Beroep op het sociaal gevoe jNare dagen Overweegt Eisenhower een volledige blokkade van de Chinese kust? Chinees voorstel M Russische veiligheidsdienst arresteert vier spionnen Geheime vijandenvan het volk f Verdrijf de periodieke pijnen yen dat lome, lusteloze gevoel^ Ldirect en afdoend meteen paarJ €r'SIoo^n: Het spoor van het zwaarcL Emigranten terug uit Australië Tot nu toe 264 doden Ned. Heide Maatschappij zond niet te schatten aantal zakken Ook draglinesbulldozerssmal spoor en kipkarren Op vele scholen spontane inzamelingen georganiseerd Foster Dulles enStassen hebben schade bestudeerd ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Nationalisten weipen vlugschriften uit op het vasteland De republikeinse voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van liet Amerikaanse Huis van x\fgevaardig- den, Dewey Short, heeft gisteren in een vraaggesprek verklaard, dat hy gelooft, dat president Eisenhower een volledige marineblokkade van China overweegt. Admiraal Radford. opperbevelhebber van de marinestryclkrachten in de Stille Oceaan, zou de commissie Donderdag verzekerd hebben, dat er slechts „ge ringe kans op oorlog" met de Sovjet- Unie bestond, indien er een blokkade zou worden ingesteld, aldus Short. Radford. die een voorstander is van een blokkade van China, verblijft thans in Washington voor het voeren van be sprekingen. Short geloofde, dat de pre sident „naar hem luistert". De afgevaar digde was voorts van mening, dat het Congress een blokkade zou steunen en elke andere stap van Eisenhower „om in de gehele wereld tot het offensief over te gaan". Short deelde mede, dat Radford voorstander is van een blok kade, waardoor ook onderzeeboten zou den worden geweerd van de Chinese kust, en van het zenden van meei' marine-uitrusting naar dc Chinese na tionalisten op Formosa. Hij weigerde zich er over uit te laten, hoever de steun van Amerikaanse marine-eenhe den aan eventuele nationalistische aan vallen op het vasteland zou moeten gaan. Overigens overwegen de Chinese na tionalisten op Formosa zelf ook een blokkade van de Chinese kust. Men is van mening, dat zij vooralsnog landingen op beperkte schaal op het continent zullen uitvoeren, maar dat deze acties zich zullen uitbreiden, wanneer er op dit punt overeenstemming wordt be reikt met de V.S. Waarnemers zijn van mening, dat daaruit echter nieuwe con flicten kunnen voortkomen. Intussen hebben vliegtuigen van na tionalistisch China in de nacht van Don derdag op Vrijdag twee millioen vlug schriften boven het vasteland van China uitgeworpen, waarin de bevolking wordt meegedeeld, dat de nationalisten thans vrij zijn de onder communistisch be wind staande gebieden aan te vallen. Dese zomer Centraal- Afrikaanse federatie? Het definitieve plan voor de federatie van de Centraal-Afrikaanse Britse ge bieden Zuid-Rliodesia. Noord-Rhodesia en N'yasaland is Donderdag te Londen gepubliceerd, alsmede een rapport van de conferentie die vorige maand oyer dit onderwerp is gehouden. De Britse regering hoopt dat de eerste gouver neur-generaal van de federatie in Au gustus ai geïnstalleerd 2al kunnen wor den. Het orgaan van de Russische communistische partij, „Pravda", heeft hekend ge maakt, dat vier Russen, onder wie een vrouw, zyn gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor vreemde mogendheden. De betrokkenen worden de „geheime vijanden" genoemd, voor wie de Russen voortdurend op hun hoede moeten zijn. heeft, waardoor minstens twee Russi sche burgers werden opgehangen, en na door de Amerikanen speciaal getraind te zijn. als gerepatrieerde naar de Sov jet-Unie is teruggekeerd. In het ijzer ertscentrum Krivoi Rog in de Oeral had hij via een aantal misdadige elementen inlichtingen verzameld, evenals de ove rige gearresteerden. oet men Tsjoe-en-Lai's verklaring, dat Sovjet-China en Noord-Korea bereid zijn onmiddellijk een wa penstilstand te sluiten en de regeling van het vraagstuk der repatriëring van krijgsgevangenen tot later uit te stellen beschouwen als een prompte reactie op president Eisenhower's besluit om de neutralisatie van de Chinese nationalis tische strijdkrachten op Formosa op te heffen? De hypothese is verleidelijk. Haar grootste bekoring bestaat hierin, dat zij zou doen geloven, dat de Chinese communisten zich zodanig in het nauw gedreven