Mayer in moeilijkheden door één ongelukkige benoeming Brief van Eisenhower aan Adenauer Derde verliezenlijst Ned* Roode Kruis Waarom, juist Pleidooi voor Communisten op Malakka voeren nieuwe tactiek Rusland aanwezig Overweegt Eisenhower Kieswet-ontwerp ilnor Nieuw gevaar in België Socialistische critiek UTRECHTSCH NIEUWSBLAD fcaferclag 7 Februari 1953 - 60e 'Jaargang No. 238 Pagina 4 Boutemy aan gezondheid? (Van onze Parijse correspondent) Tot dusverre heeft René Mayer, die de zware taak heeft aanvaard de nog steeds popu laire Antoine Pinay als Frans premier op te volgen, wel han dig weten te manoeuvreren. De begroting heeft hij er door gekregen op het tijdstip dat hij zelf had vastgesteld, en zo kan hij niet bezwaard door directe financiële zorgen zijn reizen naar Londen en Washington nu spoedig onder nemen. En verder is hem dan ook nog gelukt wat geen zijner voorgangers gedaan had kun nen krijgen dat het parle ment zich bereid verklaarde bepaalde bevoegdheden aan de regering af te staan voor de doorvoering van de fiscale her vorming. Een punt, waarover al heel wat Franse regeringen gestruikeld zijn. Deze vrij glorieuze balans van Mayers jonge kabinet wordt voor hem nu "helaas ontsierd door een fout. die hij bij de samenstelling van zijn rege ring heeft begaan, en die hij naar 't lijkt vrij gemakkelijk had kun- n envermijden. Want dat het de pre mier als een fout mag worden aange rekend. dat hij de niet eens zo bijster belangrijke portefeuille van volksgezondheid toevertrouwde aan de omstreden figuur, Boutemy gehe ten. daarover is men het z e 1 f s in regeringskringen nu wel eens. Deze Boutemy was tijdens de oor log namelijk een der naaste medewer kers van Pétain, die hem had belast met de leiding van het bureau der binnenlandse inlichtingen. In die functie had hij uiteraard vooral te ma ken met de activiteit van het onder grondse verzet, en het is begrijpelijk dat heel wat figuren, die nu op de banken van de Kamer zitten en poli tiek uit dat verzet zijn voortgekomen, deze minister, hun vroegere tegen stander, daarom geen bijzonder teder hart toedragen. En dit trots het feit, dat hij na de oorlog door een recht bank van verraderssmetten moet zijn schoongewassen. De meningen., zijn intussen verdeeld over de vraag, of Boutemy indertijd de Duitsers op zijn vertrouwenspost heeft tegengewerkt, ofwel een instru ment was in hun handen. Maar in elk geval kan men *t eens zijn met een Gaullistisch Kamerlid, dat het niet beslist noodzakelijk vond, ..dat voor mensen, die onder bepaal de omstandigheden op bepaalde pos ten hebben gezeten, acht jaar na de bevrijding, een plaats aan de rege ringstafel wordt ingeruimd." Welke Boutemy's kwaliteiten ook mogen zijn, er waren voor deze func tie zeker ook wel andere figuren van ten minste dezelfde capaciteiten be- schiqöaar, zo meent men over het al gemeen. Beproeving Natuurliik hebben de communisten, die nog altijd graag poseren al6 de kampioenen van het verzet, tegen iedere vreemde tenzij Russische overheersing, zich met wellust op deze prooi geworpen. Ze hebben Bou- temv. die lid is van de Senaat, de eer ste maal dat hij in het Palais Bourbon verscheen, met kreten als „moorde naar'. ..fascist'', „verrader" en andere lieflijkheden ontvangen. En toen de minister zich daarop verdedigen wil de, hebben ze zo'n rel ontketend, dat alleen de stenografen hem konden verstaan. Het was een onplezierige aanblik en een r.iet al te faire tactiek. Maar toen kort daarop over de be groting van volksgezondheid moest worden gestemd, bleek niettemin dat ook op andere banken en speciaal bij de socialisten, de katholieken en de Gaullisten heel wat Kamerleden uit protest tegen de persoon van de minister, zich bij de stemming