Probeer eens koolrapen Eisenhower's eerste boodschap aan het Amerikaanse Congress levensschoolvoor werkende neisjes in Wenen ►uwen van Bethanië introduceren er het Mater-Amabiliswerk Wij zijn een beetje trots met kaas Groot gebrek aan goede instrument- en horlogemakers Schema van onduidelijke economische strekking GEEN AANLEIDING TOT ONVERDEELD OPTIMISME ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA -e Nederlandse vrouwen zijn wekenlang op huisbezoek geweest in een arbeiderswijk in Wenen om meisjes, die in een fabriek of bedrijf werken Aan te sporen een avondcursus te bezoeken, soortgelijk als de in Neder- helbékende Mater Amabilis-cursus. Het ziyn de vrouwen van Bethanië (in l>or Pater Van Ginniken gesticht met moederhuis in Bloemendaal) wier aaat zeer internationaal is gericht. Vier van haar werken sinds vier jaar ir ontwrichte, verarmde Wenen, waar de levens- en woonomstandigheden ztilijk zijn, dat over het algemeen door het werkende meisje een even- tnuwelyk niet beschouwd wordt als het begin van een gelukkig leven, moor haar eerder betekent het verruilen van een leven, waarbij ze ten- m vluchten kan in allerlei uitgangetjes, voor een gezinsbestaan dat eco- nih uitermate moeilijk is. 'senhower zendt bef aan Adenauer }op op spoedige gelijk- sckeling van W.-Duitsland In>nn is gisteren de inhoud bekend gentt van een brief van president Eisówer. die de Amerikaanse minis ter i Buitenlandse Zaken, John Fos ter lies, tijdens zijn bezoek aan Bonn aan ie West-Duitse Bondskanselier heefverhandigd. In deze brief spreekt Eiseówer de overtuiging uit, dat Wesiuropa met de hulp van een Wesiuitse bijdrage veilig zal worden tegerer een eventuele aanvaller en daaror een vaste grondslag zal kun nen ggen voor vrede en vooruitgang in dgehele wereld. Hijerklaart onder de indruk te zijn van i steun, die de West-Duitse rege ring eeft gegeven aan het plan voor de Iropese verdedigingsgemeensehap en hipt en gelooft, dat de landen van West-uropa uiteindelijk naar volko men ïnheid zullen streven. De presi- sidenlverklaart, dat hij een spoedige beëiniging van de geallieerde bezet- ting i het aanknopen van normale diploratieke betrekkingen door het van ]<acht worden van de West-Duitse gealeerde verdragen wenselijk acht. Wst-Duitse actie tegen communisten 11 antelorganisatie „Nationaal Front" ontmaskerd Op last van de Procureur-Generaal bij het federale Hoge Gerechtshof in Karls ruhe is Donderdagavond in heel West- Duitsland een actie ondernomen tegen de leden van de „arbeidscommissie van het nationale front". Dit „Nationaal Front" wordt in de Bondsrepubliek be schouwd als een mantelorganisatie, waarbij alle communistische groepen in West-Duits^vd zijn aangesloten. Het schijnt, dat bij de voorzitter van het Nationaal Front in de Rijn-Palts, Bastigkeit. documenten zijn gevonden, waaruit is gebleken, dat de organisatie het plan had, in Oost-Berlijn een „regering-in-ballingschap" te vestigen, die onder leiding zou komen te staan van een vroegere Rijkskanselier, Wirth. Het Beierse ministerie van Binnen landse Zaken had eerder reeds mede gedeeld, dat het gelast had een aantal communisten te arresteren, die een op leidingscursus in revolutïonnaire strijdmethoden volgden in de stad Penzberg. Onder de twintig gearres teerden, die beschuldigd zijn van het voorbereiden van verraad, bevindt zich de voorzitter van de verboden vereniging voor Duits-Russische vriendschap, dr. Paul Schreyer, Maar ook in de andere staten heeft de politie medegedeeld, dat er communis ten gearresteerd zijn in gebouwen van de communistische partij of van com munistische mantelorganisaties. In Frankfurt is bij enige communisten huis zoeking verricht, waarbij een aantal do cumenten werd gevonden. In totaal wer den deze week in West-Duits