GOEREE- OVERFLAKKEE WERKT MET MAN EN MACHT Het zwaarst getroffen eiland Dodental 1372 Woensdag begint herstel van dijken op Noord-FIakkee Zoeklichten tegen plunderaars Er wordt dag en nacht doorgewerkt Ora et Labora BIJNA ZEVENTIEN MII.LIOEN Giro-nummers 9575 412739 Geen mensen meer in gevaar r Verlieslijst Zonder pas geen toegang Vlaggen halfstok Spuidijk: laatste rustplaats van vele slachtoffers BAGGERVLOOT NIET NAAR BRAZILIË OPNIEUW HULP VAN V. S.? ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 rn Eedactie en Adm N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam. Gem. Giro A'dam T 500 Postrekening no. 4>12739. Telefoon 3790039222 (10 Lijnen) Post/bus 859. Klachten over niet-toezonging tussen 19 en 19.30 uur, Zaterdag tussen 18 en 18.30 uur Telefoon 37642. Bankier: Twentsche Bank, Amsterdam. Abonnementsprüs 49 cent per week; 6.35 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Verschijnt dagelijks. v Tuxum- ELFDE JAARGANG No. 2384 (Geldig tot Zondagavond). AANHOUDEND VORST. Opklaringen, maar ook enkele plaatselijke sneeuw buien en hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. In de kuststreken lichte tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst. Morgen: Zon op: 8.09. Maan op: 3.46. Onder: 17.40. Onder: 10.58. UITGAVE: N.V. DAGBLAD TROUW Honfdrertarteur: l)r J A H. J S KHt l\'S SI.OT ,-qj ANNEER wij aan de watersnood W denken dan hebben wij de neiging om te denken alleen maar aan dood en ellende. Dan denken wij aan mensen die in bomen en op zolders verkommeren. Aan mensen die berooid zijn van alles. Aan verkleumden, aan ongeiukkigen en aan mensen die niet meer weten waar zij hot moeten zoeken. Dan denken wij verder aan redding en aan hulp. Aan soldaten en aan bur gers die in vliegtuigen en in boten redden wat er te redden valt, aan col lecten en aan inzameling van goederen en ook aan de hulp die de overheid biedt. Bij het Nationaal Rampenfonds was to* hedennacht een bedrag van f 16.900.600 binnengekomen. President Eisenhower heeft de re- geringscontróle op de lonen opgehe ven. Ook de prijscontrole op een reeks verbruiksgoederen, waaronder alle vleesproducten, is opgeheven. (Van een onzer verslaggevers) Op het geteisterde Goeree-Overflakkee zal volgende week Woens dag met het definitieve herstel van de dijken begonnen worden. Een grote vloot, bestaande uit baggermolen, zandzuigers, zgn. zelfva- rende bakken, sleepboten, graafmachines en bulldozers alsmede woonarken om het personeel in onder te brengen, zal bij het kritieke punt Den Bommel op Noord-FIakkee worden gestationneerd, waar nu als een waterval eb en vloed nog doorheen spuiten. Al dit materieel van het internationale aannemersbedrijf Boltje en Zn. te Zwolle lag klaar om naar Brazilië te worden overge bracht, waar door dit bedrijf een millioenenproject wordt uitgevoerd. Het zal nu onmiddellijk in Nederland worden ingezet. In totaal zul len bij Den Bommel driehonderd man geschoold personeel gaan werken. Er zal dag en nacht worden gewerkt, ook 's Zondags. Op onze tochc door het zwaarbeproefde eiland ontmoetten wij de directeur van het bedrijf, die ons zeide, van mening te zijn dat Flakkee in enkele maanden droog kan zijn. Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland heeft het gehele herstelplan reeds gereed. De heer Boltje deelde verder mede, dat de beschadigingen aan dijken en waterkeringen m de rampgebieden binnen de kortst mogelijke tijd kunnen worden aangepakt. Dat alles is goed en prachtig. Een tocht door een gedeeite van het ondergelopen land heeft ons echter ook iets anders doen zien. En dat andere dat is de energie en het organisatietalent van de burgers van de ondergelopen gebieden. Een energie en organisatievermogen die geleid worden door de besturen dei- getroffen gemeenten en der water schappen, gecoördineerd door de Pro vinciale en de Rijkswaterstaat. WIJ zijn in deze en in gene gemeente geweest. En wat ons daarbij trof is de flinkheid en de kordaatheid van de getroffen mensen zelf. O zeker, men is nog ais men er over spreekt onthutst over de ramp. Men is stil onder de grote verliezen aan doden die in talloze gemeenten geleden zijn. Maar men is niet bij de pakken neer gaan zitten. Men is weer aan het werk. Wij spraken een burgemeester een man die wij reeds kenden van uit het verzet iemand die dus wist van het nemen van verliezen en van dan toch blijven doorvechten. Die maar van een ding zeker was, namelijk zijn gemeente weer boven water helpen. En die daar mede dan ook weer aan de gang was. Hy probeerde alles te doen wat no dig was om ziekte en ellende te voor komen. Hij probeerde zoveel mogelijk mei eigen krachten, uit de eigen