Acht kletsnatte mensen in wedloop met een dijk Gehechtheid lussen mens en dier AMERIKA GAAT BEZUINIGEN Voorrang emigranten rampgebieden Hij was groots op zijn orgeltje, maar het dreef weg Bezinning en berusting Rode Kruis vraagbaak voor velen die ongerust zijn V oetbalpr i j svraag no. 19 vervallen Opeens was de vloedgolf er en haalde hen in... Postverbindingen weer uitgebreid GRIEPWEER! Mensen en volken Tekort van 10 milliard moet lager DUITSE BONDSRAAD WIJST NIEUWE KIESWET AF voor kiezers Tante streed Vergeefs met sterke stroming ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG 3 (Van onze speciale verslag gever) UTRECHT, 6 Februari ,.Toen ik Zaterdagnacht wak ker werd het zal een uur of vijf zijn geweest was het nachtlampje uit en ik hoorde vreemde geluiden op de dijk". Zo vertelt Jacob Johannes van Heemst uit Nieuwe Tonge. En dan volgt het relaas van zijn lotgeval len. Een verhaal, zoals er in deze dagen duizenden wor den gedaan. Een verhaal over de strijd van mens te gen water en storm en kou. Maar Jaap van Heemst is een van die Hollandse'eiland bewoners, die niet van op smukken houden. Die ach teraf niet de held willen spe len en die in sobere, bijna simpele woorden hun dra ma's schilderen. HIJ is gered en zit nu in Utrecht in het gastvrije Dia- conessenhuis, waar directrice Besselaar de leiding heeft. Een stoere eilander, met een gezonde kop, waarin geen plaats is voor sentimentaliteit of medelijden met zichzelf. Hard als een bik- gel. Hij is in zijn onderbroek van de dijk gehaald, zijn vrouw in een doorweekt hemd, z'n vijf kinde ren van 1 tot 15 jaar in klets natte nachtkleren. Ze zijn ternauwernood aan de verdrinkingsdood ontsnapt. Zij hebben hun tante voer hun ogen in de briesende zee zien verdwij nen. Ze hebben alles verloren, hun bezit en hun bestaan. Twee kinderen zijn ziek maar Jaap van Heemst staat met zijn klompen weer vast op de grond. Hij leeft, hij heeft z'n gezin ge red. „Het zal best weer in orde komen", zegt hij. Basta. Zo zijn ze, de boeren van Duiveland. Dijk brak door „Toen ik wakker werd", zegt Jaap, „hoorde ik auto's over de dijk rijden en het leek wel alsof iemand water van de ene in de andere emmer gooide. Maar toen ik even buiten keek, wist ik di rect wat er aan de hand was. De dijk was doorgebroken. Ik maakte m'n vrouw en de kinderen wakker. Maar we had den geen tijd meer om wat aan te trekken, want het water bruiste het huis binnen. We gingen toen met z'n zevenen naar het huis van m'n buurman, een oude baas van 84. Dat huis was namelijk wat sterker en stond hoger dan ons huisje. Er liepen varkens over de dijk en het sneeuwde. Daar kwamen we m'n oom te gen. Die schreeuwde maar aan één stuk door: „Mijn vrouw is verdronken". Later vonden we haar. Ze probeerde tegen de dijk op te krabbelen maar de sterke stroming trok haar telkens te rug. Ik stak haar een lat toe, die ze kon grijpen maar op een ge geven moment liet ze los. Ze was in een oogwenk verdwenen. Nauwelijks waren we terug op de zolder van buurmans huis, of er sloeg een groot gat in de Dui ven waardse dijk. En door het trapluik zag ik, dat een stuk van de muur van buurmans huis werd weggesleurd. Een paar minuten later viel een zijmuur om." „Dat gaat mis", zei ik. „Hier kunnen we niet blijven". Op de dorsmachine We klommen door een raam op het dak van een schuur. Mijn vrouw stapte mis en viel in het water. Gelukkig werd ze door de zuiging van de stroom op de dijk teruggesmeten. Ik kon ze nog net grijpen. Door een gat in het dak van de schuur klommen we naar binnen. We