W DE HELDEN BLIJVEN ZONDER NAAM Elfjarig knaapje zwom kilometers ver om hulp te halen Een testament vervalst? Hulpverlening fhans in geregelde banen 11 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Trieste werkelijkheid wordt velen te machtig (Van een speciale verslaggever) 's GRAVENDEEL. - In het aangezicht van de dood hebben veel mensen elkaar eerst goed leren kennen: men zag de moedigen en de twijfelaars, de zwakken en de sterken. Veel geschiedenissen van zelf opoffering en doodsverachting zullen nooit geschreven worden; vele namen van helden zal men niet eens in het openbaar noemen. Want deze ramp is zo overstelpend gekomen en met een dergelijke omvang, dat het gevoel voor details verloren gaat. Het is een menselijk ver schijnsel, want toen in het „hoofdkwartier" van burgemeester C. van Heesen gemeld werd, dat een 11-jarige jongen uit de buurtschap Hoogezan was komen zwemmen om te verhalen, dat er ginds nog mensen opgesloten zaten, vroeg niemand zelfs naar de naam van dit heldhaftige kind, dat in het ijskoude water met inzet van eigen leven enkele kilometers afgelegd had Slechts enkelingen kennen de naam van de vader, die zijn beide kinderen nasprong en met hen voor de ogen van zijn vrouw verdronk. En wan neer men de achtergebleven dorpelin gen naar het huis vraagt, waar 20 mensen de dood vonden, vergissen zij zich wel eens In de wrede vloedgolf der feiten weten de mensen, die er middenin staan, amper nog, waarbij zij zich het. eerst zullen bepalen. Zij doen, wat hun handen vinden om te doen, maar ieder overzicht, ieder houvast ont breekt. In deze chaos ziet men ook de te genhanger van de heldenmoed: zo snapte de politie vijf rovers, die met hun bootje door een winkeldeur wil den varen, op zoek naar buit. De he ren waren rijkelijk voorzien van si garetten, levensmiddelen en kleding; de onnozele opmerking: „Dat hebben wij cadeau gehad" kon hen natuur lijk niet van een arrestatie redden De bevolking van 's-Gravendeel be treurt het, dat er voor deze hyena's van het slagveld geen standrecht be staat. Inmiddels heeft de burgemeester aan de politie het volgende bevel uit gegeven: „Indien verdachte personen op een eerste sommatie niet reageren, dan onmiddellijk schieten Ja, de burgemeester. Deze 63-jarige was 's nachts ook bij een der dijken om met zandzakken te sjouwen. In het hoger gelegen huis van dr. v. d. Bijl, waar de vloeren belegd zijn met jute zakken en de verwarming ver zorgd wordt door petroleumstellen, leidde hij als een veldheer met zijn getrouwen de „slag". Toen we langs brancards, balen stro en watertanks het hoofdkwartier binnengedrongen waren, hoorden we in het gedrang tal van gesprekken dooreen dwarre len. De brokstukken, die wij opvingen, onderstreepten de suggestie van een oorlogssfeer: het scheen, alsof een veraf liggende tragiek ineens weer tastbaar werd „Die schuit met kadavers moet vanavond wegnee, ik heb met het oog op de rivierpolitie moeten we een dreglijn aan open bare werken van Dordrecht vra genlaat radio-telegrafisch om 30 veewagens verzoekenme dicijnen voor de dokter halen die paarden hebben drie dagen in het water gestaanja, het is goed, je kunt hier wapens en mu nitie inleveren Dan komen we dichterbij en horen de burgemeester zeggen: „Ik weet niet, waarheen men de gemeentesecretaris heeft geëva cueerd, maar laten we per radio vragen, hem in verband met ad ministratieve bezigheden op te sporen Huizen opengereten Wanneer de heer Van Heesen even later weggeroepen wordt, begeleiden we hem door zijn zwaar geteisterde gemeente. Hele huizen zijn als sar dineblikjes opengereten, broeikassen staan onder water, stro hangt in de vruchtbomen. De smalle landtong, waarover we lopen, heeft aan weers zijden diepe gaten en wordt triest omlijst door