DE WEEK IN STAD EN STREEK Opnieuw beroep op gulheid van Beverwijk SLEUTEL WEG? HERINGA WUTHRICH itAuio moons Jaarvergadering van de K.A.B. AGENDA 5iSjT „TRESLOM" De films in Kennemerland Kapel Prov. Ziekenhuis wordt opnieuw ingezegend ZATERDAG 7 FEBRUARI 19S3 PAGINA 2 Dringend verzoek van burgemeester Om dekens, beddegoed en matrassen De burgemeester doet een zeer drin gend bercep op de bevolking andermaal haar hartelijk*meeleven met de bevol king van de zwaar geteisterde gebieden ran >ns and e nnon. Hem ïameUik van officiële zyde meegedeeld, dat een zeer grote behoefte bestaat aan dekens, beddegoed en matrassen. De leden van de Rode Kruis trans portcolonne, die de Beverwijkse gaveil naar Steenbergen en Roosendaal hebben gebracht, konden deze nood met eigen ogen constateren. Vooral nu het kouder is geworden, doet dit gemis zich ernsti ger gelden. Op allen wordt een beroep gedaan de duizenden evacué's mede bij te staan, nu zij. van huis en hof verdre ven door het water, een nieuwe vijand ontmoeten in de koude. Er zijn toch al zoveel zieken onder hen tengevolge van de doorgestane ontbering. Er moet zeer spoedig geholpen wor den. Het liefst zou men vanavond nog met de dekens, beddegoed en matrassen willen vertrekken; Maandagmorgen vroeg echter op zijn laatst. Er wordt dus van onze lezers terstond na het ontvan gen van de krant een daad gevraagd. Let wel, men schenke geen kleding stukken, huisraad e.d. Het gaat alleen om dekens, beddegoed en matrassen. „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 VELSF.N Schilderijen voor bel Rampenfonds De vereniging ter bevordering van beel dende kunsten in de gemeente Velsen ..Felison" zal ook een steentje bijdragen in het Rampenfonds ter leniging van de nood door een expositie van schilderijen, vervaardigd door kunstschilders uit deze omgeving. De expositie wordt gehouden in het oude gebouw in de Heidestraat. De schilderijen zijn bestemd voor onmiddellij ke verkoop ten bate van het Rampenfonds. Kunstschilders die bereid zijn een of meer doeken, tekeningen of aquarellen af te staan kunnen zich in verbinding stellen met mevr. J. SchiffDonkers, Stations weg 91. Velsen. tel. 5818. Bij de Rotterdamse Bank te IJmulden was tot hedenmorgen 10 uur inclusief de opbrengst van de straat- en huiscollecte een bedrag van f 43,000.— geboekt op reke ning van het Nationaal Rampenfonds. Zondagsdienst HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: J. H. Druyff. Middelweg 14, Uitgeest, tel. K 2513—215. BEVERWIJK—VELSEN-NOORD Artsen: Zaterdag 12Zondag 9 uur: J. Rolink. Geelvinckstraat 112. Velsen - N., tel. 3745- Zondag 924 uur: M. A. de Ruiter, dr. Schuitstraat 44. Bever wijk, tel. 3553. Apotheken 'ook nachtdienst): Apo theek Donker, Breestraat 61. Bever wijk, tel. 3150. Apotheek Reindersma, Wijkerstraauveg 164, Velsen-Noord, tel. 3883, heeft wel nachtdienst, maar is ge sloten van Zaterdag 18 tot Maandag 8 uur. Verloskundigen: mej. J. M. A. Zand- voort, Bornstraat 43, Velsen-N. IJMULDENVELSEN'DRIEHUIS Artsen: P. Brouwer, Kon. Wilhel- minakade 79. IJmuiden. teL 4507, en A. J. van Leusen, Van Tuyllweg 34, Velsen, tel. 4328. Bovendien r.eemt waar W- A. Oepts. Zeegweg 295, LTmui- den-Oost. tel. 4023. Apotheken '"ook nachtdienst): Apo theek Ledeboer. Kennemerlaan 80, IJmuiderg tel. 4229. Verloskundigen: mej. J. Winter, Evertsenstraat, 3. IJmuiden, tel. 5259 SANTPOORT Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153. Santpoort, tel. 8570. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort, tel. 8249. Woord van slechts 5 letters, in zijn kleinheid van een onmetelijke omvang. Angst hebben die duizenden, nee tien duizenden. in zijn volle omvang ge voeld, toen het water hen naar de lip pen steeg. Angst kenden de tallozen, die te hulp snelden, vrezend toch nog te laat te zullen komen. Angst hebben bij iedere storm de vissersvrouwen, wan neer de wind met onbeheerste kracht tegen de ruiten slaat. Dan groepen zij bijeen in de huiskamer, waken de lange bange nacht. En iedere zucht is een ge bed om behoud voor vader of zoon, in veel gevallen voor beide tegelijk. Ten Zaterdagavond 31 Januari de storm over IJmuiden raasde, hebben die vrouwen de Hemel gebeaen om be scherming voor hun dierbaren. En zij wachten op berichten uit zee. Uren hebben ze bij de radio gezeten, de mel dingen verbeidend- Het ene schip na het andere kwam door, goed nieuws voor de wachtenden aan de wal. Maar met deze berichten werd ook het gerucht geboren, het gerucht, dat na iedere