Nationale ramp Een goede voorstelling voor een goed doel Torenkraai net, flink meisje ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953. Bescherming Bevolking Er hebben zich 132 B.B.-ers gemeid Deze week hebben zich te Zatphen 132 personen aangemeld voor de B.B. (Bescherming Bevolking), onder wie 24 vrouwen. Er waren tevoren reeds 143 mannen ingeschakeld, zodat het totaal nu 275 is, d.i. 22 pet. van het benodigde aantal. Er zyn derhalve nog bijna duizend onbezette plaatsen. Wellicht is de aandacht van onze be volking voor de B.B. afgeleid door de vreselijke ramp, welke ons land heeft getroffen. Hiermee is het geringe aantal aanmeldingen voor een goed deel ver klaard, maar het zal toch zeer nood zakelijk zijn dat onze stadgenoten in de komende dagen belangstelling tonen voor taak en betekenis van de B.B en zich in groten getale laten inschrijven. Een goede organisatie ter bestrijding van tegenslagen of rampen is onont beerlijk. Laten we ons zelf nooit het ver wijt behoeven te maken dat we schro melijk te kort geschoten zijn tegenover onze eigen stad en haar bewoners. VOOR HET RAMPENFONDS. Ten bate van het Nationaal Rampen fonds heeft de Tricotagefabriek Nobel door overwerk, voetbalpool-pot en aan vulling door directie f 350.bijeen gebracht. Het bedrag is overgemaakt via het bijkantoor der Amsterdamsche Bank alhier. OOK DE U.V.V. NEEMT BIJDRAGEN IN ONTVANGST. De UW verzoekt ons mede te delen, dat degenen die nog niet hebben bijge dragen voor inzameling ten behoeve van de getroffen gebieden, doordat zij afwe zig waren tijdens de lijstcollecte, zich alsnog kunnen wenden tot de UW. Deze zal dan iemand zenden om de bijdrage in ontvangst te nemen. Men kan deze ook storten ten kantore van de UW. ADVERTENTIE. BELANGRIJKE VEILING. Op Dinsdag 17 Februari en Woensdag 18 Februari zal wederom te Zutphen t.o.v. Notaris Beker een veiling worden gehouden in het Venduhuis. Ditmaal komt onder de hamer de collectie van wijlen C. S. baronesse van Ittersum Bentinck van Schoonbeten. Belangstellenden kunnen voor inlich tingen zich wenden tot de vendu meester Telef. 4021. De kijkdagen zijn 13-14-15 Februari a.s. ZUTPHENSE BRANDWEER DEED GOED WERK. De manschappen van de Zutphense brandweer, die Maandag met een mate riaal wagen, een Iichtagregaat en drie zoeklichten naar West-Brabant zijn ge trokken om hulp te bieden, keerden gisteren in onze stad terug. Zij hebben daar nuttig werk kunnen doen bij de verlichting van zandafgravingen e.d. De burgemeesters van Ossendrecht en Ouaenbosch verzochten onze stadgeno ten bij 't afscheid, aan de burgemeester van Zutphen de dank over te brengen '.'oor de zeer doelmatige hulp die werd geboden. Zij werden afgelost door manschap pen van de brandweer te Zwolle. DE POST VOOR HET NOOD GEBIED. Onderstaande plaatsen in de getrof fen geoieden gelegen zijn voor de post niet te bereiken: Oudenhoorn, Blaakschendyk, Mook- hoek, Numansdorp, Willemsdorp, Hank, Moerdijk, Heiningen, Nieuw Vossemeer, Anna Jacobapolder, St. Philipsland, Stavenisse, Kortgene, Wolphaartsdijk, Ehewoutsdijk, Kruiningen, Waarde, Rilland en Bath. Op Goeree/Overflakkee zijn alleen Miadelhamis, Sommeisdijk, Dirksland en Melissant bereikbaar; op Schouwen/ Duiveland alleen Zierikzee, Noordgouwe en Zonnemaire. De nog bereikbare kantoren zijn veelal geheel of gedeeltelijk ontruimd zodat geen zekerheid kan worden gegeven, dat correspondentie de bestemming bereikt. FEESTAVOND M.W.K. UITGESTELD. De wandelsportverenging M.WK. die voor