HULP uit de Zaanstreek Nieuws uit Zaandam Ook van de gemeente Zaandam f 50.000 voor N.R.F. varjyPHONIST VORST houdt voorlopig aan «DEMONSTRATIE |w. KORVER FOTO KAT 2 Dagblad voor de Zaanstreek „De Typhoon" van Zaterdag 7 Februari 1953 Buitengewone raadsvergadering Bovendien GARANT voorf 107.000 hulp ZAANDAM. De gemeenteraad, gis-1 teravond in buitengewone vergadering bijeen, besloot met algemene stemmen ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds f 50.000 beschikbaar te stellen. Voorts is unaniem besloten, de gemeente garant te doen zijn voor de betaling van de uit gaven, die onder verantwoordelijkheid van B. en W. hoofdzakelijk door de Zaan- damse Gemeenschap zijn gedaan ten be hoeve van hulpverlening aan de getrof fen gebieden. Hiervoor zal de raad een nader te bepalen bedrag ter beschikking van B. en W. stellen. De tribune was voor deze gelegenheid bezet met dames en heren, die in het kader van de Zaandamse Gemeenschap leiding hadden gegeven aan de verschei dene hulpacties. Burgemeester W. Tho massen deelde de raad na opening van de vergadering het overlijden mee van de heer J. Pieters, voorzitter van Prot.-Chr.- fractie en verzocht zijn nagedachtenis en die van de rampslachtoffers te gedenken. De burgemeester zal tijdens de eerstvol gende raadsvergadering het verscheiden en de betekenis van de heer Pieters voor de raad releveren. In zijn toespraak tot de raad zei de burgemeester, dat het niet de eerste keer is, dat Nederland door een watersnood is getroffen. „Een overstroming behoort tot de gevaren, waaraan het Westen van ons land blootstaat. Gezien het feit, dat de hoogteverhouding tussen dijken en zee steeds ongustiger wordt voor het land is er de mogelijkheid, dat de zee te zijner tijd dit lage land zal terugnemen. Nu nog niet, want niet onherstelbaar is het verlies aan grond. Wel onherstelbaar is het verlies aan mensen. Het is ons on mogelijk voor de geest te halen wat deze mensen is overkómen. Wij moeten stellig het gevoel hebben, dat hier een deel van onszelf is verdwenen; de hartverscheu rende foto's en de artikelen over de ramp hebben er voor gezorgd, dat wij ons verwant voelen met de geteisterden. Wij hebben gezien hoe onze koningin en prinses Wilhelmina bezoeken hebben gebracht aan het rampgebied waardoor een gevoel van verbondenheid in het ge hele land is ontstaan; de terugkeer van prins Bernhard, die na zijn komst uit Amerika de functie op zich nam van voor zitter van het N.R.F. is een symbool van de eenheid van ons volk in deze dagen". Sprekend over de hulp uit Zaandam releveerde de burgemeester de hulpac ties. Begonnen is in de nacht van Zondag op Maandag met het zenden van zand zakken naar Texel, gevolgd door het zen den van brandweerauto's met lichtaggre- gaten voor Vlaardingen en Hellevoetsluis en het het telegram voor aanbod' van hulp aan Rithem, die niet behoefde te worden uitgevoerd, omdat dit dorp be houden was gebleven. Voorts wees de burgemeester op het laden van levens middelen in twee mosselschuiten voor Bruinisse. het uitvaren van de boot van de Havendienst en de collecte, die tót nu toe een totaal van f150.000 heeft opge bracht. De inzameling van góederen was een groot succes en het bevrachten van de Stong met levensmiddelen en een deel van de opgehaalde goederen was een daad van snel beleid. Het schip kreeg voor f96.000 mee. Brief uit Vlissingen Burgemeester Thomassen las een brief voor van zijn