storm door IJmuiden waart, het gerucht omtrent schepen, die zich nog niet gemeld zouden hebben. Zij. die meenden zekerheid te hebben dat hun verwanten op zee in veiligheid waren, gingen twijfelen. Zou de hen verstrekte mededeling wel juist zijn? En het ge rucht vrat verder. Woensdagmorgen bleek het nog steeds onmogelijk iemand te vinden, die categorisch en met volle zekerheid de geruchten kon tegenspreken. ..Bij de rederijen zal het natuurlijk wel bekend zijr.", werd ons gezegd. En het gerucht vrat verder. ANGST! En het gerucht vrat verder. Eerst Vrijdag was het definitief, dat behalve de Cath. Duyvis alle schepen bekend waren. Eerst toen kon het. ge rucht niet verder vreten. Even een afspraak van de reuers on derling om alle ontvangen berichten na de storm direct naar een centraal punt misschien de redersvereniging? door te geven, lijkt ons toch niet te veel gevraagd. Eén communiqué daar na van deze centrale post zou voldoen de 7ün om alle geruchten de bodem in te slaan- Het üjkt zo eenvoudig. Maar zelfs eenvoudige zaken worden niet altijd even gemakkelijk opgelost. VUURTORENWACHTER. Van hedenmiddag 2 uur af kan men zyn gaven bezorgen aan het colonnege houwtje van het Rode Kruis in de Beek sanghlaan, naast de polikliniek van hc Rode Kruis Ziekenhuis. Men kan een en ander ook laten op halen. Men melde dit dan aan de vol gende adressen: W. Rademaker, Heems- kerkerweg 256, telef. 3613: H. Backer, Hollander weg 8. telef. 3231; A. J. Bur ger. Alkmaarseweg 34. tel. 3596; A. Boer, Romerkerkweg 109, telef. 4160; P. v. d. Esch, Akerendaml. 18. telef. 4483; en te Wijk aan Zee: ds. Wiersma, Hoge. wg 8, telef. 382. Opnieuw kan Beverwijk dus tonen, dat wordt meegeleefd met zwaar getrof fen landgenoten. Men helpe spoedig! Tentoonstelling Hoogovens Morgen gesloten In de schaftlokalen van Hoogovens en MEKOG zijn thans aquarellen tentoon gesteld van Jhr. Teding van Berkhout te Haarlem. In tegenstelling met de vorige nieuwe schilderijen-exposities van Hoog ovens. die als regel de tweede Zondag van de maand voor het publiek zijn opengesteld, zullen de bovengenoemde kunstwerken eerst Zondag 15 Februari a.s. voor het publiek zijn te bezichtigen. Zulks in verband met de bijzondere be stemming, welke aan de komende Zon dag als Gedenkdag is gegeven. UIT C.P.N. GETREDEN De heer J. Zuidersma, lid van de ge meenteraad voor de C.P.N. is, naar „Kennemerland" verneemt, uit deze partij getreden. Hij zou daartoe zijn overgegaan tengevolge van onenigheid in hetplaatselijk C.P.N.-bestuur en on der de indruk van de „zuiveringen" in Rusland en de satellietstaten. De heer Zuidersma heeft de voor zitter van de raad verzocht in de eerst komende raadsvergadering een verkla ring te mogen afleggen. Praatavond Katholieke M iddenstand Bij gelegenheid van het veertigjarig bestaan van cle Katholieke Midden standsbond werd gisteravond in het K.S.A.-gebouw een praatavend ge houden. waarvoor van de zijde van de middenstanders een bevredigende be langstelling bestond. Verschillende jon geren waren aanwezig. Geopend werd door de voorzitter de heer W. Vessies, die kon mededelen, dat het triduum een succes is geworden. De praatavond was overigens zeer interessant omdat rector J. Brans, die de leiding van deze avond had, eerst de middenstanders aan het woord liet komen, waarna de rector een antwoord gaf. De aanwezi gen werden in zes groepen verdeeld en kregen van de rector verschillende pro blemen te bestuderen, waarop zij hun mening kenbaar maakten. Door deze methode werd een ongedwongen sfeer verkregen die het mogelijk maakte dat de tongen goed los kwamen, hetgeen op de meeste bijeenkomsten en praat- avenden practisch nooit gebeurt. Een zeer geslaagde avond! HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Hedenmiddag te half vier wordt in het Gem. Sportpark een wedstrijd ten bate van het Rampenfonds ge speeld tussen De Kennemers en een elftal samengesteld uit de andere clubs van Beverwijk en omgeving. Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem RAMPENFONDS Nog steeds blijven de gaven voor het ampenfonds binnenkomen en zoekt .131*1 allerwegen naar middelen om de opbrengst ter stede zo grcot mogelijk .e maken. Er wordt niets georganiseerd uf het staat in verband met dit fonds, -verkkoren, zangverenigingen, toneel groepen, organisaties, alle spannen zich in om te helpen. Nog steeds kunnen gelden in de bus bij de Amsterdamsche Bank worden gedeponeerd. Ze kunnen ook worden overgemaakt op giro-rekening 401269. BEVERWIJKSE NOTITIES Het bestuur van de R.K. Bridge club „Never Down" verzoekt ons te berichten, dat deze bridgeclub Donder dag 12 Febr. a.s. in „De Groenten- beurs" aan de Meerstraat, een zgn. wil de drive organiseert, waaraan iedereen kan meedoen. Entrée ƒ1-natuurlijk voor het Rampenfonds. De drive begint te acht uur. Men kan zich schriftelijk opgeven voor deze drive tot Woensdag avond acht uur (.uiterlijk! bij de heer H. A. A. Schmidt, Moensplein 16. Zaterdag 14 Februari concerteert de Beverwijkse Harmoniekapel in Ken- nemer-Theater. Programma: Marche Hongroise (Berlioz); Ouverture Ray mond (Thomas); Ballet Egyptien (4 delen-Luigini)Geschichten aus dem Wiener Wald (Strauss); Italiaanse Ou verture (Deneufbourg); National Em blem (Bagley). De juiste datum van Plan West: Vrijdag 23 Jan. Toen leverden in: v. d. Veldt, Soetemanstr. 8; Bruin, Maerten van Heemskerkstraat 148; Korsies, Kui- kensweg 73; Snijder, Tulpenlaan; Zoon tjes, Heemskerkerweg 14; De Nijs, H. Mandeweg; Hoek, Groentelaan 40; Van Dam, Poelenburglaan 2; Wïjma, H. Mandeweg 202; Van Egmond, Noorder- wijkweg d2; Stephan, Tulpenlaan 9; De Bie, Alkm.weg 13a; Ten Have, Kroon- straat; Martin, Baanstraat; Groet, Be gijnestraat 13; v. d. Veer, Irenestr. 27; De Wit, Hoogdorperweg 11; Klewe, Str. v. Linschotenstraat 5; Diemeer, Ooster- tuinen 53; Butter, Gr. Houtw. 89; Nele, Heemskerkerweg 7; Arends, Hobbe- straat. Burgerlijke Stand GEBOREN: H. Koelman-Dekker d; E. Wijker-Groen z; A. Arnold-Fons z; M. Tabak-Steinmeier z; W. Aarcien- burg-Smit d; G. Vermast-Bos z; G. Six- Nieuwkerk z; C. de Ridder-v. d. Hoorn d; A. de Moel-Wesler z: A. v. Zutphen- Bodewes z; J. v. d. Koik-v. a. Weide z; C. Duin-Vendel d. GETROUWD: J. de Wijs en G. Steen kamp; H. Neuteboom en L. Gerritsen; G. Burger en E. Schram. OVERLEDEN: W. Piepers m. 8 mnd. HEEMSKERK Grote plannen in voorbereiding Er bestaan te Heemskerk plannen, om in samenwerking met alle vereni gingen te komen tot een feestweek, die op velerlei manieren de aandacht zal vestigen op het dorp. Tijdens een vergadering, die o.m. werd bijgewoond door afgevaardigden van de Kath. Middenstand. L.T.B., V.V.V. en vele andere organisaties en verenigingen, heeft de heer C. J. de Ruyter mededeling van deze plannen gedaan. -Men moet met de tijd meegaan. Gedacht wordt aan het organiseren van een tentoonstelling van bloemen en fruit, een winkelbeurs, voetbalwedstrijden, toneelvoorstellingen, gymnastiekdemonstraties e.d. Tijdens een volgende bijeenkomst, waarop ook nog andere verenigingen zullen worden uitgenodigd, zal men een bestuur en commissarissen kiezen om de grote plannen uit te werken. Bijdrage voor het Rampenfonds Vrijdagavond heeft de kring IJmui- den-West van de Kath. Aroeiders Be weging, afó. Velsen, in het gebouw voor sociaal-cultureel werk aan het Moerbergplantsoen. haar jaarvergode- ring gehouden, welke goed bezocht ge noemd kan worden- In zijn openings woord gaf de voorzitter, de heer B. de Jong, een overzicht van het afgelopen jaar, dat hij een vrij gunstig jaar noem de. Toch mag men niet op de lauweren gaan rusten, want er zijn nog veel mensen niet georganiseerd, terwijl de bevolking snel groeit. Daarom is inten sieve propaganda nodig, waarvoor het bestuur alleen niet kan zorgen. In dit verband wekte spreker tevens op om de Credo Pugno-club nieuw leven in te blazen, wat dringend nodig is. Een bestuursverkiezing werd de ver gadering bespaard. Wel hadden twee be stuursleden hun functie wegens werk zaamheden op ander terrein beschik baar gesteld, doch het bestuur achtte vervanging niet noodzakelijk, omdat het naast zich een culturele commissie heeft, wélke belangrijk werk verricht. De verslagen van secretaris en pen ningmeester getuigden van de activi teit in het afgelopen jaar. Het ledental beweegt zich nog steeds in stijgende lijn en is niet ver van de 300. De onder afdelingen Herwonnen Levenskracht en Kanunnik van Schaickfonds werken goed. Het Kan. v. Schaickfonds kon in het afgelopen jaar een bijdrage van f210.10 uit deze kring ontvangen. Voor Herwonnen Levenskracht kwam een bedrag van f 1038,55 beschikbaar. De kringkas staat er goed voor. maar dat is nodig, want dit jaar wordt in Octo ber het 40-jarig bestaan van de kring gevierd. De kas-contróle-commissie verklaarde bij monde van de heer J. de Beer, dat boeken, bescheiden en kas in orde wa ren. In de nieuwe kascommissïe werden benoemd de heren C. Lagerberg, J. Boot en J. de Beer. Bij de behandeling van de begroting voor 1953 bleek, dat