Hulpverlening rampgebied is gecoördineerd r Springtij, springvloed en stormvloed Taak van de provinciale opbouworganen Veel materieel nodig Herstel landbouw in noodgebied Zo snel mogelijk beginnen luidt het devies Nederlands consulaat in Brussel overstroomd met giften HOE DE AMERIKANEN EEN GAT IN DIJK DICHTEN Jordaan sluit dc café's r N. Schepen terug DE Richtlijnen voor ziekenfondsen en belastingen Evacuatie op Schouwen nog moeilijk punt "ZS.-v-mr QSLDtSlS DAGBLAD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1553 (Van onze Haagse redacteur) JN W EL ZEER KORTE TIJD heeft de ambtelijke molen voor het hulp- verleningswerk op gang moeten komen. Den Haag heeft met grote voortvarendheid en besluitvaardigheid een coördinatie van het hulp- verleningswerk in zijn vele facetten lot stand gebracht. Daardoor is het mogelijk geworden, dat dit grote en voor een niet gering deel ge ïmproviseerde apparaat zonder grote haperingen loopt. ingeschakeld, Op deze wyze kan een efficiënte taakverdeling worden be werkstelligd. De eerste fase, eindigend met de af sluiting van de evacuatie, zal Dinsdag kunnen worden afgesloten. Over de totale omvang van de evacuatie heeft men nog geen exacte gegevens. Er zijn veel mensen, die spoedig weer naar De grote hulpverlenings-organisaties als het Roode Kruis werken met een grote efficiency, terwijl het provinciale hulpverleningswerk op gelukkige wijze kan worden gebundeld in de provin ciale opbouworganen, die daarmede voor hun bestaan een alleszins over tuigende rechtvaardiging hebben gege ven. Sedert Dinsdag is voor het uitstippe len van.de grote lynen een interdepar tementale coördinatie commissie werk zaam. Daarin hebben onder voorzitter schap van dr. Becl de secretarissen- generaal van de departementen van Oorlog, Economische Zaken, Land bouw, Financiën, Sociale Zaken, Bin nenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat zitting. In deze commissie beeft men een ontmoetingspunt gevon den, waar alle problemen, die zich voordoen op de meest efficiënte wyze kunnen worden besproken. Voor het in ontvangst nemen van de buitenlandse hulp, die in zeer grote mate wordt aangeboden, is nu een sub-commissie ingesteld, Voor het in ontvangst nemen van de buitenlandse hulp, die in zeer grote mate wordt aangeboden, is nu een sub commissie ingesteld. Voor de kwesties, verband houdende met de schadevergoeding is thans een commissie werkzaam onder leiding van minister Van de Kieft, terwijl mi nister van Thiel de leiding heeft van een commissie voor maatschappelijke zorg aan cvacué's. Over de schaderegeling, zomede over de zorg aan evacué's, zullen op korte termijn maatregelen worden genomen. Vanwege het Departement van Maatschappelijk Werk heeft men, ter voorkoming van verwarring bij de daadwerkelijke hulpverlening, contact opgenomen met de commissarissen dei- Koningin in de onderscheidene provin cies. De provinciale opbouw-orga- nen, het samenbundelingsorgaan voor alle instellingen voor maatschappelijk werk, zullen, voorzover dat nog niet is geschied, voor de zorg en hulp worden Als Gelderland wordt ingeschakeld Paleis Het Loo gereed evacué's op te nemen (Van onze correspondent) Het personeel van het paleis Het Loo, van hoog tot laag, is druk in de Meer geweest om de vroegere zomerresidentie van ons Vorsten huis en de huidige woonplaats Nan H.K.H. Prinses Wilhelmina in ge reedheid te brengen voor de buis- vesting van slachtoffers van üe overstromingsramp. Het staat echter nog lang niet vast of van het aanbod van de Lands vrouwe gebruik zal worden gemaakt, want momenteel is de provincie Gel derland nog niet ingeschakeld voor de huisvesting van geëvacueerden. Thans worden alleen nog in de provincies