veekadavers. „De dijken zijn nog op drie plaatsen open", zegt de burgemeester, „indien er een storm komt opzetten, verdrin ken we allemaal. Van de 4000 inwo ners zijn er thans 3000 geëvacueerd.... de anderen willen niet weg. Die kle ven om zo te zeggen aan hun grond en dat is uit menselijk oogpunt beke ken ook wel enigszins begrijpelijk Dan vertelt de burgemeester over het bezoek van de koningin, die over ditzelfde dijkje liep en zeer onder de indruk was. Toen ze bemerkte, dat de heer Van Heesen door de over stelpende ramp in eigen gemeente in het geheel niet op de hoogte was met de landelijke toestand, haalde ze voor hem uit haar eigen bagage een krant van recente datum. Emotie Wanneer de burgemeester zo vertelt, klinkt zijn stem beheerst, maar tij dens de pauzes, die in ons gesprek vallen, zien we duidelijk, dat de emotie bij het weerzien van de trieste werke lijkheid hem bijna te machtig wordt en hij moeite doet om niet in tranen uit te barsten. En onderwijl denken we, dat het in tal van gemeenten in ons land thans precies eender is; dat de levenssfeer van verwarring, moed en vertwijfeling ook elders duizenden en nog eens duizenden beheerst. En we herinneren ons ook een merkwaardige ontmoeting, die we deze morgen op de pont naar 's-Gravendeel met een on derwijzeres uit Dordrecht hadden. Merkwaardig vooral om het ver haal, dat zy vertelde. Zo waren enkele kinderen, wier ouderlijk huis amper nat geworden was, niet op school verschenen, maar veel leerlingen uit zwaarder ge teisterde streken o.a. een meisje uit Puttershoek, waar het water tot de eerste verdieping van de ouderlijke woning stond bleken er wel te zijn, hoewel ze een groot gedeelte van de reis per boot had den moeten maken We spraken er met de burgemeester nog over, dat de menselijke karak tertrekken bij een ramp in zo'n merk waardig zwart.-wit naar voren komen. Hp wide echter over het „zwart" zo min mogelijk horen en sprak voorna melijk over de moed, de aanvaarding en het vertrouwen. En in dit verband vertelde hij ons over een ander voor beeld van „mentaliteit", dat bij alle tragiek ons hart toch even verwarmde. Het was een verhaal over een meisje van 8 jaar. dat voorheen met geen stok de keuken in te drijven was om een kopje af te wassen, maar dat. nu reeds drie dagen en gedeeltelijk ook nachten tussen dampende kof fiekannen en stapels brood werkt. Nu begint ze te huilen, wanneer ze weg moet Wanneer de burgemeester weer is teruggekeerd, komen de problemen weer op hem afstormen. Zijn „nood- secretaris" en secretaresse, alsmede enkele andere medewerkers, hebben inmiddels reeds tal van beslissingen moeten nemen. Zo moet het ook, want het is alles teveel voor één mens. Al is men ook de eerste verwarrende toe stand van orders en tegenorders te boven onvermijdelijk in het begin er gebeurt gelijktijdig nog teveel om een duidelijke, overzichtelijke lijn te trekken. En er gebeuren ook din gen, waarmede men eigenlijk niet goed raad weet. Tien goedwillende, sportieve studenten uit Amsterdam komen zich bv. melden om lijken te ruimen, maar men weet hier niet eens, waar eventuele slachtoffers zich nog kunnen bevinden Daarnaast komen nog de fantasti sche, oncontroleerbare geruchten, die als kwelduiveltjes de chaos komen vergroten. En daarom verwonderden we ons helemaal niet, toen we een man in de hoek van het vertrek za gen staan met de armen omhoog: „Mijnheerwe weten het niet meer., we weten hier niets meer. Nota over watersnood 's-GRAVENHAGE. - De minister-pre sident heeft aan de voorzitter der Twee de Kamer medegedeeld, dat hij voorne mens is een nota met betrekking tot de watersnood aan de kamer te doen toe komen. Deze nota zal Maandag, 9 Fe bruari as., aan de leden worden toe gezonden. Zij komt 10 Februari in be handeling. Zakken