Nieuwe zware druk op Afvoer evocue's nationale economie op langere afstand Devies: „Zo sne! mogelijk beginnen" Naar 3 provincies Wereldraad van Kerken snelt te hulp Bel. ondea DEEOUPE ÜTRECHTSCH NIEUWSBLAD Zaterdag 7 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 238 Pagina 3 DE WATERSNOODSCHADE (Van onze financiële medewerker) De watersnood heeft in de eerste plaats een mateloze men selijke ellende over ons land gebracht. Maar ook de ma teriële schade is nog niet te overzien. Ook de Amsterdamse beurs is door de ramp niet onberoerd gebleven. De omzetten, welke in de maand Januari een aanmerkelijke stijging ver toonden, liepen snel terug en de onder normale omstandig heden belangrijke feiten en cijfers werden op de achtergrond gedrongen. Medeleven met en materiële hulp aan de door deze nationale ramp zo smartelijk getroffenen, beheersen thans ook de effectenbeurs, die, zo min als enige andere in stantie, kans ziet omvang en betekenis van de ons land toe gebrachte schade ook maar bij benadering te bepalen, temin- der nu elke nieuwe dag ons tot dusver nieuwe onheilspellende berichten brengt. Beste oplossing: ieder offere tot het uiterste Zeker is, dat de millioenen. welke bij het Nationaal Rampenfonds bin. nenstromen. nog slechts een fractie zijn van wat nodig is om de per soonlijke nood te lenigen en te ver goeden wat aan stoffelijk bezit en vruchtbare cultuurgrond verloren ging en ook op deze plaats moge worden opgewekt tot pen spontane offervaardigheid van allen die maar enigszins tot helpen in staat zijn. Deze ramp komt op een moment dat Nederland zich nog nauwelijks van de oorlogsgevolgen heeft her steld, hoewel gelukkig op dat punt, de laatste jaren grote vorderingen Zijn gemaakt en de mogelijkheden voor herstel thans ongetwijfeld aan merkelijk groter zyn dan bij het einde van de oorlog. De Minister van Financiën heeft er echter in Zijn antwoord aan de Eerste Kamer dezer dagen nog eens op gewezen, dat de financiële toestand van ons land, ondanks Marshallhulp en Zware belastingen slechter is dan vóór de oorlog. Toen een nationaal Inkomen van 5,3 milliard en een nationale schuld van 4 milliard, nu een nationaal inkomen van ƒ19,6 jnilliard en een staatsschuld van f24,6 milliard, zodat deze laatste thans 125 van het nationale in komen uitmaken tegen 76 in 1937—1938. Dat we de gevolgen van de oor log nog niet te boven zijn blijkt Ook uit de onlangs gepubliceerde cijfers inzake de Materiële Oorlogs schade. welke in totaal 6,4 mil liard heeft bedragen en waarvan ïiog altijd 2.7 milliard moet wor den uitgekeerd, waarmee naar het Oordeel van de Minister nog vier Vyf jaren gemoeid zullen zijn en waarvan de afwikkeling vertraagd wordt teneinde geen al te grote in flatoire tendenzen in onze volks huishouding op te roepen. Daarom zal de hulp, welke thans ter bestrijding van de in het Zuid- Westen van ons land geleden schade moet worden verleend vooral een kwestie zUn van offers. Een Staatslening? De regering heeft thans bij de Ne- derlandsche Bank een tegoed van meer dan 1 milliard en de tegen waarderekening van de Marshallhulp is ook nog tot een dergelijk gedrag beschikbaar. Gebruik van deze te goeden zou op zichzelf een sterke vergroting van de geldcirculatie met zich brengen, wat het monetaire evenwicht kan verstoren. Dit effect zou evenwel door een staatslening gecompenseerd kunnen worden. Men zou er daarbij echter voor moeten waken, dat deze lening, gezien de omvang van de uitstaande vlottende schuld, niet op een consolidatie van staatsschuld zou uitlopen. De woor- waarden, waaronder een staatslening eventueel zou worden uitgeschreven, kunnen in die zin grote invloed uit oefenen. Wat thans verloren ging en verloren gaat moet voorts voor een zo groot mogelijk deel door bespa ring op het nationaal inkomen wor den verkregen. En voor zover dit niet vrijwillig geschiedt of geschieden kan. zal het de vraag zijn of de rege ring haar aanvankelijke