Noord-Brabant en Utrecht slachtoffers van de watersnood op grote schaal ondergebracht. Op het paleis zyn evenwel toch alle voorbereidende maatregelen getroffen, o'm als het in het kader der evacuatie nodig of voor een byzonder geval ge wenst zou zijn direct evacué's te kun nen opnemen. Het hoofdgebouw van het paleis niet zyn vele gangen en trappen leent zich niet zo voor huisvesting van •vluchtelingen, maar zo nodig zal ook dit deel van het paleis worden ge bruikt. De Oostzijde van het paleis leent zich daarentegen uitstekend voor de huisvesting van enige tientallen slachtoffers. Dit gedeelte stond H.M. Koningin Wilhelmina destijds af aan de Stichting 19401945. Gedurende enige jaren werden er verzetsstrijders verpleegd. Uit alle delen van het land heeft de intendant van het Kon. Palcis Het Loo reeds aanbiedingen van hulp in mate riële zin ontvangen, terwijl ook tal lozen hun persoonlijke diensten hebben aangeboden. hun woonplaats terugkeren, maar het getal 50.000 schijnt wel als vry juist te mogen worden aangewezen. Het coördinatie-orgaan is opgericht om de samenwerking op velerlei ge bied tot stand te brengen. Het is een instelling voor de eerste dagen en aan zijn werkzaamheid zal zodra zulks maar enigszins mogelijk is, een einde komen. Dan gaat alles weer langs de normale kanalen. Zo zal dc coördina tie-commissie geen bemoeiingen heb ben met het herstel. Maar nu men het werk van het coördinerend orgaan enkele dagen heeft kunnen gadeslaan, nu mag wel getuigd worden, dat het zeer nuttig en zeer belangrijk werk heeft gedaan, ook en voor zover er een zeer vrucht bare samenwerking is tot stand ge bracht met het Roode Kruis en het Rampenfonds. Het Rampenfonds, sedert '37 sla pend, en slechts bestemd om bij ram pen van betrekkelijk bescheiden om vang op te treden, zag zich thans voor een opgave gesteld, waarvan de draag wijdte niet bij benadering is te schat ten. Ook hier is een zeer gelukkige sa menwerking met de overheid ver kregen. Met liet, voortschrijden van de hulp maatregelen ontstaan andere en nieu we behoeften aan materiaal. Uit de Nederlandse voorraden kunnen deze behoeften, die van grote omvang zijn, niet geheel worden voldaan. De aan vragen worden thans toegespitst op materiaal, dat op het ogenblik in ons land naar verhouding schaars is en dat langere tijd ter beschikking kan blijven. Dit geldt in de eerste plaats 8-duinis en grotere pompen met aandrijving die niet van het electriciteitsnet af hankelijk is. Voorts is er dringend be hoefte aan smalspoormateriaal van 9 en 12 kg. per meter. Verder nemen de aanvragen toe. van 3 tot 5-tons kip vrachtauto's en ander rijdend mate rieel. Voor het personeel, dat in dc nood- gebicden aan herstel van dijken en andere watei-staatsinstallaties werkt, zijn woonwagens nodig, Andere be hoeften zijn: draglines met een taak inhoud van 400 tot 800 liter, bulldo zers. damwandhout, ijzer en rijplaten om het wegzakken van vrachtauto's te verhinderen en kruiwagens met smalle wielen. In het buitenland zijn aangevraagd tien sleuvengravers en 100 dumpers. Minister S. L. tweedaagse Mansholt heeft een inspectiereis ge maakt in het getroffen gebied, ivaar- by hij zich op de hoogte heeft gesteld van de omvang van de ramp. De mi nister heeft zich georiënteeerd om trent de mogelijkheden van het her stel van de landbouw en heeft de Noorbereiding ter hand genomen van de organisatie van het herstel en van de uitvoering der werkzaamheden. ..Zo snel mogelijk beginnen", zal het devies zijn voor de herstehverk- zaamheden, waarbij steun gevon den wordt in de wetenschap, dat bepaalde gedeelten van het gebied, o.a. Zuid-Beveland cn grote delen van West-Brabant, vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kunnen