vraagt niet alleen geld, persoonlijk offer Ramp maar ook een I GESLAAGD... hi Puistjes 1 ó6 Van de effecten- en geldmarkt Radio-revue Kapitein „Faustus draagt schuld aan schipbreuk JjfliSrjTiffli Engelands samenwerking met het Europese leger mrnmmmmm Voornaamste Beursnoteringen Voor 100jaar DM GELDERS DAGBLAD ZATERDAG 7 FEBRUABJ 1983 (Van onze financiële medewerker) J^E ZEE beeft zich op Nederland gewroken. Zij heeft een felle aanslag gedaan op wat haar in de loop der eeuwen met menselijk vernuft en onvermoeide inspanning is ontworsteld. De mateloze ellende, die daar door over een groot deel van ons volk is gebracht en de nog niet le schatten materiële schade, welke ze hoeft veroorzaakt, hebben ook de Amsterdamse beurs niet onberoerd gelaten. De angstige beklemming, die zich van alle weldenkende burgers heeft meester gemaakt, hield vooral gedurende de eerste dagen van de afgelopen week de beurshandel in haar ban gevangen, zodat de omzetten, welke in de maand Januari een aanmerkelijke stijging vertoonden, snel terugliepen en de onder normale omstandigheden belangrijke feiten en cijfers op de achtergrond "werden gedrongen. Medeleven met en materiële hulp aan de door deze nationale ramp zo smartelijk getroffenen, beheerst thans ook de effectenbeurs, die. zo min als enige andere instantie, kans ziet omvang en betekenis van de ons land toegebrachte schade ook maar bij benade ring te bepalen, teminder nu elke nieuwe dag ons tot dusver nieuwe onheilspellende berichten brengt. Zeker is dat de millioenen, welke bij het Nationaal Rampenfonds binnen stromen, nog slechts een fractie zijn van wat nodig is om de persoonlijke nood te lenigen en te vergoeden wat aan stoffelijk bezit en vruchtbare cul tuurgrond verloren ging. Ook op deze plaats moge worden opgewekt tot een spontane offervaardigheid van allen die maar enigszins tot helpen in staat zijn. Deze ramp komt op een moment, dat Nederland zich nog nauwelijks van de oorlogsgevolgen heeft hersteld, hoe wel gelukkig op dat punt de laatste jaren grote vorderingen zijn gemaakt en de mogelijkheden voor herstel thans ongetwijfeld aanmerkelijk groter zijn dan bij het einde van de oorlog. De mi nister van Financiën heeft er echter in zijn antwoord aan de Eerste Kamer dezer dagen nog eens op-gewezen dat de financiële toestand van ons land, ondanks Marshallhulp en zware be lastingen. nog altijd belangrijk slechter is dan vóór de oorlog. Toen een natio naal inkomen van 5.3 milliard en een nationale schuld van 4 milliard, nu een nationaal inkomen van 19.6'mil liard en een staatsschuld van 2-1 6 milliard, zodat deze laatste thans 125% van het nationaal inkomen uitmaakt tegen 76% in 1937/8. - r Dat we de gevolgen van de oorlog nog niet te boven zyn, blijkt ook uit de onlangs gepubliceerde cijfers inza ke de Materiële Oorlogsschade, welke in totaal ƒ6.4 milliard heeft bedragen en waarvan nog altijd 2.7 milliard moet worden uitgekeerd, waarmee naar het oordeel van. de minister nog wel vier vijf jaren gemoeid zullen zijn en waarvan de afwikkeling ver traagd wordt teneinde geen al te grote inflatoire tendenzen in onze volkshuis houding op te roepen. MAANDAG 9 FEBRUARI. Hilversum "402 ni. AVRO 7.00 Nieuws 7.10 Gram. S.00 Nieuws en weerberichten 8.15 .Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Koor en orgel 9.25 Voor de vrouw 9.30 Waterstanden 9.35 Gram. 11.00 Voordracht 11.15 Kameror kest J2.00 Orgel err zang 12.30 Land- en tuinbcuwmedëdelmgen 12.33 In 't spionnetje 12.38 Gevarieer de muziek 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Prome nade orkest 13.50 Gram. 14.00 Wat gaat er om in de wereld?, causerie 14.20 Gram. .14.30 Voordracht 14.45 Pianorecital 15.15 Voor de vrouw 16.15 Gram 17.30 Voor do pad vinders 17.45 Gram. 17.50 Militaire causerie 18.00 Nieuws 18.15 West- Indisch orkest 18.30 Accordeonmu- ziek 19.00 Muzikale causerie 19.15 Reportage cf gram. 19.20 Gram. 19.25 Piano, gitaar en bas 19.45 Re- geringsuitz^nding: Ir. H. Rietberg: De suikerbietenteelt. 