Schade gaat 500 millioen zeker te boven Rampenfonds hard op weg naar de 20 millioen Kort nieuws uif het noodgehied Engeland, zelf zwaar getroffen, laat Nederland voorgaan Het noodgehied vraagt DAAR GING DE LIEFDE SATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Uiï welke fondsen zal de regering puffen? (Van onze speciale verslaggever) BERGEN OP ZOOM Koe groot is de schade wel? Het reeds eerder genoemde bedrag van 500 millioen gulden is zeker te laag, verklaarde ons prof- mr J. Zyistra, minister van Economische Zaken, die wy hier ter stede aantroffen in gezelschap van mr F. J. van Thiel, minister van Maatschappelijke Zorg. Tezamen hadden zij een bezoek gebracht aan onderscheidene delen van het getroffen gebied. Waar moet al dat geld vandaan komen? De minister liet er zich niet over uit. Als het Nederlandse volk voldoet aan de verwachting en 50 millioen gulden aan vrij willige giften bijeen brengt is dat reeds een grote prestatie, temeer daar tegelijker tijd voor een zeer grote waarde misschien wel even veel aan goederen is bijeengebracht. Voorts zullen verzekeringsmaatschappijen reusachtige sommen moe ten uitkeren. Dit allés zal echter op geen stukken na voldoende zijn. De regering zal het leeuwenaandeel voor haar rekening moeten nemen. Waaruit zal zij putten? Men denkt aan de belastingoverschotten, die 1952 heeft opgeleverd. Men denkt aan het tegenwaardefonds, dat een groot tegoed aanwijst. Van Amerikaanse zijde is een bericht verspreid als zou de regering der V.S. 860 millioen gulden Marshall-geld ter beschikking hebben gesteld. Dat is niet juist. Het genoemde bedrag komt ongeveer overeen met het saldo van het tegenwaardefonds, ten aanzien waarvan de regering der V.S. heeft verklaard, dat zy er geen bezwaar tegen zou hebben als de Neder landse regering er uit zou willen putten. Deze laatste heeft daaromtrent echter nog geen enkele beslissing genomen. Zij zal zeker niet met enorme bedragen gaan goochelen, die een inflatie zouden kunnen veroorzaken. Om nu terug te komen op ons gesprek met de minister, prof. Zijlstra verklaar de, dat het particulier initiatief veel voortvarender is geweest dan het over heidsinitiatief. Ik erken, zeide hij, dat het overheidsapparaat Zondag niet zo snel aan de slag kon gaan. Met de in middels getroffen rijksregeling heeft iedere evacué levensonderhoud verze kerd gekregen. De bakker, de slager en de melkboer zullen dus betaald kunnen worden. Herhalingsoefening afgelasf 's-GRAVENHAGE. - Het ministerie van oorlog heeft gisteren een belang rijk bericht voor alle militairen van de Koninklijke Landmacht die in de eer ste helft van de maand Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, afgekondigd. In verband met de noodtoestand, wor den de herhalingsoefeningen voor die oorlogsonderdelen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wape nen dienen te komen, afgelast. Alle reserve-officieren, dienstplichti ge onderofficieren en dienstplichtige korporaals van de Koninklijke Land macht die een oproeping hebben ont vangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienst plichtige korporaals en dienstplichtige soldaten van de Koninklijke Land macht die een oproeping hebben ont vangen, om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wape nen te komen, behoeven aan deze op roeping geen gevolg te geven. Amerika's hulp Speciale commissie WASHINGTON. - President Eisen hower heeft een kabinetscommissie in gesteld, die plannen zal maken voor hulp aan de door de overstroming