opleveren. Hiertegenover staat, dat voor an dere gedeelten in het getroffen ge bied rekening moet worden gehouden met een latere aanvang van ae her- stelwerkzaaamheden cn met een langdurig proces van herstel van de grond. De minister noemde wat dit betreft Schouwen en Duiveland „een tweede Walcheren"' Tijdens de reis heeft minister ^Mansholt contact ge had met agrarische voormannen uit het getroffen gebied en heeft hij op ruime schaal overleg geploegd met ambtelijke deskundigen en tal van technici, ook op de gebieden van het herstel van de grond en de cultuur techniek. Bij het overleg zijn de richt lijnen voor het werk aangegeven én is een eerste phase van de voorberei ding afgesloten. Een nieuw organisa torisch apparaat wordt snel gescha pen, waarbij gebruik zal worden ge maakt van de met de Rijksdienst voor Landbouwherstel opgedane er- aringen en van de verdere mogelijk heden, die de organisatie van net mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvooorziening biedt. Ook de schaderegeling voor de landbouw en het ontwerpen van de verdere finan ciering van het landbouwherstel zijn ter hand genomen. Gemeld is, dat in de polder Elf plaat in de gemeente Poortugaai zeven mensen zijn omgekomen. Thans blijkt dat in deze polder geen doden te be treuren zijn. Wel zijn er zes doden in de aangrenzende polder Zalmplaat. Hoewel In België door de Nederland se ambassade en het Nederlandse consulaat slechts een beroep om steun gedaan is op de Nederlandse kolonie, stromen ook ontelbare giften en gaven binnen Nan Belgische zijde. Een grote Belgische bank heeft by het consulaat een cheque afgegeven Nan 25.000 gulden. De burgemeester van Meisbroek organiseert een filmvoor stelling, waar Nederlandse documen taire films worden gedraald en waar van de opbrengst bestemd is voor de slachtoffers der overstromingen. De 4000 studenten van de Vrije Uni versiteit te Brussel zullen een door de vloedgolf geteisterde'plaats in Zeeland adopteren. Verscheidene Belgische bio scopen hebben besloten hun opbrengst van één avond ter beschikking te stel len van het Nederlandse noodfonds. Bij de Nederlandse ambassade bestaat een grote vraag naar films van het eiland Walcheren, die op liefdadig heidsvoorstellingen worden gedraaid. Vier Belgische particuliere piloten hebben aangeboden mei hun vliegtuig naar Zeeland te vertrekken. Jammer genoog kon hun sympa thiek aanbod niet worden geaccepteerd omdat er op de vliegvelden,' vanw'aar de operatievluchten naar Zeeland ge schieden, nauwelijks nog plaats is. De dienst van de jeugd van het Belgische ministerie van Openbaar Onderwijs heeft een zending van 100 bedden en matrassen met negen vrachtwagens naar Nederland gezonden. Een in Bel gië wonende, doch thans in Frankrijk verblijvende Nederlander, heeft een bedrag van fr. 200.000 aan liet Neder landse consulaat te Brussel overge maakt, Het Nederlandse consulaat heeft Donderdag 25 ton Belgische en Nederlandse goecjeren naar Nederland kunnen zenden. Grolc giflcn De Nederlandse Katholieke Arbei dersbeweging met haar bonden en in stellingen heeft 1,5 ton disponibel ge steld. De Vereniging van de tabaks- handel gaf 110.000. Het Centraal bureau voor de Grafi sche Bedrijven zal een belangrijke gift geven. De eiermijnen zullen 100.000 geven. Renaultfabrieken staan vrachtwagens af De heer Lcfaucheux, president direc- tetur-gcneraal van de Renaultfa- brieken te Parjjs, heeft voor onbepaal de tijd drie zeveutons vrachtwagens met chauffeurs ter beschikking van dc Nederland^-""regering gesteld voor «n dergelijke in dc geteisterde gebieden. Deze Nva- gens zijn. alvorens uit Parijs tc ver trekken, volgeladen met levensmidde len en Roode