Noodkreten gingen over BI in zakelijke vragen Jules Verne herdacht 1828-8 Febr-1953 Antillen een met het moederland Bijzondere steun voor Naar afsluiting der Zeeuwse Zeegaten? Gedachtewisseling Foster Dulles en onze ministers Curapao 1,5 millioen „Gooi geld in dat water!" emi'granten-noodgebied Landverhuizing UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Zaterdag 7 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 238 Pagina 9 Van verscheidene kan ten wordt de aandacht dringend gevestigd op de noodzakelijkheid om de zeegaten van Zeeland af te sluiten om ons land te beveiligen tegen rampen, zoals ons deze nu is over komen. Lang vóór de ramp had de minister op dracht gegeven om de mogelijkheden te bestude ren van de afsluiting van de zeegaten van Zeeland. Een afsluiting van de Ha ringvliet is reeds in de aan de gang zijnde studie betrokken. Dit blijkt uit een memorie van ant woord. De afsluiting van de zeegaten is ook daarom zo wenselijk omdat de zee daar veel gevaarlijker is dan in het noorden van ons land dal altijd nog beschermd wordt door de eilanden. Het verschil in getij in het Zuiden is veel groter dan in het Noorden. Door deze grote verschillen in eb en vloed is Zeeland juist zo bijzonder zwaar getroffen. De afsluiting van deze diepe zeegaten echter is, zoals ir Maris in een ont moeting met de binnen- en buitenlandse pers heeft uiteengezet (zie elders in dit nummer een enorm karwei en brengt verre gaande consequenties met zich zodat zeer uitvoerige studies nodig zijn. Men is in Delft reeds verscheide ne jaren bezig met studies over de afsluiting. Wel is men het er over eens dat alleen een afsluiting van de gehele kust behalve de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde) een ramp als die ons nu heeft getroffen, in de toe komst menselijkerwijs onmogelijk zou kunnen maken. DE OMVANG VAN 0E OVERSTROMING „Weet we' rnan" verlaat de AVRO De „Wcet-Wel-Man" (ook bekend als de „Antwoordman") en de redac teur van het Avroprogramma „Ik weet, ik weet, wat u niet weet", hebt ben het volgende telegram aan het be stuur van de AVRO gezonden: „Door betreurenswaardige houding voorzitter AVRO inzake gedragslijn in huidige nationale noodtoestand zijn wij genoodzaakt met ingang van he den alle werkzaamheden voor de ru briek „Ik weet, ik weet wat u niet weet" te beëindigen." Beide heren waren als „free-lances" aan de AVRO verbonden. Schep en naar huis! Medegedeeld is, dat thans alle sche pen, die niet direct aan de evacuatie deelnemen, naar huis kunnen gaan, uitgezonderd de verbindingsschepen. Aan de schepen is de hartelijke dank overgebracht van Prins Bernhard, de Koninklijke Marine en de Koninklij ke Landmacht. Groningen bijna f 2.000.000 Uit Stad en provincie Groningen is aan giften en collecten thans in totaal bijna 2 millioen gulden bin nengekomen voor het Rampenfonds STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VERMISTE SOI.DAAT AANGESPOELD Het stoffelijk overschot van de sedert 1 Februari bij reddingswerk vermiste dpi. soldaat A Zwarts, afkomstig uit Delft, van liet Rog. zware Lua Waalha ven, is op 5 Februari in de omgeving van Klundert aangespoeld. Het stofte- ffiï fi, i|i' ||1 itü Ill |ii o£N" 0>=> fflo o> De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Foster Dulles, en de directeur van de We derzijdse Beveiliging, de heer Harold Stassen hebben Vrijdagmiddag een bezoek gebracht bij de minister-pre sident. waarna zij ontvangen zijn door de ministers Beyen en Luns op het ministerie van Buitenlandse Za ken. Deze besprekingen hebben ruim twee uur geduurd. Aangezien het Amerikaans bezoek aan Nederland een informatief ka rakter heeft, werd aan de heren Fos ter Dulles en Stassen een overzicht gegeven van een aantal hoofdpunten uit het Nederlandse buitenlands po litieke beleid. Hierbij werd o.a. een uiteenzetting gegeven van de bijzon dere aspecten die de plannen voor verdergaande Europese integratie voor Nederland hebben. Voorts is het grote belang