Zaterdag een feestavond in Negro zou houden, heeft besloten deze uit te stellen tot later, in verband met de nationale ramp. REPORTAGES VAN DE OVERSTROMINGSRAMP. In de bioscopen worden al weer nieu we, zeer uitvoerige reportages vertoond van de overstromingsramp. Een deel van de opnamen is uit vliegtuigen ge nomen; zij geven een uitgebreid beeld van de aangerichte verwoestingen, van de dijkdoorbraken en van menselijk leed. Het camera-oog is de laatste dagen vooral gericht geweest op Zeeland, dat wel door de zee verzwolgen lijkt. Men ziet voorts de evacuatie van be woners uit de verdronken gebieden, red dingswerk en veel, waarover men in de bladen heeft kunnen lezen. Deze reportages zullen niet nalaten diepe indruk te maken op de theater bezoekers. VRACHTAUTO MET BEDDEGOED VERTROKKEN. Gisteravond was het Roode Kruis weer in staat een vrachtauto met la kens, slopen, dekens en matrassen voor het noodgebied naar de centrale post te zenden. Deze goederen zyn nog steeds hoogst welkom. Men heeft die dringend nodig. Hun, die dus nog wat beschik baar hebben, wordt verzocht het aan het gemeentehuis op te geven of te laten bezorgen. Z.S.O.-CONCERT TEN BATE VAN HET RAMPENFONDS. Het Zutphens Symphonie Orkest had, zoals wij reeds eerder hebben medege deeld, de bedoeling in deze maand twee concerten te geven in verband met het jubileum der vereniging. De nationale romp heeft de plannen gewijzigd. Het tweede concert, dat een feestelijk karak ter zou dragen door het programma aar. populaire en operettemuziek te wij den, vervalt. Het eerste echter, gewijd aan meer klassieke componisten, zal uit gevoerd worden, niet als jubileumcon cert, maar als concert ten bate van het Rampenfonds. Dat is bepaald op 19 Fe bruari. Medewerking daaraan verienen Ceorge van Renesse (piano) en Herman Krebbers (viool). Het zal het eerste concert zijn onder leiding van de nieuwe, nog jonge dirigent Tom Kolkena. Om meer dan een reden verdient dit con cert dus een stampvolle zaal. TOONKUNST. De jaarlijkse uitvoering van Toon kunst is vastgesteld op 7 en 8 October. In studie is het oratorium „Die Jahres- zeiten" van Haydn. Als solisten zullen meewerken Laurens Bogtman (bas), Han le Fèvre (tenor) en Annie van Velthoven (sopraan). Het Gelders Orkest werkt eveneens mee. ERGERLIJK. Er staat een telefooncel op de Groen markt, die voor velen goede diensten kan bewijzen, in 't bijzonder voor niet- inwoners der gemeente, die om per soonlijke of zakelijke redenen van de telefoon gebruik wensen te maken. Er schijnen echter belhamels te zijn d;- deze telefooncel misbruiken door bevuiling en vernieling. Als dat zo voortgaat zal zij gesloten worden. Wij dc:n daarom een beroep op allen, deze telefooncel te ontzien. De naam van onze stac is er mee gemoeid. WATERSTAND TE ZUTPHEN. 7 Februari 1953. 4.78 m 4- N.AJP. val 19 cm. Keulen 4.80 (—0.18), Lobith 11.15 (—0.19), Nijmegen 8.95 (—0.17), Eefde 4.47 0.19), Deventer 3.42 0.18). De giften voor het Rampenfonds blijven onafgebroken op onze admini stratie binnenstromen Kleine bedragen en grote, iedereen offert wat hij maar offeren kan. Bravo! 