kropen bij elkaar boven op de dorsmachine. Een halve minuut later zakte het huis van de buurman in de golven weg. Van ons eigen huis was ook niets meer te bespeuren. Jaap is maar een gewone land arbeider. Hij heeft vijf kinderen en geen huis. Hij weet niet, wat er gaat gebeuren. Alles is ver loren, wat hij in de bijna twin tig jaar hard zwoegen bij elkaar heeft gespaard. Hij is door een hel van water en storm gegaan, maar hij ver telt de geschiedenis zonder op hef. Zo nu en dan kijkt hij eens naar zijn vrouw, die de sporen van ellende en angst nog op haar gezicht draagt. Maar Jaap lijkt onbewogen. Hij vert'elt, zoals hij ook zou vertellen over een paard, dat hij heeft gekocht. Allemaal kopje onder „Op zolder was het op den duur ook niet veilig", zegt hij. „Ik ben toen weer op de dijk gekropen en heb een zeildoek over ee.n heg gegooid. Daar zijn we toen onder gekropen. Er lag een dood paard en een dode koe en het was gruwelijk koud. Toen ik met de kleinste op de arm uit de schuur door het water stapte, zakte ik plotseling weg in een kuil. We gingen helemaal onder. Maar ik kwam weer boven en kon de dijk bereiken. Op de.n duur konden we daar ook niet blijven. Onder het /.eil werd het te koud en dc dijk kon ieder ogenblik wegslaan. We moesten verderop". Jaap vertelt verder. Hoe ze -HLLP- GIIU) 9575 zich over de wankele dijk voort sleepten, elkander vasthoudend. Van zijn gevoelens tijdens die wedloop met de dijk vertelt hij niets. Of z'n kinderen huilden? „Ja", zegt-ie, „dat deden ze wel". Meer niet. Deze man met zijn blozende kop heeft geen medelij den nodig en geen ontferming. ..Het zal best weer in orde ko men", zegt hij. Acht maal over wrakke brug Twee planken heeft hij aan el kaar gebonde-n. Die allesbehalve soliede brug heeft hij over een smalle bres in de dijk gelegd. Tot achtmaal toe is hij over die loop plank gebalanceerd om zijn vijf kinderen, z'n vrouw, z'n oom en de vierentachtigjarige buurman over het gapende gat te brengen. „Nou", zegt Jaap, „en toen kwamen we bij een paar huizen, waarvan de deur open stond. „Kom naar binnen", zeiden ze daar. „De kachel brandt". „Nou, en een cognacje kregen we ook nog. Dat was eigenlijk alles, wat Van Heemst ons te vertellen had. Zonder franje en zonder een klacht. Ja, het zijn kerels, die boeren van die eilanden. Hard. hard en nog eens hard. Als u uw geld niet neemt! Toen ie zijn pas-gekocht orgel tje door het water zag wegsleu ren heeft-ie geen kik gegeven. „En hij was er zo groots op", zegt zijn vrouw. Toch hebben we in de ogen van boer Jaap tranen zien blin ken. Even maar. Vanmiddag is-ie naar de bar bier geweest om z'n baard van vier dagen te laten afscheren. Toen hij wilde betalen heeft de kapper hem gezegd: „Nee man, dat kost niks. En kom morgen terug en overmorgen en zo lang je hier bent Hij heeft voor broertje een te kenbeek en een paar kleurpot loden gekocht. En toen hij wilde betalen heeft de juffrouw in de winkel gezegd: „Nee hoor, ik word kwaad, als u uw geld niet terugneemt Dat heeft de boer van Nieuwe Tonge goed gedaan. Dat heeft hem ontroerd. Slechts even. Maar tcch. Dan is-ie weer zo hard als een kei. Met z'n klompen staat-ie vast op de grond. ,,'t Zal best weer in orde ko men M A een week van angst en spanning, Heldenmoed en leed en strijd. Dood en droefenis en lijden. Troost en offervaardigheid. Na een week van vrezen, hopen En verzet met hand en tand. Komt bezinning en berusting Over ons geteisterd land. Somber zijn er de gedachten. Somber is het noodgebied, Somber is de naaste