ambtgenoot te Vlissingen waarin deze als tolk van de Zeeuwen zijn dank uitsprak voor de grote materiële en morele steun. Het laden van het m.s. VIERDE AMBULANCE VERTROKKEN Zaandam. Opnieuw is een ambulance auto van de afdeling Zaandam van het Ned. Rode Kruis naar het Zuiden ver trokken. De equipe sxaat onder leiding van de heer M. Fluri, die reeds met een van de vorige ambulances naar de stand plaats Dordrecht was vertrokken. De heer S. Vet heeft zijn wagen voor deze vier de Zaandamse ambulance beschikbaar gesteld. Behalve de chauffeur zijn twee dames en twee heren mee. Er zijn vier brancards in de wagen aangebracht. Een ploeg voor aflossing staat klaar. Spes met manschappen, sloepen en bui tenboordmotoren werd geroémd als een uitstekend idee van een Zaandammer; voorts werd genoemd het zenden van een lichtbron naar Ouddorp, groot genoeg voor een totale verlichting van dit dorp. „Vele verenigingen en personen heb ben zich," aldus de burgemeester, „voor dit alles ingezet, maai' zonder Zaandam se Gemeenschap had nooit verricht kun nen worden wat er nu is gedaan. Dank moeten wij ook brengen aan de studen ten, de bedrijven, de arbeiders zowel uit de fabrieken als van de haven, de be zitters van vrachtwagens en vele ande ren." Een voorbeeld van hulpverlening: het personeel van het gemeentehuis nam voor f15.000 deel aan een spaarfonds, dat gedurende drie maanden zal bestaan. De bijstand aan de gebieden, verleend door Zaandam, kostte f 107.000, waarbij moet worden opgemerkt, dat de voor een civiele prijs gekochte zakken zullen worden betaald door Waterstaatsorganen. Ten aanzien van de adoptie van een ge meente in het rampgebied merkte de burgemeester op, dat na overleg met de Ver. van Nederlandse Gemeenten te zijner tijd bericht zal volgen. Noordhol land boven het IJ zal zo nodig een deel van het geteisterde gebied adopteren. Het ligt voorts in de bedoeling, een tweede inzameling in Zaandam te hou den als de eilanden zijn droog gevallen. Het was de heer J. Dorjee, nestor van de raad, die mededeelde onder de in druk te zijn gekomen van de hulp die Zaandam had geleverd. Hij meen de zeker namens de gehele burgerij te spreken als hij dank bracht aan allen die betrokken waren bij de organisatie. Uit naam van de gemeenteraad kon de heer Dorjee tenslotte mededelen, dat zo wel voor de f 50.000 als voor het voor schieten van de f 107.000 de raad zijn fiat wilde geven. Hierna is de vergadering gesloten. Advertentie l.M. BIJ DE OOGARTs geweest? Dan voor een bril naar één van de speciaalzaken van Meester-Opticien WORMERVEER: Zaanweg 105 ZAANDAM: Frans Halsstraat 45. Plaats geboden aan u1o-scholier en STREEK. De leraren, leerlingen en ouders van leerlingen van de U.L.O.- seholen te Zaandam, Zaandijk, Wormer- veer en Krommenie hebben onderdak en schoolruimte beschikbaar voor voorlopig veertig U.L.O.-leerlingen uit de geteister de gebieden, opdat deze jongens en meis jes, afkomstig uit de examenklassen, In de Zaanstreek hun studie kunnen voort zetten. Het aanbod is gedaan aan de Cen trale Evacuatiecommissie. Reeds heb ben zestig gezinnen onderdak aange boden. Afgewacht moet worden of van dit aanbod gebruik kan worden gemaakt, daar bekend is geworden, dat Noordhol land geen evacué's zal ontvangen. Dit briefje ontving Typhonist uit Koog aan de Zaan: „Mijn broertje en ik denken veel aan de kindertjes in Zeeland en Zuid holland. Wij willen zo graag wa.t doen. Op