5e Verantwoording 6/2. N.N. Buitensingel f 100; Prinses Ju- lianaschool Leeuweriklaan f 207; H. A. Bessem, Wamsveldseweg f 50 (giro); Op de verjaardag van Marianne f 7.40; N.N. f 5; Zutphens Onderling Landbouw Paardenfonds f 100; D. K. f 10; W. Bos boom Jr f 10; 8 uren overwerk v. h. personeel H. D. Burgers N.V. een gelijk bedrag v. d. directie f 1272.98 (chèque); Wandelver. S.O.S. f 10; H. J. L. f 15; Chr. Gemengde Zangver. „Soli Deo Gloria" f 50; Reisvereniging DJ3.S.B. f 35; H. M. f 10; mevr. B. H. f 27.50. WARNS VELD Geslaagd. Aan de Rijks Universiteit te Gronin gen slaagde voor het examen semi-arts mej. H. de Kroon, Warnsveld. De door de gemeente toegezegde hulp. De gemeente heeft een bedrag van f 5000 voor het Nationaal Rampenfonds beschikbaar gesteld. Ook heeft het ge meentebestuur aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten haar bereidheid kenbaar gemaakt tot adoptie van een I gemeente uit het noodgebied. U/at ee te deen w Zaterdag 7 Februari: Burgem. Dijckmeesterweg 21, 25 u.: Tentoonstelling schilderwerken. Schouwburgbioscoop 6.45 en 9 uur: Diplomatieke Koerier; 23.30 u.: Nacht voorstelling, Onvergetelijke Melodie. Luxortheater 6.45 en 9 u.: De mijnen van Koning Salomo. Odeonbioscoop 7 en 9 uur: De zoon van de Kalief. Maandag 9 Februari: Buitehsociëteit 8 uur: Concert De Stem des Volks. Ons Huis 8 uur: Lezing dokter Bruinsma over kankeropsporing. Schouwburgbioscoop 8 uur: Diploma tieke koerier. Odeonbioscoop 8 uur: De zoon van de Kalief. Luxortheater 8 uur: Dader onbekend. Dinsdag 10 Februari: Ons Huis 8 uur: Instituut voor. Arbeidersontwikkeling. 47. Piet Potlood wierp een mistroos tige blik op de twee lege banden van de Witte Engel. „We hebben t er nu wel goed afgebracht, Jimmy", zei hij, „maar hoe komen wij weg? Wij hebben maar één reservewiel bij ons en twee banden liggen ongeveer aan flarden." Jimmy keek zijn vriend een beetje spottend aan. „Af en toe geloof ik, Piet, dat je niet verder kijkt dan je neus lang is", zei hij. „Moet je eens even naar rechts zien. Wat staat daar?" „Natuurlijk!", schreeuwde Piet Potlood, „wij nemen hun auto! Die is heel wat beter en gro ter dan de onze. Wat een reusachtig idee Jimmy. Vooruit, ik zet dat ding vlak naast de jeep en dan gaan wij aan 't overladen!" Terwijl Piet Potlood de stationcar ophaalde, begon Jimmy de drie geboeide boeven uit de jeep te laden. Hij kwakte ze nogal hardhandig naast de auto en toen begon hij de bagage over te laden. Binnen een half uur was alles gepiept en het enige, wat hun toen nog te doen stond, was een besluit te nemen betreffende het ver dere lot van de roversbende. „Als we ze hier geboeid in de woestijn achterlaten", zei Jimmy, „worden ze vannacht dooi de gieren tot op hun botjes opgegeten en dat is toch wel een beetje heel erg". Dat vond Piet Potlood ook. „Maar", zei hij, „als we ze los laten, dan krijgen we vast en zeker opnieuw last van hen." Jimmy Brown knikte. Hij dacht even na. Toen zei hij langzaam: „Ik weet "r misschien wel wat op...." De kat en de kanarie Hei Deventerwegkwartier, als speel tuinvereniging begonnen, heeft in de loop der jaren haar bemoeiingen steeds verder uitgestrekt. En niet zonder suc ces. Wie herinnert zich niet de ge slaagde wielerronden? Nu doet zij weer van zich spreken door haar toneelgroep. Hebt u die wel eens zien spelen? Dat is heus de moeite waard. Uit alles blijkt dat de leiding in goede banden berust en dat de leden serieus studeren. Dat dan de resultaten niet uitblijven hebben wij gisteravond kunnen constateren bij de opvoering van het mysterieuze spel „De kat en de kanarie". Een knap geschreven stuk, dat het publiek van het begin tot het eind in spanning houdt. Na het openbaar ma ken van een testament, twintig jaar na de dood van een rijke zonderling, wordt de advocaat die daarmee belast was, vermoord. Het geschiedt op een geheim zinnige