Plunderaars gestraft Een drama in een straat Vliegende vrachtauto dropte 20.000 zandzakken Misbruik van andermans ellende Duinen worden afgesloten Veel hulp uit t getroffen Albion Breda bood de getroffenen krachtige hulp GELI LR" DAGBLAD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1U*3 (Van een onzer speciale verslaggevers JJERSTE UNTENANT GENTRY uit Oakland-City fin Californië) kijkt bedenkelijk even voordat hij met zijn Fairchild C.-119 Packet, in de wandeling ..vliegende vrachtauto" genaamd, wil opstijgen van liet vlieg veld Valkenburg ..Wat zit daar in?", zo vraagt hij, als de motoren brul lend aanslaan. „Zaklantaarns", schreeuwt iemand, die buiten staat. „Daar komt niet veel van terecht, als we dat neergooien", zo zegt bij tegen ons in de grote plastic cockpit. ..maar we zullen bet proberen!" Dan taxiet de zware, ietwat logge G.-l 19 naar de startbaan voor een vlucht naar Wisselcërke, alwaar 20.000 zandzakken gedropt worden, be stemd voor Colijnsplaat. Naast luitenant Gentry zit luitenant Howard, ook van de U.S. Airforce. Hij is afkomstig uit Oklahoma, Het zijn twee laconieke vliegers, deze Ame rikanen, die sinds Maandagmorgen vrijwel aan één stuk door vluchten hebben gemaakt boven het rampge bied. Of ze nu wel eten of slapen op tijd, of niet, dat kan hen allemaal niet schelen. Hoofdzaak is voor lien, dat er zoveel mogelijk geholpen wordt. Even is het wachten op de start baan op hét signaal van de verkeers toren en dan schiet de „Vliegende Vrachtauto" los. Naast deze beide Amerikaanse vliegers zit nog de adel borst 1ste klasse Overmeire uit Am sterdam van de marine-vliegdienst. Hij is als mede-navigator aan de be manning van dit toestel toegewezen. „Als het voor mij al moeilijk is de weg te vinden", zo zegt hij, „dan is dat zeker het geval voor de Amerika nen, die hier heg noch steg weten". Het navigeren met vliegtuigen boven het rampgebied valt helemaal niet mee. Wegen, dijken, spoorbanen, het is alle maal onder water verdwenen en kun nen dus niet meer als oriënteringspun- ten dienst doen. „Wij hebben nu Zierikzee als her kenningspunt'", zo zegt deze adel borst, „en vandaar komen wij wel ver der". Wissekcrke had dringend om veel zandzakken gevraagd, bestemd voor Colijnsplaat. Eerst was men van plan op de bedreigde plaats zelf te drop pen, doch dat bleek niet mogelijk. Op een droog weiland te Wisst-kerke had de bevolking eenvoudige merktekens aangebracht op de plaats, waar de zandzakken uit de „vliegende vracht auto" gegooid moesten worden. De „vliegende vrachtauto" vloog op 500 voet hoogte, met een snelheid van ongeveer 200 knopen per uur. Na tien minuten zijn we al bij Rozenburg, waarvan de kop droog is. Een ogenblikje later volgt Goeree. Zo ver als het oog reikt is er één wa tervlakte. Vele vluchten hebben deze wakkere Amerikanen al gemaakt bo ven de overstroomdè gebieden, maar telkens als zij er weer boven zyn, wor den zij opnieuw gegrepen. Dat is wel duidelijk aan hun strakke gezichten te zien! De kop van Schouwen glijdt dan vervolgens onder ons door. Overal het zelfde beeld van ellende: huizen tot aan het het dak in het water, koeien angstig opeengehoopt op droge plok jes land. Een beeld van troosteloze triestheid. Adelborst Overmeire l'oodst de Ame rikanen netjes recht op Zierikzee aan. Laag glijdt het zware vrachtvliegtuig over dit zo zwaar getroffen stadje. Wat samengehoopte mensen kijken omhoog. Zou uit dit toestel wat voor hen komen? Maar neen, het vliegt door, met daverende motoren, want Wissekcrke is vlak bij. Achter in het laadgedeelte zijn 5 Amerikaanse soldaten op hun hoede. Zij weten, dat als zo meteen de bel gaat, zij zich schrap moeten zetten om de zandzakken er uit te gooien. Zij behoren, met hun luitenants, tot de 41ste Troop Carrier Squadron en de 317de Troop Carrier Group, van de Rijn-Mainbasis in Duitsland. Sinds Augustus 1951 zijn ze al ver weg van huis. Gedurende de vlucht hebben zij rus tig liggen roken op de zandzakken, die in grote bundels in de vrachlruimle zijn opgeslagen. Een paar zijn er in slaap