ZUTPHENS DAGBLAD EVACUATIE IS NU VRIJWEL VOLTOOID 1372! VOOR DE GRAAFSCHAP EN VELUWEZOOM ENIGE ASPECTEN VAN DE NATIONALE RAMP Herstel van verkeersverbindingen begonnen. - Emigratie wordt vergemakkelijkt Niet gaan kijken! Prins Bernhard op Schouwen ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 ADMINISTRATIE (voor adver tenties en abonnementen;: HOUTMARKT 66 - ZUTPHEN Tel. K 6750—2112. Girorek, 565007 Abonnementsprijs 6.10 per kwartaal. 47 ct.per week Bankrelaties: Ned. Middenstandsbank N.V. Rotterdamse Bank N.V. DERTIENDE JAARGANG No. 32 Directeur A. VERWEX Hoofdredacteur G. WERKMAN Chef Red. L. KRAAIJENZANK Redactie: Groenmarkt 1921 Zutphen Tel. K 6750—4113 Druk: W. J. THEEME Cie. N.V lp EN WEEK lang hebt u vergeefs gezocht naar enige beschou wing in de eerste kolom van de voor-pagina van uw lijfblad. Een week lang hebben wij slechts de feiten laten spreken. Zij hadden u voldoende te vertellen. Dat hebben zij nóg wel, maar het wordt nu toch tijd enige aspecten te belich ten van de nationale ramp, die langzamerhand aan het licht tre den, enige critische opmerkingen te maken over de gang van zaken. Wij Nederlanders hebben de eigen schap, dat wij lang wikken en we gens alvorens tot een besluit te ge raken. Vandaar, dat er zelden on bezonnen dingen gebeuren. Als er tot maatregelen wordt becloten, zijn zij volkomen doordacht. Daar staat echter tegenover, dat wij ook wel eens te laat zijn. Men denke aan 1939, toen de Kon. Marine geen kruisers had en geen vlieg tuigen, omdat er té lang ge- TER ZAKE wikt en gewogen was over de vraag of wij kruisers dan wel vlieg tuigen moesten laten bouwen. Tot op zekere hoogte gold dat ook voor de bewapening van de landmacht. Ook nu heeft de bedachtzaamheid zich weer gewroken. 1 gaten tussen de Zeeuwse en Zuidhollandse Enlanden op één na (de Westerschelde) af te sluiten. Dat plan beoogt meer dan één doel: de aanwinning van meer land, de bestrijding der verzilting en de be. scherming van de achterliggende dijken. Tot dusver is er van de vier gaten één gedicht, nl. de Briel- se Maas. Het eiland Voorne heeft er zijn behoud aan te danken. Zouden de drie andere gaten ook gesloten zijn geweest, dan zou de ramp van deze week wellicht tot nauwelijks één procent van de om. vang, die zij nu heeft, beperkt zijn gebleven. Wil men een bewijs? De stormvloed van 1916 was ook een Noordwester, die ontzagwekkende hoeveelheden water de Zuiderzee in stuwde, zodat de dijken rondom deze zee bezweken. De slachtoffers vielen toen vooral in Waterland, in Eemland, langs de Veluwe en aan de Overijselse kust. Nu zijn deze streken volkomen behouden geble. ven, dank zij de Afsluitdijk. Eer IS EEN plan om een orga nisatie in het leven te roepen tea- bescherming van de burgerbe volking in oorlogstijd. Hard wordt er aan de opbouw gewerkt; maar gereed is er nog" niets. Had deze organisatie wèl bestaan, dan zou die de leiding hgbben kunnen ne men bij de werkzaamheden in het rampgebied. Nu moest er veel, al te veel a l'improviste gebeuren. De wil van te helpen was allerwege aanwezig, maar er bestond geen kanaal, waardoor die wil op de allersnelste wijze in daden kon worden omgezet. Er bestond geen gezag om onwil te breken: het geharrewar met de Avro had niet mogen gebeuren. Wij kunnen nim mer bewijzen, maar wij hebben wel de indruk, dat het bestaan van een kant-en-klare B.B.