Kruls-artikelen, die in Parijs zijn geschonken voor ons land. Buitendien heeft de afdeling Holland van de Renaultfabrieken vier perso nenwagens en vier bestelwagens ter beschikking gesteld. Voorlopig vertrekt elke Dinsdag morgen een wagen van de fabriek naar de Renaultfabrieken in Holland met anderhalve ton pakketten uit Parys. "n de Chassce-kazerne tc Breda Zij hulptroepen geconcentreerd, zyn samengetrokken uit 17 ver schillenden eenheden, die ver enigd zyn tot een bataljon dat on der commando staat van kolonel Ellery W. Nilcs. t Van hieruit Nvordpn de richt lenen-aangegeven, welke de Ame rikaanse hulptroepen moeten vol gen bij de hulpverlening in dc noodgebieden. Zo blykt o.m„ dat de Amerikanen in Breda in totaal 64 tliicks hebben ingezet, die overal in het gebied rondzwerven. Nu hel met de evacuatie is gedaan, aldus kolonel Ellery Nilcs, komt het constructiewerk aan de orde; het dichten van de dyken op gevaar lijke punten. Daartoe zijn rotsblokken nodig, waarVan er hele vrachten per vlieg tuig van Duitsland uit worden aange voerd. Bij het dichten van dijkgatcn volgt men een merkwaardige metho den: men "construeert een bailybrug over het gat, vult de brug op met zand cn rots, legt er springlading onder cn laat de hele zaak in de lucht vliegen. Alles valt terug en het gat is voor het grootste gedeelte gedicht. Op zes punten in het bedreigde ge bied zijn waterzuivcringsteams opge steld. By Monster ln het Westland zit- Roode Kruis dankt werkgevers De Staf van het Roode Kruis ln Gelderland verzoekt de pers warme dankbetuiging namens Roode Kruis te plaatsen aan alle werkgevers in Gelderland, die op spontane wijze toe stemming hebben verleend voor de 'n- schakeling van hun werkkrachten en materieel bij de urgente hulpverlening van het Róode Kruis aan de nood gebieden. Mensen en materieel hebben voortreffelijk werk kunnen verrichten. Thans keren zij weer naar hun dage lijkse arbeid terug. De Staf van het Roode Kruis is er van overtuigd, dat, indien de Centrale Hulpverleningsorganisatie voor enkele medewerkers nog een verder beroep op hun medewerking ter plaatse zou moe ten doen, ook daarvoor door de werk gevers nog toestemming zal worden verleend. De Kring-Commissaris van het Ned. Roode Kruis Gelderland. C.' Driessen. ten Amerikanen, die bezig zijn Duitse bunkers op te blazen. Deze bunkers zijn gevaarlijk, omdat zij de dijken en duinen ondermijnen. Op de uitgestrekte terreinen van de Chassee-kazerne te Breda staan ont zaglijke colonnes materiaal opgesteld. Behalve honderden auto's en jeeps be vinden zich daarbij een 150-tal 5-tons kipwagens en 9 tank boten. De com mandant liet zich vol waardering uit over dé steun, die hij ondervindt van de Nederlandse verbindingsofficieren. De troep, is geheel „self-supporting' TTaar er over de begrippen springtij en springvloed en stormvloed bij velen enige verwarring blijkt te bestaan, zodat sommigen zich zelfs ongerust maken over bet op 16 Februari te verwachten springtij, wordt bicrover, van de zijde van liet K.N.M.I. liet volgende medegedeeld: Er zijn twee oorzaken waardoor eb en vloed langs onze kusten niet altijd gelijk zijn: 1c: de wisselende samenwerking van zon en maan; 2e: de werking van de wind op de Noordzee. De maan en de zon beïnvloeden bei den het eb- en vloed-verschijnsel, doch de maan het meest. Derhalve zrjn eb en vloed het sterkst als de zon precies met de maan samenwerkt; het zwakst als de zon de maan tegenwerkt. Het eerste geval treedt altijd kort na volle maan en kort na nieuwe maan op. Men spreekt dan van een springtij. Het tweede geval treedt altijd kort na eerste kwartier en kort na laatste kwartier op. Men spreekt dan van doodtij. Een springtij is dus een normaal