Sociale, financiële en bestuurs- problemen hopen zich op f D Overweldigende blijken van medeleven IN DE NEDERLANDSE ANTILLEN IS RUIM ÉÉN DRIEKWART MILLIOEN BIIEEN r Inler-departementa le braintrust is thans hard aan het werk Gangmaker om in ambtelijke chaos orde te scheppen Eenheidsuitsetten Strijd met tij 'en tijd Zwaargetroffen Oude Tonge begraaft zijn doden A J Totaal Rampen fonds thans 16,9 millioen Giften Rampenfonds BELASTINGFACILITEITEN STERK VERRUIMD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 (Van onze Haagse redacteur) Het ministerie van Economische Zaken heeft contact opgenomen rnet de industrie. Het ligt in de be doeling voor de getroffenen een heids-uitzetten te gaan fabriceren. Tot deze uitzetten zullen behoren: een volledige huisraad, een keuken- uitzet, linnen, glas en serviesgoed. Men onderzoekt thans hoeveel ge dupeerde gezinnen een dergelijke to tale heruitrusting nodig hebben. Treinverkeer DordrechtRotterdam weer normaal De treinen op het baanvak Dordrecht —Rotterdam rijden weer volgens de normale dienstregeling. Evenwel moet een achttal treinen tot nader order uit vallen. De stations kunnen hierover in lichtingen verstrekken. Het treinver keer tussen Roosendaal en Zevenber gen is vandaag 13 uur over dubbel spoor normaal hervat. Terwijl in de noodgebieden mei bewonderenswaardige moed en uithoudingsvermogen heldendaden worden verricht bij het redden van mensen en het dichten van gaten in dijken, concentreert zich in het regeringscentrum in Den Haag een geheel andere bezigheid, die eveneéns direct met de ramp ie maken heeft. Daar zijn allerlei in stanties bezig dm degenen, die als slachtoffers gered zijn uit hei water, verder sociaal, hygiënisch en materieel ie verzorgen. Daarvoor heeft zich een groep van de hoogste ambtelijke functionarissen, een soort braintrust uit de departementen, bijeengevoegd, onder de naam „coördi natie-commissie". Alle departementen, die met de ramp en haar gevolgen ie maken hebben, zijn er in vertegen woordigd. (Vervolg van pag. 1) Wij kunnen zijn standpunt begrijpen, want de uren dat wij hem en zijn man nen hebben gadegeslagen, hebben in ons 'n diepe bewondering doen groeien. Dij ken bouwen in dit weer. zonder ophou den, is een ondraaglijk werk Het vordert uren en dagen en alleen al één uur hier in de eindeloze verlatenheid van het vasteland. Tholen schijnt een eeu wigheid. Dan komen daarbij de 'trieste mislukkingen. De zwaar geladen schui ten, die men met moeite en levensge vaar het stuwendewarrelende gat in stuwt en die juist op het critieke ogen blik eruit schieten en zinken terzijde van de dijk. Dra is er de strijd tegen dat overmachtige gevoel van hulpeloos heid. De noodzaak om de niet deskundi ge dijkwerkers te overtuigen dat men moet doorgaan. Doorgaan ook als men uren en uren zand stort, zonder dat men klaarblijkelijk vordert. Dan worden er sterke mannen gevraagd. Mannen, die sterker zijn dan het weer. het water, het tij en de medemens. Mannen, die de stemming op peil kunnen houden. Die ook de ploeg, aangevreten door kou en teleurstelling, in beweging kunnen hou den als de koffie uitblijft, omdat ergens een stommeling van een chauffeur op een smalle dijk kunststukjes heeft willen uitvoeren en daarmee het schaarse ver keer voor uren ontivrirht. En als de koffie eindelijk komt en de ploeg een ogenblik in rust neerzinkt, dan moet hij er weei zijn. Want. hier on het water kan niet worden geschaft. De mannen zijn nat bezweet Het eindeloos sjouwen en beulen legen wind en storm in vergt het uiterste van hun krachten. Als