Biedt allen hulp! Een dag collecteren: fl. 55.110,01 Het pemiingske der weduwe naast vele grote giften Uitvoering van „Daar moet je een vrouw voor zijn Polyfoons Filmreporlage WATERSNOODRAMP Kroniek van de stad: Beroep op onze lezerskring Vlaggen halfstok CLOWN! JE KICK GELDERS DAGBLAD ZATERDAG 7 FEBRUARI 19,-3 RELDEN HEBBEK WIJ ZOVEEL GELD BIJ ELKAAR GEZIEN als gisteren in het V.U.-gebouw in de grote benedenzaal; sigarenkistjes, gehoeneudozen vol bankpapier werden af en aan gedragen tussen de tafeltjes. Het geld stapelde zich op en telkens kwamen weer collectanten binnen, moe maar voldaan, om af té dragen wat aan hen was toever trouwd. Geduldig bleven ze Wachten om Ie weten straks welke cijfers hij hun naam kwamen te staan. Zo ging liet de gehele dag, met de ene groep collectanten na dc andere. Toen wij dit zo aanzagen gingen onze gedachten onwillekeurig terug naar die bijzondere raadsvergadering van Maan dagavond, waar de burgemeester over een collecte sprak. De tijd dringt, maar het moet een grote collecte zijn en wij moeten de strikt nodige tijd ervoor nemen om deze ook werkelijk goed voor te bereiden, in deze geest liet de burgervader zich hierover uit. Nu za gen wij die woorden in vervulling gaanDe collecte was goed voor bereid. Vijf en dertig man, vrijwilligers van bankbedrijven, G.E.B., Spaarbanken en het gemeentelijk vervoerbedrijf, hebben van 's morgens negen tot 's avonds tien vakkundig zitten tellen, ieder aan een tafeltje. Bovendien waren nog twaalf dames in de weer. Alle tellingen kwamen samen op de grote tafel op het podium van de be nedenzaal, waar een telmachine stond opgesteld. Toen gisteravond tegen tie nen voor de laatste maal de handle werd overgehaald waren vele ogen vol spanning op het eind-cijfer gericht. 55.110,01 stond er. Een resultaat dat goede verwachtingen van deze eerste dag nog overtrof. Ruw geschat bete kent dit deze dag reeds een gave van 2 per gezin. Opmerkelijk was het aantal grote bankbiljetten van 100, daar de gro tere giften doorgaans via bank of post giro worden overgemaakt. Maar ook het kleine offer ontbrak niet. Vernuf tige apparaten, als een soort zeef en sohuifbakjes kwamen eraan te pas het kleingeld te sorteren en te tellen. De zilverbons van 1 en 2,50 lagen gebundeld, kisten vol. Dat Arnhem aanmerkelijk lichter was gemaakt, werd duidelijk toen vier man met de grootste moeite een der geldkisten naar de auto droegen. Uitzonderlijke gaven ontbrakén na tuurlijk niet. Aandoenlijk was het briefje, in één der bussen gevonden, waarmee het comité gemachtigd werd 10 aan pensioen op te halen wanneer dit op 17 Februari a.s. betaalbaar was... Ook een strookje met vacantie- WAT NIET DOOR GAAT De competitie van de A.B.B. wordt van 9 tot en met 14 Februari stilge* legd. Het programma sluit 'daarna aan bij 't eind der biljartcompetitie, Onder de leden wordt een'steunactie gehouden. -De Cycle-Cross van 'Zóndag 8 F ébruari werd- afgelast. De feestavond van Woens+ag 11 Februari van de scheidsrcchtersver- cniging van de K.N.V.B. ts uitgesteld tot Woensdag 15 April a.s. De Arnhemse Postfanfaré hcèft besloten de voorstelling voor dona teurs op 1-t Februari geen doorgang te doen vinden voorlopig. De lnstutfavond van het Jeugd centrum C.J.M.V. op Zondag a.s. gaat ditmaal niet door. -De cursusavond van de Ned. Padvindersvereniging en het. Ned, Padvindstersgilde op 9 Februari in het Bevrijdingshuis gaat niet door. AGENDA bonnen van een bouwvakarbeider ter waarde van ƒ5,20 was in een bus ge deponeerd, zelfs drie radiozegelse-, die inmiddels als verzilverd werdén. Bij dergelijke dingen staan de rekenr hoofden even stil, men kijkt elkaar