school hebben wij al geld uit onze spaarpot meegenomen. Wij hadden ever de honderd gulden op school A. Wij wil len zo graag kinderboeken ophalen. Wilt u in de krant zetten of alle kinderen in de Zaanstreek dit willen doen, omdat ik dit niet alleen kan doen. Want ik ben nog maar 8 jaar en mijn broertje is 6 jaar. Groeten van Jan en Robbie Stroo, Breestraat 12". Typhonist zou tot die twee jongens willen zeggen: praat er eens over op school met de onderwijzer, moge lijk, dat hij kan helpen bij de organisatie. Brief Uit Zuïd-Afrika kwam van Johan Ha- Personeel van de Kon. Ver kade Fa brieken N.V .te Zaandam en bijkantoren bracht f 15.000 bijeen voor het N.R.F. De directie legde hier een gelijk bedrag bij, zodat f30.000 is opgebracht. Het Zaans Vocaal Kwintet schonk f 75 aan het N.R.F. Ziektever. Samenwerking te Wormer- veer stort f 500 op de giro van het N.R.F. De heer G. Wobben, buikspreker-goo chelaar te Koog, stond gisteren f 234.51 aan het N.R.F. af: recette van zijn op treden in Purmerend. Het personeel van de N.V Relief- en Kunstdrukkerij Mercurius te Wormerveer werkt heden over voor het N.R.F. Door de directie is reeds een bedrag van f 500 In raadsvacature voorlopig niet voorzien Zaandam. Verwacht wordt, dat in de raadsvacature, ontstaan door het over lijden van de heer J. Pieters, voorlopig niet zal worden voorzien. De Prot. Christ, fractie zal vermoedelijk wachten tot na de gemeenteraadsverkièzingen. SPOED VERZOCHT Zaandam. Het bestuur var. de sectie Muziek van de Zaandamse Gemeenschap verzoekt verenigingen, die plan hebben deel te nemen aan het Zaans zangtour- nooi van deze sectie op 7 en 8 Maart, niet tot de laatste dag te wachten met in schrijving. De tijd van voorbereiding is niet groot, zodat dringend wordt verzocht het inschrijfformulier met inleggeld te zenden naar de heer M. J. van Keulen, P.' L. Takstraat 46, Zaandam. Voor leden P.B.B. Zaandam. Leden van de Plaatselijke Bond van Bejaarden kunnen Maandag 2.30 uur naar het Floratheater komen om de film van de overstromingsramp te zien. Gratis toegang op vertoon van lid maatschap. B. en W. hébben de beslissing verdaagd op een verzoek van Shell Nederland N.V. voor het plaatsen van een benzinepomp- installatie voor de fabriek van de N.V. Albert Heij-n in de Oostzijde. Bij de groep Rijkspolitie te Water uit Zaandam, die in de wateren rond1 Dordrecht opereert, hebben zich twee leden van het corps gevoegd. Het zijn de heren J. Kramer en J. Kuijpers. De op volgende week Donderdag ge stelde feestavond van de N.V.V.-Vrou- wenbond is tot nader te bepalen datum uitgesteld. Vannacht zelfs streng! goven Scandinavië bevindt zich een vrij krachtig hogedrukgebied dat geheel met koude luchtmassa's, die tot grote hoogte reiken, is gevuld. Uit Zuid-Zwe den worden minimumtemperaturen van 10 tot 20 graden onder nul gemeld en ook in Denemarken vriest het ongeveer tien graden. Deze koude lucht stroomt lang zaam uit over West-Europa. In ons land heeft het vannacht over het algemeen matig gevroren (min 5 tot min 10), maar op de Veluwe zijn plaatselijk minimum temperaturen van min 13 graden opge treden. De koude lucht veroorzaakte ook Aanhoudende vorst Weersverwachting, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: Opklaringen, maar ook enkele plaatselijke sneeuwbuien en hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. In de kuststreken lichte tot matige, elders in het land matige tot