Ononderbroken stroom van hulpmiddelen. TWEEDE BLAD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 No. 17 België, W.-Duitsland, Italië komen Amerika, Frankrijk en Canada bijstaan in ons noodgebied TREIN MET SINAASAPPELEN. SNEEUWBALACTIE Uit alle delen der wereld konten berichten, dat op grote schaal hulp acties voor de slachtoffers van de watersnood worden georganiseerd. Vooral in België, YVest-Duitsland en Italië is men zeer met 't lot van 't Nederlandse rampgebied begaan. De meest uiteenlopende schenkingen en aanbieding voor hulp komen binnen. Een kapper in Brussel heeft een volledig ingerichte kapsalon aangeboden voor een Nederlanddse collega, die zijn bezit in het water zag verdwijnen. In Amerika werd een televisie uitzending gewijd aan de nood in de Lage Landen. In Zweden brachten gevangenen van hun zakgeld een gave bijeen. De oogst was 300 kronen (220 gulden) voor het Nationaal Rampenfonds. De Rode-Kruisverenigin gen in een 10-tal landen brachten na één dag reeds een bedrag van bijna 1 millioen gulden bijeen. België en Zwitserland sturen elk onder meer nog een hefschroefvliegtulg. In totaal lopen de financiële hulpacties reeds in de millioenen guldens. ZWEEDSE GEVANGENEN OFFERDEN ZAKGELD In BELGIë stromen by de Ne derlandse autoriteiten de brieven en telefoontjes binnen van personen, die aanbieden Nederlandse vluchte lingen by zich op te nemen. Parti culieren gaven twee amphibievaar- tuigen. De Belgische gendarmerie heeft wagens met radio-zendtoestel len aangeboden. Een Nederlandse kapper in Brus sel is bereid een collega-slachtoffer van de ramp in Nederland een com plete kapsalon in de Belgische hoofdstad cadeau te doen. Van Ant werpen uit worden vrachtauto's vol beddegoed, kleding, levensmiddelen en geneesmiddelen naar de geteis terde gebieden gezonden. Het mi nisterie van openbaar onderwys en de Belgische jeugdbeweging sturen 300 bedden met toebehoren naar Bergen op Zoom en Roosendaal. De Sabena zal een derde hefschroef- vliegtuig naar Zeeland dirigeren. Van het vliegveld Frankfort is Woensdag een vliegtuig met de kens en medicamenten vertrokken. Verscheidene dokters in Hessen hebben hun diensten aangeboden. De regering van Baden-Wurttem- berg stelde een groot aantal dekens beschikbaar. De Westduitse poste rijen hebben telecommunicatiemid- delen en voertuigen ter beschikking gesteld. De volkswagenfabrieken sturen een ambulance. Glas voor broeikassen ter waarde van 20.000 gulden is reeds verzonden. De ITALIAANSE regering is be reid genie-troepen en brandweer lieden te zenden 150 Brndweerlie- den zijn terstond beschikbaar. Voorts zal het Italiaanse ministerie van landbouw gaarne een opgave ontvangen op welke wijze het kan bemiddelen bij de hulpverlening tot herstel van de vernielde landbouw bedrijven. De Italiaanse regering heeft ook een bedrag van één mil lioen gulden beschikbaar gesteld als begin van een grote openbare geld inzameling. Drie vliegtuigen van het Italiaanse Rode Kruis vertrok ken Donderdagmorgen uit Rome naar het vliegveld Valkenburg om een eerste groep wezen af te halen. De vliegtuigen brengen kleding en levensmiddelen. Zowel van de zijde van particulieren als van bedrijven komen aanbiedingen binnen om hulp van allerlei aard te verlenen. Zo heeft de firma Alemanni in Mi laan 10 grote kantelvrachtauto's met gespecialiseerd personeel aan geboden. Voorts zijn tal van aanbie dingen ontvangen om kinderen met hun begeleiders gastvrijheid te