„Ons huis brokkelde onder ons af" Alblasserdam nog steeds op alles bedacht Water blijit nog steeds de Alblasserwaard binnenstromen De strijd te Papendrecht gaat voort met een taaie vasthoudendheid. Met man en macht is men bezig met het aanbrengen van de zinkstok ken. Verwacht wordt dat op het eind van deze week het gat gedicht zal zyn, als er tenminste geen tegenslagen komen. Woensdagavond begon het echter weer hard te waaien en te regenen Maar de mannen zetten door. Het moet. Zolang het gat niet gedempt is, blijft het water de Al blasserwaard binnenstromen. Aldus het V.V. De gebieden in de Nederwaard ten noorden van Graafstroom en Alblas, ongeveer 3000 ha, zullen daarbij onder water komen te staan. De kaden van de Overwaard zullen het water wel tegen kunnen houden. De laagste plekken worden met zandzakken verhoogd. Ook in Giessendam stijgt het water langzaam, evenals in Slie- drecht. Het water komt langzaam Giessen-Oudekerk binnen zetten. Enkele gezinnen hebben deze plaats reeds verlaten, ook het klein-vee is geëvacueerd. Het water heeft ongeveer 9000 ha in de Alblasserwaard onder wa ter gezet. Hieronder zijn de polders: Alblasserdam. Bleskensgraaf. Brandwijk, Gelkenes, Giessen-Oude- benedenkerk. Giessen-Oudeboven- kerk. Gijbeland, Hofweg. Laag- Blokland, Molenaarsgraaf. Oud-Al- blas, Papendrecht, Sliedrecht en Wijngaarden. Dit is ongeveer een derde van de Alblasserwaard. SLIEDRECHT HERADEMT Sliedrecht, waar met grote moed gevochten is, om het gat bij de grens van de gemeente Giessendam te herstellen ,is de toestand op het ogenblik vrij rustig. De Sliedrechte- r.aren hebben spontaan de talrijke evacué's, niet alleen uit eigen ge meente, maar ook b.v. uit Wijn gaarden, onderdak geboden, van kleding en eten voorzien. Er zijn huizen waar vier gezinnen zolang een verblijf hebben gevonden. De nieuwe uitbreiding staat geheel on der water, evenals de Stationsweg en de stoepwoningen buitendijks. Het is te hopen, dat het niet te lang zal duren. Zodra 't gat bij Pa pendrecht tot het peil van 't rivier water is gedicht, zal men trachten het water weg te pompen. Als dit niet gauw kan gebeuren.zal de schade nog aanzienlijker zijn, dan die op het ogenblik al is. Naar schatting staan 1400 hui zen onder water. Er zullen ongeveer 4000 personen geëvacueerd zyn. Het ondergelopen gedeelte van Slie drecht is tot verboden gebied ver klaard. Sliedrecht is weer zichzelf. Don derdag werd het onderwijs op dfc scholen weer hervat. In de bedrij ven en fabrieken, die enigszins kunnen draaien wordt gewerkt. Men tracht dus zoveel mogelijk het normale leven te hervatten. En dat is hard nodig. Hoe sneller men weer in het gewone doen geraakt, hoe beter het is. Woensdagmiddag is in deze ge meente het enige slachtoffer, dat het water hier als tol eiste, ter aarde besteld. Wed. Vogel vond op 83-jarige leeftijd haar dood in de golven, die het land binnen waren binnengedrongen. Ze rust op 't nood kerkhof. Daar de bewoners door het lulden van de noodklok bijtijds gewaarschuwd konden worden, is het aantal gelukkig niet groter dan één. HULP UIT GORKUM In Gorkum is met gulle hand ge geven voor de getroffen medemens. De afgestane goederen werden op geslagen in de openbare ULO- school. Een gedeelte hiervan is met de tjalk van de heer Van Win gerden naar Willemstad, een ander gedeelte vond zijn weg naar Wer kendam en Nieuwendijk. Er be staan plannen om concerten en uit voeringen te geven ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Het vee. dat uit de Alblasser waard gered is, is voor een groot deel via deze stad afgevoerd naar Gelderland. Denen willen steunen met interland-duel De Deense Voetbalbond wil ook zijn