Utrecht blijft Herwinnen, wat verloren ging ook hier het thema onverminderd steunen Creatieve geest van fabrikant treedt goed aan de dag Is koopkracht afgezogen? r Kledingdiefsta! engros D.D.D. Kruidenier mishandelde j Adoptie ouderloos buschauffeur Dulles en Stassen vertrokken Klein Avontuur KOMT BOUDEWIJN Giftenbij U.N. Gevangenen in Verona 25 000 lire UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Zaterdag 7 Februari 1953 - 60e Jaargang No 238 Pagina 8 Maandag: Meubel- en Woningtextielbeurs (Van een onzer redacteuren) Herwinnen wat verloren ging. is het thema dat ons volk in deze dagen van leed bezielt. Daartoe moeten wij alle krachten inspannen en het bedrijfsleven zal daarbij als vanouds een belangrijke taak hebben. Industrie, handel, land bouw en scheepvaart zullen snel en kundig de gaten moeten dichten in de dijk, die onze volkswelvaart beschermt. Daarom is het gerechtvaardigd dat de aangekondigde Beurs voor Meubelen en Woningtextiel normaal doorgang zal vinden. Dat zeide ons de heer F. H. W. Klein B o g, voorzitter van de Federatie van Textiel-Grossiers-Bonden. Deze tweede Vakbeurs voor Meu belen en Woningtextiel wordt, gelijk bekend, onder auspiciën van de Kon. Ned. Jaarbeurs van 913 Februari te Utrecht gehouden. Niet minder dan 206 firma's hebben een contract voor deelneming getekend, een aantal dat aanzienlijk groter is dan vorig jaar. Veel groter is ook de expositieruimte welke nu zal worden bezet. Bedroeg die ruimte voor de eerste vakbeurs 6000 m2, ze bedraagt nu 7500 m2._ De woning, aldus de heer Klein Borg. is een cultureel bezit van de hoogste orde, zoals vooral in deze da gen weer duidelijk blijkt. Weinige dingen worden zo schrijnend gemist als het eigen huis en de eigen woon omgeving. Desondanks vertoonden liefde en aandacht voor de inrichting van de woning de laatste jaren een neiging tot dalen. De hoofdzaak is. dat er tendenzen werken die de koop kracht afzuigen naar andere sectoren van het gezinsbudget. Hoewel ik. zo ging de heer Klein Borg voort, de in druk heb dat met name de woning textiel niet geheel in deze teruggang heeft gedeeld omdat de noodzakelijke vervangingsbehoefte te nadrukkelijk was, meenden we toch reeds eerder een waarschuwend geluid te moeten laten horen om geen grotere en klei nere uitgaven te doen die ten koste gaan van de zozeer geroemde Hol landse huiselijkheid. In rustiger banen De handelssituatie op het gebied van de woningtextiel is overigens niet on gunstig, rekening houdende met de tijdsomstandigheden waarin wij le ven. Het geheel kon in rustiger banen worden geleid. Vooral doordat de grondstoffenmarkten in hoofdzaak standhielden op het peil van een jaar geleden, is er in de handel een zekere stabiliteit gekomen, waarnaar het bo nafide bedrijfsleven reeds enige jaren met verlangen had uitgezien. De grotere stabiliteit heeft allerwege. zo wel bij de fabrikanten als bij de groot- en detailhandel het vertrou wen doen terugkeren. Tevens heeft deze stabiliteit de reële vraag van het publiek weer doen kennen, ontdaan van alle vrees voor te vroeg kopen of angst voor te laat kopen. Aanbod en vraag kregen hierdoor beide weer hun normale karakter. Het aanbod is, zoals op deze beurs zal blijken, zeer ruim in de breedte. Er is een opmerkelijke uitbreiding van het assortiment vast te stellen. Wat minder zichtbaar is de vergroting van het aanbod in de hoogte. De export van woningtextiel neemt toe, doch kan vermoedelijk geen gelijke tred houden met de toeneming van de pro ductiecapaciteit. Tienmaal jaarverbruik De inhaalvraag is nog steeds groot. Ruw geschat kan men zeggen, zo zei de heer Klein Bog. dat er gemiddeld in elk gezin bij de huidige prijzen nog een behoefte bestaat van mins tens duizend gulden. Rekent men met 3 millioen gezinnen, dan is er een behoefte van 3 milliard gulden, tienmaal het jaarverbruik. Wanneer de gerealiseerde vraag niet dichter bij de werkelijke behoefte komt, be dreigt ons volk een verdergaande verarming in een van zijn kostbaar ste cultuurgoederen, zijn woning. Duidelijk wordt hier dus wel gede monstreerd dat onze commerciële bezorgdheid ook een sociale en cul turele kant heeft. Deze beurs zal ook een