getroffen gebieden in West-Europa, met inbegrip van Groot-Brittannië. Voorzitter van de commissie is Fos ter Dulles, die Vrijdag in ons land is aangekomen op zijn rondreis door Europa. Belasting-faciliteiten bij hulpverlening 's-GRAVENHAGE. In aansluiting aan reeds eerder bekend gemaakte be lastingfaciliteiten met. het oog op de nationale ramp, deelt het ministerie van Financiën nog het volgende mee: De giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, welke ingevolge een be sluit van de regering tot elk bedrag van liet inkomen of de winst mogen worden afgetrokken, komen ten laste van liet inkomen of de winst over het jaar 1953. tenzij een belastingplichtige bij zijn aangifte over het jaar 1952 het schriftelijk verzoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 te mogen aftrekken. Het vorenstaande geldt eveneens over goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van watersnoodslachtoffers worden afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Ram penfonds van het loon worden afge staan (waaronder begrepen loon uit overwerk), niet alleen voor de heffing van de loonsbelastïng, maar ook voor de heffing van de verevenihgsheffing buiten aanmerking worden gelaten. Beeldende kunstenaars pen ook mee heipe TILBURG. Zeven Nederlandse zee schilders die op het ogenblik in het paleis-raadhuis in Tilburg exposeren, zullen ieder de opbrengst van één schilderij ter beschikking van het Rampenfonds steller- Van de Rotterdamse beeldende kun stenaars is het initiatief uitgegaan om werkstukken af t.e staan voor een verkoop waarvan de baten ten goede komen van het Rampenfonds. De stuk ken zullen eerst, worden geëxposeerd in de zaal van de Rotterdamse Kunst kring. De jeugdige kunstschilder Ton Hoo- gendoorn uit Den Haag heeft het Rode Kruis aldaar het door hem ont worpen affiche vooi'stellende een grij pende hand, gratis aangeboden, van welk aanbod een dankbaar gebruik is gemaakt. Ook heeft de schilder het Rampenfonds aangeboden een rebus te ontwerpen voor een nationale actie. Zeepost Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Indonesië: m.s. Talisse (12 Febr.), Nw. Guinea: m.s. Langkoeas (12 Febr.), Ned. Antillen; m.s. Willem stad (17 Febr.). Suriname: s.s. Cot- lica (1? Febr1. Unie v. Zuid-Afrika er Y.X-i. Afrika: m.s. Oranjefontein (10 ~'Vbr.Canada: s.s. Rijndam (12 Febr.), Australië en Nw. Zeeland: m.s. Fairsea (12 Febr.), Argentinië, Bolivia. Chili, Paraguay, Uruguay, Brazilië: m.s. Alhena (11 Febr.). 0door het particulier initiatief zoveel bijeengebracht. Als deze spirit gehandhaafd blijft, ook als we niet meer dagelijks in de kranten geconfron teerd worden met de schrikwekkende dodencijfers is de oplossing van het ma teriële probleem van deze ramp een peuleschilletje. Maar wij moeten wel be denken, dat het verdriet pas komt, als de mensen alleen komen te zitten en uit onze harten de gedachte aan dit leed begint te vervagen. Wat doet het Ne derlandse volk dan? Deze vraag bleef onbeantwoord. Laten wij hopen, dat zij geen antwoord behoeft. 