20.00 Nieuws 20.05 Omroeporkest en solisten 21.05 Gram. 21.30 De mensen zullen wol zeggen, hoorspel 22.-15 Hammondorgelspel 23.00 Nieuws 23.15 Filmprogramma 23.45—24.00 Gram. Hilversum II 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram. 7.-15 Een woord voor de dag 8.00 Niéuws en weerberichten 8.10 Gram. 8.23 Gewijde muziek 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 10.00 So praan en piano 10.ao Morgendienst 11.00 Gram. 11.15 Lichte muziek 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- en tuinbouwmcdedelingen 12.33 Orgelconcert 12.59 Klokgelui 13.00 Nieuws 13.15 Mandoline ensemble 13.45 Gram. 14.00 School radio 11.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Gram. 15.25 Piano kwintet 1500 Bijbellezing 16.30 Gram. 17.00 Voor de kleuters 17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd 17,45 Regeringsuitzending D. J. v. Wij nen: Nederlands officiële vertegen woordigingen in Indonesië 18.00 Or- keslconccrt 18.20 Sport 18.30 Gram. 18.45 Engelse les 19.00 Nieuws en weerberichten 19.10 Pianorecital 19.30 Parlementair com mentaar 19.45 Zigeunerkwintet 20.00 Radiokrant 20.20 Gram. 20.30 Tropcnherinneringen. hoorspel 21.15 Gram. 21.45 Gewijde muziek 22.20 Rijkdom onder de grond: aard olie, causerie 22.30 Lichte muziek 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws 23.15 Man en vrouw, causerie 23.3024.00 Gram. Het is daarom goed er op te wijzen dat de lmlp, welke thans ter bestrij ding van de in het Zuid-Westen van on; land geleden schade moet worden verleend, niet een kwestie Is van geld, maar van offers. Geld is gemakkelijk te produceren. De regering heeft thans bij de Neder- landsche Bank een tegoed van meer dan 1 milliard en de tegenwaarde rekening van de Marshallhulp is ook nog tot een dergelijk b:drag beschik baar, doch aanwending van deze te goeden zou een plotselinge en zeer sterke vergroting van de geldcircula tie met zich brengen en het met moei te bereikte monetair evenwicht radi caal verstoren. Bij de grote vlottende schuld, welke het Rijk heeft, zou een staatslening, op de uitgifte waarvan sommigen aandringen, grotendeels een consolidatie van staatsschuld beteke nen en niet tot het gewenste resultaat leiden. Wat thans verloren ging en ver loren gaat moet daarom voor een zo groot mogelijk deel <loor hesparing op het nationaal inkomen worden verkre gen. En voor zover dit niet vrijwillig geschiedt of geschieden kan, zal het de vraag zijn of de regering haar aan vankelijke beloften inzake belasting verlaging zal kunnen gestand doen, hoezeer dit anderzijds weer noodzake lijk is om handel en bedrijf nieuwe im pulsen te geven voor de thans nog dringendei expansie van productie en export. •Het is, zoals opgemerkt, nog te vroeg omvang en betekenis van de aangerichte schade vast te stellen. Wanneer echter wordt bedacht, dat alleen de agrarische oorlogsschade, welke- ook voornamelijk op het Zuid westen van ons land betrekking bad, 500 milhoen heeft bedragen en de huisraadschade 670 millloen, kan men zich enigermate een voorstelling maken van wat thans nodig kan zijn om "de materiële schade van de wraak neming der elementen te herstelleft. En al is het een bittere tragiek dat een groter of kleiner deel van het ge durende de laatste jaren verkregen financieel herstel nu weer moet wor den prijsgegeven, aan de andere kant mogen we ons gelukkig prijzen, dat dit herstel er geweest is en de moge lijkheden daarom thans groter zijn dan aan het einde van 1945. Het afgelopen jaar heeft een waarlijk overweldigend bewijs geleverd van de belastingeapa- citeit van de Nederlandse bevolking, waardoor het mogelijk was dat in 1952 in totaal een bedrag van 6 >4 milliard aan directe en indirecte belastingen in de schatkist werd gestort tegen 5.6 milliard in het voorafgaande jaar. Hierin zijn uiteraard de geleidelijke belastinginhaal en enkele eenmalige baten begrepen, het feit ligt er toch dat meer dan 6 milliard aan het volksinkomen voor de huishouding van de Staat kon worden