even aan en denkt aan het penninkske der weduwe. Dan waren er de bussen die bijna niet leeggemaakt konden worden om dat het bankpapier er in opgepropt zat. Eén kleine bus bleek 759 te bevatten, een andere waarmee langs de Z. Paral lelweg werd gecollecteerd maar niet bij de Inktfabriek volgde met ƒ433. Uit Zuid kwam een postchèque ad 1000. De liliputter in het gezelschap was een halve cent! Ook de openschaal, die telkens ge leegd moesten worden in de grote bus. bicken veel ontvangen te hebben, tegen de twee duizend gulden, zat in één zon grote bus. EEN typische stemming heerste gis teravond in de benedenzaal van het V.U.-gebouw. Ernst, blijdschap en vermoeidheid deden zich tegelijk gel den. De houding van het publiek had' de collectanten het werk' licht ge maakt. En ook deze mannen en vrou wen met bus. en schaal zijn met een glimlach het publiek tegemoet ge treden, ieder naar zijn aard. De politie-agenten hielden ..glas hard", ondanks hun vriendelijk gezicht, dè auto's aan. De busbestuurders wa ren niet minder doortastend. Maar 's avonds werden wij stil en vriende lijk dooi-' diaconessen aangekeken, die heel wat minder „agressief" maar op hun'manier toch ook onweerstaanbaar waren. Het was anders geen geringe taak, vooral het staan op de kruispunten, terwijl de avond viel en de sneeuw langzaam neerdaalde in de vrieskou. Toen wij even in een winkel bij het Land van de Markt stonden, kwam een bezorgde moeder uit het woonhuis naar voren eh droeg haar jongens ach ter de toonbank op. de diaconessen op de hoek een kop koffie aan te bieden. En natuurlijk, heen bestond niet. Zo ging het gisteren, onder de span doeken: Geeft, Geeft Meer, Geeft Weer V) ZATERDAG: V.U.-gebouw, Rijnstraat, 15 uur: „Om gang met dieren" door dr. A. F. J. Portielje te Benncbroek. Stadsschouwburg, 20 uur: Hoofdstad Operette met „G'schichten aus dem Wienerwald". ZONDAG: Nationale Gedenkdag. Musis Sacrum, 20 uur: Cacciliaconcort door het Concertgebouworkest o.l.v. Rafael Kubelik. V.U.-gebouw, Rijnstraat, 20 uur: Uni versele Religieuze Beweging „De Tempelbouwqrs". Met film. FILMS; Luxor„Palace Hotel". Toegang alle leeftijden. Aanvang der voorstellin gen: 14.30, 18.45 en 21 uur. 50-minutenfilm dagelijks 11 uur. Saskia: „Het is Middernacht Dokter Schweitzer". Toegang 14 jaar. Voorstellingen als in Luxor. Palace: „Perruclia". Toegang 18 jaar. Voorstellingen als in Luxor. Donderdag 12 Febr., 18.45 en 21 uur: Filmkunstvoorstellingen. Arnhems: „Alarm by de Kustwacht". Toegang 14 jaar. Voorstellingen als in Luxor. MUSEA: Gemeentemuseum: Geopend van 10 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Bronbeek: 10—15 uur., Burgers Dierenpark: geopend van 8 uur tot zonsondergang. TENTOONSTELLINGEN Gemeente Museum: Expositie Franse wandtapijten. Zondag 8 Februari gesloten. APOTHEEKDIENSTEN: De Zondag-, avond, en nachtdiensten worden t.m. 13 Fcbr. waargenomen door Apotheek Witteveen, Zijpendaalseweg la, telef. 23334 en Apotheek Miedcma Van Aalst, Steenstraat 56b, telef. 21151. De Gemeente-Apotheek ls open op werkdagen van 8.30 tot 22 uur. Op uren dat de Gemeente-Apotheek ge sloten is, kunnen spoedreeepten wor den aangeboden in een dienstdoende apotheek. Geneesk. dienst: tel 24446 (b.g.g. 22267). Dokterspost Velperweg 27, tel. 22902, De bemoeizieke tante May Bradhiiry is nóg maar 24 .uUr iri het huis van.de auteür Simon, die jnet een as sistente moordromans „f.abricèqrt", 'of zij"'ziét, .spoken, zo. grpotals huizen". Dal'.kontt, ómdat de;schrijver"hen ge fingeerd gesprek repetec.rt;' dat nu niet bepaald pastoraal yaïi toon is, dat tante opvangt en waaruit zij allerlei onverkwikkelijke .dingenpuurt,, die. ge-: lükltïg niet- veelvuldig. vóórkomen. Voeg dan daarbij het feit dat tante in een zenuwinrichting- heeft gewelkt en daar merkwaardige verschijnselen con stateerde, è'ii ge hebt stóUgenoeg voor een klucht (of een., comedie, zoals u wilt). Zó'n stuk met onbestaanbare situa ties en een serie malle gevallen ging gisteravond in de Stadsschouwburg. Titel: „Daar moet je vrouw voor zijn". Schrijver Terence Dudley, .die in En geland heel wat heeft doen .uitgeven en wiens wonderlijke stories doen denken -aan -Kadelburgs oude kluchten of aan oen scène in Monar's „Spiel im. Schlosz". De opvoering geschiedde door ..Het Vrije Toneel". Het gehele geval is vrij pretentieloos en misschien alleen maar geschreven om door een regenachtige Zondag heen te komen, maar het heeft door zijn zótte contrastwerking alle aspecten van een klucht. Tante beleeft nogal wat in dit land huis van de auteur, die in zijn waan wijsheid Shakespeare voor een kwa jongen moet hebben versleten en die met zijn assistente .de boel 'op stelten zet 'om tante kwijt te raken. Tot on genoegen van zijn kittige vrouwtje, dat een erfenis hc-eft geroken en het rijke stuk familie niet „aan de dijk Wil zetten." Tante hoort van moord en vergifti ging en knalt er zelfs met een pistool.: Films deze week Luxor brengt „Palace Hotel", een Zwitserse film. Wat een keuken roman is onder de boeken is dit pro duct onder de films: zo goedkoop is het scenario. De liefhebbers kunnen echter nog wel een uurtje zonder ver veling zoek brengen bij dit verhaal over het leven achter de coulissen in een Zwitsers hotel, waarbij een aantal diefstallen, door een der personeels leden gepleegd, maar waarvoor een onschuldige wordt aangezien, het hoofdmotief vormt. Cinema Palace: Franqoise Arnoul geeft ln de Franse film „Perru- cha" spel van de eerste rang te be wonderen en bovendien onthult ze van haar charmes zoveel, dat e n diepzee duiker er dood-ongelukkig door wordt. Toch is Perrucha geen fatale vrouw van huis uit: de omstandigheden druk ken haar in de noodlotshoek, Waar het drama een diep-treui-ig einde vindt. Corso vertoont deze week een bijzón der aardige film: „Grün ist die Heide", van Duits makelij en hoewel rijkelijk met sentiment overgoten, een welkome verademing in de reeks van daverende Hollywood-producten. Hier is een allergenoeglijkst verhaal van het rustige, bekoorlijke landleven, met zijn gemoedelijke bevolking. Deze aanbevelenswaardige film Is des te aantrekkelijker, omdat zij in op merkelijk goede natuurlijke kleuren is opgenomen. Arnhems Theater verhaalt in zijn nieuwe programma van de helden daden van de Amerikaanse kustwacht in de laatste oorlog. „Alarm bij de kustwacht" is de titel en de wraak van dc Amerikanen op de onverhoedse Ja panse aanval op Pearl Harbour, wordt nog eens breed uitgemeten. op los om zich te verdedigen; en de agent, die zij te hulp roept, (en die blijkbaar uit „Dik Trom' is wegge lopen) kijkt verliefder naar de whis- keyfiès dan naar zijn zakboekje, Jarï Teulings, dé regisseur, kon voor Mary Bradbury, geen beter type viii- den dan de zo ervaren Sara Heyblom, de achterdochtige verontruste tante, die fifr'.