er bij het bestuur een plan bestaat om deze zomer een uitwisseling tot stand te brengen tussen kinderen van leden der kring met Limburgse kinderen. De ver gadering bleek het hiermee in principe volkomen eens te zijn. Bij de rondvraag stelde de heer J. Zuurbier voor een bedrag van f89 be schikbaar te stellen voor het verkie zingsfonds van de KVP, na gewezen te hebben op de eenheid gevolgd op de watersnood. De heer Lagerberg betreur de het, dat de heer Zuurbier juist deze ramp aangreep om steun te geven aan de K.V-P. Liever ware het hem, en an dere leden met hem. dat het voorste] gekomen zou zijn dit bedrag beschik baar te stellen voor het Rampenfonds. De afdeling nam een principieel besluit, met slechts enkele stemmen tegen, deze verkiezingskas niet te steunen, omdat men KAB en KVP financieel strikt ge scheiden wenst te houden. Het plan was om na deze vergadering; nog enige tijd te kienen, In verband met de nationale ramp werd hiervan afgezien, terwijl het bestuur het be drag, dat voor prijzen was uitgetrokken, nu zal overmaken op de rekening van het Nationaal Rampenfonds. Waterstanden Zaterdag 7 Februari Hoog water: 8.44 u. en 21.10 u. Laag water: 4.07 u. en 16.36 u. Maanstand: laatste kwart. 5.09 u. Zondag 8 Februari Hoog water: 9.40 u. en 22.17 u. Laag water: 4.53 u. en 17-29 u. Maandag 9 Februari Hoog water: 10.53 u. en 23.39 u. Laag water: 6.00 u. en 18.47 u. voor Kennemerland BEVERWIJK Zaterdag 7 Februari Luxor: Die Czardasfürstin, 7 en 9.15 u. (alle leeft). Kennemcr: The Crimson Pirate, 7 en 9.15 uur (14 jaar). W.B.: De godin van de Jungle, 8 uur (14 jaar). Zondag 8 Februari Nationale Rouwdag. Geen theaters. Maandag 9 Februari Theaters als Zaterdag. Kennemerland: Voorlichtingsdag Tuin ders, 1.30 uur Gc-bouw Raadhuisstraat: Bezichtiging Ken- nemer-Oudheidkamer, 7.30 tot 9.30 uur. HEEMSKERK Zaterdag 7 Februari VELSEN Zaterdag 7 Februari Rex-Theater, 8 uur: Limelight, a. 1. Thalia-Theater, 7 en 9.15 uur: Stormdui- vels. Zondag 8 Februari Patronaat, 8 uur: Ouderavond R,K. Scho len IJmuiden-Oost. Maandag 9 Februari Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur Burge meester. Rex-Theater. 8 uur: Als Zaterdag. Thalia-Theater, 8 uur: Uitstel van de dood. 18 jaar. HEEMSKERKSE FLITSEN T.AV.E.N.U. heeft de aangekondigde toneelavond afgelast. In verband met het feit, dat de nieu we O.L. school op het terrein van de speeltuin aan de Oosterstreng zal wor den gebouwd, heeft het bestuur van de burgemeester toezegging gekregen de beschikking te krijgen over een ander terrein, eveneens aan de Oosterstreng, gelegen achter de woning van de heer N. de Ruijter. De bakkers hebben besloten een zwarte lijst aan te leggen van wan betalers. HILLEGOM CAFÉ-RESTAURANT TULIP-BAR—GRILLROOM VOOR UW CONGRESSEN VERGADERINGEN RECEPTIES EN FAMILIE-PARTIJEN INTIEM-GEZELLIG TERRAS AAN DEMONSTRATIETUIN Entertainer Harry Dat elaar Luxor Beverwijk Die Czardasrürstin is waardeloos_amu- sement, dat toelaatbaar is voor allen. Luxor opent haar programma er mee. Inhoud: De gezantschapsattaché Ed win wordt verliefd op de danseres Sylva Varescu. De ouders zijn tegen een hu welijk met de actrice gekant en drij ven de officiële verloving' door van hun zoon met de dokteres Stasi. Toevallig wordt de verloving gevierd in hetzelf de hotel waar Sylva en haar collega's verblijf houden. Dank zij de tussen komst van ..oom Feri". die zich sterk tot de revue-girls voelt aangetrokken, stemmen de ouders van Edwin ten slotte toe in een huwelijk met Sylva. terwijl de oorspronkelijke verloofde van Édwin gelukkig wordt met Edwin's vriend. Waardering: Middelmatige verfilming van een langdradig verhaal met een kinderachtige en doorzichtige intrige. Terwijl de muziek van de oorspronke lijke operette hier en daar genietbaar blijft, is het spel van de acteurs beslist ongenietbaar. De tweede film, die dit theater ver toont, Vrouwenarts dr. Praetorius, is een sociale comedie, aanbevolen voor volwassenen, toelaatbaar boven de 18 jaar. Inhoud: Professor Praetorius. levens optimist, satyricus (hij is op zoek naar de „domheidsbacil"), succesvol medicus en zeer getapt bij de studenten (wier koor en orkest hij leidt), wordt door afgunstige collega's voor de ereraad van de universiteit gedaagd, omdat hij be schuldigd wordt van kwakzalverij, abor tus provocatus en bescherming van een moordenaar. Op meestslijke wijze weet hij echter alle beschuldigingen te weer leggen, Waardering: Levensblije film, veil sprankelende geestigheid en goedmoe