Ons Hoekje Raadsels ^Ons gezellig hondenverhaal „i^oej^je (rencjt het Op water en brood.... EEN PUDDING REDDE EEN ZUIGELING.... Wie puzzelt er mee? GESLAAGD... De 2 Zusters UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Zaterdag 7 Februari 1953 60e Jaargang No. 238 Pagina 6 Beste kinderen, Hoe weinig hadden wij de vorige Zaterdag kunnen denken, dat een groot deel van ons land door een vloedgolf overspoeld zou worden. Ik begrijp best, dat de kinderen die vóór de Zondag de raadsels nog niet had den opgelost, er na het horen van de ramp-berichten geen lust toe ge voelden. Bij alle leed en verbijste ring is echter één ding keel mooi en dat is de fpontane wil tot helpen in binnen, en buitenland! Natuurlijk deden of doen jullie daaraan op de een óf andere manier mee. En dat is nodig'. Hoeveel kinderen van je eigen leeftijd hebben alles verloren: hun warme tehuis, hun bed, hun kleding.i ja soms zelfs hun ouders, in het erg ste geval. De eeuwen door heeft ons land te gen het water moeten vechten. Het water, dat vriend en vijand tegelijk kan zijn. Hebben jullie wel eens ge hoord van de z.g. Elizabeth's vloed van 1421? Toen heeft het water tot aan de rand van Utrecht gestaan Maar, wat een zegen, dat wij tegen woordig beschikken over radio, vliegtuigen, rubberboten, om maar wat te noemen, zodat nog vele men sen. zij het met grote inspanning, ge red konden worden Mijn innige deelneming aan allen, die verwanten of vrienden hebben verloren bij deze vreselijke overstro ming. Tante MARIANNE Red. Utr. Nieuwsblad, Drift 23 Utrecht. I. Kruisraadsel. Mijn geheel is een onmisbaar iets bjj de lichaamsverzorging en bestaat uit negen letters. X XXX X X X X X X X X X X X X XXXXXXXXX X X X X X X X X X X X X le regel: medeklinker 2e regel: soort vaartuig 3e regel: troep 4e regel: overeenkomst 5e regel: het gevraagd woord 6e regel: uitgezonderd 7e regel: grondslag 8e regel: enzovoort (afk.) 9e régel: klinker II. -(Ingezonden door Yvonne Jansen) Ik ben een zeldzaam gast, je houdt mij niet lang vast, slechts éénmaal in vier jaren, kom ik in 't land gevaren. Mijn komst is kort van duur: maar vier en twintig uur. Wie ben ik? III. Strikvragen: 1. Welke nagels worden niet geknipt? 2. Wat is de nauwste schoorsteen? OPLOSSINGEN van de raadsels in" ons blad van de vorige week: 1. Aalten. Spar - paar - kalm - tent - geel - knol. 2. Den Helder - Alkmaar - Utrecht - Zwolle - Ede - Tilburg. 3. Een kruk. Rond de Brievenbus Wel, Jenny en Dina Huisman, daar schrok ik van: jullie eekhoorntje in een val gevangen, hoe verzint men het? En toch nu ik lees, dat het diertje naar de z.g. tuin van Kol werd gebracht, ben ik wat minder veront waardigd. De dieren zitten daar in ruime kooien en worden op tijd ge voederd. Weet je wel, dat een dier in gevangenschap langer leeft dan in vrijheid? Een oud of zwak dier sneu velt in de natuur meestal gauw. Dus itroost je maar en ga je „pleegzoontje" gauw eens opzoeken. Ik doe het ook eens, dat beloof ik je. Dus is het Boefje's verhaal weer compleet, Jan- nie Hoftijzer. Ik ben blij, dat ik je heb kunnen helpen. Plak je de hoofdstuk jes in een schrift? Mijn hartelijke dank voor de zending zilverpapier en postzegels, Mevrouw Z. v. H. Uw bij drage wordt gewaardeerd. Die Ansje Martens toch. Laat mij bijna griezelen door het opnoemen van al lerlei insecten. Maar ik geloof best, dat het interessant was naar die me: neer te luisteren, vooral naar wat