beloften in zake belastingverlaging zal kunnen gestand doen, hoezeer dit anderzijds weer noodzakelijk is om handel en bedrijf nieuwe impulsen te geven voor de thans nog dringender expan sie van productie en export. Het is, zoals opgemerkt nog te vroeg om omvang en betekenis van de aangerichte schade vast te stellen. Wanneer echter wordt bedacht dat alleen de agrarische oorlogsschade, welke ook voornamelijk op het Zuid- Westen van ons land betrekking had, ƒ500 millioen heeft bedragen en de huisraadschade 670 millioen, kan men zich enigermate een voorstelling maken van wat thans nodig kan zijn om de materiele schade van de wa tersnood te herstellen. En al is het een bittere tragiek, dat een groter of kleiner deel van het ge durende de laatste jaren verkregen financieel herstel nu weer moet wor den prijsgegeven, aan de andere kant mogen we ons gelukkig prijzen, dat dit herstel er geweest is en de moge lijkheden daarom thans groter zijn dan aan het einde van 1945. Belasting'Capaciteit Ket afgelopen jaar heeft een waar lijk overweldigend bewijs geleverd van de belastingcapaciteit van de Ne derlandse bevolking, waardoor het mogelijk was dat in 1952 in totaal een bedrag van 6 '4 milliard aan directe en indirecte belastingen in de schat kist werd gestort tegen 5,6 milliard in het voorafgaande jaar. Hierin zijn uiteraard de geleide lijke belastinginhaal en enkele een malige baten begrepen. Maar het feit ligt er toch, dat meer dan 6 milliard aan het volksinkomen voor de huis houding van de Staat kon worden onttrokken, ook al moest daarbij voor velen het kapitaal worden aangespro ken. Nu ten aanzien van de economische Ontwikkeling in o -s land een toestand Van stabiliteit is ingetreden en een rtpansie, als dis van da laatste jaren niet mag worden verwacht, zou het zeer sterk te betreuren zijn wanneer tal van maatregelen, welke door rege ring en volksvertegenwoordiging werden overwogen om de belasting druk te verlichten en aan handel en bedrijf, ook aan de beurshandel, een grotere mate van vrijheid te schen ken zouden moeten achterwege blij ven. We denken hier o.a. aan de ver lenging van de termijn voor bijzon dere afschrijving op nieuwe aan schaffingen, belastingvrijdom voor het primaire dividend van naamloze vennootschappen, herstel van de mo gelijkheid tot het belenen van effec ten, waardoor de belangstelling voor de aandelenmarkt zou worden ver groot en de bedrijven meer gelegen heid zouden krijgen om risicodragend kapitaal aan te trekken. Het is te hopen, dat ook de particu liere steunverlening hier en in het buitenland een grote omvang zal aan nemen. en dat de Nederlandse rege ring zal kunnen volstaan met be perkte fiscale en andere maatregelen. Nationale ramp vraagt geen geld alleen, maar zo groot mogelijke per soonlijke offers. De Prins in de noodgebieden Prins Bernhard heeft Vrijdag we. derom per helicopter een bezoek gebracht aan de geteisterde gebie den. De Prins landde onder andere in Stavenisse, Brouwershaven en Zierikzee. In deze laatste gemeente ontmoette hy de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr De Casembroot. Prins Bernhard wisselde met hem uitvoerig van ge. dachten over de genomen en nog te nemen maatregelen. Daarna sprak de Prins de nog aanwezige bevol king van Zierikzee toe. die daartoe op het standplein was bijeengeko men. Prins Bernhard sprak met de inwoners over him moilijkheden en over de evacuatie. Tengevolge van de zeer slechte weersomstandigheden was Prins Bernhard niet in de gelegenheid nog andere plaatsen te bezoeken. Te ruim 17.15 uur landde hij op het vliegveld Ypenburg. waana Prins Bernhard de vergadering van 't da gelijks bestuur van het Rampen fonds bijwoonde. Heden heeft Prins Bernhard zich wederom naar de getroffen gebie den begeven. Soldaat vermist Als vermist is opgegeven de dpi. soldaat W. M. de Haas. dienstdoende bij de kokschool te Leiden en afkom stig uit Rotterdam. Bij reddingswerk zaamheden