MORGEN HERDENKING DER DODEN f- •filet.. en weer wordt het zondag evacuatie-* Is nu goeddeels voltooid met uitzondering van Schouwen - Duiveland, waar trouwens het zwaartepunt ligt. Een 8000 mensen moeten, veelal met tegenzin, dit noodgebied verlaten. Brabant, Utrecht en Zuidholland zijn de op- vangprovincies. Dinsdag is de evacuatie voltooid. maatregelen*' Regering heeft toestand volkomen in de hand en treft, wars van ambtenarij, allerlei soepele maatregelen om getroffenen te helpen. Daar van getuigen de uitkeringen voor slachtoffers. dijkherstel: Met de binnendijken is men overal al bezig. De militairen verlenen daarbij krachtige medewerking. Weldra zal het dichten der gaten en het verdreven van het water gigantische allure aannemen. De Ned. Heide Maatschappij levert enorme partijen materieel: draglines, kipkarren, smalspoor, kipauto's. Er is maar één parooldijken dicht. Daarvoor zal alles moeten wijken. Dat tunnelplan nen e.d. in uitvoering jaren worden vertraagd door deze ramp is duidelijk. hulp. De stille hoop dat de Ver. Staten in de bres zullen springen wordt wer kelijkheid. Die steun zal niet gering zijn. Maar onverminderd blijft eigen plicht bestaan nu en in de toekomst grote offerzin te tonen. De materiële schade, direct en indirect, zal een milliard ver te boven gaan, het menselijke leed is daarnevens onzegbaar groot. Gedenken wij morgen dit laatste vooral. 1372 DODEN Dit nummer Belasting aftrek '52 of '53 GRENZENLOOS BRUTAAL Hoe grootvader zijn kleinkind op dak in leven hield EISENHOWER benoemt hulpcommissie 8e Jaargang No. 2435 Zaterdag 7 Februari 1953 Uitg Siictiung .ut iypnouu Bar Westzijde 35. Zaandair TelefooD 2641 (drie lijnen Redactie na 18 uur: 249L 329 (K 2982). 582 (K 2990) 306 (K 2984) 4025 boofdredac tie '1085 Bankrelatie: Do Twentsche Bank Zaandam en Postg 91910. Bijkantoor Wormerveer. Zaanweg 67 TeL 81603 Oplaag 13.300 ex. Dagblad voöimaanstreek Abonnementspr. Dij vooruit betaling f 0.45 p. week, f 1.90 per maand, f5 65 per kwar taal, losse nummers 13 ct. Advertenties 1-15 mm f3.10 elke mm meer f 0.20 Familieber f 0.20 per mm. Raketjes t.m. 3 regels f 1.10 elke regel meer f 0.30. Ove rigens volgens contract-tar. (waarin opgenomen de Zaanlandse Courant, De 7000, De Zaanstreek en het Wormer en Jisper Advertentieblad) Hoofdredacteur: C. MEIJER T4"et totaal aantal genoteerde slacht offers bedraagt thans 1372. Uit de volgende plaatsen kwamen nog mel dingen binnen: Krimpen aan de IJsel 4; Dordrecht 1Kerkwerve 3; St. Philips- land 8; Zuidland 1. Uit de ons thans ter beschikking staan de gegevens blijkt, dat de meeste slacht offers gevallen zijn op het eiland Goeree en Overflalckee, nl. 433. Over de andere eilanden en gebieden zijn de cijfers als volgt: Tholen304 Brabant 1117' Hoekschewaard 144 Schouwen-Duiveland 115 Noord-B.eveland 41 Voorne Putten27 Zuid-Beveland 26 Zuid-Holland 18 Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 12 IJsselmonde 10 St. Philipsland 9 Noordholland 6 Walcheren 5 Alblasserwaard 4 Land van Heusden en Altena 3 Tiengemelen 2 Beijerland2 Aangespoeld van elders 24 BIJNA 17 MILLIOEN VOOR N.R.F. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag van f 16.900.000 geteld- Onverlaten: In Rotterdam is een 27-jarige matroos, die tijdens de waters nood in de Maasstad (Zondagmorgen jl.) 20 pakjes sigaretten uit een sigarenzaak stal, tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Een 25-jarige arbeider uit Vlaardingen, die rubberlaarzen voor de hulpverlening te eigen bate aanwendde, kreeg 5 maanden. Beiden werden onmid dellijk gevangen gezet. Paleis: H.M. de Koningin heeft een gedeelte van het paleis Noordeinde in Den Haag afgestaan aan het Rode Kruis om als klerendepót dienst te doen. |-|it nummer staat uiteraard nog in het teken van de