dige spot. ook t.a.v. het politieke, maar ook vol van milde menselijkheid en op timistische levensaanvaarding. Het ver haal is vrij knap geconstrueerd en daar door boeiend. De vormgeving is zeer stijlvol. de dialoog (waarop de waarde van de film grotendeels steunt) strak en intelligent, het spel zonder enige overdrijving. De film zal vooral een ontwikkeld publiek aanspreken. De be handeling van het thema van het bui tenechtelijke moederschap en enige uit latingen daaromtrent maken licht voor behoud gewenst. Kennemer Beverwijk De Crimson Piraat is een kluchtig avonturen-verhaal, dat aanvaardbaar amusement biedt, ook voor jongeren. Toelaatbaar boven de 14 jaar- Inhoud: De kaperkapitein Vallo, bij genaamd „The Crimson Pirate" pro beert laat in de 18de eeuw financieel te profiteren van de opstand op de Caraïbische eilanden tegen het Britse gezag, door zowel Britten als opstande lingen te bedriegen. Hij wordt echter verliefd op Contuelo, de dochter van de rebellenleider en heeft dan de grootste moeite om orde te brengen in de door hemzelf gestichte verwarring. Dank zij de hulp van een professor, die zijn tijd vooruit is. kan Vallo met machtig kunst- en vliegwerk zijn ge liefde redden. Waardering: De bekende, onsterfe lijke piraten-avonturen worden ditmaal opgediend als een snoefverhaal, waar van de onmogelijkheid door idiote overdrijving flink wordt aangedikt. Aan deze vondst dankt de toeschouwer en kele staaltjes van voortreffelijke humor, die echter overwoekerd worden door talloze, deels grove, deels banale kluch tige effecten. Aldus is tot een overwe gend lawaaierige, zij het vlotte en ge varieerde klucht geworden, wat de mo gelijkheden inhield voor meer brillante humor. De handige verfilming biedt weinig opmerkelijks. W.B. Beverwijk Onbeduidend amusement biedt de jungle-romance De godin van de jungle, toelaatbaar boven 14 jaar. Inhouö: Twee vliegeniers, op zoek naar een vermiste makker, moeten een noodlanding maken op een eiland en ontdekken daar een jonge vrouw, die als godin wordt vereerd en onder hyp nose mensenoffers en krokodillen moet leiden. Zij wordt verliefd op een van de vliegeniers, maar valt met hem in han den van de stam. die het meisje ex ploiteert. Gered door een vulkaan-uit barsting dreigt nog even een conflict met de ex-verloofde van de vliegenier, maar alles komt in orde. Waardering: Het verhaal is een va riant op de bekende Tarzan- en andere jungle-thema's en heeft naar inhoud en vorm geen enkele waarde. Om de ken nelijke en. onwaarschijnlijke dwaasheid van het geval zal er weinig invloed van uitgaan. Het geheel maakt een rom melige en matte indruk en kan ter nauwernood als amusement dienen. Marquette Heemskerk Het sociaal-psychologische verhaal De Blauwe Sluier van Wald Krasna is geschikt voor volwassenen en rijpere jeugd. De film verdient de aandacht om de sociale inslag en is toelaatbaar voor alle leeftijden. Inhoud: Louise Mason wijdt zich na man en kind verloren te hebben aan de zorg voor andermans kinderen. Zij weigert daarvoor huwelijksaanzoeken en brengt ook vele andere offers. Tot dank voor haar toewijding wordt ze door een onbehoorlijk echtpaar be schuldigd van kidnapping. Maar haar grootste verdriet is wel het feit, dat men haar naar gelang ze ouder wordt minder geschikt acht voor haar werk. Een van haar vroegere „kinderen", nu zelf vader, vertrouwt haar echter de zorg voor zijn kroost toe. Waardering: Kalm uitgewerkt ver haal in fijne, gevoelige toon. goed op gezet en gespeeld, hoewel misschien iets te mooi om geheel te kunnen overtui gen. De film is door en door edel en gezond en zal niet nalaten de meeste filmbezoekers te ontroeren, temeer daar zij verschillende fijne trekjes be vat betreffende het leven van de alleen staande en zich voor anderen opoffe rende vrouw. De figuur van Louise werd door Jane Wyman voortreffelijk vertolkt. Rex IJmuiden-Oost Het dramatische verhaal Limelight, verdient aandacht om de figuur van Chaplin. Toelaatbaar voor alle leeftij den. Inhoud: Calvero, een uitgespeelde clown, redt een meisje, dat zelfmoord wil plegen en geleidelijk groeit tussen hem en zijn beschermeling een diepe genegenheid. Calvero tracht opnieuw wen. 11 krijgen, maar net mislukt, ter wijl zijn gezellin zich ontwikkelt tot een succesvol danseres. Calvero trekt zich terug uit het leven van het meisje ondanks haar protesten, treedt nog één maal met groot succes op en sterft. Waardering: Samenvatting van ge speelde, gedanste en gemimeeróe scènes, die