gemeente, óe gaten te dichten en het water te doen afvloeien. Hij probeerde niet te speculeren op het medelijden van de landgenoten, hij zaaide geen paniek onder de eigen in woners. Een avondklok was in zijn gemeente niet nodig en iedervurr was aan hst werk en iedereen werkte als een paard. Zo is Nederland op zijn best. ET is een grote vreugde te zien hoe j~f Nederland onder de rampspoed zich goed gedraagt. En in het bijzonder geldt die vreug de ten aanzien van hen die door de ramp getroffen zijn. En de kracht we ten op te brengen om niet bij de pak ken neer te zitten maar die nu op de dijken staan om de gaten te dichten. Wij weten wel dat zij het niet alleen af kunnen. Dat weten zij ook wel. Maar het is een geweldig iets dat zij niet murw geslagen zijn, dat de kern van de bevolking der getroffen gebie den onder hun bestuurlijke leiders in de strijd om het herstel voorop staat. Hulde aan die mensen! n ORGEN is het Zondag. En dan zit- iVl ten wij met het leed er de zorg van ons -olk in de kerk. En dan brengen wü dat leed en die zorg aan de voeten van Hem, Die het al regeert en zonder Wiens wil geen haar van ons hoofd wordt gekrenkt. Wij kunnen dat alleen als wy aan het „Ora et Labora" getrouw, aan he! bidden ook het werken paren. Dat geldt voor ons volk als geheel als wij bidden en offeren. Dat geldt wel zeer in het bijzonder voor de bevolking der getroffen ge bieden. Zij heeft het evenals wij beide nodig. Er is een nauwe relatie tussen het bidden en het werken. Laten wij het noch uitsluitend in het ene, noch uit sluitend in het andere zoeken Laat er een goede verhouding tussen beide zijn. Dan komt deze ramp terecht Het aantal slachtoffers, over wie zekerheid bestaat, dat zij zijn omgekomen, was gister avond gestegen tot 1372. Nat Rampenfom'- „Trouw" (Voor slachtoffers van de watersnood) Uit de thans ter beschikking staande gegevens blijkt, dat de meeste slachtoffers van de watersnoodramp zijn gevallen op het eiland Goeree en Overflakkee. Er zijn hier 433 doden te betreuren. Bij het nameloze leed, dat dit Zuidhollandse eiland heeft getrof fen, is wel een diep treurig verschijnsel dat de plunderaars in dit gebied een grenzeloze brutaliteit aan dé dag leggen. De burgemees ter van Middelharnis, de heer D. Rijnders, deelde gisteravond mede, dat in één geval dieven zelfs de deur uit een woning hebben ge zaagd om zich toegang te verschaffen. Zij roofden sieraden, een gouden horloge en kleren. Burgemeester Rijnders heeft de politie opdracht gegeven bij nacht schijnwerpers te richten op de verlaten woningen in het verdronken land. Gisteravond was de toestand op het eiland zo, dat het water nog steeds langzaan» maar zeker zakte. Over land kan men nu van Mid delharnis uit weer verscheiden plaatsen bereiken zoals Ouddorp, Melissant en Dirksland. Geen enkel mensenleven is meer in gevaar. Wij publiceren op pag. 6 de derde lijst van de verliezen uitgegeven door het Neder landse Rode Kruis. Over tic zeveu kilometer lange, dtik, die begint bij Sluisbaven, hebben wü Oude Tonge bereikt. Een kilometer voor het dorp is ae weg bezaaid met cadavers, beddegoed, meubels en stro, dal daar neergesmeten is door golven en storm. Een barrica-de, die de weg afsluit als een waarschuwing om dit dorp niet te betreden. Oude Tonge is het ergste, dat wij tot dusverre in bet watersnoodgebied gezien hebben. Onder liet stro op het water moeten nog tien tallen lijken liggen. Men heeft ze ook gevonden in hun bedden, op de boer derijen en bij de koeien in de stal. De marine is bez.g de cadavers te verbranden, die op hopen bij elkaar gelegd zijn. De geest van de dood waart nog over dit land, waar thans helicopters landen en waar schepen voedsel en materiaal binnenbrengen. Het eerste contact, dat het dorp na de rampzalige nacht met de wereld kreeg, was' Zondagavond via een Belgische helicopter. De piloot vertrok snel om de droeve mare door te geven en zo snel mogelijk hulp te zenden. Leidse studenten waren bij de eer sten, die hier aan land kwamen en die than, afgelost worden om hun plaats voor militairen in te ruimen. Than ziji, er zóveel helpers, dat er eigenlijk te veel zijn. Zij kwamen echter voor Nieuwe Tonge te laat. :s Nachts slapen de helpers met tien tallen ergens op een houten vloer of aan boord van de schepen, die met hoog water het haventje kunnen be reiken. Nog 126 van de 3000 inwoners van Oude Tonge wonen thans (dat was gisteren) nog op dit stukje Nederland, w ;ar ieder met een bang hart naar de veerberichten luistert en vurig 'hoopt op een lange periode met weinig wind. TOEDICHT In Hellevoetsluis is een evacuatie bureau ingericht, dat toezicht houdt op degenen, die het eiland Goeree