onttrokken, ook al moest daarbij voor velen het kapi taal worden aangesproken. Nu ten aanzien van de economische ontwikkeling in ons land een toestand van stabiliteit is ingetreden en een expansie, als die van de laatste jaren niet mag worden verwacht, zou het zeer zeker sterk te betreuren zijn wanneer tal van maatregelen, welke door regering en Volksvertegenwoor diging werden overwogen om de be lastingdruk te verlichten er. aan han del en bedrijf, ook aan de beurshandel, een grotere mate van vrijheid te schenken, zouden moeten achterwege blijven. We denken hier aan de ophef fing van de Speculatiewinstbelasting, verlenging van de termijn voor bijzon dere afschrijving op nieuwe aanschaf fingen, belastingvrijdom voor het pri maire dividend van naamloze vennoot schappen, herstel van de mogelijkheid tot het belenen van effecten, waardoor d<* belangstelling voor de aandelen markt zou worden vergroot en de be drijven meer gelegenheid zouden krij gen om risicodragend kapitaal aan te trekken etc. Men heeft zich aan de beurs er over verblijd dat de Vereni ging voor de Effectenhandel van een publiekrechtelijk lichaam weer een civielrechtelijke organisatie is gewor den en als zodanig weer naar haar oude statuten kan leven. En in meer dan een opzicht waren we met de ver mindering van overheidsbemoeiing op de goede weg, hetgeen niet in de 'aat- ste plaats tot de verlevendiging van de fondsenhandel heeft bijgedragen. Ook dc thans in uitzicht gestelde liqui datie van het Effeeten-rechtsherstel mag hier niet worden vergeten. En nog eens, het is daarom te ho pen, dat de particuliere steunverlening hier en in het buitenland een zodanige omvang mag aannemen, dat de Neder landse regering niet wordt gedwongen tot fiscale en andere, maatregelen, welke op het bedrijfsleven een nieuwe druk zouden leggen en voor de verdere ontplooiing van de nationale economie een ernstige belemmering zouden z\jn. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam behandelde de ramp met het onder Panamese vlag varende s.s. ..Faustus", dat in de nacht van 5 op 6 November '52 eerst ten Noorden van de mpnd van de Nieuwe Water weg strandde en lateT door de Noor- derpier heensloeg en in de mond van de Waterweg zonk. Voorzitter was prof. mr. J. Offerhaus Er werden vier getuigen gehoord: de zeeloods-stuurman A. C. Bos, de zeeloods-stuurman J. den Hartog, dc lïchtwachter H. Ackerman van Hoek van Holland en de zeeloods eerste klasse C. Smit uit Hoek van Holland. De heer C. Moolenburgh, inspecteur- generaal van de scheepvaart, zei in zijn conclusie, dat de kapitein van de „Faustus" schuldig is aan de stran ding en hij hier niet aanwezig is. De heer Moolenburgh zeide weinig waarde te hechten aan de door de ka pitein afgelegde verklaringen, omdat die- steeds van inhoud zijn veranderd. Hij heeft gezegd seinen te hebben ge geven. Het merkwaardige is, dat de beide loodsboten geen seinen hebben gezien. Het is ook niet waarschijnlijk, dat er geseind is", aldus de inspecteur- generaal. „omdat deze in de donkere nacht altijd opgevallen zouden zijn, ook ais ze mits goed gericht achter de rug van de waarnemer waren ge geven. Als er water in de tanks heeft ge zeten, was er voldoende tijd om dit af te tappen en had het schip gerust kunnen bijdraaien en het daglicht kun nen afwachten. Voorts begrijp ik niet, dat een kapitein, die zegt zo vaak de Noordzee te hebben bevaren, zijn lui ken en dat nog we' in November open gooit en zo zijn schip onzeewaar dig maakt. Daarna heeft hij pas tegen middernacht besloten de luiken weer dicht te laten maken, terwijl hij om zeven uur in de avond van diverse kanten een stormwaarschuwing had gehad. Iemand, die zo handelt, draagt naar mijn mening volledig de schuld. Het schip zou best hebben kunnen bij draaien. Er is geen sprake van, dat kapitein Palaiokrasas zich behoorlijk heeft beraden". De inspecteur-generaal bracht hulde aan de Nederlandse instanties aan de kunst voor' hun paraatheid. „Reeds een half uur na de stranding was de reddingboot