gesukkeld, zo moe als zij waren. „He, .Toe, wakker worden", zegt een kameraad; „we zijn er en we moe ten klaar staan voor actie". „Oké, oké", is het antwoord. De achterkant van de „vliegende vrachtwagen" is open en .de wind giert naar binnen. Het is een gure, koude wind. Om te voorkomen, dat de man nen door de zuiging naar buiten wor den gesleurd hebben zij zich met grote banden aan de wand van het toestel vastgebonden. Ook langs de gehele achteropening, tussen de beide mach tige staarten van het toestel in, loopt een afscheidmgstouw, ter voorkoming van ongelukken. Vele paren handen slingeren zand zakken van achterin het toestel naai de opening, van waaruit zo straks ge gooid zal worden. Vier Amerikanen stapelen de lege zakken netjes op in de opening. „Klaar voor actie", zo z?ggen ze. Ondertussen heeft de piloot vlak bij Wissekerke, op 150 voet hoogte vlie gend, bet weiland gevonden. Een paar witte strepen duiden aan, dat hier de plaats van de „dropping" is. Een door dringende bel rinkelt, en wordt door het geraas van de motoren heen ge hoord. Even nog vliegt het toestel door en dan gaat de eerste zending van de 7 tor zandzakken naar heneden. Gespannen kijkt iedereen toe, of de la- 100.000 exemplaren van „De Ramp" Het aantal inschrijvingen op het boek „De Ramp" is thans zo groot, dat de Vereniging ter behartiging van de belangen des Boekhandels heeft be sloten het aantal exemplaren der eer ste oplage te verdubbelen. Binnenkort gaan dus honderdduizend exemplaren naar de Nederlandse boekhandel. ding inderdaad op de juiste plaats komt. Een seconde later weten we, dat de eerste „dropping" ten *dela naast het dool terecht kwam. Weer keert de „vliegende vrachtauto" terug. In Wis sekerke z' If staan op de straten de mensen samengegroept naar omhoog- te kijken. Zij zwaaien met zakdoeken en witte lappen. Twee Nederlandse militairen hebben op het weiland post gevat en geven met vlaggen signalen naar ons. Maar we weten al, dat we hier goed zijn en dat de tweede drop- ding beter zal zijn. Inderdaad, is de tweede lading zandzakken precies te recht gekomen. Drie kwartier, met in totaal tien rondvluchten, zijn nodig om de 20.000 zandzakken uit het toe stel te krijgen. Iedereen in het toestel, behalve de piloot en de navigator, hijgt van de inspannende arbeid, om telkenmale, tussen twee 'overvlieg- pei-ioden in, de samengebundelde zandzakken op tyd voor «le ope ning te krijgen. De bel, ten teken dat er weer een lading overboord kan, kent geen pardon. Men heeft maar te zorgen, dat alles op tijd klaar is. Als dan ook alles eruit is, gaan de duimen omhoog en krijgt de piloot het teken, dat er teruggevlogen kan worden. Luitenant Gentry vertelt nog even, hoe hij des avonds om 10 uur erop uit is gegaan met zijn jongens naar Schar- rendijke, alwaar de toestand toen kri tiek was. In het duister zijn zandzak ken gedropt, „En vanmorgen had je moeten zien hoe we enige tonnen hooi voor de uitgehongerde koeien neer gooiden. Ze vlogen erop af als kinde ren naar een zak suikergoed". Zo gaat het op Valkenburg: opstij gen, droppen, terug. Laden, en weer weg. Onvermoeid en onverpoosd, totdat het teken zal komen, dat de eerste en dringendste nood gelenigd is. De luchtmachtvoorlichting deelt mede, dat tot en met Vrijdag reeds zijn afgeworpen: 135.300 zandzakken. 405 paar rubber handschoenen, 1603 paar rubberlaarzen, 10 ton veekoeken, 47 zakken met brood, 14 containers levensmiddelen, 20 jerrycans drink water, 15 pakken hooi. Voorts ma trassen, dekens, zaklantaarns, rubber- pakken, veldtelefoons, babyvoeding, rubberboten, medicamenten, dynamo plus magneet en een rubberkabel. We gens de harde wind konden 15 rubber boten niet gedropt" worden. In de voedselpakketten bevindt zich onder meer: stamppot in blik, leverpastei, kaas, margarine, biscuits, blikjes melk, handdoeken, kaarsen of zaklantaarns plus batterijen, lucifers, waterzuive- 1 ringstabletten enz. De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag de 27-jarige ma troos G. H. van der P. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden zonder aftrek met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming, omdat hij Zondagochtend tij dens de watersnood in Rotterdam een sigarenwinkel in Rotterdam-Zuid bin nendrong; en 20 pakjes cigaretten stal. Verdachte had eerst zijn eigen vrouw en kinderen in veiligheid ge bracht In de winkel trof hij de winkelier1 en diens echtgenote zittend op een tafel aan Hij had de vrouw rondge dragen, naar hij zei om haar te red den, doch volgens de tenlastelegging- had hij haar in het water neergezet. „Weet u dat dit stelen op zijn Hol lands heel. plunderen?" zei de politie rechter, die vertelde, dat de man reeds vijf maal wegens diefstal en mishandeling véroordeeld was. De Officier van Justitie zeide te moeten aannemen, dat hier geplun derd is. „Ik heb al die ellende op de eilanden gezien en er is een deel van de Nederlanders, dat als hyena's ge bruik maakt van andermans ellende. Deze diefstal gebeurde tijdens het op komen van het water, toen de nood het hoogst was." Hij eiste de hoogst mogelijke straf, n.l. een gevangenisstraf van zes maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De politierechter kreeg daarna nog een geval te behandelen, dat met de ramp te maken had en dat eveneens onder het wetsartikel diefstal bij ge legenheid van watersnood viel. De 25-jarige fabrieksarbeider T. B. uit Vlaardingen, die zich Donderdag bij het aanvoeren van de goederen te Vlaardingen een paar rubberlaarzen zou hebben toegeëigend, die bestemd waren om de slachtoffers van de ge teisterde gebieden ermee te helpen, werd tot een gevangenisstraf van vijf maanden zonder aftrek verooordeeld, eveneens met onmiddellijke gevan genneming. Een paar laarzen, die hem leken, wierp hij in een vat, dat hij naar be neden droeg. Toen heeft hij de laar zen eruit gehaald, zo gaf hij toe. doch Dieven droegen Roode Kruis-banden De burgemeester van Middelhamis heeft medegedeeld, dat enkole mannen zijn gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van goederen uit verlaten woningen. Zy droegen Roode Kruis-banden om de armen. Burgemeester Rinders deel de niede, dat geen vreemdelingen meer zullen worden toegelaten op Goeree en Overflakee. Degenen, die zich schuldig maken aan diefstal uit wo ningen van de slachtoffers van de wa tersnood, zullen ter plaatse door een politierechter worden berecht. ze pasten hem niet. B. is reeds drie maal veroordeeld. Tegen deze man had de officier enige verzachtende omstandigheden in aanmerking nemend een gevan genisstraf van vijf maanden geëist met onmiddellyke gevangenneming. De politierechter te Middelburg heeft gistermiddag een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van vijf maan den opgelegd aan P. F. de W uit Hontenlsse, die zich had schuldig ge maakt aan het zich toeëigenen van aan de dijken aangespoelde goederen, afkomstig uit de geteisterde gebieden. De substituut-officier van justitie te Middelburg, mr. André, heeft: er met nadruk de aandacht, op geves tigd, dat afgezien van plundering, ook het zich toeëigenen van aange spoelde goederen zeer streng zal wor den gestraft. Deze goederen moeten 6ij de burgemeester van de plaats van inwoning worden aangegeven. Tientallen uitvoeringen werden af gelast; heel het normale openbare leven in de stad lag vrijwel stil. Alles en alles was geconcentreerd om het vluchtelingenprobleem, waar men dag en nacht mee bezig was. De eerste dagen werden vooral de kazernegebouwen in de stad voor het opnemen van vluchtelingen in gebruik genomen. Daarenboven liet zich ,ook de bevolking zelf niet onbetuigd. Dui zenden namen evaeué's in hun huizen op, zonder te vragen naar rang of stand. „Kom binnen, wees welkom", was het parool en de totaal versufte mensen werden verwend met het beste va - het beste. Een kledingactie liep dermate vlot van stapel, dat in één morgen de hele stad was afgestroopt. Tonnen goed waren binnengekomen. Een oerfect ge- organiseerd „warenhuis" zorgden voor de distributie, die zoveel service bood. dat de evaeué's, wanneer zij gereed waren met hun „inkopen", per