VROUWINPRAAT v* René Julien Robijns is een ware duivelskunstenaar EEN BUNDEL PIJLEN Kruiswoord puzzel Fokveedag M.R.IJ. fokkers op 16 Sept. In Deventer De potstal methode DAMRUBRIEK §1 - j 1 ar sf ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 BESPEELT 27 INSTRUMENTEN, DEED MERK WAARDIGE UITVINDINGEN EN SNEED ZIJN EIGEN SMOKING II n een eenvoudig bovenhuis aan de Gerard Doustraat te Amsterdam woont een duivelskunstenaar. Het simpele naambordje „Robijns" en de donkere trap verraden hier maar weinig van. En eerlijk gezegd: wanneer u tegenover René Julien Robyns staat oftewel (volgens zijn artistennaam als musicus) René Robino, is hij (in hemdsmouwen met hoornenbril) ook maar een doodgewoon sterve ling. Deze man bespeelt maar liefst 27 instrumenten en vond de electrische „toverstekker" uit, alsmede de „denkende" autohandrem. Voorts ontwerpt hij en maakt hy alle kleren voor zijn vrouw. Ook bracht hij o.a. het kleermakers-kunststukje voor zichzelf een smoking te snijden, die hem overigens als „gegoten" zit. Maar Robyns kan meer. Dat hij nooit een schoenmaker nodig heeft en kousen stopt als de beste, willen we terzijde laten. Maar bouw zelfs eens een klein electrisch orgel of een minia tuur-accordeon! Geen muziekinstrument heeft voor hem een geheim en hij liet naar eigen ontwerp de meest in genieuze scheppingen bouwen. Al het meubilair, dat u in de wo ning van Robijns vindt, werd ook door hem zelf vervaardigd van de keukentafel tot de geraffineerd op vouwbare strijkplank toe. Maar ja hy kan nog wel wat meer. Hij is ook componist en tekstschrijverzo schreef hij o.a. het bekende Samba-lied dat Lou Bandy 7 maanden op zijn repertoire hield. Wanneer iemand tegen Robijns zegt:' „Maak eens even gauw wat op Lieftinck", poetst hij de glazen van zijn bril en het liedje is in zijn geest geboren Overigens is hij ook een vaardig teke naar, een goed automonteur en een uitstekend electro-technicus. Zo is er zoveeL Een auto of een zeilboot heeft voor Robijns ook geen geheimen. Kortom: wat zijn ogen zien, doen zijn handen...— Toversfekker „Och ja, het is een kwestie van bekijken en even doordenken', zegt Robijns. Hij rommelt even in een doosje met schroefjes, draadjes en din getjes, waarna hij glimlachend zegt: „En nu zal ik u eens wat laten zien". Wat dan volgt lijkt erg veel op een goocheltruc. De uitvinder verbindt eerst een enorme electrische draad aan een lamp en knipt dan beide uit einden met een schaar eenvoudig recht af. „Iedereen zou nu de draad voor het bevestigen van de stekker schoon gaan maken, totdat het koper bloot ligtEnfin, u kent het nogal tyd- rovende procédé. Bij mijn stekker is dat allemaal niet meer nodig. Zie hier." Robijns duwt de nog geïsoleerde draad in de door hemzelf ont worpen stekker, draait twee schroefjes aan de buitenzijde vast en zegt: „Klaar". Het heeft am per twee seconden geduurd De stekker gaat in het contact en tot onze verbazing brandt de lamp We mogen ook even aan de draad trekken deze blijkt muurvast te zitten. „Het is allemaal erg eenvoudig alleen het niet de hand snijden van de verschillende stekkers ik heb uiteenlopende modellen was een lastig karwei Natuurlijk houdt de heer Robyns het „hoe en wat" geheim; hij hoopt, dat de miilioenen en nog eens millioenen stekkers, die alleen in ons land al jaarlijks verbruikt worden, nog eens volgens zijn systeem vervaardigd zul len worden. „Denkende" aufo-handrem Uniek is ook zijn „denkende" auto- handrem, op welk idee hij kwam, toen hij uit het raam van zijn pension in