Definitief herstel van de dijken begint Woensdag op ONS LAND KAN KARWEI AAN Dodental 1372 Opnieuw hulp van V.S. verzocht? BAGGERTLOOT NIET NAAR BRAZILIË Vergoedingvan schade in naturci Giro-nummers 9575 vT W ^MIP* *1^ Wr v Ora et Labora Afsluiting der zeegaten? IN ENKELE MAANDEN DROOG 412739 DAG EN NACHT BIJNA ZEVENTIEN MILLI0EN Overeenkomstig Walcheren 1945 Koudegolf heerst in Noordwest-Europa r- Verlieslijst -, Nat. Rampenfond- ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 ELFDE JAARGANG No. 2384 RedacUe Drift 13 Teleloon 16303 (Geldig tot Zaterdagavond). Administratie: Cathaxynekade 4. Utrecht. ifdWrlr^ ffl&Gu #a. VORST. Telefoon 1679620454. my «§SBr Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwak- 18 oor Telefoon 24489. ^g SÏÏÈ ISBF JBB lot wi°d- '0t Postrekening 360800 Bank: Twentsche Bank, Utrecht. eSbÊ j&ÈjÊ JÊÊÊêF Zon op 8.09 Maan op 3.46 Abonnementsprijs 49 cent per week; 6.35 per kwartaal. ffigV aBsK. .JIeMêC Onder 17.40 Onder 10.58 Losse nummers 13 cent. Verschijnt dagelijks. RW HHmM' UITGAVE: N.V. DAGBLAD TROUW Hoofdkantoor: N.Z, Voorburgwal 225, Amsterdam Hoofdredacteur: Pr J. A. H J. S. BRUINS SLOT WANNEER wij aan de watersnood denken dan hebben wij de neiging om te denken alleen maar aan dood en ellende. Dan denken wij aan mensen die m bomen en op zolders verkommeren. Aan mensen die berooid zijn van alles. Aan verkleumden, aan ongelukkigen en aan mensen die niet meer weten waar zij het moeten zoeken. Dan denken wij verder aan redding en aan hulp. Aan soldaten en aan bur gers die in vliegtuigen en in boten redden wat er te redden valt, aan col lecten en aan inzameling van goederen en ook aan de hulp diie de overheid biedt. Dat alles is goed en prachtig. Een tocht door een gedeelte van het ondergelopen land heeft ons echter ook iets anders doen zien. En dat andere dat is de energie en het organisatietalent van de burgers van de ondergelopen gebieden. Een energie en organisatievermogen die geleid worden door de besturen der getroffen gemeenten en der water schappen, gecoördineerd door de Pro vinciale en de Rijkswaterstaat. WIJ zijn in deze en in gene gemeente geweest. En wat ons daarbij trof is de flinkheid en de kordaatheid van de getroffen mensen zelf. O zeker, men is nog ais men er over spreekt onthutst over de ramp. Men is stil onder de grote verliezen aan doden die in talloze gemeenten geleden zijn. Maar men is niet bij de pakken neer gaan zitten. Men is weer aan het werk. "Wij spraken een burgemeester een man die wy reeds kenden van uit het verzet iemand die dus wist van het nemen van verliezen en van dan toch blijven doorvechten. Die maar van één ding zeker was, namelijk zijn gemeente weer boven water helpen. En die daar mede dan ook weer aan de gang was. Hij probeerde alles te doen wat no dig was om ziekte en ellende te voor komen. Hij probeerde zoveel mogelijk mei eigen krachten, uit de eigen gemeente, de gaten te dichten en het water te doen afvloeien. Hij probeerde niet te speculeren op het medelijden van de landgenoten, hij zaaide geen paniek onder de eigen in woners. Een avondklok was in zijn gemeente niet nodig en iedereen was aan het werk en iedereen werkte als een -paard. Zo is Nederland op zijn best. HET is een grote vreugde te zien hoe Nederland onder de rampspoed zich goed gedraagt. En in het bijzonder geldt die vreug de ten aanzien van hen die door de ramp getroffen zijn. En de kracht we ten op te brengen om niet bij de pak ken neer te zitten maar die nu op de dijken staan om de gaten te dichten. Wij weten wel dat zij het niet alleen af kunnen. Dat weten zij ook wel. Maar het is een -geweldig iets dat zy niet murw geslagen 'zijn, dat de kern van de bevolking der getroffen gebie den onder hun bestuurlijke leiders in de strijd om het herstel voorop staat. Hulde aan die mensen! MORGEN is het Zondag. En dan zit ten wij met het leed en de zorg van ons volk in de kerk. En dan brengen wij dat leed en die zorg aan de voeten van Hem. Die het al regeert en zonder Wiens wil geen haar van ons hoofd wordt gekrenkt. Wij kunnen dat alleen als wij aan hei ..Ora et Labora" getrouw, aan het bidden ook het werken paren. Dat geldt voor ons volk als