Overflakkee willen betreden of daar reeds verblüven. Het bureau zal ver blijfsvergunningen uitreiken, die een geldigheidsduur hebben tot wederop zegging. Zonder deze verblijfsvergun ningen zal men de toegangspoort tot Goeree Overflakkee Hellevoetsluis - niet meer mogen passeren. Op bet eiland zelf zal een strenge controle worden geoefend. De regeling zal stipt women uitgevoerd om diefstallen uit verlaten woningen en boerderyen tegen te gaan. Gisteren zijn reeds aan 700 personen, die in Middelharnis verblijven, ver blijfsvergunningen uitgereikt. Ook is een arbeidsbureau opgericht, dat per sonen, die nog niet bij het herstelwerk zijn ingeschakeld, aan het werk zal zetten. Gisteren is een aantal genietroepen gearriveerd onder commando van ko lonel Kok, die in samenwerking met de autoriteiten en werkkrachten van de Rijkswaterstaat de herstelwerk zaamheden zullen uitvoeren. Pas na dat de binnendijken zijn hersteld, zal men zich met volle energie kunnen werpen op het dichtmaken van de ga ten in de buitendijken, zoals het grote gevaarlijke gat in de buitendijk bij Oude Tonge. Er zijn op het eiland vier helicopters achtergebleven, die in noodzakelijke gevallen assistentie zullen verlenen. Zo moet nog contact worden onderhou den met het gehucht Achthuizen, waar een majoor van de rijkspolitie het be stuur heeft overgenomen. D$ burge meester verblijft namelijk in Oolt- gensplaat. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: De regering heeft besloten, dat morgen, Zondag, wegens de na tionale gedenkdag, op alle rege ringsgebouwen de vlag halfstok zal worden gehesen. De regering zal het op prijs stellen indien de bevolking dit voorbeeld volgt. Sultan Hamid op 25 Febr. voor hooggerechtshof Een woordvoerder van het hoofd parket te Djakarta heeft medegedeeld, dat sultan Hamid II op 25 Februari voor het hooggerechtshof terecht zal staan. De zitting zal openbaar zijn, Henny Joosten uit Hans- weert heeft weinig belang stelling voor wat om hem heen gebeurt. Hij aait zijn goes, die hij ternauwernood van de verdrinkingsdood wist te redden. Droeve stoet ging door Oude-Tonge De omroeper van Oude Tonge ging Vrijdag door het dorp met een droeve boodschap: om 4 uur zouden de eerste slachtoffers, der tig personen, van de overstroming begraven worden. Van het achterland waren dood kisten naar het zwaar getroffen plaatsje gebracht en op een een voudige schottekar werden daar in de doden naar de Spuidijk ge bracht, waar ze hun laatste rust plaats hebben gevonden. Op de dijk, die voor vele honderden de redding heeft betekend, maar die toch niet heeft kunnen verhinde ren, dat Oude Tonge waarschijn lijk ha zwaarst getroffen plaatsje in deze nationale ramp is gewor den. Het kerkhof is in het water niet meer terug te vinden. Daarom stonden Vrijdagmiddag de 126 inwoners, die nog achtergebleven zijn, met gebogen hoofd in de gure wind op deze dijk, waar niemand eigenlijk de moed had iets te zeggen. Burgemeester Van Dijk sprak enkele sobere woorden. Hij zal deze nog vele malen moeten herhalen, als straks de andere doden geborgen zijn. Boven het plaatsje zweefde .een helicopter, toen pastoor Hofstede het Onze Vader las. Vlootpredikant Kwakkelstein stond er in plaats van ds. Wolters, di.e zijn gezin naar elders bracht. De predikant las Openbaringen 9 tot 17 en de Apostolische Geloofsbelijde nis. De woorden dreven weg in de wind over het wijde water, dat drei gend het graf omringde. Woordenloos trok de stoet van man nen terug naar het dorp. lyieuwe 1 onge, liet staaje op Goeree en Overflakkee, ligt verlaten in de grauwe iva- termassa. Hier zijn reeds 87 doden geborgen. De bevol king die haar toevlucht op de zolders had gezochtis in middels geheel geëvacueerd. Een dun sneeuivlaagje heeft de daken van de nog overge bleven huizen bedekt. (Van onze Haagse redacteur). Naar verluidt heeft het Neder landse kabinet in verband met de grote kosten, verbonden aan de herstelwerkzaamheden in de ge troffen gebieden alsmede ten ge volge van het feit, dat de dollar inkomsten uit de transfer met In donesië op bet ogenblik zeer pre cair zgn, tijdens het bezoek van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, en van de directeur van het or gaan van de Amerikaanse steun verlening, Harold Stassen, aan Den Haag de beide Amerikaanse staatslieden er van in kennis ge steld, dat de Ned, regering over weegt opnieuw Amerikaanse fi nanciële steun aan te vragen. De Commissaris der Koningin in Zuid- Limburg, heeft medegedeeld, dat gisteren ten behoeve van het Rampenfonds is ont vangen f 181.325.27 De totale «om over f304ei58l67. drie coUectedaSen bedroeg

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1