ëen' aantal' secties 'bevrijdend-: plezierig speel.de:. natuurlijk, en. "ta lentvol Zij was o.a, in de kopje-thee- scènc en In. het begin van. het laatste bedrijfwo] .uitstekend „op dreef. Eric •an Lingen legde in zijn creatie van SmroiV de auteur e.cn vóortvarendhèid en een méér dan. eens. bijzónder ge slaagde mimiek aan de dag. dat men alleen maar waardering kon hébben voor dit tempo-rijke spel, wat gechar geerd in het laatste bediijf, maar de rol goed aanvoelend. Nell Koppen beeldde de onverschillig-brutale Carol uit, dè „assistente" van dé roman- fabriqueur; zij wist precies haar hou ding in dit van nonsens verzadigde stuk te vinden en gaf niet alleen over tuigend, maar ook rustig spel. Marianne van Waveren dribbelde als de dienstmaagd heen en weer van ka mer naar keuken en werd in een reeks vaiv uitbundig-grapplge situaties ook deze warwinkel van zonderlinge feiten betrokken. Zij sloeg de komische noot dik aan. Henni Orri (bekend uit ...Engelen zonder vleugels") creëerde Rosamund, het zachte, jaloerse vrouw tje van Simon, die op het laatst slaap tabletjes kreeg 'te slikken, maar door haar slaap juist een nerveus lawaai van dé'rost der familie veroorzaakte. Wim v. d. Brink gaf een niet onaardi ge tekening van de agent die (euphe- mistisch uitgedrukt) geen geheelont houder was en meer de clown uithing dan de sterke man de wet. Een voor blijspclspelers zeer dank baar stuk, dat alle gelegenheid bood om flink te chargeren en vrijelijk de tekst te hanteren. Er' werd namelijk geen woord „Frans" gesproken en soms was de gespierde taal 'wel eens wat te hard klinkend voor bepaalde gevoelige oren. Het talrijke schouwburgpubliek toonde niet karig te zijn met applaus. Dat het evenmin karig was voor de slachtoffers van de watersnood,, be wijst een bericht dat- men elders in ons blad kan lezen. wordt regelmatig aangevuld. Ter vermijding van misverstand wordt medegedeeld, dat belangstellen- den die de ochtendvoorstellingen van de „50-MinutpnfiIm" niet kun nen bezoeken, 's middags 's avonds in Luxor, Palace en Saskia in de gewone programma's de vol ledige reportage kunnen zien. Zondag zijn de Bioscopen de gehele dag gesloten WATERSTANDEN Mannheim 2.45 0.02); Trier 2.06 0.09); Koblenz 2.42 0.11); Keu len 4.80 0.18); Lobith 11.15 0.19); Nijmegen 8.95 0.17); Eefde 4.47 0.19); Deventer 3.42 0.18); Namen la Plante 1.70 0.02); Borgharen 41.51 0.01) Belfeld 12.55 0.35); Grave 5.43 0.05). SPRINGVLOED: Er zijn in onze herinnering mo menten, die er altijd weer in terug keren, soms vaag, sonis duidelijk. Een moment: staat nu ineens voor ons als gegrift in lijnen, als door- trild door een bewogenheid, die we vergeten waanden. Vreemd dat dit moment opgeroepen werd, dat het als een werkelijkheid opnieuw er varen werd, nu Zeeland om erbar men bidt èn Nederland lijdt en rouwt. Wij stonden op het hoge duin van Schouwen. De zon zonk langzaam naar de zee. Haar rode ból doofde in het gedempte violet van de gol ven. In het Oosten kwam de maan goudkleurig en groot uit die zelfde golven omhoog. De vloed steeg, de golven wemelden van de weerglan zen. Dè zee werd hoger, bruisénder. Zij had haar sereniteit verloren. Haar schoonheid werd bewogener, grootser. Het was springvloed. Wij stonden op het duin van Schouwen en zagen de vuurtorens van Renësse en Haamstede, van Westkapelle op Walcheren en van Ouddorp op Goeree. Zij waaiden hun lichtbundels uit of pinkelden stil in de aanduisterende avond. Nog was de Sint Lievenstoren van Zierikzee als een donker silhouet tegen het verschiet en de witte molen van Haamstede, dichter bij, een lichte vlek in het lage land. De kamperfoelie in het duin ging geuren, krujderig kwam de lucht van Oost-Indische kers uit het eiland naar ons toe. Meeuwen zweefden met donzen wiekslag landwaarts voor de nacht zou komen. Het was zomer. De hemèl van Augustus ging met zijn sterren pralen. Rondom de maan hadden zij het wonder der schepping met .ju welen arabesken getekend. De hoge zee ruiste krachtiger dan ooit haar eeuwigheidslied door het won der heen. Het was springvloed. Het was alsof een machtig orgel be speeld werd boven de oneindigheid van het water. Weer