SAMENLOOP VAN ORKAAN EN SPRINGTIJ OORZAAK VAN DE NATIONALE RAMP Wel zwaardere stormen geregistreerd lijk onderzocht. De gevangene liet het hoofd hangen, knikte van ja en viel op de knieën: „ver giffenis, o, vergiffenis, ik heb zo'n spijt." „Dat is nu te laat", snauwde de re chercheur „dat had je eerder moeten be denken. Je denkt zeker je straf te ont gaan door berouw te tonen, dat je na tuurlijk toch niet hebt. Vooruit, kom mee, we zullen je eerst maar eens op sluiten, later zullen we wel zien wat we met je moeten doen." De recheurcheur bracht, heel zachtjes, zodat niemand in het paleis er iets van bemerkte, de gevangene naar de kelder. Dibbel wees hem de weg en al gauw ,zat de booswicht bij zijn broeder in de vals heid, n.l. Spotvogel. Die konden nu samen hun zonden èn de straf die erop zou volgen, gaan over peinzen. Toen dit gebeurd was, werd de dokter geroepen. En dit nu, deden ze helemaal niet voorzichtig, nee, zelfs een beetje op zienbarend. Want het hele drama van 's konings dood moest opgevoerd worden, omdat anders Don X en zijn aanhang niet voor den dag zouden komen. De dokter werd natuurlijk in ver trouwen genomen en deze besloot ook mede te werken aan het ontmaskeren van de bende. Al gauw was het hele pa lels in rep en roerde koning was ziek, heel ernstig ziek. In de loop van de nacht was hij zogenaamd overleden en vroeg in de ochtend werd deze tijding bekend gemaakt. Alle bewoners van ka- bouterstad bejammerden hun goede mees ter allen, behalve natuurlijk de kwaad willenden, die wreven zich tevreden in de handen. Natuurlijk vonden allen, de koning, Dibbel, Koldertje en de anderen, die wis ten wat er aan de hand was, het wel heel erg om de inwoners van de stad zo'n schrik te bezorgen. Maar aangezien het kwaad in z-ijn geheel uitgeroeid moest worden, zat er weinig anders óp: ze moesten weten, wie de kwaden waren en wie hun aanvoerder. Twee uur na het overlijdensbericht, werd er nogmaals een groot feit bekend gemaakt: Dibbel zou de koning opvolgen en wie hier iets op tegen had, mocht, in gevolge een artikel in de grondwet, zich hier tegen verzetten. Dan zou er een volksstemming komen. In spanning volgden de ingewijden nu het verloop der gebeurtenissen, want nu kwam de tijd, dat Don X en zijn hand langers voor de dag moesten komen. En zo gebeurde het inderdaad...... Volgende week verder. Tante Ans, Een jager trekt door het bos met een klein gevolg negers. „Wat moeten we doen", vragen de dieren aan Bim en Bam. „Hij zal ons. vast vinden." Houd je maar kalm," zegt Bim. „We zullen hem zonder moeilijkheden weg jagen." Ze halen een groot tafel blad, waarin ze een gat zagen in 't midden. Dan vullen ze Jumbo's grote ::iond met kogels waarna ze hem zeggen, dat hij zijn slurf door het gat moet steken. Het duurt niet lang of de jager vindt hen. „Blazen Jum bo," beveelt Bim en Jum bo blaast uit alle macht. De kogels komen zo on verwacht, dat de jager en zijn gevolg ontzettend schrikken en bang zijn, dat ze geraakt zullen wor den. Ze holden weg en vlug als ze kunnen en hebben heus geen zin meer om terug te komen. RAADSELHOEKJE 1. Een dame trok vijf van de vijf af en hield vijf over; hoe kan dat? 2. Welk insec.t is knapper, een mug of een vlieg? 3. Wat is fijner dan het kleinste oog van een naald? 