zij gaan zitten, siort het werk in- een. Gebrek aan schuilketen zou ziekten veroorzaken en daarom geldt er maar één bevel: voort, voort! Doorwerken tot de aflossing komt. En ook dit is 'n pro bleem. Heel deze strijd tegen het water Immers is geïmproviseerd. Hij wordt uit gevochten met talloze vreemden en in hoog tempo Want de. zestiende Februari dreigt. Het komt ctus wel eens voor. dat de aflossing niet komt. Dat zii te laat is. dat zij verdwaalt, d3t zij wordt opgehou den door .ongelukken, kleine doorbra ken etc, In dat geval kan de ploeg dan niet weg, Dan moet ze doorwerken. Heel de nacht desnoods bij het licht van en kele schijnwerpers, die dijk en water verdoezelen tot een onheilspellende een heid. Neen, voor deze dijkenbouwers past niets dan groot respect. Zij verrichten allerbelangrijkst werk. Zij doen het goeddeels voor niets en als straks op 16 Februari het sein „alles veilig" kan worden gegeven, dan is dat hun werk. St. Philipsdorp vermorzeld Voorlopig echter is het zover nog niet. Zeelands dijken zijn als aangevreten door een wolf. Het aantal gaten is nau welijks te tellen, en waar even een gat gedicht kan worden, daar begint een tweede, zo mogelijk nog triester werk. Ook dit hebben wij gezien. Vanmorgen In St. Philipsdorp. Een klein lieflijk dorp moet dat geweest zijn aan de voet van een hoge sterke dijk. Een muur van ze.s meter water heeft het besprongen. Nu is het dorp niet meer. Het is een el lendige ruïne, een troosteloze brij van wrakhout, daken, stoelen, tafels eri vee. In die brij bewegen zich de mensen. Zii zijn begonnen met de berging. En ook dat. zouden wij willen zeggen, moet ge gezien hebben om het te begrijpen. Man nen met lieslaarzen en kleine wankele bootjes, die zich langzaam tussen die wrakken door voortbewegen. Het dorp stinkt. Het stinkt van het verdronken vee. dat overal ronddrijft door de stra ten, de huizen, de kamers. Dat vee is het eerste, dat wordt oDgeruimd. Men smijt het op een hoop. Een afschuwelijke hoop riekende, gezwollen cadavers, die langzaam mindert, wanneer vanuit de verte, dwars door het water, dat op de diik staat, de auto's van het destruc tiebedrijf ziin naderbij gekomen en het vervoer bef'nt, Kapotgeslagen O, zo'n dorp, zo'n kapot geslagen, tot barstens toe met wrakhout gevuld dorp, is een afschuwelijk gezicht. Toch keren zijn bewoners er met onbegrijpelijke moed iedere nieuwe dag weer terug. Ze vissen en zoekén tussen de resten van hun huizen en schuren naar hun laatste nog bruikbare bezittingen. Ter- wille van deze mensen vechten op de dijk de bouwers. Terwille van deze mensen moet Zeeland voor 16 Februari dicht, Enterwille van deze mensen moet ieder dit weekend thuis blijven. Dit verdriet is te groot, Men mag het niet bezichtigen. Soldaat vermist Als vermist is opgegeven de dpi. soldaat W. M. de Haas, legernummcr 32.11.07.137, dienstdoende bij de kokschool te Leiden en afkomstig uit Rotterdam. Bij de red dingswerkzaamheden nabij Abbenbroek ie hij Maandag voor het laatst gezien. In de dagelijkse vergaderingen van dit organiserend lichaam worden de meest uiteenlopende kwesties behandeld waar over gezamenlijk overleg in eerste X- vnnrV6 "odig ls" Men Praat er over het oo! komen van besmettelijke ziektes Set Tm T zouden kunnen zijn van niet voldoende activiteit bij cadaver- opruiming, Cn men overziet er de ge volgen van een niet tijdig ingrijpen 'bij het verkeer, dat mogelijk ontstaat, wan neer nieuwsgierige automobilisten zich Zondag naar het Zuid-Westen van Ne derland zouden spoeden, of wanneet familieleden, die angstig