-organisatie nóg snellere hulp zou hebben ver zekerd. En snellere hulp zou meer redding hebben betekend. ER IS EEN plan om een groot aantal hefschroefvliegtuigen aan te kopen. Jarenlang heeft Ne derland er één in bezit; men heeft er een stichting om heen gebouwd, waarin een ieder zitting had, die meende het rare ding op zijn bruik baarheid voor dit en voor dat te moeten beproeven. Daar heeft men lang over gedaan. Nu is er dan een besluit gevallen, dat er een hele réeks zal worden besteld. Er is er helaas nog geen afgeleverd. Daar om was er boven de eilanden maar één Nederlandse helicopter. Ook een Belgische. Het prachtige red dingswerk door middel van deze toestellen, die tot de minst toe gankelijke plekken konden door dringen, kwam pas tot zijn recht, nadat, de Amerikanen en de Brit ten te hulp waren gesneld. Mis schien zouden er minder slachtof fers zijn geweest als Nederland méér hefschroefvliegtuigen had be zeten; misschien.... WIJ WILLEN niemand per soonlijk beschuldigen wegens de hier gesignaleerde tekortkomin gen. Zij zijn niet te wijten aan deze of aan gene. Zij zijn te wijten aan ons allen, aan ons aller col lectieve eigenschap der bedacht zaamheid, aan onze trage besluit vaardigheid, alsook aan de finan ciële ontreddering, die de oorlog over ons heeft gebracht. Tegenover deze tragische eigenschap staat ech ter een andere, zéér spontane: nl. de bereidwilligheid om te helpen- op welke wijze dan ook. De be sturen der Nederlandse vakvereni gingen hebben laten weten, dat zij hun leden zullen blijven aansporen geld te storten voor de slachtoffers zolang er geen 50 millioen gulden bij elkaar is gebracht. Het ziet er echter naar uit, dat de aansporin- gen-in-petto wel achterwege kun nen blijven, want binnen een week heeft men al bijna de helft van dat bedrag bij elkaar weten te brengen. Bovendien is er zóveel geschonken aan goederen, dat die tezamen wel licht nog eens 50 millioen gld. uit maken. Dat is wel een groot ver schil met 1945, toen het Nederland se volk vrijwel niets kon doen voor de slachtoffers in zijn midden. Het mag zich gelukkig prijzen, dat het dat nu wèl kan. T"% IT NEEMT overigens niet weg, dat het buitenland ook nu op grote schaal te hulp is geschoten. Laten wij die hulp aanvaarden als tekenen van vriendschap en ver bondenheid. Europese en Atlanti sche verbondenheid. Overigens moe ten wij er wel voor waken niet weer de naam te krijgen van schle miel-onder-de-naties van Europa. Dat zou ons geen goed doen. Er zijn al orders voor de Nederlandse nij verheid ongedaan gemaakt, omdat al onze fabrieken in het water zou den staan. Er zijn al voor Neder land bestemde schepen naar Ant werpen gedirigeerd, omdat Rotter dam zou zijn verdronken. Een Ame rikaanse stad heeftBussum ge adopteerd. Er heerst dus wanbe grip in het buitenland. Het is zaak dit terstond de kop in te druk ken. ingedrukt dient te worden. Dat is de poging van de C.P.N. om poli tieke munt uit de nationale ramp te slaan. Deze partij, althans haar bestuur want reeds is ons ge bleken, dat niet alle leden er een der over denken verwijt de lei ding der hulpactie gebrek aan een heid. Afgezien van de voorzitter der Avro. die zich in een betreu renswaardige afzondering houdt, is de C.P.N. de enige instantie, die de eenheid tracht te breken, waar bij zij tracht de E.V.C. en het Alg. Ned. Jeugdverbond mee te krijgen. Zij heeft een zg. Volksco mité opgericht, maakt stemming te gen de hulpverlenende Amerikanen en eist van alles en nog wat van de werkgevers en de regering. Die eisen zijn even zovele slagen in de lucht, want noch de werkgevers noch de regering blijven in ge