31. Het daaropvolgende uur gebeur de er niets. De „Joséphine" met haar kisten pruimen-in-blik voer rustig ver der. Rikki keek eens op haar polshor loge. Zes uur. „Wat een nacht", zuchtte ze. „Ik heb geen oog dicht gedaan. Misschien kan ik nu beter wat gaan slapenMaar het volgende ogen blik had ze haar plaats voor de pa trijspoort weer ingenomen. Ze had iets verdachts gehoord. Jade mo toren draaiden niet meer. Het motor jacht lag geheel stil. Jammer genoeg kon Rikki niets zien. behalve in de verte de wazige kustlijn, met daar achter, de witte toppen van de Alpen. Maar tien minuten later had ze meer geluk. Een vissersboot kwam in haar gezichtsveld. Nauwelijks was deze langszij gekomen, of de motorboot vloog er weer van door. Toch had Rikki nog gezien, dat één van de kistjes, die zojuist door de stomer waren gelost, nu in het vissersbootje was overgeladen. En dat herhaalde zich die ochtend nog vele malen. Zoals de bij van bloem tot bloem vliegt, zo bewoog de „Joséphine" zich van de ene vissersboot naar de andere. Maar tenslotte kreeg Rikki de eilandjes St. Hor.orat en St. Marguérite weer voor haar patrijspoort en 'ze begreep, dat het motorjacht vlak bij Cannes moest zijn. Europees kampioenschap 71-2 Te Viersen werden gisteren de wed strijden om bet Europees biljartkam pioenschap 71-2 voortgezet. De resultaten waren: GalmicheVin- gerhoedt 300225; RudolphMetz 300 267; Van HasselSpielmann 300—98; LütgehetmannRudolph 300256; Vin- gerhoedtReich er 300^—163; Galmiche Metz 300219; LütgehetmannMetz 300—236; Van Hassel—Reicher 300— 137; Van de PolSpielmann 300196; VingerhoedtRudolph 300297 Na de tweede dag leiden Lütgehet mann, Van de Pol, Van Hassel en Galmiche, met ieder 6 punten, gevolgd door Rudolph en Vingerhoedt met ieder 4 punten. Spielmann, Metz en Reicher hebben ieder 0 punten. Antillen hebben al het millioen overschreden 's-GRAVENHAGE. Gisteravond was bij het Nationaal Rampenfonds een bedrag van f 16.900.000 geteld. Dit weekeinde kan de twintig millioen wellicht gepasseerd worden. Want de inzaznelacties komen nu eigenlijk pas goed op gang. Vele instellingen, ver enigingen en dergelijke, zijn niet eer der in de gelegenheid geweest om een gift te doen. In vele gevallen kan dat pas volgende week zijn beslag krij gen. Her en der zijn acties op touw gezet na de lijstencollectcn, acties die eigenlijk nog meer moeten opbrengen dan het deur-aan-deur verzamelen tij dens de eerste dagen toen men er nog geen idee van had dat de overstro mingsramp zo catastrophaal zou wór den. In binnen- en buitenland wordt druk verzameld. Bij het hulpcomité op Aruba is een bedrag van ruim 200.000 Nederlandse guldens binnengekomen, waardoor het totaalbedrag dat op de Antillen is bijeengebracht, gestegen is tot meer dan 1.250.000 gulden, Ne- derL courant. Men heeft er meteen bijgezegd dat het Rampenfonds des gewenst ook wel in dollars over het bedrag kan beschikken om aankopen in het buitenland te vergemakkelijken. Natuurlijk moeten de kleintjes niet over het hoofd gezien worden: vele kleintjes blijven nog altijd één grote uitmaken. Maar de grote bedragen verstevigen de kas wel heel snel. De Coca Cola heeft een ton geschonken en een prachtig voorbeeld van begrip voor de toestand in Nederland toon den de tabakshandelaren. Zij hadden Ier gelegenheid van het gouden jubi leum van hun vereniging gisteren een heel sobere receptie géén bloemen en géén versiering. Op deze receptie werd bekend gemaakt dat de tabaks handelaren een bedrag van f 110.000 aan het Rampenfonds konden afstaan! De coöperatieve verkoopcentrale voor eieren te Roei-mond heeft een bedrag van f 100.000 ter beschikking gesteld en de Katholieke Arbeiders Beweging (KAB) heeft haar bijdrage voorlopig verdubbeld tot een bedrag van 1 ton. De Gelderse hoofdstad is ook een uitzonderlijk geval. Zij is hard op weg de millioen voor het Rampenfonds vol te maken. Giste ren was men reeds over de zes ton aan ingezamelde gelden. Maar er zijn nog acties