ter plaatse". Hij besloot met de woorden: „De kapitein heeft grove schuld. Hij heeft, er niet aan gedacht, toen zijn schip vast zat, het te verzwa ren door de dubbele bodemtanks vol te laten lopen. Toen h\| niet de bemanning in de reddingboot stapte heeft hij het niet nodig ge oordeeld iets van de scheepspapie ren mee te nemen. Het is tragisch, dat dergelyke personen belast worden met de leiding van zee gaande schepen". De Raad zal binnenkort schriftelijk uitspraak doen. Volgens de „Berliner Morgen- post" zijn tengevolge van een instor ting in de „Stalin"-uraniummijn te Oberschlema (Saksen) zestig Oost- duitse mijnwerkers om het leven ge komen. Het ongeluk zou zich vorige week Donderdag hebben voorgedaan, op de dagen, dat in dezelfde mijn 22 mijnwerkers het leven verloren ten gevolge van een overstroming. 19. Agenten houden er niet van, dat men hen kisten over het hoofd slaat; en de politieman, die aldus door Pat O'Nozel was behandeld, maakte op deze regel geen uitzonde ring. Een aanzwellend gegrom uit. de kist bewees, dat-de agent bezig was een belediging van een ambtenaar in functie te constateren. Alles wees er op, dat hij strenge maatregelen zou gaan troffen, zodra hij weer op krach ten was. Maar hier wachtte Pat niet op. „Vooruit!" riep hij, Panda, die door de laatste gebeurtenissen totaal ver bijsterd was. met zich mee sleurend, „geen tijd om dat agent alles" uit te leggen; anders missen w\j de boot!" En voor Panda goed en wel kon verwerken, wat er allemaal gebeurde, had Pat .tem meegetrokken achter op oen auto, die in de richting van de haven reed. „Dat was een snelle, on opvallende aftocht!" zei Pat voldaan. De twee spionnen, die onze vrien den gevolgd waren, hadden echter al les gezien! „Daar gaan de geheime agenten!" riep de grootste, „achter ze aan!" „Nee", zei de kleine, ;,eerst politie man helpen!" „Een politieman helpen?" herhaal de de grote, „drommelowtls! heb ik nog nooit gedaan!" „Kletschka!" siste de kleine, ».po~ litieman boos op geheime agenten; h'J gaat achtervolgen. Wij met politie man mee, dan wij krijgen geheime agenten!" jp^ngeland heeft medegedeeld, rlat liet bereid is luclitmacht-csquadrilles uit te wisselen .met bet toekomstige Europese leger van zes landen (Frankrijk, Wesl-Duitsland, Italië. België, Nederland, Luxemburg). Het voorste] is vervat in een Brits memorandum, dat deze week :s overhandigd aan de leden t an de tussentijdse commissie van dc Europese verdcdigingsgeineenschap te Parijs. Jn dit memorandum worden gede tailleerde plannen genoemd voor samenwerking van de Britse strijd krachten met liet Europese leger en de hulp aan dit leger in hel stadium van formering. ïn de verklaring wordt gezegd, dat de plannen een uitwerking zijn van de voorstellen, die reeds in Mei .1. tc Parijs zijn besproken tussen ds au teurs van het plan voor het Europese leger, de Franse minister van defen sie, René Pleven, en de Britse minister van Defensie, veldmaarschalk Alexan der. De Britse voorstellen voor samen werking met" het Europese leger in zijn formeiingssiadïum omvatten verder het verlenen van oefeningsfaciliteiten, advies voor opleiding, het attacheren van Britse officieren bij de staf van de E.V.G. (Europese Verdedigings- Gemeenschap), hulp bij het organise ren van tactische oefeningen en het houden van oefeningen door gemeen schappelijke eenheden. De Britse voorstellen, aldus een ge- voorgenomen Europese leger vormde grootste en volledigste bijdragen, wel ke Engeland kan verlenen zonder vol ledig lid van, de. E.V.G. te worden. In feite., aldus deze zegsman, heeft En geland door ziijn voorstellen de deur Vangslcij fers „Willem Barendsz" Op 18. Januari- bedroeg de productie van de „Willem Barendsz" 3.046 ton traan en 320 ton spermolie (vorig jaar op dezelfde datum 4.007 ton .traan). Een j vergelijking van de spennolieprotfPMPé is met mogelijk, aangezien daalPrnèe dit jaar op 27 De cember is begonnen en vorig jaar op 20 November. Fotohoek „De Ramp" Vijftigduizend exemplaren zal