verschijnsel, dat om de twee weken optreedt. Het bestaat uit een spring vloed en een spnngeb, of een spring- hoogwater en een springlaagwater. Een springvloed of springhoogNvater is dus een hoogwater dat wat hoger is dan het gemiddelde hoogwater, docli het wordt ook onmiddellijk gevolgd door een springlaagwater, dat lager is dan het gemiddelde laagwater. Doen nu komt hier de invloed van de wind bij. Het is bekend, dat een storm uil het Noordwesten een opho ping var. water in het Zuidelijk deel van de Noordzee, dus tegenover de Nederlandse kust veroorzaakt, Is deze verhoging van waterpeil door de storm groot, dan spreekt men van een storm vloed. Treft nu een uitzonderlijk zware en langdurige NoordNvesterstorm over de Noordzee bovendien nog samen met een springvloed, dan kunnen de gevolgen catastrophaal worden. Dat nu was het geval in de nacht van 31 Januari op 1 Februari. Het bijzondere was dus niet het springtij van die nacht, doch wat daarbij kwam door die uitzonderlijke storm. Nu zijn ook zonder de wind de springvloeden niet alle precies even hoog. Zo zou, zonder wind, de spring vloed van die bewuste nacht door dc werking van maan en zon iets minder hoog geworden zijn dan de vooraf- De voorzitter van een Inder haast gevormd comité bestaande uit caféhouders in de Jordaan te Amsterdam heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd, dat Nan hogerhand niets is ver nomen over de sluiting van café's op de nationale rouwdag van Zon dag 8 Februari. „Wij caféhouders ln de Jordaan, 52 in getal, hebben besloten onze café's op deze rouw dag niet te openen", aldus deze bekendmaking. Geen kinderen naar licl buitenland allerlei landen zijn aanbie dingen Ingekomen om kinde ren op te nemen. Er kwamen zelfs auto's uit het buitenland om maar direct kinderen mee te nemen. Dergelijke aanbiedingen worden natuurlyk zeer gewaardeerd, maar de instanties hier te lande, die zich met kinderuitzending bezig honden, zijn van oordeel, dat men voorshands In deze tijd van droef heid en zorg de kinderen niet moet uitsturen. Men doet beter hen niet uit het ge zin te halen. Doet men daarvan mede deling. dan blijken velen bereid hele gezinnen op te nemen, zodat er geen sprake is van scheiding van kinderen en ouders. Maar dan blijkt het, dat men zich bezorgd maakt over huis en Inboedel In het getroffen gebied; men wil in de buurt blijven. Men meent beter te doen allereerst te denken aan een verblijf in het eigen land. Mocht het wenselijk blijken alsnog van deze buitenlandse aanbiedingen gebruik te maken, dan zal dat geschieden. ganc springvloed van IS Januari en dan de volgende van 16 Februari. Dit betekent dus: le. dat de stormvloed nog hoger ge worden zou zijn als dezelfde storm op 18 Januari of 16 Februari opgetreden zou zijn; 2e. dat bij het eerstvolgende spring tij, indien de wind geen complicaties geeft, het hoogNvater en het laagwater verwacht moeten worden ongeveer even hoog te zullen zijn als het hoog water en het laagwater op 18 Januari. Wel moet verwacht worden, dat de getystroom van het in- en uittrekken de water sneller zal zijn dan gemid deld. Geen gift, dan op water en brood! De dorpsgemeenschap van Vlcdöer (Dr.) heeft zich bemoeid met een ingezetene in die ge meente, die niet van plan was ook maar iets te doen om de positie van het Nationaal Ram penfonds te versterken. Men Nvist, dat de man ongeveer 500 zakken ln voorraad had, doch toen een beroep op hem Nverd gedaan zakken beschikbaar te stellen voor het dichten van de dyken. werd dit verzoek niet in gewilligd. Toen een dag later een geldinzameling werd gehouden, die ln deze kleine Drentse ge meente een bedrag van 9809,50 opbracht, heeft dezelfde man de collectanten wederom met