was er een springvloed. Hij heeft als een tempeest dat paradij selijk land besprongen, kolkend, ko kend met gruwzaam geweld, mens en dier, huis en oogst meesleurend, wegspoelend. Het eeuwigheidsïied van de zee ging onder in een stor mende; beukende en donderende chaos, van water en wrakken. Al wat mooi, goed en rijk was, wat werkte op het land in de vreugde van de arbeid, in dé ver wachting dat de zomer weer zou bloeien, bij de witte molen weer de kleuren van de Oost-Indische kers zou ontsteken en de kamperfoelie doen geuren in het dum, wat 'krachtig leefde aan de kusten op het rhylhme van dat eeuwigheids lied der zee. het is alles weggedre ven als wrakhout in een onmetelijke woestenij van water. Een toren hier en daar. een ge broken dak, zwiepende bomen en over het water het eindeloze gebed om erbarmen. Verloren paradijs Herwonnen paradijs? Het antwoord is ook in onze handen gelegd. Vandaag en morgen. En voor lange tijd. COLLECTE: Het was koud vanmorgen en de Bronbeekmannen, de Vitessespelers en de andere ijveraars voor het Rampenfonds hadden een allerminst benijdenswaardige functie vanmor gen; niettemin klampten zy blij moedig de voorbijgangers aan met schalen en bussen en nog steeds bleken er milde handen genoeg om een stroom van giften te onderhou den. Deze stroom bestond vanmor gen uit specie en zilverbonnen; gTote coupures als gistermorgen waren zeldzaam vanmorgen. EEN KNOOP: Ja, het is waar, er was één knoop bij de collecte gisteren. Zeldzaam verschijnsel tegenwoordig. Vroeger waren de knopen wel berucht, in het kerkezakje bijvoorbeeld. Na de oorlog werden de centen goedkoper en de knopen duur en verdween dit euvel vrijwel. Maar nu toch een knoop. Misschien een misverstand? Goederen in iiatura werden niet in gezameld door de collectanten. De knoop ts pl.m. 1 cm in door snee, met twee gaatjes en een gleuf langs de rand. Hij is terug te krijgen aan het V.U.-gebouw; bij niet spoe dig afhalen wordt hij wellicht te gelde gemaakt. CHRONIQUEUR 0ntzaglijk is de nood, die door de overstromingsramp :n het /Cuid westen van ons land is veroorzaakt. Heel ons volk moet uaar ver mogen bijdragen om daarin te voorzien. In overleg met het Nationaal Kampenfonds stellen wij ons administrt lief oigaan beschikbaar voor de inzameling van gelden. NIEMAND BLIJVE ACHTER! Alle giften, groot en klein, zijn welkom. Wij nodigen jnze le/ers uii ons bun gift te doen toekomen döor: 1. storting aan de loketten van onze bureaux; 2. overmaking Op onze rekening bij Van Ranzows Bank 'e Arnhem; 3. overschrijving of storting- "op onze giro-rekening No. 2"bU2. De ontvangen, gelden worden in ons blad verantwoord en algcdrageo aan liet Nationaal K .imperii onda. Nationaal Rampenfond.* I Korl oponthoud Giften afgegeven aan Bureau Arnh. Courant, Tia/jfc.2?,r". 35, Arnhem, be sterad voorNationaal Rampenfonds d'.d. 6. Febr. H. C.-S„ Arnhem, 25.— T. H„ Arn hem, 2.50; Bedi'.leiding en Pers. Ger- Arnhem, 162.50; Spaarpot Yvon ne, Arnhem, ƒ3,03; Spaarpot Ineke, Arnhem, ƒ2.61; v.- d. Bech ijfsspaar- kaart G. v. Z.. Arnhem, ƒ30.B. v. H., Arnhem, 5.Ziekenf. Pers. Kra mer, Arnhem, 50.Mevr. v. BI. R„ Arnhem, ƒ10.Mevr. L., Oosterbeek, ƒ10.C. W., Arnhem, ƒ25. „Thialf", Arnhem, ƒ100.van Mijn Zuster in Genua ƒ4.50; Een Gepen- sionneerdë, Arnhem, ƒ2.50; A. F. B'., Arnhem, ƒ50.J. de W., Arnhem, ƒ20.Spaarpot Gonnie. Arnhem, ƒ0.22; W. J. W.. Arnhem, 25.—; A. O., Arnhem, 10.Mevr. H., Arn hem, ƒ15.M„ Doorwerth, ƒ10. Kleuterschool 4 (uitsluitend kleuters), Arnhem, ƒ50.25; D. v. D. ƒ.10.— „Ju- win" Ouden van Dagen, ƒ17.30; Mevr. de Wed. E. J. Baronesse L. v. A. v. L. de J., ƒ10.—; Mevr. J. v. P.—H. 100.Bridgeclub „Met zijn zessen", 50.