manier, maar wie van de zes erfgenamen zou het hebben gedaan? In geen geval degene die als enig aange wezene alle bezittingen erft. Het andere vijftal moge wat afgunstig zijn op de gelukkige Annabelle West. van geen hunner is aan te nemen dat zij tot moord op de advocaat in staat zouden zijn. Eer der zou meri geneigd zijn de geheim zinnige kleurlinge, de dienstbode Mam mie ervan te verdenken. Het wordt tenslotte overgelaten aan het publiek om de dader aan te wijzen door in de pauze, als dus de ontknoping nog volgen moet, de naam van hem of haar te noteren op de programma- strook die daartoe dient. Gisteravond waren er dertig, die goed hadden geraden, van wie vier een prijsje in ontvangst mochten nemen. Omdat hedenavond nog een voorstel ling wordt gegeven houden wij het ge heim. Wat wij niet behoeven te verzwij gen is dat er door alle dames en heren van het gezelschap met veel ambitie In vele landen van de vjereld is men zeer begaan met het lot der slachtoffers van de overstroming. Op de vrachtafdeling van de K.L.M. te Parijs heerst een druïde van belang. De ingezamelde goederen worden hier verzendklaar gemaakt. Films in de Zutphense Bioscopen Odeon Bioscoop Schouwburg Bioscoop DIPLOMATIEKE KOERIER. Heden en Maandag wordt in de Schouwburg de film „Diplomatieke koe rier" vertoond. De film is gemaakt naar een van de boeken van Peter Cheyney, die zijn detective-story's afwisselde met dit spionnage verhaak Wie de film ziet heeft ongetwijfeld respect voor de wijze waarop het boek in beeld gebracht is. Opvallend is het tempo, waardoor het de spanning kreeg die dit genre tot voornaamste kenmerk heeft. Voor het overbrengen van een ge heime mededeling van de Russische zónegrens naar Amerika is een koerier nodig. De man die er voor uit gezocht wordt, blijkt een ondernemend mens te zijn en dat is nodig ook, want de contra- splonnage achtervolgt hem door geheel Europa, zowel met potige knapen, die er zo nodig op los kunnen slaan, als char mante dames die al hun charme inzet ten om hun doel te bereiken. Het werd een meeslepend verhaal met een ver rassende ontknoping. In het voorprogramma draait een in drukwekkende reportage van de natio nale ramp met opnamen uit vele getrof fen gemeenten. Vanavond om half twaalf wordt een voorstelling gegeven van de film „On sterfelijke melodie" over het leven van de componist Frederic Chopin. Deze voorstelling is ten bate -van het Natio naal Rampenfonds. Luxor Theater DE MIJNEN VAN KONING SALOMO. De mijnen van Koning Salomo is ge prolongeerd tot en met heden. Zij die dus deze opmerkelijke kleurenfilm van de grootste en gevaarlijkste expeditie door onbekend gebied van Afrika nog willen zien, moeten van een der voor stellingen in het Luxortheater nog heden gebruik maken, aangezien, zoals wij reeds mededeelden, Zondag de bioscopen gesloten zijn. DE ZOON VAN DE KALIEF. De zoon van All Baba aardt naar zijn vader. All Baba en zijn veertig rovers lieten van zich spreken, zoals men uit de sprookjes van 1001 Nacht weet, door de rijken wat lichter te ma ken en' de armen te helpen met hetgeen zij van de rijken meenamen. Geen won der dan ook dat Ali Baba door velen op handen werd gedragen. In „De Zoon van de Kalief" bewoont hij een prachtig paleis in een exotische omgeving. Zijn zoon, die kadet is op de militaire academie in Bagdad, blijkt een mannetjesputter te zijn, die in een spannende en avontuurlijke intrige ver zeild raakt. Er is sprake van een heb zuchtige en wrede kalief met zijn niet