uiteen gezet, dat Nederland hecht aan de spoedige totstandkoming van de Europese Defensie Gemeenschap. Eveneens werd een aantal proble men, die in de Verenigde Naties aan de orde zijn, aan een gezamenlijke nadere beschouwing onderworpen. In het bijzonder gold deze beschou wing de activiteit der Ver. Naties bij de bestrijding der agressie in Korea. Een overeenstemming van inzicht werd wederzijds met bevrediging ge constateerd. Bij het onderhoud waren o.a. tegen woordig de Amerikaanse ambassa deur te 's-Gravenhage. de heer Sei dell Chapin en het hoofd van de Amerikaanse missie voor de Weder zijdse Beveiliging in Nederland, de heer Clarence Hunter. Koningin ontving Dulles en Stassen De Koningin heeft Vrijdagmiddag om 12 uur in het paleis aan het Lange Voorhout John Foster Dulles en Ha rold E. Stassen, ontvangen. Beiden werden vergezeld door de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Seldcn Chapin. die zijn landgenoten aan de Koningin voor stelde. De Koningin onderhield zich een korte tijd met het gezelschap, dat zich daarna naar de residentie van de Amerikaanse ambassadeur begaf, waar de lunch werd gebruikt. De Prins sprak met Foster Dulles en Stassen Prins Bernhard heeft Vrijdagavond na de vergadering van het Rampen fonds, ten huize van de Amerikaanse ambassadeur een onderhoud gehad met de heren Foster Dulles en Stas sen. De ministers Bcycn en Luns hebben de beide Amerikaanse bezoekers een diner aangeboden. Vrijdagmiddag is te Willemstad op Curagao bekend geworden dat het personeel van de oliegemeen- Bchap van Curagao rond 682.000 gulden (Nederlands courant) aan het rampenfonds heeft geschonken. Curagao heeft hiermede in totaal 1.551.000 gulden ter beschikking gesteld. Dit is meer dan vijftien gulden per hoofd. De actie wordt voortgezet. Velen danken het leven aan de radio verbindingen (Van een speciale verslaggever) Middelharnis roept Vlaar- dingen, Klaaswaal roept Vlaardingen, Ouddorp heeft een bericht voor Vlaardingen, geeft dat door via Middelhar nis. Hier heeft men dringend zandzakken nodig, daar is er tekort aan brood en suiker. Op de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen varen 34 bo ten van de rijkspolitie, zorg vuldig per radio gedirigeerd, helpend waar maar te helpen is, alles vervoerend wat maar nodig is. Kerels, die in dagen geen hap warm eten hebben gezien, ontsto ken oogleden hebben door gebrek aan slaap, na dagen even thuis komend in Vlaardingen, een paar uur slapen, wat eten en weer uit varen. Dat gaat al zo van Zondag af. En op de eilanden staan de poli- tïeradiowagens. Die vragen ook al les aan Vlaardingen. de centraal- post van de rijkspolitie te water, die alles weer snel doorgeeft waar het wezen moet. De C.D.K., de Commissaris van de Koningin (Provinciale Griffie), daar wordt ook dag en nacht ge zwoegd aan de radiosets om de ver bindingen met het noodgebied te onderhouden. Het is niet te becijfe ren, hoeveel mensenlevens hierdoor zyn gered, hoeveel zwakke dijken door snelle hulp konden worden behouden. Er zijn nog meer zender tjes van amateurs in de lucht, die doen ook voortreffelijk werk. De stroom van doodsnoodkreten begint langzaam weg te ebben. Zij hebben een meer zakelijk karakter gekregen. Zij gaan meer spreken van goederen en materialen, welke nodig zyn voor herstel van dijken. Toch komen zy nog wel door, de verzoeken om aanvoer van eten en drinkwater of voor het vervangen van mensen, die aan de dijken wer ken en uitgeput zijn. Zendt ons aflossers. Zendt ons zandzakken, aggregaten, olie, ben zine. Wc hebben medicijnen nodig, een dokter, dekens. Achter de schermen Er wordt achter de schermen, in die centraalpost te Vlaardingen, ge sjouwd dag en nacht door. Een lawine van berichten en noodki-eten is er in de achter ons liggende dagen ver werkt. Om de acht uur moesten die telefonisten worden afgelost. Dan zijn ze suf. kunnen ze niet meer goed luis- teren, niet meer goed antwoorden. Aflossen, wat eten. wat slapen en dan weer aan de microfoon. Middel harnis roept Roosondaal, maar dat antwoordt niet en direct is Vlaardin gen er als dc kippen bij. Want Mid delharnis heeft een zeer dringend be richt dat direct moet worden door gezonden aan dc C.D.K. Middelharnis. hier is Vlaardingen, geef mij dat bericht maar door als Roosendaal niet antwoordt. En dan zegt die stem daar op het zo zwaar geslagen Flakkee dat Stad aan 't Haringvliet voor deze morgen nog zeer dringend vraagt 300 paar laarzen. 