grotendeels drijven op het acteer talent van Chaplin. Het verhaal is on waarschijnlijk en niet vrij van goed koop sentiment, maar hier en daar breekt de figuur van Chaplin door en dit geeft aanleiding tot enkele geslaag de scènes. Deze film is voor filmlief hebbers belangrijk, niet om haar eigen kwaliteiten, maar als phase in Chaplins ontwikkeling. Als zodanig kan zij ook beter door ouderen worden gewaar deerd. Thalia IJ muiden-West Thalia opent met Stormduïvels. toe laatbaar boven de 14 jaar. waarna ge draaid wordt de thriller Uitstel van de dood, eveneens toelaatbaar boven de 34 jaar. geschikte ontspanning voor vol wassenen en rijpere jeugd. Inhoud: Tijdens een overstroming in Norfolk wordt in een zusterklooster een meisje binnengebracht, dat van moord wordt verdacht. Een van de zusters, zuster Mary, gelooft niet in haar schuld, doet alles om de waarheid aan het licht te brengen, maar wordt zelf bijna het slachtoffer van haar bemoei ingen. daar de werkelijke moordenaar zich in deze geïsoleerde gemeenschap bevindt. Tenslotte komt dg waarheid aan het licht en smaakt zuster Mary het genoegen een jong paar gelukkig te hebben gemaakt. Waardering: Knap geconstrueerd en boeiend verteld verhaal. dat opvalt door een suggestieve fotografie en goe de typeringen door de voornaamste acteurs. Het geheel is niet vrij van melodramatische elementen, die men echter accepteert in dit kennelijk als thriller bedoelde verhaal. Om enkele enerverende tonelen niet voor al te jeugdige personen. Dinsdagavond wordt in dit theater gedraaid De dijk is dicht, de mooie, nu weer zo actuele film over de inundatie van Walcheren tijdens de bezetting. Allen zeer aanbevolen. (14 jaar). Tege lijk draait een reportage van de over stromingsramp. Deze avond komt ge heel ten goede aan het Nationaal Ram penfonds. Donderdag tenslotte wordt vertoond Geen plaats voor Jenny. Toelaatbaar boven de 18 jaar. Kerkje, afgestemd op behoefte van de patiënten TI7 V hebben een week achter 1/1/ ons, die levenslang zal heu gen, in de geschiedenisboek jes vermeld zal worden en van ge slacht op geslacht zal blijven voort leven. Wij, in slad en streek, zijn zo gelukkig te kunnen helpen in plaats van om hulp te moeten vra gen. Mensenoffers zijn uitsluitend in IJmuiden gebracht door het ver gaan van de stoomtrawler Cath. Duyvis ergens op de kokende en beukende Noordzee. De materiële schade in de kustplaatsen van ons rayon zou men als zeer hoog ge kwalificeerd hebben als de vernie tiging in Zeeland niet alle kapi- taalsbegrip te boven ging. Werke lijk, wij kustbewoners zijn er prachtig afgekomen en het past ons morgen, cle bid- en boeledag, dankbaarheid te stellen naast een smeken voor de zielerust van de bijna veertienhonderd verongeluk ten. Het is hier als overal in het land gegaan, een spontane hulpactie, met alle lieve gebreken daaraan verbonden. De goederen-inzame ling liep zo goed, dat de toch niet kleine Vleeshal onvoldoende ruim te bood, zodat de Grote St. Bavo- kerk tot tijdelijk pakhuis van de Charitas moest worden bestemd. De dames van de U.V.V. traden in het geweer met een temperament, dat cle vrouw eigen is als het hart tot daden voor redding van de medemens roept. Ze wilden alles aanpakken, vergaten het eigen huisgezin, kenden geen vermoeid heid en bleven toch anoniem U.V.V.waarin niet de minste ver dienste gelegen is. De studenten kenden reeds enkele uren na de eerste berichten over de ramp hun plicht en Zondagmiddag toog een ploeg van bijna honderd naar Steenbergen om daar een lange koude nacht cle eerste hulp te ver lenen. En Vrijdag hebben ze weer onmiddellijk gevolg gegeven aan een oproep om naar Putten te trekken. De brandweer was in cle weer, de politie gaf de vrije uren aan de grote zaak, de mannen van de Bescherming Burgerlijke Bevol king waren paraat. Iedereen wilde helpen, op gevaar af daardoor een goede organisatie in de war te stu ren. Wie zou echter die spontane reactie hebben willen missen? Woensdag schudden we onze beurs leeg: dan maar 'n paar dagen niets op de boterham, die jurk niet ge kocht of dat gezellige uitje afge last. Hoeveel kaartpotten zijn er gesneuveld? Hoeveel reserves af geboekt? Hoeveel giro's geschre ven met het nummer 9575? (Alsnog 'n waardevolle bezigheid op de stille Zondag). En dan al die goe de mensen, die op onze redactie kwamen om te vertellendat ze dit of dat op touw hadden gezet voor het doel, dat ons allen zo heilig was en gelukkig nog is. Och, het was lang niet allemaal doordacht, de