gaande die de verwachting wettigen dat. er na dit weekeinde een millioen op Arnhems lijst prijkt. Men werkt daar met originele denkbeel den: twee burgers en één burgeres van deze stad hebben toegezegd één cent voor elke gulden die binnenkomt, voor het Rampen fonds te storten. De stad en de provincie Groningen hebben thans de twee millioen over schreden. De drie Noordelijke provin cies hebben tezamen ruim 5 millioen bijeengebracht. Dan zijn er nog gemeenten die een mooi gemiddelde weten op te brengen, zoals Lexmond met bijna 10 gulden per inwoner en Longerhouw dat pre cies f 10,45 per inwoner wist bijeen te garen. Vocantiefonds voor de landbouw In aansluiting aan de oproep van de Stichting voor de landbouw deelt het bestuur van het vacantiefonds voor de landbouw mee, dat van Woens dag 11 Februari tot en met Woensdag 18 Februari a.s. gelegenheid zal be staan ten bate van het nationaal Ram penfonds een aantal vacantiebonnen van het boekjaar 1952/1953 te verzil- I veren. Overeenkomstig bovengenoemde op roep wordt hierbij uitgegaan van. een bedrag van f 10. Voor overmaking van de tegenwaarde der ingeleverde bon nen aan het nationaal Rampenfonds zal hierna worden zorggedragen. De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas, legemummer 32.11.07.137, dienstdoende bij de koksschool te Lei den en afkomstig uit Rotterdam, is als vermist opgegèven. Hij is Maan dag voor de laatste maal gezien bij reddingswerkzaamheden nabij Abben- broek. Het stoffelijk overschot van de sol daat A. Zwarts, afkomstig uit Delft, is bij Klundert aangespoeld. Hij werd sedert 1 Februari vermist. Op Texel is het vijfde en laatste slachtoffer geborgen. Het is de 23- jarige landarbeider Siebren WaJs- beer. De man was gehuwd en vader van één kind. Het officiële aantal doden te Krim pen aan de IJssel bedraagt thans vier, zo deelde de burgemeester van deze plaats mede. Horeca dringt er bij de aangesloten hotels op aan, dat ook daar as. Zon dag de rust in acht wordt genomen. Het comité van caféhouders in de Amsterdamse Jordaan heeft verklaard, dat de 52 café's aldaar Zondag de ge hele dag gesloten zullen zijn. Maandag zal op de overdekte Haagse kunstijsbaan een ontmoeting plaats vinden tussen ploegen uit Den Haag en Amsterdam, beide versterkt met Canadezen. Opbrengst voor het Ram penfonds. De bijbelkioskveremging te Amster dam heeft ten behoeve van de geëva- cueerden gratis bijbels beshikbaar ge steld. Limburg heeft Zeeland hulp ver leend, doorambtenaren ter be schikking te stellen. Zeeland had nl. Weet-wel-man zegt zijn contract op 's-GRAVENHAGE. De „Weet-wel- man" (ook bekend als de „antwoord man") en de redacteur'van het Avro- programma „Ik weet, ik weet wat u niet weet", hebben het volgende tele gram aan het bestuur van dé Avro ge zonden: „Door betreurenswaardige houding voorzitter Avro inzake gedragslijn in huidige nationale noodtoestand zijn wij genoodzaakt met ingang van heden alle werkzaamheden voor de rubiek „Ik weet, ik weet wat u niet weet" te be ëindigen. Beide heren waren als free-lances aan de Avro verbonden. landse getroffenen; overigens hebben de Oostenrijkse bioscopen eenzelfde besluit genomen. Natuurlijk is in België vooral de Nederlandse kolonie zeer actief. In 's-GRA VEN HAGE. - Ondanks de grote verwoestingen en ellende in En geland veroorzaakt door de waters nood in die zelfde ramj>zalige nacht w welke Nederland zo heeft getroffen, drie dagen werden meer dan dertig is het medeleven met ons volk in lon S°ederen naar Nederland