voelen, dat zij zich genood zaakt achten een uitweg uit de impasse te zoeken en tegelijkertijd hun gezicht te redden. Als dat ware, zou de nieuwe politiek van de Amerikaanse regering ongedacht snel een resultaat opleveren, dat ruimschoots zou opwegen tegen de risico's ervan. Vooralsnog echter lijkt het niet heel erg waarschijnlijk, dat men deze uitleg moet geven aan Tsjoe-en-Lai's wapenstil- standsaanbiéding. Het is duidelijk, dat Sovjet-China zich bezwaarlijk ernstig bedreigd kan voelen door het vooruit zicht van raids door de nationalistische Chinese strijdkrachten tegen het Chi nese vasteland. Voor een invasie, die ten uitvoer gebracht zou moeten wor den over een stuk zee van enkele honderden kilometers breed. komt veel meer kijken dan Tsjang Kai Sjek ook maar kan hopen bijeen te brengen. Alleen, in Siert het communistische regiem in China door andere oorzaken reeds aan het wankelen zou zijn gebracht, zou Tsjang Kai Sjek in de gelegenheid zijn daarvan profijt te trekken. En nu spreekt de propaganda-afdeling van de nationalistische regering op Formosa weliswaar van 580.000 georganiseerde anti-communistische guerillastrijders. die reeds actief bezig zouden zijn met opera ties tegen de communistische strijd krachten. zomede van maar liefst ver scheidene duizenden mobiele eenheden van verschillende sterkte, die op hei vasteland opereren, doch het is voorals nog de vraag, of heel die indrukwekken de anti-communistische strijdmacht in communistisch China ergens anders be staat dan in de verbeelding van nationa listen op Formosa. Feit is in elk geval, dat men tot nu toe van de aanwezigheid er van weinig of niets heeft gemerkt. Men heeft zelfs niet gemerkt, dat het regiem van Mao Tse Toeng er iets van gemerkt heeft. Het is dus moeilijk aan te nemen, dat de regering van Sovjet-China plotseling in haar schulp zou kruipen nu zij heeft vernomen, dat de V.S. Tsjang Kai Sjek hebben medegedeeld, dat hij voortaan op eigen gelegenheid en verantwoording mag proberen zijn communistische te genstanders het leven zuur te maken. In Amerika legt men er thans de nadruk op, dat president Eisenhower's besluit vooral bedoelt onzekerheid teweeg te brengen in de communistische gelederen. Daartegenover zou men wellicht de stel ling kunnen plaatsen, dat het wapen stilstandsaanbod van Tsjoe-en-Lai dt bedoeling heeft politieke onzekerheid teweeg te brengen in de gelederen van de Verenigde Naties. De wapenstilstandsonderhandelingen in Pan-Moen-Jom zijn. zoals men weet, afgestuit op de kwestie van de repatri ëring der krijgsgevangenen. De Verenig de Naties willen de krijgsgevangenen vrijlaten zelf te beslissen of zij naar hun land willen terugkeren of niet. Sovjet- China en Sovjet-Rusland eisen, dat zij gerepatrieerd zullen worden ongeacht de vraag of zij zulks wensen of niet. Schijn baar opent het nieuwe voorstel van 'Tsjoe-en-Lai de mogelijkheid om deze impasse te omzeilen. Maar wat is de werkelijkheid achter deze schijn? Door zonder meer in te gaan op dit aanbod zouden de Verenigde Naties zich bereid verklaren een wapenstilstand te sluiten zonder dat voldaan is aan hun essentiële eis. dat ie krijgsgevangenen vrij zullen mogen gaan waarheen zij wensen. Maar juist daardoor zouden zij bij latere on derhandelingen op dit punt hun positie verzwakken. Betekent Tsjoe-en-Lai's aanbod echter, dat Sovjet-China niet meer vast houdt aan de gedwongen repatriëring van allo krijgsgevangenen, dan zou inderdaad het laatste beletsel voor het sluiten van een wapenstilstand zijn weggenomen Maar dan ontstaat ook een situatie, die voor de bij de oorlog in Korea betrok ken Westelijke mogendheden onvoor ziene gevolgen kan hebben. Want klaar blijkelijk zijn de Chinese communisten volstrekt niet bereid zomaar bakzeil te halen. Zij hebben bij monde van Tsjoe- en-Lai te kennen gegeven, dat na het sluiten van de wapenstilstand bespre kingen geopend zouden moeten worden over de krijgsgevangenen en over ..andere problemen" in het Verre Ons ten. Wat zijn die andere problemen? Zeker behoren daartoe de officiële er kenning van de communistische Chinese regering, de toelating van communistisch China tot de Uno en de toekomstige sta tus van Formosa. Gezien de verschillen de standpunten, die de in Korea verbon den mogendheden op deze punten innemen, zouden de Chinese communis