lege handen weggezonden. En zoiets laat een dorpsgemeenschap nu eenmaal niet op zich zitten. Zij heeft de bakker, de kruidenier, de slager en andere leveranciers aangeraden niet meer aan de man te leveren, op straffe van het verlies van de klandizie in het dorp. Het spreekt Nvel van zelf. dat de leveranciers dit ri sico niet wensen te nemen. Het gevolg van een en ander is, dat het gezin nu op water en brood (eigen gebakken) zit. Medegedeeld is, dat thans alle sche pen, die niet direct aan de evacuatie deelnemen, naar huis stomen, uitge zonderd de verbindingsschepen. Aan de boten is de hartelijke dank overge bracht van Prins Bernhard, de Konink lijke Marine en de Koninklijke Land macht. Geld ingezameld voor zichzelf Jn de gemeente Reusel (N.-Br.) is door de rijkspolitie een echtpaar aan gehouden, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de noodgebieden. Dit geld Nverd echter te eigen bate aan gewend. Beiden zullen voor de Officier van Jusitie te Den Bosch worden ge leid. Oude Tonge's eerste doden begraven ,E OMROEPER van Oude Ton. ge ging Vrijdag door het dorp met een droeve boodschap: om 4 uur zouden de eerste slachtoffers Nan de overstroming beg-aven worden. Dertig van de twee- a driehonderd mensen, die een hoge tol aan het watergeweld hier heb ben moeten betalen. Van het ach terland Nvaren doodkisten naar het zNvaar getroffen plaatsje ge bracht en op een eenvoudige schottekar werdén daarin de do den naar de Spuidyk gebracht, N\aar ze hun laatste rustplaats hebben gevonden. Op de dyk, die voor vele honderden de redding heeft betekend, maar c:e toch niet heeft kunnen verhinderen, dat Oude Tonge waarschijnlijk het zwaarst getroffen plaatsje in deze na tionale ramp is geworden. Het kerk hof is in het water niet meer terug te vinden; daarom stonden Vrijdag middag de 126 inwoners, die nog ach tergebleven zijn, met gebogen hoofd ln de gure"wind op deze dijk. waar niemand feitelijk dc moed had iets te zeggen. Burgemeester Van Dijk bracht het tot enkele sobere woorden. Boven het plaatsje zweefde een helicoptcre, toen pastoor Hofstede het Onze Vader las. Vlootpredikant- Kwakkelstein stond er in plaats van ds. Wolters, die zijn gezin was wegbrengen. De predikant las Openbaringen 9 tot 17 en de Apostolische Geloofsbelijdenis. De woorden dreven weg in de wind over het wijde water, dat dreigend het graf omringde. Woordenloos trok de stoet van man nen terug naar het dorp, waar een schot weerklonk. Een hond stortte neer, een van de vele, die in Oude Tonge worden doodgeschoten, omdat de dieren aan de cadavers 'magen en daardoor een gevaar vormen, dat misschien nog sluipender en kwaad aardiger is dan het water. Op de 7 km. lange drjk. die begint bij Sluishaven, is deze drjk een kilo meter voor het dorp bezaaid met cadavers, beddegoed. meubels en stro, dat daar neergesmeten is door golven, en storm. Een barricade die de weg afsluit als een 'waarschuwing om dit dorp des doods niet te betreden. Oude Tonge is het ergste, dat wij tot dus verre in het watersnoodgebied gezien hebben. Onder het stro op het water moeten nog tientallen lijken liggen. Men heeft ze ook gevonden in hun bedden, op de boerderijen en bij de koeien in de stal. Vrijdag is de 7-jarige Riekus Arends in de sluis op de Vossebelt, na bij Coevorden verdronken. TTit, U di De Ziekenfondsraad maakt het vol gende bekend: Geëvacueerde ziekenfondsverzeker den, the in een plaats vertoeven met het vooruitzicht daar een zekere tijd te zullen blijven, wordt aangeraden, zich bij een ziekenfonds in die plaats te laten inschrijven. Dc Ziekenfonds raad verzoekt aan dc ziekenfondsen, deze personen met direct-ingaande rechten en zonder beperkende voor waarden toe te laten. De