hij over Zuid-Amerika en Indië vertelde. Ik hoop, dat je wens op 2 Maart ver vuld zal worden en alles dan „op rol letjes" zal gaan! Anneke en Bea Krom. Dat is leuk, Anneke, om je zusje Bea mee te brengen. We ruimen haar graag een plaatsje in. Jullie lost samen zeker de raadsels op, hè? Groe ten aan Mieke. Daar is Aleid Hop man ook met een briefje. Zo, nu ken nen wij elkaar een beetje. Aardig, dat je bij een paar andere nichtjes in de klas zit. Nu kunnen jullie samen over ons hoekje praten. Maar niet onder de IN HUIS EN HOF Wanneer de thermometer nu stügt tot boven vijf graden Celsius mag men aan nemen dat de goede tijd is aangebroken voor het sproeien van vruchtbomen met kleurstoffenwillen deze namelijk werkzaam zijn, dient er een bepaalde warmtegraad te heersen. Het is nuttig bü droog weer te sproeien, dus niet als het regent of erg waait. Vruchtbomen tegen muren of schuttingen moet men vooral van alle kanten raken, terwijl oude schuttingen In ieder geval ook met die kleurstoffen bewerkt moeten wor den. Uitgebloeide bloembollen zun voor tuinbeplanting waardeloos, tenminste de bollen die men binnenshuis in bloei heeft gekweekt. Ken Bitzondering hier op maken echter de crocussen, die kun nen best bloeien in de volle grond van de tuin uitgepoot worden, doch iaat de bolletjes dan na de bloei niet eerst in de warme kamer verdrogen, want dan ltomt er niets meer van terecht. De bol letjes moeten ook niet allemaal uit el kaar gehaald worden; laat de potklult dus intact en poot die dan in de volle grond van de tuin, doch wacht in ieder geval eerst op open weer. Het wordt tijd bii de bloemist wat goede potgrond te bestellen, in echte bloemistennarde kan men de meeste kamerplanten wel verpottenhet voorjaar ls in aantocht én dim kan men met succes verpotten. 32. Vliegende honden Op 't hoekje van een een brede gracht werd dus gestopt. De vrouw zei: „wacht, eerst eventjes de doek omhangen, want anders wordt mijn vogel bang en dan ben 'k nog lang niet uit de brand." Toen gaf ze Oom Peter nog een hand en ratelde: Bedanktmeneertje, wat mij betreft: tot volgend keertje." Het stoplicht sprong van rood op groen, Oom Peter nam zijn kans en toen reden zj voort, dwars door de drukte, terwijl de hondjes heerlijk tukten Pas toen zij op een groot terrein aankwamen, werden zij weer wakker. „Ik weet haast zeker, dat we er zijn," zei Foks en porde eens aan z'n makker. Oom Peter gespte hun riemen vast: ,,'t Wordt menens, jongens. Opgepast!" Ze liepen rustig, zij aan zij, een deur door, langs een balustrade en ja, nu geef ik je te raden, waar ze toen stonden met z'n bei. Op Schiphol! Vogels, echte reuzen, zagen ze zomaar voor hun neuzen stjgen en dalen. Boefje zei: „Daar haalt toch geen kanarie bij." enc^i nel ver door FANNIE CREMER Er kwam een man langs met papieren die vroeg Oom Peter of de dieren mee moesten. „Ja, dat is het plan." „O juist, een ogenblikje dan. Die wagen kunt U hier parkeren, maar wilt U eventjes proberen of zij geen luchtvrees hebben, want bij 't toestel aan de overkant zit 'n keesje, dat het blijft vertikken het trapje op te gaan, meneer. Het luchtruim schijnt haar af te schrikken, ze drentelt aldoor heen en weer. Misschien is de oplossing gevonden, als U nu vóórgaat met die twee, dan loopt die knot sajet wel mee! Zó kweken wij: vliegende honden." a .