ver lenen. In Triest staat een compag nie parachutisten gereed om op het eerste sein naar Nederland te ver trekken. TREIN SINAASAPPELEN In VATICAANSTAD heeft de Paus een speciale commissie opge dragen een treinlading sinaasappe len, speciaal bestemd voor kinderen, naar de overstroomde gebieden in West-Europa te zenden. Ook zullen de katholieke kampen in Italië ter beschikking staan voor de getrof fen gezinnen in deze landen. De Paus heeft ook een bedrag van 30.000 gulden aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. De regering van ZWEDEN heeft besloten 76.000 dekens uit militaire voorraden aan de door de ramp getroffen Hollanders te stu ren. Zweedse particulieren zorgden reeds voor 25.000 dekens. De geld inzameling voor Nederland schijnt de grootste te worden, die ooit m Zweden is geweest, ook vergeleken met de oorlogstijd. De totale som steeg reeds tot over een millioen kronen (732.500 gulden). Zelfs de veroordeelden in een gevangenis te Gothenburg hebben van hun zak geld by na 300 kronen (220 gulden) gegeven. De Nederlanders in Zwe den hebben 100.000 kronen (73.250 gulden) voor hun landgenoten ge geven. De Zweedse coöperatieve vei enigingen gaven 500.000 kronen (365.000 gulden). In ENGELAND heeft de gemeen te Coventry, die in de oorlog zeer zwaar van de bombardementen te lijden heeft gehad, 30.000 gulden voor het Nederlandse rampenfonds gegeven. De stad WENEN heeft een be drag van 7.500 gulden gestort in de kas van een Oostenrijkse orga nisatie. die de hulpactie ten behoe ve van de slachtoffers van de wa tersnood regelt. De gemeenteraad bereidt een plan voor om 1000 Ne derlandse kinde-en onderdak aan te bieden. De provincie Tyrol heeft 1500 gulden gegeven. Kardinaal Innitzer, de aartsbisschop van We nen, heeft 14.000 gulden ter beschik king gesteld. In ZUID-AFRIKA hebben de Ne derlandse consulaten hulpfondsen gesticht. Steden in Natal houden een eigen inzameling. SNEEUWBAL-ACTIE e FRANSE organisatie van brandstoffenhandelaren heeft de bond van Nederlandse handelaren medegedeeld, dat zij 3000 gulden ter beschikking stelt voor getroffen collega's in het noodgebied. In Nice mogen 500 Nederlandse kinderen gratis logeren. De gemeente stelde 5000 gulden beschikbaar. In Cannes worden 100 kinderen opgenomen en bedrag van 10.000 gulden is aan het Nationale Rampenfonds aange boden. In ZWITSERLAND heeft de zo genaamde „Gllickskette" een soort sneeuwbalactie ontketend ten ba te van de slachtoffers der overstro mingen in Nederland en Engeland. Tot dusver is ruim 850.000 gulden opgebracht. Het Zwitserse Rode Kruis heeft 1.000 kilo rubberkleding en beddegoed naar Nederland ge zonden. Donderdag is een Zwitserse helicopter in Nederland aangeko- i, speciaal uitgerust voor red dingswerken met de mogelijkheid op het water te landen. Per trein zijn goederen uit DE NEMARKEN naar Nederland ge zonden. In geld is tot nu toe vier millioen kronen (2.200.000 gulden) bijeengebracht. Per KLM zijn uit CANADA 21 kisten met kleren naar Nederland verzonden. Het Canadese Rode Kruis is op grote schaal een geldin zameling begonnen. De dollars stro men binnen. Ook in AMERIKA is de hulpactie in volle gang. Een zegsman van Nederlandse ambassade in Washington heeft meegedeeld, dat uit alle delen van Amerika giften aan kleding en dekens binnenko men. Ook wordt veel geld gegeven. Er is een speciale televisie-uitzen ding aan het getroffen Nederland gewyd. Hays in Texas, dat zelf twee jaar