toekomst. Somber 't vérdere verschiet. Halfstok waait er onze driekleur. Ons vertrouwde rood-wit-blauw; Zü vertelt wat in ons omgaat. Spreekt van nationale rouw. Wij herdenken onze doden, 't Is Gods wil. die is geschied. Horen met gebogen hoofden 't Eeuwig ruisend golvenlied. Wie dat lied weet te beluisfren. Wie dat goed weet te verstaan. Weet en voelt, dat onze driekleur Tóch weer fier omhóóg zal gaan CLINGE DOORENBOS Bnrgemeesler kwam zich als niet-vermist opgeven (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 Febr. „Hier ben ik", sprak de burgemeester Oude-Tonge, die als vermist, teruggevonden en weer als ver mist was opgegeven. Hij sprak deze woorden, terwijl hij bjj de in formatiedienst van het Nederland se Rode Kruis binnenstapte en kwam daar om een reeks van mys tificaties rond zijn persoon op te helderen. De verloren gewaande burgemeester werd onmiddellijk ontvangen door de directeur van dit waardevolle informatiebureau, de heer J. van de Vosse. Deze heeft een indruk gegeven van zijn in deze dagen zo gezoch te bedrijf, dat sinds Maandag op volle toeren draait. Vandaag wordt de derde verlieslost van het rampgebied gepubliceerd. .Ambtelijke inlichtingen „Ons werk bestaat voorname lijk uit het verzamelen van ge gevens over de slachtoffers en het verstrekken van inlichtingen over personen uit het rampgebied", deelde de heer v. d. Vosse ons mee. Dadelijk na de ramp is het in formatiebureau al begonnen zelf mensen uit te sturen naar het ge troffen gebied om te trachten of ficiële gegevens over de vermiste en evacuerende bewoners te ver krijgen. Dank zij de volledige medewerking van de betrokken commissarissen der Koningin en de burgemeesters der geteisterde gemeenten ontvangt, het Rode Kruis thans alle beschikbare in lichtingen uit ambtelijke bron, waardoor de informatiedienst heel wat opsporingswerk bespaard blijft. De zaak loopt vlot", aldus de heer v. d. Vosse. Duizenden aanvragen Aanvragen om inlichtingen ko men thans bij duizenden binnen bij het Rode Kruis. Gisteren alleen al 3000. Al deze gevallen worden nagekeken in de lijsten van ver misten. In sommige gevallen maakt het Rode Kruis daarbij ge bruik van eigen gegevens over evacué's, maar over het algemeen moet men gegevens putten uit het apparaat, dat de geëvacueerden officieel inschrijft. De gemeenten, waar de ont heemde eilandbewoners worden opgevangen, sturen alle opgaven van geregistreerde vluchtelingen met spoed naar de inspectie van het bevolkingsregister, die deze in een centraal kaartsysteem op neemt. Alle aanvragen van het Rode Kruis worden in dit kaartsysteem gecontroleerd. Wordt er een nieuw adres aangetroffen, dan deelt men dit terstond aan de aanvrager mee. Is het gevraagde adres nog niet bekend, dan wordt het geval toch in de gaten gehouden. De heer v. d. Vosse vertelde nog enige frappante gevallen over zijn dienst. Zo is er een aanvraag bin nengekomen over wel 80 familie- Leden van de aanvrager. Merk waardig is ook, dat er een ernstig onderzoek gaande is naar het ge val van een officieel geïdentifi ceerde overledene, die óp de ver- lieslijst voorkomt, terwijl een per soon met geheel dezelfde naam en voornaam springlevend blijkt t< zijn. Soms heeft het informatie bureau zeer twijfelachtige geval len aan de hand, waarbij de fa milie positief verklaart: hij of zij is dood. terwijl dit in het geheel nlst vaststaat. Dergelijke gevallen worden wel genoteerd, maar nog niet op de lijst geplaatst. Ook lioog water in langer TANGER. 