opbrengst kan niet altijd in verge lijking staan met de moeite, het gesjouw, maar de intentie was eer lijk en dus gaven we er melding van in de krant. Dat we in deze dagen één zijn, hebben we ook on dervonden door het contact met andersdenkenden. De rabbi van de Israëlietische gemeente stelde er bizonder prijs op, dat wij de bijzon dere dienst op Sjabbath zouden vermelden en daar waar in neu traal verband wat opgezet werd, meende men ook op de katholieken een beroep te moeten doen. Voor het goede doel! Dat was deze week de leuze in stad en streek. Het is geen leuze gebleven. Temidden van het vele grote en zo droevige nieuws duikt hier en daar het klein huiselijke berichtje op. Een Haarlemse fami lie heeft een vrouw met zes kinde ren, gevlucht uit het noodgebied, liefderijk in haar huis opgenomen. De man moest in 's-Gravendeel achterblijven om aan de dijk te werken met vele andere stoere kerels, die het land zo maar niet gewonnen gaven, ook al moesten zij verbeten toezien op de steeds groter wordende brutale winst van de erfvijand. Zijn elfjarig doch tertje huilde bij het vertrek uit Zeeland tranen met tuiten, omdat cle poes, waaraan zij bijzonder ge hecht was. niet mee kon evacueren. Het kind kon er zich in Haarlem niet mee verzoenen. Enkele dagen geleden kwam de vader ook naar het evacuatie-adres. Hij haalde zijn dochtertje uit bed om haar in zijn armen te drukken. „Ik heb wat voor je meegebrachtzei hij toen. zoals na een grote reis. Dat was de poes. En zelden, zo besloot onze zegsman zijn verhaal, heeft men verraster en blijer kind gezien dan dit Zeeuwse meisje. En clan die blijdschap van een der onzen in het zakelijke gemeen schapje om het behoud van zijn vijf en twintig familieleden in Oude Tonge. Dinsdag kon hij hel hier niet meer uithouden, de vol gende dag verscheen hij niet op zijn werk en was op goed geluk naar het rampgebied vertrokken. Men verwees hem naar de evacua tiecentra in Rotterdam, waar hij allen op twee na terugvond. En nog dezelfde dag vernam hij per tele gram door de goede zorgen van een uitstekend geleide informatie dienst dat ook die twee in leven waren. Helaas is het lang niet overal zo gegaan, maar laten we bij alle droefenis ook de vreugde om het weerzien niet vergeten, al was het alleen maar om het werk van de dappere reddingsploegen te eren SPAARNEBABBELAAR Sinds honderd jaar hebben de katho lieken een eigen kapel in het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort. Zondag zal deze kapel opnieuw ingezegend worden, want ze is geheel gerestau reerd: rustiger, doelmatiger en fraaier geworden, van een drukkende onover zichtelijkheid voorheen tot een blijde feestelijk getinte ruimte thans. Bij het jubileum van het Provinciaal Zieken huis. enkele jaren geleden, werd het. voornemen tot restauratie gemaakt en in de nazomer van 1952 werd aan het plan uitvoering gegeven, waarbij pas toor Beune voorstelde in het belang van de liturgische begrippen aan de nlet-ka- tholieke huisarchitect van het Provin ciaal Ziekenhuis een katholiek advi seur toe te voegen, welke gevonden werd in de beeldende kunstenaar Livi- nus Tollenaar. Deze bracht een concreet advies uit aan d commissie van be stuur. die hem daarna belastte met de detaillering en de leiding over de uit voering van het interieur. Wij hebben het resultaat van deze papieren plannen dezer dagen bekeken. Reeds bij de nachtmis van Kerstmis wera de kapel opnieuw in gebruik ge nomen, maar Zondag 8 Februari zal in een plechtige en feestelijk gezongen Hoogmis dank gebracht worden aan God en daarna in de toneelzaal dank aan de bestuurderen van het huis en aan al degenen, die binnen en buiten de inrichting samengewerkt hebben om tot dit waardige geheel te geraken. Waar in een katholiek kerkgebouw het altaar de voornaamste plaats van handeling is, daar heeft de ontwerpei- getracht dit onderdeel hoogtepunt te doen zijn in het architectonisch geheel- De liturgisch juiste altaartafel, massief opgebouwd uit zware elementen van wit beuken- en goudblank berkenhout, steekt licht af tegen het matte grijs groen van het gekornde oppervlak, dat de altaarnis heeft gekregen. De donkere banen in de uit drie houtlagen opge bouwde poten vangen de horizontale streep van de zwarte altaarstreep logisch op. Door het materiaal zuiver en eerlijk te gebruiken is een zelfde waardigheid verkregen, als die welke van een ste nen altaar uitgaat. Een strak taberna kel, symboliserende de „porta coeli", eenvoudige dragende kandelaars, een