de eerste oplaag zijn van het boek „De Ramp", dat ten bate-van het Natio naal Rampenfonds binnenkort ver schijnt. Het boek zal 96 pagina's, met weinig tekst en ca, lOOfoto's bevatten. De bandomslag zal bestaan uit een grote foto. Deze omslag' zal worden geplasticeerd door een fabriek té Rot terdam, die mi nog onder water staat. Voorts zal een in zeskleurendruk uit gevoerde kaart in het boek worden op genomen, waarop aUe officiële gege vens over de ramp worden weergege ven. Reeds zijn uit het buitenland aan vragen ontvangen. Het foto-album zal ook -in de Unie van Zuid-Afrika- worden uitgegeven, voorzien van een voorwoord van de Koningin en de Zuidafrikaanse am bassadeur in Nederland. ZEEPOST Met de volgende schePQn kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Taltsise" (12 Fe bruari); Nw Guinea: m.s. „Lang- koeas(12.Febr).; Ned. Antillen: m.s. „Willemstad" (17 Febr.); Suri name: s.s. „Cottica" (18 Febr.); Unie v. Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Oranjefontein" (10 Febr.); Ca- nada:s s.s. „Rijndam" (12 Febr.); Australië en Nw Zeelanti: m.s. „Fair- sea" (12 Febr.): Brazilië; m.s. „Al- hena" (11 Febr.). Advertentie HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus gjg VRAAGT ONS PROSPECTUS Onderwijzersakte H.B.S. A en B Staatsexamen geopend voor de opleiding en opbouw van de strijdkrachten van dc verdedi- gingsgemeénschap. De Britse samenwerking met het vorgenomen Europese leger vormde een belangrijk onderwerp van de be sprekingen. die Foster Dulles Donder dagavond met bondskanselier Aden auer te Bonn heeft gevoerd. Vólgens een Westduitse regeringswoordvoer der is het' Britse memorandum voor West-Duitsland een aangename ver rassing. Premier Mayer en minister van bui tenlandse zaken Bidault zullen de vol gende weck in Londen bij de Britse regering erop aandringen hetzij volle dig deel te nemen aan het verdrag in zake de E.V.G., hetzij zeer nauw met de gemeenschap samen te werken. Eisenhowers bezittingen in speciaal fonds President Eisenhower heeft al zijn geldelijke bezittingen in een speciaal fonds gestort, dat door een admini strateur wordt* beheerd. De president ging hiertoe over om te voorkomen, dat men hem "zou kunnen verwijten zijn beslissingen tc laten beïnvloeden dooi* deze bezittingen. Aldus werd megedceld door kapitein ter zee But cher, dc adjudant van generaal Eisen hower tijdens de wereldoorlog. Butcher verklaarde dat een deel van dit fonds bestaat uit de opbrengst van de verkoopt/van een-oliebron, die, in dien dc president de verkoop twee of drie weken had uitgesteld, meer zou hebben opgebracht. De administrateur van het fonds behoeft Eisenhower voor zijn hande lingen niet te raadplegen. Het enige wat de président zal doen is het ont vangen van de inkomsten. Wegens moord levens lang geëist Tegen de 39-jarige los werkman G. L. uit Laven en de 27-jarige grond werker T. J. W. V. uit Hilversum heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. G. R. Nubë, levenslange gevangenisstraf geëist wegens de moord op de 72-ja- rige tuinder M. Verheul uit Naarden. Zij wachtten de tuinder op de be wuste morgen op, brachten hem met de hamer en het mes met vereende krachten ernstige verwondingen toe, ontroofden hem zijn portefeuille, waarin 700.bleek te zitten, en spoedden zich daarna op fietsen naar hun werk. Cang der koersen (A'damse effectenbeurs 6 Febr. 1953) Op de laatste bcursdag van deze veel bewogen week kwam er in het algemeen beeld van de fondsenmarkt geen ingrijpende verandering. Met -be houd van de vrij gunstige ondertoon legden diverse papieren lichte neiging tol stijgen aan de dag,- waarbij de af faire in vrijwel alle hoeken beperkt bleef. Gisteren reeds was de omzet ge ringer dan de laatste tijd het geval was, n.l. ongeveer ƒ1,7 millioen. A.K.U. gaf vandaag de toon aan. De gehele middag werd dit fonds in open hoek druk verhandeld op 2 hoger niveau. Philips en Unilever de den het kalmer aan. Ook Olie trad weinig op de voorgrond, maar ont moette toch enige vraag