geleden werd over stroomd, heeft aangeboden een Ne derlandse overstroomde stad te adopteren. De „Care" heeft 4500 kg dekens beschikbaar gesteld. De „Save the Children" organisatie bood zes ton nieuwe kleding voor volwassenen aan. Het „Willem de Zwygerfonds" ls eveneens een hulp actie begonnen. Overwogen wordt een Amerikaans Nationaal „Hol land Flood Relief-fonds te stich ten. Het wordt een centraal fonds voor alle steunbydragen van parti culieren in geheel Amerika. Voor aanstaande Amerikanen, die in het comité zitting zullen nemen, ver wachten „een zeer aanzienlijk be drag" te kunnen bijeen brengen. Uit SAARLAND is een aanbie ding gekomen om vrachtauto's met een mobiele keuken inclusief bedie nend personeel en levensmiddelen voor 800 personen, te sturen. Uit LUXEMBURG zijn 2000 de kens naar Den Haag onderweg. In de stad Luxemburg is reeds een pakhuis vol kleding ingezameld. In totaal krijgt Nederland 5000 dekens De GRIEKSE regering heeft be sloten 25 ton krenten, 25 ton sul- tana-rozijnen en ul5 ton wijn naar Nederland te sturen. In Perth (AUSTRALIë) is een „comité voor hulp aan de slachtof fers van de Nederlandse water snood" opgericht, dat alle inwoners van Nederlandse afkomst in West- Australië heeft verzocht een dag loon af te staan. In West-Australië wonen ongeveer 8000 personen van Nederlandse afkomst. Ook zal een beroep worden gedaan op andere Australiërs. In Nieuw-Zeeland is een soortge lijke hulpactie op gang gebracht. NOORWEGEN heeft aangeboden drie montagehuizen te zenden. De rederijen Fred Olsen en Co in Oslo en Det Bergenske Dampskibs Sels- kab in Bergen hebben ieder 10.000 gulden gestort. CURACAO bracht reeds een half millioen binnen. Men hoopt op de Antillen het millioen vol te krijgen. Bonaire leverde reeds ruim 1000 gulden. WEK DE GAL IN UW LEVER OP U snit 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. O raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPLLLETJES om die liter gaJ op te wekken en uw spijsvertering ea stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen atromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Gooi geld in dat water! Het Nationaal Rampenfonds heeft tot Donderdag een bedrag van ruim 115^2 millioen geboekt. In dit bedrag zyn de toegezegde, doch nog niet ont vangen bijdragen nog niet ver werkt. Aldus kon Z.K.H. prins Bernhard via de radio bekend maken. Giro 9575 Boerenleenbanken helpen de gevluchten Namens de beide centrale boe renleenbanken (Utrecht en Eind hoven) wordt meegedeeld dat ge- evacueerden op hun spaarboekjes van de boerenleenbank 250 per week kunnen opnemen bij alle plaatselijke boerenleenbanken, aan gesloten bij een der centrales. Indien ook het spaarboekje ont breekt. kan een bijzondere rege ling worden getroffen. Ruim drie millioen sigaretten voor Rode Kruis Het Ned. Rode Kruis deelt me de, dat de gezamenlijke Neder landse sigarettenindustrie 3.050.000 sigaretten aan het Rode Kruis be schikbaar heeft gesteld ten be hoeve van de slachtoffers. Treffend voorbeeld 'ff Ingezameld, verzonden, f afgeworpen Een treffend voorbeeld: Zondag middag werden ln Diemen kleren, ingezameld voor de slachtoffers van de watersnood. Zondagnacht werden 21 kisten gesorteerde kleding naar Den Haag ge bracht. Het Rode Kruis accepteer de gaven dankbaar. Diemen ging door. Woensdagmorgen om zeven uur stonden 110 kisten ge reed gevuld met meubelen en. huisraad. Voorzien van inhoudsop gave. Diemen bracht die kisten weer