demonstra tie zijn voor de verbetering in het aanbod. De stagnatie in de afzet van 1951—1952 deed op middelen zinnen om het aanbod te verbeteren door verbreding van het assortiment en het lanceren van nieuwe dingen. Dit wordt de eerste beurs waar de crea tieve geest van de fabrikanten dui delijk aan de dag treedt. Daarmede is het aanbod getreden op de goede Wij gaan door! Als voorzitter van het bestuur van de A-kring Utrecht der or ganisatie Bescherming Bevol king, heb ik met voldoening geconstateerd, dat de Utrechtse bevolking van deze kring ge toond heeft zóveel burgerzin te bezitten, dat aangenomen kan worden, dat onze kring bij de werving landelijk thans aan de spits ga3t. Aangezien de verwe zenlijking. de organisatie B.B. op volle sterkte te brengen, bere kbaar is geworden, indien de aanmelding op de bureaux in dezelfde getale enige dagen voortgang kan vinden, heb ik, jn overleg met leden van de Kringraad. besloten de gelegen heid tot aanmelding bij de ge publiceerde aanmeldingsbu- rcaux met drie dagen te ver lengen. Deze bureaux zijn voor de aanmelding alsnog open ge steld Maandag 9. Dinsdag 10 en Woensdag 11 Februari 1953 telkens des avonds van half acht tot half tien. Ik doe een dringend beroep op diegenen in Utrecht, die tot dusver ach'erblwen, het voorbeeld van de duizenden, die zich reeds bereid verklaar den, te volgen. Doet allen mee. C. J A. DE EANITZ, Burgemeester van Utrecht. weg naar het stimuleren van de vraag. Het zal de functie van deze beurs zijn om het verbeterde aanbod een stap dichter naar de vraag te brengen. De heer R. A. Kuin vestigde ten slotte nog de aandacht op de Jaar lijkse Tiendaagse voor Woningin richting. uitgaande van de Stichting Propaganda Woninginrichting welke van 12 t.m. 21 Maart zal worden ge houden en ten doel heeft de vraag van het publiek te stimuleren. Ter herdenking van het 10-jarig bestaan van de Commissie Vakoplei ding en regeling Meubileringsbedrij- ven zal op Dinsdag 10 Februari in Urecht een bijeenkomst worden ge houden waar het woord zal worden gevoerd door Z.E. dr. G. M. J. Veld kamp. Staatssecretaris van Economi sche Zaken. Woord van Jos ten Berg Voor de heer F. H. W. Klein Bog voerde het lid van de Raad van Be heer, de heer Jos. ten Berg. namens de Jaarbeur!» het woord. „Het norma le leven dient zo spoedig mogelijk te worden hervat. Wij zullen met verdubbelde kracht en energie de handen uit de mouwen moeten ste ken. Enkele meubelfabrieken in de noodgebieden bevinden zich in grote moeilijkheden. Toch zullen zij blij kens ingekomen berichten aan de komende Vakbeurs deelnemen. Het ligt in de bedoeling van de Jaarbeurs deze exposanten op de een of andere manier tegemoet te komen." De heer ten Berg besloot zijn ope ningsrede met de mededeling dat de bouw van dc nieuwe hal aan de Croeselaan zich in een vergevorderd stadium bevindt. ..Deze verdachte heeft de laatste jaren ware strooptochten ondernomen ln Utrecht, niet alleen in een kleding magazijn. doch ook in warenhuizen", aldus luidde het oordeel van de President van de Utr Rechtbank, voor wie de 34-jarige mevr. A de H-R uit Zeist zich Vrijdag moest verantwoor den In de Jaren 1950 tot eind 1952 trok de verdachte herhaaldelijk naar een. bekende confectiezaak, zocht er Japon nen of andere kledingstukken uit, wel ke zij meer naar de paskamer nam en verdween met een of meer stukken zonder deze te hebben betaald. Bij huiszoeking werden niet minder' dan 35 kleerhangers van bedoelde zaak aangetroffen en alleen ai de in beslag genomen kleding vertegenwoordigde een waarde van 500 a 600. Verdachte gaf deze kledlngdiêfstallen toe. doch ontkende, dat zij in andere winkels dingen zou hebben ontvreemd. Dat het gebeurde niet zijn ooi-zaak had in financiële nood. bleek wel uit hat feit, dat bij aanhouding van de vrouw drie portemonnaies op haar werden gevonden, met een totaalbedrag aan geld van ca 200. Geheel andere motieven dan die. welke gewoonlijk worden aangevoerd, zouden de oorzaak van het misdrijf zijn, o a. huiselijke verhoudingen De Officier van Justitie, die deze diefstallen op grote schaal zeer ernstig achtte, eiste twaalf maanden gevange nisstraf met aftrek waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de Reclas sering, Uitspraak volgt 20 Febr a.s. Studiedag Human. Verbond gaat niet door In verband met de Alg. Gedenk dag van morgen gaat de Geweste lijke Studiedag over het onderwerp „Verdraagzaamheid" welke onder auspiciën van het Humanistisch Verbond te Bussum zou worden ge houden, niet door. De Studiedag zal thans op een nader te bepalen dag worden gehouden. REV. EURICH SPREEKT In het Protestants Centrum, Pr. Hendriklaan 10 te "Utrecht, spreekt Vrijdagavond 13 Febr. a.s. te 20 uur rev. H. F. A. Eurich over: „The Genius and character of the Angli can Church." Zuiver en ontsmet 'uw huid met de hel- kder vloeibare D.D.D. 'Dejeukbedaart.de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Utrechtse Handelsver. krijgt nieuw bestuur Op de jaarvergadering van de Utrechtse Handelsver. welke gehou den zal worden op Dinsdag a.s. des avonds om half negen in hotel Noord-Brabant zal o.m. de be stuursverkiezing plaats hebben. Aan de beurt van aftreden zijn de heren Hellemans, de Ru en Zaal berg. De heer dc Ru is niet herkies baar. De heren Hellemans en Zaal berg zijn terstond herkiesbaar. Het bestuur stelt de volgende candida- ten: in de vacature J. J. H. Helle mans: J. J. H. Hellemans, G. Lodder, A. A. Berclouw; in de vacature A. de Ru: H. G. Lammerts van Bueren Jr., P. G. Bosselaar Jr.. A. v. Ligtenberg in de vacature F. J. C. Zaalberg: F. J. C. Zaalberg, H. J. v. d. Sluys, H. G. Hendriksen. Voor houders van evacuatie-vee Dc Provinciale Vocdselcommissa- ris voor Utrecht, deelt mede, dat ei genaren en verzorgers van evacua tievee. zich kunnen wenden tot de Plaatselijke Bureauhouders en ten gemeentehuize, waar de regeling omtrent registratie en afvoer be kend zijn. Voor de stad Utrecht kan men zich wenden tot de PI. Bureauhou- dcr en de N.V. Veestallen, Croesel., Utrecht. De lezing, die Prof. dr. J. H. van den Berg Maandagavond a.s. in de aula van de Universiteit zou houden gaat niet door. Door glastegels gewond De 42-jarige voetgangsfcer A. v. W., die Vrijdagavond het schoeisel in de étalage van een magazijn in de Nobelst raat bewonderde, zakte op een gegeven ogenblik met het linkerbeen door de glazen tegels van het helderlicht, waardoor zij aan dit lichaamsdeel werd gewond. Ter behandeling werd zij overge bracht naar de politie-post Witte- vrouwenbrug, waar het bloedende lichaamsdeel werd verbonden, waar na zij naar haar woning kon terug keren. geworden kinderen Hij kreeg geen korting op bustarief (Van een verslaggever) Tien dagen onvoorwaardelijke ge vangenisstraf legde de Utrechtse Politierechter op aan de 28-jarige kruidenier J. B. v. L., die op 1 De cember j.l. een buschauffeur van het gemeentelijk busbedrijf zo ernstig mishandelde, dat deze zich onder medische behandeling moest stel len en op het ogenblik nog niet ge heel hersteld is van het toen be komen letsel. Een en ander in afwijking van de eis van de Officier van justitie, die veertien dagen voorwaardelijk ge vangenisstraf en een geldboete van 75, subs, vijf en twintig dagen 'hechtenis had geëist. Het geval, waarvoor de kruidenier terecht stond, speelde zich af op 1 December van het vorig jaar, aan het eindpunt van buslijn 2 aan de van Ostadelaan. De verdachte, die op het Vreeburg was ingestapt met zijn vrouw en broer bood de buschauffeur als betaling een tienrittenkaart aan, waarop nog twee ritten stonden. De buschauffeur nam daar uiteraard geen genoegen mee, waarop de man verklaarde aan het eind van de rit hij woont nabij het eindpunt van lijn 2 de verschuldigde derde plaats wel te zullen bijbetalen zodra hij geld Spoorwegpersoneel voert actie voor Rampenfonds Als aanvulling op de reeds door de Ned. Spoorwegen georganiseer de hulpverlening, waarbij het perso neel één dag betaald verlof aan het Rampenfonds afstaat, wordt mo menteel door het Spoorwegperso neel een onderlinge actie gevoerd. Men stort gedurende het gehele jaar 1953 elke maand een bepaald gedeelte van 't salaris by 'n ambte naar van het H.G.B., die het totaal bedrag dan weer aan het Rampen fonds doet toekomen. Naar wij vernemen is het succes van deze actie buitengewoon groot. G. en M. Fallot concerteerden Guy en