met name uit het buitenland. Van de Indonesi sche waarden was Amsterdam Rubber in herstel. Sumatra Tabakken licht aangeboden na. de vaste stemming dei- laatste dagen. H.A.V. trok weinig dc aandacht. De scheepvaartmarkt lag verdeeld, maar merendeels waren de koersen hier wat lager. De belangstelling gaat de laatste da gen uit naar aandelen van bouwonder nemingen, die mogelijk -betrokken kunnen worden bij het herstel dei- overstroomde gebieden. Vrijwel, alle bouw- en betonmaatschappijen, waar van de aandelen ter beurze zijn geno teerd, zijn in koers gestegen en ook vandaag werden in de loop van de markt hogere adviesprijzen vernomen. Staatsfondsen bleven onveranderd en ook overigens trad er weinig wijziging op, zodat de beurs in kalme stemming sloot. Staatsleningen Ned. '51 35% 99) 99', Ned. '48 (3.1) Ned. '47 (34) 3 95i 95-»/, Ned. '37 3 954 94 5/2 6/2 Kon. N, St. M. 139 1391 Stokvis Zn. 1274 128 Kon. Paketv. 1193 119 Stork Co. 137 1384 Rotterd-. Lloyd 127» 126; Unilever 6% Scheepv. Unie 1294 1295 C'-.m. pref. 1303 1294 St. Mij. Ned. 148:1 14«è Unilever 4% H.V.A. 97g 96i Aflosb. o.p. 961 96 Dollar '47 3% 94'. 941 Java Cult. Mij. 444 43 Werksp. s. A 1291 1294 Invest, cert. 3 955 95i3/1K N.-l. S. Unie 843 844 Wijers' Ind. en Ncd. '62'6-1 Ver. V.C. Mij. Hand.ondern. 143 146 z. bel. fac. 95i5/1(, 95i3/10 250, 500 A 20g 21 Zwanenb. Org. 1644 1644 Ned. '62'64 Deli Bat. Mij. 1141 1114 Borneo Sumatra m. bel. fac. 95l3/m 95»s/,« Deli Mij. 81) 813 Handels Mij. 1061 107 N.W.S. 24 783 78; Senembah 751 744 Cur. Hand. M. 201 '202) Indië '37 A 3 943 94ir'/llS Linde Teves 142 141 Grootb. 19-16 95i 94»3/i,; (Nlet-actievp Aandelen Mol. Mand.ver. 59 591 A'damse Bank 1714 171 i Oost-Borneo \ctleve Aandelen Escomptobnnk 605 613 Sedep C.-. H.- en I. Eank Nat. Hand.b. N.H.Mij. A.K.U. Bergh's Jurg. v. Berkel Calvé Fokker v. Gelder Hoogovens Ford Ned. Kab.fabr. Philips Unilever Wilton Billit. Ie rubr. dito He rubr. Dordtse Petr. Kon. Petr. A'dam Rubber Bandar R. Deli Bat. R. Kend. Lemboe Oost-Ja va R. Oostk. C. Mij. Serbadjadi Sum. Rubber H.A.-Lijn J.-Ch.-Paketv. Holl. B. Unie 191 54J 543 Mij. Fin. Nat. Hers t. 108 1092 pref. 158 1594 Rotterd. Bank 162 162 166* 1695 Twentse Bank 274! 274 eert. v. aand. 1613 100 i 1004 Rotterd. B. C. 2074 122 123 Heineken 1843 1854 1074 Hero Conserv. 119 120 157 1574 Hollandse Bet. 180 179 1583 1583 Hollandse Draad 190 191 en Kabel 2084 2144 Intern. Gew. 162) 1621 Betonbouw 134 135 185 185 Ned. Gist- en 169 1683 Spiritusfabr. 199 1984 239) '2394 Kon. N. Zout 273 275 174 1714 Kon. Pharm. 2981 29S.1 Brocades 164 313/ 314) Kon. Ver. Tap. 148 865 87 Kon. Zwavelz. 92 911 Ketjen 155 154 4 974 96) Lyernpf 131 132 64 4 631 Ned.-Am. Autob. 284 28 Vredestein 136 1364 964 Ned. Scheepsb. 1571 1574 Nijma 166 167 413 40 Padang Portland 139 1394 Cement 44 444 Rott. Dr. Mij. 311 3124 1913 Tel. Patengan Ngombezi Albert Heyn Walvis 674 253 24i 128 12SJ 167 4 168 74 74 Ned.-Ind. Sp.w. 94 9 5 Sem. Joanna li 13 Sem. Cheribon 21 Amerikaan.,c fondsen Am. Bemberg Am. Smelting 41J 414 Anaconda 43ii/,h 4213:,» Beth. Steel 554 543 Chrysler - 904 Gen. Motors 68i:,'n. 68) Int. Nickel 452 45) Kennecott 79l 7Sj Rep. Steel 47"/|„ 4615',i, 27) U.S. Steel North Am. Midcont. Philips 23 413 233, ,o 92) 90 59 58 62.) 61R 61 614 Onze courant berichtte een eeuw geleden: Naar wij vernemen, is te 's-Gravenhage op 's Konings uit- noodiging eene commissie verga derd van natuurkundigen, om in op zettelijk onderzoek te treden nopens de vraag, of de kunstmatige aan kweeking van visschen, waarover onlangs een onzer wetenschappe lijke tijdschriften eenige zeer be langrijke beschouwingen heeft me degedeeld, ook hier te lande met vrucht zou kunnen toegepast wór den. en zoo ja, op welke wijze. Dit blijk van 's Konings hooge belang stelling in eene der voornaamste takken van het Nederlandsch volks bestaan, zal gewis met welgevallen vernomen worden. Wij betwijfelen niet, of. indien het gevoelen onzer geleerden eene proefneming moge aanbevelen, de