Heerlen enkele kwajongens een mooie luxe wagen in het water zag duwen. Op dergelijke baldadigheden moet iets gevonden worden, bepeinsde hij en binnen het kwartier had hij een ge heel nieuwe vinding met het volgende principe uitgedacht: de claxon gaat loeien, wanneer de chauffeur bi] het uitstappen vergeet, de handrem aan te zetten. Opnieuw gaat dit waarschu wingssignaal, wanneer onbevoegden proberen de handrem los te zetten of wanneer de eigenaar zonder meer (dus met de handrem in werking) weg rijdt. Natuurlijk speelt by een en ander het contactsleuteltje ook een rol, terwijl het geheel werkt met een controle-apparaat in de keten van het remschakel-mechanisme. Een technische uiteenzetting voert ons echter te ver; de hoofdzaak is slechts dat de uitvin der zijn plan na weken en weken prutsen wist te verwezenlijken. Natuurlijk heeft hij octrooi aange vraagd, maar dit is altijd een lange W\fan huisuit is Robijns...... plastisch- acrobatisch danser en als zodanig maakte hij een tournée door Belgie, Frankrijk, Italië, Algiers en Nederland. Daarna wijdde hij zich met eon eigen orkest geheel aan de muziek. Hy speel de reeds in verschillende plaatsen van ons land en brengt dan o.a. zyn „in strumentenparade", waarbij hi] achter eenvolgens overgaat van piano naar CULTUREEL SYMPHONION OP RUIM 75-JARIGE leeftijd Is m het rusthuis dr Blok te Bergen over leden de bjj de oudere generatie welbekende toneelspeelster en voor drachtskunstenares Anna Catharina Verbeeck-de Swardt. Zy is gehuw geweest met de in 1932 m Engeland overleden Belgische kunstschilder Arthur Verbeeck. Zij speelde by het Antv/erps toneel. TER GELEGENHEID van het feit. dat Vincent van Gogh honderd jaar ge leden werd geboren, zal van 23 Fe bruari tot en met 1 Maart op de Volks hogeschool Drakenburgh een week einde worden gewijd aan zijn leven en werk. PAUL GREGOIRE uit Teteringen is. zoals gekend, eerste prijswinnaar geworden van de prijsvraag voor een kruisbeeld, uitgeschreven door de „Stichting 1853-1953", die de her denking van het honderdjarig be staan van de bisschoppelijke hiërar chie in ons land organiseert. De tweede prijs werd gewonnen door H. Verhulst te Amsterdam, de derde door F. Verhaak jr te Breda. jachthoorn, van saxofoon naar klokke- spel, van banjo naar dubbeltrompet enfin noemt u maar op. Onlangs kreeg hij overigens een brief, waarin een orkest hem wilde engageren als zanger. Natuurlijk kan hij ook zingen (wat kan hij eigenlijk niet?) maar het is toch bevreemdend dat een man als hij een dergelijke uitnodiging krijgt Bioscopen Zondag gesloten 's-GRAVENHAGE. Met het oog op de algemene gedenkdag heeft het hoofd bestuur van de Nederlandse Bioscoop bond bepaald, dat Zondag de bioscopen in het gehele land gesloten zullen zyn. Antillen hebben meer dan een millioen bijeen WILLEMSTAD. - De telling van de binnengekomen bedragen in de Antil len voor de getroffenen in Nederland wees gistermiddag uit dat meer dan een millioen gulden (Ned. ert) bijeen is gebracht. Gevangenhouding Pissarev verlengd 's-GRAVENHAGE. - De rechtbank heeft de gevangenhouding van de Rus sische journalist Pissarev (verdacht van spionnage) wederom met 30 dagen verlengd. Esperanto Nu eerst weer een stukje spraak kunst. In een zin staat bijna altijd een werkwoord (soms meer dan één, die we dan samen het gezegde noe men). Daarbij hoort dan een woord of enige woorden, die zeggen, wie het doet; dit noemen we het onder werp. Bv.: Ik schrijf; hij las: de dik ke jongen zal zoeken. Deze zinnen bestaan dus alleen uit