UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Taken worden verdeeld door een organisatie Onschatbare hulp van de troepen Tal van regelingen in volle werking Niet onnodig naar het rampgebied! Maatregelen voor de getroffenen BIJNA 17 MILLIOEN IN RAMPENFONDS Zij doen van alles en overal ZWAARST GETROFFEN GEBIEDEN Den Haas adopteert Goeree en Stellendam EISENHOWER BENOEMT KABINETSCOMMISSIE VOOR HULP AAN NOODGEBIEDEN MIJN ZIEL SCHREIT OPLAGE 45000 Telegram-adres: Nieuwsblad Telefoon: 16431 (5 lijnen) Giro: 154949 A. M. E. H. N. Koemans G. de Rboter ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 60ste JAARGANG No. 238 Verschijnt dagelijks Hoofdredacteur: Drs. L. F. Tijmstra Uitgave v.h. Joh. de Liefde N.V. Bureau: Drift 23 - Utrecht Ab.prijzen 6.00 p. kw., 47 c. p. w. 1372 slachtoffers Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1372 (Opgave onder voorbehoud) men nog meldingen pen aan de JJssel 4: Dordrecht 1: Kerkwerve 3; St Philipslana 8; Zuidland 1. Bij het Nationaal Rampen fonds was tot Vrijdagavond een bedrag van ƒ16.900.000 geteld. De Nederlandse autoriteiten verwachten dat de eerste fase van de hulpverlening aan de slacht offers van de stormvloedramp Dinsdag a.s. als af gesloten kan worden beschouwd. De tweede fase die natuurlijk een veel lang duriger tijdsperiode omvat zal dan bestaan in de revacuatie, het herstel der dijken en de verdere we deropbouw. De regeling van de uitkeringen voor het levensonderhoud der getroffenen is tot stand gekomen. Deze regeling voorziet in uitkeringen tot 90 pCt. van het laatst genoten inkomen. In sommi ge gevallen gaat zij daarboven uit. Een conceptregeling inzake de vergoeding voor hen die evacué's hebben opgenomen is reeds gereed. Harmonie tussen alle samenwerkende lichamen Deze en andere mededelingen werden gedaan in een persconferen tie over de werking van de coördi natiecommissie, waarin vrijwel alle departementen, die op enigerlei wjj- ?e in aanraking komen met zaken betreffende de watersnood, verte genwoordigd zijn. De secretaris-generaal van Bin nenlandse Zaken, nir. M. J. Prinsen, vertelde dat reeds in de eerste da gen na de ramp de coördinatie commissie voor talryke problemen werd gesteld. B.v. de vraag welk ogenblik de mi litairen kunnen worden teruggetrok ken, waarbij bedacht moet worden, dat de buitenlandse militairen ook nog belangrijke diensten zullen kun nen bewijzen bij de wederopbouw. Een ander punt waarop men zich had te beraden was de vrees, dat publiek gedurende het weekeinde in grote drommen naar het rampgebied zou trekken, voornamelijk wel uit nieuwsgierigheid, deels ook om fami lieleden in het betrokken gebied op te zoeken. Voorts moest gedacht worden aan de beschamende mogelijkheid, dat het misschien enkele duisterlingen zullen zijn, die met minder edele be doelingen derwaarts willen gaan, nl. om te plunderen. Door tussenkomst van de commissarissen der Koningin zal worden getracht, zo is in de coör dinatiecommissie besloten, ongezonde belangstelling af te dammen. De heer Prinsen releveerde nog eens, dat van buitenlandse zijde op buitengewoon sympathieke wijze wordt geholpen door het zenden van geld en goederen en door het aanbod om kinderen op te nemen. Te dezer zake is een kleine subcommissie ge vormd onder voorzitterschap van mr Prinsen. In deze subcommissie zijn de departementen van Economische Za ken, Landbouw, Buitenlandse Zaken vertegenwoordigd en eveneens dat van Sociale Zaken, speciaal ook met het oog op de door het buitenland aan geboden medicamenten. Een commissie onder voorzitter schap van de minister van Finan ciën, de heer J. van de Kleft, gaat thans do mogelijkheden van schade vergoeding na. Een commissie onder leiding van de minister van Maatschappelijk Werk, de heer mr Van Thiel, be studeert de vraagstukken welke samenhangen met de maatschappe lijke zorg ten behoeve van de eva cué's. Deze commissies zijn met spoed aan het werk getogen. De taken waarvoor zij zich gesteld