75 lieslaarzen. Is het de bedoeling dat ze gedropt worden, vraagt Vlaardingen voor alle zekerheid en Middelharnis zegt dat dat juist de bedoeling is. Ze geven van Flakkée nog een paar berichten door. Oude Tonge zit om suiker verlegen, heeft moeite met het identificex-en van slachtoffers. Kleding hebben ze daar niet meer nodig. Geen minuut later weet men in Den Haag op de provinciale griffie wat men op Flakkee nodig heeft en niet veel later is een vliegtuig al onder- weg van Valkenbux*g of Gilze Rijen om te droppen waarom gevraagd werd. De x-adiovex-bindingen wei-ken px-achtig, worden nog steeds uitge breid. De meeste telefonische vex-- bindingen vielen in de loop van Zon dag uit. Het water had de kabels be reikt en veroorzaakte sluiting. Afge lopen. Verbindingen hersteld Het was in de vroege Zondagmor gen. na de rampnacht, dat van vis sersschepen in Stellendam en Oud dorp via Seheveningen Radio be kend werd, dat een ramp Goeree- Overflakkee had getroffen. En ter wijl schepen naar de plaatsen van de overstromingen op weg gingen, voelde men wel dat van de raidio- telefoon alles af zou hangen of men de verbindingen, zo uiterst belang rijk onder deze omstandigheden, zou kunnen herstellen. Zij werden hersteld. De achttien boten van de rijks politie te water in het district Zuid-Holland en Zeeland zwermden uit voor zover zy al niet in het ram. pengebied op patrouille wax-en. Vijf radiowagens van de Amsterdamse politie werden naar de eilanden ge zonden om de vei'bindingen op te nemen. Zes radiowagens van dc po. litieverbindingsdlenst uit Utrecht Treinen, die niet rijden In verband met de omlegging van een groot aantal treinen over het baanvak TtrechtDen Bosch ten gevolge van de stremming tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe zullen van 9 Februari 1953 tot nader or der dc volgende treinen niet rijden: Trein 1765. Utrecht CS v. 9.40 Den Bosch a. 10.19: Trein 1762, Den Bosch v. 10.28 Utrecht CS a. 11.03. „Duur" fruit voor Rampenfonds Ter gisteren gehouden veiling in Geldermalsen werden o.m. aange- voexxl drie kisten goudreinetten waarbij werd aangekondigd dat de opbrengst zou worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Zij vex-wisselden van eigenaar voor ƒ71.ƒ83.— en ƒ96.doch de kopers brachten ze opnieuw in veiling en toen gingen zij van de hand voor 96.103.en ƒ118.Dit herhaalde zich enige malen, totdat het totaal tot 3600- was opgelopen. Dc laatste koper schonk de dure appeltjes totaal 60 kg aan de geevacueerden in de Ahoyhal te Rotterdam. Toen het veilingbestuur van deze gang van zaken kennis kreeg, be sloot het het over te maken bedrag tot ƒ10.000.aan te vullen. De overstroming van de Alblasserwaard Een inwoner vnn Molenaarsgraaf in de Alblasserwaard wijst ons er op dat de kaart van het overstroomde gebied, welke de minister-px-esident, dr Drees, Dinsdag j.l. tijdens zijn rede in de Kamer gebruikte en waai-bij een re productie werd opgenomen in ons blad van Donderdag j.l., niet geheel juist is. Het Noordelijk deel van de Alblas serwaard, dat op deze kaart als over stroomd wordt aangegeven, is nooit overstroomd geweest. Onze lezer geeft dit in elk geval droog gebleven deel aan als liggende boven de lijn Alblas- serdam over de Krom langs de Zljde- weg tot aan de boezem en verder tot waar de boezem zuidelijk ombuigt. Uitvoer hooi stopgezet Het hoofdbedrijfschap voor akker bouwproducten heeft uit voorzorg de uitvoer van hooi stopgezet. In de overstroomde gebieden zijn niet on belangrijke hoeveelheden hooi