Monique Fallot, cello, gaven op kasteel Nyenrode kamermuziek van hoog gehalte. Voor de pauze wa ren de Fantaisie Stücke opus 75 van Robert Schumann het hoogtepunt. Met warme toon en in perfect samen spel werden deze composities ten ge hore gebracht. Na de pauze volgden de sonates van Claude Debussy en Joh. Brahms. In de vertolking van beide werken over heerste het romantische clement. De c,stula Port Pirle-Singapo- enorme technische moeilijkheden van re s 600 miji 0. ten het derde deel van Brahms sonate I bany. werden door beide kunstenaars „spe lenderwijs" opgelost. Zij geraakten hier tot een grootse prestatie. Met brille en enthousiasme brachten de Fallots hun kunst. van huis gehaald had. De chauffeur kon op dit voorstel niet ingaan, waar op de kruidenier op vrij heftige wijze tegen hem uitviel. Gelukkig werd de situatie, althans voorlopig, gered, doordat een kennis van de kruidenier de man een gulden leende, zodat deze de ontbrekende twaalf cent kon bij passen. Aan het eindpunt gekomen koelde de kruidenier nog eerst opnieuw zijn woede op de buschauffeur door hem een aantal beledigende woorden toe te voegen, waarop de chauffeur hem buiten de bus duwde. Nauwelijks stonden de beide mannen op straat, of de verbolgen passagier gaf de chauffeur een hevige stomp in het gelaat, waardoor een zijner ogen da nig werd geblesseerd. „Schandelijk, méér dan schandelijk", noemde de Politierechter het gedrag van de verdachte. „Het gaat niet aan, dat een opstandige passagier een bus chauffeur, die zich correct tegenover het publiek gedraagt, op dusdanige wijze maltraiteert!" De verdediger, mr. D. J. N. Hamoen. betoogde, dat zijn cliënt uit noodweer gehandeld had. omdat hij zich door de chauffeur bedreigd gevoelde en pleitte derhalve een lichte straf in de vorm van een geldboete. De rechter verwierp het beroep op noodweer ten stelligste en wees von nis als boven vermeld. Het Utrechts Comité Rampen fonds wordt momenteel over stroomd door aanbiedingen van per sonen die een door de watersnood ouderloos geworden kind willen adopteren. Zoals bekend is adoptie van kinderen naar de Nederlandse wet niet mogelijk. Bovendien is het aantal ouderloos geworden kinderen gelukkig zeer beperkt. Het Rampen fonds doet een beroep op de bevol king om geen adoptie-aanbiedingen meer tc doen. COLLECTEBUSSEN De aandacht wordt er op gevestigd dat particulieren voor de slachtoffers van de watersnood alleen collecte bussen neer mogen zetten, die voor zien zijn van het gemeentestempel. Deze bussen dienen gehaald en inge leverd te worden in het Stadhuis, ka mer 60. INLICHTINGEN OVER EVACUEES Met ingang van 7 Februari zullen er geen lijsten van te Utrecht verblij vende geëvacueerden meer gepubli ceerd worden. Alle inlichtingen daar over zijn vanaf heden te ver krijgen bij de Afdeling Bevolking Stadhuis, Ganzenmarkt 7, dat daartoe tot nader aankondiging dagelijks ge opend is (ook op Zondag) van 8.30 17.30 uur. Het publiek wordt derhalve ver zocht met ingang van heden geen inlichtingen over geëvacueerden meer te vragen in Kamer 10 Stadhuis, noch bij de redactiebureaux. Qeen reclame' lichten morgen Het bestuur van de Utrechtse Middenstandsfederatie „De Drie Zuilen" verzoekt alle detaillisten in Utrecht, om morgen in verband met de gebedsdag voor de nationale ramp, geen etalage-of reclamcver- lichting te ontsteken. 5700,van de slagers De Fe deratie van Slagerspatroons te Utr. organiseerde een actie onder de sla gerspatroons. de runder. en var- kcnsloonslagers, de grossiers en alle be- en verwerkers van vlees in Utrecht en randgemeenten, ten ba te van de slachtoffers van de wa tersnood. Dezj actie bracht het res. pectabele bedrag van ƒ5700,op. Johannes Passion voor Rampen fonds Voor de derde achtereen volgende maal voert het Utrechts Studentenkoor en -orkest o.l.vHans Brandts Buys de Johannes Passion van Bach uit en wel op 13 Februari in de Nicolaïkerk te Utrecht. Deze uitvoering wordt ten bate van het Nat. Rampenfonds gegeven. Opbrengst „Scheve Toren" De directie van het café-restaurant „Do Scheve Toren" aan het Vree bui g liccft 400.aan het Ram penfonds kunnen overdragen als op brengst (incl. fooien) van Donder dag