breke te doen wat nodig is. De ministers Drees en Algera krijgen persoonlijk de schuld van alles wat er is gebeurd. Er steekt veel dema. gogie in deze actie, die aller af keuring verdient. SCHOUWEN-DUIVELAND EEN TWEEDE WALCHEREN AFKEURING verdient ook een ander aspect, dat naar voren treedt in de spontaneïteit der hulp verlening. Dat is de poging van sommigen om gul te zijn ten koste van anderen. Wie een week niet rookt en zijn sigarettengeld af staat brengt geen offer, maar laat er zijn sigarettenwinkelier voor opdraaien. Wie een avond toneel gaat spelen voor het goede doel en de zaal vcor niets verlangt, doet aan liefdadigheid op kosten van de zaalverhuurder. Zo is er meer dat niet helemaal zuiver is. Misschien dringt dat niet helemaal door tot de welmenende en ijverige hulp verleners, maar het moet o.i. toch eens gezegd worden; elk offer moet een persoonlijk offer zijn en het mag niet iemand anders die wellicht op een andere wijze zijn steentje al heeft bijgedragen, in verlegenheid brengen. Men houde daar bij alle goede voornemens toch wel reke ning mee. Op het vliegveld van Liverpool heeft men in een benzinetank van een vliegtuig der Ierse luchtvaartmaat schappij Aer Lïngus vijftien liter water aangetroffen. De mogelijkheid van sa botage is niet uitgesloten. DEN HAAG. Prof. dr. L. J. M. Beel, minister van Binnen landse Zaken, heeft op verzoek van de Nederlandse rege ring de leiding op zich genomen van alle werkzaamheden, die rechtstreeks verband houden met hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood en met het herstel van de normale toestand in de getroffen gebieden. Wat die hulpverlening betreft kan gemeld worden, dat zich thans naar alle waarschijnlijkheid geen personen meer in de overstroomde gebieden bevinden. Wel staan hier en daar nog kleine kudden vee in het water; besloten is de dieren door middel van mitrailleurvuur uit vliegtuigen te doden, daar redding uitgesloten is. Hier en daar begint het water te wijken. Reeds zijn sommige verbindingen hersteld. Zo vaart er weer twee maal per dag een boot tussen Rotter dam en Oud-Beijerland. Ook zijn tal van busdiensten her steld, eveneens die tussen Roosendaal en Zevenbergen. Oosfvoorne. En bovendien is met ingang van vandaag de spoorwegverbinding tussen Rotterdam en Dordrecht her steld, eveneens dat tussen Roosendaal en Zevenbergen. Rondom Ossendrecht en 's-Gravendeel zijn tal van gaten in de binnendijken gedicht; men heeft echter onvoldoende pompen om het water uit de polders weg te werken. De toestand in Zeeland In onderscheidene gemeenten van. Z u i, d-H o 11 a n d zijn thans 10.000 eva- cué's ondergebracht. Dit aantal zal nog verdubbeld worden, maar dan nog maakt men pas gebruik van de helft van het aantal beschikbare adressen. Noor d-B r a b a n t heeft 25.000 eva- cué's opgenomen, die alle terstond naar particuliere adressen zün afgevoerd. Afvoer van evacué's naar andere prcH vincies dan deze twee en Utreóht zal van overheidswege niet worden aangemoedigd, hoewel uit het gèhele land aanbiedingen zijn binnengekomen. Dreischor is nu ook ontruimd. R e n e s s e nog niet, maar wel wordt daar huisraad geborgen. Uit Poort vliet is een kreet om voedsel ge komen. Donderdag is de toestand te Krabbendijke weer critiek ge weest. Met medewerking van de Ame rikaanse militairen zijn ongeveer 3000 evacué's afgevoerd. Zij zijn in Noord- Brabant op de wal gebracht en over vele Noordbrabantse gemeenten ver spreid. Ook is er een deel naar Zeeuwsch-Vlaanderen gegaan. Daar zijn nog bescheiden verplaatsingen. Afge zien van Tholen en Z.