ont houden hadden. Tegen de wil van René Mayer in. werd toen tevens besloten tot een openbare gedachtenwisseling over het geval-Boutemy, een debat, dat wegens ziekte van de minister geen di plomatieke ongesteldheid, zoals de premier uitdrukkelijk meende te moeten verzekeren tot 17 Februari moest worden uitgesteld. Het is niet uitgesloten, dat Mayer's kabinet bü die gelegenheid zijn eerste ernstige beproeving tegemoet gaat. Samenloop Het is wel zeker, dat René Mayer die persoonlijk van Pétains anti semitische wetten te lijden heeft ge had weinig redenen bezat om één van de „mannen van Vichy" bijzonder welgezind te zijn. Waarom hij Boutemy dan toch in zijn ploeg heeft.opgenomen" De ver klaring hangt waarschijnlijk samen met het feit. dat de nieuwe premier enig water toe moest voegen bij de Europese wijn, om zo de steun van de Gaullisten te verkrijgen. De vorige minister van volksgezondheid, Ribey- re, had indertijd een plan ontworpen voor de integratie der Europese ge zondheidsdiensten, en, terwille van de Gaullisten, werd die excellentie daarom naar handel overgeplaatst. Om andere, namelijk economische motieven, was er tegen Ribeyre's plan ook veel tegenstand gerezen, in het bijzonder onder de Franse fabrikan ten van pharmaceutische artikelen, die weinig verlangend waren naar de concurrentie met het buitenland. Ten einde het verzet van die kant te ont zenuwen, bood Mayer daarom deze sleutelpositie een vertrouwensman van die apothekerskringen aan, en dat bleek toen Boutemy te zijn. Uit tijdnood moet de premier de politieke antecedenten van die eandi- daat-minister daarna onvoldoende nauwkeurig zijn nagegaan. Te vrezen dat deze nalatigheid het kabinet Mayer nu beslist fataal zal moeten worden, lijkt voorlopig nog wat overdreven. Maar dat er door Boutemy's aanwezigheid spanningen, niet alleen rond, maar ook in het kabi net zijn ontstaan, valt toch wel moei lijk te ontkennen. Zo hebben velen het bij voorbeeld Bidault, de minister van buitenland se zaken, die tijdens de oorlog presi dent was van de raad van het verzet, al erg kwalijk genomen dat hij zich nu met één van zijn voornaamste voormalige tegenspelers om niet te zeggen vijanden rond eenzelfde tafel heeft geschaard. Hoe dat zij. in politieke kringen gaat intussen het volgende mopje over BMoutemy: Tydens de oorlog waren allen, die iets te maken hadden met het verzet, 't er wel over eens dat Boutemy's plaats op de Santé voor na de bevrij ding bij voorbaat al besproken was. Om de aardigheid te begrijpen moet men even weten, dat Santé (gezond heid) zowel de naam is van het be treffende ministerie, als vande grootste Parijse gevangenis, waarin na de oorlog de collaborateurs wer den opgeborgen de eenheid van West-Europa Te Bonn is Vrijdag de inhoud be kend gemaakt van een brief van president Eisenhower, die de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, tijdens zijn bezoek aan Bonn aan de West duit se bondskanselier, ilr Adenauer, heeft overhandigd. In deze brief spreekt Eisenhower de overtuiging uit, dat West Euro pa met de hulp van een Westduitse bijdrage veilig zal worden tegen over een eventuele aanvaller en daardoor een vaste grondslag zal kunnen leggen voor vrede en voor uitgang in de gehele wereld. Hij verklaarde onder de indruk te zijn. van de steun, die de West duitse regering heeft gegeven aan het plan voor de Europese verdedi gingsgemeenschap. Hij hoopt en ge. looft, dat de landen van West-Eu ropa uiteindelijk naar volkomen eenheid zullen streven. De president verklaart, dat hij een spoedige beëindiging van de ge allieerde bezetting en net aankno pen van normale diplomatieke be- Met levendige belangstelling bekij ken deze ouden van dagen, geëvacu eerd uit het Verplegingshuis