middelen daartoe weldra zullen gevonden zijn. De voordeelige boezemstanden van Rijnland in januari 1853, te midden eener voor alle polders en droogmakerijen zoo ongunstigen open winter, hebben bij afwisseling toegelaten de stoompómpwerkt'ui- geri in beweging te brengen, daar door is de waterstand in hét meer, onaangezien de zeer overvloedige regens in die maand, slechts 2 duim gestegen; zijnde de middelbare stand die op 31 december 11., volgens de Staats-Courant van 6 januari, 3,69 el onder Amsterdamsch peil was, den laatsten januari 3,67 el beneden dat peil bevonden. Doodstraffen geëist in proces-Oradour De regeringscommissaris bij het mi litaire tribunaal te Bordeaux heeft de doodstraf ge6ist tegen kapitein Kahn en andere officieren en onderofficieren die beschuldigd zijn in verband met het uitmoorden van Oradour-sur-Glane door een afdeling van de S.S. in 1941. Deze eis geldt ook de aanwezige beschuldigde sergeant-majoor Lenz. Tegen degenen, die dc ordcis uitvoer den, zijn dwahgarbeidsstraffen ge ëist. Onder hen vallen de aanwezige beschuldigden Bleschke, Frcntzcl, Pjeufer, Daab, Degenhardt en Boehme. Duilsers alleen in Duits leger Het Westduitse parlement heeft een wetsontwerp, (lat de recruterlng van Dui.se onderdanen voor oen buiten lands leger verbiedt, met algeméne stemmen aanvaard. liet ontwerp heeft in het bijzonder betrekking op het vreemdelingenlegioen. Op overtredin gen van het verbod staat een mini mumstraf van drie maanden gevan genis. Als reactie op de huidige perscam pagne in West-Dultsland tegen het le gioen heeft het Franse hoge commis sariaat meegedeeld, dat op het ogen blik geen wervingsagenten in de Bondsrepubliek werken. De recruten zouden zich spontaan melden. In te genstelling tot Westduitse persberich ten, dat het vrcemdelngenlegioen 90.000 Duitsers telt, verklaart het Franse commissariaat dat op 't ogen blik 1S.000 Duitsers, zowel uit West als uit Oost-Dutsland, in het legioen dienen. Opleiding Duitse piloten in Engeland Naar aanleiding van het commu niqué van het Britse ministerie van buitenlandse zaken over „de militaire samenwerking tussen Engeland en de Europese verdedigingsgemeehschap", delen verscheidene Britse bladen onder grote koppen mee, dat in Engeland Duitse piloten zullen worden opgeleid. Volgens de „Daily Telegraph"' zal Groot-Brittannië ook helpen bij de op leiding van Duitse grondstrijdkrachten, zij het in kleinere omvang. en de huid ceneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Advertefitie Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart,de ziekte kiemen worden gedood Uit hei Engelj Vertaald l^lS «0' Daar JanEngland 65) „O", zei Constance weer. „Het is dus heel goed mogelijk, juf frouw". zei Mary, „dat meneer Bagnot. nog even is komen kijken en een praatje met haar gemaakt heeft. Dat komt wel meer voor". Zó zat de zaak dus in elkaar, dacht Constance ongelukkig. Maar toch kan ik Philip Bagnet niet zien als een chan teur, een schurk, die- gebruik maakt van een zielige oude vrouwHet Is uitgesloten 1 Waarom kreeg ik gister avond echter opeens de indruk, dat hetgeen Neill altijd zegt. waar is Dat er niet geroerd moet worden in deze poel, opdat er geen onaangename dingen boven komenAls er echter onaangename dingen te gebeuren staan, dan zullen die toch gebeuren, of ik er nu ben of niet... Ze trachtte niet meer te piekeren, doch zich te concentreren op een daad werkelijk handelend optreden. Aller eerst moest ze er achter zien te ko men, wie hier des nachts op bezoek kwam. Ze zou de bezoeker op heter daad moeten betrappen. Ze overwoog, of ze Sara van de gehele geschiedenis op de hoogte zou stellen. Sara had een helder, gezond verstand en gevoel voor verhoudingen. Ze begon zich zo snel mogelijk aan le kleden en voelde zich vol zelfvertrouwen, toen ze helemaal klaar was met haar toilet. Tenslotte zou Parkinson niet zo heel lang meer wegblijven en was Sara binnen haar bereik, voor het geval ze haar raad nodig mocht hebben. Waarschijnlijk zag ze de