land ruim veertig communisten gearresteerd. On der hen bevinden zich leden van de ver boden communistische „Freie Deutsche Jugend". Zij zijn vrijgelaten en zullen later worden berecht. West-Duitse Bondsraad verwerpt ontwerp- kieswet Ue West-Uuilse Bondsraad (Eerste Kamer) heeft gisteren het door de rege ring ingediende onlwerp-kieswet ver worpen. Het ontwerp was bedoeld als een compromis lussen een stelsel van meer derheidsvertegenwoordiging en een van evenredige vertegenwoordiging. Volgens het federale ministerie van Binnenlandse Zaken zouden, wanneer de Bondsraad dit ontwerp had aange nomen. de kleine splinterpartijen voort aan uit het Parlement kunnen worden geweerd. Deze hebben vóór 1933 net aan de macht komen van de nationaal- socialisten in de hand gewerkt. Een woordvoerder van het mnisterie van Binnenlandse Zaken heeft meege deeld. dat de Bondsregering waar schijnlijk van haar bevoegdheid gebruik zal maken om het ontwerp-kieswet nu naar de Bondsdag (Tweede Kamer.» te verwijzen. In dit lichaam beschikt de regerings-evalilie over een meerder heid. Wanneer de Bondsdag het ont werp wèl zou aanvaarden, zal een be middelingscommissie van tien leden uit elk der beide Kamers een definitieve oplossing moeten trachten te vinden. Polygoon maakt een documentaire De filmreportages, die Polygoon-Pro- filti van de nationale ramp heeft ge maakt. draaien thans in vele duizen den bioscopen over de gehele wereld. Ter vertoning in de Nederlandse bioscopen alleen is in de afgelopen week 125.000 m film geproduceerd. Po- Jvgoon-Profilti zal thans uit de duizen- d'en meters negatief materiaal waarover wordt beschikt, een grote documentaire film samenstellen ter ondersteuning van de hulpacties in binnen- en buitenland. Paul van Kempen benoemd te Bremen Naar D. P. A. meldt, is de Neder landse dirigent Paul van Kempen be noemd tot „Generalmusikdirektor" van de opera te Bremen. Aan het begin van het komende seizoen, in de nazomer, zou hij. behalve de leiding van de opera, ook de leiding van het Philhar- monisch Staatsorkest van Bremen --P zich nemen. Bij vele jonge gezinnen werken dan ook man èn vrouw, terwijl de kinderen overdag in een bewaarplaats zijn. Die bewaarplaatsen moeten avondhelpsters aanstellen, want het gebeurt nogal eens, dat de moeders vergeten om de kinde ren na haar dagtaak terug te halen Hoe moet dat op de duur als er zo wei nig verantwoordelijkheidsgevoel is on der de moeders, die toch de (goede) ge zinnen moeten bouwen? Als er geen natuurlijke menselijke idealen meer be staan om naar te leven? Het lijkt onbegonnen werk om te pro beren een dergelijke catastrofale menta liteit ten goede te keren, maar die po ging is door de vrouwen van Bethanië ondernomen en met groot succes. Er is dan ook geen moeite gespaard, en ge werkt met een élan en doorzettingsver mogen als alleen degenen vermogen op te brengen, die zich inzetten voor een groots perspectief. Na veel pogingen vonden de Vrou wen van Bethanië gehoor voor het beginnen van een Mater Amabiliscur- sus bij een groot kruidenierswaren- bedrijf, dat vele meisjes in dienst heeft. De directie voelde er voor, wilde de lessen betalen en ook de ouders waren het er zeer mee eens, dat hun dochters wat zouden leren. Hetgeen wederom bewijst, hoe uitstekend aan gepast aan de geest van nu de vorming is, die in de cursus van deze „Le vensschool", zoals men in Wenen zegt, wordt gegeven. Het genoemde grote Weense bedrijf heeft thans twee cur sussen, ieder met circa 40 meisjes, in gang, ongeveer op de wijze zoals dat ook in ons land gebeurt. Maar dan geheel aangepast aan de Weense mentaliteit, die nu eenmaal tegenover sommige dingen van het daagse leven die vallen onder huishouden, anders staan dan wij. Maar dat is ook niet essentieel. Essentieel voor deze „le vensvorming" is de houding, die de jonge vrouw tegenover haar levens bestemming aanneemt. Voor de wijze waarop daarover wordt gesproken bij de lessen blijkt de nauwelijks- meer-katholiek-levende Weense al even ontvankelijk te zijn als de jonge vrouw in Nederland. De Vrouwen van Bethanië, die de lei ding hebben, zoeken de docenten uit voor de huishoudelijke vakken, ze do ceren zelf op bet terrein van paedago- gie, smaakonlwikkeling en levensvor ming, aan welk laatste onderricht de „Vragenbus" is verbonden, waardoor problemen midden uit de onmiddellijke realiteit van het leven ter sprake wor den gebracht. Buiten de medewerking van een be paald bedrijf echter hebben de Vron- wen van Bethanië ook in een buiten wijk en een arbeiderswijk van Wenen, aan de hand van de parochïeregisters, zo maar aan honderden meisjes folders gestuurd, en ze toen stuk voor stuk op gezocht. Het resultaat van al die ener gie waren begingroepjes van resp. 3 en 38 meisjes. Maar het gaat niet zozeer om het directe grote aantal, het gaat om het feit en het is zeer verheu gend het te constateren dat deze ^n Nederland zo succesrijke vorming ook hier „pakt"' en zich uitbreidt. Zelfs wordt deze Mater Amabiliscursus. deze Levensschool, die bedoelt het werken de meisje geestelijk te doen groeien naar een ideaal, dat houvast geeft, om dat het in wezen- haar bestemming is. een „beminnelijke moeder" te zijn, met succes gegeven in een tehuis voor meisjes, die onder toezicht zijn gesteld. De lessen zijn daar o.a. in handen van raej. E. Klompé, zuster van dr. Marga Klompé, ons Tweede Kamerlid. Ook tot een soort lextielbedrijfsschool is de cursus kunnen doordringen en met een schoenenbedrijf is men in bespreking. Naar gelang der omstandigheden zijn de lessen in de bedrijfstijd of in de avonduren. En zo is door de toevallige omstandig heid, dat by de Vrouwen van Bethanië enige jaren geleden een Weense intrad, waardoor haar aandacht viel op het apostolaatswerk dat Wenen behoeft, het Mater Amabiliswerk, dit sublieme Zuid-Nederlandse initiatief, in Wenen overgeplant. Een belangrijker inzet voor het behoud van waarachtige waarden is moeilijk te noemen, omdat de werkende meisjes van nu de moe ders zijn van de toekomstige gezinnen. Er zijn thans meerdere Weensen in getreden in Bloemendaal. ook uit de studentenwereld. A. Bgl. Burgemeester Warffum benoemd Bij K. B. is metingang van 1_ Maart benoemd tot burgemeester van Warffum fGroningen) mr. W. J. Geertsema, te Leiden. De heer Geertsema, die tot de V.V.D. behoort, is lid van de gemeente raad te Leiden. Hij is geboren 18 Octo ber 1918. De nieuwbenoemde bekleedt het voorzitterschap van de „3-October- vereniging" te Leiden. Sultan Hamid II 25 Febr. voor Indon. hooggerechtshof Een woordvoerder van het hoofdpar ket te Djakarta, heeft aan P. I. Aneta medegedeeld, dat Sultan Hamid II op 25 Februri voor het Hooggerechtshof terecht zal staan. De zittin zal open baar zijn. De procureur-generaal zal 17 Februari een dienstreis maken om een aantal kwesties, verband houdende met de 17-Octoberaffaire te bestuderen. Hii zal o.a. een bezoek brengen aan Makassar, Surabaja en Palembang. Periodieke uitkeringen aan evacué's Richtlijnen van H.C. Republiek Indonesië Van de zijde van het Hoge Commissariaat van Indonesië wordt degenen, die door de watersnood zijn geëvacueerd en periodieke betalingen genieten, welke worden verzorgd door de afdeling comptabiliteit van de Re publiek Indonesië (Carel van Bylandtlaan 12 te s-Gravenhage) verzocht zo spoedig mogelijk hun nieuwe adres aan die afdeling op te geven. Het Hoge Commissariaat van Indonesië deelt overigens nog mee, dat op pensioenen en andere periodieke uitkeringen van hen, die uit de getroffen gebieden zijn geëv cueerd, voorlopig de inhouding ter aai