nabij Abbenbroek is hij Maandag voor het laatst gezien. Hoge stapels goederen liggen er al op pier 6 in de haven van New York, vanwaar de eerste boot, de „Hurri cane" naar Nederland zal vertrek ken. geladen met kleding voor de hulp aan de slachtoffers van de over stroming in Nederland. Chauffeur Robert Haulsey laadt juist zün vrachtwagentje uit, vol giften, bij eengebracht door de Kerkelijke We reld Dienst het samenwerkend bureau voor het verlenen van bij stand van de Protestantse sekten in Amerika. rr^-f wn-wr LANDBOUWHERSTEL IN RAMPQEBIED Minister sprak met alle voormannen Minister S. L. Mansholt heeft na een tweedaagse inspectiereis in het getroffen gebied de voorbereiding ter hand genomen van de organisatie van het herstel van de landbouw en van de uitvoering der werkzaamhe den. „Zo stoel mogelijk beginnen", zal het devies zijn voor de herstelwerk zaamheden, waarbij steun gevonden wordt in de wetenschap, dat bepaal de gedeelten van het getroffen ge»- bied, o.a. Zuid-Beveland en grote de len van West-Brabant, vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kunnen opleveren. Hiertegenover staat, dat voor an dere gedeelten in het getroffen ge bied rekening moet worden gehou den met een latere aanvang van de herstelwerkzaamheden en met een langduriger proces van herstel van de grond. De minister noemde wat dit betreft Schouwen en Duivel and „een tweede Walcheren". Tijdens de reis heeft minister Mansholt contact gehad met agrari sche voormannen uit het getroffen gebied en heeft hij op ruime schaal overleg gepleegd met ambtelijke deskundigen en tal van technici, ook op de gebieden van het herstel van de grond en de cultuurtechniek. Bij het overleg zijn de richtlijnen over he twerk aangegeven en is een eerste phase van de voorbereiding afge» loten. Een nieuw organisato risch apparaat wordt snel gescha pen, waarbij gebruik zal worden ge maakt van de met de rijksdienst landbouwherstel opgedane ervarin gen en van de verdere mogelijkhe den, die de organisatie van het mini sterie van Landbouw, V. en V. biedt. Ook de schaderegeling voor de landbouw en het ontwerpen van de verdere financiering van het land bouwherstel is ter hand genomen. waaronder Utrecht Van de georganiseerde afvoer der evacué's uit de noodgebieden. dus de afvoer op langere afstand, kan op het ogenblik het volgende beeld worden gegeven. Zoals bekend was er allereerst sprake van een communale en inter communale verspreiding van de vluchtelingen. Het betrof het onder brengen van de vluchtelingen in de directe, althans niet te verre omge ving. waartoe op dit ogenblik moei lijk een overzicht is te geven. Daarnaast ontwikkelde zich de ge organiseerde afvoer over langere af standen. In Goeree werden evacué's via Mid- delharnis afgevoerd. Op het ogenblik zijn er uit Oude en Nieuwe Tonge velen afgevoerd naar Hellevoetsluis. Daar staat een verwarmde trein ge reed, die als een opvangcentrum wordt gebruikt. Hier hebben de vluchtelingen verwarming en voe ding. Met de voortreffelijke mede werking van de rijksinspecteur voor het verkeer te Rotterdam komen hier autobussen, die de evacué's naar plaatsen boven de rivieren afvoeren. Zo zijn er Vrijdag in een vijftal plaat sen in het Westland, als Monster, Wa teringen, 's Gravenzande evacué's ondergebracht bij particulieren. Thans worden evacué's onderge bracht in Maasland, Rijnsburg en Schipluiden. In het algemeen brengt men in de aangewezen plaatsen niet te veel eva cué's. Men kan ongeveer stellen, dat niet meer dan de helft van de aange boden vrijwillige adressen van parti culieren in die plaatsen wordt ge bruikt. Den Haag wordt als doorgangscen trum gebruikt. De evacuatie-autori teiten hebben veel lof voor de mede werking van het gemeentebestuur. Volgens een ruwe schatting zijn op deze wijze in Zuid-Holland 10.000 evacué's opgenomen. Er zullen er nog velen bijkomen, maar vermoedelijk toch niet meer dan nog eens 10,000. Zeeland Over de