optische achtergrond' van gordijn in li turgische kleur completeren het altaar- geheel. De concentratie van de aandacht wordt niet nadelig beïnvloed door de sobere bouw van de biechtstoel (in sa menvoeging met de ambo) en de sacris tie. aan de hoeken van de altaarwand. Beide zijn opgetrokken uit blank ker senhout. De deurpanelen van antiek glas in kleuren, symbolisch voor de ruimte die ze versieren, hebben een loodnet, 4at geen enkele figuur componeert, en toch een bepaalde speelse tekening ver toont. De luifelvormig voortgezette bo- venlijn zowel van biechtstoel als van sacristie verleent een accent boven de preekstoel (ambo) en de toegang tot de sacristie, en tevens een weldadige hori zontale gestrektheid in de wand. De zeer kleine ruimte, die voor de sacristie uit getrokken is, werd zodanig uitgebuit, dat zij toch aan alle eisen voldoet. De vloer van het priesterkoor een-trede verhoging de drie-tredige opgang naar het altaar en de transparant ge bouwde communiebank liggen als cir kelsegmenten concentrisch om het al taar. Dit alles is van een donkerkleurig hout, iroco genaamd, dat door het zon licht een steeds diepere kleur verkrijgt De constructief gecomponeerde kleuren- opbouw van vloer, gewelf, kolommen en wanden in het schip suggereert een ijlheid, door welke de gehele kapel aan ruimte wint. De uit de kruispunten der gewelfribben omlaagkomende verlich- tingsornamenten ontlenen hun decora tief rhythme van het gewelfplan. terwijl de vanouds bestaande rode blokjes in Advertentie Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 24/25FEBR. CASTR1CUM Bijna f 5.000 bijeen Het totaalbedrag van de giften voor het Rampenfonds bedroeg Vrijdag middag f 4.756.27. Hierbij waren giften van de volgende verenigingen: Klaver]aselub „De Harmonie" f 210; Bridgeclub „Bricas" f 150; de Ned. Ver. van Huisvrouwen f 51.50. Hedenavond (Zaterdagavond) zal de Toneelvereniging ..De Schakel" in hotel Borst te Bakkum het toneelspel „Van een ander ras" opvoeren. De ba ten van deze uitvoering, welke burge meester Smeets zal openen, zijn geheel voor het Rampenfonds. Met hetzelfde doel zal de Castricum- se Orkestvereniging 13 Februari a.s. in de zaal van de Rustende Jager een concert geven. Medewerkenden hieraan zijn: L. Rommerts (bariton), mej. A. Groot (sopraan) en aan de piano C. Cortel. Vanaf Maandag a.s. zullen de plaat selijke middenstanders gedurende 14 dagen 1 pet. van hun omzet aan het Rampenfonds afstaan. Zondagsdienst: dr. H. v. Nievelt, tel. 354; Zr. Meihuizen, Bakkummerstr. 30, tel. 530. 16 Februari houdt de club van Postzegelverzamelaars in haar club lokaal aan de Wilhelminalaan de jaar vergadering. De heer B- Lute slaagde voor het patroonsexamen automobiel- en garage bedrijf. Marktbericht: geschoonde spruiten 55—85; ongeschoonde 3253; spruit- koppen 2226; prei 5056: boerenkool 39—45: soep 95 ct. per kistje; groene kool 2242; peen 8 ct. De afdeling Castricum van St. Lam- bertus zal Maandag de jaarvergadering houden in het Jeugdhuis aan de Over toom. VELSEN-NOORD K.V.P.-CANDIDATEN De afdeling Velsen-Noord van de K.V-P. heelt candidaten gesteld voor de voorlopige groslijst. Het zijn de heren: M. C. Kortekaas. C. P. J. Maas, J. Nuijens, F. J. A. Strijbosch, mr. H. J. M. Tonino, die allen reeds zitting in de raad hebben, alsmede de heren H. An- driesma en Jac. Zuurbier Jr. Voorzitter M. C. Kortekaas heeft in een enthousiast propagandawoord tot grote activiteit aangespoord. Het aan tal raadsleden zal van 27 op 31 worden gebracht. De K.V-P. moet zorgen van 7 op 9 zetels te komen. Aller medewer king en inspanning is daartoe nodig. „Opwaarts" heeft in studie genomen „In een klein hotelletje", blijspel in drie bedrijven. Regie J. W. Schoot. Woensdag 11 Februari zullen de kin deren van speeltuinvereniging „Da Costa" om half acht in het Wijkgebouw aan de Dijckmanstraat het kabouter- spel ..Appelsnoetje" opvoeren ten bate van het Rampenfonds. Entree: voor volwassenen 40 cent en voor kinderen 25 cent. Advertentie Wat is da 5000S" de wijde ramen zich speels bij het ge heel aanpassen. Het bëètmir en de dagelijkse leiding m het Provinciaal Ziekenhuis, pastoor Beune en kapelaan de Groot, die deze kapel bedient, kunnen met recht trots zijn op dit kleine kerkje, dat na deze modernisering in stijl psychologisch af gestemd is op de behoefte van deze speciale patiënten, en dat ook in katho liek-liturgische zin veranderd is in een huis, Gode waardig.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2