stren ge vorst. Het weer in de Zaanstreek Neerslag v. 8 tot 8 u. cm. sneeuw Max. temp. gisteren 1° C. Min. temp. afgel. nacht -4 °C. Grondvorst -6 °C. in Engeland en in Frankrijk, uitgezonderd ten. Aangezien er de komende nacht in Nederland weinig wind zal zijn en ook opklaringen worden verwacht, kan op verschillende plaatsen strenge vorst op treden, aldus het K.N.M.I, Bedrieger in de cabine Koog. De politie maakte tegen L. G. B., thans gedetineerd, proces-verbaal op we gens bedrog. B. was meegereden met een Zaanse chauffeur. Hij had deze man on der valse voorwendsels geld afgetroggeld. Zijn argument was nl., het te willen ge bruiken voor een goed doel. B. had het geld echter geheel te eigen bate aange wend. H. K. uit Zaandam kreeg een bon, omdat hij zonder rijbewijs een auto bestuurde. Vorige week Donderdag avond reed een vrachtauto een trottoir in onze gemeente stuk. Wie hierover in lichtingen kan verstrekken, geve daar van de politie kennis. Een zandschip liep vast op de sluisdeurendrempel bij de Kogerbrug. Toen het schip er vast zat, kon de brug daardoor niet omlaag, zo dat de politie het verkeer moest omleg gen gedurende de stremming. Een minderjarig meisje verliet de ouderlijke woning en ging naar Wormer. Haar va der ging echter naar de politie, die zorg de, dat de dochter weer thuiskwam. NIEUWE BEWONERS Zaandam. De afgelopen weken vestigden zich in onze gemeente de volgende personen: D. Bakker m.. Wageningen, naar Rusten burg 108; W. Buntsma gez., Krommenie, naar Westzijde 84: C. J. Burgerhoudt m„ Amsterdam, naar Cz. Peterstraat 68; W. van Elk m.. Boxtel, naar Skagerrak 16; A. Sui- demaVan Eijk v., Nieuwveen, naar ww achter Westzijde 119; T. de Gooijer—Gerssen v., Koog aan de Zaan, naar Kramerstraat 10; M. J. van der ZeeGorthuis v., Heemstede, naar Ruysdaelstraat 8; J, Haan m„ Breda, naar Rosmolenstraat 99; Gi J. Koelemeijer m., Spanbroek, naar Heijermansstraat 117; H. Kuit gez., Wormerveer. naar Anna Pau- lownastraat 17; M, C. ZonneveldLinssen v.. Nijmegen, naar ,Hogendijk 65; R. Mooi- broek v.. Assen, naar Bloemgracht 97; C. A. van Silfhout v., Apeldoorn; naar Stations straat 89; G. C. Tol v., Purmerend, naar Bloemgracht 60; C. P. van Veenendaal v., Utrecht, naar Ganzenwerfdwarsstraat 5; N, Weidema gez., Amsterdam, naar Oud-Saen- den 4; G. J. de Wit gez., Amsterdam, naar Heijermansstraat 95; G. de 'JongVan Wijk v.. Assen naar Golofkinstraat 38: J. G. Eij- benVan der Zee v., Heemstede, naar Oud- Saenden 6. Een bekend zaalhouder in Zaandam deelt mede, dat hij reeds Zondag, op de eerste dag van de ramp, zijn gehele zaal voor evacué's had opengesteld. Ter neuzen dankt Westzaan Westzaan. Burgemeester Vijl- brief deelde ons mede, te zijn op gebeld door burgemeester mr. P. H. W. F. Teilegen van Terneuzen ter gelegenheid van een raadsvergade ring in dit stadje in Zeeuwsch- Vlaandereni. De burgemeester deelde mee, dat het gemeentebe stuur van Terneuzen de ingezete nen van onze gemeente zeer dankbaar is voor de toezending van de twee auto's met kleding, dekking en schoeisel aan het be gin van deze week. Burgemeester Teilegen roemde de snelheid, waarmee alles was georganiseerd (uit onze gemeente kwam de eer ste hulp) en ook de goede kwali teit van de toegezonden goederen. Verscheidene slachtoffers zijn. reeds ruimschoots van kleding voorzien en talrijke anderen ook uit de omgeving van Terneuzen kunnen nog worden geholpen. overgemaakt, zijnde