zuivering van schulden aan de Republiek Indinesië zal worden opgeschort. Voor hen, die in het getroffen gebied wo nen en als gevolg van de ramp niet zijn of worden geëvacueerd, is een opschorting van schuldaanzuivering eveneens mogelijk, het daartoe gedaan verzoek en onder c legging van een zo mogelijk door of de burgemeester van de plaats van inwoning geviseerde verklaring, waaruil blijkt dat in hoeverre schade is geleden. In aansluiting hierop verzoekt het ministe rie van Buitenlandse Zaken aan de geëv cueerden. die Indisch pensioen genieten, o middellijk hun evacuatie-adres op te geven aan de Stichting voor pensioenaangelegen heden, Neuhuyskade 32, Don Haag en aan hen. die garantiewet-uïtkeringen genieten aan de directie overgangszaken Indonesië. Gvote Markt 22. eveneens te Den Haag. Het verdient aanbeveling op de buiten zijde van de enveloppen te vermelden ..Eva cuatie". alsmede de aard (pensioen - wacht, geld, enz.) der uitkering. V.S. VERHOGEN IN- VOER VAN KAAS Blfjkens een mededeling: van het Ame rikaanse ministerie van Landbouw zijn met onmiddellijke ingang de invoer quota van bepaalde kaassoorten met 15% verhoogd. Deze regeling is getroffen in het belang van dc wereldhandel internationale betrekkingen en blijft voorlopig tot 30 Juni a.s, van kracht. De nieuwe quota zijn: cheddar 4.398,000 kg, blue mold 1.800.000 kg. Edammer- en Goudse kaas 2.070.000 kg. en voor de Italiaanse soorten, met uit zondering van pecorino en schapenkaas 4.140.000 kg. In Juli 1952 werd de invoer vrijgege ven van Zwitserse, gruyère en roque- fort-kaas en van de meeste geconser veerde kaassoorten en met ingang van October 1952 konden ook diverse soorten Italiaanse kaas vrijelijk geïmporteerd worden. Dood door schuld Eén week hechtenis Het Haagse gerechtshof heeft de grondwerker C. van D. conform de eis van de procureur-generaal veroordeeld tot één week hechtenis. D. had op een bouwwerk hoogst onvoorzichtig een be- tongoot naar beneden gegooid. Een ar beider. die daar juist op dat ogenblik passeerde, kreeg de goot op het hoofd en overleed aan de gevolgen van het bekomen letsel. Boerderij afgebrand Een felle brand heeft Donderdag rond het middaguur de boerderij van de heer Sarink aan de Klerenbeekse weg in Voorst bij Deventer tot de grond toe in de as gelegd. Binnen drie kwartier was de boer derij geheel uitgebrand. Bijna zijn gehele veestapel ging verloren; negen koeien. Van het huisraad is nog een groot gedeelte ge red. Een koe en wat kippen en varkens konden voor de vlammen gespaard blij- Op grote schaal worden i Parijs goederen voor de getroffenNederlandse gebieden ingezameld, die direct per vrachtauto naar de rampgebieden worden vervoerd. Nt van vrouwen, die geen gezin hebben en dit zijn lang niet altijd de minst capabele Het bericht van de benoe ming van mej. dr. De Waal tot eerste vrouwelijke staats secretaris van ons land zal :eker niet overal met de- zeel vrouwen, die geen kin zelfde gevoelens zijn ontvan- Ieren gen. Naast een grote groep van personen immers, die van mening is, dat de vrouw ook in het staatsbestuur haar matig grote zure appelen, ee ui, 350 g. krabbetjes of ee varkenspoot, (kruidnagel. Trouwens \ook Paus Pius zout. XII heeft herhaaldelijk ver- Het vlees opzetten met zt «ut u ue avJC1„ klaard, dat de katholieke veel zoutwater dat 't ondei "ouwen,"Daama'ast "ijT'èr vrouwen haar plaats in het slaat en zachtjes_n h»JI"urtl - openbare leven dienen m te laten trekken. Zo nodig ee hpeft alleen volwassen kinderen hebben, vrouwen met grote gaven, die meer dan tijd genoeg hebben om naast haar huishoudelijke plaats behoort te hebben, taak heel wat nuttig werk te staat nog altijd een andere, die vindt, dat de vrouw in het openbare leven niet thuis hoort. Het is wonderlijk, dat er nog steeds zoveel