-lOLdfR (Volgende week: Hoog in de lucht) les, hoor. Dat krantje van de Ver. tot bescherming van dieren zal je zeker zuinig bewaren, is 't niet Karin Hoogmans? Wat typisch, dat zo'n vinkje met de mezen mee wil doen. Ja, het is ook een zaad-etertje, maar niet zo!m acrobaat als een mees; De1 raadsels gayen je weinig moeite, heb ik gemerkt. Tot de volgende keer. Nu, Elsje de Vries, de kinderen von den je versjes mooi! In 't bijzonder moest ik je dit vertellen van Karin, ons tekenaresje. Dèg! Voor Ineke Caarls mijn beste groeten. Jij verte genwoordigt je zusje maar wat goed, Jeaxmetje. Ik dacht al: waar blijft Nely van Os? En daar is zy weer ge lukkig, kant en klaar met de oplos singen. We kijken uit naar je teke ning, hoor. Yvonne Jansen heeft mij weer verrast met een héél mooi corsage! Ik weet niet welke ik het fijnste vind. zeg. Dit blauwtje is een snoes. Van dat winkeltje was maar 'n grap, Vonny. Het doosje zal ik je terugsturen. Rietje Dekker felici teer ik nog hartelijk met haar ver jaardag. Groeten aan Baldy. Goede oplossingen kwamen verder binnen, van Adri Booy, Ria de Jong en Gonny Ywema. Voor vandaag doen we de brievenbus dicht, maar niet zonder nog even dank te hebben gezegd voor al het bijgesloten zilverpapier. Een enveloppe met postzegels kwam uit de Willem de Zwygerstraat. Naam afzender onbekend. Wie zit daar achter? T. M. (Advertentie) Op deze electrische portable naaimachine, een product van de Zwitserse precisie- industrie, kunt U zowel naat- als stopwerk verrichten. Vraagt Inlichtingen ELNA Steenweg 64, Utrecht, Tel. 20570 In Maart geen herhalingsoefeningen Alle reserve-officieren, dienstplich tige onderofficieren en dienstplichtige korporaals van de Kon. Landmacht die een oproep hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor her halingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige kor poraals en dienstplichtige soldaten van de Kon. Landmacht, die een op roeping hebben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoe ven, naar de minister van Oorlog be kend maakt, i.v.m. de noodtoestand, aan deze oproeping geen gevolg te geven. MINISTERIëLE BESCHIKKINGEN, ENZ De staatscourant van heden bevat de volgende ministeriële beschik kingen enz. Regeling van lonen en andere ar beidsvoorwaarden in het banket bakkersbedrijf toepassing van art 4 tweede lid der werkloosheidswet. Vledder corrigeert een ingezetene De dorpsgemeenschap van Vledder (Dr.) heeft zich bemoeid met een inec- zetene in dio gemeente, die niet van plan was oolc maar iets tc doen om de positie van het Nationaal rampenfonds te versterken. Men wist dat de man on geveer 300 zakken in voorraad had. dooli toen een beroep op hem werd gedaan, zakken beschikbaar te stellen voor liet dicliten van de dijken, werd dit beroep niet ingewilligd. Toen een dag later een geldinzameling werd gehouden die in deze kleine Drentse gemeente een be drag van 9809,50 opbracht, heeft de zelfde man de eollectriccs wederom niet lege handen weggezonden, en zoiets laat een dorpsgemeenschap nu eenmaal niet op zïcli zitten. Zij hebben de bak ker, de kruidenier, de slager en andere leveranciers aangeraden niet meer aan de man te leveren, op straffe van liet verlies van de klandizie in het dorp, en het spreekt wel vanzelf, dat de leveran ciers deze risico niet wensen te nemen. Het gevolg van een en ander is. «Int het gezin nu op water cn brood (eigen gebakken) zit. Oververmoeid telefonist slapend weggedragen De districtscommissaris van het Roo- de Kruis in Noord-Brabant luit.