vervoerd. Groot BrittanniS enorm. De Britse 1 Zmd-AfrUta heeft sterkere banden regering heeft met een nobel gebaar met Nederland dan menig ander land: aan landen, welke Engeland hulp had- i de r«8erul5 schenkt een bijdrage van den aangeboden, reeds doen weten dat Nederland thans voorgaat. Op de Nederlandse ambassade in Londen komen talloze giffen en goe deren binnen. Aan gelden beschikt men er al over drie duizend pond, bepaalde giften niet meegerekend. De stad Coventry, bekend uit de tweede wereldoorlog door haar verwoesting, heeft drie duizend pond beschikbaar gesteld. Onze Zuiderburen staan eveneens klaar, alhoewel eigen land toch bok deerlijk is getroffen door de noodlot tige orkaanachtige storm vaneen week geleden. Een Belgische Bank heeft 25.000 gulden gestort. Piloten hebben vliegtuighulp aangeboden en goederen worden ingezameld. De Bel gische bioscopen zullen de opbrengst van één avond afstaan aan de Neder- ongeveer een half millioeu gulden. De Renault-fabrieken te Parijs stel len vele wagens beschikbaar en zij laten deze niet naar Nederland ver trekken zonder ze boordevol met goe deren te laden. Italië dat tijdens de watersnood in de Povlakte van Nederland op over stelpende wijze steun heeft ontvangen, „betaalt" ons land dat nu ruim schoots terug. Brandweerlieden met olledige reddmgsuitrusting ztfn on- j het zoeken naar doden. Volgens derweg en goederen, vooral op land- bouwgebied, worden nog steeds ge zonden. Uit de Noordse landen stroomt ook nog allerlei hulp toe, evenals uit Duitsland, waar de Westfaalse mijnen een wagon kolen beschikbaar hebben gesteld boven het ingezamelde bedrag van 50.000 Duitse Marken. Buitenlandse coöperaties hebben ook reeds hulp toegezegd. dringend behoefte aan deze mensen. In de gemeente Reusel (N.B.) ging een echtpaar geld inzamelen voor de noodgebieden. De opbrengst ging even wel in eigen portemonnaie. De po litie heeft het tweetal gearresteerd. In de Drentse dorpsgemeenschap Vledder heeft een man, die op geen enkele wijze hulp wilde verlenen aan de slachtoffers van de watersnood, de gehele dorpsgemeenschap tegen zich gekregen. Hij blijft verstoken van alle levensbehoeften. Er bestaat in de noodgebieden grote behoefte aan lieslaarzen en rubber handschoenen. Helaas echter zijn de beschikbare voorraden uitgeput. Er is thans een verzoek gericht aan dege nen, die nog over voorraden van deze artikelen beschikken, hiervan opgave te doen aan het bureau Watersnood van het Rode Kruis, tel. 184790, Den Haag. Voorts zit men verlegen om 8-duims pompen met eigen aandrijving, aan smalspoor van 9 en 12 kg per meter, aan kipkarren van 0,75 kub. meter, aan kipauto's, aan woonwagens, aan drag lines, aan bulldozers, aan öamwand- hout, aan rijplaten en aan smalwielige kruiwagens. Dulles en Stassen nu in ons land SCHIPHOL. Met de super-con- stellation van president Eisenhower zijn gisteren de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid Harold E. Stassen. uit Bonn op Schiphol aange komen. De koningin heeft de beide heren in audiëntie ontvangen Prins Bernhard heeft 's avonds, na de vergadering van het Rampenfonds, ten huize van de Amerikaanse am bassadeur een onderhoud gehad met de heren. JAPANS PASSAGIERS SCHIP VERGAAN Kapitein en meisje zwommen ncGr de wal I TOKIO. De kapitein van het Ja- panse passagiersschip Sjinsi Maroe i heeft verklaard, dat volgens hem 61 passagiers en zes schepelingen zijn verdronken toen zijn schip Woensdag ten Noorden van Okinawa is omgesla- I gen. De kapitein