bijdrage leveren om de nood in Nederland te lenigen. De KNVB is voorgesteld een liefdadigheidswed strijd tussen Denemarken en Ne derland te spelen. De KNVB mag zelf de datum bepalen, waarop de ontmoeting zal plaats hebben. De wedstrijd kan tot 15 Maart op elke gewenste Zondag worden gehou den en daarna tot 29 Maart op el ke willekeurige werkdag. Maximum-eisen voor Oradour De officier-fiscaal by de krijgsraad te Bordeaux heeft tegen zes Duit sers, die in het proces-Oradour te rechtstaan, de doodstraf geëist; in vyf gevallen echter bij verstek. Slechts de vroegere Feldwebel Karl Lenz was bij dit requisitoir aan wezig. Tegen zes eveneens aanwezige Duitsers vordere de officier-fiscaal overste Gardon, onbeperkte tucht huisstraf, hetgeen neerkomt op levenslang. Kruipend en drijvend naar vaste grond Zijn naam kennen wij niet. Hy vond die niet belangrijk, de student uit Delft, die in het kajuitje van de vissersboot op weg van Zierikzee 'naar Ierseke. zijn relaas deed. Dof staarde hy voor zich uit, terwijl het scheep je danste op de golven van de Oosterschelde. Zijn verdriet om het ver lies van een verloofde, een getrouwde zuster en zwager bij wie hij het rampzalige weekend op Schouwen-Dniveland had doorgebracht, was als het verdriet van zovele honderden anderen. Een nameloos leed, dat ook door hem nog steeds niet in volle omvang werd gerealiseerd. Met alle dorp en alle stad, Verbonden door uw eigen blad. Hij redde in het dorpje Dreischor aan de Oostzijde van het eiland door puur geluk het vege lijf. Uren lang had hij er, met de dood voor ogen, als een bezetene voor gevoch ten. Maar nu hij het nog eens, moei lijk de woorden vindend, vertelde, scheen hem de redding onbewogen te laten. De vreugde om nog te le ven was door het verlies van hen, die hem dierbaar waren, zo onbete kenend klein geworden. „M'n zwager, die dijkbaas was, neer liet jongetje plotseling met een strak, bleek gezichtje „mamma" zei er, naar zijn vader keek, schud de deze met saamgeknepen lippen het hoofd. U mag het weten, dat wij naar boven zijn gegaan en aan dek van de slingerende Ierseke 16 even naar een zakdoek hebben gegrepen. Hun namen zullen wij nooit ken nen, maar hun gezicht blijven voor het leven in ons geheugen gegrift. Als de aller trieste herinnering Voor millioenen schade bij scheepswerven LANGE RIJEN AUTO's staan hij de brug over de Noord by Alblas serdam. Zy kunnen niet verder, want geen wagen die niet om zeer zeer dringende reden de Alblasserwaard in moet, wordt er toegelaten. Een van de problemen waarmede de gemeente Alblasserdam te kampen heeft ligt dan ook op liet gebied van het verkeer, zo zei de gemeente secretaris B. J. Stam. Auto's, die per sé de Alblasserwaard in moeten, worden gedirigeerd via Rotterdam, Gouda, Utrecht en Vianen. De honderden auto's, die materi alen aanvoeren, worden bij de brug overgeladen. Omdat de dijk bij Noordhoek tussen Papendrecht en Alblasserdam het heeft begeven is het gehele Zuidelijke gedeelte van de Alblasserwaard onder water ge lopen. Het water verspreidt zich in oos telijke richting. Elke dwarsweg vormt een waterkering. Omdat het gebied oostelijk hoger ligt, klimt het water als het ware. De afvoer en de overtollige aanvoer van al dit water bezorgt de mensen in Alblas serdam heel wat hoofdbrekens. Want het riviertje de Alblas krijgt een geweldige hoeveelheid water te verwerken. Het is nu maar de vraag of de Zuid- en Noord-Alblasdyk deze gro te watervloed kunnen opvangen. Breken deze dijken, dan stroomt het water het noordelijke gedeelte van de Alblasserwaard binnen. Dit proces zal zich dan welis waar geleidelijk voltrekken, doch het is duidelijk, dat daardoor grote gebieden