-gene- raal A. G.J. van der Kroon heeft grote bewondering voor de keiharde polder bewoners van Zeeland en West-Bra bant, die door het water werden ver jaagd. West-Brabant heeft zowel bij het evacueren als bij het verzorgen van ongeveer 50.000 vluchtelingen een be langrijke rol gespeeld. Men organi seerde in de loop van de Zondag, uit het niet, vijf opvang- en verzorgingscentra te Ossendrecht. Bergen op Zoom, Steenbergen, Oudenbosch en Breda, vlak achter de rampgebieden tussen het land van Heusden en Altena, Moerdijk, Klundert, Zevenbergen, Fijnaard, Steen bergen, Halsteren en Woensdrecht. Men had het geluk overal snel over deskundige en bereidwillige medewer king te beschikken. In Breda werden tot Vrijdagmorgen bijna 10.000 vluchte lingen geholpen en onderdak gebracht. Een der meest ontroerende verhalen vertelde ons dan de leidster van het tijdelijke kinderverzorgingscentrum Een oud grootvadertje uit Zeelancj had slechts een kleinkind en de Zon dagse pudding kunnen redden. Enige dagen lang heeft hij op een dak de zuigeling gevoed en in leven gehou den met door hem voorgekauwde pud ding. totdat redding opdaagde en men hen naar Breda bracht. De baby is kerngezond en grootpapa is dolgelukkig. Hij heeft nog steeds iets om voor te leven. Opmerkelijk is, zo zeide men ons, hoe verstard en stug velen van de co- redden zijn. Zij beseffen amper, welke verliezen zij vaak leden, zij realiseren zich nauwelijks, dat zij nog leven. Me dici vrezen dan ook nog ernstige reper cussies bij een vrij groot percentage van de geredden- Enige malen heeft men dieven be trapt, die trachtten in de voorraden hun slag te slaan. De politie houdt scherp de wacht en laat niemand door, die geen geldige papieren heeft. Enige ba len goederen zi.in echter spoorloos. Het centrale bureau van de Bredase evacuatiecommissaris is dagen en nach ten lang een ware bijenkorf geweest. Vele der medewerkers en medewerk sters hebben hun nachten opgeciffercj om de enorme massa's werk zo snel eij goed moeèlük te verzetten. Een telefo nist is ha een diepst van 65 uur sla pend weggedragen. Acht uur later z?t hij weer achter zijn toestel. Ti- T>. jTrtyTwvnAVT "OOG. LERA AR PER 11 SEPT. A S. By K.B. is per 14 Sept. a.s. be- noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de sociale ge neeskunde, dr P. Muntendam. Kruiswoordpuzzle De omschrijving van ons nieuwe kruiswoordraadsel luidt als volgt: HORIZONTAAL: 4 Helder, 9 iem. die uitblinkt, 12 langzaam, 14 wagen wiel, 15 afgestompt, 17 sport. 19 werkplaats, 21 oude munt, 23 in houdsmaat, 24 voorzetsel, 26 zijden stof, 28 bestanddeel van een organis me, 30 in Rom. cijfers hettgetal 1500, 31 met gras begroeid duin. 33 mis noegd. 36 zoutbak 38 bestemming, 39 het vangen, 41 gedienstige, 42 koorts- werend middel, 43 stevig. 44 plaats in de Belgische provincie Henegouwen, 46 leidsman, 48 bord, 51 sportterjn, 52 verlaagde toon, 54 vreemde munt, 55 zeil. 57 zangnoot, 58 priem. 60 ge zond, 62 baan voor balspel, 64 streep op de grond, 66 holte in een muur, 68 vreemde titel, 70 bedevaartsplaats in de residentie Semarang. 72 blaasin strument, 73 zaak. VERTICAAL: 1 Bloei wij ze, 2 voeg woord, 3 dier, 5 de lezer heil, 6 berg. 7 aantekening, 8 zuil, 10 hoeveelheid, 11 drank, 13 meerderjarig, 16 geslepen vlak, 18 Chinees vaartuig, 20 edelge steente, 22 achting. 25 roofdier, 27 he vig, 29 dik, 32 lichaamsgestalte, 34 aanduiding van een bedoeling. 