zelf weg. En in Den Haag kregen ze men was onder de in druk van de snelheid en de accu ratesse vrijgeleide om de goede ren naar het vliegveld Woens- drecht te brengen. En Donderdag morgen werden die kisten met kle ding in een vliegtuig geladen en om negen uur afgeworpen boven Puttershoek. Voor watersnood wordt penning geslagen De Vereniging voor Penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen verkrijgbaar gesteld en de netto-opbrengst zal ter beschik king van het Nationale Rampen fonds worden gesteld. Prof. L. O. Wenckebach is bereid gevonden 't ontwerp te maken. KREET OM WATER OP ZEE VAN WATER S.O.S. op Rijnaak. Gebrek aan drinkwater kan nieuwe ramp op roepen. Margriet Augustinus, Echteld. Tot mijn spijt moet ik je mededelen, dat je oplos singen veel te laat gekomen zijn. Dit had moet gebeuren vóór 10 Jan. De prijzen zijn dus al lang toegekend en verzon den. H. Gr. Tante Ans. OPLOSSINGEN 1. Ze trok haar handschoen uit. 2. Een mug, want een mug kan vlie gen, maar een vlieg kan niet muggen. 3. De draad die er doorheen gaat. 4. Natte stenen. 5. Houtskool. 6. Het woordje„en". EEN FLINKE HULP De was is thuis gekomen, Nu moet ze in de kast. Ank heeft haar aangenomen, Mams roept: Ank, opgepast! Eerst moet ik even kijken, Voor ik ze bergen ga. Of ieder stuk wel heel is We zien het samen na. Ja juist, hier moet een lus aan Daar is een knoopje weg. De rest is heel, gelukkig ik heb dus niet veel pech. Shorpy. ZUSJE EN HAAR POP Klein zusje kreeg een popje, 't is een boerinnepop, waarvan je niets kunt breken, 't Heeft zelfs een lappenkop. In de box en in de wagen Overal neemt ze haar mee. Zelfs moet ze mee gaan slapen Anders is ze niet tevrêe. Pop moet ook eten hebben, Mag nooit iets laten staan. Moet netjes alles eten Mag dan pas spelen gaan. Je ziet, ze is net een moeder voor 't kleine boerenkind. Ze gaat ook popje vertellen hoe lief ze haar wel vind. Appelbloesem. iaiM na nog 'lara-ptui-iaaSjaA puaqoMno nmaj, urooa uba iiaAH urepaooq 'SBBjSaizzna uaaxaivRsavvi-aaA zi REGEN Het regent pjjpestelen, ik zit me te vervelen, naar buiten kan ik niet Dit doet me veel verdriet Zo kyk ik maar naar buiten al door de natte ruiten. Weet niet wat te spelen Niets kan my nu schelen. Kan niets leuks verzinnen Daar komt moeder binnen Weg is de verveling, want Moe gaf mij de „Kinderkrant." IJspegeltje. EVENTJES LACHEN Hoeveel hy er had Gijs hengelde, maar de vis weigerde gevangen te worden. Een vriend kwam voorbij en vroeg: „Hoeveel heb je er al, Gys?" ,Als ik deze heb, waar ik op loer, en dan nog één, dan heb ik er twee. Een verstrooide professor zat ijverig te werken. Plotseling kwam de dienstbode bmnen hollen: „Oh, professor, ik heb een naald ingeslikt." „Oh" zei professor: „Is dat zo erg? Hier heb je een andere." 7\jn wil was goed De verkeersagent draaide zijn bord met „Stop" in dikke letters. Juist kwam een motorrijder in volle vaart aanrijden en bleef niet staan. „Hier" riep de verkeersagent: „Kunt u niet lezen?" „Lezen wel" riep de man, „maar niet stoppen." Jan: „Ik heb gisteren met een Engels man een gesprek gevoerd, wel een uur lang." Piet: „Zo, spreek jy Engels?" Jan: „Nee, dat niet." Piet: „Hoe kun jij dan met een En gelsman een uur praten?" Jan: „Wel, hij sprak Hollands." Jantje was met zijn vader ln de dieren tuin. Ze zagen een zebra. Jantje: „Papa, dat is net u, als u jo pyamapak aan heeft. Pinksterbloem, Zaterdag 7 Februari 1953. Verschijnt in deze vorm wekelijks