ver loren gegaan. Het uit deze gebieden geredde vee is elders op boerdei-ijen ondergebracht, waar men in het al gemeen wel voor eigen vee voldoen de hooi heeft, maar zeker niet voor een grotere veebezetting. Te zijner tijd zal worden bezien of er nog enig hooi kan worden uitgevoerd. EERSTE KAMER 17 FEBR. BIJEEN De tegen Dinsdag- 10 Febr. uitge- sohreven vergadering der Eerste Ka mer gaat niet door. dit omdat de re gering die dag in de Tweede Kamer haai- nota over de watersnood in dient. De Eerste Kamer zal nu bij eenkomen op 17 Febi\ des middags half twee. waren ook op weg. Bilthoven zond zijn radiowagen. Uit Wassenaar gingen er twee op reis. Zondag reeds kwamen de eilan den in de lucht en konden zij de eer. ste noodkreten naar droog Neder land boven de grote rivieren laten klinken. Den Haag kreeg meer hou. vast en overzicht, kon hulp gaan zenden waar nodig was. Dat was wel overal, maar de hulpverlening kon efficiënterzijn. E;i hoevelen hun leven misschien hebben te dan. ken aan deze verbindingen, zal wel nooit zijn na te gaan. Thans hebben Stiijen. Klaaswaal. Puttershoek. Heenvliet, Abbenbroek, Ouddorp, Goeree, Middelharnis, Den Briel en Rockanje hun eigen radiozender en ontvanger. Zij kunnen Vlaardingen oproepen en vi-agen wat zij nodig hebben. En met de 13 rijkspolitieboten werken nu ook mee 16 boten uit het Noor delijke distinct, die direct naar het rampengebied werden gezonden. Zij hebben gered, zij vex-voeren evacué's als dat nodig is. waarschuwen hele delen van de helpende vissersvloot, dat hun werk weer op een andere plaats wordt gvraagd. Vriend en leermeester van millioenen P rofeet, wiens machtige visioenen ener toekomstige techniek-ontplooi ing op verrassende wijze tot waar heid zijn geworden: ziedaar dc grote roem van Jules Verne. die lieden voor honderdvijfentwintig jaar, op Vrijdag 8 Februari 1828, tc Nantes het levenslicht zag. De wijze waarop hij de evolutiemogelijkhcden, inzon derheid die van onze verkeersmid delen, heeft voorzien, maakt dat men hem gerust het epitheton „geniaal" mag toekennen, Onbewust misschien hij had niet de vooropgezette bedoeling, speciaal voor ..het jonge volkje" te schrijven heeft hij in de tijd. dat hij zijn „Voyages excentrxques" op Dapier zette (die tientallen delen die hier te lande, vertaald, in blauwe bandjes met de vergulde olifants- kop op de rugzijdz. de lievelingsboe ken van talloze jongeren werden) gehandeld naar het gezegde, dat aan de jeugd de toekomst is. En zo is hij gewoi-den tot vriend en leer meester van millioenen, en behoort deze zoon van Frankrijk in feite aan de jeugd van alle landen! Ofschoon men uit zijn werken zou kunnen afleiden, dat hij als 't ware onze ganse aardglobe kende als de inhoud van zijn binnenzak, gezien de precisie waarmee Verne alle moge lijke détails geeft, deze indruk komt niet met de werkelijkheid overeen. Toch heeft hij wel degelijk belang rijke reizen gemaakt: met zijn stoom jacht de Saint-Michel doorkruiste hij de gehele Middellandse Zee, en be zocht hij ook de Scandinavische lan den, onderweg Rotterdam aandoen de. Aan boord van de „Great Eastern", het formidabele stoomschip, dat in de vorige eeuw alle andere vaartuigen in tonnage verre achter zich liet. en dat bestemd was de telegraafkabel tussen de Oude en de Nieuwe Wereld te leggen, maakte Jules Verne teza men met zijn jongere broer Paul in 1867 de reis naar Amerika. Deze reis heeft hem geïnspireerd tot een zijner werken, het geestige „Een Drijvende Stad". Maar er zijn boeken, bekender dan dit. waarin de hoodfpersonen in onze jeugdjaren ont tot vrienden en goede kennissen zijn geworden, wier avon tuurlijke beleveningen ons soms in de hevigste vervoering brachten. Hoe hebben wij de ingenieur Cyrus Smith bewonderd, die het onbewoon de Geheimzinnige Eiland in een ge riefelijk woonoord wist om te toveren. De humor ontbrak niet: denk maar aan de matroos Pencroft, die na het zoölogische lesje omtrent zeker soort zeevogel, netjes opgezegd door de