te Zie- rikzee, een krant, met artikelen en foto's over de ramp, die „hun" land- sterek heeft getroffen. Thans zijn zij ondergebracht in het Evacuatiecen trum te Amersfoort, doch zij zullen zo gauw mogelijk verhuizen naar het Rijksopvoedingscentrum in deze stad. Josine Kik van der Velde (89 jaar) rechts, en Marianne van Dom melen, verdiept in hun lectuur. Accent op sociale toestand De Communisten van Malakka zUn een nieuwe tactiek begonnen om ook buiten de guerilla-gebieden meer in vloed te krijgen, zo schrijft de „Sin gapore Standard". Zij trachten thans invloed te krijgen in de Chinese Ver eniging op Malakka, in de politieke partijen, de scholen, de burgerwach ten en de vakbeweging. Hoe groot hun successen met deze tactiek zijn, is niet duidelijk. Wel is duidelijk het feit, dat de Communistische Partij thans in een sfeer werkt, waar de re gering geen enkele van de voordelen heeft, die zij op het militaire strijdto neel heeft. En juist het sociale pro bleem heeft een aantal nijpende as pecten. Er is nu inderdaad een plan aange nomen voor verplicht onderwijs in nationale scholen, omdat nu steeds honderdduizenden kinderen in het geheel geen onderwijs genieten. Op andere gebieden is echter weinig ver betering merkbaar. Er wordt veel ge sproken over de noodzaak om de le vensstandaard van de arbeiders te verbeteren. Maar er gebeurt niet veel op dit gebied. Duizenden arbeiders leven in de allermoeilijkste omstan digheden. De lonen bij de rubberpro ductie zijn verlaagd en de kosten van het levensonderhoud zijn hoog. Er is een voorstel ingediend om een loon- onderzoek te laten instegen door een onafhankelijke commissie, samenge steld uit vertegenwoordigers van de arbeiders, de werkgevers en de rege ring. Maar zelfs op dit voorstel is nog niet gereageerd. Na wekenlang ge treuzel maakte de regering bekend, dat men het voorstel nog steeds be studeerde. Verder is er aan alle kan ten, ook aan de kant van het leger, een grote aarzeling om zich met de problemen van prijzen, lonen en win sten bezig te gaan houden. Amerikaanse stem Een Amerikaanse econoom, Thomas Posey, die onlangs een studiereis naar Malakka maakte, heeft op het gevaar van deze houding gewezen. Hij zette uiteen, dat de werkgevers in hun honger naar winst vaak een economi sche politiek volgen, die het Commu nisme in de hand werkt. Vooral de nieuw gestichte maatschappijen ma ken zich hieraan schuldig. Een tin maatschappij b.v. heeft bekend ge maakt, dat het uitgekeerde dividend over het afgelopen jaar 225 procent bedraagt! Zweeds schip verbrand in Hamburg In de haven van Hamburg is het ruim 4000 ton metende Zweedse koelschip „Antarctic Ocean" af komstig uit Gothenburg, uitge brand. De brand brak uit na repa ratiewerkzaamheden. Het witte schip is veranderd in een geblakerd wrak. De gehele bo venbouw is vernielt,. Na twee jaar Plaatsvervangers vergaderen weer over Oostenrijk De plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandse zaken der Grote Vier, werden het gisteren niet eens over de vraag, of het in Maart j-1. door de Westelijken voor gestelde „beknopte verdrag" voor Oostenrijk algeheel terzijde zal worden geschoven, of in reserve gehouden. Het eerste wil de Sovjet Unie. de Westelijke mogendheden willen het laatste. Men zal de besprekingen over het oorspronkelijke ontwerp-verdrag van meer dan vijftig artikelen her vatten. De vier plaatsvervangers waren voor het eerst sinds twee jaar te Londen bijeengekomen, om over het Oostenrijkse vredesverdrag te spre ken. Ambassadeur Gromyko verte genwoordigde de Sovjet-unie. Het was de 259ste vergadering. Aanhoudingen in Chili De politie te Santiago de Chili heeft vijftien oud-politieagenten gearres teerd. die door de voormalige