in gevaar komen. In dit verband moge de ongunstige wind worden genoemd, die Woensdag over de Alblasserwaard stond. Alblasserdam is dus bezig zieli te beschermen,, niet tegen dyk- doorbraken, maar tegen het over tollige water. Daarom is men bezig rond het belangrijkste gedeelte van de ge meente de bestaande polderkaden, aansluitend op de rivierdijk, te ver hogen en te versterken, opdat de waterlozing via de bestaande boe zems en uitwateringssluizen zal kunnen geschieden. Lukt dit, dan zal het belangrijke, nieuwste ge deelte van de 10.000 inwoners tel lende gemeente Alblasserdam ge spaard blijven. Mocht het echter onderlopen, dan is er altijd nog kans, dat. het water in deze streken slechts een geringe hoogte zal bereiken, omdat het over een groot gebied zal wor den verspreid. Zo staat Alblasserdam in het te ken van de voorzorg. Er zijn geen slachtoffers en de behoefte aan materialen is ruimschoots bevre digd. Niet zo heel veel inwoners zijn op eigen gelegenheid geëvacueerd. De schade ten gevolge van de stormvloed bij de vier grote be drijven te Alblasserdam de Ka- belfabriek en de werven De Noord en Jan Smit en de Constructie- werkplaats Hloos moet in de millioenen lopen. Alle machines, motoren en electrische apparaten, die zich in de kelders van deze be drijven bevinden, zyn verwoest. „Hopen we op gunstig weer en een geringe toevloed wan water", aldus de heer Stam. had 's nachts om twee uur nog de dijken gecontroleerd en al was het water héél hoog, ongerust maakte ook hy zich niét. Maar nog geen half uur later spoelde het al door het huis. Het steeg razend snel. We gingen met z'n vieren naar de zol der, waar we de hele Zondag in angst bij elkaar zaten. Oni vijf uur 's middags sloeg de gevel, die op 't Noordwesten lag, weg. Daarna brokkelde het huis onder ons steeds meer af, tot een paar uur later, toen m'n zwager en ik al op het dak zaten, ook de zoldervloer het be gaf." Er viel een stilte, die ons naar de keel greep, toen hij, het beeld weer voor zijn ogen zien opdoemend, ver der vertelde van de verpletterende seconden. „Ik greep nog de hand van m'n meisje, maar het water sleurde haar weg. M'n zuster en m'n zwa ger waren ineens ook verdwenen. Ik spoelde van het dak en dreef op de wilde stroom. Het water joeg me in de richting van een dijk, waar ik tussen wrakhout en verdronken beesten grond voelde. Kruipende, op goed geluk, terwijl ik iedere kéer opnieuw weggespoeld dreigde te worden, moet ik zo uren zijn voort gegaan. Tot ik het hooggelegen dorp Zonnemaire bereikte. Daar ben ik Dinsdag vandaan gehaald met een boot. Nu ga ik naar Goes, naar m'n ouders Verdre kwam hij niet meer. Wij wilden ook niet meer vragen. Nog één jongetje Ook niet aan de man, die in het roefje tegenover ons zat, met een jongetje van twee jaar op schoot, dicht tegen zich aan gedrukt. Van anderen hadden wij het al gehoord. Dit jongetje met hel-blonde krul len en gele klompjes aan, was al les wat hem was overgebleven. Zijn vrouw, twee kinderen en zyn zuster gingen de weg van zovele honder den. Wij gaven het lcind een reep chocolade, die het met aarzelende handjes aannam. De vader keek apathisch voor zich uit. Alleen wan aan het naamloos leed. Op Schou- wen-Duiveland en al die andere plaatsen. VACANTIEDAG VOOR RAMPENFONDS Zoals bekend, zijn door de Stich ting van de Arbeid enkele maat regelen voorgesteld, die als eerste bijdrage ter voorziening in de ont stane nood aan het georganiseerde bedrijfsleven zijn aanbevolen. Het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich beraden over de wijze, waar op op korte termijn het agrarisch bedrijfsleven hulp zou kunnen bie den, Het verrichten van overwerk ten bate