4. Wat voor stenen vindt men in de Maas 5. Welke kool eet niemand 6. Wat is er tussen Berlijn en Keulen Woudreus. CORRESPONDENTIE Pinksterbloem, Kedichem. Ja, veel heb ik natuurlijk niet te antwoorden, aange zien je brief maar kort was. Je bent dus enigst kind, wel, dan zul je wel een beet je verwend worden door je ouders. Nu, dat lijkt me best prettig. Met je inzen ding was ik heel big, kon het net goed ruiken, dus bedankt. Als je nog eens wat weetik 'ben dankbaar voor al les! Nu, lieve kind, 'k ben blij dat Je met je naam content bent en verderde h. gr. (Van onze weerkundige medewerker) De ramp, die ons land tijdens 't veekeinde van de vorige week heeft getroffen, willen wij in dit artikel lens uit weerkundig oogpunt be- In de eerste plaats zouden wij tot de conclusie willen komen, het niet alleen de orkaan is ;eweest, die voor deze ramp aan- prakelijk is. Er zijn vroeger, en iok in de laatste jaren, nog wel nkele zwaardere stormen over ons and getrokken. Zolang het K.N. Ü.I. te De Bilt bestaat en ook de vindsnelheden registreert, zijn bij- 'oorbeeld de stormen van 7 April .943 en van 1 Maart 1949 (wij kun- hier beter van orkaan spreken) even zwaar en hier en daar zelfs zwaarder geweest. Er werd bij de ze stormen in het land en langs de kust, evenals op zee, schade aan gericht, maar tot catastrophale overstromingen kwam het niet. Een van de oorzaken van de ramp ligt dan ook bij het samenvallen van een springvloed met een or kaan, die geruime tijd aanhield en BIM EN BAM Hazelaar, Kesteren. Ja, Hazelaar, dat - >vr lang geleden dat je eens iets liet !- i. En ik miste je nog erg ook, van- waar ik altijd zo veel aan had. Maar daar was je dan toch ....»s .wel blij. Wat dat zilver papier betreft, dat verzapel ik zelf en geef het door voor een goed doel, net als jij. Dus dat blijf ik maar zelf doen, want het wordt erg omslachtig als ik 't eerst weer aan jou stuur. Postzegels wil ik ook graag hebben, dus als je ze over hebtVerder bedankt voor 't versje en als je nog wat hebtik houd me al weer aanbevolen. Boy, de h. gr. hoor! Herwyns Margrietje. Hartelijk dank voor je snoezige ansichtkaart. Schrijf je nog eens? Mietje, Maurik. Je bent- hartelijk wel kom .nieuwe nicht en ik hoop dat je eens gauw uitvoeriger schrijft. Ik ben benieuwd waarom je deze naam koos. Bedankt voor de felecitatie en schrijf meteen ook eens wanneer jij jarig bent? Nu, nieuweling, tot de volgende keer. De groeten van je nieuwe Tante. Lelletje der dalen, Zuilichem. Harte lijk dank voor je felicitatie. Ik dacht: beter laat dan nooit en ik ben blij dat je er toch nog aan gedacht hebt. Het versje is heel erg leuk en ik zal het er in zetten, hoor! Dus verder de h, gr. en niet meer zó lang wachten hoor! Woudreus, Leerdam. Ik heb me al ja ren lang afgevraagd wat er van je ge worden was. Dacht dat je ondergedoken was. Maar zie: daar was hij weer en hoe! Hartelijk dank hoor, ik kon alles goed gebruiken. Gaat het goed met je. Met mij primadaag!! Een rjjmpje van Vader Cats, die het toch maar goed wist te zeggen! Wie nooit heeft geleden, heeft nimmer geleefd. Wie nooit zich vergiste, heeft nimmer gestreefd. Wie nooit heeft geweend, kent geen vreugde als hij lacht. W'> nooit heeft getwijfeld, heeft nooit ernstig gedacht. Pinksterbloem. Zonnebloempje, Enspijk. Ja, 't was wel lang geleden dat je aan me dacht, maar ik ben toch nog blij met je felicitatie, al is-ie wat laat. Ik had een heel prettige verjaardag. Gelukkig dat je weer beter bent. Pas maar een beetje op, hoor, dat je weer geen kou wat. Bedankt voor 't versje en de h, gr. lange tijd loodrecht op onze kus ten stond. Wat ls een springvloed? Wij kennen langs onze kust en ook langs de binnenwateren van Zuid-Holland en Zeeland, die direct met de Noordzee in verbinding staan, de eeuwige beweging van het water, welke wij als eb en vloed kennen. Deze getijden moe ten wij in de eerste plaats toe schrijven aan de aantrekkings kracht van de maan op de water