het afgestane loon, alsmede een zeer ruime bijdrage van de directie. Het ligt in de bedoeling alsnog twee avonden over te werken t.b.v. het N.R.F., waarbij de directie het aldus ver kregen bedrag zal verdubbelen. Het personeel van Machine- en con structiewerkplaats fa. Jb. Teer Jbzn. te Koog werkt deze en volgende week over voor het N.R.F. Het personeel van de Eerste Zaanse Cartonnagefabriek te Westzaan schenkt een dag loon, welk bedrag door de direc tie met nog een dagloon wordt aangevuld. Het personeel van de Fa. Gebr. De Jong te Westzaan gaat overwerken voor het N.R.F. Biljartclub De Viersprong organiseert onderlinge wedstrijden. Hieraan zijn at tracties verbonden, die geld opbren gen. Dit geld komt ten goede aan het N.R.F. Bij de Z.G. kwam voor het N.R.F. nog f 300 van de Vereniging ter bevordering van de ijssport (ijsbaan bij de Bernhard- brug) binnen. De opvoei'ing van Vadertje Langbeen voor de leerlingen van de R.K. Huishoud school „Sancta Maria" gaat Woensdag door. Op Donderdag 12 Februari 's avonds half acht zal in het R.K. Verenigingsge bouw Oostzijde 33, een tweede opvoering plaats vinden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het N.R.F. Kaarten a 75 cent verkrijgbaar aan de school, Oost zijde 28. Gezamenlijke kerkdienst in Westzaan Westzaan. Morgenavond 7 uur is er in het kader van de Algemene Gedenkdag een gezamenlijke kerkdienst in de Doops gezinde kerk Zuid. In deze dienst zullen ds. J. Wieringa en ds. N. van der Veen de prediking verzorgen. Ds. H. F. de Gier en de heer Alb. Spaargaren zijn de litur gen in deze kerkdienst. Voor alle belang stellenden rijdt een bus, die 's avonds half 7 van de hoek WeiverMiddel ver trekt. Deze bus zal daarna nog via het Zuideinde naar Nauerna gaan, waar de vertrektijd op tien vcor 7 is gesteld. Het bestuur van de Speelterreinenver eniging Noord heeft besloten de propa- ganda-avond, die op Donderdag 25 Fe bruari was vastgesteld, uit te stellen tox een nader te bepalen datum. Deze avond zou worden belegd om de kas te verster ken. Men achtte het niet juist in deze tijd, dat elk bedrag voor het N.R.F. moet worden besteed, een andere actie te voe ren. Voor de schaakcursus kwamen geen opgaven binnen. Dit betekent niet dat het bestuur de hoop opgeeft een derge lijke cursus te organiseren. Aanmeldin gen kunnen nog steeds worden gericht tot de heer C. Westrik, Parkstraat 24. De damcursus begint Maandagavond half 7 in gebouw Concordia. Het pakhuis van brandstoffenhandelaar Kesselaar lijkt op een opslagplaats van lompen en oud papier. De drie jongens, Anton Visser, Wim Wijnands en Anton van Oostbree, haalden voor het N.R.F. al grote voorraden vodden, papier, flessen en oude metalen op. Zij werken ook over, want 's avonds moeten de voorraden wor den gesorteerd. De heer Kesselaar wil wel eens een vracht lossen, zodat de volgen de week de eerste opbrengst van deze in zameling kan worden gemeld. zekamp, 19 Fórtstreet, Van der Bijlpark, een oplossing van de Kerstpuzzle, die eertijds in ons blad stond. Johan loste die op, kleurde het gehele geval en schreef er dit bij: „Mag mijn tekening in de Westzijde voor het raam hangen alstu blieft, dan kunnen mijn vriendjes het zien. Want toen we nog in Holland woon den, gingen wij altijd kijken mij vriend jes heten Piet Joosten en Jan Roozema ik lees altijd kapie wij hebben vandaag de krant gekreegen daarom ben ik te laat. De hartelijke groeten van Johan