aanhan gers van deze laatste opvat ting zijn in een land, waarin nu al zoveel jaren de hoogste positie door een vrouw wordt ingenomen. Toch staat het vast, dat men juist onder de vurigste Oranjeklanten, die zeker niet te kort schieten in waardering voor het werk van Koningin Wilhelmina en Koningin Juliana, de meeste tegenstanders aantreft van de vrouw in het openbare le ven. Hoe het ook zij. wij ver heugen er ons oprecht over, aat de Katholieke Volks partij in deze' standpunt inneemt en wij zijn er wel een beetje trots op, dat het juist een katho lieke vrouw is, die tot het hoge ambt van staatssecreta ris is geroepen, omdat wij er zeker van zijn- dat zij de ze taak op lofwaardige wijze zal vervullen. Wij zijn trots op haar, zo als wij het b.v. ook zijn op Marga Klompé en op me vrouw SmuldersBeliën, die beiden immers ook als ka tholieke vrouwen een func tie bekleden in het open bare leven op een wijze, die geen man haar zal ver- verrichten schappij. voor de maat- Daarom te meer ver- deel van het kooknat s)oinische heugt het ons telkens weer, schenken, en de zuurkociandigti wanneer wij zien, dat een laag om laag met de g6ota woi Nederlandse katholieke vrouw schilde, in plakken gesnede-ffende een vooraanstaande plaats in appelen en de dun gesnedev°?rste' het maatschappelijke leven ui bij het vlees leggen. (K™l"Bcs" gaat innemen en deze met kruidnagel in een schijf i£r d00 ere vervult. Daarom ook ho- prikken). fen bec pen wij, dat alle katholieke Het geheel gaarkoken in 4id rayo vrouwen in haar gebed den- minuten. Het vlees van de botdekens, woekeren met rle talenten ken zuUen aan haar hoog- jes afnemen. Hierbij smakeie veze die zh van^ God ontvangen geplaatste zusters, want zij goed een zachte aardappelecUone, heeft en zal zii aan het emd kunnen het, zomin als haar purée en kastanjes. or de ïlfhS- lévS nM ï£nS nmndtike collega's, zonder -- rekenschap moeten geven van vrouw niet even goed als de man verplicht te woekeren met de talenten, Spaghetti met gemengdedvong rods zegen stellen. groenten en garnalen digste 500 g. spaghetti, kg. ge>nderhs mengde groenten prei, wing®«^ terpeen, uien, kool of spruit. van jes), 1 a 2 eetlepels tomateni,eden ketchup of tomatenpurée. bo. grom ter. margarine of olie, 150 gWoem garnalen, zout. iriands De spaghetti gaarkoken itfesprek ruim zout water, afspoelerff van met. koud water en laten uit-n Be lekken. De groenten schoon maken, snijden, wassen en in een laagje heet vet een kwar- L Gekookt met klapstuk, tier lang smoren. In het be-* aardappelen en groene gin de massa eens omschep-H. rit t kool. pen. 5. Koolraap met geraspte De spaghetti desgewenst -1 Kaas. snijden en door de groenteifaCJ 1 kg. koolraap, zout, 50 g. roeren. De garnalen toevoe- pittige, geraspte kaas, boter gen en het gerecht op smaak Lvp •ino afmaken met de tomaten- ,,'s Winters zijn er zo wei nig groenten." Dat is een klacht die we gerust „uit de tijd" kunnen noemen: uit niet minder dan vijftien win- een ander tergroenten valt er te kie zen! Bedenken we daarbij nog, dat één groente vaak op verschillende manieren klaargemaakt kan worden (gekookt, gesmoord, als stamppot, als rauw slaatje enz.), dat we voor Zon- en feestdagen misschien eens een fles of blik openmaken of een diepvriesproduct nemen dan zijn er toch mogelijkhe den te over om eentonigheid te voorkomen en telkens iets anders op tafel te zetten! Natuurlijk blijft een kool raap een koolraap en zuur kool wordt niets anders dan zuurkool, ook al maakt 3. Met een melksaus. of margarine. afmaken De koolraap in plakken ketchup of -purée .