ten. eenmaal de Koreaanse oorlog beëindigd, gemakkelijk de Engelsen en de Amerikanen tegen elkaar kunnen uitspelen. En in Peking en in MoBkou redeneert men wellicht, dat dit perspec tief „vaut bien un armistice". Door Amerika getraind Dit bericht is kennelijk dc eerste offi ciële reactie op de oproep tot grote waakzaamheid, die het lid van het Pre sidium der Russische communistische partij. Michailov, op 21 Januari tijdens een rede by de herdenkingsplechtigheid van Lenin's 29e sterfdag, heeft gericht tot het hele Russische volk. De eerste gearresteerde is S. D. Goere- vich, die ervan beschuldigd wordt de communistische partij te hebben mis leid door mede te delen, dat hij in 1927 het Trotsky-isme had afgezworen, ter wijl hij nog tal van relaties bleek te onderhouden met deze kringen. In 1939 zou hij voorts contact hebben gezocht met een vreemde inlichtingendienst en sindsdien als „onverbeterlijke vijand van het Russische volk" een vreemde mogendheid als spion gediend hebben. Een van zijn voornaamste medewerk sters, die thans ook gearresteerd is, is E. A. Taratoeta, een voormalig ambte nares van de Russische Academie van Wetenschappen. Zoals men zich zal her inneren, werden eind Januari door de „Iswestia" reeds onregelmatigheden bij de Academie gesignaleerd. E. A. Ta ratoeta zou ten behoeve van Goerevich documenten hebben gestolen en „licht gelovige arbeiders" hebben uitgehoord. De derde gearresteerde is K. F. Ro manov. die als voorzitter van het „Krachtkartel" een grote som gelds uit de staatskas had gestolen en zich twee jaar voor de politie schuil heeft weten te houden. Daarna zou deze „anti-Russische, nationalistische trots- ky-ist" inlichtingen hebben verstrekt aan buitenlandse spionnen. De „Prav da" benadrukt, dat hij met medewer king en door de lichtgelovigheid van Russische burgers zich twee jaar aan zijn gerechte straf heeft kunnen ont trekken. Uit dit alles blijkt volgens het blad ook, dat de buitenlandse spi onagediensten van misdadigers ge bruik maken. Hij werd aangehouden op het ogenblik, dat hij zijn inlichtin gen aan een spion wilde overhandigen. De vierde arrestant tenslotte is een zekere T. A. Sas, die in de oorlogsjaren als spoorwegarbeider naar de Duitsers is overgelopen, voor de Gestapo gewerkt Advertentie S. Wanneer Er win dc gezanten van Bor Khan de grote burchtzaal binnen leidt, wacht Eric hen reeds op, De oude jager Alström is hem mopperend komen ver wittigen „dat er een stelletje vreemde snoeshanen, een soort gezanten, als ik me -niet vergis" is aangekomen. Vol koninklijke waardigheid ziet Eric hen naderen. De drie mannen blijven staan, als de koele, grijsblauwe ogen van de Noorman hen onderzoekend opnemen, en zelfs Tsacha wendt zijn blik of. Nederig ontbloot hij het hoofd. Fadirzegt Erwln opgewonden, „deze mannen heb ik in Het bos gevonden. Ze dachten, dat u in een tent woonde en eitn bijzonder zwaard had, maar Doch met een vriendelijk gebaar legt Eric zijn zoon het zwijgen op. „Het lijkt mij, dat onze bezoekers beter voor zichzelf kunnen spreken," zegt hij droog. „Weest gegroet, reizigers. Wat brengt u naar de burcht van Eric de Noorman?" „Groot is onze vreugde u te aanschouwen, o machtige Khan van het dappere volk-dat-de-zec-bevaart," lispelt Tsacha glimlachend. „Wij zijn slechts nederige slaven van onze grote meester Bor Khan, voor wiens adem de Steppe beeft, Bor Khan zendt ons tot. u, om zijn stem te zijn, die van vriendschap spreekt, en zijn hand, die u een geschenk aanbiedt." Hij uienkt de krijger naderbij, die de valk op zijn met leder geschoeide hand houdt. „Aanschouw de lleveltngsvogel van Bor Khan, de beheerser der lucht, die slechts doodt en jaagt voor koningen. Onze meester schenkt hem u „Ik houd niet van doden en jaag slechts, wanneer de honger mij dwingt," zegt dc Noorman often. Doch zeg uw meester dank voor dit geschenk. Alström." hij wendt zich tot de oude jagerdie de valk met onverholen argwaan opneemt, „breng deze man naar de stallen en wijs hem een plaats, waar hij het dier kan onder- brengen, Morgen zullen wij zien, welke jacht Bor Khan zijn vogels laat uitvoeren." Hij kijkt dc oude man na, die onder het gemompel van „nieuwerwetse onzin! Wie heeft 'er nu ooit van jagende vogels gehoord! Aanstonds vragen ze me noa de honden vleugels aan de poten te binden!" de