6 Febr- In Tanner en omgeving hebben zware regens overstromingen veroorzaakt. Een dorp vlak bij de internationale stad moest worden ontruimd. In Tanger zelf zijn enkele straten in rivieren veranderd. (AFP). Voetbalprijsvraag no. 19 (met de wed strijden, die Zondag ge speeld zouden worden) is vervallen verklaard. Zij, die voor deze prijsvraag formulieren hebben inge zonden, kunnen zonder ze gels te plakken, meedoen aan voctbalprijsvraag rio. 20 (met de wedstrijden van Zondag 15 Februari). De boer zei: ort jullie, waarschuw de werkman" (Van onze speciale verslaggever) MIDDELHARNIS, 5 Febr. Bij het inladen van vee uit de overstroomde en bedreigde stallen staat een boerenman van „het eiland" de zaak 'n beetje te rege len. Hij is een van die nuchtere en verstandige, doch vriendelijke mensen, die de polders hier bewo nen. Zij bekijken de vreemde grote wereld uit hun sterke hui zen te midden van de rustige ak kers, zijn goed op de hoogte van wat er gebeurt door middel van literatuur, kranten en radio, zij doen hun handelszaken te Rot terdam en bepalen zich verder tot Jacob van Heemst en zijn J vrome: alles verlorenmaar het gehele gezin werd op het nippertje gered. De doorsta- J ne beproevingen hebben hen niet verslagen. Het zijn en blijven stoere Zeeuwen, die zo spoedig mogelijk ivillen 4 werken aan het herstel van hun land, om het devies „Luctor et Emergo" te ver- wezenlijken. SPRANG-CAPELLE UIT DE NOOD SPRANG-CAPELLE, 6 Febl-, - De burgemeester van Sprang-Ca- pelle (N.-B.) deelt mede, dat het gevaar voor zijn gemeente gewe ken is. Weliswaar is een deel van het grondgebied overstroomd, doch mede door hulp van een de tachement Stoottroepen van 150 man en DUW-arbeiders is het ge vaar voor doorbraak van de Win terdijk bezworen. De burgemeester heeft toestem ming verleend tot het terugkeren van de geëvacueerden van Wintei-dijk en de Waspikse dijk. hun vee en hun land. Van zulke mensen kan Nederland nooit ge noeg hebben. Het heeft er niet genoeg van. En hij vertelt me hoe het bij hem thuis is gegaan en bij de buurlui, bij een neefje verderop en bij een neef van zijn vrouw, nog weer duizend meter verder. Zonder pathos, zonder nodeloze uitbreiding, zonder overdrijving. Dat voelt men. het is geen lar moyant verhaal, het is voor de helft een ooggetuigeverslag en voor de rest een oververtellen van wat anderen, eveneens zake lijke lieden, hem hebben mede gedeeld. Hier volgen twee van die ver halen! Er was een boer, een weduwnaar, die 's nachts om twee uur .gil zijn kinderen wakker riep, hij had er heel wat hij had er zeuven want het water bleek bijna tot de kruin van zijn dijk te staan, waarheen hij zich in onder- kleren had begeven. Want een Zeeuwse polderboer slaapt nooit rustig bij springtij en harde wind. En het werd nog steeds hoger, tergend langzaam (de man heeft er een strekelij'ke uitdruk king voor die ik voor u vertaal). De boer zei tot twee van de jon gens: „Gaat als de bliksem naar onze werkman en zeg dat ze wegmotte. Vort jullie. Daar langs, wij gaan hier langs." De werkman woonde bij een volgende dijk het zijn daar allemaal dijken en polders en dat was minder ver weg dan de haven van Middelharnis van zijn kerk afligt, en zij renden, maar het lukte niet, want opeens was de vloedgolf er en haalde hen in. De oude boar kon het nog net zien in het spookachtig Jicht van de komende ochtend. Zij werden door een rolj^nde laag water ge grepen en verzwolgen. Hij zelf was toen nog niet van huis weggegaan en dat heeft net lang genoeg stand gehouden tot dat redders kwamen die hem en de andere kinderen afhaalden. Het vee. hoewel