__et it snijden, deze schillen en ln Spruitjes water met zout opzetten en nr> na p beteren. Nu willen wij heus ze op vijf verschillende ma niet beweren, dat vrouwen alles zoveel beter doen dan mannen. Wij zijn echter wel van mening, dat in een be paalde tijd op een bepaalde plaats een bepaalde vrouw soms beter op haar plaats zal zijn dan een man. De leus, dat de vrouw in het gezin hoort, gaat na tuurlijk lang niet altijd op. In de eerste plaats zijn er tal nieren klaar. Maar hij smaakt toch bij elke berei ding weer een beetje anders, zodat hij minder gauw zal vervelen! Koolraap op vijf manieren 1. Gefruit met ui en lau rierblad. 2. Met een sausje van het kooknat en afgemaakt met peterselie. zachtjes gaarkoken in onge veer 20 minuten. Zo nodig het kooknat afgieten. De ge raspte kaas en een stukje boter of margarine erdoor schudden en de groente da delijk opdoen. inaiguiiiiu, noen pels paneermeel of beschuit- y g. kruimels (nootmuskaat). jding De spruitjes schoonmaken. de Hierbij de buitenste blaadjes alleen wegnemen als zij niet2 m( gaaf zijn. De groente opzetten"' met een paar cm. kokend water en i 20 minuten ko ken. Dan een klontje boter of margarine en een paar eet- TJ lepels paneermeel of be- j 1. Stamppot met gekookte zuurkool. 2. Stamppot met rauwe schuitkruimels erdoor roeren, zuurkool (ri 300 g. voor De spruitjes desgewenst met 4 personen). wat nootmuskaat bestrooien 3. Zuurkoolstamppot met en opdoen als ze nog fris bruine bonen. groen zijn. Zij verliezen hun 4. Zuurkool met prei. groene kleur en worden ster- 5. Zuurkool met appelen en ker van smaak, wanneer men krabbetjes. ze langer dan 20 minuten yx kg. zuurkool, 2 middel- kookt Christiaan Huygensschool in Maasstad enige in Nederland (Van onze Rotterdamse redactie) Er zijn in ons land betrekkelijk weinig inrichtingen, waar horlogemakers worden opgeleid. Voor dit onderwijs, gecombineerd met een opleiding voor fijn-instru mentmakers, bestaat slechts één school in Nederland en dat is de Christiaan Huygensschool in Rotterdam. Kunstenaars steunen het Rampenfonds De "Wiener Philharmoniker geven 27 Februari in Wenen, onder directie van Willem van Otterloo en met Cor de Groot als solist een concert ten bate van het Rampenfonds. De Amerikaanse violist Louis Kauf man, die 14 Februari in Diligentia in Den Haag concerteert met Gerard Hen- geveld en het Röntgenkwartet. stelt de recette beschikbaar. Louise Wijngaar den en George van Renesse geven dp ontvangsten van hun concert op 24 Fe bruari in K. en W. te Utrecht. Op voorstel der Rotterdamse beelden de kunstenaars, die tot 10 Febr. werk stukken op het bureau Kunstzaken op het stadhuis bijeen zullen brengen, zal 14 Februari een veiling van de bijeen gebrachte werken gehouden worden in de Rotterdamse Kunstkring, na drie „kijkdagen'* van 11 Februari af. Tilburgse kunstschilders brengen 25 werken bij elkaar, die verloot zullen worden. De zeven „zeeschilders", die tot en met Zondag in het Tilburgse raadhuis exposeren, staan ieder de op brengst van één schilderij af. Ofschoon uiteraard president Eisenhower's boodschap aan 't Congress nog slechts algemene lijnen aangeeft van wat de nieuwe Amerikaanse rege ring zich voorstelt te doen, kan een nadere beschouwing van dit al gemene programma de gevolgtrekking reeds thans rechtvaardigen, dat de econo mische strekking voor Europa van 1'dit voorlopige schema groot kan zijn, vele belangwekkende mogelijkheden inhoudt, doch in dit stadium nog "onduidelijk is. Allereerst zal de Amerikaanse overheid in eigen land elke scheppende par ticuliere ondernemingsgeest in 't belang van haar eigen economie aanmoedigen. De hierdoor te bereiken verhoogde productiviteit zal volgens president Eisen hower de vrijheid overal elders ten goede komen. Zijn boodschap beklemtoont de vjenselijkheid van nauwere samenwerking dan lot nu toe door de West-Euro- pese landen aan de dag werd gelegd. Om de noodzakelijk militaire voorbereid selen te treffen en bovendien een essentiële