zijn geworden, omdat zij niets van nun relaties horen, zouden willen trachten zelf een onder zoek in te stellen. Men overweegt er wat gedaan moet worden om de geëvacueer- den niet alleen op te vangen en in de drie provinciën Utrecht. Zuid-Holland en Brabant onder te brengen, met stille reserves m andere meer verwijderde ge bieden van ons land. maar om deze men sen ook financieel te helpen. Zij zijn im mers allen uit hun bestaansmogelijkhe den weggerukt en zouden bij hun ver zorgers, die hen in huis opnemen, on mogelijk zonder enige betaling kunnen blijven vertoeven. Men heeft gelukkig voor het opvangen van menige eerste stoot de millioenen van het Rampen fonds achter de hand en reeds aanstonds is gebleken, hoe nuttig dit snel werkende fonds is om althans met de eerste maat regelen vooruit te kunnen. Een tweede zuil, waarop het werk, dat door deze commissie gecoördineerd wordt, steunt, is de. organisatie van het Rode Kruis, die thans op volle toeren draait en waarin door de commissie aan stonds uit het Rampenfonds een millioen werd gestopt om de eerste voorraden van het allernoodzakelijkste aan dek king. kleding en voeding te kunnen financieren Naast dat wat het Neder landse volk in natura heeft opgebracht, moet er vanzelfsprekend nog heel wat1 worden aangeschaft, vooral ook allerlei speciale artikelen zoals rubberlaarzen, die men onder de opgebrachte kleding stukken niet vindt. Een ander groot gemak, waarvan de commissie kan profiteren, is het feit, dat de regeling voor oorlogsslachtofters, die in de jaren 1940/'45 gold, bij de gemeentelijke ambtenaren over het ge hele land nog zo vers in het geheugen ligt, dat er gemakkelijk op kon worden teruggegrepen. Vandaar dat besloten is deze regeling weer toe te passen. Zij komt hierop neer, dat lot een maxi mum van 90 pet. van de genoten in komsten door de betreffende fremocn- ten aan de getroffenen wordt ver goed. In enkele gevallen kan daar zelfs bovenuit worden gegaan. Groot gemak ondervindt men voor het sociale werk ook van de overal in het land bestaande uit de voorbije moeilijke jaren afkomstige „opbouw- organen". Dit waren de trefpunten, waar a'cs wat op het gebied van het maatschappelijk werk actief was, zich verenigde. De commissarissen van de Koningin in de verschillende provincies hebben aanstonds gevolg gegeven aan de aanwijzingen uit Den Haag en deze organen weer tot leven gebracht. Zij geven allerlei waardevolle adviezen over wat er nodig is en heW" Don Haag zo weer over de moeilijkheid heen om uit de vele lange lijsten met aanbie dingen van hulp uit het buitenland de juiste keuze te maken voor directe ver zendingen. Deze lijsten met buitenlandse hulp hebben langzamerhand een warenhuis achtig karakter gekregen. Behalve hélicoptères en vrachtwagens komen er ook medicamenten en allerlei nationale specialiteiten, als Griekse rozijnen en wijnen op voor. Het is een eerbied waardige getuigenis van het meest har telijke internationale medeleven met ons land. Scandinavië, West-Duitsland. In donesië. waar twee kranten inzame lingen hebben gehouden van gelden, Spanje, waaf men in Barcelona en Ma drid bedragen van resp. een half mil lioen en 300.000 pesetas bijeenbracht. Zwitserland, de heide Rijksdelen «in de West en vele andere meer komen erop voor. Vandaar dat er in de coördinatie commissie ook veel contact met het buitenland wordt onderhouden. Een vertegenwoordiger van het ministerie Buitenlandse Zaken heeft dit op zich genomen. O.m. zal via de buitenlandse dienst de kwestie behandeld worden dat, zoals de braintrust besloten