een gezegde en een onderwerp. Vaak echter staat er nog meer bij, zoals: Ik schrijf een brief; hij las een boek; de dikke jon gen zal het potlood zoeken. Dat deel van de zin, dat aangeeft, wat wordt geschreven, werd gelezen, zal ge zocht worden, noemen we het lijdend voorwerp. Dit lijdend voorwerp kunnen we dus vinden door ons af te vragen: Wat wordt geWij lezen de krant. Wat wordt gelezen? De krant; dit is dus lijdend voorwerp. Zy zong een mooi lied. Wat werd gezongen? Een mooi lied. is lijdend voorwerp. Als u zo het lijdend voorwerp in de zin kunt vinden, vertel ik u. dat in het Esperanto achter het lijdend voor werp de letter -n gevoegd moet wor den, zowel achter het bijvoeglijk naamwoord als achter het zelfstandig naamwoord. Dus: Mi skribas leteron Ik schrijf een brief. Li legis libron Hij las een boek. La dlka knabo sercos la krajonon De dikke jongen zal het potlood zoeken. Ni legas la jurnalon Wij lezen de krant. Si kantis belan kanton Zy zong een mooi lied. Vertaalt u nu eens (uitwerking in een volgend nummer)Mi sercas la krajonon. Kie gi estas? Mi ne vidas (zie) la krajonon sur la tablo. Ou kusas sur la planko? Knabo trovis (vond) la rugan krajonon. Gi estis sub la tablo. Li donas (geeft) la krajonon al (aan) mi, kaj mi dankas (bedank) la knabon. C. B. Zondervan. (Advertentie) U heeft een goede kans het ergste van griep en influenza te vermijden Ontsmet u enkele malen per dag met het geconcentreerde antiseptische ODOL MONDWATER Uzult nu toch werkelijk niet van mij verwachten, dat ik zomaar, als was er geen1 vuiltje aan de lucht, ge noeglijk voortkeuvel over het aange sneden onderwep: de huishouding. Want de lucht is op het ogenblik, dat ik dit schrijf, één stuk grauw en drei gend vuil, als ik het zo zeggen mag. Wellicht zijn er al weer heel wat plekken hemelsblauw zichtbaar, als u dit te lezen krijgt maar dan zou nog die huishouding als een rare luxe- vlag op een gehavende modderschuit uw aandacht komen binnenvaren. Trouwens, ik kan op het ogenblik maar over één ding schrijven. De radio staat aan op nieuwsberichten het ding weet niet wat het overkomt, an ders zyn zulke uitzendingen in deze huiselijke kring ongewenste vreemde lingen en over de tafel zwerven kranten met louter grote koppen. En met een gevoel van diepe dank baarheid, en minstens even grote schaamte, zet ik mij aan de wekelijkse kolom. Want ik zit daar maar lekker op mijn gemak in een gerieflijke ka mer by een snorrende haard, de doch ter slaapt warm toegedekt onder vele dekens, de aardappels voor morgen staan geschild, en de melk is gekookt. Ik kan zo maar een knop omdraaien om licht te hebben, de kraan geeft helder drinkbaar water en met één lucifer aanstrijken brandt het gas on der de ketel. Terwy'l op ditzelfde ogen blik, ergens in de huilende verlaten heid van een klotsende watervlakte, in duister en kou vrouwen en kinderen verkleumd en verkild zo zij nog le ven bijeen gedrongen zitten op da ken en in bomen En ik kan niets doen, helemaal niets. Alleen in de klerenkast en de dozen met kindergoed duiken, en alles na zien en inpakken, met speelgoed en schoenen en sokken bovenop. Zodat ik tenslotte uit pure dankbaarheid naar verstolen gleetjes en ontbrekende knopen zit te speuren, want wie wtl er nu bij zo'n ellende komen aandra gen met ontoonbaar spul. Die afge dankte telefoonboeken voor eertijds de jongens overzee wegen mij nog zwaar. Zouden wij allemaal alvast maar niet een knot of wat jaegerwol inslaan en elk een borstrokje of een broekje op de pennen zetten? Een