van het nationale ram penfonds is in de landbouw in deze tyd van het jaar niet wel mogelijk. Mede daarom gaan de gedachten van het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw uit naar een oproep tot het ter be schikking stellen van de waarde van één vacantledag. Voor de vaste arbeiders zou dit kunnen worden gerealiseerd via de werkgever, die te zijner tijd de va- cantiedag zou moeten doorbetalen en een bedrag tot dezelfde hoogte ter beschikking zou moeten stel len van het nationale rampenfonds; voor losse arbeiders zou hetzelfde kunnen worden bereikt door het ter beschikking stellen van enige vacantiebonnen ter waarde van één dag loon. Voor de nadere uitwerking en organisatie van deze maatregelen, die in beginsel door het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw zijn aanvaard, zijn en kele dagen nodJg. Vasidaar dat tfcians wordt vol staan met deze algemene medede ling. Zeer binnenkort hoopt de Stich ting voor de Landbouw een con crete oproep hieromtrent ter ken nis van de bedrijfsgenoten te bren gen. Uit alle delen van het land zyn schepen van allerlei soort naar het Zuidwesten gedirigeerd ora te helpen. Overzicht uit de lucht van de stroom schepen op de Ooster- schelde op weg naar Zierikzee. Luchtopname ANPFOTO Koning-Keizer G. DE CLERQ L'AVRO, - c'est moi Donderdagmiddag kraste de stem van de heer G. de Clerq, de Avro- voorzitter, weer door de aether, deze keer om zijn houding van non coöperatie by de overigens éénsgezinde samenwerking van het Neder landse volk bij de leniging van de noden, veroorzaakt door de grote stormramp. rechtvaardigen. Mogen we de heer De Clercq geloven, dan had iedereen by deze ramp het hoofd verloren en stond hy, Avro's voor zitter, eenzaam maar sterk als een rots in de branding, koel van hoofd en helder van zinnen. Daarom had hy iedere inbreuk op zyn zelfstandig heid en verantwoordelijkheid (gedurende Avro's zendtijd)geweerd naai Rampenfonds te steunen niet betekende, dat men daarnaast zelf niets meer zou mogen doen. De heer De Clercq vroeg zich af, wat men beter kon doen dan het lopend suc ces van deze actie voort te zetten ten behoeve van de geteisterde ge bieden. „Nee" Onder het hoofd „Een man zegt „nee" schrijft „Het Parool" Haast was het compleet gelukt, maar de verbijsterende koppigheid van één man gooide roet in 't eten. KRO, VARA, NCRV en Wereldom roep hebben intern en naar buiten tijdelijk de omroep gevormd, die Ne derland in dit uur nodig heeft de onverdeelde omroep, geheel toege spitst op de bittere vraagstukken van de natie. Maar hij, die ene man, zei „nee". Neen tijdens de besprekingen die tot de hoog nodige coördinatie van de reportages uit de getroffen ge bieden moesten leiden. Neen op de voorstellen om over beide zenders een gezamenlijk programma te ge ven. Neen tegen de waardige, juis te regeling van inzamelingsactivi teiten door de radio. Nee, nee, nee, roept nu al dagen lang de heer G. de Clercq, alleen heerser over de AVRO en in de „pu blic relations" voor zijn omroep keer op keer een ontstellende brok kenmaker. Want hij méakt brokken, al zijn uitleggingen, ontsproten aan een fanatiek-formalistisch brein, ten spijt. Hij Md niet Zondag in de vroege middag zo arrogant moeten spreken over de welwillendheid van de AVRO, die dag de nieuwsdienst der Radio Unie voor extra uitzen dingen tot de aether toe te laten. Hij. gespeend van iedere ervaring in nieuws vergaring en nieuwsver- werking, had niet moeten proberen voor berichten over hulp en nijpen de behoeften exclusieve „AVRO- nieuwsdienst" te spelen. Want de berichten, die de AVRO aldus uit zond, waren slecht door verwarring en fouten. Hij hèd geen ruzie moeten maken