overstromingsramp.. Om be grijpelijke redenen hebben wij rubrieken als Filmkijker uit piëteit achterwege gelaten. Wat wij niet kunnen negeren is de mate loze verschrikkng, zij het, dat wij er naar streefden die sober weer te geven. In dit nummer treft men o.a. aan: Foto's: Nog eenmaal een bladzijde met beelden uit het rampgebied (pag. 3). Kerkdiensten: Wij vonden drie geestelijken gaarne bereid ons voor te be reiden op de bezinning van morgen (pag. 4). Economie: De betekenis van het over stroomde gebied voor onze samenleving (pag. 4). Reportage: Een onzer verslaggevers was met tekenaar M. Oortwijn op Goeree- Overflakkee, waar de meesle slachtoffers vielen (pag. 5). Rampenfo nds Onze sportredactie stelde een prijsvraag samen. Doet er allen aan mee, niet alleen wegens de aantrekke lijke prijzen (kaarten interlandwedstrijden) maar vooral met het oog op het doel. (pag. 6). Alleen postabonné's mogen de waarde van 25 cent in postzegels insluiten. Alle an deren sluiten een kwartje in. Be s p i e g e 1 i n g Hoe wij ons voorstel len de wrede overgang van zonnig leven in mateloos leed (pag. 7). ROUWEN MET DE VLAG HALFSTOK De burgemeesters van Amsterdam en Den Haag hebben bepaald, dat morgen van alle gemeentelijke gebouwen de vlag halfstok moet hangen. Zij wekken de di recties van kantoren, instellingen, win kels en magazijnen en de burgerij op ten teken van rouw eveneens de vlaggen halfstok te hijsen. (Jammer, dat er op dit punt geen een stemmigheid bestaat. Van de regerings gebouwen waait het dundoek namelijk NIET halfstok. Laat de Zaanstreek, al thans de burgerij, het voorbeeld van de hoofdstad volgen. - Redactie) Giften en goederen: De giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, die ingevolge een besluit van de regering tot elk bedrag van het inkomen of de winst mogen worden af getrokken, komen ten laste van het in komen of de winst over het jaar 1953, tenzij een belastingplichtige bij zijn aan gifte over het jaar 1952 het schriftelijk verzoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 te mogen aftrekken. Dit geldt eveneens voor goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van wa tersnoodslachtoffers worden afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampen fonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk), niet alleen voor de heffing van de loon belasting, maar ook voor de heffing van de vereveningsheffing buiten aanmerking worden gelaten. BIJNA 300 DODEN IN ENGELAND In de Engelse overstroomde gebieden is men nog bezig met het zoeken naar doden. Volgens de niet-officiële schatting is het aantal slachtoffers nu 290. Van het eiland Canvey worden nog 950 personen vermist. Men gelooft, dat de meesten hunner naar familie en vrienden in Lon- deh zijn gegaan. Totaal zijn er in het Engelse kustgebied 500 gaten in de zee wering geslagen. Volgens voorlopige telling zijn 12000 schapen, 2500 runderen, 700 varkens en 800 stuks pluimvee omgekomen. Rampgebied GEEN kijkgebied T\e i-egering doet een dringend beroep op het publiek zich niet onnodig naar het rampgebied te hegeven. Met name kijklus- tigen en personen, die familieleden of be kenden in het rampgebied willen opzoe ken, of willen trachten aldaar inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulp verlening en de herstelwerkzaamheden belemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun voornemen, hoe begrij pelijk op zichzelf ook, geen gevolg te ge ven. De politie heeft opdracht met ingang van vandaag deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampge bied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstel werkzaamheden voortgang kunnen heb ben en verkeersopstoppingen worden voorkomen. De regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle mede werking zal willen