als bijlage van het hoofdblad Onder redactie van TANTE ANS Alle brieven en andere zaken voor „ONS JEUGD BLAD" moeten worden geadresseerd aan TANTE ANS, p/a. Bureau van dit blad. DIBBEL ALS SPEURDER DE AANSLAG Met diepe rimpels in zijn voorhoofd bekeek Dibbel hetgeen hy in de kast zag hangen. Het was een statiegewaad van echte zijde. Een vuurrode broek, een zilverwit, prachtig gesneden jasje en daarbij een cape van witte hermelijn. Geen hoofddekselEn alles splinternieuw, alsof het zó van de kleermaker kwam. „Wat, in naam van alle lieve dingen, doet dat prachtig costuum hier? In dit onbewoonde huis in die stoffige kast?" Dibbel ging er bij zitten en dacht na; toen knikte hij wijsgerig met het hoofd. „Een kroningscostuum, daar wil ik al les om verwedden" mompelde hij. „Geen hoofddeksel natuurlijk, want hier hoort een kroon bij. Ik heb het gevonden! Wie het ook zijn mag, de kroonpretendent of tewel Don X, heeft hier zijn bivak op geslagen en maar vast zijn kleren klaar gehangen voor het a.s. feest. Ik ben toch wél benieuwd, wie het zijn kan. Maar 't is toch maar gemakkelijk, dat ik dit al lemaal weet." Voorzichtig sloop hy de gangen door en het kasteeltje uitdoor niemand opgemerkt. „Ik zal dit geheim nog maar aan nie mand vertellen" besloot hij „maar wach ten tot het nodig is." Want hij herinner de zich in eens, dat hij niets meer op zijn eigen houtje mocht doen. Zo verliepen de laatste dagen in span ning. Alle voorzorgsmaatregelen werden genomen en zo kwam dan de grote Zondagavondde avond dat de aan slag gepleegd iftoest worden. De uren kropen langzaam voorbij, maar eindelijk was dan toch het uur aangebroken waarop de koning zich door gaans in zyn eigen kamer terugtrok om ter ruste te gaan. De kamerdienaar hielp de koning bij het ontkleden en was, voor zover de oude man zien kon, helemaal niet zenuwachtig. Hoogstens een beetje bleker dan anders. Toen hij zyn meester te bed geholpen had, vroeg hij als gewoonlyk: „Sire, wenst u nog iets?" De koning had de opwelling om te zeggen: „Nee. dank je wel!" om te zien hoe de man zou reageren. Want als hy niets meer wilde eten, kon de hele ver toning niet doorgaan en zou de man niet weten wat hij doen moest. Maar hy zei gedwee: „Ja, breng me nog iets te eten, je weet dat ik dan beter slaap." De knecht knikte zwijgend dat hy het wist en ging heen om het hapje te halen. Toen hij de kamer uit was kwamen Dibbel, de minister van justitie en nog een rechercheur snel binnen en verbor gen zich achter de gordijnen. Want er moesten getuigen bjj zijn op het moment dat de knecht het vergiftigde voedsel aan de koning gaf. Ademloos sloegen ze de man gade, die een kwartier later binnen kwam met een zilveren schaaltje waarop een paar geu rige croquetjes. De hand dit het schaaltje aan de koning overgaf, trilde een weinig, maar verder zei de dienaar met vriende lijk stem: „eet ze warm op, Sire, dan zyn het lekkerst." „Dat zou je wel willen, hé?" klonk ineens Dibbels stem van achter het gor dijn. Meteen sprongen ze alle drie gelyk op de onthutste kneoht toe en pakten hem beet. Deze begreep met één blik dat de boel verkeerd liep en liet zich zonder ver weer de boeien omdoen, die de politie man klaar hield. „Dat voedsel is vergiftigd zei de mi nister op vaste toon tegen de gevangene. .Beken het maar direct, vtoj t we rijn van alles op de hoogte. Ontkennen helpt niets, want het wordt ugenbllkke-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2