-Beveland kan de toestand beneden de Öosterschelde op het ogenblik tamelijk stabiel wor den genoemd. Van de burgemeester van Tholen werd vernomen, dat men geëvacueer- den uit de gemeente Tholèn en uit andere delen van het eiland naar Noord-Brabant heeft overgebracht. Br ontstonden daar onhoudbare toestan den. Te Z ie r i k z e e hebben ongeveer 6000 personen aanzegging gekregen te moeten vertrekken. Uit andere ge meenten in die omgeving komen soort gelijke berichten. Deze ontruiming ge- Sommigc mensen weigeren uit de gevaarlijke zónes te evacueren. Een boer uit Zierikzee wordt hier door helpers en buren gewezen op het noodzakelijk kwaad van de evacuatie. schiedt ordelijk via Dordrecht en is zo goed als voltooid. Volgens in Den Haag van overheids wege gedane mededelingen zal Dins dag a.s. de gehele evacuatie ook die uit niet overstroomde, maar wel be dreigde plaatsen vcltoc'zün. Door de luchf Het reddingswerk door de lucht ge schiedt van uit G i 1 z e-R ij e n en Woensdrecht, waar sterke lucht vloten zijn samengetrokken, die onaf gebroken in de weer zijn. Op de basis Gilze-Rijen bestaat het vliegpark uit 26 Harvards, 20 Beechcrafts, 10 Dako ta's, 1 Fairchild Packet, 13 Pipers, 3 Safirs, 3 Amerikaanse hefschroefvlieg tuigen 3 71, 9 Ansons, 2 Engelse hef schroefvliegtuigen Bristol 171. Met dit materieel werden 59 reddingsvluchten, 61 verkenningsvluchten en een drop- pingsvlucht gemaakt. Vier Amerikaan se hefschroefvliegtuigen redden 253 personen van geïsoleerde plaatsen; En gelse toestellen redden 346 personen. Op Woensdfecht staan gpstationneerd Austers, S Pipers, 5 Beechcrafts, 11 Fokkers S 11, 11 Britse helicopters, 1 Nederlandse helicopter, 7 Ameri kaanse Bell-helicopters. 3 Belgische helicopters van de Sabena en een Bel gische Hiller-helicopter. Deze laatste toestellen hebben 594 personen gered. Marine-vliegtuigen nemen deel aan het hulpwerk vanaf het vliegveld Valkenburg by Leiden, maar daar omtrent hebben wij geen nauwkeurige opgaven. Er staan Nederlandse, Ameri kaanse en Deense toestellen. Dagelijks worden van deze drie vliegvelden af honderden vluchten gemaakt. In feite kan men spreken van een luchtbrug. Afgeworpen zijn en worden ook nu nog wel: doktersuitrustingen, medica menten en medicijnen, sera, peniciline, scheepsbeschuit, kindervoedsel, drink water, zandzakken, rubberlaarzen, zwemgordels, radiozenders, kleren enz., enz. Geallieerde hulp Geallieerde legereenheden verleen den en verlenen nog grote steun. Zo werden van Amerikaanse zijde 18 wa terzuiveringsinstallaties ingericht en 2 compagnieën dukws ingezet op Goeree- Overflakkee en bij Hank. Men maakte een aanvang met het herstel van de grote weg Bergen op Zoom—Middel burg en met het opblazen van bunkers in de duinen bij Monster. De Franse troepen hielpen bij dijkherstel op Tho len en te Halsteren en Steenbergen en met de evacuatie uit Krabbendijke en St.