voor dijkherstel van alle kanten Ook postzakken 's-GRAVENHAGE. - Er zijn heel wat zakken nodig voor het dichten van de dijken. Er is een schreeuwend te kort. De PTT had nog een 22.000 post zakken leeg staan en heeft deze nu maar beschikbaar gesteld voor de hulpverlening in de noodgebieden. Na de stroom van goederen uit het bui tenland, waaronder ook tonnen zak ken voor de dijkversteviging, is er nog meer onder weg. Uit Oslo is een vliegtuig aangekomen met een lading van zes ton zakken. Met een vracht boot zijn er 30.000 stuks onderweg. De zakken komen som; van heel verre India heeft getelegrafeerd dat er daar ginds ettelijke tien duizenden klaar liggen ter verzending. Helicopter hielp dokter 's-GRAVENHAGE. - Op de rede van Oude Tonge arriveerde gister een boot, met aan boord een dokter, voorzien van serum. De boot kon niet binnen lopen, zodat de dokter niet aan wal kon komen. Daarom werd een hef- schroefvliegtuig ingeschakeld en naar Oude Tonge gestuurd, teneinde de dok ter van boord te halen en aan land te zetten. De vereeniging voor penningkunst heeft besloten een penning uit te ge ven, die de watersnood 1953 tot on derwerp heeft. De penning wordt al gemeen verkrijgbaar gesteld en de netto-opbrengst zal ter beschikking van het nationaal rampenfonds wor den gesteld. VERLEIDELIJKE VROUW VOOR HAAR RECHTERS PARIJS. De actualiteit in Frank rijk werd deze week beheerst door twee namen: Marius Renard en Marie Poupard. Deze twee mensen hebben met elkaar niets te maken. Marius Re nard is de jonge timmerman, die rif de bij hem geplante nier van zijn moeder nog drie en dertig dagen heeft geleefd en om wiens lijden een weinig kiese sensatie is gemaakt. Marie Poupard, vrouw van een no taris in Rambouillet en bevriend met een van de hoogste persoonlijkheden van de Franse republiek, wordt ervan verdacht het testament van haar oom vervalst te hebben, waardoor zij on rechtmatig in het bezit is gekomen van vijftig millioen francs. Het tegen haar begonnen proces houdt heel Frankrijk bezig, omdat men denkt, dat Maric Poupard getracht heeft via haar hoge relatie de rechterlijke macht te beïnvloeden. De zaak Marie Poupard is een tragi- comedie. Mevrouw Poupard is een bij zonder uitgeslapen tante, deel uitma kend van een bekende rijke Franse familie. Mooie vrouw, elegant gekleed en zeer bevriend met een van de hoogste persoonlijkheden in de Franse Republiek, de heer Brin, president van de rekenkamer. Zij. is regelmatig de gast geweest van president Auriol. Deze week is madame Poupard, veel meer als filmster dan als ver dachte. naar de rechtbank van een klein stadje in midden 'Frankrijk ge gaan. waar zij terecht moet staan, orm dat zij het testament van haar oom vervalst zou hebben. Erfenis: vijftig millioen francs. Toen het bekend werd, dat zij de enige erfgename van die rijke oom was. werden haar broer, een bekend leeuwenjager, haar zuster, zeer mondaine vrouw, die met een rijke baron is getrouwd en haar nicht, een welgestelde provinciaalse, een beetje wantrouwig. Had hun oom hun niets nagelaten? Mysterieus Toen zij het. testament Le zien kre gen, werd hun wantrouwen nog he viger. Het lag er volgens hen, duimen- dik bovenop, dat Marie Poupard dat testament in haar eigen voordeel had vervalst. Ze maakten dus de zaak aan hangig. Men consulteerde eerst vier schriftkundigen: drie besloten, dat Ma rie Poupard het testament zelf had geschreven, de vierde was van mening, dat de overleden oom het zelf had ge schreven, maar dat men zijn hand ge leid had. Daarna werd de affaire nog ingewik kelder. De notaris, bij wie het testa ment is opgemaakt vertelt allerlei verwarde en elkaar tegensprekende, verhalen. De moeder van Marie Pou pard kiest partij tegen haar andere kinderen, maar dist daarbij zulke on