heeft, voorlopig geen kinderen afzonderlijk naar het buiten land worden gezonden. Dit is een kwes tie die onder het hoofd Volksgezondheid thuis hoort. Men is er namelijk van over tuigd dat de psychisch veelal zwaar ge troffen geëvacueerde gezinnen vooral niet gescheiden moeten worden. Daar mee zouden de lichamelijk reeds zeer :wakte slachtoffers door psychisch leed nog meer vatbaar worden voor verdere lichamelijke inzinkingen. Ook de militaire sector heeft in deze commissie een vertegenwoordigerdie van advies dient inzake de militaire hulp waarvan Nederland ook bij de we deropbouw de tweede, phase van wat er gebeuren moet nog een dankbaa" gebruik zal kunnen maken. De buiten landse eenheden zijn namelijk voorzien van zeer zwaar materieel dat Nederland zelf niet bezit en dat ons nu uitermate te pas kan komen. Reeds is de eerste phase zoals des kundigen het thans zien vrijwel achter de rug. In het begin van de volgende week zal vermoedelijk aan alle evacua tiewerkzaamheden een einde komen. Dan wacht echter een niet minder zware taak op uitvoering: van het meest pri mitieve, zoals het opnieuw tot stand brengen van bevolkingsregisters, het weer opbouwen van gemeentelijke be stuurslichamen, het voorzien in bijko mende maatschappelijke noden, het vaststellen van geleden schaden en het voorkomen van dubbele uitkeringen, tot het oplossen van de grote waterstaat kundige vraagstukken die dan eerst goed- kunnen worden overzien. Het is de bedoeling dan de thans be staande coördinerende braintrust, die onder voorzitterschap staat van de mi nister van Binnenlandse Zaken dr, L Beel, slechts als gangmaker te laten fungeren. Zo spoedig mogelijk men, verwacht reeds na een dag of tien ■orden al deze werkzaamheden weer aan de afzonderlijke departementen overge dragen. Barricade als een waarschuwing om dit dorp des doods niet te betreden De omroeper van Oude Tonge ging Vrijdag door het dorp met een droe ve boodschap: Om 4 uur zouden de eerste slachtoffers van de overstro ming begraven worden. Dertig van de, volgens schatting van de burge meester, twee a driehonderd, die de hoogste tol aan het watergeweld hebben moeten betalen. Van het achterland waren doodkisten naar het zwaargetroffen plaatsje gebracht en op een eenvoudige schottekar UIT NEDERLAND Uit de stad en provincie Groningen is thans bijna 2 millioen binnengekomen. Van enkele Oost-Groningse gemeenten luiden de cijfers: Hoogezand-Sappemeer f 38.800, Midwolda £34.600, Oude Pekela f40.000, Veendam f40.000, Wil- dervank f32.850. Winschoten f43.000. In de provincie Friesland is meer dan VA millioen bijeengebracht. De gemeenten Ooststellingwerf en Opsterland zijn resp. de f 100.000 en f 80.000 reeds gepasseerd. Sneek bracht reeds meer dan f 80.000 bijeen. In het dorpje Blesse bedraagt het gemiddelde f 40 per gezin. Franeker bracht in totaal f35.000 op. Het Overijselse plaatsje Ommen heeft f50.000 in gezameld. In Kampen is tot nu toe f62.300 bijeengebracht. Arnhem is op weg naar de één millioen. Nu is het totaal 5A ton. De gemeenteraad van Eist heeft f20.000 uit de saldi-reserve beschikbaar gesteld. De collecte bracht f17.000 op. In Ermelo bedraagt het totaal f 87.000. Drie kisten appelen zijn op de Tielse veiling afge mijnd op f3600. Het veilingbestuur deed er nog een schepje boven op: f 10.000. Eén kistje appelen in Zwaag (N.H.) heeft f2076 opgebracht. Een orchideeënkweker in Aalsmeer veilde 50 van deze kostbare bloemen voor f2151,50. De afdeling Haarlem van het Rode Kruis ontving bijna f260.000. De geldinzameling in Hilversum is de f 150.000 