paar duizend stuks kunnen zij daarginds best ge bruiken. En breien kunnen wy thuis doen. De rest moeten wij toch aan de kerels overlaten. Ja, neemt u mij maar niet kwalijk: dit is met het diepste respect neergeschreven. De Kerel is eindelijk bij ons weer in ere hersteld. De dijkwerker met de student, de sol daat met de ingenieur, de schipper met de minister, of hij met waterlaar zen door het slik baggert, dag en nacht met een telefoon aan het oor zit of over een kaart gebogen staat. Hij is iemand, hij doét wat, hij vecht, alleen of in vereniging, tegen een reële vij and met al het arsenaal van de moder ne techniek zo goed als met de ver trouwde wapens van oudsher: de schop, de roeiriem en de zak met zand. En terwijl ik eten en drinken laat staan voor de nieuwsberichten ik heb nergens bedreigde verwanten zitten, maar dat land tussen Wester- schelde en Waterweg is mij dier baar als een gehele familie bedenk ik met warme blijdschap hoe goed het is op dit kleine stukje aanslibsel ge boren en getogen te zijn. Want laat dit volk vaak onhebbelijk, onuitstaanbaar, kibbelziek en lauw zijn als de Noordwester opsteekt en de steigerende waterleeuwen zich brullend in de zeegaten storten, als de dijken overspoelen, uitschuren en breken, als de torenklokken angstig kleppen boven het watergeweld uit en de storm raast over donkere stoeten van trieste vluch telingen en gelaten vee dan wordt er onverhoeds en geweldig, een ènder volk wakker. Dan is er geen burgervader meer, die zich opwindt over loslopende honden in plantsoenen of ingegooide ruiten, maar rinkelen alle edelachtbare tele foons tegelijk van de hartelijke geïm proviseerde hulpacties: Wie is er ge diend van een bus grondwerkers, een trein zandzakken, een draagbare zend- installatie? Wie heeft er mensen of koeien, kinderen of oudjes uit te be steden Hier is ruimte genoeg. Dein zijn er plotseling geen roddelen de buurtdames meer, maar louter vrou- i die in een mouwschort schieten en soep gaan opscheppen of kleren in zamelen. Dan praat er niemand meer over het IJzeren Gordijn of de H-bom, dan kan Rita Hayworth en Doris Day ons gestolen worden en zal Hamar ons oneindig minder een zorg zijn dan Hon- tenisse. Dan heeft zelfs de radio plotseling ontdekt dat er ook nog, zowaar, mu ziek van Bach en Haydn, van Scar latti en Andriessen in de discotheek ligt begraven en is er geen luisteraar die protest aantekent tegen de absen tie van BokJde-bolckie-bèè en aange trouwde familie. Dan is er, plotseling, groot en warm en hartelijk die eenheid en saamhorig heid die wij ons de laatste jaren vaak met smart herinneren van de bevrij dingsdag. Dan winden wij ons niet meer op over het bijvullen van auto maten op Zondag, maar zuchten: Kra nig Zeeland, dat is nu de tweede keer binnen de tien jaar. Wat kunnen we voor je doen? Wat zyn wy toch voor een raar volk dat voor die eenvoudige kunst van zomaar gewoon méns te zyn eerst minstens een oorlog of een springvloed nodig heeft. SASKIA. Horizontaal: 1 jong dier, 4 grond soort, 8 ruiker, 10 azijn, 12 walvis, 13 onzin, 15 bier, 16 ambt. justitie, 17 vre de. 19 jongensnaam, 20 klooster, kloos terkerk, 22 span, 24 visjes, 26 meisjes naam, 27 landbouwwerktuig, 28 groen te, 30 half, 32 legerafd., 35 hierna komende. 37 babbelkous, 38 en zo, 39 insect, 41 onderdanig, 42 pijn, 43 ge recht, 45 vaartuig, 46 mestvork, 47 zacht. Verticaal: 1 kindje, 2 boom, 3 on langs, 5 riviertje, 6 plaats in Gld., 7 deel van het lichaam, 8 dronk, D heester, 11 troep patrijzen, 13 inhouds maat, 14 Europeaan, 17 samengevat, 18 door - elkaar, 20 vrucht, 21 neerslag, 23 nageslacht; 25 zoon van Noach, 28 streek, 29 reus. 31 gok, 33 bitter vocht, 34 uitroep. 