Hazekamp". Aldus Johan, die tot voor enige maanden met vader en moeder op de Herengracht in Zaandam woonde. Ty phonist brengt hem en zijn gehele familie bij deze de groeten over en hij zal dit zeker ook doen uit naam van Piet en Jan. Papier In Krommenie liep een kind papier op te halen voor de rampgebieden en nadat deze jongen de zaak had verkocht zei hij: „Maar ze krijgen niet alles, want dan hadden ze de dijken maar sterker moe ten maken". Zodat hij er nog een paar snoepcenten aan heeft overgehouden. Hetgeen in het algemeen te betreuren is en ten aanzien van dit kind in 't bijzon der een tragisch geval moet worden ge noemd. Zo jong en al zo cynisch.... Bootjes Een bewoner van Zaandijk vroeg gis teravond door de telefoon hoe het moge lijk is, dat in Amsterdam zelfs nu nog reeksen rondvaartboten liggen, plat boomde schepen, die toch zeker nuttig werk hadden, kunnen doen bij het red den van mensen. Ja.... wat moet men daarop zeggen. Er zijn, voor zover be kend, wel rondvaartboten naar het Zui den gevaren. Dat er niet meer waren is mogelijk te berederferen. Misschien ook 'niet. Wel snel was het aanbod van een Zaandamse zaalhouder, die reeds Zon dagmiddag bekend maakte, dat hij zijn zaal voor evacué's beschikbaar stelde. Hij was sneller dan menig ander met hulp. Advertentie l.M. t Wij houden Dinsdag 10 en Woensdag 11 Februari a.s. op veelvuldig verzoek weer met'het bekende Weeftoestel Columbus" ■3V ZUIDDIJK 16, TELEF. 3064 Tj Het enige adres in de Zaan- streek voor de echte Engelse rr Smyrna-wol. f2,p. 100. gram f.2.35 p. 113 gram Voor de zieken Zilverpapier enz, van Jacob Bakker, Prin senstraat, Jacob Buis, De Wetstraat, Berta Bakker, Burg. ter Laanplantsoen, Elly Spits, Pr. Hendrikplantsoen, Zaandam. Van wie? Hannie Nel, Rozengracht 64, vond een rood-wit-blauw wantje; Van Heusden, Kon. Williamstraat 12, een roodwitte Noorse want; bij Offenberg, Westzijde 70, ligt al enige da gen een fietssleuteltje; Tiny Meulenkamp, Belgischestraat 58c. een rood portemonnaie- tje en een sjaal; Schram, Kokspad 10, een hondenpenning; Jan G. Timmerman, Ged. Gracht 24, een blauwwitte want; Willy Meijer, Schiermonnikoog 37, een paar leren wanten waarin een paar grijze wanten; bij de fa. Kok, Blekerstraat, ligt een tasje waar in een kous op pennen en een knot wol, gevonden op straat door een van de em ployes. Allen Zaandam. Verliezersfront Robby Zomer, Herengracht 25, verloor een meelzakje; Eckhart, Krimp 8, een zijden sjaal; Gerda Meester, Westzijde 250, een zwart gymschoentje. Allen Zaandam. Advertentie l.M. WESTZIJDE 77 b 'N FOTO IS ALTIJD 'N DANKBAAR GESCHENK KAPPIE EN HET GEHEIM VAN DE ANNA-DIRKJE (11) „Wanneer de Kraak nu maar wat harder voer!" dacht de Maat, terwijl hij droevig naar het schip keek. „Maar het is net of Kappie niet wil. Hij moest eens weten, hoe erg het is om op een spookschip te varen. Het komt na tuurlijk, omdat hij het allemaal onzin vindt. Maar ik weet zeker, dat het zo is.Wat zouden dan anders die witte schimmen zijn, die ik af en toe op de brug zie? Dat zijn de stuurman en de kapitein Hij steunde kreunend het hoofd in de. handen en sloot de ogen. Daardoor zag hij niet, dat er een kleine sloep langszij voer. De motor van dat vaartuigje was afgezet en een gestalte roeide geluidloos nader. Diezelfde gestalte trok zich even later behendig aan de verschansing van de Anna-Dirkje op....

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2