levensstandaard in stand te houden, zo voegde het Amerikaanse Hoofd van Staat hieraan toe, is de eenwording van Europa wenselijk. In dit verband worden als lovens waardige inspanningen genoemd de Kolen- en Staalgemeenschap, de ge meenschappelijke verdediging en de conferentie van Straatsburg. Amerika is een reeds verenigd, homogeen, souverein land, dat voortgaat de ontplooiing of het herstel van de particuliere onderne mingsgeest aan te moedigen voor bin nenlands gebruik om op deze wijze vrijheid en welvaart van de Amerikaan se burgerij te verzekeren. De hierboven uit de „boodschap" aan gehaalde drie factoren betekenen voor de daarbij betrokken Europese landen het gedeeltelijk prijsgeven van hun nationale souvereiniteit en particuliere ondernemingsgeest en het daarvoor in de plaats stellen niet alleen van een nationale, doch van een supra-nationale „Hoge Autoriteit". Zonder de toevlucht tot deze middelen zullen de veiligheid van Europa en de levensstandaard der Europeanen niet op afdoende wijze kunnen worden veiJedigd. Amerika verwacht van de West- Europese landen, dat zy afstand zullen doen van diezelfde nationale schep pende particuliere ondernemingsgeest, waarop zij zelf prat gaat en deze onder geschikt maken aan de West-Europesc samensmelting, die slechts kan worden bereikt door verticale ordening op 'n zeer hoog internationaal niveau. Meet Amerika hier met twee maten? Generaal Eisenhower heeft in zijn inaugurale rede verklaard, dat zijn regering nooit het Amerikaanse economische systeem aan enig ander land zal opdringen, maar minder nog zou men begrijpen, dut zij op paradoxale wijze een autoritair systeem voor West-Europa zou steunen dat lijnrecht in zou druisen tegen haar eigen nationale vrijheidsbeginselen. Het scheppen van ruimere markten in Europa wordt gepropageerd, opdat de uitwisseling van goederen op gro tere schaal kan geschieden Land bouwgebieden moeten hun voedings middelen kunnen verkopen aan indus triegebieden in ruil voor machines. Een dergelijk „klimaat" zou Amerika er toe kunnen bewegen tot het verle nen van financiële steun. Niet wordt vermeld of deze steun door de Amerikaanse regering aan de West- Europese regeringen zal worden ver leend of door Amerikaanse privaatban- ken direct aan het particuliere bedrijfs leven. In 't eerste geval wordt de ont wikkeling van Europese „heilstaten" en van een Europees ambtenarenwezen bevorderd. In het tweede geval worden de economieën der gesteunde landen versterkt volgens het Amerikaanse bin nenlandse recept via credietverstrekking aan het bedrijfsleven. Het meest hoopvolle aspect van de boodschap van president Eisenhower ligt opgesloten in zijn voornemen, om over te gaan tot een herziening van de Ame rikaanse douanereglementen en tot nieu we wetgeving voor het doen afsluiten van wederkerige handelsverdragen. De zinspeling op gerechtvaardigde bescher ming van de Amerikaanse industrie, landbouw en werkgelegenheid laat echter ruimte voor enig voorbehoud. Voor meer onmiddellijke en practische uitvoering zou vatbaar zijn de gedachte om Amerikaanse beleggingen in den vreemde uit te breiden, ware het niet, dat dan aan deze kapitalen in de be langstellende landen een gastvrij ont haal zou moeten kunnen worden verze kerd zonder het opleggen van beperking of dwang. Als laatste punt is eveneens slechts gedeeltelijk aanmoedigend voor de West-Europese landen de bereidheid van Amerika om ze in staat te stellen te produceren voor de gemeenschappe lijke defensie „voor zover dit geen concurrentie voor de normale Ameri kaanse productie in vredestijd kan opleveren", Afgezien van dit voorbe houd, houdt immers dit laatste punt de mogelijkneid in om de dollarkloof aan merkelijk te versmallen, zo niet geheel te overbruggen. Eerst in de komende