valkenier het vertrek uitleidt. Dan wendt Eric zich opnieuw tot Tsacha, Er is iets in de glimlachende Kirgies, dat hem niet bevalt, doch hij is te hoffeliik, om clil openlijk te tonen en vraagt: „Wat wenst gii verder van mij, o vreemdeling van de Steppe „O Khan, wiens oog van macht spreekt, wat kan een nederige slaaf anders wensen clan in uw aanschijn neer te buigen," spint Tsacha met een ootmoedig lachje. „Wie lean meer wensen dan u te aanschouwen, o zon van het Noorden „Misschien kunt ge onze gasten enkele Noorse zwaarden tonen, heer zegt een zachte vrouwenstem achter hen, „Ik vernam van Pum-Pum, dat hun wensen vooral naar een. oud zwaard uitgaan." Tussen de weggeschoven gordijnen is koningin Wlnonah te voorschijn getreaen en werpt Tsacha een ijskoude blik toe. Vele gevallen van heimwee Met de „Fairsea", die vermoedelijk in de avond van 11 Februari in ons land uit Australië zal terugkeren, komen in totaal 131 passagiers mee. Daaronder be vinden zich terugkerende emigranten; n-1. 40 eenheden (gezinnen met en zon der kinderen, en enkelingen). Zeven eenheden komen hier een verlof door brengen, de overigen 33 eenheden met in totaal 51 personen kan men beschouwen als mislukte emigranten. Voor dat mislukken zijn vaak tal van re denen te noemen. De Nederlandse emi gratie-autoriteiten zullen deze gevallen kunnen bestuderen, teneinde oorzaak en gevolg vast te stellen, alsmede lering voor de toekomst op te doen. Onder de mislukte emigranten bevin den er zich 25 die 2 tot 6 maanden in Australië vertoefden De overigen waren er van 1 tot 2 jaar. Er zijn vele gevallen van heimwee. Andere gevallen wijzen op weinig activiteit, geen aanpassings vermogen. gebrekkige kennis van En gels. In het algemeen kan niet worden gezegd, dat de terugkerende emigranten zijn mislukt door de indertijd moeilijker wordende economische omstandigheden in Australië. Speciale maatregelen van ziekenfondsen De Ziekenfondsraad maakt bekend: Geëvacueerde ziekenfondsverzekerden, die m een plaats vertoeven met het vooruit zicht daar een zekere tijd te zullen blijven, wordt aangeraden, zich bij een ziekenfonds in die plaats te laten inschrijven. De Zie kenfondsraad verzoekt aan de ziekenfondsen, deze personen met direct-ingaande rechten en zonder beperkende voorwaarden toe te laten. De Raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle 'n- geschreven geëvacueerden een zo ruim mo gelijke geneeskundige verzorging dienen te garanderen. Met name kunnen opnemingen In ziekenhuizen op grond van sociale in dicatie voorlopig voor rekening van de fondsen geschieden. Voor het geval, dat een geëvacueerde ver zekerde een bijbetaling zou moeten doen. verzoekt de Ziekenfondsraad aan de fond sen, die bijbetaling voorlopig voor hun re kening te nemen. De ramp in Engeland 30.000 vluchtelingen De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyve, heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de overstromingsramp in Engeland tot nu toe 264 slachtoffers heeft geëi9t. Volgens onofficiële cyfers zou dit aan tal echter nog wel tot 377 oplopen. Het aantal geëvacueerden bedraagt 30.000 Er worden nog bfjna 1000 mensen ver mist. Ruim 56.000 hectare land zijn verloren gegaan. Een groot deel daarvan zal echter dit jaar af weer oogst op kunnen leveren, mits het zeewater tijdig ge loosd kan worden. Er zijn 2500 koeien, 12,000 schapen, 8.000 kippen en 700 var kens omgekomen. Chuter Ede, voormalige Labour-mi nister van Binnenlandse Zaken, heeft verklaard, dat Engeland en Nederland lotgenoten zijn in de overstromings ramp: „In sommige opzichten verklaart dit de aard van de verwoesting hier. wanneer een op dit punt zo wetenschap pelijk en bekwaam volk als het Neder landse door deze ramp is overweldigd. De Nederlanders hadden zeeweringen aangelegd, waarvan men had gedacht, dat zij, afgezien van sabotage, volkomen ondoordringbaar zouden zijn voor de aanval van de zee," aldus Ede. Staking in de haven van New York „Queen Mary" kan niet meren De bemanningen der sleepboten, die in de haven van New York dienst doen, zijn sinds een week in staking. Hierbij hebben zich Donderdag uit soli dariteit de havenarbeiders aangesloten. Het scheepsverkeer in de haven van New York dreigt hierdoor verlamd te worden. De vereniging voor handel en indus trie te New York heeft president