deeltjes der zee. Ook de zon oefent aantreldïingskracht uit. Het ge volg is extra hoog getij, wanneer het getij van zon en maan samen vallen, hetgeen gebeurt omstreeks nieuwe en volle maan. Wij noemen dit SPRINGTIJ. Het water kan dan een aanmerkelijk hogere stand bereiken dan bij een normale vloed. Vrijdagnacht was het volle maan en juist met het springtij bereikte ongelukkigerwijze ook de orkaan zyn hoogtepunt. Volgens 't K.N.M.I. woei er langs onze kust vele uren aaneen een zware storm met wind snelheden van ruim 120 km. per uur. Om half zes Zaterdagavond voorzag het K.N.M.I. reeds gevaar en waarschuwde de groepen Rot terdam, Willemsstad en Bergen op Zoom voor gevaarlijk hoog water, wellc bericht tijdig is gegeven, al zal toen niemand nog hebben ge droomd van de ramp, welke ons op dat tijdstip al boven het hoofd hing. De grootste windstoot zou, zoals het K.N.M.I, uit voorlopige berich ten kon mededelen, zijn waargeno men op het vliegveld Leeuwarden. Deze bedroeg 144 k.m. per uur, in de nacht van Zaterdag op Zondag gemeten. Een bijzonderheid is ook nog de sneeuwval, die in Zuid-Limburg plaats had. De sneeuw lag daar Zondagmorgen 3 c.m. dik, In Viis- singen was tot Zondagmorgen slechts 3 mm regen gevallen, tegen 23 in Twen the. In .het oosten en noordoosten van ons land was de storm minder hevig. De gehele Zondag bleef er een stormachtige wind waaien, maar de wind ruimde verder naar hel noorden, waardoor de druk op het getroffen gebied iets minder werd. Ook Maandag was het echter nog onstuimig en guur, bij langzaam afnemende wind. Tenslotte nog enkele officiële bijzonderheden over het weer in de Januarimaand, waarover wjj dit keer kort willen zijn. De gemiddelde etmaaltempera- tuur bedroeg te De Bilt 1,3 tegen normaal 2,0 gr. C. 14 Dagen wa ren aan de koude en 17 aan de droge kant van normaal gelegen. Er kwamen 18 vorstdagen voor te gen normaal 15. Het aantal uren zonneschijn was opmerkelijk klein en in deze eeuw in Januari slechts eenmaal overtroffen, n.l. in Janu ari 1902 (De Bilt) met 20 uren. dit keer werden er 25 uren zon gere gistreerd. In De Bilt kwamèn 20 zonloze dagen voor tegen normaal 14. De maand was zeer somber met veel mistdagen. In het gehele land viel weinig neerslag. Normaal valt er 55 65 mm. In Den Helder werd 21, Gro ningen 18, De Bilt 24, Vlissingen 26 en Maastricht 22 mm gemeten. Het einde van de maand begon de noodklok te luiden, toen in de avonduren reeds op verschillende plaatsen alarm werd gemaakt. De ze laatste dag was ook de enige onstuimige stormdag van de ove rigens zo rustige, zonneschijnarme en droge wintermaand Januari. J. H. P. (Nadruk verboden). HetWEERPRAATJE Rheumatische Pijnen? SSram en stijf vóór Uw tijd? Weem dun toch Kirutichen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes mine rale zouten hebben een wonder baarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pij nen meer. Want de oorzaak: onzui verheden in Uw bloed worden radi caal verwijderd, regelmatig, iedere dag Koop vandaag Kruschen bjj Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Advertentie SPONTAAN Een Amerikaan stapt op Schiphol uit het vliegtuig, dat afkomstig is van Nero York. De eerste K.L.M.-employé, die hij op onze luchthaven- ontmoet krijgt een cheque tot een aan zienlijk bedrag in handen ge stopt voor de ramp. DRAAGT ELKANDERS LASTEN Giro no. 9 5 7 5 Nationaal Rampenfonds Koningin biedt paleis aan De Koningin heeft het paleis Het Loo aangeboden voor geëvacueer- den. Het wordt mèt butagas-appa- raat, keukeninrichting en kok ter beschikking gesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3