en een meisje van 25 jaar, die naar land zwommen, zijn voorzover tot nog toe bekend, de eni- ge overlevenden. Het schip Kintokoe Maroe. dat te j hulp snelde, heeft geen overlevenden opgepikt; men weet slechts, dat twee lijken zijn aangespoeld. i Overstroming in Engeland Nog 950 vermisten I LONDEN. In de Engelse over stroomde gebieden is men nog bezig met schatting is het aantal slachtoffers nu .290. Van het eiland Canvey worden nog 950 personen vermist. Men gelooft dat de meesten hunner naar familie _en vrienden in Londen zijn gegaan. 1500 Soldaten hebben gisteren 40 gaten in de dijken van Canvey voorlopig gedicht. In totaal zijn er in het Engelse kust gebied 500 gaten in de zeewering ge slagen. FEUILLETON 26) HOOFDSTUK V Toen het morgenlicht kwam, schenen Hopes angsten van de vorige avond haar onlogisch en ongegrond, eenvou dig geboren uit moeheid en overspan nen zenuwen. Het was een mooie voorjaarsdag, die beloften voor de naderende ^omer inhield en hoewel ze Richard die dag niet zou zien, had ze onder het aan kleden toch het gevoel dat haar hu meur evenals haar verwachtingen in overeenstemming waren met de vrolijke zonneschijn buiten. Ze zou Enid Feldon voor de thee ontmoeten, en ze dacht dat ze >-.s te meer van een babbeltje met de ver makelijke Enid zou genieten nu ze een heerlijke dag-van-morgen voor zich wist. Misschien zou ze Enid zelfs over Richard en hun aanstaande hu welijk vertellen. Of was het verstan diger daar niet over te praten voor alles in kannen en kruiken was? Tenslotte besloot ze, niets te ver tellen, hoewel ze niet zou kunnen zeggen of dat uit een laatste gevoel van twijfel was of uit een soort bij geloof dat het ongeluk aanbracht over iets te praten voordat het helemaal voor elkaar was. Op het Lab ging alles die dag van een leien dakje, alsof de oplossing van de crisis gisteren ook alle andere din gen voor haar had vergemakkelijkt. Ze was enigszins huiverig om Errol Tamberley te ontmoeten, maar per door MARY BURCHELL slot. van rekening verwachtte hij haar beslissing pas wanneer de week voor bij was. Het was daarom onwaarschijn lijk dat ze iets anders van hem te horen zou krijgen dan het gewone korte „goedenmorgen" of een zuiver zakelijk verzoek het een of andere werk voor hem te verrichten. Maar tot haar verwondering en ver legenheid werd ze die middag op zijn bureau ontboden. Hij was toch zeker niet van plan zo spoedig het ontwerp-Richard al weer ter sprake te brengen? Hope vóelde haar hart haast net zo bonzen als de vorige dag, en ze wenste hartstochte lijk, dat ze hem iets positiefs had kun nen vertellen. Maar ze had zich geen zorgen hoe ven te maken. Hij liet in geen enkel opzicht merken, dat hij zich hun on derhoud van de vorige dag zelfs maar herinnerde en nog minder dat hij enig commentaar harerzijds daarover verwachtte. „O Hope, zou jij de kinderen morgen avond te logeren kunnen hebben?" zei hij toen ze binnentrad. „Ze zijn door vrienden van mijn moeder voor een kindermatiné uitgenodigd, ze hebben allebei dolle zin om te gaan en ik Jieb daar geen bezwaar t.egen, maar het wordt te laat wanneer ze daarna nog terug moeten. Zo laat in de middag zijn er niet veel treinen meer. Boven dien hij glimlachte niet onvriende lijk „zijn ze erg verlangend je te zien". Geen wonder! dacht Hope liefdevol. Hoe gelukkig en prettig ze het in hun nieuwe tehuis ook hadden, ondervonden ze toch blijkbaar reeds de spanning voortdurend onder vreemden te zijn. „Maar natuurlijk!" begon ze. Toen dacht ze opeens