verlenen, zodat even tuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer achterwege kunnen blij ven. Zwitserse „geluksketting"- De Zwitserse „geluksketting" ten bate van de slachtoffers van de Ne derlandse overstroming heeft reeds 1.792.000 aan Zwitserse francs opge bracht. Deze geluksketting bestaat uit een fonds gevormd door tele- foonabonné's, die hun bijdrage tele fonisch op kunnen geven. DRINGEND HOUT NODIG De directeur van het Staatsbosbeheer, de Nederlandse Vereniging van Bos- eigenaren, de Algemene Vereniging In lands Hout en de Nederlandschc Heide maatschappij verzoeken dringend leve ringen van hout voor de getroffen gebie den via de normale kanalen te doen ge schieden. Aparte acties kunnen de afleve ring en de kwaliteit ongunstig beïnvloe den. Curacao: 1.551.000! Curasao heeft totaal thans f 1.551.000 ter beschikking gesteld. Dit is meer dan vijftien gulden per hoofd. De actie wordt voortgezet. Dieven in rampgebied: De burgemeester van Middelharnis heeft medegedeeld, dat dieven een gren zenloze brutaliteit ten toon spreiden. In een geval werd de deur uit een woning gezaagd en werden uit deze woning een aantal sieraden en een gouden horloge en voorts enige kleren gestolen. Een an der geval betreft de diefstal van een ge slacht varken, dat door de watersnood om het leven was gekomen. De burge meester heeft de rijkspolitie nu opdracht gegeven bij nacht af en toe schijnwer pers te richten op de in of nabij het ver dronken gebied staande verlaten wonin gen om zodoende eventuele dieven op heterdaad te kunnen betrappen. De politierechter te Middelburg heeft een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden opgelegd aan een man uit Hontenisse, die zich had schuldig ge maakt aan het zich toeëigenen van aan de dijken aangespoelde goederen, afkomstig uit de geteisterde gebieden. In de gemeente Reusel (N.-B.) heeft de rijkspolitie een echtpaar aangehouden, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de noodgebiden. Dit geld werd echter ten eigen bate aangewend. Zij zullen voor de officier van justitie te Den Bosch wor den geleid. Zondagse pudding meegenomen gen der meest ontroerende verhalen ver telde de leidster van een tijdelijk kinderverzorgingscentrum in Brabant. Een oud grootvadertje uit Zeeland had slechts een kleinkind en de Zondagse pud ding kunnen redden. Enige dagen lang heeft hij op een dak de zuigeling gevoed en in leven gehouden met door hem voor gekauwde pudding, totdat redding op- daagde en men hen naar Breda bracht. De baby is kerngezond en grootvader is gelukkig. Hij heeft nog steeds iets om voor te leven. Oude Tonge: Hier rijdt nog een en kele auto. De wagen rijdt gratis zolang de benzine strekt. Geld telt niet meer. Mens lievendheid en onderlinge steun zijn de enige positieve waarden in dit zwaar ge troffen dorp. De Prins: Ook gisteren heeft prins Bernhard practised de gehele dag boven de geteisterde gebieden gecirkeld. Van daag trekt de prins er weer op uit met zijn helicopter. Emigranten: Totaal 700 gezinnen (2300 personen) in de noodgebieden ston den op de nominatie te emigreren. Ruim 200 personen stonden al vertrekklaar. Al len zullen volledig worden geholpen. Dansen: De federatie van dansle- raren heeft haar leden verzocht in ver band met. de gedenkdag morgen alle festiviteiten achterwege te laten. Tegen de gewone danslessen bestaat bij de fe deratie geen gezwaar. Wegenwacht: De wegenwacht werkt voor een groot deel in het ramp gebied en verricht daar uitstekend werk. De veelzijdige opleiding van de „pech- bestrijders" blijkt nu pas van grote waarde. Oude Tonge: Vele honden wor den doodgeschoten, omdat de dieren aan de cadavers knagen en daardoor een ge vaar vormen, dat nog kwaadaardiger is dan het water. Hellevoetsluis: Hier is een evacuatiebureau