geloofwaardige verhalen op. dat nie mand er meer iets van begrijpt. Hierop verdwijnt er plotseling uit het bureau van de rechter, die de zaak aan het onderzoeken is, een belangrijk bewijs stuk. Men zegt. dat Marie Poupard via haar hoge relatie heeft ingegrepen. Waarna de president van de republiek aan die hoge relatie, de president van de rekenkamer verzoekt, zijn ontslag te nemen. En zo begon het proces. Marie Pou pard. op de verdachtenbank. gedraagt zich typisch als een „femme du mon de". Slaat tegen de advocaten van haar broer en zuster een heel hoge toon aan. Lacht vriendelijk tegen de rech ter. Hoe kan men haar nu van zoiets verdenken? Zij een vervalser? Nee. ze wil het nu wel zeggen: haar oom koD 'aan het einde van "zijn leven zo slecht zien, dat zij hem een beetje heeft moeten helpen. Zij heeft zijn hand vastgehouden. Maar daarom was het testament nog wel echt? En ter wijl zij zich nog eens extra in haar dure bontjas hult. lacht zij verleide lijk naar het talrijke publiek dat in deze zaai; erg op haar hand blijkt te- zijn. Bij iedere scherpe opmerking van de schone verdachte klinkt er een klaterend applaus, hetgeen de presi dent heftig met zijn hamertje doet kloppen. Tot nu toe blijft de zaak zo inge wikkeld en Marie Poupard blijkt zo'n bijzonder „slimme vos", dat niemand nog begrijpt hoe de zaak werkelijk in elkaar zit. Jan Brusse. Generaal Ridgivay hield op het ministerie van oorlog in Den Haag een bespreking over de ramp welke ons land heeft getroffen. Bij het verlaten van het gebouw offerde de generaal aan de Haagse collecte voor het rampenfonds. Op de voor grond de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin. AANPAKKEN OF AFWACHTEN ,,Redf wie redden kan, helpt wie helpen kan" (Van een speciale verslaggever) Aan het vmterfront. Aanpakken of afwachten. Onder do vele duizenden vrijwilligers, die naar Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland stroomden om hulp te bieden aan de verlorenen in de waterwoestijn, zijn er, die teleur gesteld zijn, omdat zij niet genoeg Imnnen doen. Nog stonden Donderdag honder den jonge kerels en tientallen auto's met vletten en roeibootjes, particuliere auto's met voedsel, kle ding en bedden te wachten op hun bestemming. Nog werden langs het hele waterfront velen her en der waarts gestuurd om te vernemen, dat men genoeg mensen en sche pen en materialen had en dat de vrijwilligers wellicht ergens anders wel terecht zouden kunnen. En dit terwijl op bedreigde punten de nood groot, het gebrek aan hulp ernstig kon zijn. Geen wonder dat jon ge mannen en vrouwen die wilden aan pakken en toch moeten afwachten gaan morren en teleurge teld zijn. Voor deze teleurstelling is echter een plausibele verklaring. Eerst thans be gint men. nu de dreiging en verwarring minder worden, een overzicht van de situatie te krijgen. Eerst thans worden de verbindings middelen iets beter, begint de samen werking tussen de diverse organisaties te groeien, begint men de moeilijkhe den van voeding en legering der vrij willigers in de hand te krijgen. Het is waar, dat men in de ene plaats wanhopig om hulp riep, tewjjl elders werkkrachten te over waren. Het is waai-, dat schepen werden gedirigeerd, waar voldoende schepen waren. Het is waar dat de Amerikaanse kolonel John Lins te Steenbergen vragen om am- phibievoertuigen kreeg om mensen, .in doodsnood te redden, die al lang in vei ligheid waren. Maar het is even waar, dat de verbin. dingen in en om de waterwoestijn wan hopig slecht zvjn en dat te veel in stanties, noodgedwongen door elkaar moesten werken. Het was: redt, wie kan redden. Helpt, waar geholpen kan worden. Even plotseling als de stormvloed van Zaterdag op Zondag het land over rompelde, even plotseling heeft zich een stortvloed van hulp uit