auto naar hun nieuwe adres werden ge bracht. Zakenlieden van buiten de stad, die van deze actie hoorden, scha kelden zichzelf bereidwillig in; zelfs twee Amerikanen en een Fransman reden een dag lang mee. Bredase kin deren zamelden speelgoed in voor hun kameraadjes. Tabak, sigaretten en shag stroomden toe. Honderden kvvamen op het gemeen tehuis inlichtingen inwinnen naar In verband met de herstelwerken. In oyerleg met de gemeenten 's-Gra- venhage, Monster, 's-Gravenzande en Rotterdam hebben dijkgraaf en hoog heemraden van 't hoogheemraadschap Delfland besloten de duinen en het strand van Scheveningen tot Hoek van Holland voor het publiek af te sluiten in verband met het uitvoeren van drin gende herstelwerkzaamheden. Voorts is in overleg met de betrokken minis teries besloten tot onmiddellijke op ruiming van de bunkers in het kustge bied van 't Hoogheemraadschap. Hier bij is het corps der genie' ingeschakeld, versterkt met .genietroepen van het Amerikaanse leger. Met het. opblazen van de bunkers is reeds een begin ge maakt. De werkzaamheden zullen een grooi bedrag vorderen. Alleen reeds voor het opruimen van de bunkers heeft de regering een crediet van een millioen gulden beschikbaar gesteld. vermiste huisgenoten. Tragische to nelen speelden hier soms af. Kerels als bomen stonden handenwringend en met nauwelijks verborgen tranen hun verdriet te verwerken; vrouwen zaten wezenloos op banken te staren naar het sinistere telefoontoestel, waaruit het nieuws moest komen, waarop zij vol spanning wachtten. In de Koriïnkiyke Militaire Academie waren ruim 800 evaeué's onderge bracht. Zij hadden hier een prima te huis met alle accommodatie, die zij zich denken konden Boekenweek zonder schrijversbal Het schrijversbal, dat de officiële openingsavond van de boeken week op 27 Februari zou besluiten, zal In verband met de ramp dit jaar niet worden gegeven. Het eerste gedeelte, de officiële opening van de boeken week en de opvoering van de vier be kroonde eenacters, zal normaal door gang vinden. De door deze versobering vrykomen- de gelden zullen worden overgemaakt aan het Nationaal Rampen Fonds. Ondanks de gTote verwoestingen en ellende In Engeland, veroorzaakt door de watersnoood, is het medele ven met het zo zwaar getroffen Ne derlandse volk in Engeland enorm, zo vernemen wy van de Nederlarfdse ambassade In Londen. De Britse rege ring heeft reeds aan landen, wélke hulp willen bieden, doen weten, dat Nederland thans voorgaat. De Nederlandse ambassade wordt overstelpt met aanbiedingen in geld en goederen. Tallozen wensen naar Nederland t<- vertrekken om zelf deel te nemen aan reddingswerk. Het „Rampenfonds Londen", dat voor de Nederlanders in Engeland werd opgericht, heeft reeds een be drag van drie duizend Pond bereikt, niet meegeteld de vele bedragen in 'èuide.ns, welke door ln Engeland wo nende Nederlar.de'-o op,.het „Rampen fonds Londen" bij de T\ve,..tse Bank in Amsterdam zijn gestort. De ambassade ontving ook nog een bedrag van drie duizend Pond Ster ling uit het „Coventry air raid distress fund" van burgemeester en gemeentebestuur van Coventry. Het plaatsje Chelmsford in Essex, dat vlak by de Engelse getroffen ge bieden ligt, zond een vrachtauto vol kleren. Schielands zeedijk wordt hoger Het hoogheemraadschap Schieland te Rotterdam deelt mede dat Schie lands hoge zeedijk, die in de nacht van Zaterdag op Zondag van Schiedam tot Gouda een aanval van een storm vloed te verduren heeft gehad, zoals nog nooit is voorgekomen, thans tot Gouda onder controle is, zodat voor een doorbraak, zelfs, bij storm, niet meer behoeft te worden gevreesd. Bin nenkort zal de kade van zandzakken, welke het water moet beletten over de dijk te stromen, indien nog eens een abnormaal hoge vloed mocht vooi-ko- men, worden vervangen door een kiel kade. Gedurende voorjaar en zomer zujlen de gedeelten van de dijk, waarin thans gaten zijn geslagen, definitief worden hersteld met klei, nadat eerst het zand en de zandzakken zullen zijn verwijderd. De hoogte van deze gedeelten zal daarbij