provincie Zeeland, met uit zondering van Schouwen, kan wor den gezegd, dat de toestand Vrijdag in Krabbendijke weer critiek werd. Met medewerking van de Amerikaan se militairen zijn ongeveer 3000 eva cué's afgevoerd. Zij zijn in Noord- Brabant op de wal gebracht en over vele Noord-Brabantse gemeenten ver spreid. Ook is er een deel naar Zeeuwsch-Vlaanderen gegaan. Daar zijn nog bescheiden verplaatsingen. Afgezien van Tholen en Beveland kan de toestand beneden de Ooster- schelde op het ogenblik tamelijk sta biel worden genoemd. Van de burgemeester van Tholen werd vernomen, dat men op het ogen blik bezig is geëvacueerden uit de ge meente Tholen en uit andere delen van het eiland naar Noord-Brabant over te brengen. Er ontstaan hier on houdbare toestanden. Schouwen Het eiland Schouwen is nog het moeilijke punt. Met betrekking tot de evacuatie van dit eiland zou men kun nen zeggen, dat men daarvoor een nationale afvoerlijn SchouwenDor drechtUtrecht heeft. In Dordrecht worden de geëvacueerden opgevan gen. Daar ontvangen zij door de uit stekende medewerking van het ge meentebestuur verversingen en wor den vervolgens met autobussen naar Utrecht afgevoerd. Er zijn hier 4000 evacué's uit Schouwen gepasseerd. Duizenden volgen nog. Het betreft hier het zwaartepunt van de eva cuatie. Uit Zierikzee zyn er ongeveer 6000 personen aangewezen om te evacu eren. Ook uit andere gemeenten vol gen er nog velen. De afvoer geschiedt over Bruinisse en Brouwershaven. N oord-Brabant Over Noord-Brabant kan met be trekking tot de evacuatie worden ge zegd. dat de toestand stabiel is gewor den Er vindt nog wel een aantal ver schuivingen plaats, zoals met de eva cué's uit Krabbendijke. De evacuatie-autoriteiten delen me de, dat er naar andere provincies Rusthuis voor evacué's De Koninklijke Nederl. Bond van Oud-onderofficieren heeft haar rusthuis „Oranjehof" te Soestdük ter beschikking ge steld van de slachtoffers der watersnood. geen officiële afvoer van evacué's zal zijn. Er zijn in andere provincies voor treffelijke initiatieven genomen en spontaan aanbiedingen ontvangen voor het onderbrengen van de vluch telingen bij particulieren. Ook al is het voor de initiatiefne mers in die provincies misschien hard te vernemen dat er geen gebruik van kan worden gemaakt, voor een doeltreffende evacuatie moet men zich houden aan de lijnen, die daar voor zijn vastgesteld. Ambtelijke on derbrenging van evacué's in die pro vincies is dus niet toegestaan. Wel wordt er op andere wijze op een vaak voortreffelijke manier medewer king verleend. Zo zijn er bijvoorbeeld vaak vluchtelingen, die elders in het land, bij familieleden onderdak zoe ken. Teneinde deze vluchtelingen zo veel mogelijk behulpzaam te zijn heeft de gemeente Amsterdam aan het Centraal Station een post van po litie en padvinders die deze evacué's ontvangen, verversingen geven en met bussen naar hun familie over brengen. Een initiatief, dat men zeer toejuicht. Jutter gestraft De politierechter te Middelburg heeft een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van vijf maanden opgelegd aan P. F. de W. uit Hontenisse, die zich had schuldig gemaakt aan het zich toeeigenen van aan de dijken aangespoelde goederen, afkomstig uit de geteisterde gebieden. Eerst de getroffenen dan de kerken (Van een onzer speciale verslaggevers) Robert Tobias, uit Kansas, Ver. Sta ten ,die sinds 8 jaar een van de meest vooraanstaande medewerkers is van de Wereldraad van Kerken te Genève, is gisteravond per KLM namens de Committee of Inter-Church Aid and Service to Refugees in ons land aan gekomen. Vanochtend is hy van het vliegveld Iepenburg met een speciaal gechar terd vliegtuig opgestegen om via Gil- ze-Rtjen een rondvlucht te maken. HU bevond zich in gezelschap van ds Frits Kleyn, vice-voorzitter van de Ned. Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen en de heer O. W. Heldering uit Utrecht, die de vlucht meemaakten. Na afloop van de rondvlucht be gaf het gezelschap zich direct naar het hoofdkwartier van het Roode Kruis, naar het kantoor van het Na- Voor zichzelf geld ingezameld In de gemeente Reusel (N.B.) is door de rijkspolitie een echtpaar aangehouden, dat voorgaf gelden m te zamelen voor de noodgebieden. Dit geld werd echter te eigen bate aangewend. Zij zullen voor de offi cier van justitie in Den Bosch wor den geleid. Candidaatsexamen geneeskunde: J F Oostenrijk, Groningen Artsexamen le gedeelte; mej H de Kroon, Warnsveld; mej C Veenhoven. Groningen; R J Hauer, Hengelo, Bevorderd tot arts: J J Boer. Wil- dervank; J C Dekker, Groningen; 3 A Hom an. Hrten (Gr.) Frapper toujours Nieuws en reportage dat zijn de slagwoorden van deze verbijsterende week in de radio geweest. Nieuws en reportage zullen voorlopig d e program marubrieken blijven. Ook vooral nog, menen wij, over enige tijd. Als de beelden der verschrikking in de geesten der niet direct getroffen mensen wij zijn indirect natuurlijk allen zwaar getroffen want geheel Nederland heeft deze ramp te torsen hun scherpte gaan verliezen en het ..gewone leven" zijn routine gang herneemt. Dan zijn nieuws en reportage niet minder onontbeerlijk dan op dit moment. Van de radio wordt, minstens in de eerstvolgende maanden, een frapper toujours verwacht, een voortdurend vol gen van het gebeuren in de verbrijzelde gebieden en van het lot der materieel en geestelijk tegen de grond geslagen bewoners dezer gebieden. De radio heeft tot taak hen. die gevrijwaard bleven, als het ware te vervolgen met de nood en het verdriet der anderen, opdat men niet te vroeg gaat denken, dat het met de hulp, met de nationale solidariteit nu wel welletjes is. Hulde Hulde aan de radio voor haar prestaties van deze week. Helaas zijn ontsporingen, gevolgen van een jarenlang op de spits gedreven omroeps"trijd niet achterwege gebleven in de afgelopen dagen. Maar de grote meerderheid der machthebbers cn medewerkers in onze omroep verenigd in KRO. NCRV. VARA en WERELDOMROEP hebben begrepen, wat zij moes ten doen als beheerders van het snelste en meest ver breide middel van communicatie. Eensgezind in het gebruik der middelen en der talenten hebben zij een nationale dienst geschapen en dag en nacht doorge zwoegd. Dat geldt vanzelfsprekend in de eerste plaats voor de nieuwsdienst der Nederlandse Radio Unie een onder de zware druk der uitermate moeilijke omstandigheden plotseling voortreffelijk orgaan, nie mand van de staf uitgezonderd. Dat geldt ook voor de dag en nacht met reportageauto's, in vliegtuigen, per boot op stap gegane reporters, op jacht naar de nood zo dicht mogelijk benaderende uaicrofoonver6lagen. Wij hebben ons hart vastgehouden, omdat de reportage van Hilversum over het algemeen niet berust op sti listische bekwaamheid en het vermogen het juiste op de juiste plaats te zeggen. Wij hebben versteld ge staan over wat eruit is gekomen: in merendeel waar dige in verschillende gevallen excellente relazen. Hulde aan de microfoonverslaggevers der radio. De amateurs Een appreciatie van de omroepactiviteiten is niet compleet zonder dat merkwaardige leger van radio zendamateurs te noemen. Mensen, die uit eigen mid delen en in hun vrije tijd de fascinerende sport van draadloze communicatie met geestverwanten over de gehele aarde beoefenen. Het Nederlandse leger van amateurs, verenigd in officiële organisaties, maai- ook Belgische. Duitse. Franse en amateurs uit nog tal van andere landen," hebben zich, via hun speciale golflengten, aan de Nederlandse noden gewijd. Het zal de Nederlandse amateurs met trots hebben vervuld, dat sommigen van hen verschillende keren via de Hilversumse zen ders werden uitgenodigd aan bepaalde, geïsoleerde gebieden boodschappen te doen toekomen. R.V.D. Ten slotte: de Regeringsvoorlichtingsdienst, en spe ciaal zijn radio-afdeling, met haar kleine studio en beperkte middelen, zijn dag en nacht in volle wapen rusting