losgemaakt, was toen al verdronken. Van de werkman en zijn vrouw heeft men nog niets vernomen, maar het zal wel mis zijn gegaan want hun huisje stond aan de ver keerde kant van de volgende dijk en dus moet de golf ook over hen zijn gerold tenzij zij reeds weg waren. Doch dat is onwaarschijn lijk. Men gaat hier niet weg zon der de buren te waarschuwen hoe ver deze ook wonen. De beesten „Ja die bee-sten." zegt de boer verder, „dat gaat je toch aan het hart hee. Dat is gauw duizend gulden als het 'n goede melker is. Maar dit zijn jonge beesten, hoor. O. is u ook van de boerenstand? Ja wat die meneer daar vroeg of je je eigen dèr ooit weer uit zult kennen, ze hebben allemaal een oormerk hee. En dieen die.... en die daar zijn van mij Waaraan ik ze ken? Ja dat ene vaarsje heb 'n wit vlekkie op zijn achterwerk en die andere daar ziet u wel, die heb een witte streep over de rug." „Ja maar nu ben ik ze al weer kwijt," zegt een met ons mee ge komen mannetje, dat zich bezorgd maakte over het al of niet terug kennen van ieder zijn beest. „Maar uw eigen kinders zou u toch wel terug kennen, al waren er-tienduizend kinders bij malkan der en zo kennen wij ons eigen vee terug, meneer, vooral die beesten, die wij zelf hebben gefokt hee." „Maar wat ik nog zeggen wou. het zal wel op een massa-emigra tie uitlopen, denkt u ook niet?" TREFFEND is het hoe de gehechtheid van mens en dier in deze zo moeilijke dagen tot uiting komt. Het merendeel van de evacué's. die overal in het land een nieuw onderkomen vin den, brengt huisdieren mee. In tegenstelling tot de veestapel., die veelal jammerlijk verdronk, vonden honden en poesen mei hun meester de weg naar de veiligheid. Zo ook de jongen links die gisteren uit Goeree-Overflakkee in de AHOY- hal te Rotterdam arriveerde. Zondagnacht vluchtte hij met de poes, die aan het voeteneind op zijn bed sliep, naar de vliering van zijn ouderlijk huis. Donderdag haalde een hef schroefvlieg- tuig hem en zijn poes van het dak. Het dier is zijn enige bezit hij zou het voor geen geld willen missen. Net zo min als het meisje uit Zierïkzee midden Met de poes in de armen kwam zij de evacuatie-hal binnen. Haar eer ste vraag was: Hebt u ook melk voor de poes?" Ook in stampvolle treinen rechts die de evacué's naar hun nieuwe bestemming brengen, zijn vele huisdieren. In deze coupé zit mevrouw Lobbenzoo met een van haar kinderen Zij is gevlucht uit Krabbendijke. Het jongetje op de voorgrond is Henny Joosten uit Hansweert. Poes heeft een goed plaatsje gevonden op de schoot van haar meesteres. Mensen en dieren met onbekende bestemming mensen en dieren die elkaar in deze dagen zo goed begrijpen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 6 Febr. „De specht tikt tegen de ruiten. Het gaat om ons brood". Dit schre ven enige burgers uit het ramp gebied in een fraai geïllustreer de anonieme brief aan de emi gratiecommissaris mr. ir. B. W. Haveman. Zij drongen er op aan degenen, die door. de watersnood getroffen zijn en willen emigre ren, met voorrang te helpen en van overheidswege van voldoen de uilrusting te voorzien. Deze hartekreet zal in vervul ling gaan, want ook de voor naamste landen van bestemming hebben zich bereid verklaard door overstroming gedupeerde Nederlanders met prioriteit en grote soepelheid toe te laten. Er vertrékken deze maand vier schepen met landverhui zers: twee naar Canada on naar Australië en Zuid-A£r:ka elk één. Hiervoor hadden verschei dene mensen geboekt, die nu door het water geruïneerd zijn. De emigratiedienst doet alles om