35 vis- korf, 37 erenaam. 40 dichterbij, 43 uitheems. 44 ui, 45 tuin, 47 speelgoed voor kinderen, 49 moed, 50 bedorven, 53 houten keuken lepel, 56 crisis, 59 half. 61 punt 63 lijmsoort. 65 rivier in Carolina. 67 bedrukt, 69 boze geest, 71 afstandsmaat. De oplossingen dienen als ge woonlijkop een opep briefkaart te geschieden cn moeten uiterlijk Don derdag a.s. eerste post inons bezit zijn. Oplossingen, die niet aan deze eisen beantwoorden, worden onher roepelijk terzijde gelegd. Hieronder de oplossing van onze vorige puzzle: HORIZONTAAL: 1 Filomeel, 10 nel. 11 si. 12 Lena. 14 T.T.. 16 gijn, 18 kalmus. 20 raf. 22 fat. 24 oker, 25 ter loops, 29 pee. 30 la, 31 dL. 32 zilver- spar. 38 spelemeien. 43 P.S., 44 N.T., (Advertentie) HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus Praktijk dlpl. Boekh. en Handelscorr. (Fr., D., Eng. en Sp.) Feuilleton 13) door JOS LODEWIJKS „Na de huiszoeking," zei hij troos tend,, en daarmee was het onderhoud afgelopen. Maar toen de dames Ka- merlingh de deur achter zich sloten, kreeg Tak plotseling een inval. Hij liep naar de gang en vroeg Eli, nog even in zijn kamer te komen. Haar moeder kon even in de gang wach ten. „Juffrouw Kamerlingh,'' zei Tak, terwijl hij in een aantekenboekje bladerde, „is het waar dat u op een avond van de elfde April een ijskast thuisbezorgd hebt gekregen namens uw verloofde?" „Ja." „Was hij er zelf bij toen dat ding gebracht werd?" „Zoals ik later hoorde, ja. Het was een verrassing voor mijn verjaardag en ik sliep al". „Juist Is het een mooie kast? „Natuurlijk is het een mooie. Ik was er erg blij mee." „Jaja, dat zal welMerkwaar digEr moet toch ietsNeem me niet kwalijk, ik dacht ergens aan. Weet uWeet u misschien hoe groot die kast van u is?" „Natuurlijk weet ik dat. Ik heb er een beschrijving bij met alle maten en de gebruiksaanwijzing en zo. Ik weet heel precies de maten. De ijs kast is tachtig centimeter hoog, ze ventig breed en zeventig diep." „Dank u." Tak ODende de deur voor haar met een buiging en Eli vertrok in -grote verwondering. Wat die man eigen lijk wel' goed wijs? Merkwaardig, dacht Tak. Een ijs kast en een brandkastOp dezelf de avond. Ongeveer even groot wa ren die twee kasten. De brandkast was iets forser van afmetingen en natuurlijk veel zwaarder. Maar tochAls ze beide ingepakt op 'n wagen staan, kan je er geen verschil in zien.Merkwaardig Het liet hem niet los, ofschoon hij geen kans zag het verband tussen de twee kasten tot stand te brengen. Er moest een verband zijn. Maar hoe hij' ook peinsde, hij vond het niet. Hij vond het ook niet bij zijn huiszoeking in Joris' winkel. En hij had het nog niet gevonden, toen hij Joris Helleboom als vrij man naar huis liet gaan, met zijn welge meende excuses voor de berokkende narigheid. Als Elisabeth Kamerlingh gedacht had dat de vrijlating van Joris een triomfale intocht van haar verloofde in haar ouderlijk huis tengevolge zou hebben, vergiste zij zich deerlijk. Zij had Joris afgehaald na een telefoon tje van commissaris Falkner zelf. die zich uitputte in betuigingen van spijt over het gebeurde en vreugde over de afloop. Halverwege had de heer Kamerlingh Eli de hoorn uit de hand genomen en de commissaris de mond gestopt met een paar zeer krachtige opmerkingen, waarmede de gemeen te-ontvanger zijn verstoordheid te kennen gaf over de „lichtvaardige en ongemotiveerde inbreuk op iemands persoonlijke vrijheid, die, zoals u: toch