j.l. Directie verdrievoudigde Het personeel van de N.V. v.h. J. C. Th. Marius schonk voor de watersnood een bedrag van 320,waaraan door de directie 1000,werd toe gevoegd. Het totaal ad f 1320, werd heden per giro overgemaakt aan het Nat. Rampenfonds. Betaald verlof Van de metaal- warenfabriek „De Mcrwede" te Utrecht heeft het personeel spon taan een dag betaald verlof afge staan. Door de directie is dit met een zeer belangrijk bedrag verhoogd Rijwielhandelaren in actie De afd. Utrecht en omgeving van de rijwielhandelaren zijn in actie om rijwielgoederen in te zamelen om daarmee de inwoners van de getrof fen gebieden te helpen. Snipperdagen voor N.R.F. He den werd een bedrag van 1400, op onze rekening gestort door het ..Dekkledenhuis" te Utrecht. Dit bedrag is de opbrengst van twee snipperdagen hetwelk door de eige naar. de heer van Seumeren, werd verdubbeld. Uitstel premiebetalingHet On. derling - Levensverzekering-genoot, schap „De Olvch van 1879" te 's-Gravenhage brengt ter kennis van degenen, die door de ramp zün getroffen, dat zij tot nadere aan kondiging uitstel verleent van pre miebetaling, van betaling van be leningsrente en van betaling van hypotheekrente. Bovendien zal de Ólveh voor de ernstige getroffenen gemotieveerde verzoeken om kwijt schelding van door uitstel ontstane achterstand in welwillende overwe ging nemen. Korenschoof S420,Door acht uur overwerk, welk bedrag door de directie is verdubbeld, heeft het personeel van de meelfabriek „De Korenschoof te Utrecht een totaal bedrag van 3420,- voor het Rampenfonds bijeengebracht. Korea vrij willigers schenken f 10.000 De commandant van het Ned. De tachement Verenigde Naties heeft namens het NDVN een bedrag van 10.000 telegrafisch aan H.M. de Ko ningin overgemaakt, ter bestemming voor de hulpverlening in de noodge bieden. AAGTEKERK R'dam-Sydney pass. 6 v.m. Ouessant naar Marseille. AGAMEMNON Port au Prin ce-New York 6 te Turks eil. ALDABI R'dam-B. Aires 6 v. Santos naar Montevideo. ALGENIB B. Aires-R'dam 5 220 mijl ZZO. St. Vincent n. Las Palm as. ALKAID R'dam-Pto. Alegre 5 190 mijl O. St. Vincent kv. naar Recife. ALMKERK nacht 6/7 van Sydney te Melbourne verw. ALWAKI Buenos Aires-New York 5 480 mijl Z.O. Ber muda. AMOR A'dam-Middell. Zee 7 van Piraeus te Alexandrië. AMSTELPARK Rotterdam-St. John 5 450 miil ONO. Kp. Race. AMSTELVAART A'dam-In- donesië pass. 6 v.m. Kp. Guardaful naar Belawan. AMSTELVEEN 5 van Tacoma naar Bombay. ARMILLA 7 van Pladju te Haiphong verw. ARNEDIJK New York-R'dam 5 970 mijl W. ten Z. Lands End naar Antwerpen. ARUNDO R'dam-Perz. Golf pass. 6 Kp. Finlsterre naar Genua. BAARN Chili-A'dam 6 van Antwerpen. BLOEMFONTEIN Amsterdam Durban 5 te Kaapstad. BOSCHFONTEIN A'dam-O. Afrika pass. 6. v.m. Suez n. Port Sudan. BREDA A'dam-Z. Pacific 5 260 mijl WZW. Flores naar Trinidad. CALTEX DELFT Sidon-Rot- terdam pass. 6 Str. Gibral tar. CALTEX PERNIS R'dam-Si- don pass. 6 Finlsterre, CALTEX UTRECHT Sldon- R'dam pass. 6 Kp. St. Vin cent. CASTOR 5 van Antwerpen n. Bremen. CELEBES Indoneslë-N. York 5 220 mijl NW Minikol naar Djibouti. ^ort ptrie.slneaij__ Al- CONGOSTROOM A'dam-W. Afrika 6 van Lagos naar Accra. CORYDA Rio Grande-Cura cao 5 120 mijl N. Paramari- CRONENBURGH 6 den te Gent. DELFLAND B. Aires-A'dam 6 van Bahla naar Las Pal- mas. DRENTE New York-Indone- sie 6 van Tu. Priok naar Cheribon. EDAM New York-R'dam 5 150 mijl O. New York naar Antwerpen. EEMDIJK R'dam-Golf van Mexico 7 van Havanna te Vera Cruz. ENA Mena el Ahmadi-Gibral- tar 5 120 mijl O. Massawa. ESSO AMSTERDAM Aruba- R'dam 5 580 mijl ZW. ten W. Landscnd. ESSO DEN HAAG Aruba-Rot terdam 5 410 mijl N. ten O. Sombrero ell. GAASTERKERK A'dam-Oost Afrika 6 v. Port Elizabeth naar Kaapstad. GADILA 6 van Stanlow naar Avonmouth. GORDIAS A'dam-Middelland- se Zee 5 te Istanbul. GROOTE KERK 5 van Lor Marques te Beira. HAARLEM Cristobal-A'dam 5 100 mijl ZO. Jamaica naar Antwerpen. HATHOR Middel). Zee-Am sterdam 6 te Hamburg. HAULERWIJK Perz. Golf- R'dam 6 te Tanger. HECTOR A'dam-Middelland- se Zee 6 van Rtjeka naar Palermo. HECUBA A'dam-Barbados 5 300 mljl ZW Flores. HECTOR A'dam-Middell. Zee 5 van Venetië naar Riieka. HELDER A'dam-W. Indië 5 