veertienjarige Harry, heel nuchter opmerkt: „Mij interesseert maar één soort van die vogel, jongenheer Har ry!" „Welke soort?" wilde Harry we- „Ik schaam xnjj niet U te schrijven, dat bij het uitwerken van dc berich ten, die het ANP hier uit Nederland ontving over de rampen, die Zeeland. Brabant en Zuid-Holland hebben ge troffen. my heel wat keren de tranen in de ogen sprongen en zo het my ging, ging het velen." zo schrijft de correspondent van ANP te Willem stad. „Dc indruk, welke de berichten hier hebben gemaakt, is kortweg verpletterend geweest. Zondagmorgen om negen hoorden de Antillen voor het eerst, dat in som mige streken van Nederland de nood toestand was afgeroepen. Op dat uur kwam namelijk de Curagaose radio- omroep in de lucht. Van dat tijdstip tot diep in de nacht is de zender niet gesloten geweest, in tegenstelling tot normaal, want op Zondag is de CU ROM slechts enkele uren des morgens, des middags en des avonds in de lucht. Duizenden vergaten, dat het Zondag was en dat de koele baaien lokten. Zij bleven de gehele dag naast het radio toestel of de telefoon om tot in alle details op de hoogte te blijven van de zware strijd, die duizenden en dui zenden in Nederland tegen het water vochten. Om zeven uur des avonds waren de kerken van alle gezindten vol, omdat speciale diensten werden gehouden. Het Antilliaanse volk ver enigde zich in één vrome bede om hulp voor het Moederland. Onmiddelijke actie Practische geesten hadden inmid dels niet stilgezeten. Enkele uren nadat de CUROM dc eerste ramp spoedige bei-iehten had omgeroepen en de verpletterende waarheid tot de hoofden en harten van hen, die op dit warme, droge eilandje met zoveel banden aan Nederland ver bonden zijn, was doorgedrongen, werd reeds een voorlopig comité van actie gevormd. Nog dezelfde avond werd door vertegenwoordi gers van handel, nijverheid, over heid, kerken en verenigingsleven het comité „Fonds Overstromings ramp Nederland 1953" opgericht en de volgende dag, Maanaag, kwam het comité bijeen. Voorzitter was de heer Norman M. Chumaceiro, lid van de directie van de Curagaose Bank. Het Curagaose, het Arubaanse, het Bonairiaanse volk en ook de bewoners van de Bovenwindse Eilanden, die aanvankelijk nog in onwetendheid verkeerden, hebben hun onverplichte taak volkomen begrepen. Dinsdagmorgen beschikte het fonds reeds over een bedrag van C f 184.711.58, dat is ongeveer N f 370.000. Het werd onmiddellijk naar Nederland overgemaakt als een eerste begin. Dit geld, uitslui tend afkomstig van Curagao wat de eerste acties op Aruba en de andere eilanden opbrachten is nu nog niet bekend is bijeenge bracht uit spontane giften en spon tane, men mag wel zeggen, nog ongeorganiseerde afzonderlijke ac ties. Men hoopt al lijkt het zelfs met de beste wil byna onbereikbaar voor een bevolking van goed 100.000 zie len nog voor het einde van de week een bedrag van bijkans 1 mil lioen Nederlandse guldens alleen al op Curagao bijeen te krijgen. Een der slagzinnen is: „Gooi geld in dat water". Een andere leuze is „Nederland is overstroomd door water, laat ons het overstromen met giften." Warme harten Het moge een troost zijn van de duizenden, die verwanten, have en goed verloren, die misschien nu in ziekenhuizen worstelen met hun laatste energie en levensdrift tegen de slopende gevolgen van dagen en nachten op een koud. nat en glib berig dak of in de kruin van een langzaam stervende boom, dat hier op het warme en droge Curacao 100.000 warme harten kloppen. Har ten van mensen, die zich ondanks de grote afstand nauw vex-bonden voelen met Nederland, die weten dat het leed in Zeeland, Brabant en Zuid-Holland voor hen onvoorstel baar groot is en die doen, het enige wat voor hen mogelijk is, namelijk geld inzamelen, opdat kleren, medi camenten, beddegoed en wat er meer direct nodig is gekocht kan worden. Het is met grote trots, dat ik U van Willemstad uit kan berichten: „De Antillianen vergeten de Neder landers in nood niet, zij deden