-Maartensdük. De Belgische troepen werden verplaatst uit Zeeuwsch-Vlaan deren naar Bergen op Zoom eu be gonnen met het herstellen van dijken op Tholen. De Engelsen plaatsten zoeklichten ten behoeve van de ver lichting voor dijkherstel op Schouwen- Duiveland en richtten S waterzuive ringsinstallaties in. Uitkeringen De regering heeft gezorgd, dat de evacué's, waar zij zich ook bevinden, uitkeringen in ontvangst kunnen ne men. Toen men naging welke regeling het beste kon worden toegepast kwam men tot de slotsom, dat zich daarvoor het beste leende de regeling, zoals die in 19401945 heeft gegolden voor de oorlogsslachtoffers. De gemeenten ken nen die immers en ze kon dus zonder moeite worden ingevoerd. Zij geldt voor werkloos geworden arbeiders, voor middenstanders, boeren en verder voor ieder ander, die zonder inkom sten is komen te staan. Deze regeling kan gaan tot een uitkering van 90% van het laatst genoten inkomen en de mogelijkheid bestaat daarboven uit te gaan in speciale gevallen. Aanpassing van de regeling aan de noden van het ogenblik zal nodig zijn. Verder is studie genomen het vraagstuk van vergoeding voor degenen, die in een gezin zün opgenomen en voor deze gezinnen zelf. Een concept-regeling voor kostnemer en kostgever is reeds gereed. De regelingen zullen gelden met ingang van 1 Februari 11. Emigreren Nadat men aan de hand van het kaartsysteem bij de Stichting Land verhuizing had vastgesteld hoeveel en welke personen uit de noodgebieden een aanvraag om te emigreren hadden ingediend, welker behandeling bij velen reeds in een bepaald stadium was. hebben de emigratie-autoriteiten alle noodzakelijke maatregelen genomen. Daarbij heeft men ook van de emigra tie-autoriteiten der ontvangende lan den een grote medewerking ondervon den. zodat de emigranten uit die ge bieden een soepele behandeling kunnen verwachten. Is er in Oost-Duitsland een monsterproces op komst De voedselvoorziening eist slachtoffers; een sfilfe voor de storm De wereld van dag tot dag Het. monsterproces van Praag heeft in Oost-Duitse kringen sterke weerklank gevonden. Dit was reeds te merken tij dens de sehijnprocedure in de Tsjecho Slowaakse hoofdstad, toen de pers der Sovjet-Rus sische bezettingszone dagelijks paginalange verhalen over het verloop van het proces tegen Slanski en zijn mede-aange klaagden. benevens uitvoerige commentaren publiceerde. In bewoordingen, waarvoor zelfs papier niet meer geduldig ge noeg moest zijn, werden de Tsjecho-Slowaakse beklaagden van alle mogelijke en onmoge lijke misdaden beticht, terwijl de Oost-Duitse bevolking tel kens op het hart werd ge drukt haar waakzaamheid te versterken. De vijanden der arbeidersklasse, zo heette het, verscherpten hun strijd tegen de volksdemocratische orde ning en daarom moest onmid dellijk een einde worden ge maakt aan de klassenstrijdloze leuzen van leden der commu nistische partij. Meer dan drie uur had Walter Ulbricht nodig om zijn banbliksems naar al degenen te slingeren, die naar zijn mening te slap optraden. Hij overlaadde hen met ver wijten en las tot slot een lange lijst voor met namen van per sonen, die de laatste weken uit de partij gestoten waren. Het betrof vrijwel uitsluitend personen, die tegen het in voeren van kolchosen in de landbouw in verzet waren ge komen. Sindsdien is in kringen der Oost-Duitse communisten een onheilspellende stilte ontstaan. Wie het ongeluk hebben gehad vroeger ooit met Slanski en de andere beklaagden van Praag in verbinding te heb ben gestaan, zijn geen ogen blik meer van hun vrijheid zeker. De Oost-Duitse minis ter voor de veiligheid van de Staat, Zaisser. heeft al het ma teriaal, dat zijn Tsjecho-Slo waakse collega hem heeft overhandigd, nog niet geheel doorgewerkt, maar heel lang kan dit niet meer duren. Dan zullen allen zich moeten ver antwoorden over de gesprek ken, die zij met een der be klaagden hebben gevoerd. In Oost-Duitse regeringskringen zijn er dit heel wat, omdat onder de opgeknoopten in Praag zich ook de gewezen Tsjecho-Slowaakse