320 mill W. ten N. Flores naar San Juan. HELENA A'dam-W. Indië 6 te Pto. Cabello. HELICON 5 van Aruba naar La Guaira. HERA A'dam-Z. Pacific 5 160 mijl Trujillo naar Chicama. HERSILIA 5 van A'dam te Antwerpen. HESTIA 5 van Bremen te Hamburg. HYDRA 5 van San Felix nr. Trinidad. ILOS 5 van Pastellilo nr. Bal timore. IJmui- INDRAPOERA R'dam-Indo- nesië 7 v.m. te Aden verw. JAGERSFONTEIN O. Afrika- A'dam 5 530 mijl NNO St. Helena naar Teneriffe. JOH. VAN OLDENBARNE- VELT A'dam-Tj. Priok p. 6 ten NNO. Dcma. KALIANGET 5 te Slbolga. KALIMANTAN 5 van Priok naar Belawan. KAROSSA 5 van Banda naar Ambon. LAERTES 5 van Pladju op rede Semarang. LARENBERG R'dam-Savona 5 Gibraltar gepass. LINGE 5 van Las Palmas nr. Pt. Gentil via Monrovia. MAASLAND A'dam-Z. Ame rika 7 Las Palmas verw. MAETSUYCKER Fremantle- Singapore 5 dw. Sharksbay. METULA Pulubukom-Sydney pass. 5 Oostpunt Timor. MITRA Wellington-Curacao 5 260 mijl N.W. Easter eil. MODJOKERTO Indoneslë-R' dam 5 dw. Golf van Bou gie. MOLENKERK O. Afrika-Am- sterdam 5 Teneriffe n. Ant werpen NIEUW HOLLAND Tj. Priok- Sydney 5 480 mijl W. ten N. Torres Str. OOTMARSUM R'dam-Golf v. Mexico 5 320 mijl W. ten Z. Finisterre naar Houston. ORANJEFONTEIN 6 van Am sterdam te Hamburg. OVERIJSSEL R'dam-Indone- sië 5 340 mijl ONO. Fayal naar Curacao. PHRONTIS 6 van Bremen te A'dam. PLANCIUS 5 van Priok naar Semarang. POSEIDON 6 tc Cd Trujillo. PR. ALEXANDER R'dam-St. John pass. 5 Dover naar Halifax. PR. JOH WILLEM FRISO St John .-Hamburg 5 680 mijl W. ten Z Valentia. PR. PHILIPS WILLEM R'dam Bathurst 5 190 ZO. Madeira PRINS WILLEM II Philadel phia-Ned. 5 480 mijl W. Flores. PYGMALION 6 n.m. van Mo bile te Houston. RAFAELA 5 Banka gepass. v. Pladju naar Bangkok. REAEL 6 van Semarang te Surabaja. REYNEERSZ 5 van Surabaja naar Semarang. RIDDERKERK 5 van Antw. te Londen. ROEPAT 5 van New York te Baltimore. SALLAND Buenos Aires-Am sterdam 5 220 mijl ZW. Fi nlsterre. SAROENA Singapore-Shimo- noseki 5 t.h.v. Formosa. SCHERPENDRECHT Trini dad-Santos 5 240 mijl N. Fort Aleza. SCHle A'dam-Middell. Zee 5 140 mijl N.W. Alexandrië n. Alexandrië. SIBEROET 5 nog te Priok. SIBIGO 5 van Tjilatjap naar Pandang. SLIEDRECHT Campana-Hous ton 5 360 mijl O. ten Z. Pa ramaribo naar Trinidad. SOMMELSDIJK R'dam-Golf van Mexico 5 900 mljl WZW Flores naar Havana. STAD BREDA New Orleans- Europa 5 290 mijl NO Ber-. muda. SUMATRA 5 van Pangkalpi- nang nar. Tj. Pandan. TANKHAVEN II 6 te Pe- nang. TEIRESIAS 5 van Surabaja naar Tjilatjap. THEMISTO A'dam-Philadel- pbia 5 110 mijl O. ten Z. Kp. Hatteras. TIBERIUS 5 te Essequlbo ri vier. TJIBODAS Singapore-Kobe p 5 Noordpunt Luzon. TJILUWAH 6 te Singapore. TJISADANE B Aires-Japan 5 980 mijl WNW. Kaapstad naar Kaapstad. TJITJALENGKA Japan-Zuid Amerika 5 210 mijl N. Co- cos eil. naar Mauritius. TOMINI 5 ten anker Sema rang. TROMPENBERG Mobile-Am sterdam 5 370 mill NO. Flo res naar Le Ha\he. UTRECHT- Pac. kust-Bombay 5 200 mijl ZO. eil. Palatvan naar Ballkpapan. VAN RIEMSDIJK 6 te Sura baja verw. WATBALONG 5 van Singa pore naar Priok. WAINGAPOE 6 te Surabaja V/INTER SW IJK R'dam-Cubn 5 150 mijl W t. Z. Kp St. Vincent naar Havanna, ZONNEWIJK Walvisb.-Wil mington 17 te Wilmington verw. 5 700 mijl ZW. St. Dc Voor het goede doel Utr. Technische Vereniging, haar tweede Internationale Ten toonstelling van Studiewerken van Middelbaar Technische Scholen had georganiseerd, heeft besloten de opbrengst ten goede te laten komen van het Nationaal Rampenfonds. Bemoedigende woorden bij het afscheid Alvorens zich naar het vliegveld te begeven legde de heer Foster Dulles voor de pers een verklaring af waarin hij o.a. zeide: Ik wil mijn warmste dank en waardering tot uitdrukking brengen voor de zeer gastvrije ontvangst, die Stassen en mij in Nederland is bereid. Hij sprak over de bsprekin- gen in Den Haag over de EDG in dezelfde geest als in dc elders ge publiceerde mededeling wordt ge daan. „Tot de onderwerpen, die van on ze gedachtenwisseling deel hebben uitgemaakt", aldus de heer Dulles „behoorde de heldhaftige poging van uw regering tot leniging van het lijden door de catastrofale over stroming veroorzaakt". Hij herin nerde aan de instelling te Washing