dat niet in 1945, zij doen het nu weer niet." Telegrafisch vernam ANP Den Haag later dat tot heden door Cu racao ruim 800.000 gld (Ned. Crt.) bijeen is gebracht. De eerste noodkreten De boot R.P. II heeft Zondag vroeg de eerste noodkreten van 's-Graven- deel overgebracht. Een radio-amateur in Haamstede, die prachtig werk heeft geleverd, zakte Woensdag van oververmoeie- nis in elkaar en men had hem zo broodnodig. Hulpkreet naar Vlaar dingen. Men vond een vervan ger, een jongeman uit Purmerend. De rijkspolitie bracht hem naar Haamstede. Haamstede heeft weer vei-binding met de buitenwereld. Een Purmer- ender zorgt er voor. En zo stromen dag en nacht door die verzoeken om hulp en assistentie, die kamer van het bureau van de rijkspolitie te Vlaardingen binnen. Ze hebben een extra telefoonlijn ge kregen voor uitgaande gesprekken. Zo kunnen ze Den Haag beter be reiken. Toen ze Zondag' zelf door vollopen van de kelders sluiting in de telefoonkabels kregen, hebben ze met hun teiex de belichten doorge geven naar de politie in Den Haag. die deze per telefoon of ordonnans doorgaf aan de pi-ovinciale griffie en het Roode Kxuis. Zendt laarzen, zendt zandzakken, Vlaardingen. ik heb dringend be richt voor U, Vlaardingen luistert direct, no teert, veegt met een korte grauw een x-adiopost weg, die ertussen komt. Stuurt ons zandzakken, stuurt ons drinkwater. En even later het bericht, dat een ten. „De eetbare," antwoordde Pen croft. Met hoeveel spanning volgden wij de reis van Phileas Fogg en zijn bediende Passepartout, die reis om de wereld, die ingevolge een wed denschap met 2000 pond als inzet, in tachtig dagen moest worden vol bracht! En dan Kapitein Nemo, die met zijn geheimzinnige duikboot de Nautilus, twintigduizend mijlen on der zee voer De Kinderen van Kapitein Grant, die geheel het Zuidelijk halfrond afzoeken naar hun verdwenen va der: de koene luchtreizigers die Afx-ika van Oost tot West over- zweven („Vijf weken in een Lucht ballon"): Hector Servadac, die op de planeet Gallia, maar tenslotte ook weer op de aarde belandt. Mi ehei Ardan, die met een aantal medereizigers per afgeschoten pro jectiel maanwaarts reist, de kost schooljongens van Nieuw-Zeeland. die door het losslaan van hun schip twee jaar vacantïe krijgen, de hel den van „Het Stoomhuis", „Het Monsterkanon van Eldorado" (pro fetisch visioen van het Duitse ge vaar), de wakkere koerier Michaël Strogoff, de onverstoorbare César Cascabel, het boeiende verhaal van Kin-fo („De Wonderlijke Avontu ren van een Chinees in China"), de kostelijke boutade van dr Ox en zijn knecht Ygeen (samen Oxy- geen) Het zijn slechts enkele namen uit de rijke schat die Jules Verne ons geschonken heeft; schat die deze vriend van de jeugd stempelt tot een schrijver, zo geliefd als weini gen. Jules Verne was vervuld van een blijmoedig vooruitgangsgeloof. De ontwikkeling onzer techniek heeft ons echter haar schaduwzijden niet bespaard: men kan slechts hopen, dat de vreugde, die Veirne bezielde, eenmaal evenzeer het deel der ge hele wereld worde als de auteurs- roem van de beminnelijke Frans man, die wij heden herdenken! Kledingdepot in Paleis Noordeinde H.M. de Koningin heeft aan het Roode Kruis dat gedeelte van het Paleis Noordeinde afgestaan, dat nog te harer beschikking stond. Het gebouw doet thans dienst als kledingdepot voor geevacueerden. In het Paleis is een staf van hon- dei-d personen aan het werk, bijge staan door het paleispersoneel van de intendance van de Koninklijke Paleizen te 's-Gi'avenhage en door studenten van het Internationaal Academisch Instituut, dat in het voormalig paleis is gevestigd. In de grote balconzaal, de hal en de linker bovenvleugel van het paleis liggen grote hoeveelheden kleren, die reeds gesorteerd zyn en op ver zending wachten. Ramp voor toerisme niet noodlottig Vele Nederlandse bedrijven, organisa ties en instellingen, die rechtstreeks of zijdelings bij het vreemdelingenverkeer zijn betrokken, vragen zich met onge rustheid