— W. H. L. M., ƒ25.— Mej. Ir. J. J. J.. ƒ10.— Ir. H. H. R. de V. ƒ50.— N.N. ƒ100.— W. J. v, L. 10.—; W. F. S. 50.— \y. H. C. v. P. ƒ50.— E. A. L. ƒ.10.—; A. P. ƒ10.—; P. S. ƒ10.—; L. Ch. K. ƒ10.—. Deze gelden zijn aan het Nationaal Rampenfonds afgedragen. Schouwburgbezoekers gaven ruim 568, Anton Ruys. de leider van Het Vrije Toneel, trad gisteravond in de Schouw burg, voor de opvoering van „Daar moet je 'n vrouw voor zijn", even voor het gordijn, om te herinneren aan de ramp. Men zal-zich misschien afge vraagd hebben, aldus Anton Ruys, waarom we deze avond dan toch dit stuk spelen. Wij zijn nu eenmaal een gezelschap, dat alleen blijspelen geeft en kunnen niet direct omschakelen naar een ander stuk. Het leek ons ver standig gewoon door te gaan en, even als in andere plaatsen, in de pauze een collecte te houden. Die collecte werd gehouden en toen complimenteerde Ruys de Arnhemse schouwburgbezoekers, want Arnhem gaf het hoogste bedrag in dc tot dus ver gehouden zes collectes: namelijk 568,37. Het totaalbedrag van dez? collectes was namelijk ruim 3292, Bidstond in Christ. Gereformeerde Kerk In de Christ. Gereformeerde Kerk, Groen van Prinstererstraat 1 hoek Thorbeckestraat zal Zondag 8 Febru ari een speciale bidstond worden ge houden ln verband met de nationale ramp. Daarin hoopt voor te gaan de Eerw. Heer W. de Joode, theologisch student te Apéldoorn. Tevens zal een collecte worden gehouden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. GLADHEID EISTE TOL. Gistermorgen is op de Catharijne- straat een vrouw tengevolge van de gladheid gevallen, waarbij zij vermoe delijk het rechterbeen heeft gebroken. Zij is in het Gemeenteziekenhuis opge nomen. Jn het ochtcudgrauwcn stom! van morgen bij dc hock- van het; Vel- pcrplein cn de Euseliius-biiiïiensiü- gcl een grote vrachtwagen, een op legger, hoog opgetast onder het grote dekzeil, Rood, wit en blauw sierde dc flanken, zij het dan hij vergissing' in staande haneii. Met grote letters lazen wij daartussen: Hollandse!) Helping Aarhus. Ach terop dc wagen prijkte het welbe kende teken van het Roode (Cruis. SproMenij TWEE DENEN zaten in het café er- A naast, achter een kop koffie.. Het was Esmark Christensen. van de Sin- gersgass A. een soort Buta-gas Maat schappij in Aarhus en Hytting, zijn chauffeur, die van gisterochtend ach ter het stuur gezeten had. Zij gingen naar Breda, waar de grote witte Deense palingwagens uit Aarhus een bekende verschijning zijn op hun door reis naar Antwerpen. Volgeladen was deze wagen een van een viertal met suiker, kleren en andere gaven door de bewoners van Aarhus bijeengebracht voor het ge teisterde gebied in „Holland". Vele huisvrouwen hadden pardoes de suikerpot omgekeerd, toen het nieuws van de ramp in Aarhus bekend werd, vertelde de heer Christensen. Een plaatselijke courant, de „Aarhuus Stiftstïdende", had samen met het Rciode Kruis een actie georganiseerd en zo kwam de suiker in zakjes en ba len bij elkaar en weldra ook de kle dingstukken en alles wat maar nuttig leek. De suiker van mijn vrouw zit misschien in de volgende wagen, zei de hee>- Christensen. Terwijl het wat lichter werd. keek hij belangstellend rond over het plein. In 1946 was hij hier ók geweest... Reusachtig was de medewerking overal. De „Singersgass" had wagens en mensen beschikbaar gesteld. Maar ook ambtelijk en dit zegt ook in. Denemarken wel iets. vertelde hij er met een knipoogje bij waren alle remmen losgegooid. De „papieren" le verden geen moeilijkheden, grenzen stonden open, zowel tussen Denemar ken en Duitsland als df Duitse grens hier. Toen kwam hjj aan de „Holland se" douane wij