolgen van deze natuurramp zo pessimistisch moge lijk op te vatten. De schade is enorm en moeilijk in een vaststaand cijfer uit te drukken. Maar het zal veelvouden van honderdmillioen gulden bedragen. De gebieden, die geïnundeerd zijn, hebben grote betekenis voor ons land. En wel in velerlei opzicht. In de eerste plaats is daar hun verzorgende taak. voor de voed selvoorziening. Op het gebied van de landbouw zijn bijv. de Zeeuwse eilanden bekend als leveranciers van uitstekende granen. Doch ook wat betreft de veeteelt hebben de getroffen gebieden hun eigen plaats. Wat denkt U bijv. van het belang der Zuidhollandse eilanden voor de melkvoorziening van Rotterdam, Dordrecht en omgeving? Ook de industriële activiteiten moeten worden genoemd. Mogen velen denken, dat de industrie zuiver plaatselijk georiënteerd is (in tegenstelling bijv. tot Twente en de Zaanstreek), dit gaat toch niet helemaal op. Er zijn takken van be drijvigheid, die in de afgelopen jaren hard hebben meegewerkt om de positie van Nederland in economisch opzicht te versterken. Daar de aandacht van Nederland en een gx'oot deel der wereld gericht is op de landstreken, die onder water staan, is het goed ze naar hun economische antecedenten te belichten. Wij zullen ons in dit artikel beperken tot het zwaar geteiserde Zeeland. Daarnaast agrarische industrie en andere nijverheid 0E OMVANG VAN DE OVERSTROMING ^eeland is sterk agrarisch ingesteld. Be halve de verbouw van granen (als tarwe, vlas, enz.) wordt de aardappelen-, peulvruchten- en suikerbietencujtuur in tensief beoefend. Bekendheid in binnen- en buitenland geniet vooral de zadenteelt. Bij dit veredelingsbedrijf komt het vooral aan op de kunde van de boerenstand. Als onderdeel van de landbouw neemt de fruitteelt een steeds grotere plaats in. In 1951 oogstte men meer dan 50 milliocn kg. hard fruit. Na de oorlog was men begon nen met het bouwen van nieuwe koelpak- huizen, teneinde er verzekerd van te zijn, dat het fruit tot diep in de winter gaaf bleef. Evenals in alle zeeprovincies zijn de kustplaatsen centra van visvangst. In Zee_ land wordt zovfrel de zee-, als kust- en garnalenvisserij beoefend. De grootste vissersplaatsen zijn: Vlissingen, Bre3kens, Veere en Arnemuiden. De visserij vormt voor deze plaatsen een belangrijke bron van inkomsten. In 1950 werd er voor f 7,3 millioen vis aangevoerd, welk bedrag in 1951 steeg tot f 8,1 millioen. Een bijzonderheid zijn dc z.g. vis- cultures. In Zeeland kweekt men nl. in grote vijvers oesters cn mosselen. Het buitenland neemt nagenoeg de gehele oesterproductie op. Van de 15 milliocn stuks verhandelde oesters ging in 1951 ruim 85 naar Bclgic, 3 naar Engeland, 5 naar Wcst- Duitsland, terwijl maar 6 in Neder land geconsumeerd werd. Dc mossc- lcncultuur doorstond in 1940 een ang stige tijd toen bleek, dal een ernstige ziekte onder dc mosselen een ware slachting aanrichtte. Deze werd in 1951 overwonnen en sindsdien waren de resultaten beter dan ooit. Dc waarde van dc aanvoer van bovenge noemde cultures was: In 1950: f 5,1 milliocn, in 1951: f 7,7 millioen. Welke industrie er zoal is Als takken van industrie, die ten nauw ste samenhangen met de agrarische struc tuur der eilanden, zijn opgekomen de con serven-, zuiker-, vlas- en zuivelindustrie. Zeeuws-Vlaanderen is het Zeeuwse cen trum van suikerbietenbouw. In 1951 wer den hier 219 millioen kg. beetwortelen lot suiker verwerkt, ziji.de 9 van de Ne derlandse productie van dat jaar. Ook andei'e industrieën treft men in Zeeland aan. Enige bx-anches zijn: kunst meststoffen, meel, textiel in Middelburg en Terneuzen; stijfsel en glucose in Sas van Gent; bakkerij-grondstoffen in Zie- rikzee en tenslotte de scheepsbouw in Vlissingen en Terneuzen. De maatschappij De Schelde, die nog meer nationale be kendheid kreeg doordat zjj Zondag per radio haar personeel opriep, heeft 4000 werknemers. Ongetwijfeld zijn er nog meer interes sante dingen over Zeeland te vertellen.! Bijv. over de haven van Vlissingen, waar vele zeeschepen olie en kolen bunkeren. In 1951 liepen ongeveer 1670 zeeschepen de haven binnen met een inhoud van 2 millioen B.R.T. Na de oorlog ontwikkelde zich een talc van bedrijvigheid, die grote proporties aannam, nl. 't vreemdelingen verkeer! De gasten zijn verrukt over het prachtige Zeeuwse land. Niet alleen land genoten komen in groten getale, ook de Belgen hebben blijkbaar een nieuw re creatie-oord ontdekt, gezien de vele Bel gische touringcars, die 's zomers in Zee land over de wegen snorren. De financiële schade De nood is hoog. Het is daarom be langwekkend, doch tevens ontstellend met het oog op een vooxdopige x-aming der sehado-cijfers, te lezen hoe gi-oot het i n- k o m e n in de provincie Zeeland is. Er valt uit te lezen, dat het lange tijd zal duren voordat deze provincie de ramp te boven komt. Dat heel ons volk noodge dwongen moet offeren tonen de nuchtere cijfers aan. De gegevens werden ontleend aan publicaties van het C.B.S. te Don Haag. Het jaar-inkomen van de provincie Zeeland bedroeg in 1946 bij een laatstge houden onderzoek -ï 204 millioen op een totaal van ongeveer 255.000 inwoners (dit inkomen opgevat in de zin van de beslui ten op de loon- cn inkomstenbelasting). Wanneer wij hier een schatting tegenover stellen van de directe schade voor de be woners van Zeeland, zijnde een bedrag van f 400 a f 500 millioen, dan kunnen wij ons een voorstelling vormen van de ar moede, die deze eens zo welvarende pro vincie tegemoet gaat. De watersnood heeft ons land voor vele problemen gesteld. De economische zullen zwaar gaan wegen. Het is daarom van harte te hopen, dat het buitenland ons zal steunen, zodat ook in dit jaar de spreuk „Luctor et Emei'go" bewaarheid moge worden. drie vrachtwagens met chauffeurs, vier personenwagens en vier bestelwagens ter beschikking gesteld. De vrachtwagens ko men vol met levensmiddelen naar ons land. Twee Amerikaanse firma's schonken elk 25 buitenboordmotoren van 25 pk. Per vliegtuig komen ze morgen op Schiphol aan. Een Noors vliegtuig ar riveerde in ons land met zes ton zand zakken. Met een vrachtboot komen nog eens 30.000 zakken. Het Noox'se Rode Kruis ontving reeds 400.000.voor hulp aan ons land. Honderden studenten in Oslo willen collecteren voor de slacht offers van de watei-snood. De Duitse grensstad Bocholt schonk 200 dekens. Kardinaal Spellman in New York maakte 15.000 dollars aan ons land over. Het Belgische Beneluxcomité zendt volgende week vier vrachtwagens dekens, matrassen cn levensmiddelen. De gemeenteraad van Coventry schonk f 30.000 voor de slacht offers. De Noorse spoorwegen vervoeren alle goederen voor het rampgebied gratis, Hoteliers in Lourdes willen wel 500 Neder landse kinderen onderdak verschaffen. Uit Finland komen: twaalf barakken voor 600 personen elk, 500 standaard gezaagd hout voor barakken en rondhout voor dijkrepara- ties. Zwitserland wil 1000 kinderen cn 50 tot 100 protestantse vrouwen opnemen. In Brazilië Is ruim f20.500 voor Nederland bij eengezameld. ;j« Morgen worden op alle openbare vervoersmiddelen in Stockholm collectes voor de