af. welke de gevolgen van de ramp voor het toerisme zullen zjjn. Dc directeur van de Aig. Ned, Ver. voor Vreemdelingenverkeer (ANVV), jhr W. Boreel. zeide daarover dat in het bui tenland. bij velen de mening heerst, dat ons gehele land door de watersnood is getroffen. Van de zijde van verschil lende reisbureaux en hotels heeft men al bericht, dat er annuleringen zijn bin nengekomen. Volgens de heer Boreel zijn de toeristische mogelijkheden in Nederland nog talrijk genoeg. Het overgrote deel van ons land met zijn talrijke aantrekkelijkheden voor de vreemdeling is nagenoeg geheel ge heel gespaard gebleven. De lieer Bot el twijfelt er niet aan. dat men erin zal slagen om de schade aan de kuststreek van het vasteland en aan de Wadden eilanden vóór het seizoen weer te her stellen. Ook ten aanzien van het verlies van logiesaccomodatic is de directeur van de ANVV niet pessimistisch. Gezien de grote bereidwilligheid van particulieren in het gehele land om dc slachtoffers uit de noodgebieden in gezinsverband op te nemen, verwacht de heer Boreel. dat het aantal hotels en pensions, dat door het huisvesten van vluchtelingen voor toeristen gesioten moet blijven, niet groot zal zijn. treft maatregelen (Van onze Haagse redacteur) Vrijwel onmiddellijk na het be kend worden van de rampzalige ge volgen, die storm en watersnood voor grote delen van ons land heb ben gehad, is de stichting Landver. huizing Nederland zich gaan bezig houden met de vraag, welke maat regelen zjj moest treffen voor de aanstaande emigranten uit deze gebieden. Uit het kaartsysteem der stichting bleek, dat het, hier om een 700-tal gezinnen ging, bestaande uit totaal 2300 personen. Daarvan wa ren 70 gezinnen (ca 200 personen) voor vertrek gereed, terwijl de ove rige gezinnen nog in enig stadium van voorbereiding verkeerden. Vooral de eerste categorie heeft be hoefte aan een snelle regeling. Deze maand vertrekken er vier bo ten, nl. de Fairsea, de Grote beer, de Veendam en de Zuiderkruis, resp. naar Australië, Canada en Zuid-Afri- ka en de bedoelde 70 gezinnen zouden van de opvarenden deel uitmaken. Met slechts 25 gezinnen heeft de Stichting thans contact en van de ove rigen is nog niet bekend, waar zij zich bevinden en of de bereidheid om zo snel mogelijk te emigreren is blijven bestaan onder de sindsdien geheel ge wijzigde omstandigheden. Terstond heeft de Stichting Landverhuizing zich verstaan met het centrale bevol kingsregister. Via de herregistratie zal de Stichting dadelijk op de hoogte gesteld worden van het nieuwe adres der emigranten-getroffenen. Boven dien wordt op deze evacué's een be roep gedaan zich in de gemeente, waar zij verblijven, zich zo spoedig mogelijk aan te melden bij het arbeidsbureau of plaatselijk bevolkingsregister, wel ke instellingen eveneens de Stichting op de hoogte zullen stellen. Dank zij de medewerking van het centraal be volkingsregister, krijgt men over een dagelijks groeiend aantal adressen de beschikking. Hoge gemiddelden bij collecten N.R.F. In Zuidbarge, bij Emmen, is een be drag opgebracht van f 4565 door de daar wonende 108 gezinnen, dus ruim f 42 per gezin, In de dorpen Jubbega, Schurega en Ooi-nsterzwaag, met een bevolking van circa 1100 gezinnen, voor het me rendeel arbeidei-s. is een bedrag van f 11.000 gulden opgehaald voor de slachtoffers van de ramp. In het dorp Appelscha, gemeente Ooststellingwerf (Fr.) is f 31.000 op gehaald. dat is f 7.65 per inwoner. In de gemeente Wonsevadeel is thans f 40.000 bijeengebracht, waar bij van de 23 dorpen dezer gemeente Longerhouw het leeuwenaandeel bij droeg. nl. f 10.45 per inwoner. Wons gaf gemiddeld per inwoner f 9.35. Ferwoude f 7.65 en Schettcns f 6.65. Voorts schonken deze dorpen grote hoeveelheden goederen, die recht- rechtstreeks naar Middelburg en Breda zijn gezonden. De jeugdige kunstschilder Ton Hoogendoorn uit Den Haag heeft het Rode Kruis aldaar het door hem ontworpen affiche, voorstellende een grijpende hand, gratis aangeboden, van