met de radio-afdeling van de Rege ringsvoorlichtingsdienst, die voor haar harde etmaalsarbeid alles be halve de koppigheid des.lieren De Clercq verdient. Hij hèd niet Maan dag, toen eerst de KRO en later op de dag de VARA en NCRV tot in zicht kwamen en besloten samen te doen. zijn geborneerde spel van „de AVRO alléén" moeten prolongeren. Hij hèd niet Dinsdagavond moeten beginnen met zijn „Zoden aan de dijk", omdat deze individuele hulp actie propaganda voor de AVRO verbindt met iets, waarvan het ge bruik maken ten behoeve van pro paganda kortweg misselijk ge noemd moet worden. Wat bezielt toch de heer G. de Clercq Men kan het vragen en men kan, naast alle wrevel, iets van medelij den voelen. Want deze man, de machtigste man van de AVRO, de dirigent van een koor ja-broeders, is op dit moment een eenzame in den lande, een eenzame in Hilver sum De heer De Clercq „Geen hulp nodig" Waarom doet de Avro niet mee met de drie andere, grote omroep verenigingen wat bet reft het maken van reportages uit de noodgebïe- den Op die vraag antwoordde Avro's voorzitter G. de Clercq woor delijk „Omdat de Avro geen hulp nodig heeft". Inzake de omschakeling van de pr ijs vran factie „De Jinnd in de nol" tot „Zoden aan de dijk" was zijn mening, dat een besluit van alle omroepverenigingen om heli NatLo- „Het heft in handen" Voorzitter De Clercq tevre den over zichzelf In zijn verklaring voor de Avro- microfoon heeft de heer De Clerq allereerst uitvoerig uiteengezet, hoe voortreffelijk hij j.l. Zondag zijn radio-zaakjes had geregeld, waar na hij woordelijk vervolgde „Maandag was de AVRO niet in de aether en toen is do berichtge ving niet ideaal geweest, zoals iedereen, die geluisterd heeft, per soonlijk heeft kunnen constateren. Toen men ons dan ook Dindsdag- aanbood op deze wijze door te gaan, hebben wij voorgesteld ons sys teem van werken op Zondag weer in te voeren, nadat onze ondervin ding op Zondag geleerd had, dat het noodzakelijk was de berichtge ving in eigen hand te honden. Wij waren gaarne bereid onbe perkte zendtijd voor de berichtge ving af te staan, wanneer de re gering de verantwoordelijkheid voor de uitgzonden berichten zou dragen zoals de AVRO dit gedurende de gehele Zondag zelf had gedaan. Want wij hebben Zondag maar al te zeer ondervonden, hoe nodig het is in tyd van paniek het hoofd koel en het heft in handen te hou den, omdat een gebrekkige organi satie of een slappe houding de on rust alleen maar nodeloos kan be vorderen. Prins per helicopter van dorp tot dorp Met een helicopter heeft prins Bernhard Donderdag de gehele dag verscheidene zwaar getroffen ge meenten bezocht, voornamelijk op Schouwen en Duivcland, Noord- Beveland en Zuid-Beveland. 's Morgens was hy opgestegen van het vliegveld Soesterberg. Op liet vliegveld Haamstede stapte de Prins over in 't hefsehroefvliegtnig Op vele plaatsen sloeg Z.K.H. de evacuatie der bevolking gade. Hy prees in het bjjzonder de moedige houding van de burgemeesters der geteisterde plaatsen, met wie hy zich uitvoerig onderhield over de te nemen maatregelen. Ook was de Prins vol lof over het werk van de Nederlandse strijd krachten en de buitenlandse mili tairen. Om ongeveer half vijf landde de Prins op het vliegveld Ypenhurg. Daarn3 voerde hy besprekingen met het Nationaal Rampenfonds. Uitstel van enkele rubrieken Wegens de bijzondere omstan digheden, welke veel plaatsruimte opeisen en ook met het oog op de stemming van onze lezers in deze droeve dagen, vervalt in dit num mer <i« plaatsing van enkele Zater dagse rubrieken als die voor de Ouden van Dagen, de Vrouw en haar Gezin en de Puzzelrubriek.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4