minder slechte zoon en een lieitaüige prinses, die in de harem van de kalief verblijf houdt en vlucht. Zij kiest het paleis van Ali Baba's zoon als schuil plaats. Deze, ridderlijk en voorkomend, ontfermt zich over naar, maar steekt zichzelf daarbij in een wespennest. Na derhand blijkt immers dat alles een doorgestoken kaart is en dat de kalief op deze wijze de schatten van Ali Baba in zyn bezit wil krijgen. Intussen is er tussen Ali Baba's zoon en de prinses liefde ontstaan. Er volgen nog heel wat sensationele gebeurtenissen; zelfs gaat Ali Baba's paieis in vlammen op, zelf wordt hij gevangen genomen. Maar dan komt zijn zoon in actie met de zonen van de 40 rovers. Na emotionele gevech ten, waarbij de zwaarden flitsen en de pijlen van een moedig meisje hun dode lijk werk doen, wordt het kwaad ge straft en de deugd beloond. Ali Baba wordt kalief van Bagdad en zijn zoon krijgt de prinses. De toeschouwer wordt in deze kleu renfilm gebracht in de sfeer van het mysterieuze Oosten. De hoofdrollen wor den vertolkt door Tony Curtis en Piper Laurie, resp. als de zoon van Ali Baba j en de prinses. 1 werd gespeeld. Het begin was origineel. Evenais voor sommige films gescmedt, stelden de medewerkenden zich om beurten in hun rol voor aan het publiek in het licht van een schijnwerper. De inrichting van het toneel, waar voor de regisseur de heer J. de Bont zelï ae décors had ontworpen en ge maakt, verdiende bewondering. De tech nische medewerker de heer C. Sickesz zorgde er voor dat de mysterieuze din ger. en de belichting het effect verhoog den. Beide heren vervulden bovendien hun rollen in het stuk voortreffelijk, laatstgenoemde als mr. Grosby, de waar dige executeur testamentair, en eerstge noemde de rol van Harry Blythe, de eerlijke openhartige jongeman, die aan niemand liever dan aan Annabelle het fortuin gunde. Die gelukkige erfgename was in uitstekende handen bij mevrouw Annie Hietbrink. De andere candidaten voor de erfenis waren Susan Sillsby (Riek Schimmel) de meest afgunstige, Cicely Young (.An nie Ordelman), Charley Wilder (Korne- goor) die deze rol had overgenomen van een jongeman die momenteel in het noodgebied werkzaam is. Wat hij van deze rol na 24 uur terecht bracht, verdient respect. Dan was er Paul Jones (Albert Mengerink) die de onnozelheid op het gezicht stond te lezen, de kleur linge Mammie, voor welke roi men geen betere had kunnen kiezen dan Willy Rouwenhorst, en de kleinere rollen van Brixton (Anton Beumer) en dr. Pater- son(Henk Hietbrink) die him bescheiden plaats in het gezelschap waard waren. H-: publiek onthield de dames en heren hun instemming niet. Dat de voorzitter in zijn dankwoord hoopte dat de groep zo zou blijven voortgaan kan men zich blijven voorstellen. Voor de aanvang van de voorstelling bracht de voorzitter van D.W.K. de heer Alberts de nationale ramp onder de a ndacht en verzocht. 1 minuut stilte ter herdenking van de slachtoffers. Men weet dat de opbrengst van de voorstel ling en van de verloting aan het Ram penfonds zal worden afgedragen. De heer Alberts kon nog meedelen d ondanks de acht weken tegenslag b^ het bouwen, men het nieuwe ver enigingsgebouw in Mei hoopt te kunnen openen. Maar dan zullen nog meer leden hun schouders onder het werk moeten zetten. GORSSEL Lysten van slachtoffers. Het Roode Kruis, afdeling Gorssel, verzoekt ons te willen vermelden, dat de lijst van slachtoffers van de waters nood ter inzage ligt bij de volgende Voor Epse bij de beer N. van Wijk. Lochemseweg 