rege ring werden aangesteld en die deel uitmaakten van een speciale garde in het paleis van de president. Zij noem den zich partijgangers van generaal Ibanez, de president. Drie van hen hebben toegegeven verscheidene delicten begaan te heb ben en zij beschuldigden de anderen van afpersing en diefstallen. Bezoe kers van president Ibanez, in het bij zonder zij die om hulp kwamen vra gen, waren hun slachtoffers. Oostenrijkse verdrag op vergadering van plaatsvervangers De Sovjetrussische ambassadeur i>- Engeland, Gromyko, heeft medege deeld. dat hij de vandaag te houder vergadering der plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken, der- Grote Vier, die belast zijn met onderhandelingen over een staatsverdrag voor Oostenrijk, zou bewonen. trekkingen door het van kracht worden van de Westduitse gealli eerde verdragen wenselijk acht. Verklaring van Adenauer De Westduitse bondskanselier dr j Adenauer heeft Vrijdag bevestigd dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles hem heeft medegedeeld, dat Europa tegen April „zeer duidelijke teke nen" van voortgang op de weg naar eenwording moet laten zien, wil het niet dat het Amerikaanse congres de dollarhulp besnoeit. Omstreeks 1 April moet de Ame rikaanse regering het wetsontwerp betreffende hulpverlening aan het buitenland bij het Congres indienen. Op 23 April komt de NATO-raad weer bijeen. Minister Dulles doelde in het bij zonder op de ratificatie van hèt Europese legerverdrag. Ten aanzien van net rieuwe na zisme in West-Duitslanc zeide Ade nauer te geloven, dat minister Dul les dezelfde mening was toegedaan als de bondsregering, r.arnelyk „dat wij moeten oppassen", „maar dat er geen gevaar voor een nieuw nazis me in Duitsland bestaat". H.M. Koningin Juliana heeft gister middag in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag da Ameri- kaasz Minister van Buitenlandse Za ken John Foster Dulles en de direc teur van het Bureau voor Weder zijdse Veiligheid, Harold E. Stassen. ontvangen. Beiden toerden vergezeld door de Amerikaanse ambassadeur in ons land. de heer Selden Chap in, die zijn landgenoten aan de Koningin voorstelde. H.M. onderhield zich korte tijd met het gezelschap. Van links naar rechts: Selden Chapin, John Foster Dulles, H.M. de Koningin en Harold E. Stassen. (Advertentie) De heilzaam werkende Franse Siroop Creosel brengt onmiddellijk uitkomst. Dezedesinfecterendehoestsiroopdoet de hoest snel bedaren en neemt dat benauwde gevoel weg. Een ideaal middel voor de bestrijding van aan doeningen der luchtwegen, verwaar loosde hoest, bronchitis ol catarrh. Per flacon f 1.25 bij Apoth. en Drog. CreosdL IMP, Ft. H. TEN HERKEL HILVERSUM volledige marineblckkade van rood China? „Geringe kans op oorlog met Rusland" zegt Radford De republikeinse voorzitter van de commissie voor de strijdkrach ten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Devrey Short, heeft Vrijdag in een vraaggesprek ver klaard, dat hy gelooft, dat presi dent Eisenhower een volledige ma rineblokkade van Cliina overweegt. Admiraal Radford, opperbevel hebber van (je marinestrijdkrachten in de Stille Oceaan, had de com missie Donderdag verzekerd, dat er slechts „geringe kans op oorlog" met de Sovjet-Unie bestond, indien er een blokkade zou worden inge steld, aldus Short. Radford, die een voorstander is van een blokkade van China, ver blijft thans in Washington voor het voeren van besprekingen. Short geloofde, dat de president „naar hem luistert". De afgevaardigde was voorts van mening, dat het Congres een blokkade zou steunen en elke andere stap van Eisenho wer „om in de gehele wereld tot het offensief over te gaan." Short deelde mede, dat Radford voorstander is van een blokkade, waardoor ook