36 snede, 38 gelijk van oordeel, 40 koor, 42 zacht dieren- of plantenhaar, 44 bijv.. 45 familielid. Oplossingen gaarne voor Zaterdag 14 Februari in ons bezit. Adres: Re dactie Zutphens Dagblad. Groenmarkt 19-21 te Zutphen. Op enveloppe of brief kaart s.v.p. „Prijsvraag" vermelden. Steeds meer nieuwe leden bij Centrale Bond DEVENTER. - Op de vergadering van de Centrale Bond van M.B.Y. fokkers in Gelderland en Overljsel, Donderdag in hotel De Wereld te Deventer gehouden, is besloten de fokveedag voor dit jaar op 16 September vast te stellen. Als gewoonlijk zal hij weer in Deventer worden gehouden. In het jaarverslag van de secretaris werd melding gemaakt van de reorga nisatie, welke het vorige jaar tot stand kwam. Op de nieuwe statuten is de Koninklijke goedkeuring aangevraagd. Het doel van de nieuw opgerichte vere niging, welke een voortzetting is van De puzzel van 14 dagen geleden De vijf magische vierkanten I van 14 dagen geleden hebben het goed gedaan: stapels oplos- j| singen enweinig fouten. De opgaaf was dus niet zo moeilijk als wij verondersteldenof onze puzzelaars beginnen zo langzamerhand het klappen van de zweep te kennen. De prijs ging naar K, L. Wage naar, hotel „Berkeloord", Lochem, hij kan de vyf gulden op onze administratie afhalen. De oplossing volgt hieronder: Figuur A: 1 nagel, 2 anode, 3 godin, 4 edict, 5 lente. Figuur B: 1 dadel. 2 Aneta, 3 delta, 4 etter, 5 laars. Figuur C: 1 Empel. 2 Maria. 3 pronk, 4 einde, 5 laken. Figuur D: 1 vazal, 2 avage, 3 zadel, 4 averij, 5 lelijk. Figuur E: 1 netto, 2 enorm. 3 totem, 4 trede, 5 Ommen. Land- en Tuinbouw Menigeen schudt tegenwoordig wel eens mistroostig het hoofd, bij de di verse veranderingen, die worden aan bevolen by de opfok van jonge dieren en die vaak in volkomen tegenstelling zijn tot wat vroeger met evenveel elan als het enig juiste werd verkondigd. Werd vroeger bij de kuikenopfok de nadruk gelegd op een uiterste zinde lijkheid dagelijks reinigen van de hokken, was nog maar net voldoende tegenwoordig komt men hiervan terug. In plaats van een dagelijkse reiniging laten we nu de mest in de hokken gedurende lange tijd liggen, waardoor op de bodem een dikke laag komt. Door deze laag werken we vooral ip het begin iedere dag de uitwerpselen. We krygen nu in deze dikke strooisel- laag allerhande omzettingen, die een gunstige invloed uitoefennen op de dieren als zodanig. Er vinden dezelfde omzettingen plaats als in een goede composthoop. Door het maar steeds opstapelen van de mest noemt men deze methode wel de potstalmethode, hoewel de meer officiële naam van dikstrooiselmethode juister is. Immers bij de potstalmethode werd de mest ge laten voor wat het was. terwijl men hier wel degelijk een doelbewuste com- postering toepast, door het strooisel geregeld om te zetten. Doet men dit niet en laat men alles maar liggen zo het ligt, dan kunnen we er op rekenen, dat de resultaten het omgekeerde zul len zijn van de verwachte. Voor de compostering is vooral nodig een vol doende vochtigheidsgraad. Teneinde een rijk microbenleven te krygen, ver mengt men het strooisel we) met. oude paardemest of compost. We kunnen be ginnen met een laag van ongeveer tien centimeter. Steeds moeten we er op letten, dat de massa los blijft, dus niet aan elkaar gaan koeken. Gebeurt dit, bv. door te veel vocht dat brengen we een Jaag strooisel