Eisen hower Donderdag gevraagd te trachten een einde te maken aan de staking in de haven. Door de vereniging werd ge zegd dat de staking een gevaar voor de internationale handel is. De burgemeester van de stad, Impel- litteri, verklaarde dat stookolie, dat in normale omstandigheden met schepen werd aangevoerd, schaars begon te worden. De Britse „Caronia" is Woensdag nacht tegen de pier gebotst, omdat zij zonder sleepboothulp moest binnenva ren. De „Queen Mary" heeft een poging om te meren moeten opgeven om dit gevaar te voorkomen. Het schip ligt nu midden in de haven voor anker. Te Arnhem, hoog en droog, ver van het verdronken gebied, is in het hoofdge bouw van de Nederlandse Helde Maatschappij een organisatie uit de grond ge stampt, welke ten doel heeft, redders, dijkherstellcrs. strijders op diverse fronten van de rampstreken en de randgemeenten van onmisbaar materiaal te voorzien. Hier tracht men vraag en aanbod met elkaar in evenwicht te houden; de vraag, vaak een dringende bede of een rauwe kreet, het aanbod, meestal indrukwekken de bewijzen van mcdeleve». Nu is de Heidemaatschappij zover, dat als ergens dringend behoefte is aan zandzakken, laarzen, schoppen, kruiwagens, draglines, kipkqrren, ryplaten, kipauto's, smalspoor, bulldozers, stormlantaarns, dekzeilen, enz., zfj weet, waar dat te krijgen is en in samenwerking met andere instanties ervoor zorgt, dat het komt op de plaat6 waar men er met smart op zit te wachten. toeval wilde, dat de Algemene Vereni ging van Zakkenhandelaren haar zetel heeft te Arnhem. Deze organisatie werkte niet alleen voorbeeldig mee, maar zij bleek bovendien uitstekend ge documenteerd en kon nauwkeurig op geven, waar voorraden zakken aanwe zig waren. Ook van organisaties als het Rode Kruis werden zakken aangeboden en uit het buitenland, o.a. door de Amerikanen van Duitsland uit, werden ook zakken aangevoerd. Het werd een sneeuwbal. Na de 50.000 zakken voor Walcheren vroeg West- Brabant om zakken en thans is het aan tal dat dank zy de bemiddeling van de Heide Maatschappij van leveranciers naer de rampgebieden werd gezonden, niet meer te schatten. En het bleef niet by zakken. Schoppen en kruiwagens werden gevraagd, er bleek behoefte aan klein materiaal als stormlantaarns en laarzen, de laatste dagen steeds meer aan groot materieel. Een zestigtal drag- Het bloedvatenstelsel van de mens is een geslo ten systeem, in het centrum waarvan zich hêt hart bevindt. Deze zuig-pers- pomp stuwt het bloed via de grote liehaamsslagader en zijn vertakkingen naar de netten van haarvaten, van waaruit het weer wordt ver zameld in de aders, die samenkomen in de onderste en bovenste holle aders, en deze monden op hun beurt uit in de boezems van het hart. De kringloop van hel bloed is ononderbroken - ge sloten - als er nergens een verwonding bestaat. Een prikje of sneetje in de huid, waar dan ook. opent enkele haarvaten. Dc ontstaande bloeding is maar van korte duur: de haarvaten trekken samen, het bloed stolt en de gaatjes In het systeem zijn weer dicht. Een diepe ver wonding kan zeer lang en hevig bloeden, zeker wan neer een slagader is gemo lesteerd. Indien echter de Eerste Hulpverlening goed gebeurt: afbinden van het getroffen lidmaat en/of een stevig drukverband, dan is de kans op doodbloeden uiterst klein. Niet zelden toch wordt het leven van een mens door acuut bloedverlies bedreigd, met name als ge volg van inwendige verbloe ding «maagzweer, darmge zwel, miltbreuk) en grote uitwendige blessures (onge lukken, oorlogsverwondingcn e.d.) Dê chirurgen zijn welis waar in staat om de meeste lekken en gaten in het bloed vatenstelsel te repareren, maar dergelijke ingrepen kosten tijd. en elke minuut kan bepalend zijn voor de levenskansen van de leeg bloedende patiënt(e>. Dc di recte uitvoerbaarheid van een bloedtransfusie is daar om een eerste vereiste. Waar moet dat bloed vandaan ko- men? De méeste mensen rnakèn zich over deze vraag pas zorgen als hun eigen leven op het spel staat. We moeten echter wat breder denken en iets meer sociaal gevoel opbrengen. Als Uw kind of echtgenoot in bloed- nood verkeert, zult U onge twijfeld onmiddellijk bereid zijn een halve liter van Uw eigen voorraad ter beschik king te stellen. Men vergeet echter te gemakkelijk, dat een donor (bloedgever) aan bepaalde eisen