geheel als wij bidden en offeren. Dat geldt wel zeer in het bijzonder voor de bevolking der getroffen ge bieden. Zij heeft het evenals wij beide nódig. Er is een nauwe relatie tussen het bidden en het werken. Laten wij het noch uitsluitend in het ene, noch uit sluitend in het andere zoeken. Laat er een goede verhouding tussen beide zijn. Dan komt deze ramp terecht. (Van een onzer verslaggevers) Op het geteisterde Goeree-Overflakkee zal volgende week Woensdag met het definitieve herstel van de dijken begonnen worden. Een grote vloot, bestaande uit baggermolen, zand zuigers, zgn. zeilvarende bakken, sleepboten, graafmachines en bulldozers alsmede woonarken om bet personeel in onder te brengen, zal bij het kritieke punt Den Bommel op Noord- Flakkee worden gestationneerd, waar nu als een waterval eb en vloed nog doorheen spuiten. Al dit materieel van bet internationale aannemersbedrijf Boltje en Zn te Zwolle lag klaar om naar Brazilië te worden overgebracht, waar door dit bedrijf een raillioenenproject wordt uitgevoerd. Het zal nu onmiddellijk in Nederland worden ingezet. In totaal zullen bij Den Bommel driehonderd man geschoold per soneel gaan werken. Op onze tochr door 'net zwaarbeproefde eiland ontmoetten wij de directeur van bet bedrijf, die ons zeide, van mening te zijn dat Flakkee in enkele maanden droog kan zijn. Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland heeft het gehele herstelplan reeds gereed. De heer Boltje deelde verder mede, dat. alle beschadigingen aan dijken en waterkeringen m de rampgebieden binnen de kortst mogelijke tijd uitsluitend door Nederlandse krachten met Nederlands materieel kunnen worden aangepakt, met andere woorden, dat ons Land bij het herstel geen buitenlandse hulp zal behoeven. „Trouw" (Voor slachtoffers van de watersnood) Het aantal slachtoffers, over wie zekerheid bestaat, dat zij zijn omgekomen, was gister avond gestegen tot 1372. Het aantal vermiste personen is niet bekend. Na Donderdagmiddag één uur kwamen uit de volgende plaatsen meldingen van slachtoffers bin nen: Halsteren 2, Tiengemeten 2, \liddelhamis 16, Nieuwe Tonge 12, Zijpe (aangespoeld van elders) 3. Na een vermoeiende en koude tocht over het water arriveert een aantal Zeeuivse vrouwen in het evacuatie- gebied. Bijgestaan door hulp vaardige militairen, klim men zij langs een ladder van de duck naar beneden. Er zal dag" en nacht, ook 's Zondags worden gewerkt. Het zand zal worden gebaggerd uit het Haringvliet en de dijken zullen hoger worden dan voor heen. De heer Boltje gaf ons ten slotte als zijn mening te kennen, dat het zg. Grie-eilandenplan een grote zeedijk voor de Zuïdhollandse en Zeeuwse eilanden bij deze gelegenheid dient te worden aangepakt, opdat een ramp als deze week geschiedde in de toe komst vermeden kan worden. Vj KINDEREN ZO LANG MOGELIJK IN ONS LAND HOUDEN Uit allerlei landen zijn aanbie dingen ingekomen om kinderen op te nemen. Er kwamen zelfs auto's uit het buitenland om maar direct kinderen mee te nemen. Dergelijke aanbiedingen worden natuurlijk zeer gewaardeerd, maar de instanties hier te lande, die zich met kinderuitzending bezig houden zijn van oordeel, dat men voorshands in deze tijd van droef heid en zorg de kinderen niet moet uitsturen, omdat men beter doet hen niet uit het gezin te halen (Van onze Haagse redacteur). Naar verluidt heeft het Neder landse kabinet in verband met de grote kosten, verbonden aan de herstelwerkzaamheden in de ge troffen gebieden alsmede ten ge volge van het feit, dat de dollar inkomsten uit de transfer met In donesië op het ogenblik zeer pre cair zijn, tijdens het bezoek van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, en van de directeur van het or gaan van de Amerikaanse steun verlening, Harold Stassen, aan Den Haag de beide Amerikaanse staatslieden er van in kennis ge steld, dat de Ned. regering over weegt opnieuw Amerikaanse fi nanciële steun aan te vragen. Zoals bekend, heeft Nederland on langs aan de regering van de Ver. Staten meegedeeld, dat voor dit jaar, wordt afgezien van dollarsteun. Be richten als zou de Nederlandse rege ring hebben ingestemd met de sug gestie, die van Amerikaanse zijde zou zijn gedaan, om