binnen- en buitenland gevormd. Tijdens de onoverzichtelijke situatie der eerste dagen zijn dat geven alle autoriteiten in en om de noodge bieden gaarne toe fouten gemaakt. Hulp werd ongebruikt gelaten, terwijl elders hulp werd ontbeerd. Langzamer hand begint echter orde op zaken te komen. Volgens reizigers uit Columbia is te Barranquilla een springstoffen-de pót in de lucht gevlogen. Zes mili tairen en verscheidene burgers zouden om het leven zijn gekomen. Het marmotje Karei, had Piet zjjn mar motje genoemd. Het was een Spierwit beestje en het lag In de bijkeuken in een kistje «net wat hooi, wat aard appelschillen en wat peter selie. Iedere morgen, voor dat Plet naar school ging, gal hij het beestje wat voer, Seed wat hooi in het kistje èn zorgde dat Karei te drin- jken had. Zo ging het weken lang totdat aan deze regel maat een einde kwam. Het jwas op een Zaterdagmiddag idat Piet tot de ontdekking ikwam, dat zijn lieveling was jyerdwenen. Het kistje was leeg en het beestje was ner- 'gens meer te vinden. Piet zocht overal. Van de zolder tot de kelder haalde hij alles 'overhoop. Maar Kareltje xvas en bleef weg. Zo werd liet Zondagmorgen. Piet stond vroeg op. „Misschien komt het beestje wel weer op zijn voer af", dacht hij. „Ik zal de wacht houden bij het kistje en wat lekkers voor hem neerleggen!" Piet zat er een half uur, een uur, ja het werd half negen, maar Kareltje kwam niet. Ineens klonk er echter uit de slaapkamer een gulle lach van vader. „Piet...!", riep hij, „ik heb 'm... kiik eens waar hij zitBlij stormde de jongen naar de slaapkamer en vond daar zijn Kareltje in de zak van vader zijn Zondagse pak. „Gunst!", zei moeder, „ik heb het pak gisteren uitge- schuierd in de bijkeuken en het toen een uurtje laten luchten!" Je hebt het misschien wel in de krant gelezen: in het plaatsje Driebergen wordt een museum geboud voor... automobielen. Dat is het eerste auto-museum in ons land. Allerlei automobielen zullen er te zien zijn! Je kunt er heus wat van leren. lets over DE MA AN De vorige weel; hebben we jullie iets verteld over de zon en je weet nog wel hoe groot, heet en ver weg dat zonnetje van ons wel is. Als nu 's avonds de zon is ondergegaan, dan zien we soms een andere bol aan de hemel komen en dat is dan de maan, die ons met zijn zacht zilverwit licht be schijnt. Die maan hoort bij onze aarde en ze draait er steeds maar in een grote kring om heen. Soms kunnen we de maan 's avonds niet zien, want dan is zij aau de an dere kant van de aarde. Ook gebeurt het wel. dat wo haar overdag zien gelijk met de zon. Een enkele keer komt het voor, dat de maan precies tussen de zon en onze aarde in staat. Dan valt de schaduw van de maan op de aarde en kunnen we dus door de maan de zon niet meer zien. De mensen noe men dit dan een zonsver duistering. Ook kan het wei gebeuren, dat 's nachts de schaduw van de aarde op de maan valt en dan heet dat een maansverduistering. De maan staat lang niet zo ver van ons vandaan als de zon, ze staat zelfs betrek kelijk dichtbij, zo ongeveer 384.400 kilometer. Ook is de maan niet zo erg groot, zelfs nog kleiner dan de aarde, want de maan zou ongeveer 3 maal in onze aarde passen Als je op de maan zou staan, zou je onze aarde dus 3 maal zo groot zien als wij de ma'.n van hier uit. Als 's avonds de maan zo vrien delijk aan de hemel staat is dat erg lief en mooi en kun nen we lang naar die zilve ren schijf kijken. Toch 'eeft de maan zelf geen licht-, maar zij weerkaatst het licht van de zon net als een spiegel. Op de maan zouden we niet kunnen leven, want er is daar geen lucht, zodat wii niet zouden kunnen ade men. In de nacht zou het op de maan ook wel een beetje koud zijn, want het vriest daar dan 150 graden Celsius en daar helpt geen dikke winterjas