moet beant woorden: hij moet zeLf ge zond en in goede conditie zijn, de bloedgroep passend bij die van de patiënt, bo vendien moet de donor op het gewenste moment be reikt kunnen worden. In de practijk blijken deze voor waarden vrijwel nooit alle tegelyk vervuld. Een mo dern geoutilleerd ziekenhuis beschikt dan ook over een hoeveelheid reservebloed, de zogenaamde bloedbank, waaruit, indien nodig la minute, geput kan worden. Vanzelfsprekend behoeft de ze bloedbank regelmatige aanvullingen. Daartoe is op vale plaatsen in Nederland een algemene bloedtransfu siedienst in het leven geroe pen. Tot op heden is er geen wet, die elke burger verplicht van tijd tot tijd Grote medewerking ondervonden Het is begonnen met zakken, vertelde ons de heer E. Wijnbergen, inspecteur van de Heide Maatschappij. Maandag morgen kwam de eerste aanvraag uit Walcheren om zakken binnen. De 50.000 gevraagde zakken waren direct bij elkaar en werden verzonden naar het vliegveld Valkenburg om te wor den uitgeworpen. Intussen was een skelet-organisatie opgezet met de inspecteur te Breda als voorpost. Technische mensen in andere gebieden werden naar bedreigde gebie den gestuurd. Spoedig was zeventig man van deze technici, allen in staat om leiding te geven, beschikbaar. Over al werden zakken verzameld, in de eerste plaats werd een beroep gedaan de zakkenhandel. Het gelukkige een bepaalde hoeveelheid bloed aan de gemeenschap af te staan. De sociaal inge stelde mens voélt echter wel de morele verplichting zulks v r ij w i 11 i g te doen. Hij wendt zich tot de dichtstbij zijnde bloedtransfusiedienst, wordt gekeurd en krijgt een donorkaart, indien hij ge schikt bevonden wordt. Als zijn gave gewenst wordt, krijgt hij een oproep. Men verwachte voor deze dienst vaardigheid geen andere be loning dan de dankbaarheid van een onbekende zieke medemens, kosteloos perio diek gezondheidsonderzoek, en een blijk van waardering in de vorm van een oorkon de of een medaille in brons, zilver of goud al naar ge lang het aantal keren, dat de gever zijn bloed heeft afge staan. Ziehier, broodnuchter, een beroep op Uw naasten liefde. Als oen pater op het punt staat naar de missie te ver trekken, zal hij geneigd zijn over leeuwen en tijgers, ty phus en cholera te praten, en een meelijwekkend beeld van de arme zwartjes te schilderen, teneinde zijn reis kosten en bouwstenen voor het nog niet bestaande kerk- je-onder-de-palmen bijeen te krijgen. Meer dan eens komt het voor. dat de dappere man, nog vóór hij op Uw gemoed heeft gewerkt, de open hand over de preek- stoelrand steekt. Deze laatste methode moest voor alle ge- zonddenkende en -voelende mensen voldoende zijn. In dien de plaatselijke Vincen- tiusvereniging de nodige geldmiddelen mist om haar schitterend werk te kunnen voortzetten, moeten door gaans allerlei hartverscheu rende details over de ge zinstoestanden van verpau perde parochianen worden uitgeschreeuwd, en dan nog trillen eerder de kerkpilaren mee dan de kille harten van de beminde gelovigen. Een enkel regeltje in Sursum Corda zou alle geheime beursvakjes moeten openen; de donderpredikanten kon den in dat geval op hogere doelen mikken dan op van zelfsprekendheden. Het ware mogelijk ge weest U een indruk te geven van de zenuwslopende span ning in een operatiekamer tijdens de wanhopige pogin gen om een haast doodge bloede sterveling uit zijn be wusteloosheid op te wekken, en met U de onstuitbaar wentelende secondenwijzer langs de klokkeplaat te vol gen gedurende de kwartie ren. dat de patiënt steeds bleker wordt en de fles transfusie-bloed op zich laat wachten. Dit is overbodig als men zijn meest-beminde evennaaste op die operatie tafel denkt. De bloedtrans fusiedienst geeft aan iedere sociaalvoelende mens de ge legenheid zyn idealisme om te zetten in daden, die de portemonnaie onberoerd la ten en aan een willekeurige medemens iets schenken, dat kostbaarder is dan de verza melde schatten van koning Salomon: het leven. J. M. Medeleven met Nederland in Engeland Regering verwijst helpers naar Nederland (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, Vrydagavond. De Nederlanders in Engeland zyn druk bezig met het Inzamelen van kleding en beddegoed en gelden onder de Nederlandse kolonie in de Engelse hoofdstad. Naar heden verluidt, heeft het hiertoe opgerichte