opgericht, dat toezicht zal uitoefenen op degenen, die Goeree Overflakkee willen betreden of daar al verblijven. Verblijfsvergunningen zullen worden uitgereikt. Huizen: Een aannemersfirma in U- trecht heeft een blok van viér woningen aan het rampenfonds aangeboden. Voor getroffen gebieden: President Eisenhower heeft een kabinetscommissie ingesteld, die plannen zal maken voor hulp aan de door de overstroming getroffen gebieden in West-Europa (met inbegrip van Groot-Brittannië). In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het kabinet eenparig van oordeel is, dat het Amerikaanse volk de getroffen gebieden wenst te helpen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van Buitenlandse Zaken. Leden zijn Charles Wilson, minister van Defensie, Ezra Benson, minister van Landbouw en Harold Stassen, directeur van het bureau voor de wederzijdse beveiliging. De commissie heeft opdracht de feiten na te gaan en aanbevelingen te doen omtrent de wijze, waarop de slachtoffers geholpen zullen worden. Tentoonstelling: Het bestuur van een in Maart te houden landbouw tentoonstelling in Verona (It.), waaraan Nederland ook deelneemt heeft laten weten, dat de verschuldigde standhuur van Nederland (f 1780') bestemd kan worden voor de slachtoffers. Organisatie: Het departement van Maatschappelijke Zorg bemiddelt m moeilijkheden. Toen bekend werd, dat in Zeeland ambtenaren tekort waren, wer den onmiddellijk enige groepen uit Lim burg gerecruteerd, waar deze overtollig waren. V er kiezingen: Vandaag wordt in 's Hertogenbosch een vergadering ge houden om na te gaan wat gedaan moet worden met. het oog op de gemeente raadsverkiezingen. Gebrek: In de noodgebieden bestaat een groot gebrek aan lieslaarzen en rub ber handschoenen. De voorraad is uitge put. Zaanse gift Zaandam. Directieleden, bedrijf en per soneel van Albert Heijn N.V. hebben f35.500 bijeengebracht en gestort bij de Z. G. De Belgische socialistische pers uitte gisteren critiek op koning Boudewijn, die na zijn bezoek aan de getroffen gebieden in België naar de Rivièra is vertrokken om zijn griep kwijt ta raken. Met de ..Fairsea", die vermoedelijk op 11 Februa ri in ons land aankomt, keren 68 Neder landse emigranten uit Australië terug De Nederlandse kustvaarder „Westland", onderweg van Brunsbuettel naar Kings- ley, is reeds 14 dagen zoek. De beurs voor meubelen en woningtextiel zal van 9 t.m. 13 Februari in de Jaarbeursge bouwen aan het Vredenburg te Utrecht worden gehouden. De Nederlandse re gering heeft besloten twee goederenwa gons vol fruit en groenten te geven voor verdeling onder de Oostduitse vluchtelin gen in West-Berlijn. De AVRO schrijft ter gelegenheid van het 30-jarige bestaan in Juli a.s. drie prijsvragen uit op het gebied van muziek en hoorspelen. De Engelse bladen deelden gisteren onder grote koppen mee, dat in Engeland Duit se piloten zullen worden opgeleid in het kader van een militaire samenwerking. De Amerikaanse organisatie voor vluch telingen heeft gisteren in Genève een ohèque van 102.350 dollars (bijna f 400.000) overhandigd t.b.v. de vluchtelingen uit Oost-Europa. Een Japans passagiers-, schip is vergaan: 67 mensen vonden de dood in de golven. Amerika verhoogt de invoerquota van kaas met 15°.'o, in het belang van de wereldhandel. Ten bate van het Belgische Roode Kruis zal een reeks speciale postzegels worden uitge geven met de beeltenis van prinses Jo sephine Charlotte. Veertig communis ten zijn in Westduitsland gearresteerd, die beschuldigd worden van lidmaatschap van illegale organisaties. Gistermid dag heeft koningin Juliana de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en Harold Stassen, directeur bureau wederzijdse beveiliging, in Den Haag ontvangen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1