onderzeeboten zouden worden geweerd van de Chinese kust, en van het zenden van meer marine-uitrusting naar de Chinese nationalisten op Formosa. Short weigerde zich er over uit te laten, hoever de steun van Amerikaanse marine-eenheden aan eventuele na tionalistische aanvallen op het vasteland zou moeten gaan. Naar Formosa Generaal Olmstead, die belast is met de Amerikaanse hulp aan For mosa, heeft zich naar de hoofdstad Taipeh begeven. Hij is in gezel schap van negen Amerikaanse ko lonels. Men acht zijn bezoek van groot belang voor de verdere ont wikkeling, aldus Reuter. Naar van nationalistisch Chinese zijde verluidt, zal Formosa vooral I pogen schepen, voorraden en mari- ne-oefenfacihteiten als hulp te ver krijgen. De nationalijstische opperbevel hebber van dé marine kwam in Amerika de dag nadat president Eisenhower zijn mededelingen over de deneutralisatie van Formosa deed. Aanhoudende vorst Het KNMI deelt mede: Boven Scandinavië bevindt zich een vrij krachtig hogedrukgebied dat geheel met koude luchtmassa's. die tot grote hoogte reiken, is gevuld, fit Zuid-Zwe den worden minimumtemperaturen van tien tot twintig graden onder nul ge meld en ook in Denemarken vriest het ongeveer tien graden. Deze koude lucht stroomt langzaam uit over West-Europa. In ons land heelt het vannacht over het algemeen matig gevroren (min 5 tot min 10), maar op de Veluwe zijn plaatselijk minimumtemperaturen van min 13 graden opgetraden. Deze lage temperaturen werden veroorzaakt, door opklaringen bij weinig bewolking en moeten worden beschouwd als zoge naamde stralingskoude. De koude lucht veroorzaakte ook in Engeland en in Frankrijk, uitgezonderd het uiterste Zuiden en de Atlantische kustgebieden, vorst. De depressie-activiteit op de oceaan is niet groot. Het hogedrukgebied in Scandinavië vertoont geen teken van verzwakking. Er is daarom geen reden om een spoedig einde van de vorst te verwachten. Aangezien er de komende nacht in Nederland weinig wind zal zijn en ook opklaringen worden verwacht, kan op verschillende plaatsen strenge vorst optreden. Het Ned. Roode Kruis publiceert thans de derde lijst van watersnood slachtoffers. Zoals bekend kan het NRJK. in ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies lost worden verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. DORDRECHT: Elia J. van Balkom- Peren. geb. 9.1.94 te Dordrecht. Laat ste adres; Is. da Costastraat 54, dd 2.2 53 verdronken. KERKWERVE: Leendert Kloet, geb. 19.11.88 te Duivendijke. Laatste adres; Kerkwerve 67; zijn moeder Hendrina Kooman, geb. 23.10.64 te Duivendijke. Laatste adres: Kerk werve 67; Cornells van der Bijl, geb. 16.3.69 te Kerkwerve. Laatste adres: Kerkwerve 31. KLUNDERT: Leen van Wensen, mevr. van WensenTolenaars en 7 kinderen; E. Kasan. dpi. sold, uit Amsterdam; N. F. Berg, dpi sold, uit Den Haag (vermist); A. Zwarts, dpi. sold, ui Delft (geborgen). NUMANSDORP. Geïdentificeerde slachtoffers: Jan Hoek, geb. 11.5.1904 te Ridderkerk. Laatste adres: Korte- boomweg 3; Johannes Dirk Hoek, geb. 26.5.1936 te Numansdorp. Laat ste adres: Korteboomweg 3, Dirkje Elisabeth Hoek, geb. 12.11.1840 te Nu mansdorp. Laatste adres: Korteboom weg 3: Euft Hoek, geb. 29.11.1905 te Rotterdam. Laatste adres: Korte boomweg 1; Johannes Hoek, geb. 8.4.1934 te Numansdorp. Laatste adres: Korteboomweg 1; Jannetje Maria Bezemer, geb. 29.6.1924 te Nu mansdorp. Laatste adres: Schuring- sedyk 202; Elisabeth Cornelia Neel- tje van der Ree, geb. 10.1.1950 te Nu mansdorp; Arie Herweyer, geb. 13.4. 1907 te Barendrecht. Laatste adres: Korteboomweg 7; Elisabeth Adriana Herweyer, geb. 29.11.42 te Numans dorp. Laatste adres: Korteboomweg 7; Cornells Pieter Herweyer, geb. 19.7.1929 te Numansdorp. Laatste adres: Korteboomweg 7; Christina Geradiena HerweyerKnops, geb. 3.9 1932 te Melissant. Laatste adres: Korteboomweg 7; Teuntje Magdale- na Herweyer, geb. 7.7. 