niet onbekend zal zijn, door onze grondwet zeer nadrukkelijk wordt gegarandeerd." Falkner probeerde er nog even tussen te komen, doch de heer Ka merlingh sprak gedecideerd en krachtig voort tot zyn uitvoerige vol-, zinnen volledig door het apparaat waren opgenomen. Daarna zei hij „goedendag" en hing- de hoorn op, zodat de commissaris enkele ogen blikken in een ledige ruimte gehoor trachtte te vinden en toen nijdig zijn eigen hoorn op het toestel deponeer de. Joris en Eli werden binnengelaten door mevrouw Kamerlingh. die Joris ontroerd een zoen gaf en. het tweetal vervolgens de kamer binnen leidde, waar de heer Kamer-'. „Er is geen reden tot grote vreugde, Joris, zei Kamerlingh ernstig. „Of schoon ik je van harte gelukwens. Want zoals je weet is de zaak, waar voor je werd aangehouden, nog aller minst opgelost en zolang blijft er een. smet op jou en op ons rusten. Laten wij gezamenlijk vurig hopen dat die smet spoedig zal worden weggeno men, opdat wij oprecht tevreden en opgewekt kunnen zijn". Niemand zei toen nog een woord en de familie ging in gedrukte stem ming aan tafel, waarbij Eli nu en dan kwaadaardige blikken in de richting van haar vader en liefderijke in de -richting van Joris wierp, een bezig heid die haar gedurende de hele maaltijd werk genoeg verschafte. Na tafel verzocht Kamerlingh de jongelui hem te volgen naar de ser re voor „eeri ernstig gesprek". Eli's moeder werd niet uitdrukkelijk uitge nodigd. doch blijkbaar had het echt-! paar Kamerlingh tevoren deze gang van zaken overwogen en zij zat erbij met duidelijke berusting. Het was voor haar niet altijd gemakkelijk zich neer te leggen bij de zwaarwichtige, preciese methoden van haar echtge noot, doch op een of andere wonder lijke wijze wist ze altijd de vrede te bewaren. „Kijk eens", zei Kamerlingh, „Ik heb zwaar nagedacht over deze nare historie en ik heb er lang met moeder over gesproken. Wij zijn tot de con clusie gekomen dat de gebeurtenissen van de laats.te weken een situatie heb ben geschapen, waarin wij eens ter dege moeten nagaan hoe onze hou ding moet zijn. Met ónze bedoel ik in de eerste plaats de houding van moe der en mij, in de tweede plaats die van jou, Eli, en van jou, Joris". Eli en Joris keken elkander ver wonderd aan, mevrouw Kamerlingh staarde naar het plafond en zuchtte. Maar de heer Kamerlingh ging on verstoord verder: „Ik ben van mening dat Joris in deze aangelegenheid weliswaar ge heel en al vrij uit gaat wat betreft zijn veronderstelde aandeel in de gepleeg de misdaad, doch daarnaast een ern stige fout heeft gemaakt door op lichtvaardige wijze de verdenking op zich te vestigen. Ik bedoel door zijn betrekkingen met twee mensen, wier strafblad besmeurd was door een aantal gerechtelijke vonnissen en die dus allerminst in aanmerking kwa men om als zijn vrienden te funge ren". Eli trachtte hem in de rede te val len, doch hij beduidde haar te zwij gen en ging voort: „Wij menen dus van Joris te mogen eisen, dat hij van nu af aan alle con tact met die twee individuen vermijdt en verder zijn uiterste best doet om in de toekomst bedacht te zijn op het feit dat zijn goede naam ten zeerste met de onze samenhangt". De heer Kamerlingh zweeg en trok een gezicht alsof hij zelf zojuist uit een cel van het politiebureau was los gelaten. Eli was de eerste die reageerde. „U doet alsof Joris zelf die twee heeft opgezocht en met hen heeft aangepapt", zei ze laatdunkend. „Had