hen van het nodige te voor zien, ook van kosteloze reisdo cumenten, als die verlorenge- gaan zijn en probeert degenen, die hun emigratie niet willen uitstellen, alsnog snel weg helDen. Van 2300 personen uit het rampgebied is bekend, dat zij emigratie hadden aangevraagd. Zodra hun evacuatie.adves be kend is, worden zij desgewenst geholpen met bagagevervoer, hèrkeuring en nieuwe paspoor ten. Het Rode Kruis wil hen van kleding voorzien en het commis sariaat voor de oorlogsschade wil een voorschot op de schade- uitkering geven. Ruim 70 getroffen gezinnen stonden al reisklaar. Daarvan hebben zich er nu 25 aangemeld om hun emigratie met spoed te laten doorgaan. Nieuwe aanvragen voor land verhuizing van getroffenen zul len met grote tegemoetkoming in behandeling worden geno men. O DEN HAAG, 6 Febr. Giste ren is post uitgereikt op Over. flakkee, terwijl uit dit gebied ook post verzonden is. In de Hoeksewaard zijn a(le postkantoren thans bereikbaar. De postverbinding Dordrecht Nederhardinxveld is tot tweemaal per dag uitgebreid, waarvan er één doorgaat naar Gorinchem. Het veer DintelsasOoltgensplaat wordt thans voor postvervoer ge bruikt. Tussen Roosendaal en Zeven bergen worden weer treinen voor postvervoer gebruikt. De post voor Schouwen en Dui veland is gisteren per helicopter en per vliegtuig naar Zierïkzee overgebracht en vanmorgen per boot van Bergen op Zoom uit. Met ingang van vandaag is ech ter een eenmaaklaagse postverbin ding met Schouwen en Duiveland via België, Goes, Katse Veer en Zierïkzee ingesteld. De verbinding VERMISTE SOLDAAT AANGESPOELD DEN HAAG. 6 Febr. Het ioffeiijk overschot van de sedert L Februari bij reddingswerk ver miste dpi. soldaat A. Zwarts, uit Delft, is gisteren in de omgeving van Klundert aangespoeld. (Advertentie) Voorkom een pijnlijke keel met de beproefde geneeskracht ran met de Zeeuwse eilanden blijft voorlopig 2 maal per dag via Bel gië lopen. In de legerplaats te Ossendreeht is ten behoeve van evacué's een tijdelijk bijkantoor ingericht. MENSEN en volken zijn nu een maal hetzelfde, omdat volken uit mensen bestaan. Worden die mensen niet met leuzen en leu gens opgehitst en uitgenodigd om voor de nationale eer te sterven, dan ontwaken de volken iedere morgen net als mensen.een tikje geeuwend en verlangend naar hun ontbijt. Overdag kibbelen zij over hun ministers, vinden hun kabinet een sof en schoppen het weg, kan keren over de prijzen, zijn blij dat zij Fransen zijn, trots op de om standigheid dat zij Britten zijn, fier op het feit dat zij geen Russen zijn of Chinezen en dan gaan zij des avonds na volbrachte dagtaak weer naar bed. Zij denken niet eens bij zichzelf: de regering waakt. Want de regering gaat óók naar bed, wijl Hitler met zijn Za terdagavondverrassingen ver-ast is. Doch nu de natuur net zo on betrouwbaar als Hitier en vele ka binetten. Die valt ons land binnen en maakt van het grootste gedeelte in vier en twintig uur zo'n af doende ruïne als geen aanvallende natie des nachts en in zo kort be stek kan maken. Dat lezen de vol ken in hun ochtendkrantjes en ho ren het door de radio En opeens is de eenheid er en worden alle instrumenten der ver nietiging, met volledige bediening en uitrusting naar het bedreigde land gezonden. Fransen, Engelsen, Italianen en onze naaste broeder buurman, de Belg. Zelf zitten zij ook in de misère, maar het zijn vooral mensen in de misère, die elkander het beste helpen en el kander het naast staan. Een inva sie van ons land, „vreemde troe pen op ons gebied". En Nederland zegt: dank je! Want