comité, waarvan onze ambassadeur mr. Stikker erevoorzitter is, vandaag reeds enige tienduizenden guldens ontvangen. De gemeente Coventry heeft haar bijdrage van dertigduizend gulden, waarover wy reeds eerder hebben bericht, aan de ambassade gezonden. De Nederlandse ambassade ontvangt talryke brieven van Engelse verpleegsters, die aanbieden naar Holland te gaan om te helpen. Ambassade te klein Er komen ontroerende brieven binnen van Engelse scholen De rector van een gymnasium in Zuid-Engeland zond veer tig gulden, een som welke op eigen ini tiatief en geheel spontaan was bijeenge bracht door de leerlingen. Een meisjes school zond een hoeveelheid snoepgoed voor kinderen in Holland. Een aantal scholen heeft via 'n intermediair bericht dat dc ouders van de kinderen gezamen lijk bereid waren onderdak te verschaf fen aan duizend Nederlandse kinderen uit de door dc watersnood getroffen ge bieden. Er komen vele particuliere aanbiedin gen binnen van Engelsen, die bereid zijn Nederlandse kinderen onderdak te ver schaffen. De bijdragen die op de ambas sade worden ontvangen variëren van postwissels voor één gulden tot zeer grote bedragen. Vele bijdragen zijn ano niem. Een Engelsman zond een bijdrage naar de ambassade en schreef in een begeleidende brief dat hij goen enkele relatie met Holland had. doch dat hij Jood was en graag een land hielp dat altijd zijn deuren had opengesteld voor vluchtelingen en vervolgden. Wij hebben een aantal van deze brieven gelezen, en het is ontroerend te zien hoe de Engelsen meeleven, van kinderen tot volwassenen. Het Nederlandse consulaat, gelegen onder de kanselarij van de ambassade bij Marble Arch, kon de van zowel Nederlandse als Engelse zijde gezonden gaven bijna niet meer verwerken, en men moest de voormalige ambtswoning van de Nederlandse ambassadeur, die momenteel leeg staat, gebruiken als op slagplaats. Dames van de Nederlandse kolonie sorteerden de giften- Neder landse rederijen vervoeren ze naar Holland. De Engelse Quakers zonden dertien zakken met dekens en lakens. De Amerikaanse ambassade te Londen zond een grote hóeveelheid lakens en dekens. Er kwam een dame het consu laat binnèn met twee gloednieuwe de kens welke zij enige huizen verder speciaal voor het doel had gekocht. Doch de Engelsen gaan verder. Wij vernamen uit welingelichte bron, dat de voormalige Britse gezant in Nederland, Sir Nevil Bland, bezig is een oproep te organiseren aan zijn Engelse lanilgenoten 1 om bij te dragen tot hét Nederlandse Rampenfonds. Het Britse ministerie van Financiën heeft zijn medewerking be loofd ter assistentie in het overmaken van de gestorte sterling. Dit zelfde mi nisterie heeft doen weten dat het spe ciale faciliteiten zal verlenen aan Engel se particulieren die geld wensen over te maken aan vrienden in de getroffen ge bieden in Nederland. Doch het meest nobele gebaar van En gelse zyde is gemaakt door de regering, die via de betrokken afdeling by het ministerie van Binnenlandse Zaken ant woordt op vragen vanuit het buitenland hoe men Engeland kan helpen door te doen weten dat men in Engeland dank baar is voor aanbiedingen doch van me ning is dat Nederland zwaarder getrof fen Is en dat het derhalve wenseiyk ls de hulp voor Nederland te reserveren. lines ging naar het Westen en tien bull dozers. Twintig kilometer smalspoor en 400 kipkarren kwamen uit de Noord- Oost-polder. Ook is getracht rijshout te bemachtigen, maar dit bleek zeer schaars. „De medewerking van de zijde van fabrikanten, handelaars, eigenaars enz.", zeide de heer Van Wijnbergen, „is prachtig. Men biedt aan tegen kost prijs, tegen verlaagde prijs en gratis". Oostenrijks staatsverdrag Plaatsvervangers in Londen bijeen Voor het eerst sedert twee jaar zijn de plaatsvervangende ministers van Buiten landse Zaken van Amerika, Engeland, Frankryk en de Sovjct-Unic gisteren in Londen bijeen geweest om te spreken over het Oostenryks staatsverdrag, dat een einde moet maken aan de bezetting en dat liet land weer volledig zelfstan dig moet maken Het was de 259e keer, dat een dergciyke conferentie werd ge houden. De bijeenkomst heeft drie uur ge duurd en heeft tot geen ander resultaat geleid, dan dat de plaatsvervangers Maandag weer bijeen zullen komen. De Russische ambassadeur in Londen, Andrei Gromyko, die de Sovjet-Unie op deze