ton van een kabinetscomrmssie voor de hulpverlening. „Aan president Eisenhower en het Cong-es" zo zeide Foster Dulles „zullen wij verslag uitbrengen, dat, daarvan ben ik zeker, met medeleven zal worden ontvangen. In de worste ling na deze jongste tegenslag zal de rustige onverzettelijke wil van het Nederlandse volk de overhand nemen, zoals in het verleden al zo dikwijls is geschied. Aan deze mentaliteit bren gen wij de hoogste hulde." De Amerikaanse minister besloot zijn toespraak tot de pers als volgt: „Tot mijn genoegen heb ik gecon stateerd. dat onze eigen legerdienst al een aanzienlijke bijdrage levert tot de goedgeorganiseerde hulp in Nederland. Het is verheugend, dat wij hier verenigd staan. Amerika zal ook particulier helpen." Het was alsof de zonnige aan blik, die Schiphol hedenmorgen on- der een heldere vrieslucht bood, zich ir. de hoge gasten en hun bc- feleiders weerspiegelde. Toen de eren Dulles en Stassen met hun medewerkers het restaurant binnen, stapten toonden hartelijke begroe tingen als het ware hun voldoening over het bereikte resultaat. „How wonderful te see you again", zei de heer Stassen tot de directeur van de K.L.M., dr Plesman, die zich met minister Luns onderhield. Ook de minister scheen voldaan. „De besprekingen zyn volgens program ma verlopen," deelde hij mede. Ongecorrigeerd. Telegrafisch heeft de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren zich tot Prins Bernhard gericht met het ver zoek zijn stimulerende medewerking te verlenen om naast de hulp aan mensen, de hulp aan dieren in nood te bevorderen. Ingezonden Laat buitenland Uw dank weten! Men schrijft ons U leest allen in dit blad regelmatig, wat het buitenland voor onze getrof fenen doet. Gaarne wil ik ieder van U opwekken, voor zover U in het bui tenland een vriend, kennis of zaken relaties hebt. waarmee U weieens correspondeert, dat U hem of haar een brief schrijft, waarin U tot uiting brengt, hoezeer de Nederlandse bevol king dit waardeert. Vertel hen, hoezeer het de getrof fenen sterkt, te weten, dat er geholpen wordt, en dat er uitkomst in zicht is, Praat maar niet over de nood. Men weet er in het buitenland alles van. Laat het geen huilbrief worden. Vraag vooral niet om hulp. Uit alleen Uw erkentelijkheid. Het komt mij voor dat een derge lijke brief, wanneer die door duizen den lezers wordt geschreven een goede blijk is van de erkentelijkheid, die men hier gevoelt voor wat men in het buitenland doet. Een Utrechtse fabrikant. Bonistr. komt in het geweer Onder het hoofd „Treurig verschijn sel" heeft er Donderdag ln ons blad een ingezonden stuk gestaan van een bewoner van de Bonistraat waarin de ze er zijn schande over uitsprak dat er deze week ln één der hulzen in deze straat tot diep ln de nacht zou zijn gehost en gezongen en radio en piek up zouden hebben staan loeien. De bewoners van de Bonistraat heb ben zich dit stukje erg aangetrok ken Zij zijn van mening, dat hiermede een blaam op de bewoners i n hei algemeen is geworpen waaraan zij volkomen onschuldig zijn Verkeer den worden er thans op aangekeken Dat ls niet prettig. Afgezien van de kwestie dat de door de bewoner van de Bonistraat ge noemde feiten onjuist worden ge noemd. zijn natuurlijk ook de bewo ners van de straat ten zeerste begaan met de ramp die duizenden onzer landgenoten heeft getroffen Er be staat niet de minste lust om luidruch tig te zijn en er is zeker geen behoefte om naar lawaaierige muziek te luiste ren, Ook hun gedachten zijn met an dere dingen vervuld ANDERE BEWONERS BONISTRAAT Het geld voor de spits In Uw blad werd 26 Janusri vermeid dat de opbrengst van de collecte voor de torenspits voor de Jacobikerk een bedrag opbracht van plm 1900 Daat er nu zoveel andere noden zijn zou dit geld mijns Inziens heter besteed zijn aan 't Rampenfonds. Hulp aan de ge teisterde gebieden is dringender nodig dan een spits op een kerktoren, die het al zo lang zonder gedaan heeft K. DOUMA en bundel korte verhalen van Top Naeff „Klein Avontuur" is uitgege ven in de Salamanderreeks van Que- rido's Uitgeversmij. Het verfijnde proza over kleine ge beurtenissen in het leven, heeft de te genwoordige mens misschien niet zo