het zijn niet de naties, doch het zijn de ver enigde monsieur Dubois, de ver enigde mr. Smith, de verenigde meneer de Keukelaere, die met hun keukenwagens en met bull dozers en met vliegtuigen ons land binnenvallen. De Amerikanen hebben een uiterst origineel mid del zij bouwen boven een dijk- gat een Baileybrug, laden het ding vol met steenblokken, doen het in de lucht springen. en we kunnen verder de zaak aanplempen. Nie mand vraagt wat het kost, hetgeen tot dusverre alleen het geval was in oorlogstijd. En als nu alles dicht is, het ver dronken land gered, de ruïne, evenals indertijd op Walcheren, pas zichtbaar. wat dan? Komen wij dan weer op een ge geven ogenblik naar elkander toe met dezelfde uitrusting om de boel in elkander te smijten? Verlos ons van pest, watersnood en oorlog, Heer! PASQUINO. NEW YORK, 6 Febr. De nieuwe Amerikaanse regering heeft het mes op de slijpsteen ge zet. waarmee zij de nodige be snoeiingen wil aanbrengen in de nog door Truman ingediende be groting voor het komende budge- laire jaar, dat gerekend wordt aan te vangen op 1 Juli a.s. Het scherpen van dit mes heeft in verschillende kringen de hoop aangewakkerd, dat het Congres in een niet al te verre toekomst de mogelijkheid van een belas tingverlaging aan een vruchtdra gende beschouwing kan onder werpen. Dit is zeker niet uitge sloten, al zou men zich vergalop peren indien men daar te hoge voorbatige verwachtingen van koesterde. Eisenhower zelf mers heeft in zijn „State of the Union"-boodschap van jl. Maan dag doen weten, dat hij op dit gebied langzaam aan wil hande len. Gat ia budget In het onder Truman opgestel de budget werden de uitgaven ge- Ontwerp toch naar Bondsdag? Moeilijk systeem BONN, (i Febr. De W. Duitse Bondsraad (Eerste Kamer) heeft vandaag een ontwerp voor een nieuwe erkiezingswet van de rege ring verworpen. Niettemin zal de regering: waar schijnlijk gebruik maken van haar recht, de wet toch aan de Bonds dag (Tweede Kamer.) voor te leggen, zo verklaarde een woord voerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Zou het wetsontwerp hier worden aange nomen, dan zal de parlementaire bemiddelingscommissie, bestaande uit tien leden van elke Kamer, moeten proberen een compromis te vinden. Het ontwerp voorziet, in wat de minister van Binnenlandse Zaken, Lehr. noemt „een compromis tus sen het meerderheidssysteem het systeem van de evenredige vertegenwoordiging. Het aantal leden van de Bonds- zou van 402 op 448 wor den gebracht. van wie de helft bij absolute meerderheid stemmen zou worden geko zen en de andere helft door te stemmen op federale partijlijsten, waarbii dus het systeem van de evenredige vertegenwoordiging blijft gehandhaafd!. Elke stem telt dus in fe'te voor twee één keer in de directe verkiezingen, waarbij de candidaat wordt ge kozen, die in een kieskring de absolute meerderheid krijgt en één keer voor de lijst. De candi- daten van een partij, die volgens het meerderheidssysteem worden gekozen, worden afgetrokken van het aantal zetels, dat een partij zou krijgen volgens het systeem van de evenredi-e vertegenwoor diging. Alleen partijen, die ten minste één candidaat in een kies kring gekozen krijgen, of ten minste vijf procent van het aan tal stemmen in de republiek op zich verenigen, tellen mee bü de stemming volgens het systeem van de evenredige vertegenwoordi ging, Verder krijgt iedere stemge rechtigde een „ondersteunïngs- stem". die hü op een andere can didaat kan uitbrengen, als de eerste keus van de stemgerech tigde geen enlkele kans heeft