gezant bij de Oost-Duitse .regering be vindt. Ook al behoeft dit niet aan allen hun kraag te kosten, toch sidderen zij reeds voor de verhoren, waaraan zij zich, groot of klein, zullen moeten onderwerpen. Een belangrijke groep com munisten zucht reeds jarenlang in de gevangenissen der Oost- Duitse geheime politie. Het zijn, ora slechts de voornaam ste te noemen, het gewezen lid van het politiek bureau der Oost-Duitse communisti sche party, Paul Merker, de gewezen directeur der Oost- Duitse spoorwegen, Willy Krei- kemeyer, en de gewezen rech terhand van de Oost-Duitse propagandachef, Bruno Gold- hammer. .Zij worden er van beschuldigd in verbinding te hebben gestaan met de zoge naamde .Amerikaanse spion, Noel Field, dezelfde Field, waarmede ook Slanski, de mentis en de overige ter dood gebracht en van Praag zouden hebben samengezworen. Walter Ulbricht heeft het waarschijnlijk om tactische redenen onge schikt geacht om genoemde groep in een groot schijnpro ces te veroordelen, maar het voorbeeld van Praag zou hen wel tot andere gedachten heb ben kunnen brengen. Wanneer Gotwald korte metten maakt en zijn tegenstrevers tot de dood met de strop veroordeelt, kan Walter Ulbricht moeilijk achterwege blijven. Hij zou zichzelf daardoor met het odium van al te grote „con- ciliantie" beladen, wat met de nieuwe campagne ter ver sterking der waakzaamheid onverenigbaar is. In Polen werkt men aan de voorberei ding van een groot proces tegen de groep Gomulka en in Roemenië zal de eens zo ge vreesde Anna Pauker voor haar rechters moeten verschij nen. Het ligt daarom in de lijn der ontwikkeling, dat ook Walter Ulbricht zijn bijdrage in deze zin levert. In leidende kringen der Oost-Duitse communistische partij is men zich van deze stand van zaken wel bewust. Men vraagt zich alleen af. wie het lot zal treffen. Personen, die met vooraanstaande com munisten omgang hebben, heb ben kunnen vaststellen, dat het wederzijdse wantrouwen sinds het begin van het pro ces in Praag tot in het on draaglijke is gestegen. Men be spiedt elkaar, verzamelt hei melijk materiaal, probeert te weten te komen, wat in het bureau Walter Ulbricht wordt gekookt, en schimpt opvallend luid over de verraders van Praag. Het gezelschapsleven is onder de leidende communis ten bijna volkomen tot stil stand gekomen. Deze vloed golf van wantrouwen heeft zelfs die vooraanstaande krin gen getroffen, die geen lid der communistische partij zijn. Zij allen hebben zich de laat ste jaren in vertrouwelijke ge sprekken wel eens woorden laten ontvallen, die in de ogen van NKWD-chef Zaisser, zacht uitgedrukt, minder gelukkig zijn. De NKWD-molens wer ken langzaam, maar zeker. Zaisser laat zich de tijd. Grijpt hij echter in. dan is zijn slacht offer ook reddeloos verloren. Van de 700 gezinnen (2300 personen) uit die gebieden, waren er 70 gezinnen (200 personen), die op het punt ston den binnen 4 a 6 weken te vertrekken. In Februari vertrekken de Fairsea naar Australië, de Grote Beer naar Canada en de Zuiderkruis naar Zuid- Afrika. Voorts gaan er ook met de Veendam nog emigranten naar Ca nada. De emigratie-autoriteiten hebben contact opgenomen met het centraal bevolkingsregister. Via de her-registra tie zullen zij tijdig kennis krijgen van de adressen. Voorts is contact gelegd met de arbeidsbureaux en de particu liere organisaties. Men komt op deze wijze dagelyks beter op de hoogte van de verblijfplaatsen. Bij het verloren gegaan zün van pas poorten zal er onmiddellijk voor