26; voor Almen by de heer N van 't Sant, Dorpsstraat 58; voor Harisen bij ds. D. Keuning. Bielderweg 1; voor Eefde bij E. van Woudenberg Hamstra, Rustoordlaan 3; voor Gorssel op het Gemeentehuis. Dagelijks wordt zo mogelijk deze lijst aangevuld. Rijshout voor zinkstukken. Na overleg tussen de burgemeester van Gorssel en de Ned. Heide Mij heeft men Vrijwilligers gevraagd voor het kappen van rijshout (benodigd voor zinkstukken in de getroffen gebieden) langs het Twentekanaal. Spontaan héb ben zich 300 mannen aangemeld, die hedenmorgen aan het werk zijn gegaan. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: L. Meedendorp en J. Schrik, Eefde. Gehuwd: H. Burgwal, Nijkerk en G, J. H. van Beek. Geboren: d. van H. J. Hogeveen Leverman; d. van J. P. Schonewille Nieuwveen, Eefde; d. van H. G. Teu- nissenDollenkamp; d. van A. J. Hes- linga—Horstman, Eefde. Overleden: H. Hartgers, 85 jr., wedn, van F. van Ingen, Almen. Opbrengst collecte Nat. Rampenfonds. De collecte voor het rampenfonds heeft in de gemeente Gorssel f 51.120 opgebracht, d.i. gemiddeld f 5 per persoon. EEFDE Jaarvergadering Oranjever. Eefde. Donderdagavond hield de Oranjever. Eefde haar jaarlijkse ledenvergadering in „de Uitrusting", die slecht bezocht was. De voorzitter de heer A. Sobel her innerde by zyn openingswoord aan de grote ramp die ons land in deze dagen had getroffen. Hy verzocht enige («en- blikken stilte te betrachten ter herden king van de slachtoffers van deze ramp. De gemeente Gorssel en ook de buurt schap hebben prachtig steun verleend. Deze droeve tyd leent zich, aldus spr., slecht voor het bespreken van feestelyk- heden, zodat hy de vergadering verzocht zich in hoofdzaak te beperken tot een overzicht van het feest van het vorig jaar. Spr. bracht een woord van dank aan de muzlekver. Concordia, de poli tie en zyn medebestuurders voor de prettige wijze van medewerking by het organiseren der feesten. De secretaris, de heer W. J. Westerink, bracht 't jaar verslag uit. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1351. Hot verslag van de pen ningmeester gaf niet zo'n gunstig beeld. Het bleek dat het saldo met plni. f 300 was gedaald. Besproken werd op welke wyze by een volgend feest dit tekort kan worden voorkomen. By de bestuursverkiezing werden de aftredende heren A. Huisken, E. Wou denberg Hamstra en W. J. Westerink herkozen. Na afloop der vergadering vertoonde de heer A. W. Rood enige films van feestelijkheden in vorige jaren. Ongevallen door gladheid. Gistermorgen kwam een auto tenge volge van de gladheid op de hoek bij de Dennenbosch in botsing met een autobus van de G.T.W. De botsing bleef tot materiële schade beperkt. Omstreeks 12 uur botsten een andere auto bij de zuivelfabriek tegen een tank auto. De chauffeur van de wagen had blijkbaar het verkeer van tegenover gestelde zijde niet opgemerkt. Ook hier ).'"ef het bij materiële schade. ALMEN Spaargelden. De spaargelden, die aan de Spaar bank der Coop. Boerenleenbank Almen- Harfsen toevertrouwd werden, zyn in de maand Januari met f 37.036,75 ge stegen. Samen met de bijgeschreven rente over 1952 ten bedrage van f 64.360.63 is het totaal der inlagen nu f 2.627.287,98. Abonneert U op dit blad INGEZONDEN (Buiten de verantwoordelykheid van de redactie). Met enige verwondering las ik in Uw krant het voorstel van B. en W., be treffende de schattingscommissie, waar in aan de Raad werd voorgesteld uit sluitend candidaten, buiten de ge meente woonachtig, te benoemen. By