gebleven. De leider der radio-afdeling. A. van den Dool, heeft het geheel der radiocommunicatie on schatbare diensten bewezen door zijn bureau tot co- ordinerend middelpunt te maken van berichtenactivi- teiten en tot vast steunpunt voor de omroep te Hil versum. tionaal Rampenfonds en de Synode van de Ned Herv. Kerk te Den Haag Robert Tobias zeide ons: „Waar ik woon in de staat Kansas, is het ook laag en ik dacht dat wij wel eens last van water hadden, maar zo erg als het in Nederland is. had ik het mij niet durven voorstellen." Het is de bedoeling, dat door de Wereldraad van Kerken eerst de slachtoffers geholpen worden. Als de toestand vervolgens wat over zichtelijker is, en geconsolideerd, en men weet wat voor schade aan de kerkelijke gemeenten is toegebracht, zal men de verdere hulp hiervoor in ogenschouw nemen. Het is immers niet mogelijk dat de gemeenten, die al zo zwaar getroffen zijn, zelf het nodige opbrengen voor herstel of vervanging van verwoeste kerkgebouwen en al de andere za ken. welke hiermede nauw verband houden. In alle Amerikaanse kerken wordt Zondag a.s. een speciale collecte voor het getroffen Nederlandse ge bied gehouden. Wat de Protestantse gemeenten in de verschillende landen betreft, deelde mr Tobias ons mede, dat Zondag a.s. allerwege in het teken van de ramp zal staan. In Duitsland zijn grootscheepse kerkelijke acties opgezet, evenals in Frankrijk en België. De heer Heldering vertelde nog, dat begin vorige week door de Stichting nog een zending kleding naar West-Berlijn is gegaan voor de vluchtelingen uit Oost-Europa. Thans zamelt men te West-Berlijn voor ons land in. Middelburg zond j.l. Vrijdag een dag voor de ramp nog een hele wagonlading naar Berlijn. Men heeft niet kunnen bevroeden dat één dag later de nood in ons land zo hoog heeft kunnen stijgen. Uitbreidingvande belastingfaciliteiten In aansluiting aan reeds eerder be kend gemaakte belastingfaciliteiten met het oog op de nationale ramp. deelt het ministerie van Financiën nog mede: De giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, welke inge volge een besluit van de regering tot elk bedrag van het inkomen of de winst mogen worden afgetrokken, ko men ten laste van het inkomen of de winst over het jaar 1953, tenzij een be lastingplichtige bij zijn aangifte over het jaar 1952 het schriftelijk verzoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 te mogen aftrekken Het vorenstaande geldt eveneens voor goederen, die uit bedriifsvoorra den ten behoeve van watersnood slachtoffers worden afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Ram penfonds van het 'oon worden afge staan (waaronder begrepen loon uit overwerk)niet alleen voor de heffing van de loonbelasting, maar ook voor de heffing van de vereveningshef'ing y. buiten aanmerking worden gelaten. Om Kasjmir adat het er lange tijd naar heeft uitgezien, dat de toestand in Kasjmir zich steeds meer in het voordeel van India ontwikkelde, zijn er nu ook voor Nehroe c.s. ernstige moeilijkheden gerezen. In Jammoe, de noordelijke provincie van Kasjmir vinden namelijk on lusten plaats en Nehroe moet, zo als de „New York Times" dezer dagen schreef, „al zijn oratorische talenten aanwenden om de rebel len tot rede te brengen." De Hin- doe's in Jammoe willen opgeno men worden in een Unie met India. Als alternatief stellen zij de afscheiding van de rest van Kasjmir. Nehroe en sjeik Abdoel lah van Kasjmir zijn echter tegen zo'n afscheiding omdat de Mos lems, die in het overige deel van Kasjmir verre de overhand heb ben. in dat geval mogelijk aan sluiting zullen zoeken bij het Mohammedaanse Pakistan. Dat Jammoe aansluiting by In dia wenst ligt voor de hand. Zowel in geografisch als in ethnologisch opzicht is dit gebied nauw ver bonden met de laagvlakte van India. Maar ook om zuiver econo mische redenen wordt samenvoe ging verlangd. Zo is men in Jam moe bijvoorbeeld zeer gekant tegen de invoerrechten, welke van