een nieuw worden gezorgd. Ministerieel bezoek Ir H. Witte, minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, heeft van daag met de commissaris der koningin in Zeeland beraadslaagd over de te nemen maatregelen. Minister S. L. Mansholt van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, heeft een twee daagse inspectiereis gemaakt in het getroffen gebied, waarbij hij zich op de hoogte, heeft gesteld van de om vang van de ramp. De minister heeft zich georiënteerd omtrent de mogelijk heden van het herstel van de land bouw en heeft de voorbereiding ter hand genomen van de organisatie van het herstel en van de uitvoering der werkzaamheden. „Zo snel mogelijk be ginnen" zal het devies zijn voor de herstelwerkzaamheden, waarbij steun gevonden wordt in de wetenschap, dat bepaalde gedeelten van het getroffen gebied, o.a. Zuid-Beveland en grote delen van West-N.-Brabant vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kunnen opleveren. Hier tegenover staat, dat voor andere ge deelten in het getroffen gebied reke ning moet worden gehouden met een latere aanvraag van de herstelwerk zaamheden en met een langduriger proces van herstel- van de grond. De minister noemde wat dit betreft Schouwen-Duiveland een tweede Wal cheren. 's-GRAVENHAGE. - Volgens de jongste gegevens bedraagt, het aantal slachtoffers, dat thans is genoteerd. 1372. De meeste zyn gevallen op het eiland Goeree-OverHakkee, nL 433. Over de andere eilanden en gebieden zijn de cijfers als volgt: Tholen 304. N.-Brabant 187, Hoekschewaard 144. Schouwen-Duiveland 115, Noord-Beve land 41, Voorne-Putten 27, Zuid-Beve land 26, Oost Z.-Vlaanderen 12, IJssel- monde 10, St. Philïpsland 9, Noord- Holland 6, Walcheren 5, Alblasser- waard 4, Land van Heusden en Altena 3, Tiengemeten 2, Beijerland 2. Aange spoeld van elders 24. 's-GRAVENHAGE. De regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven. Met name kyklustigen en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverle ning en de herstelwerkzaamheden be lemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan Iran voornemen, hoe be grijpelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van heden deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden voortgang kunnen hebben en verkeersopstoppin gen worden voorkomen. Dc regering ertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen •erlenen, zodat eventuele nadere maat regelen ter beperking van het verkeer achterwege kunnen blijven. 's-GRAVENHAGE. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteren wederom per helicopter een bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden. De prins landde te Stavenisse, Brouwershaven en Zie rikzee. In deze laatste gemeente ontmoette hij de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. de Casembroot. Prins Bernhard wisselde met hem uit voerig van gedachten over de genomen en nog te nemen maatregelen. Daarna sprak de prins de nog aanwezige bevol king van Zierikzee toe, die daartoe op het Marktplein was bijeengekomen. Prins Bernhard spoorde de inwoners aan tot evacuatie. Ten gevolge van de zeer slechte weersomstandigheden was Prins Bern hard niet in de gelegenheid nog andere plaatsen te bezoeken. Te ruim 17J5 uur landde hy op het vliegveld Ypenburg. waarna Prins Bernhard de vergadering van het dagelijks bestuur van het Ram penfonds bijwoonde. Heden zou Prins Bernhard zich we derom naar de getroffen gebieden be geven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1