reeds overschreden. De gemeenteraad van Den Helder heeft f50.000 ge voteerd. In Zaandam eenzelfde bedrag. De collecte bracht bovendien f 50.000 op, een inzameling f 100.000. Het Zuidhollandse plaatsje Lexmond heeft f 18.000 bijeengebracht. Het personeel van de provinciale griffie Zuidhol land zal f4000 bijdragen. De provinciale Noordbrabantse Electriciteits Mij. schonk een ton. In drie dagen kwamen de Zuidlimburgers tot een totaal van ruim drie ton. Ossendrecht, zelf door het water getroffen, schonk desondanks nog f 5000. De firma van Rossum te Utrecth heeft een blok van vier woningen aangeboden. De Coöp. Verkoopcentrale voor eieren heeft een ton beschikbaar gesteld. Het Rampenfonds heeft van de jubilerende tabaks handelaren f 110.000 ontvangen. Het personeel van van Vlissingen's katoenhandel te Helmond gaat met overwerken een ton verdienen De personeelsleden van het ministerie van Land bouw schonk ruim 26.000 gulden. Ook een ton is geschonken door de Coca-Cola Ex port Corporation. De opvarenden van de „Boeroe", voor het eerst sinds anderhalf jaar in Nederland, schonken f605. Het totaalbedrag, dat gisteravond bij het Natio naal Rampenfonds was geteld, is bijna zeventien millioen gulden. In één dag is dus een bedrag bin nengekomen van bijna vijf en een half millioen gulden. Wij mogen dit toch wel als een verheu gend bericht, in deze dagen vol rampspoed be titelen. Het is een sprekend voorbeeld van natio nale eenheid en diepe menselijkheid. Overigens niet alleen het Nederlandse volk onderscheidt zich in vrijgevigheid. Uit de Nederlandse Antillen wordt gemeld, dat reeds een driekwart millioen gulden is ingezameld. Het totaal van Curagao bedraagt thans 1.551.000 gulden of meer dan vijftien gulden per hoofd, bij het hulpcomité te Aruba is een bedrag van ruim twee ton binnengekomen voor de getroffenen bij de wa tersnood van 1 Februari. Van Nederlanders in den vreemde is bericht ont vangen, dat het K.L.M.-personeel in Indonesië een bedrag van f 60.000 heeft afgestaan, terwijl Nederlan ders te Karachi f 11.500 hebben overgemaakt. K.A.B.anderhalve ton N._ BUITENLAND l ton goederen ver- Voor vele honderden franken is te Brussel en Ant werpen ingezameld; een Belgische bank bood een chèque van f25.000 aan. In Brazilië is gisteren f 20.500 bijeengebracht. Denemarken zond reeds veertig trucks met kleren. Vliegtuigen van het Amerikaanse leger zullen uit Kopenhagen 30.000 spaden en ander materieel naar Nederland vervoeren. De Finse regering heeft 7% ton beschikbaar ge steld. Bovendien schonk men 10 ton insulite isolatie materiaal voor dijkreparatie. Dertig zwaarbelaste vrachtauto's met goederen zijn op weg van Frankrijk naar Nederland. Op de bank ..Jordaan" is reeds voor tien millioen francs gestort. Een fabriek van electrische locomotieven schonk dertig duizend gulden. Uit Israël is per vliegtuig een zending kledingstuk ken onderweg. De Italiaanse Orde van Malta schonk f6000. Tevens stelde men een vliegtuig beschikbaar. De Nederlandse gezant te Rome ontving in totaal reeds ruim een millioen lire. In Milaan is 35 millioen lire bijeengebracht, in Turijn 19 millioen. De Italiaan se regering schonk 100.000 zandzakken. Luxemburg heeft duizend dekens geschonken. Noorwegen stelde tienduizend dekens beschikbaar. De stad Oslo schenkt goederen ter waarde van hon derdduizend kronen. In Oostenrijk is een bedrag van 420.000 gulden bij eengebracht. Uit Saarbrücken vertrekt heden een konvooi vrachtauto's met o.a. enige millioenen eenheden peni cilline en streptomycine. De Spaanse ministerraad schonk 12 