informatie bleek mij, dat waar schijnlijk het standpunt van B. en W. bij de samenstelling van dit drietal is geweest, de mogelijkheid van een zo onpartydig mogelyke waardebepaling. In de gemeenten, waar de voorge stelde personen wonen, was men van mening, dat de voorkeur diende te worden gegeven aan personen uit de gemeente zelf, tenzij het niet anders kan, daar deze ter plaatse beter ge oriënteerd zyn. De motieven zijn verschillend, maai de resultaten zijn hetzelfde. n.l. dat taxateurs, die in Zutphen wonen, ter plaatse geen gelegenheid krygen om hun werk uit te voeren en het ook geen zin heeft om elders te solliciteren. Dus de enige kans om in Zutphen in aan merking te komen is: buiten Zutphen gaan wonen. Dan bestaat de mogelyk- heid dat B. en W. een uitnodiging zen den met het verzoek of de betrokkene in aanmerking wil komen met de be lofte. dat dit wel in orde komt: er komt slechts één naam op de vacature voor. Een Zutphenaar moet er om ver zoeken, met de theoretisch kleine kans om benoemd te worden. Zcu het. niet iets zyn om voor het gehele gemeentepersoneel in toepassing te brengen? In Zutphen komt dan woonruimte vrij voor mensen die er geen belang in stellen om ingeschakeld te worden in het arbeidsproces. Misschien is het een oplossing voor degene die het „voorrecht" heeft in Zutphen te wonen, bij een sollicitatie aan B. en W. in de toelichting te schrijven „dat hy, gedurende vele jaren in Zutphen woont en gedurende die tyd nog nooit werk voor de gemeente heeft uitgevoerd; dat hy, ondanks ernstig gemeende pogingen daartoe, er niet in geslaagd is zich in Zutphen thuis te voelen; dat hij, by een eventuele benoeming gaarne bereid is onmiddellijk woning- ruil aan te vragen met een plaats in de omgeving. Hetwelk doende, met de meeste Hoogachting' van uw geacht college, Uw dienstwillige dienaar". Hoogstwaarschijnlijk zou hier een mogelijkheid in zitten, want acties dooi de Middenstand ondernomen van „Koopt in Zutphen" schijnen nog niet ten volle in de raadzaal te zijn door gedrongen, tenminste een voorstel van B. en W. als bovenbedoeld werkt in die richting niet erg bemoedigend. W. LÏJFTOGT, Beëdigd taxateur van roerende- en onroerende goederen. ,.Er komt een vriend vanavond", riep m'n ega naar boven, toen ze terug keerde van een familiebezoek in de trap en even ia ter was ik al in een drukke conversatie met een goede be kende. Het gesprek ging eerst over koetjes en kalfjes, maar het duurde niet lang of we zaten midden in de veranderin gen. welke Zutphen de laatste jaren heeft ondergaan. Vanzelfsprekend kwa men toen ook de problemen en toe komstmogelijkheden op het tapijt. Een allesbehalve geruststellend ver schijnsel vond m'n bezoeker de lang zame stijging van het aantal inwoners, in vergeiyking met andere Uselsteden. Het is eenvoudig onbegrijpelijk, vond hij, dat de vestigingen hier betrekkelijk gering zijn. „Je kunt nu praten als Brugman", voegde hij er aan toe, „en je mag dan nog zo optimistisch zijn, ik blijf er aan twyfelen of het wel ooit anders zal worden". Ik heb zo terloops eens gevraagd oi hij vijf of zes jaar geleden de geweldige veranderingen in het stadsbeeld had kunnen voorzien en of hij zien kon rea liseren, wat ons nog te wachten staat. Ik heb hem gewezen op de acties, die ondernomen zijn - om Zutphen in de ware zin des woords weer tot een mid delpunt te maken en iets aan z'n oor gefluisterd over nieuwe plannen. „Allemaal goed en wel", reageerde hij, „maar wat baat het of er een