worden gebracht op 4-50 m. boxen N.A.P., dus 70 cm. hoger dan thans het geval is. Deze werken moeten vóór October zyn voltooid. De gedeelten van de dyk, die thans voldoende hoog bleken, zullen in de toekomst nog extra worden verhoogd. Ook de water kering binnen Rotterdam zal op vele plaatsen aan een nieuwe ver hoging niet kunnen ontkomen. De rijksuniversiteit te Utrecht hei-vat de colleges en practica met in gang van Maandag. ginds de watersnoodramp is Breda van aanschijn veranderd. Heel de bevolking scheen er zich op te hebben ingesteld de getroffenen zo hartelijk mogelijk welkom tc heten. Geen moeite was te veel en geen zorg te groot om het hun naar de zin te maken. Met levendige belangstelling bekijken deze ouden van dagen, geëvacueerd uit het Verplegingshuis te Zierikzee, een krant met artikelen en foto's over de ramp, die „hun" landstreek heeft getroffen. Thans zijn zij ondergebracht in het Evacuatiecentrum te Amers foort., doch zij zullen zo gauw mogelijk verhuizen naar het Rijksopvoedings- centrum in deze stad. Josine Kik van der Velde (89 jaar) rechts en Ma rianne van Dommelen, verdiept in hun' lectuur. Hoge stapels goederen liggen er al op pier 6 in de haven van New York, vanwaar de eerste boot-, de ,JHwri- cane", naar Nederland zal vertrekken, geladen mei. kleding voor de hulp aan de slachtojfers van de overstroming in Nederland. Chauffeur Robert Hauï- sey laadt juist zijn vrachtwagentje uit, vol giften, bijeengebracht door de Kerkelijke Wereld Dienst het sa menwerkend bureau voor het verlenen van bijstand van de Protestantse sekten in Amerika. Nog steeds stromen grote aantallen vluchtelingen de evacuatie-centra bin nen. Op de leade van een dezer centra, n.l. Dordrecht, maakte onze fotograaf dit treffende beeld: een paar vissers boten uit Makkum (gemeente Wonse- radeel in Friesland) komen aanvaren vanuit het rampgebied, terwijl een reeds eerder aangekomen boot op de voorgrond met de vlag halfstok aan de kade gemeerd ligt. De vissers uit Makkum. behoorden tot de ontelbaren, die zich spontaa7i hebben ingezet om hun bedreigde landgenoten te redden. Foto midden boven: Kerels zijn het, de mannen van de Nederlandse vloot, luchtmacht en landstrijdkrachten, de Amerikanen, de Fransen, Engelsen, Italianen, vrijwil ligers en alle anderen, die zich geheel en al hebben ingezet voor 't reddings werk. Mannenwerk is 't eigenlijk niet, het verzorgen van zo'n klein kindje, maar z\j zullen ervoor zorgen dat het in veiligheid komt. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII lll||l'l|ll|!lllllllll!ll|lllllll!lllll!ll||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll: Hoe hei water huis hield bij Oude Tongc. (Luchtopname ANP-foto) Over het algemeen zijn de foto's uit het watersnood gebied uiteraard geno men in de polders. En voor zover zij in steden of dorpen werden gemaakt, overheerste, toch meestal het lande lijke karakter in het beeld, Boven staande foto trof ons echter niet, om dat daar „de vernielende kracht van de elementen" zo sterk uitspreekt; niet omdat de misère er in alle vormen in te vinden is. De foto trof ons door het contrast tussen het moderne, enigszins strak-comfortabele van het woonhuis, dat daar ogenschijnlijk- zo onberoerd en ook onbewogen staat en de dramatiek, die toch zo sterk spreekt int de vlucht ran deze huisvrouw. Bij het zien van deze foto denken we niet. in de eerste plaats aan grote gevaren en reddingen met inzet van het leven. Veel meer denken we aan de glim mend gewreven meubeltjes, de gebor stelde vloerkleden, de gepoetste haard. Kortom aan alles, dat jarenlang elke dag, elk uur eigenlijk de toewijding van deze huismoeder heeft gehad en dat nu in het water staat en ligt te bederven, Z\j die elk waterspatje zorg vuldig van haar dressoirtje heeft ge wreven, die heeft gemopperd als de kinderen met natte voeten op 'het zeil liepen ('t geeft zulke prenten) laat alles achter, dobberend in 't water, 't Is niet groots, dit drama, maar al te groot voor dit huisje.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2