wagons citroe nen en sinaasappelen. Kardinaal Spellman van New York schonk 10.000 dollar, evenals het Amerikaanse Rode Kruis. Een cementindustrie in West-Duitsland stelde f30.000 beschikbaar, de Westfaalse mijnen nebben 50.000 D.M. afgedragen. Voorts kunnen wij in aansluiting op het bericht, dat de Nederlandse Katholieke Arbeiders Beweging f45.000 heeft bijeengebracht, nu nog mededelen, dat de K.A.B, het bedrag voorlopig heeft verhoogd tot anderhalve ton. Z. H. Exc. mgr. Mutsaerts heeft namens het Episcopaat van de Verenigde Staten een telegram ontvangen van de Aartsbisschop van Cin- cinnatti, dat ruim 90 ton kleding, dekens en schoenen wordt afgezonden. De Amerikaanse militairen, die in 1944 bij Grave en Nijmegen zijn geland, hebben gisteren een bedrag van ruim twaalfduizend dollar bijeengebracht. In zijn dagelijkse toespraak via de radio inzake de stand van zaken bij het Nationaal Rampenfonds, deelde de voor zitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst. Vrijdagavond mede. dat de minister van Financiën thans zijn goed keuring heeft gehecht aan enkele voor stellen tot het verlenen van belasting faciliteiten voor giften aan het Rampen fonds. Volgens mededelingen van dr. W. H. van den Berge, staatssecretaris van het ministerie van Financiën, aan mr. Kortenhorst komen deze belastingfaci liteiten in het kort hierop neer. De bedragen van de giften geschonken aan het Nationaal Rampenfonds zullen, indien daaitoe schriftelijk verzoek wordt ingediend, worden afgetrokken van het Een student uil Bonn. rijn studiegeld verdienend I '"'"J z„nd in een brie, aan een Nederland- I '««f werden daarin de doden naar de Spuidijk gebracht, waar ze hun laatste rustplaats hebben gevonden. Op de dijk, die voor vele honderden de redding heeft betekend, maar die toch niet heeft kunnen verhinderen, dat Oude Tonge waarschijnlijk het zwaarstgetroffen plaatsje in deze nationale ramp is geworden. Het kerkhof is in het water niet meer terug te vinden. Daarom stonden Vrij dagmiddag de 126 inwoners, die nog achtergebleven zijn. met gebogen hoofd in de gure wind op deze dijk, waar nie mand eigenlijk de moed had iets te zeggen. Burgemeester Van Dijk bracht het tot enkele sobere woorden. Hij zal deze nog vele malen moeten herhalen, als straks de andere doden geborgen zijn. Boven het plaatsje zweefde een helicop ter. toen pastoor Hofstede het Onze Vader bad. Woordenloos is de stoet van mannen hierna naar het dorp terugge trokken. Over de zeven km lange dijk. die be gint bij Sluishaven, hebben wij Oude Tonge bereikt. Eén kilometer voor het dorp is hij bezaaid met cadavers, bedde- goed. meubels en stro, dat daar neerge smeten is door golven en storm. Een barricade, die de weg afsluit als een waarschuwing om dit dorp des doods niet te betreden. Oude Tonge is het erg ste, dat wij tot dusverre in het waters- noodgebied gezien hebben. Onder het stro op het water moeten nog tientallen lijken liggen. Men heeft ze ook gevon den in hun bedden, op de boerderijen en bij de koeien in de stal. Boerderijen en huizen staan op instorten en slechts een aantal gebouwen in de dorpskern rond het haventje is gespaard gebleven, al heeft daar het water ook meters hoog gestaan. De marine is bezig de cadavers te verbranden, die op hopen bij elkaar ge legd zijn. Eert verstikkende walm hangt nog over de dijk. De geest van de dood waart nog over dit land, waar thans helicopters landen en waar schepen voedsel en materiaal binnenbrengen. Troosteloos en verlaten ligt Nieuwe Tonge temidden van het water. Alle bewoners zijn uit het