aan Richard en hun feestje. „Hoewel ik ik een afspraak had voor morgenavond", voegde ze er verlegen aan toe. „Kun je die niet afzeggen?" Natuurlijk kon ze dat. Per slot van rekening moest het belang van de kin deren voorgaan. Het was wel ontzet tend jammer, natuurlijk, maar ze had den misschien erge heimwee en ver langden meer naar haar dan in hun on afhankelijke aard lag. Zij was alles wat ze hadden. En Richard en zij konden net zo goed de volgende avond samen uitgaan. Ze hadden de hele week hun hele leven voor zich. „Ja, natuurlijk zal ik ze dolgraag ont vangen. Ik zal mijn afspraak afzeggen", zei Hope na slechts een seconde te heb ben nagedacht. „Goed. Je moet niet denken dat ze verdrietig zijn of zo, maar ik denk dat het hun goed zal doen je te zien, en on getwijfeld zal het hun een gevoel van veiligheid en verbondenheid met de ver trouwde dingen van vroeger geven wanneer ze weten dat ze in doorlopend contact met jóu staan". „Dat ben ik volkomen met u eens. Wanneer komen ze?" „Om een uur of zeven denk ik. Maar in ieder geval zal ik hen per taxi zen den, zodat je je geen zorgen over hun komst hoeft te maken." „Prachtig. Doe hun mijn hartelijke groeten en zegt u maar dat ik me er op verheug hen te zullen üen". „Dat zal ik doen", sprak hij en gaf haar een knikje ten teken dat ze kon gaan. Ze maakte dankbaar dat ze weg kwam. en vroeg zich af of het tact of onver schilligheid was die hem het onderwerp dat hun beiden zo na aan het hart lag, volkomen deed negeren. Het was nog nooit voorgekomen dat ze Richard had moeten afzeggen of een afspraak had moeten veranderen, en de gedachte kwam bij haar op dat hij teleurgesteld, ja zelfs misschien wel boos zou zijn. Maar toen ze hem opbelde op weg naar haar afspraak met Enid, was hij erg redelijk en lief. „Natuurlijk is het jammer, maar de kinderen gaan voor, dat spreekt van zelf. Ik denk dat ze de Tamberley- sfeer een beetje benauwend vinden", zei hij en ze wist dat hij glimlachte. „Nou, ik geloof dat ze daar heel ge lukkig zijn, en ik weet zeker dat meneer Tamberley erg consciëntieus en vriendelijk voor hen is", verklaarde Hope ernstig. „Maar ze willen me na tuurlijk graag zien". „Natuurlijk", beaamde Richard en lachte. (wordt vervolgd) Wij luisteren naar: HILVERSUM. Voor de Nationale Gedenkdag, Zondag 8 Februari zijn de volgende radioprogramma's vastgesteld: Hilversum I: VARA: 8.00-8.30 berichtendienst, nieuwsbe richten, aansl- gram, muz.: S.30-S.45 ge dichten. tütgekozen door dr. G. Stuive ling; 8.45-9.00 gram. muz.; 9.00 berich tendienst, aansl. gram, muz.; 9J.5-9.30 „Het menselijk verbond", toespraak door dr. J. C. Brand Corstius; 9.30-10.00 fragm. uit oratorium „Elias" van Mendelsohn. VPRO: 10.00-10.30 zondagshalfuur. IKOR: 10-30-11.45 IKOR-kerkdienst. VPRO: H.45-12.00 causerie. AVRO: 12.00 Marcia Funèbre, uit de 3 sym- phonie van Ludwig van Beethoven, con certgebouworkest o-l.v. Willem Mengel berg (gr. pl.)12.1S orgelkoralen van Johann Sebastiaan Bach; 12.30 werken voor strijkorkest (gr. pl.), Handel en Bach; 13.00 toespraak Koningin Juliana (beide zenders); 13.10 (gez. pr.) nieuws berichten: 13.30 tragische ouverture op. 81 Joh. Brahms; 13.45 psalmen en ge zangen, gezongen door leden van het omroepkoor; 14.00 toespraak door dr. P. H. Ritter jr.; 14.15 pianorecital door Pierre Palla; 14.35 requiem op. 48 Ga- briël Fauré; 15.15 fragment uit Thomas Moore van Henrïëtte Roland-Holst-v.d. Schalk (hoorspel): 15.55 het omroep orkest oJ.v. Henk Spruit, symphonie no. 2 in C. kl. t. (ürfassung) Anton Bruck ner. VPRO: 17.00-17.10 J. v.d. Kieft, minister van Financiën. 