aan, die we door- de oude heenwerken. Zo gaan we door tot de laag ongeveer vyf en twintig centimeter dik is. Hebben we de bo dembedekking op de juiste manier be handeld, dat is nu geen verdere toe- dening van strooisel meer nodig. De onderste laag is in een toestand geko men, waar in ze alle vocht kan adsor beren en verwerken. Tevens ontstaan in deze laag allerhande stoffen die een ongunstige invloed hebben op de oöcys- ten van de coccidiose. Daardoor zien we hij de dikstrooisel methode de aan tasting door deze bekende kuikenziek te minder worden. Behalve deze anti ziekte-stoffen komen er verbindingen in voor die gunstig werken op de ont wikkeling van de kuikenstapel. Waar schijnlijk enkele B. vitaminen en mis schien ook wel stoffen, die wjj nu nog niet kennen, maar die wel voor kui kens van betekenis zyn. We zien dan ook een betere groei en by oudere hen nen een hoger productie. Het grootste bezwaar van de dikstrooiselmethode is dat het strooisel op de juiste manier moet worden behandeld. In de zomer komt het nogal eens voor dat de mas sa te droog wordt. Het gevolg is dan dat ze gaanschimmelen. Deze schim mels zijn in het algemeen schadelijk. Begieten mag men de massa niet om ze vochtiger te maken. Wel kan men er wat koemest door mengen. Een tweede bezwaar is. dat onze hokken voor deze methode te klein zyn en niet voldoende kunnen worden geventileerd. Deze ventilatie is eveneens van belang om het strooisel niet te vochtig te kry gen. Voor iemand, die volgens de oude manieren gewend is te werken, bete kent deze methode een omschakeling. Of hij dit zal doen zal moeten afhan gen van de resultaten, die hij tot nog toe heeft. P. A. v. Z. de Centrale Bond van fokverenigingen en fokkers van het M.R.Y. veeslag, is de roodbont fokkerij in de beide provin cies een groter aanzien te geven, zowel in binnen- als buitenland. Er is en wordt getracht zoveel mogelijk vereni gingen voor het lidmaatschap te inte resseren. Hoe vollediger de samenwerking, hoe meer kan worden gedaan en bereikt, aldus het jaarverslag. Aan het einde van het afgelopen boekjaar waren 87 fokverenigingen en 15 K.I. verenigin gen, totaal 102 verenigingen dus, met 70 927 koeien aangesloten. Hiervan wa ren 76 procent fokregister en 24 pro cent volbloed N.R.S. dieren. Ultimo 1952 hebben zich 12 nieuwe verenigin gen als lid aangemeld. Ten behoeve van een regelmatige verdeling over beide provincies van de bestuursfuncties is het gebied in een aantal districten ver deeld. Bij de bestuursverkiezing werd in dis triet I (N.W. Achterhoek) de heer W. Heyink uit Lochem als nieuw bestuurs lid gekozen in de plaats van de heer Harkink uit Lochem, die de leeftijds grens heeft overschreden. Hij is ruim 40 jaar bestuurslid van de diverse or ganisaties geweest. Herkozen werden de heren R. Scharpert te Hupsel en J. Th. L. te Morsche, Borculo (district 2, Oost Achterhoek). D. J. Wensink, Heelweg (district 3, Z.O. Achterhoek). Voor dit district werd als nieuw be stuurslid gekozen de heer G. H. v. Eer den te Winterswijk. De begroting voor 1953 werd vastge steld met een eindcijfer van f 18.250, waarbij als voordelig saldo een bedrag van f 6150 wordt geraamd. In de con tributie werd geen wijziging gebracht. Besprekingen met de beide provin ciale veeverbeteringscommissie in Gel derland en Overijsel hebben er toe ge leid, dat in het komende voorjaar een gezamenlijke stierenkeuring zal worden gehouden. Er zal nog geen speciale M.R.Y. keuring aan worden verbonden, hoewel dit voor de volgende jaren wel in de