raad is bo vendien van oordeel, dat de zieken fondsen voorlopig aan alle ingeschre ven geëvacueerden een zo ruim moge lijke geneeskundige verzorging dienen te garanderen. Met name kunnen op nemingen in ziekenhuizen op grond van sociale indicatie voorlopig voor rekening van de fondsen geschieden. Voor het geval, dat een geëvacueer de verzekerde een bijbetaling zou moe ten doen, verzoekt de Ziekenfondsraad aan dc fondsen, die bijbetaling voorlo pig voor hun rekening te nemen. Een rondschrijven van de Zieken fondsraad aan de fondsen is onderweg. In aansluiting aan reeds eerder be- bekend gemaakte belastingfaciliteiten met het oog op de nationale ramp. deelt het ministerie van Financiën nog het volgende mee: de giften in geid aan het Nationaal Rampenfonds, wel ke ingevolge een besluit van de rege ring tot élk bedrag van het inkomen of de Nvinst mogen worden afgetrok ken, komen ten laste van het inkomen of de winst over het jaar 1953, tenzy een belastingplichtige bij zijn aangifte over het jaar 1952 het schriftelijk ver zoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 tc mogen aftrekken. Het vorenstaande geldt eveneens voor goederen, die uit bedrijfsvoorra den ten behoeve van watersnoodslacht offers worden afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Ram penfonds van het loon werden afge staan (waaronder begrepen loon uit overwerk), niet alleen voor de heffing van de loonbelasting, maar ook voor de heffing van de vereveningsheffing buiten aanmerking worden gelaten. Palcis Noordeinde als kledingdepot De koningin heeft aan 't Roode Kruis dat gedeelte Nan het paleis Koordeinde afgestaan, (lat nog tc harcr beschikking stond. Het gc- bouNV doet thans dienst als kle dingdepot voor geëvacueerden. De goederen worden van het paleis uit rechtstieeks gezonden naar getrof fenen, die in de omgeving van Den Haag zijn ondergebracht. Het ligt in de bedoeling deze distributie van goe deren binnen enkele dagen uit te brei den tol. een groter deel van Zuid-Hol- lanci. waarbij de verdeling van de k'e- öing meer centraal behandeld zal wor den. In he* paleis is een staf van honderd personen aan het werk, bijgestaan door het paleispersoneel van de inten dance van de koninklijke paleizen te 's-Gravenhage en door studenten van het Internationaal academisch insti tuut. dat in het voormalige paleis is gevestigd. In de grote baleonzaal, de hal en de linkervleugel van het palcis liggen grote hoeveelheden kleren, die reeds ge n'teerd zijn en op verzending wachten. Over de evacuatie in de provincie nemen wij nog, dat er naar andere pro- Zeeland, met uilzondering van Schou- en, kan worden gezegd, dat de toe stand Woensdag in Krabbendijke weer kritiek werd. Ongeveer 3000 evacué's zijn afgevoerd. Zij zijn in Noord-Bra bant ondergebracht. Afgezien van Tho- len en Beveland kan de toestand be neden dc Oosterschclde op het ogenblik tamelyk stabiel Worden genoemd. Op het ogenblik is men bezig ge- evacueerden uit de gemeente Tholen en uit andere delen van het eiland naar Noord-Brabant over te brengen. Er ontstonden hier onhoudbare toe standen. I-Ict eiland Schouwen is nog het moeilijke punt. Met betrekking tot de evacuatie van dit eiland zou men kun nen zeggen, dat men daarvoor een na tionale afvoe'rlijn SchouwenDordrecht Utrecht heeft. Te Utrecht zijn 4000 evacué's uit Schouwen gepasseerd. Dui zenden volgen nog. Het betr eft hier het zwaartepunt van de evacuatie. Uit Zierikzee zijn ongeveer 6000 per sonen aangewezen om te evacueren. Van de evacuatie-autoriteiten ver- Hel Ticlse Schomvburg- probleem Het gemis van het Tielse Spaar bankgebouw dat (loor (le oorlog verlo ren is gegaan, wordt telkenmale weer gevoeld. Hoewel vele malen besprekin gen