weken zullen meer duidelijk omlijnde onderdelen van het economisch programma van Ame rika voor de belanghebbende West- Europese landen beschikbaar komen, maar uit bovenstaand kort overzich, blijkt wel, dat er vooralsnog geen aan leiding bestaat tot onverdeeld optimisme, Er worden bekwame krachten afgeleverd Op instigatie van de Vakgroep Hor logemakers nam de Rotterdamse ge meenteraad het initiatief tot de oprich ting van deze school. In samenwerking met het Rijk en met katholieke, pro testants-christelijke en neutrale kringen van hel Nijverheidsonderwijs in Rotter dam, was het in 1950 zo ver, dat de deuren van de school konden worden geopend. De bedoeling van de school is, de leerlingen een zodanige practische en theoretische opleiding te geven, dat zij voldoende bekwaam zijn om in de prac- 1 ijk zelfstandig te kunnen werken. Na het verlaten van de school kan de leer ling, op grond van zijn verworven ken nis. zich ontwikkelen tot een allround vakman, die elke positie in zijn vak kan bereiken. Er bestaat in Nederland nog immer gebrek aan bekwame instrument en horlogemakers. Vooral nu ons land steeds meer industrialiseert, neemt dit gebrek toe. Hoe ontstellend dit gebrek is, wordt wel bewezen door het feit. dat sommige leerlingen van de hoogste klassen van de school al aanbiedingen krijgen, om nog tijdens hun leertijd bij een bepaald bedrijf in dienst te treden. Om toegelaten te worden tot de op leiding van horlogemaker moet de candidaat een behoorlijke intelligentie bezitten. Hij moet iets van vreemde talen weten, maar daarboven een zeer behoorlijke kennis van wiskunde heb ben. Voor de adspirant-leerling wordt toegelaten, moet hij zich onderwerpen aan een examen. Komt hij daar goed doorheen, dan krjjgt hij een vierjarige opleiding. Bij zijn werk gebruikt de leerling horlogemaker een hoeveelheid instru menten, diedoor de afdeling van de instrumenten worden vervaar digd. Dit is een van de grote voordelen, die de combinatie van horlogemakers- en fijn-instrumentmakersschool biedt. Om toegelaten te worden tot deze laatste afdeling moet de candidaat in het bezit zijn van het diploma instrument maker of electricien-instrumentmaker van een Ambachtsschool. Zijn cijfers moeten bovendien over de gehele linie ruim voldoende zijn, wil hij worden toegelaten. Deze cursus duurt één jaar en in deze tijd wordt de leerling on derwezen in de practijk van het instru mentmaken, gereedschapskennis en ma- terialenkennis en voorts in de alge mene vakken, waarin ook de horloge makers les krijgen. Twintig van de twee en veertig lessen per week, die de instrumentmaker ontvangt, worden besleed aan de praktijk van het instru mentmaken. De outillage van de Chris tiaan Huygensschool schept de moge lijkheid, dat de leerling ervaring kan opdoen aan een verscheidenheid van machines. Naast deze éénjarige oplei ding van de instrumenlmaker-in-spe nog een vervolgcursus ln de avond uren bijwonen, waarin hem in dria jaar de nodige kennis wordt bijgebracht voor gezel-instrumentmaker. Deze avondcursus ligt op een middelbaar ni veau. Op het moment telt de school 120 leerlingen, van wie het grootste gedeelte de oplei ding tot horloge maker volgt. Zij worden onderwe zen door 10 leera ren, die allen een zeer grote tech nische kennis en ervaring hebben. Twee van hen be zitten de titel van meester-instrument- maker. In totaal zijn er in Neder land 32 mensen, die deze titel mogen voeren. Ook bij de leraren in de hor- logemakers-af de ling is er één, die de meestertitel draagt. De op leiding zowel voor horlogemakers als voor de fijn instrumentmakers is er op gericht, ons land aan goed ge schoolde, bekwame krachten te helpen, die het vacuum in de mechanische in dustrie kunnen op vullen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5