plaatsje, dat 87 doden te betreuren heeft, ge- evacueerd. Mgr. Lambertini bij de Kardinaal Opnieuw f 30.000 van de H. Vader Mgr. Lambertini, auditeur bij de nun tiatuur te Parijs, en speciaal afgezant van Paus Pius XII naar de geteisterde gebieden van België en Nederland, is Vrijdagavond in Den Haag aangeko men. Mgr. Lambertini heeft Vrijdagoch tend in Mechelen een bezoek gebracht aan Kardinaal van Roey en hem 200.000 Belgische franks overhandigd voor de geteisterden. Daarna is hij naar Neder land vertrokken. Samen met mgr. Bas ten, bisschop van Breda, bracht hij, zo als reeds gemeld, een eerste bezoek aan de getroffen gebieden van Noord-Bra bant, Mgr. Lambertini bezocht vervol gens mgr. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch en Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht. Zondag zal mgr. Lambertini een bezoak brengen aan mgr. Huibers, bisschop van Haar lem. Namens Z. H. de Paus. die reeds eer der een gift van 30.000 gulden heeft ge daan, heeft mgr. Lambertini opnieuw 30.000 gulden ter beschikking gesteld van de geteisterden. De speciale afgezant van de Paus heeft vandaag. Zaterdag, een vliegtocht beven de overstroomde gebieden ge maakt. Geld ingezameld voor zichzelf In de gemeente Reusel (N.B.) is door de rijkspolitie een echtpaar aangehou den, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de noodgebieden. Dit geld werdecji- ter te eigen bate aangewend. Zij zullen voor de Officier van Justitie te Den Bosch worden geleid. als nachtwaker, zond in een brief aan een Nederland se student een bedrag, dat zijn draagkracht verre te boven gaat. De regering van Zuid-AJrika heeft voor Nederland een half millioen gulden uitgetrokken. De collectes te Zweden hebben tot dusvrre 2,3 mil lioen gulden opgebracht. Bij de Nederlandse legatie te Stockholm is een bedrag van 150.000 kronen bin nengekomen. Tien treinwagons met goederen (o.a 100.000 dekens) zijn de Zweedse grens gepasseerd. Voorts schonk de Zweedse regering een gtote partij damwandhout. In Zwitserland is reeds ruim vier millioen francs bijeengebracht. zover het tenminste betreft loonbelas ting, inkomstenbelasting, vennootschaps belasting en schenkingsrecht. Bedragen uit het loon: afgestaan voor het Nationaal Rampenfonds, komen niet alleen in aanmerking voor vrijstelling van loonbelasting, doch zullen ook in aanmerking kunnen komen voor vrij stelling van de heffing van verevenings belasting. Deze bedragen, die dus als gift aan het Nationaal Rampenfonds worden ge schonken. zouden naar eerst bestaande plannen slechts voor aftrek in aanmer king kunnen komen van het verwachte totale belastbare inkomen, resp. winst, over 1953. De regering doet thans echter een stap verder. Desgewenst kan de aftrek namelijk ook geschieden van het belastbare inkomen c.q. de winst over 1952, zodat men nu dus hierin een keuze kan maken tussen öf 1952 öf 1953. doch uiteraard niet over beide jaren belasting aftrek van de geschonken bedragen kan verkrijgen. „Weet wel man" bedankt voor de A.V.R.O. De „Weet-wel-ïdan" (ook bekend als de „Antwoord-man") en de redacteur van het AVRO-programma „Ik weet, ik weet wat u niet weet", hebben het volgende telegram aan het bestuur van de AVRO gezonden: „Door betreurenswaardige houding voorzitter AVRO. inzake gedragslijn in huidige nationale noodtoestand, zijn wjj genoodzaakt met ingang van heden alle werkzaamheden voor de rubriek „Ik weet, ik weet, wat u niet weet" te be ëindigen". Beide heren waren als „free-lances" aan de AVRO verbonden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3