conferentie vertegenwoordigt, wei gerde te spreken over het vorig jaar Maart door de Westelijke drie ingedien de „verkorte verdrag", dat voorstelt, de bezetting op te heffen en Oostenrijk alle tijdens de oorlog in Duitse handen gevallen bezittingen terug te geven. De Westelijkee geallieerden hadden dit „verkort verdrag" voorgesteld om uit de Impasse te komen, die veroorzaakt was door de Russische eis tot 150 millioen dollar Oostenrijkse herstelbetalingen. De Amerikaanse vertegenwoordiger stelde voor dit punt voorlopig te laten rusten, mits Rusland positieve voorstel len had. Gromyko bleef hierop het ant woord schuldig. Men zal nu gaan praten over het oorspronkelijke ontwerp-ver- drag, dat meer dan vijftig artikelen om vat. Uitvoer bloembollen niet belemmerd Terugslag in de omvang van de uit voer van landbouwproducten van het oogstseizoen 1953 is niet te ontgaan, daar productieve landbouwgebieden door de ramp zijn getroffen. Het is daarom van betekenis, dat de uitvoer van „niet getroffen" producten zo min mogelijk belemmering onder vindt. Van talrijke buitenlandse af nemers blijkt thans navraag naar de leveringsmogelijkheden van bloembol len binnen te komen, ondanks het feit, dat de bloembollencentra niet in de getroffen gebieden zijn gelegen. De uit voer van bloembollen kan natuurlijk normaal voortgang hebben en Neder land hoopt dat met verhoogde afleve ringen aan het buitenland te mogen bewijzen. Liturgische weekkalender ZONDAG 8 Februari: Zondag Sexagesima; Mis v. d. dag; 2 H. Joannes de Matha; Cre do; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; paars. MAANDAG: H. Cyrillus, bisschop, belij der, kerkleraar; Mis In medio. 2 H Apollo- nia: Credo; gewone prefatie; wit. DINSDAG: H Scholastics, maagd; Mis Di- lexlsti; gewone prefatie; wit. WOENSDAG: Verschijning v. O. L. Vrouw; eigen Mis; (Haarlem: 2 voor de bisschop); Credo; prefatie v, O. L. Vouw; wit. DONDERDAG: H.H. 7 Stichters v. d. Or de der Scrvieten. belijders: eigen Mis; ge wone prefatie; wit VRIJDAG: Mis v. Zondag Sexagesima; 2 tot alle heiligen; 3 voor alle overledenen; 4 naar keuze; gewone prefatie: paars. Haar lem: H. Amandus. bisschop, belijder; Mis Sacerdotes tui; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; wit. ZATERDAG. Mis v. O. L. Vrouw op Za terdag; 2 H. Valentinus; 3 tot de H. Geest; prefatie v. O. I,. Vrouw: wit, ZONDAG 13 Febr.: Zondag Quinquagesi ma; Mis v. d. dag; 2 H.H. Faustinus en Jo~ vita; 3 tot alle heiligen; Credo; prefatie v. d. H, Drievuldigheid; paars. Vanmorgen om half tien hebben John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, en Harold E. Stassen, de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid (M.S.A.), met hun medewerkers, in de Super - Constellatlon. waarmee zy gisteren ge komen waren, ons land verlaten op weg naar Brussel. Alvorens zich naar het vliegveld te begeven, légde de heer Foster Dulles voor dé pers de volgende verklaring af: „Ik wil mijn warmste dank en waardering tot uitdrukking brengen voor de zeer gastvrije ontvangst, die Stassen en mij in Nederland is bereid. Wij hebben .het bemoedigend gevon den waar te' kunnen nemen, dat hier evenals in de andere hoofdsteden, die wij hebben bezocht, het concept van een Europese verdedigingsgemeenschap door uw leiders en volk wordt be schouwd als de meest effectieve ma nier om vrede en veiligheid voor ons allen te waarborgen. Tijdens ons kort bezoek hebben wij zeer vruchtbare besprekingen gevoerd met Nederland se autoriteiten over onderwerpen van gemeenschappelijk belang. Deze be sprekingen. die zich over een uitge breid gebied uitstrekten, hebben gro telijks bijgedragen lot dc kennis, die dc heer Stassen en ik hebben vér- gaard. Tot de Onderwerpen, die van onze ge- dachtenwisseling deel hebben uitge maakt. behoorde de heldhaftige poging van uw regering tot het lenigen van het lijden, door de catastrofale overstroming veroorzaakt. Wij hebben reeds verslagen bestudeerd over de omvang van de schade en zullen die zo meteen zelf daarover vliegend nog persoonlijk in ogenschouw kunnen nomen. In de wor steling na deze jongste tegenslag zal de rustige onverzettelijke wil van het Ne derlandse volk de overhand nemen, zo als in het verleden al zo dikwijls is ge schied," aldus Foster Dulles.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4