welk aanbod een dankbaar ge bruik is gemaakt. klein dorpje op Schouwen is verla ten. Men heeft eerst de drie doden vporlopig begraven. Het zijn die en die en die. Ze liggen op een plaats ten Noordwesten van de Hervormde kerk. Zandzakken, rijshout, laarzen, le vensmiddelen.en begraven do den. Dat alles spoelt uit de Vlaar- dingse luidsprekers en gaat door naar Den Haag. En de vissersconvooien die ter red ding kwamen opdagen, hebben een rijkspolitieman als loods aan boord, omdat zij het vaarwater hier in het Zuiden niet kennen. U Intussen werd Vrijdag uil Wil lemstad bericht dat op deze dag reeds een bedrag van lVi millioen gld. was bereikt! Red. U.N. In vele gevallen zullen deze emi granten alles kwijt geraak: zijn. Voor betrokkenen uit Zuid Holland stelt de provinciale griffie dadelijk een nieuw gratis paspoort ter be schikking, de emigranten-getroffe nen uit Noord-Bra'oant en Zeeland kunnen daarvoor by het bureau voor afgifte van paspoorten van Buitenlandse Zaken terecht. Overleg met het hoofdbestuur van het Roode Kruis leidde tot een be vredigende regeling inzake .kleding De gedupeerde emigranten zullen bij de verstrekking hiervan de hoogste prioriteit genieten. Het commissa riaat voor oorlogsschade zal deze emigranten een voorschot op de toe komstige schade-uitkering verschaf fen. De buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers in ons landLzyn zeer onder dc indruk gekomen van de ramp, die Nederland heeft getroffen en zonder twijfel zullen zij daarover hun regeringen uitvoerig hebben in gelicht. Het is dus geenszins gewaagd te veronderstellen, dat emigranten uit de getroffen gebieden by hun aan komst in het land van bestemming een groot begrip voor hun moeilijk heden zullen vinden en kunnen reke nen op een welwillende houding van de immigratie-autoriteiten. Informatiebureau Roode Kruis Het informatiebxueau van het Ned. Roode Kruis maakt bekend, dat thans nog de volgende telefoonnummers in gebruik zijn genomen: 27802 en 26936 in Rotterdam (K 1800). Men wordt verzocht voor inlichtingen uitsluitend deze nummers te gebruiken. Worstelwedstrijden uitgesteld Het bestuur van de Nederlandse Krachtsportbond verzoekt ons mede te delen, datde Nederlandse worstel kampioenschappen le en 2e klasse, welke morgen, Zondag 8 Februari in Den Haag zouden beginnen, in ver band met de omstandigheden zijn uitgesteld. De wedstrijden zullen nu op 15 en 22 Februari plaats vinden. De Engelse le divisie club Ports mouth zal Zaterdag 14 Februari a.s. te Antwerpen tegen een nog nader te bepalen tegenstander (waar schijnlijk Sunderland) uitkomen in een wedstrijd, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de slacht offers van de watersnood. Kerk en School Ned Herv Kerk Aangenomen naar Ermelo (3c pred- pl.). W de Bruyn te IJsselmuiden. die bedanke voor HHvei'sum. Geref kerken onderh art 31 KO De classis Amsterdam heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer H J v d Kwast, cand. te Am sterdam. Gerei, gemeenten Tweetal te Seheveningen. W de Wit te Moerkapellc en G Zwerus te Mid delharnis. Beroepen te Rhencn. F Malian te Bratntsse Geref kerken Beroepen te Andijk, D Zwart te Halfweg (2e - maat) Aangenomen naar Appelscha G Oppedijk. cand te Kol- lum die bedankt voor Elim (Dr) Chr Geref kerken Bedankt voor Rozenburg. M Draycr te Drachten DIACONALE COLLECTE Het Moderamen van de laatstgehou den generale synode van de Geref Kerken beveelt de collecte die (afge zien van de bijdragen door léden der kerken langs andere weg aan het Nat Rampenfonds geschonken ol nog te schenken) door het Comité Centrale Diaconale Conferentie voorgesteld 1s voor a.s Zondag, van harte bij de ker ken aan. en spreekt de hoop en ver wachting uit van deze collecte ge noemd Comité in staat moge stellen, om In over;eg met het Nat Rampen fonds een belangrijke bijdrage te leve ren ter leniging )n de nationale nood. ontstaan door de ramp dte ons volk trof

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5