1952 te Nu mansdorp. Laatste adres: Korteboom weg 7; Leendert Beider, geb. 9.1.1872 te Maasdam. Laatste adres: Korte boomweg 9; Beider't Hoofd, geb. 9.1.1872 te Maasdam. Laatste adres: Korteboomweg 9; Willemijntje Bel- Automatisering telefoonnet Met ingang van 24 Februari a.s. zal het telefoondistrict Vinkeveen volle dig automatisch per telefoon bereik baar zijn. Nu 100.000 exemplaren „De Ramp" Het aantal inschrijvingen op het boek „De Ramp" is thans reeds zo groot, dat de Vereniging ter Beharti ging van de Belangen des Boekhan dels heeft besloten het aantal exem plaren der eerste oplage te verdubbe len. Binnenkort gaan dus honderddui zend exemplaren naar de Nederland se boekhandel. Westduitse Bondsraad verworpen De West. uiïse Dcad (Senaat) heeft gisteren het regerings-kieswe:- ontwerp verworpen. Een woord voerder van het ministerie van bin nenlandse zaken zeide dat de rege ring waarschijnlijk gebruik zou ma ken van haar recht om het ontwerp naar de Bondsdag te verwijzen. Wan neer deze het ontwerp zou aanvaar den, zou een parlementaire bemidde lingscommissie van tien leden uit elk der beide huizen een definitieve op lossing trachten te vinden. Het ontwerp van de regering was aangediend als een compromis tus sen meerderheids en evenredigheids stelsel, bedoeld om kleine splinter partijen uit het parlement te doen verdwijnen. Het opkomen van de nazi's voor 1933 werd begunstigd door het bestaan van te veel splin terpartijen, aldus voerde de regering aan. In de streek van Kaüo-Melsele in België is de toestand zeer ernstig. De bres «lie te „Pijp Toebak" gesla gen werd kon wegens de hevigheid van de stroom nog niet gedicht worden. Te Bomen en te Wintham is «Ie toestand bedenkelijk: de nooddyk die bij het Sas van Wintham werd aangelegd, dreigt het te begeven. In dit geval zou de streek \an Weert cn Willcbroek overstroomd worden. op Koning Boudewijns reis naar de Rivièra In de Belgische socialistische pers is Vrndag hevige critiek geleverd op het vertrek van Koning Boude wyn naar de Rivièra. een dag nadat hy een bezoek had gebracht aan de door overstromingen getroffen ge bieden in België. Het vooraanstaande socialistische blad „Le Peuple" vergelijkt de fo to's van de koninklijke familie met vacantie in Antibes en die van de overstroomde gebieden. Het blad schrijft, dat het besluit van koning Boudewyn een „betreurenswaardige indruk op de openbare mening maakt." Vóór het vertrek van Koning Boudewyn in gezelschap van ko ning Leopold en de prinses de Rhé- ty was officieel medegedeeld, dat de koning voor een korte tijd met vacantie ging na ccn griep aanval, i President Eisenhower heft looncontroie op President Eisenhower heeft de re- j geringscontróle op de lonen opgehe- j ven. Oo kde prijscontrole op 'n reeks verbruiksgoederen, waaronder alle vleesproducten, is opgeheven. Wegenwacht in de rampgebieden Onbetaalbaar..... Dc wegenwacht van de ANWB repa reertmotorbootjes. De wegenwacht verbindt, redt, rudt cn rent. Een groot deel van het corps werkt in en om de rampgebieden. Tnans ook bUJkt de veelzijdige opleiding van deze mannen van grote waarde te zijn. Zondag reeds organiseerde de inspec teur Verheycken uit Eindhoven een hulpkolonne met de bedoeling trans porten van cn naar de overgestroomde gebieden technische hulp te bieden. Sindsdien is een vierentwintig-uurs- dienst ingesteld op de toegangswegen naar West-Brabant. Zeeland en de Zuidhollandse eilanden om gestrande vehikels zo spoedig mogelijk weer op gang te helpen. Een speciaal daartoe gevormde afde ling onder bevel van inspecteur Mos heuvel