veel meer te zeggen. Want wat be tekent thans het totale verlies van een reeds bijna vergeten illusie, gekoes terd door een burgemeester in een nie tig dorpje? nu honderden illusies van honderden jonge mensen verpletterd worden, nog voor ze tot groei zijn ge komen? En wat zegt ons de angst van een juffrouw, die voor het eerst op de planken moet staan? Of de opoffering van een prettige slaapplaats in een voile trein aan een ziek kind door een zelfvoldane, deftig-burgerlijke dame? En toch vormen deze kleine gebeur tenissen tezamen het patroon van het normale, rustige leven, dat ook nu nog een groot deel van de Nederland se bevolking leidt. Het tere proza van Top Naeff heeft iets van lavendel geur Wie ervan houdt, hij snuive deze geur voorzichtig en met gepaste eerbied op. De Brusselse bladen maken mel ding van berichten, volgens wclko Koning Boudewjjn zjjn verblijf voor herstel aan de Rlvièra zou bekorten en Zondag naar Brussel zou terug keren. In de socialistische pers is ernstige critiek geleverd op de reis van de koning, zo kort na de over stromingen, welke ook België heb ben getroffen. Afrekening 7 Febr binnengekomen: N.X., Utrecht 2,— Mevr. E. W.-B. Godesbrrg, Duitsland 100.Kaartpot Utr. f 8.Kaartpot dc Booy-v. Rhee. Utr 10,B. L. Utr 25,Bridjjepot Kuiper-Biegeiaar, Utr 77.17: Teuni v. Y. Inhoud spaarpot, Zeist 1,13; Bridge club 1939, Utr 38.— F. M. C. T. Utr f 15.50: Buurtver. St. Moritz Anthonie- plein. Utr 25,— Bridgcpotje. Utr 7.50; II. W. D. (overwerk) Utr f 8,47; I„ G. L. (Overwerk) Utr 12,01; J. v. B. Utr 10.— G. H. v. M. Utr 25.— Kaartpot Dames J. K. T. Z. Utr 40, Mej. P. Utr 5.— F. G. Utr 3.—; Dir. en Pers. Photogravure, Utr 350. d. P. Utr f 5,— A. R. Utr 5.— J. Utr 1,—W. de R. Zeist 2.50; Voetbalpool Afd. Smederij Pers. N.A.N. Oudenrijn 10.— G. Utr 10.— van H. Utr 10,Dir., Verpleegden en Pers. Rusthuis Jeanette 125,a. C. b. b. Utr 25,— NN. Utr 12.50: 1 dag loon Pers. Schonenberg, Utr 2S3,N.N. Utr 3.50; Mevr. M. Utr 2.50: Toneel club N.V. Mach. Fabriek Stork. Jaffa. Utr 8,35; N.X. Utr 5.— Fooicnpot Fa D. v. d. Made. Utr f 10.— Bridge club Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Utr 57,Plantsoendienst Afd. Hoogcland Utr 10.— M. D. Utr 10,— Kaartpot V. en R. Utr 9,43; Kaartclub Moeke Meulemans. Utr 7-02 Frov. Utr. Stu- cadoors Patroons Bgsd, Utr f 1500, E. D. Utr f 2,50: Ochllderslmis, Utr f is,Dir. en Pers. De Korenschoof N.V., Utr ,f 8420: .T. K. O. Utr 10,—; N.N. Utr 1.—; A. B. H. Utr 3.—; H. L. le BI. Utr f 5.— Ed. v. D. Utr 25,— Mej. A. T. Utr f 5.— Wed. K.-v. W. Utr 2.50: C. H. E. K. Utr io.Tenniswedstrijdcomité. Ouden rijn Utr f 10.— J. J. V. Utr 25,—; Fa Mantel v. d. Berg. Utr 100.— U. K. C. Vogel. Utr. f 5.—; J. L. Utr 10.— C. J. K. Utr 10.—. (Advertentie) BESCHERMING BEVOLKING AANMELDING VRIJWILLIGERS in de A-kring UTRECHT van 2 t/m 7 Februari 1953 AANMELDINGS-BUREAUX 1 Zusterschool Ganzenmarkt 2 School Vondellaan 32 3 Pieter Bothstraat 34 4 Beethovenplein i 5 Ondiep 63bis 6 Joh. Uitenbogaertstraat 7, Zuilen 7 Koekoeksplein 8 Prof. van Bemmelenlaan, Maartensdijk 9 Kruisstr. IA (Rijks H.B.S.) 10 Abstederdijk 142 11 Jan van Arkelstraat, Jutphaas 12 Gebouw Oudwjjk 13 Politie-bureau Tolsteegbrug Deze aanmeidingsbureaux zijn: Maandag Dinsdag j Woensdag ^pmd, Donderd. 1 Vrijdag van 19.30 tot 21.30 uur Zaterdag )van 14.30 tot 16.30 uur Jgeopend. Het Centraal aanmeldingsbureau Hoofdbureau van Politie aan het Paardeveld te Utrecht is de gehele dag geopend. Bovendie., kan rifcn zich 's Zater dagsmiddags adnmelden Paviljoen Wilhelminapark. Het Hoofd Bescherming Bevolking in de A-kring Utrecht, A. W. BRANDT. De gevangenen in de kerker van Verona hebben eveneens blijk gege ven door de ramp in Nederland ge troffen te zjjn; zij stuurden 25.000 lire. VERTREK GO EN SOENITO UITGESTELD Het vertrek van de Indonesiërs Go en Soenito. dat aanvankelijk was vastge steld op Zaterdag 7 Februari, is uitge steld. Beiden werden 24 November J.l. we gens ongewenste politieke activiteit in arrest gesteld. De heer en mevrouw Soenito hebben een groot gedeelte van hun inboedel ter beschikking gesteld van het Natio naal Rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5