zijn gevoerd met het Spaarbank- bestuur, de Kamer van Koophandel, de directie Nan de Bioscoopexploitatlc Lureman en verschillende functiona rissen van het Ministerie van Financi en en var de Wederopbomv, hebben deze geen resultaten opgeleverd. Ook informaties in andere gemeenten inge wonnen over aldaar bestaande schomv- burgproblemcn en hun oplossing boden geen nieuNve aspecten. Nu Is echter de zaak in een accuut stadium gekomen. Het bestuur van de Nutsspaarbank heeft namelijk bet restant van zijn herbouNvclaim aan de gemeente aange boden ter overname voor het nominale bedrag van 91.000. Dit aanbod kan slechts tot 1 Maart a.s. gestand worden gedaan; daarna zal bet bestuur genoodzaakt zijn ont heffing van de bestedingsplicht en uit betaling van de bijdrage oorlogsschade in opbouwoblig'aties aan te vragen. Dit zou tot gevolg hebben dat deze claim met dc daaraan verbonden financiële faciliteiten, voor een cultureel centi-um verloren gaat. Omdat de Gemeente na overdracht zeer waarschijnlijk dezelfde faciliteiten zal genieten als die welke het Spaar- bankbestuuv thans heeft, zullen hier aan dus geen financiële consequenties verbonden zijn. Met het oog hierop en omdat na overgang van de onderhavige claim verdere besprekingen gemakkelijker dan tot nu toe zullen kunnen verlopen, stellen B. en W. de Raad voor tot de onderhavige aankoop te besluiten. vincies geen officiële afvoer 'acué's zal zijn. Ook al is het voor de initiatiefnemers in vele provincies mis schien hard te vernemen, dat er geen gebruik kan'worden gemaakt van hun diensten. Voor een doeltreffende evacu atie moet men zich houden aan de lij- daarvoor zijn vastgesteld. Ambtelijke onderbrenging van evacué s in die provincies is dus niet toegestaan. Postverbindingen met dc noodgebieden Op 5 Februari is post uitgereikt op Overflakkee, terwijl uit dit gebied ook post verzonden is. In de Hoeksëwaard zijn alle post kantoren thans bereikbaar. De post verbinding DordrechtNederhardinx- veld is tot tweemaal per dag uitge breid, waarvan er één doorgaat naar Gorinchem. Het veer DintelsasOolt- gensplaat wordt thans voor postver voer gebruikt. Tussen Roosendaal en Zevenbergen worden Nveer treinen voor postvervoer gebruikt. De post voor Schouwen en Duive land is Donderdag per helicopter en per vliegtuig naar Zierikzee overge bracht en gistermorgen per boot van Bergen op Zoom uit. Met ingang van gisteren is echter een eenmaaldaagse postverbinding met Schouwen cn Duiveland via België, Goes, Katse Veer en Zierikzee inge steld. De verbinding met de Zeeuwse eilanden blijft voorlopig 2 maal per dag via België lopen. In de legerplaats te Ossendrecht is ten behoeve van evacué's een tijdelijk bijkantoor ingericht. Hulp voor emigratie vluchtelingen De Amerikaanse organisatie voor vluchtelingen heeft Vrijdag te Ge neve een chepue van 102.350 dollar (bijna 400.000 gulden) overhandigd aan de commissie voor Europese mi gratie, als eerste bijdrage op grond van de overeenkomst tussen de Ame rikaanse regering en genoemde com missie voor hulp aan vluchtelingen uit Oosteuropese landen. Sinds de overeenkomst in Juli van kracht werd, heelt de commissie 1344 vluchtelingen overgebracht, van wie 990 werden toegelaten in de V. S. en de rest in Canada, Australië en Bra zilië. Het Amerikaanse programma voor vluchtelingen heeft 4 300.000 dollar (ongeveer 16 millioen gulden) voor hulp aan vluchtelingen uit Oost- Europa uitgetrokken. In de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van mej. dr.' A. de Waal, die benoemd is tot s'.aatssecre- taris van Ondinvys, is tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer mr. E. Roolvink te Almelo,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4