volgens het meerderheidssysteem te winnen. Andere kenmerken van dit wetsontwerp zün, dat de partijen de kieslijsten kunnen verbinden, waarbij zij de zetelverdeling bij onderlinge afspraak kunnen re gelen De Bondsraad en vele Duitse bladen achten deze wet „te eompliceerd". maar de regering heeft verschillende redenen voor deze vorm Zo zal aan „splinter partijen" het bestaan vrijwel on mogelijk worden gemaakt. Ook achtte de regering het nodig des kundigen in het parlement te kriigen. hetgeen bij een meerder heidssysteem niet zo gemakkelijk zal zijn. Het uiteindelijke doel is e^n stabiele regering te vormen, die od een voldoende meerder heid in het parlement kan steu nen. Door tegenstanders van de wet wordt daarbij betoogd, dat het de regering vooral te doen is om het huidige bewind, te besten digen- raamd op niet minder dan 78.6 milliard dollar, waartegenover de inkomsten geschat werden op S 68.7 milliard. Dit betekende een tekort van bijna 10 milliard. Het grootste deficit, dat Amerika in vredestijd ooit voor ogen zag. Dit uitzicht op een wellicht in flatie-voedend tekort wordt door de republikeinen uiteraard met lede ogen waargenomen. Zij „wil len er niet aan", en daarom zijn zij nu reeds van wal gesto ken met maatregelen om het van Truman geërfde ontwerp-budget alsnog zo sluitend mogelijk te ma ken. Beperk dc uitgaven Reeds is de directeur voor het Budget, Joseph Dodge, met goed vinden van Eisenhower en zijn kabinet, voor de dag gekomen met een aantal vérgaande richtlijnen ter beperking van de uitgaven. In een brief aan de hoofden van departementen en afdelingen heeft hij deze „nieuwe economi sche spelregels" duidelijk uiteen gezet. Wij moeten, aldus Dodge, onze beslaande programma's nog eens critisch onder de loupe leggen, de uiterste zuinigheid bij nieuwe programmals betrachten en in het algemeen de kosten verlagen door grotere efficiency. In vacatures van overheidsdien sten mag alleen maar voorzien worden, indien dit een essentiële noodzaak blijkt. Eerst moet dus onderzocht worden, of het vrijge komen werk niet gedaan kan wor den door reeds aanwezig perso neel, of wellicht ondervangen door een betere organisatie van de arbeid. Wat betreft de uitvoering van openbare werken, waartoe onder Truman een post van ruim 6VS milliard dollar was begroot, ook hier behoort men zich te laten leiden door hetgeen wezen lijk van belang is. Voor het overige dient de grootst mogelijke efn- ciency betracht te worden. Alle reeds ter hand genomen plannen zullen herzien worden, en zo no dig zullen bepaalde ondernemin gen gestopt of opgeschort wor den. „Een goed begin" Ook heeft Dodge de betrokken autoriteiten met klem veï'zocht, nog voor 2 Maart haar aanbeve lingen in te dienen met het oog op de herziening van de „Truman- begroting". De bedoeling van Dodge is, de ze aanbeveling ten gerieve van Eisenhower te schiften en samen te vatten in een document, dat ten grondslag zal liggen aan de amen dementen op de ontwerp-begro- ting, welke aan het Congres wor den voorgelegd. Dodge wil reeds in April de eerste serie amende menten naar het Kapitool zenden. Senator Harry Byrd, een demo craat uit Virginia, al lang een pleitbezorger voor een zuiniger bewind, roemde Dodge's instruc ties als „een goed begin, dat met flinke bezuinigingen kan eindi gen". Dc stad Uoengnam in Noorö- Korea, die in de afgelopen twee jaar door bombardementen en beschietingen werd verwoest, is volgens het persbureau „Nieuw China" onder de grond weer op gebouwd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3