hij ze soms op straat moeten zetten toen ze bij hem in de zaak kwamen? Hij heeft mij precies verteld hoe het gegaan is en ik geef hem groot gelijk dat hij die twee oude vrienden niet verloochende. Nu is die zaak achter de rug en vandaag of morgen komt inspecteur Tak met de inbrekers op de proppen, zo vast als een huis. Die twee kennissen van Joris hebben toch evenmin iets met de inbraak te ma ken als u of ik? Natuurlijk zal Joris niet méér met hen omgaan dan strikt noodzakelijk is, maar ik zie niet in. „Stil, Eli," maande Joris haar en hij legde zijn hand op haar arm. „Het gaat er niet om of ik met hen zal om gaan of niet. De moeilijkheid is dat ik hen kèn en dat ze mij kennen. Hun jeugd en de mijne waren dezelfde, snap je? Zij komen uit hetzelfde Huis als ik. Zij zijn geen haar slechter of beter dan ik. Zij hebben pech gehad en ik geluk. Daarom zit ik nu in een eigen winkel en daarom heb ik het liefsté meisje van de wereld en zij hebben niets. Dat is geen kwestie van stand of goede naam of iets derge lijks, maar zuiver en alleen geluk. Ik begrijp wel wat je vader bedoelt. Hij vraagt me om mijn eigen verleden te verloochenen en me anders voor te doen dan ik ben Zie je. dat is het waarvoor ik al die tijd bang geweest ben, sinds de eer ste dag dat ik je leerde kennen. Ik pas eigenlijk niet bij jou. Ik. (Wordt vervolgd) 5. „Het is erg interessant, dat je mijn naam hebt eh.. gededuceerd." zei Panda, „maar vertel nu eindelijk eens. wat je van me wilt." „Vragens, altijd wagens!" zei de onbekende on geduldig, ,,maar goed. luister." Hij keek even om zich heen, alsof hij bang voor luistervinken was en fluisterde toen ge wichtig: „Ik ben Pat O' Nozel." Na deze mededeling leunde hij achterover en keek alsof hij bloemen verwachtte. Toen Panda eehtor bleef zwijgen, lichtte hij toe, „ik ben de wereldberoemde Pat O'Nozel, de grote detective, de schrik der misdaad!" „O ja?" mompel- dé Panda, die voelde, dat hij nu ook Pat. een ter ver der. Ik heb een geheime opdracht uit te voeren waarbij ik een assistent no dig heb. Nu heb ik in de krant gele zen, dat je een samenzwering tegen de koning hebt verijdeld. Conclusie: je bent te gebruiken. Vraag: wil je mijn assistent worden?" „Oh ..eh graag!" riep Panda verrast, „ik .Goeci", viel Pat hem in de rede .dan ben ie val) nu al geheim; mamanci mag je nerken- nen." En dit zeggende bond hij Panda een valse neus voor. (Wordt vervolgd) 45 kot, 46 spartaan. 50 rite, 51 rek, 53 per, 54 topper, 58 nop, 60 re, 61 Ares. 62 uk, 64 oud, 66 kwartier. VERTICAAL: 2 In. 3 leg. 4 olijf, 5 es, 6 eik, 7 tempo, 8 basis, 9 stropdas, 12 1.1., 13 nu, 15 takel, 17 Natal, 19 aal. 21 fee. 23 te. 26 roe, 27 ons, 28 Pia, 30 lire, 33 vee. 34 roet. 35 pa, 36 reste ren, 37 de, 39 pop, 40 lor, 41 moa, 42 innen, 43 poter, 45 kip, 46 satan, 47 appel, 48 toe, 49 ar, 52 koot. 55 or, 56 P.S., 57 ruw, 59 pui, 63 ka, 65 de. Voor een prijs kwamen in aanmer king: J. Boot, 's Gravesandestraat 10, Utrecht, f 10; mej. A. Jacobse. Voor straat 72bis, Utrecht, f 5.