17.10-17.30 wijdingsdienst. VARA: 17.30-17.50 toespraak door dr. W. Ban ning; 17.50-1S.00 gram, muz.; 1S.00 be richtendienst, nieuwsberichten en over zicht aoor dr. L. G. Kortenhorst; cirfca 18.30 fragm. uit „Ein Deutsche® Re quiem" (vervolg). AVRO: 20.00-20,10 herhaling toespraak II. M. de Koningin; 20.10-20.15 mr. Korten horst; 20.15-20.30 nieuwsberichten; 20.30- 20.55 actus tragicus, Joh. Seb. Bach „Got- tes Zeit ist die allerbeste Zeit" (canta te no. 10S): 20.55-21.15 poëzie, voorge dragen door Nel Knoop; 21.15-22.30 syrnphonisch concert (gr. muz.): 22.30 wijdingswoord door prof. dr. A. A. van Ruler; 22.40 Dolf Hendrikse bespeelt het orgei van de Ned. Herv. kerk te Zoute- land op Walcheren (e.o.); 23.00 (gez. pr.) nieuwsberichten; 23.15 strijkkwar tet no. 14 in D.kl.t. Franz Schubert (Der Tod und das Madchen). Hilversum II NCRV: 8.09-plm. 8.30 nieuwsberichten: pl.m. 8.30-pl.m. 9.15 morgenwijding: 9,15-9.30 gram. muziek. KRO: 9.30 nieuwsberichten en weerrappor- ten; 9.45 quatre petites pirères Fr. Poulenc. Mastreechter Staar o.l.v. Mar tin Koekelkoren (gr.pl.); 9.-55 inleiding hoogmis; 10.00 hoogmis in de St. Jans basiliek te Laren (N.-H.l; 11.30 adagio èn fuga, W. A. Mozart (gr.pl.); 11.40 1. cantate nr 56: „Ich will oen Kreuz- stab gerne tragen", J. S. Bach en 2. Stabat Mater, Vivaldi; 12.20 strijk kwartet. Anton Bruckner (gr.pl.); 13.00 toespraak door Hare Majesteit de Ko ningin (over beide zenders); ca 13.1a nieuwsberichten: ca 13.30 De wereld helpt. Nederland, klankbeeld door Paul de Waart; 13.45 syrnphonisch concert: 1. Kindertotenlieder, Gustav Mahler en 2. Sinfonia sacra in memóri'am patris. lippen staat het woelend water"/ voor dracht uit de psalmen in de Neder landse berijming van Gabriël Smit, door Willem Tollenaar, muzikale om lijsting door Rosa Spier; 15.05 1. Pa vane pour une infante defunte, M. Ravel. 2. Miroire de peine, H. An- driessen, 3, prélude, élégïe en finale. Racine Fricker, 4. Psaume du fond de l'abime, (de profundis) Lily Boulanger; 16.10 Consolations (vertroostingen), Fr. Liszt: 16.30 Vespers. 17.00 IKOR: 19.10-19.30 cantate „Stort tranen uit". Jan Felderhof: 19.30-19.45 gelooft u dat, door ds H. G. Groenewoud; KRO: 19,45. nieuwsberichten; 20.00-plm. 20.10 herhaling toespraak van H.M. de Ko ningen; 20.10 mr Kortenhorst; 20.15 nieuwsberichten; 20.30 lïederenpro- gramma (gr.pl.)21.00 O. dierbaar land, klankbeeld aoor Tom Bouws; 21.30 1. Trauersymphonie-locatelli, 2. Serenade voor strijkorkest, E. Elgar: 22.10 „Weerloos sleuren mij de barre vloeden", voordracht uit. de psalmen in de Nederlandse berijming van Ga briël Smit, door Willem Tollenaar, muzikale omlijsting door Rosa Spier; 22.20 Negro spirituals: 22.45 avond gebed en liturgische kalender; 23.0"; nieuwsberichten; 23.15 gramofoon- muziek. Adenauer naar Washington uitgenodigd BONN. De Amerikaanse regerin heeft de West-Duitse bondskanselier, dr Adenauer, voor een bezoek aan Washington in het voorjaar uitgeno digd. Het zal Maart of April zijn dat Adenauer zijn bezoek zal kunnen bren gen. Franse C.P. kreeg klappen PARIJS. De Franse communisti sche partij heeft volgens een lid van het politieke bureau, in de afgelopen drie jaar meer dan .14$? van haar leden in het gebied van Parijs ver loren. „Vele van de moeilijkheden" waren te wijten aan „het ontbindende werk" van de dissidenten Marty en Tillon-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4