ging naar de zwaarst getroffen eilanden, omdat men daar geen be schikking over voldoende monteurs had. Tal van buitenboord motoren van vlet ten en punters, die in allerijl naar de verdronken landen werden gestuurd, weigerden dienst of raakten defect. De Wegenwacht ging te water en houdt de grote kleine vloot op gang. De Wegen wacht houdt de transportkolonnes op gang; de Wegenwacht markeert ge vaarlijke punten, escorteert, rijdt koe riersdiensten. verbindt gewonden, or ganiseert vervoer. Wegenwachten assis teerden bij reddingen met lijnen en stokken en hielpen en passant bij drie bevallingen in de rampgebieden. In alle delen van het land ziin de Wegenwaehldiensten uitgedund om zo veel mogelijk in en om de rampgebie den de helpende hand te kunnen bie den De Wegenwacht was en is paraat langs weg en water. Overal ziet men ze op hun gele motoren langs snorren om „iets even te gaan opknapnen". Deze veelztjdlgen doen hun best als Iedere andere vrijwilliger in het water front, In Engeland zoekt men nog naar doden In de Engelse overstroomde ge bieden is men nog bezig met het zoeken naar doden. Volgens de niet.officiële schatting is het aan tal slachtoffers nu 290. Van het eiland Canvey worden nog 950 per sonen vermist. Men gelooft, dat de meesten hunner naar familie en vrienden in Londen zijn gegaan. Vijftienhonderd soldaten hebben vandaag 40 gaten in de dijken van Canvey voorlopig gedicht. In totaal zijn er in het Engelse kustgebied 500 gaten in de zeewering geslagen. der, geboren Schuitman, geb. 2.6.1899 te Zuid-Beyerland. Laatste adres: Korteboomweg 9; Jan Col, geb. 6.3. 1890 te Scherpenisse. Laatste adres: Korteboomweg 13: Wilhelmina Cot— Beider, geb. 13.1.1899 te Rotterdam. Laatste adr.: Korteboomweg 13; Arie Rietveld, geb. 10.5.27 te Numansdorp. Laatste adres: Korteboomweg 17; RietveldHerweyer, geb. 12.9.1931. Laatste adres: Korteboomweg 17; Cornelia Teuntje Rietveld, geb. 3.5. 1951 te Numansdorp. Laatste adres: Korteboomweg 17; Pieter Herweyer, geb. 28.12.1882 te Stellendam, Laat ste adres: Korteboomweg 17; Adria na Maria HerweyerVan der Ree, geb. 29.12.1884 te Numansdorp. Laat ste adres: Korteboomweg 17; Antho- nie Groeneweg, geb. 7.12.1900 te Nu mansdorp. Laatste adres: Langeboom- weg 3: Jobstje Bastiaantje Groene wegDe Jongste, geb. 25.12.1905 te Rotterdam. Laatste adres: Lange- boomweg 3; Hendrik Jerfaas Rusten- hoven, geb. 26.4.1912 te Renkum. Laatste adres: Korteboomweg 23; Ida Aalje RustenhovenVan der Ree, geb. 6.1.1913 te Numansdorp. Laatste adres: Korteboomweg 23: Jerfaas Rustenhoven, geb. 6.10.1933; Teuntje Neeltje Rustenhoven. geb. 7.9.36; Neeltje Teuntje Rustenhoven, geb. 10.10.37; Willem Adrianus Rustenho ven, geb. 6.11.1939; Adriaantje Aaltje Rustenhoven, geb. 11.2.1941; Aaltje Jaapje Rustenhoven, geb. 30.6.1942; Hendnka Rustenhoven, geb. 9.4.1947; Pieer Arie Rustenhoven, geb. 9.11. 1949; allen gewoond hebbende: Kor- boomweg 23; Pieter de Jongste, geb. 7.1.1909 te Rotterdam. Laatste adres: Langeboomweg 7; Kornelia Neeltje de JongsteKramp, geb. 20.7.1915 te Numansdorp. Laatste adres: Lange boomweg 7; Dirkje Neeltje de Jong ste, geb. 9.9.1941; Neeltje Dirkje de Jongste, geb. 3.4.1945; Hendrika Lena de Jongste, geb. 25.10.1946; Hendrik de Jongste, geb. 17.3.1951; allen ge woond hebbende: Langeboomweg 7; Jacob Kramp, geb. 13.11.1921 te Nu mansdorp. Laaste adres: Langeboom weg 9; Maria Anthonia KrampFor tuin. geb. 9.7.1922 te Strijen. Laatste adres: Langeboomweg 9: Hendrik Kramp, geb. 17.5.1948;.Neeltje Kramp, geb. 15.5.1950 te Numansdorp; beiden gewoond hebbende: Langeboomweg 9; Arie van Geemert, geb. 17.12.1927 te Numansdorp. Laatste adres: Lan geboomweg 11, Johanna Cornelia v. GeemertVan 't Noordeinde, Johan na Cornelia, geb. 