de tegenwaarde- gelden van de tot dusver ontvangen dollarsteun, te gebruiken voor het herstel, werden gisteren in Den Haag officieel tegengesproken. Het gebruik van de tegenwaardefondsen zou een inflatoir effect hebben en kan dien tengevolge geen uitkomst brengen. Bovendien werden Foster Dulles en Harold Stassen voorgelicht over het, grote belang, dat Nederland heeft bij het verkrijgen van off-shore-orders voor de Ned. industrie. Bij het Nationaal Rampenfonds was to* hedennacht een bedrag van f 16.900.000 binuengekomen. Soldaat vermist Als vermist is opgegeven de dpi. soldaat W. M. de Haas, legernummer 32.11.07.137, dienstdoende bij de kok- school te Leiden en afkomstig uit Rot terdam. Bij reddingswerkzaamheden nabij Abbenbroek is hij Maandag voor het laatst gezien. (Van <jnze Haagse redacteur) Naar wij uit landbouw'sringen vernemen is aan de regering een ontwerp-regeling voorgelegd voor de vergoeding der landbouw- schade in de getroffen gebieden. Dit ontwerp vertoont grote over eenkomst met de scliaderïgeling voor Walcheren van 1!)45, die be rustte op het principe vai herstel in natura, met zoveel mogelijk inschakeling van de bevolking zelf, zo nodig aangevuld met man kracht en hulpmiddelen, \an hogerhand daartoe beschikbaar gesteld. De regering zou zich reels over dit plan hebben beraden en zal vermoedelijk Maandag in de aangekondigde nota over de waters nood haar standpunt aan de Tweede Kamer kenbaar maken. Hei plan behelst voorts de nstelling van een 15-tal districtskantoren in de getroffen gebieden voor de uitwer king van de schaderegeling. Peze bu reau's zullen worden samengeteld uit vertegenwoordigers van de bitrokken In Parijs worden de pik- ketten voor de Nederlardse geteisterde gebieden ver autobus ingezameld. Op al rijke pleinen staan derje- lijke bussen gestationne'.rd met opschriften: „Voor de slachtoffers departementen. Zij zullen een grote bevoegdheid hebben, zodat de beslis singen grotendeels ter plaatse en tege lijkertijd kunnen worden genomen en men niet verschillende instanties af zonderlijk in Den Haag om goedkeu ring zal behoeven te vragen. Daarmee zal uiteraard veel kostbaar tijdverlies worden voorkomen. 115.000 HECTARE Volgens een recente raming staan momenteel ongeveer 115.000 hectaren cultuurgrond geheel onder water, waarvan circa 90.000 hectaren door zout water zijn overstroomd. In totaal zijn volgens deze raming ongeveer 35.000 stuks rundvee omgekomen, als mede 20 a 30.000 varkens, een paar Strenge vorst in Scandinavië Sneeuw en ijs en snerpend koude winden heersen in Noordwest-Europa, terwijl in Nederland en Engeland het reddings- en herstelwerk in de over- Henny Joosten uit Hans- weert heeft weinig belang stelling voor wat om hem heen gebeurt. Hij aait zijn poes, die hij ternauwernood van deverdrinkingsdood wist te redden. Wij publiceren op pag. de derde lijst van de verliezen uitgegeven door het Neder landse Rode Kruis. duizend paarden en meer dan hon derdduizend stuks pluimvee. Volgens een meer officieuze raming die uiteraard nog niet veel meer dan een slag in de lucht kan zijn,zou met een totale vergoeding van de schade aan de landbouw en de bedijkingen een bedrag in dD orde van grootte van twee milliard gulden zijn gemoeid. stroomde kustprovincies voortgaat. Schepen aan de Zweedse Oostkust vriezen bij tientallen in of lopen vast in ijs, dat zich onder invloed van een snijdende Westenwind ophoopt. IJsbre kers zwoegen dag en nacht om kanalen open te houden. Er zijn temperaturen gemeten van 15 tot 30 graden onder nul en de weerstations waarschuwen voor strenge vorst. In geheel Oost-Duitsland is veel sneeuw gevallen. In het gebergte van Thüringen en in de Harz ligt de sneeuw twee meter hoog Lichte sneeuw viel gisteren in Denemarken, maar in België heersten sneeuwstor men. Wegen en tramwegen werden met bulldozersvrijgemaakt. Noorwegen heeft een record tempe ratuur van 42 graden onder nul geme ten te Drevsjoe nabij de Zweedse grens. In het nog Noordelijker gelegen Roeros was de temperatuur min. 40 gTaden. In Oslo was de temperatuur evenals in Stockholm min 15 graden. Men ver wacht nog meer koude.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1