bedoeling ligt. Nieuwe nachtstraaljagers der V.S. In Korea SEOEL. - Te Seoel is bekend ge maakt, dat reeds in het begin van de winter in Korea door de verbondenen nieuwe geheime nachtstraaljagei's zijn ingezet, die uitgerust zijn met een nieuw soort radar-uitrusting voor het automatisch zoeken van Noordelijke vliegtuigen en het richten van kanon nen. Het nieuwe type heet Skynight. Bosbrand in Kenya NAIROBI. - Opstandigen hebben in Kenya een bosbrand gesticht, die ten Noorden van Nairobi reeds meer dan 1200 hectaren waardevolle cederbos- sen heeft vernield en die men nog niet meester is. Honderden boschwach ters en arbeiders trachten het vuur in te perken door het graven van een grote greppel. De band ontwikkelde zich in het gebied, dat enige weken geleden het centrum van massale ver drijving van stamleden der Kikoejoes was. Mijnwerkersbond in Saar land verboden SAARBRtiCKEN. - De regering van Saarland heeft de ontbinding bevolen van de mijnwerkersbond (42.000 leden) die een onwettige politieke bedrijvig heid aan de dag zouden leggen. Vele leiders en leden, aldus de regering zijn lid van de communistische partij, die de bond als mantelorganisatie wil gebruiken. De .Klipfontein" stief op onbekend rif KAAPSTAD. Volgens een cor respondent van het Kaapse blad „Cape Argus" gelooft men, dat de bij Mo zambique gezonken „Klipfontein" op een niet in kaart gebracht rif is ge lopen. Britse duikers hadden vastge steld dat het schip op zijn stuurboord zijde ligt, in 50 meter diep water. Van voor tot ongeveer midscheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar stukken rots bevinden. Een ingenieuze partij Tijdens de wedstrijd om het wereld kampioenschap 1952, mochten we de partij tussen de beide ingenieurs, die het illustere gezelschap telde, nl. de heren G. E. van Dijk en Amyric de Descallar, als een ingenieuze partij beschouwen. En dit niet alleen om de maatschappelijke positie der rivalen. Het is waar, de scherpzinnigheid werd het meest getoond en het langst vol gehouden door de heer Van Dijk; by de 22e zet schoot de Marokkaanse ingenieur tekort in vindingrijkheid, waarop de afstraffing onmiddellijk volgde. Spaarzaam door ons van aanteke ningen voorzien, volgt hier bedoelde partij. Wit: Ir. G. E. van Dyk. Zwart: Ir. A. de Descallar. 1 32-28, 18-23 2 38-32 (Persoon lijk voelen wy het als een streep door onze rekening, als we, de moderne 32-28 accepterend, 38-32 als tegenzet krijgen en niet 33-29. Zwart is nu immers enigszins gehouden aan de spelopbouw zoals wit die wenst. Daar om geven wy de jongste tijd de voor keur aan 19-23 enz. op wit's openings zet; de opzet der partij houden we daarmee meer in eigen handen.) 2 12-18; 3 43-38, 17-21; 4 31-27, 21-26; 5 37-31, 26x37; 6 42x31, 7-12; 7 47-42. 20-24; 8 41-37, 14-20; 9 49-43, 2-7; 10 46-41, 12-17; 11 27-22 (Zeer juist. Wit krijgt door de afwikkeling tijdig zijn stuk van 46 in het spel, hetgeen nogal eens zorgen wil baren.) 11 18x27; 12 32x12, 7X1S; 13 37-32, 11-17; 14 41-37, 1S-22; 15 34-29 (Het is natuur lijk beter, aan deze vleugel af te rui len, dan aan de lange vleugel. Voor de evenwichtigheid der stelling is spaar zaamheid met het materiaal links voor wit geboden. Anderzijds geeft deze afruil zwart ook gelegenheid tot een tactische hergroepering.) 