—; P. J. te Boekhorst, Bethlehem weg 35, Utr.: W. Lucardie-Hemmes, Kroostweg 212, Zeist; W. van Woudenberg, Rijks straatweg 104a de Meern, Peggy Die- kema, Esdoornstraat 37b, Utrecht en J. G. Slagmolen, Kanonstraat 14, Utrecht, allen f 2.50. Een van de inzendsters deelde ons mede, dat zij wanneer zjj even tueel een prijs zon winnen deze ter beschikking zou stellen van het Nat. Rampenfonds. Wy hebben dit gebaar op hoge prjjs gesteld, maar helaas viel deze inzendster niet onder de prijswinnaars. Maar mogelijk is er een of meer prijswin naars, die deze suggestie in een daad willen omzetten? liet staat U echter natuurlijk volkomen vrij, over Uw gewonnen geldprijs te be schikken. Wij willen uiteraard daar op geen dwang uitoefenen. Opening Boekenweek 1953 zonder Schrijversbal Het Schrijversbal. dat de officiële openingsavond van de Boekenweek op 27 Februari a.s. zou besluiten, zal m verband met de ramp. die ons land heeft getroffen, dit jaar niet worden gegeven. Het eerste gedeelte, de officiële opening van de Boeken week en de opvoering van de vier bekroonde éénacters, zal normaal doorgang vinden. De door deze versobering vrijko mende gelden zullen worden overge maakt aan het Nationaal Rampen fonds. Litterair Paspoort In een beschouwing „Aanloop tot het meesterschap" van Jan van Nijlen, waarmee de laatste afleve ring van „Litterair Paspoort" (Uitg. Meulenhoff en Co., Amster dam) opent, wordt Marcel Prousts roman „Jean Santeuil" onder de loupe genomen. Deze roman is de eerste lezing van Prousts ,,A la recherche de temps perdu". „In het begin dezer eeuw", aldus Van Nij len, „werd in literaire kringen over geen enkel romancier zoveel ge schreven en gesproken als over Proust. Hij was op een moment werkelijk „le Dieu du jour." Men moet daarbij echter constateren dat een groot aantal van zijn be wonderaars nooit zijn volledige werk hebben gelezen; dat anderen vaak moeten bekennen nooit de moed te hebben gehad een roman van Proust tot de laatste bladzijde te lezen. Of die toestand veranderd is, is mij niet bekend," In het kort heeft Van Nijlen enkele bijzonder heden over Proust bijeengegaard, die zowel de plaats, die Jean San- teuil inneemt in diens oeuvre als het type auteur, dat Proust was. verhelderen. Even kort als raak is de ken schetsing door H. A. Gomperls van de levenswerkelijkheid van Arthur Koestier in de beschouwing: „Eventjes knikken alstublieft." „Ook de dieren hebben een ge schiedenis". Welke, daarover ver telt Adriaan Morriën een en ander. De verdere inhoud van dit nummer wordt o.a. gevormd door een bijdra ge van Pierre H. Dubois (Boeken over schrijvers), van Sjoerd Broersma (Sillanpaa in de ban der natuur), van Hans van Straten (Panorama van de Franse poëzie), Henk Prins (Een foto van Paul Eluard), Jan Vermeulen (Bii dood van Paul Eluard). K'DAMSE BEELDENDE KUN STENAARS STEUNEN NAT. RAMPENI't>NDS Van de Rotterdamse beeldende kunstenaars is het initiatief uitgegaan om werkstukken af te staan voor de verkoop. De baten komen dan ten goede aan het Nationaal Rampen fonds. Werken, voorzien van naam en titel, kunnen tot 10 Februari wor den ingebracht bij het Bureau Kunstzaken op het Rotterdamse stadhuis, waarna op 11 Februari in de zaal van de Rotterdamse Kunstkring aan de Witte de Withstraat de wer ken zullen wordc-n geëxposeerd. Er zullen dan drie kijkdagen zijn, waar na op Zaterdag 14 Februari 's mid dags om half twee in dezelfde zaal de veiling wordt gehouden. SCHILDERIJEN VOOR RAMPEN FONDS. Het ministerie van marine heeft meegedeeld, dat zeven Nederlandse zeeschilders, die op het ogenblik in het paleis-raadhuis te Tilburg expo seren, ieder de opbrengst van een schilderij ter beschikking stellen van het Nationaal Rampenfonds. Deze tentoonstelling komt volgende week in Nijmegen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4