tegen. Overdag is het er echter ook niet erg leuk. want dan is het er ver. schrikkelijk heet. bijna 100 graden Celsius, zodat het theewater daar vanzelf gaat koken. Er groeit niets op de maan. Alles wat je er kunt vinden, zijn kale steenvlak- ten en hoge kale bergen, terwijl het er doodstil is. Geleerde mensen hebben plannen gemaakt om met een speciaal soort vliegtuig naar de maan te vliegen om daar eens wat rond te kij ken. Veel zullen ze er wel niet vinden, maar als je zin hebt mag je gerust mee gaan, als je je winterjas maar niet vergeet. Miesje deed mee aan een prijsvraag, En die was niet makkelijk hoor! Maar er waren mooie prijzen. Zelfs een bromfiets.... stel je voorl Miesje wilde graag een prijsje, En ze dacht, en dacht, en dacht. 's Avonds had ze al de uitkomst Naar de brievenbus gebracht. Spoedig stonden in het nieuwsblad, Al de winnaars op een rij En.... je zult het niet geloven, Ook ons Miesje was «r bij! Prompt werd er een mooi pakketje Door een bode thuis gebracht. Miesje maakte gauw het touw los. Maar.... dat had ze niet verwacht. De prijs was een schilderijtje, Meteen grote kat e. op.... Miesje snelde gauw haar huis uit. Help.dat snert beest eet me op! rjt 1 1 A i 'i 1 tV r *t j 11 rV Ttr TT TV -Ht tV 1 1 A 1 1 T 1 1 1 t Een hotel met honderd kamers In éen groot land, hier ver vandaan, lag een grote stad. Er waren vele straten, lanen en pleinen en op een van die pleinen stond een prachtig hotel met precies honderd kamers. Nu moeten wy eer lijk zeggen dat het hotel vreemd was gebouwd; er waren helemaal geen gangen en. ook geen zalen, nee, alle honderd kamers lagen tegen elkaar aan. zodat je ook de eerste kamer door moest om in de tweede te komen. Op '.ekere dag kwam er een ogé voor kamer no. 100. De :amer dus. helemaal links ichter in het. gebouw. Nu bleek die kamer op slot te itten. Terwijl de sleutel lag in kamer no. 91, dus'hele maal rechts achter in het gebouw. De eigenaar vyin het hotel zat erg in moeilijk heden. De logé had name lijk haast en hij moest nu éérst de kortste wee vinden naar kamer 91 waar de sleu tel lag en vandaar naar no. 100 om de deur open te ma ken. Kunnen jullie hem even helpen? Je gaat dus de hoofdingang in (zie de pijl) daarna, naar rechts boven, in de tekening (sleutel) en tenslotte naar links boven (slot). Doe je best hoor! In Meppel werd onlangs duif met één poot aan een boomtak gebonden. Het arme dier kwam bijna om van honger. Ook werd er door iemand een hond met kokend water gegooid. Nog veel meer dieren werden gedurende de laat ste maand in ons land op af schuwelijke manier mishan deld, door mensen, die dachten, dat een dier het tóch niet voeltIs die renbescherming noodzake lijk? Wat denk je ervan? Vraag het anders de juf frouw of meester op. school maar eens! Puzzle Je moet eens proberen oi je de volgende puzzle op kunt lossen, want je moet in de oper. rakjes allemaal Hollandse plaatsnamen in vullen, waarvan je hieronder een beschrijving vindt. Zoals je ziet eindigen al die plaats namen op „EN" en als je ze goed invult, dan lees je in de eerste rij, van boven naar beneden de naam van een grote Nederlandse Stad. Je mag er gerust je atlas bf gebruiken hoor! 1. Plaatsje te Z. W. van Winterswijk. 2. Eiland in het IJsselmeer. 3. Dorpje vlak bij ons groot, ste vliegveld Schiphol. 4. Stadje en ook eiland van die naam in Zeeland, 5. Het zuidelijkste plaatsje van ons land, ligt aan ne Maas. 6. Dit plaatsje ligt aan de Rijn op de grens van de Provincie Utrecht en Gel derland. 7. Dorp aan de hoofdweg tussen Arnhem en Zuf- phen. 8. Plaats aan de Oude Rijn bij Leiden, waar een vo gelpark is. 9. Hier komt de Vecht in het IJsselmeer en er staat een kasteel. e n e n e N e rs B n e in e in e N e n

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5