15 23 x 34; 16 40x29, 20-25; 17 29x20, 25x14; 18 45-40, 6-11; 19 50-45, 1-6; 20 39-34, 19-23; 21 28x19, 14x23; (Het is goed gezien van zwart, iets te ondernemen ter activering van zijn wat zonder ling opgestelde korte vleugel. Zou wit nu met 33-29 vervolgen, dan zwart 22-28, 13 x 22, 22-27 en 27x19, waar mee de liquidatie ener stelling zou worden verkregen, waarmee zwart het meest gebaat was. 43- of 44-39 zou dit doel op soortgelijke wijze, zij het minder afdoende, bevorderen. Zwart kan dan immers 23-28, 22-27 en 17x29 spelen. Blijkens zyn antwoord, gevoelt wit niet voor deze ontwikke ling.) 22 31-26, 16-21; (Zwart loopt in een val!) 23 33-28, 22x33; 24 38X 18, 13x22; 25 32-28, 22x33; 26 42- 38, 33x31; 27 36x7, 8-12; 28 7x18, 9-13; 29 18x9, 4x13; 30 44-39, 10-14; 31 39-33, 14-19; 32 35-30, 3-9; 33 43-38, 13-18; 34 30-25, 5-10; 35 34-29, 10-14; 36 40-34, 6-11; 37 38-32, 9-13; 38 32-28, 11-16; 39 45-40, 16-21; 40 40-35, 21-27; 41 34-30, 28-22; 42 30-24, 19x30; 43 35x24, 14-19; 44 24-20, 15x24; 45 29x20, 13-18; 46 20-15, 19-24; 47 15-10. 24-29; 48 33 x 24, 22 x 33 49 10-5. Zwart geeft op. Wel kan zwart de damlyn nog bereiken met 33-29 (op 5-28 te vervolgen met 27-32), maar wit zsal toch door overmacht winnen. In zyn werk „Problemen, lokzetten en studies" geeft de oud-wereldkam pioen B. Springer een voorbeeld van de ideale lokzet in de partij. Het be treft de volgende stand; Zwart schijven op: 3, 6, 7, 10 t.m. 13, 16 t.m. 19, 22. Wit schijven op: 26, 27, 29, 31, 33, 35, 36, 37, 39, 43, 44, 48. De wijze, waarop zwart hier in de val gelokt wordt, is zo logisch, dat. deze welhaast gedwongen is er in te lopen. 1 35-30, 19-23; (Denkt zodoende de winst van een stuk te forceren. Im mers, op wit 30-24 of -25, of 39-34 speelt zwart 16-21, 22-27 enz., dam, en op 29-24? Zie hiervoor het ver volg.) 2 29-24, 23-29? 3 33-28, 22 x 33; (Op 29x20 speelt wit 30-25 met winst) 4 39x28, 29x20; 5 28-23. 18 x 29; 6 27-22, 17x28; 7 26-21, 16x27; S 31x4 en wint Probleem van I. Weiss. 'M m m m JÊ ff UJÊ tm tm a w£ 'w lin 1^ s w>. i 'M Hf '/m% m m m 1 1 Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen worden gezon den aan de redactie of aan ons adres; M. v. Oostrom, Gronoviusstraat 49, Deventer. Oplossing probleem-Zuidema: Wit: 41-37, 49-44, 48-43, 37-31, 32-27, 47-41, 16-11, 11x2, 2x25 en wint. Met dit probleem hadden wy onze oplossers blijkbaar voor een te zware opgave gesteld. Slechts de doorgewin terde oplossers, de heren C. A. B. Hulshoff en W. A. Mengelder te De venter zonden ons deze in. Zoals men ziet was het vraagstuk de moeite van oplossen meer dan waard. Doodstraffen geëisf in hef proces-Oradour BORDEAUX. - De regeringscommis saris by het militaire tribunaal te Bor deaux heeft de doodstraf geëist tegen kapitein Kahn en andere officieren en onderofficieren die beschuldigd zyn in verband met het uitmoorden van Ora- dour-sur-Glane door een afdeling van de S.S. in 1944. Tegen degenen die de orders uitvoer, den zyn dwangarbeidsstraffen geëist. Haven van New York r verlamd NEW YORK. - De bemanningen der sleepboten, die in de haven van New- York dienst doen, staken sinds Zater dag jl. Hierbij hebben zich Donderdaa de havenarbeiders, uit solidariteit aan gesloten. Het scheepvaartverkeer in de haven van New York dreigt hierdoor verlamd te orden- Een grote Oceaanstomer is by hel in de haven lopen zonder sleper reeds in botsing gekomen met een pier. Arrestaties in Albanië PARIJS. - De laatste vyf dagen zou den in Albanië „vijf Britse agenten, afkomstig van Malta" zyn omsingeld en onschadelijk gemaakt. Het hoofd van de groep werd gedood en e enlid ernstig gewond bij het gevecht, dat bij de actie ontstond, aldus het Alba nese nieuwsbureau. ligt

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4