belangrijke uit India aangevoerde goederen worden geheven, waar door deze artikelen niet minder dan vijftig procent duurder zijn in Jammoe dan in India. Intussen is er echter, mede door het optreden van communistische elementen, tweespalt ontstaan. Terwijl de on tevreden landeigenaren en de ka pitaalkrachtigen zich aan de zijde van de rechtse Hindoe-organisa ties scharen, worden de boeren in Jammoe door de ultra-roden tegen sjeik Abdoellah opgestookt. Speci aal het gebied Ladakh, dat aan Tibet grenst, wordt door de com munisten bewerkt. Deze ontwik keling is te bedenkelijker omdat enige leden van de regering van de sjeik sympathie koesteren voor de communistische actie. De sjeik zelf neemt een soort neutrale po sitie in. Hij heeft als stelregel ge nomen uit ieder economisch of sociaal systeem datgene over te nemen, dat ten goede kan komen aan de bevolking van zijn land. Dit is misschien nog niet zo slecht bedacht, doch in deze tijd van ideologische spanning levert het practische moeilijkheden op, zoals nu in Jammoe duidelijk blijkt. Kort geleden heeft er een kleine zuivering plaats gevonden in Ab- doellah's National Conference Party. Veel bijzonderheden zijn daar echter niet van uitgelekt. Men weet slechts dat enkele radi calen het veld hebben moeten rui men. Voor India betekent dit alles natuurlijk een hoogst ongewenste complicatie. Zoals men weet is de overeenkomst tussen Nehroe en sjeik Abdoellah, waarbij de toe komstige staatkundige verhouding tussen Kasjmir en India werd ge regeld, niet zonder de nodige con cessies over en weer (maar het meest van Indiase zijde!) tot stand gekomen. Toen deze regeling er echter eenmaal was, meende India dat Pakistan nu wel voorgoed schaakmat zou zijn gezet en dat de zaak zich in de loop van de tijd vanzelf in de door India gewenste richting zou ontwikkelen. Van daar ook dat India bij de onder handelingen te Genève, die deze week juist weer hervat zijn, niet alleen geen haast maakte, maar zelfs opzettelijk traineerde. Zal de thans ontstane situatie daarin wij ziging brengen? Wij betwijfelen het. India is momenteel vóór alles bezorgd over de toenemende com munistische propaganda en in het bijzonder over het geregelde con tact tussen het door Mao Tse Toeng bestuurde Tibet en Ladakh, dat een Boeddhistische bevolking heeft, die geestelijk verbonden is met de Dalai Lama te Lhasa. Tenslotte nog enkele opmerkin gen over de bemiddelingspogin gen, welke onder leiding van dr Frank Graham door de Ver. Na ties en eveneens door de Ameri kaanse regering zijn ondernomen, helaas tot nu toe zonder enig suc ces. New Delhi stelt zich formeel op het standpunt, dat zyn aanspra ken gebaseerd zijn op de over dracht van souvereiniteitsrechten door de maharadia. De juistheid hiervan wordt echter, zowel door de Ver, Naties als door Washing ton, betwist. Pakistan vertrouwt er nog steeds op, dat een alge meen referendum in zyn voordeel zal uitvallen. Nehroe gaat princi pieel accoord met een volksstem ming, maar dan moeten eerst de vreemde (d. z. Pakistaanse) troe pen ziin vertrokken. Er ziin in de loop der langduriee onderhande lineen vele voorstellen gedaan, welke nu en dan in een zuivere „koehandel" dreïeden te ontaar den. Men is zelfs al met het denk beeld gekomen om een internatio nale overeenkomst te sluiten, waarbij Pakistan verzekerd zou worden van de toekan® tot de ri vieren, die zo belangrijk zyn voor zijn landbouw. Documentaire films De filmreportages, die Polygoon- Profilti van de nationale ranm heeft gemaakt draaien thans in vele dui zenden bioscopen over de gehele we reld Ter verton-ng in He Nederlandse bioscopen alleen ie in de nfoelonen week 125 000 m 'fm genrndneeerd. Polygoon-Profilti zal thans uit de duizenden meters negatief materiaal waarover wordt beschikt een grote documentaire film samenstellen ter ondersteuning van de hulpacties in binnen- en buitenland.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2