wachtten vol span ning en daar werden ze met open armen ontvangen. „Gelukkig", zei hij. met een blik op de ochtendhemel, „het is weer licht". We hebben nogal wat sneeuw te ver duren gehad vannacht. Enfin, nu zijn we gauw in Breda. Kunnen wé van daar nog verder?" Na een hartelijk afscheid hoorden wij dé motor wcei brommen. Weg ging het, van de verboden parkeerplaats, hulp bieden van Aarhus aan de zee. De „CAMIZ" wordt afgebouwd De raad van commissarissen van de Coöperatieve Arnhemse Melkinrich ting en Zuivelfabriek, de „Camiz" heeft de directie heden gemachtigd tot afbouw van het bedrijfscomplex te Arnhem, waarmee nog een half mij-, lioen gulden is gemoeid. Totaal vergt de bouw circa 7.500.000. De afbouw zal in étappes geschieden en nog on geveer 5 6 jaar duren. Advertentie Garage HAUMSEN, Arnhem Dc kroonluchters van de Eusebiuskerk Het ziet er niet naar uit, dat de Eusebiuskerk ooit weer in het bezit zal komen van de negen zeer kostbare kroonluchters, die in het midden van de vorige eeuw voor een luttel bedrag zijn geveild en volgens overlevering in Schotland terecht zouden zijn gekomen. De onder-secretaris van het ministe- 2 van Openbare Werken te Londen heeft namelijk laten weten, dat on danks de ijverige nasporingen in Schotland, slechts- één kroonluchter is ontdekt, echter van een ander type dan in ons land voorkwam. Het is mogelijk, dat een der 'Schotse, kerken de kroon op haar. beurt'heeft verkocht. Het zal in dit geval echter moeilijk zijn, de nonen nog te achterhalen. Het hoofd an de Rijksdienst voor de monumen tenzorg. de :heer P. J. van de Velde, meent dan ook te moeten afzien van een verder onderzoek in Engeland. Zes Ion gepasseerd Behalve de 55.400 glil. aan straat collecte is eg gisteren" op' de bank.. de giro en de dagbladen nog 20-11)8 gld. Binnengekomen, zjjnde totaal 75.508 gulden. Arnhem - heeft de zes ton ruim gepasseerd: generaal totaal is thans 620.858 gld. Nog vier ton scheiden ons van het mllliocn. PREDIKANTEN WERDEN OPGEROEPEN Van de Herv. predikanten zijn ds. Th. A. Vos en ds. H. Hiensch ingezet voor de geestelijke verzorging van ge- evacueerden. Voor a.s. Zondag bracht dit verschillende veranderingen in de predikbeurten. De catechisaties van de opgeroepen predikanten staan althans volgende week stil. EV. LUTHERSE KERK In de.'Lutherse, kerk zal a.s. Zondag morgen om half elf een bijzondere dienst worden gehouden in het kader van de algemene boete- en bededag, die door de Synode dezer Kerk is uit geschreven met het oog op de natio nale ramp, die over ons is gekomen. Alle leden dezer gemeente en ook al len, die zich door de gebeurtenissen van.'de laatste weck bewogen gevoe len. worden dringend opgeroepen,, in deze dienst aanwezig te zijn. Er zal een extra-collecte worden gehouden voor het Nationaal Rampenfonds, al dus wordt ons van de zijde der Luther se gemeente médcgedeeld. De burgemeester van Arnhem de«lt mede, dat in verband met de algemene gedenkdag op Zon dag a-s. van alle gemeentegebon- iven de vlag halfstok zal hangen. De burgemeester verzoekt de burgery overeenkomstig te han delen. Zondag geen muziek in de café's De Hoofdcommissaris van Politie vestigt er de aandacht op, dat het in verband met de algemene gedenkdag verboden is op Zondag a.s. in de ca fé's muziek ten gehore te doen bren gen. Geen rampcollecte in Hervormde kerken De lterkeraad van de Hervormde Ge meente deelt mede, dat in de godsdienstoefeningen op Zondag a.s niet voor het Nationaal Rampenfonds zal worden gecollecteerd, ómdat hij er op rekent, dat ieder dan zijn plicht reeds heeft gedaan. Wel zal er bij het verlaten van de kerken voor ieder, die dit nog mocht wensen, gelegenheid zijn om giften voor het Rampenfonds af te geven. Deze zullen dan via de Synode van de Ned. Herv. Kerk hun bestemming bereiken. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaats- examen electrotechnisch ingenieur de heer J. J. Lavell te Arnhem. Voor het candidaatsexamen voor- scheikundig ingenieur slaagde de heer M. W. Geerlings te Arnhem. JEUGDDIENST SCHAARSBERGEN De N. H. Gem. te Schaarsbergen zal haar eerste Jongerendienst op 8 Fe bruari niet houden, omdat er een al gemene bededag zal zijn in verband met de watersnood. Deze eerste Jongerendienst zal nu pve>- 11 dagen op 22 Febr. 10 uur op de Bakenbcrg worden gehouden. DIEREN Gemeenschappelijke Bidstond Hedenavond 8 uur zal in de Her vormde kerk en in de Gereformeerde kerk een gemeenschappelijke Bidstond worden gehouden naar aanleiding van de grote overstromingsramp, die ons volk heeft getroffen. In deze diensten gaan voor de beide hervormde predi kanten, dc gereformeerde predikant, de pastoor cn de kapelaan der R.K. kerk en een predikant vanwege de Ned. Protestantenbond. Er zal niet van te voren bekend worden gemaakt, wie in elk der diensten zullen voorgaan. Aan het eind van de dienst is er een collecte voor het Nationale Ram penfonds. DOESBURG BURGERLIJKE STAND Geboren: Arestlnus W., z. van Fi ber tzen—van Hall;. Charlotte ftL, d: vaj.Wiegand-Roering; Wilhelmus H. M.. -z. van Huuskes-^.Pelgrim te Angerlo; Andreas L. M„ z. van" "Tèr*m meer—Beekman. Overleden: Martijn Honders, 60, j., echtg. Van J. H. Haverkamp. Ondertrouwd: Jan H. Urslnus, 21 j., te Doesburg met Anna L. Cl. te Kam- pe, 19 j., te Doetinchem VEENENDAAL Verzoek De burgemeester vanVeenendaal verzoekt iedere ingezetene met klem onmiddellijk ter gemeente-secretarie, afdeling Bevolking, aangifte te doen, indien hij op eigen gelegenheid eva- cuc's uit de rampgebieden in zijn huis opgenomen heeft. Dit is niet van toe passing op hen. die van gemeentewege cvacué's toegewezen gekregen hebben. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Aalbert van Walsem, 51 j. en Jantina G. J. ten Ham. 41 j. Geboren: Stinus, z. van H. van Wa keren cn A. M. van den Be~g: Johan na, d. van A. Terschegget en J. C. Vonk; Hendrik, z. van H. de Kroon en E. A. Moesbergen; Hendrik, z. van G. van Rotterdam en M. W. van de Weerri; Freddy, z. van J. van Es en M. Maassen. Overleden: Jan van Eden, 30 j., echtg.t van Jacoba van Kruistum; Al- bert van Ravenhorst, 68 j„ ongein Advertentie Openings-reclame Manchester lange pantalons en plus fours 18.50. Sporthandel MüX Mumiicll Balckastr. 22. Am/tem. Tel. r'OSSS 551-552 Boven, voor het open raam, stond een dame ai uit te kijken; cn toen Tripje, Liezebertha en de jongens de hoek om 'cwamen, ztvaaide ze en ging gauw de deur opendoen En dit is nou onze beste tante Camelia! zei Oepoetie. Tante, dit zijn Rick en Bunkie!I.)ie hebben heel wat meegemaakt, noul Jullie zullen hel hier best naar je zin vinden, zei tante Camelia vrien delijk. En kom maar gauw binnen, ik heb de koffie al bruin, hoorl Oom Tripje lung z'n hoed op cn keek lachend rond. Z'ezn, jongensnou gaan we eerst xan onze gasten het huis eens helemaal laten zien. Of, weet je n atOepoetie, neem jij ze maar eens mee, dan pakken wij de koffers even uit! En zo gebeurde hffiTerwijl oom Trinje. Liezebertha en ante Camelia vast de koffers leegmaakten, gingen Riek en Bunkie mei Oepoetie alles in huis bekijken, van de zolder 'ot de kelder. Wat 'n fijn huis hebben iullie, zei Rick. En toen vertelde Bunkie van hun huis in de speelkamer, waar hij Rich had leren kennen. Wal was dat al weer lang geleden..,.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5