gebeurtenissen van gister avond in een enigszins overdreven licht, omdat ze verschrikt wakker was geworden en haar zenuwen hier toch al tot het uiterèle gespannen waren. Zelfs het feit, dat de mysterieuze be zoeker hard weggelopen was, leek haar nu, op dit morgenuur, niet meer zo erg. Het was immers mogelijk, dat hij werkelijk haast had gehadHoe wel 't haar niet helemaal overtuigend leek, wilde ze deze mogelijkheid toch niet over 't hoofd zien. Wat Philip versus Phipps betreft, één van hen beiden was het waar schijnlijk geweest en ze zou alles op alles zetten, om er achter te komen, wie! Ze voelde zich rustig en vol ver trouwen. toen ze zich naar beneden begaf om te ontbijten. Er was een boodschap van mevrouw Fincham, dat ze haar ontbijt op bed wilde gebruiken, hetgeen Constance niet verbaasde. Neill zat reeds aan tafel. „Morgen, Kon", zei hij opgewekt. „Ik hoor van Fi, dat er vannacht hier nogal wat te doen is geweest". „Inderdaad was er enige onrust", antwoordde Constance luchtig. „Tussen haakjes, waar was jij eigenlijk van nacht?" „Ik ben heus niet degeen, die de goede tante Chloë op 't middernachte lijk uur een bezoekje bracht", zei hij enigszins scherp. „En evenmin was 't dit om onze charmante vrouwelijke Sherlock Holmes gerust te stellen Philip!" „Hoe weet je dat?" vroeg Constance. Ze schonk zich thee in en nam toast en marmelade. „Omdat Philip brj mij was", ant woordde Neill. „En daarmee denk je mij te overtui gen?" yroeg Constance ironisch. „Enkel en alleen het feit, dat jij ver klaart, dat Philip en jij santen waren, moet zeker voor ntij voldoende zijn!" Er kwam een blos van ergernis op zijn aardige, jonge gezicht. ,,Je weet, dat ik nooit leugens vertel, Kon", zei hij fel. Er kwam ook een blos op Constan ce's wangen. Ze betreurde haar woor den, maar op de een of andere manier wist het drietal zowel Philip, als Neill en Fiona haar steeds weer te prikkelen. Zagen ze bovendien niet in, dat het opgeven van een alibi, zonder- dat iemand er naai vroeg, op zichzelf al verdacht aandeed. Als voor één keer alles nu maar eens duidelijk was! Er was echter niets dan duisternis Fiona was kennelijk vroeg opgestaan en had Neill gewaarschuwd ('n af schuwelijk woord!) betreffende de af gelopen nacht, en zonder dat zij hem iets gevraagd had, was deze nu on middellijk begonnen haar genist te stellen, dat noch hij, noch Philip des nachts inhet huis waren gewest... „Laten we er niet verder over pra ten", zei ze kortaf. Hij keek haar even aan en zei pein zend: „Zie je nu in, dat het precies zo is, als ik je zei? Je hebt je gemengd in dingen, die beter met rust gelaten hadden kunnen worden. Het zijn on aangename dingen, misschien zells ge vaarlijke dingen. Ze leiden tot allerlei verdachtmakingen en verkeerde denk beelden tussen ons. Heus Kon, je kunt veel beter weggaan". „O, je bent onmogelijk!" viel Con stance boos uit. „Het is uitgesloten, dat je werkelijk zo weinig weet. als je voorgeeft. Door alleen maar te doen, alsof er niets ernstigs aan de hand is. verhelp je het kwaad niet". Hïj glimlachte even mat. „Laten we er verder geen woorden aan vuil ma ken. Ik heb geen zin in woordenwisse ling. Ik ben de hele nacht op geweest".1 Constance zou dolgraag juist wèl met hem gepraat hebben. Ze zou willen weten, wat Philip en hij in de afge lopen nacht gedaan hadden. Ze wilde zekerheid hebben, dat het niet Philip was geweestAls Neill zo fijnge voelig was, waarom voelde hij 't dan niet aan, dat ze hieromtrent graag zekerheid wilde hebben? Als hij haar kon overtuigen, dat Philip uitgesloten was. dan zou ze zich veel prettiger voelen. Maar het was moeilijk om tot zijn werkelijke wezen door te dringen, hij scheen altijd min of meer op zijn hoede tegenover haar te zijn, en eigen lijk waren ze dat alle drie. Ze schenen altijd verbaasd, dat ze een van hen zou kunnen verdenken, maar nooit zei den ze iets, waaruit ze een definitieve conclusie in hun voordeel kon trek ken (Wordt vervolgd).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2