slachtoffers van de ramp in ons land gehouden. De Finse regering schonk f 750.000. Uit Spanje arriveren van daag twaalf wagons vol met citroenen en sinaasappelen. Uit Buenos Aires zijn 680 deken cn 500 lakens verzonden. Uit Dene marken komen nog 175 kruiwagens en een partij spaden. Aarhuus schonk 1500 paar rubberlaarzen'en Frederiksberg barakken. De Italiaanse parachutisten willen hulp bie den. Genua wil 40 politiemannen en 20 spe cialisten voor'het reddingswerk zenden. Oostenrijk biedt boten aan met geringe diep gang. Zweden' heeft nog eens 4 beton molens toegezegd. Portugese glasblazers werken 2 uur over ten bate van de slacht offers. Griekenland wil krenten en wijn sturen. Israël heeft behalve sinaasappelen een zending kinderkleren gestuurd. Het Zwitserse Rode Kruis zond per vliegtuig 300 matrassen, 2000 lakens, 2000 dekens, 1000 slo pen en 500 kussens. De wereldfederatie van oud-strijders (meer dan 100 organisa ties) heeft een fonds voor slachtoffers van de watersnood in Nedei-land gesticht. Uit alle delen van de wereld komen hulpaanbie dingen van padvinders en gidsen in Den Haag binnen. De matrozen van een bij Schcveningen gestrand schip brachten £160 bijeen, jjj Gisteravond vertrokken uit Dene marken veertig trucks met 3600 broeken, 5100 jasjes, 2100 overjassen, 9600 gebruikte jasjes en 1200 dekens. De Westfaalse mijnen in Duitsland schonken 50.000 mar ken. :j<' Het binnenland Iielpt Groningen (stad cn provincie) bracht al meer dan 2.000,000 op. si; Rotterdam se beeldende kunstenaars willen wex-k- stukken afstaan. Baten naar het Rampen fonds. Arnhem zamelde ruim f 500.000 in. Ossendrecht, zelf zwaar getroffen, bracht toch nog het prachtige bedrag van ruim 5000 bijeen en de bevolking schonk bovendien kleren en schoenen voor hen, dje nog zwaarder werden getroffen. Het KVP-bestuur heeft zijn leden tot krachtdadige hulp aangespoord. Zeven schilders, die jn Tilburg exposeren, stel len ieder de opbrengst van een schilderij ter beschikking van het rampenfonds. Coca Cola schonk 100.000. De Oranje- vex-eniging te Lekkerkerk zal op 30 April geen Koninginnedag vieren. In plaats daarvan geeft zij 500 aan het N.R.F. Een orchideeënkweker veilde gisteren te Aalsmeer 50 stuks voor de slachtoffers. Opbrengst 2151,50. Ermelo 87.000. De KAB heeft een gift van f 150.000 geschonken. De opbrengst van de acties in Friesland, Groningen en Drente is al meer dan f 5.000.000. Ook Den Helder schenkt f 50.000 uit de gemeentekas. Haarlem: ruim 191.000. j|! De burgerij van Franeker zamelde 15.000 in. De ge meente doet er nog eens 20.000 hij. In verband met de noodtoestand: Militairen hoeven niet te komen Bericht voor alle militairen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953, voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen. In vei'band met de noodtoestand wor den de herhalingsoefeningen afgelast voor die oorlogsonderdelen van de Koninklijke Landmacht, 'die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen die nen te komen. Alle reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en dienst plichtige korporaals van de Koninklijke Landmacht, die een oproeping hebben ontvangen op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wa penen te komen en alle dienstplichtige korpoi-aals en dienstplichtige soldaten van de Koninklijke Landmacht, die een oproe ping hebben ontvangen op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wa penen te komen, behoeven aan deze op roeping geen gevolg te geven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3