groepje is, dat de bakens wil verzetten, als de massa passief blijft". Ik heb even gezwegen. In een conver satie als deze spring je van de hak op de tak en dan is het verstandig om Je niet te verliezen in een woordenstroom, zonder tot de kern van de zaken door tc dringen. Die loop van de bevolking staat mij ook niet bijster aan, maar dit is een zaak, waarop slechts ten dele invloed valt uit te oefenen. Voor de vestiging van industrie is het klimaat onder de huidige omstandigheden allesbehalve gunstig, zodat we op een meevaller moeten hopen. Een anaere factor in het prooieem van hu.svesomg is de bouw van woningen, waaromtrent de gemeente evenmin het laatste woord heeft. We moeten er al weer het beste van nópen. Het zou echter fataal zijn wanneer iedereen het vertrouwen in een gunsti ger stadsontwikkeling ging verliezen. Op de gronden van het Vijverplan toch ontstaat in de eerstkomende jaren een geheel nieuwe stadswijk en wordt waar schijnlijk een natuurbad ingericht, dat var grote betekenis voor Zutphen kan worden. We zien een voortdurende ver nieuwing van grotere en kleinere win kels en een gunstige stand van de hier werkende industrie. Ach, wie iets ver der kijkt dan z'n neus lang is ziet zelfs meer dan dat. Keulen en Aken zyn ook niet op één dag gebouwd en men kan per slot van rekening niet het omnoge- lyke verlangen, zelfs niet van een ge meentebestuur. Wat we echter wel kunnen dat is overal daadwerkelijk medewerken aan elk initiatief hetwelk beoogt het belang van de gemeenschap Zutphen te dienen. En nu denk ik onwillekeurig aan de vernieuwde Vereniging voor Vreemde lingenverkeer. die dit jaar een inten sieve actie gaat voeren om de hotel- en pensiongasten uit de Graafschap te animeren ook onze stad te plaatsen op het lijstje van de dagelijkse uitstapjes. Die verder de mogelijkheden tracht te verwezenlijken om Zutphen ook dit jaar weer attractief te maken voor de gehele streek en gedurende vele maanden. Deze vereniging zou echter machte loos zijn indien onze inwoners zich uit sluitend tot een instemmend knikje gmgen beperken. Vreemdelingenverkeer is een ver rei kend belang, dat in de eerste plaats be vorderd kan worden door de vereniging te steunen in de vorm van toetreding als lid. Haar werk zal nutteloos zijn en blijven zolang men aan de kant van de weg gaat staan. Daarom zou ik ieder een en in 't bijzonder de zakenlieden op 't hart willen druknen hun naam te voegen bij degenen, die zich in de afge lopen weken reeds spontaan meldden. V.V.V. kan en mag niet met lege han den staan! Daarvoor is haar taak en haar ontworpen programma te veel omvattend. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.NJI.I, te De Bilt. Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond (opge maakt te 10 uur). Opklaringen, maar ook enkele plaat selijke sneeuwbuien en hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. In de kust streken lichte tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst. JIANO en ORGEL Reparatie onder garantie KOCH'S PIAHÜHANDEL Beukerstraat 64, tel. 2307 ZUTPHEN TAXATIE van roerende en onroerende goederen. W. LIJFrOGT Beëdigd taxateur, HAGEPOORTPLEIN 6 Telel. 4162. GEVRAAGD een Hoog loon met kost en in woning, prettige werkkring, goede behandeling Café Restaurant NAEFF HOOFDSTRAAT 35, VELP. BILLIJK TE KOOP: PEUGEOT 203 luxe '50'51, in prima staat. CHEVROLET '38 Sedan DODGE bestelwagen '37 DIVERSE MOTOREN Garage RONK ZUTPHEN.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2