19.10.1929. Laatste adres: Langeboomweg 11; Cornelia Maria van Geemert, geb. 22.9.1952. Laatste adres: Langeboomweg 11; Adriaan Putters, geb. 7.11.05 te Gie- sendam. Laatste adres: Langeboom weg 13; Maria Putters—Van Eekelen, geb. 11.6.1921 te Klundert. Laatste adres: Langeboomweg 13; Jacob Put ters, geb. 26.8.1948. Laatste adres: Langeboomweg 13; Jacob Noten boom, geb. 8.9.1867 te Numansdorp, Laatste adres; SchuringSedijk 182: Philippus Notenboom, geb. 24.9.1899 te Numansdorp. Laatste adres: Schu- ringsedijk 182; Lena Biesheuvel, geb; 4.5.1882 te Numansdorp. Laatste adres: Schuringsedijk 100. OUDELANDE. Te Goes geïdentifi ceerde persoon: Cornelia Jansscns, geb. 19.10.75 te Oudelande, echtge note van Joh. Mol. OUDE TONGE. Geïdentificeerde slachtoffers: Pleutje van Noo:rd-Van der Baan, geb. 25.10.1921 te Sommels- dijk; Francina Johanna van Noord, geb. 5 7.1951 te Oude Tonge. Overle den: L. N. van Polanen, korporaal, legerno. 310419285. ST. PHILIPSLAND. Verdronken: An- dries A. van der Est. geb. 18.11.14 te Bruimsse; Willem Marinus Faasse, geb. 30.1.87 te St. Philipsland. Laat ste adres: Oostdijk 7; Jan Ligtendag, geb. 6.11.15 te St. Philipsland. Laat ste adres: Zuiddijk 100; Jacobus Pie ter Geense, geb. 7.8.84 te St. Phi lipsland. Laatste adres: Voorstraat 13 Omgekomen, nog niet gevonden: Maatje den Haan, geb. 3.3.73 te St. Annaland. wed. van Jan Ligtendag. Laatste adres: Zuiddijk 100; Cornells Jan Suurlant, geb. 21.11.34 te Tholen. Laatste adres: Zuiddijk 112; Jan Jo hannes Suurlant, geb. 25.3.29 te Tho len; Jan Marinus Suurlant, geb. 20.6. 98 te Poortvliet, landbouwersknecht, weduwnaar van Cornelia de Graaf. Laatste adres: Zuiddijk 112; Laurens Vroegop, geb. 27.2.40 te Steenbergen/ Kruisland, zoon van: Jan Johannes Vroegop en Cornelia Elisabeth Over- beke. Laatste adres: Zuiddijk 122. POORTUGAAL: Jan Verhey, geb. 16.7.1883 te Poortugaal. Laat ste adres: Plaat 1; Neeltje Verhey- van Kampen, geb. 22.5.1887. Laat ste adres; Plaat 1; Arie Verhey, geb. 20.2.1913. Laatste adres: WeL hoeksedijk 180; Klaas Venneman, geb. 12.1.1918 te Poortugaal. Laat ste adres: Plaat 1; Maria Verhey, geb. 15.8.25. Laatste adres: Plaat 1; Pieteer Venneman, geb. 29.11.1948. Laatste adres: Plaat 1. STAVENISSE: Geïdentificeerd te Bergen op Zoom: J. Hage, man, ca. 60 jaar, laatste adres: Stavenisse, Wilhelminastraat; W. J. Hage- Sauke, ca. 50 jaar. laatste adres: Kerkweg, Stavenisseechtgenote van J. Hage; Petronella Josina Ha. ge-Koeman, laatste adres: Stave nisse, A 200. TEXEL: Omgekomen: Bernardus W. uit de Waal; W. Dyker (38 jr.) uit de Waal; R. IJkse (52 jaar) uit de Waal; D. Kuip (36 jaar) uit do Koog. YERSEKE: Woonplaats van deze slachtoffers onbekend. Te Yersekc geïdentificeerde overleden perso nen: Tannetje Brieve, geb. 23.12.92 te Kruiningen; Adriana Sinke, geb. 19.7.1894 te Kruiningen; Thea Ger- ritje Hofmeyer, geb. 331.8.1952 te Kruiningen; Jacob Leendert Hen- drikse, geb. 31.3.31 of 13.3.31 te Ouwerkerk; Johanna Danker, geb. 28.3.1879 te Kruiningen; Maria Jo hanna van Iwaarden, geb. 6.1.1896 te Kruiningen. IJSSELMONDE: Overleden: Evert Kooiman de Goede, geb. 7.9.1873 te IJsselmonde; overleden: 1.2.1953 te Rotterdam, Benvenüto. RECTIFICATIES. 2e lijst. TIENGEMETEN: Dingc- man Ordon, Gerrit Ordon; juiste naam: Dingeman Ardon, Gerrit Ar- don. 2e ly'st, ZUIDLAND: twee gezus ters Kapel, wonende Kerkweg; juiste namen: Maartje Kapel-Over- gouw, Adriaantje Kwak-Overgouw, Laatste adres: Kerkweg. Deze verliezenlysten liggen ook ter inzage aan de loketten van ons blad: Drift 23 en bij de plaatselijke afdelingen van het Ned. Roode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op te bellen informaties.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3