zien zijn omvangrijk en ingewikkeld. Van grote waarde wordt uiter aard geacht het werk, dat het Na tionaal Rampen Fonds waarin de regering vertegenwoordigd is door de heren Prinsen en Werner op zich heeft genomen. Ge streefd wordt naar een goede sa menwerking tussen dit fonds en de regering, mede om te voorkomen, dat langs twee wegen geholpen wordt. De heer F. H. M. Werner, secre taris-generaal van he departement van Maatschappelijk Werk, deelde mede dat reeds maatregelen op het terrein van de maatschappelijke zorg zijn genomen en dat men de taak, waarvoor men zich geplaatst ziet, aan kan. Het departement houdt nauw voeling met het Na tionaal Rampen Fonds en het Roo- de Kruis. Hij gaf daarna boven gereleveer de bijzonderheden over de uitkerin gen aan de watersnoodslachtoffers. Uitkeringen Nagegaan is, welke regeling kon worden toegepast en men kwam daarbij tot de slotsom, dat zich daarvoor het beste leende de regeling, zoals die in 19411945 heeft gegolden voor dc oorlogsslachtoffers. De gemeenten kennen die immers «n ze kon dus zonder moeite vvden ingevoerd. Zij geldt voor werkloos ge worden arbeiders, voor middenstan ders, boeren en verder voor ieder an der. die zonder inkomsten is komen te staan. Het gaat hier echter niet alleen om financiële moeilijkheden. Allerlei maatschappelijke nood vraagt ook om voorziening. Getracht wordt nu in deze te komen tot een zekere orde. De commissarissen der Koningin zijn de centrale instanties, waar deze zorg zich concentreert. De opbouworganen De gedachten zijn hierbij aanstonds uitgegaan naar de stichtingen voor maatschappelijk Werk, de zogenaam de opbouworganen. die in elke pro vincie bestaan en die de beschikking hebben over een bureau. Deze zijn in geschakeld als trefpunt voor de maat schappelijke activiteiten. De com missarissen der Koningin stemden met dit denkbeeld direct in. In enige provincies was men reeds die weg in geslagen. De top van deze organisatievorm is het departement van Maatschappe lijk werk. Hier komen de vragen en moeilijkheden in de verschillende provincies binnen. Zo had men b.v. in de provincie Zeeland behoefte aan ambtenaren. In Limburg had men deze beschikbaar en zo konden ze aanstonds ten behoeve van Zeeland worden aangeboden. De samenwerking met het Roode Kruis is ook hier perfect, dank zij mede de efficiënte werkwijze van deze organisatie. De positie is nu zo, dat waar via de opbouworganen be paalde behoeften blijken, in andere provinciale opbouworganen groepjes gereed staan, die direct kunnen wor den ingeschakeld. De coördinatie speelt zich steeds beter in en men kan aan de ergste noden tegemoet ko men. De opbouworganen zijn in deze da gen belangrijke instituten in het maat schappelijk werk gebleken, zo stelde de heer Werner vast. Kinderen blijven hier Uit allerlei landen zijn aanbiedin gen ingekomen om kinderen op te ne men. Dergelijke aanbiedingen worden natuurlijk zeer gewaardeerd, maar de instanties hier te lande, die zich met kinderuitzending bezig houden zijn van oordeel, dat men voorshands in deze tijd van droefheid en zorg de kinderen niet moet uitsturen, omdat men beter doet hen niet uit het gezin te halen. Doet men daarvan mededeling, dan blijken velen bereid hele gezinnen op te nemen, zodat er geen sprake is van scheiding van kinderen en ouders. Maar dan blijkt het, dat men zich be zorgd maakt over huis en inboedel in het getroffen gebied. Men wil in de buurt blijven. Men meent beter te doen allereerst te denken aan een eva cuatie in het eigen land. Mocht het wenselijk blijken alsnog van deze bui tenlandse aanbiedingen gebruik te maken, dan zal dat geschieden. Een schatting van het aantal evacué's is naar het oordeel van aantal evacué's is naar het oordeel van de heer Prinsen .niet wel mogelijk, mede omdat verwacht wordt, dat ve len zullen terugkeren naar het gebied waaruit het water hen heeft verdre ven. Ten aanzien van de adoptie door ge meenten van plaatsen in het door de watersnood geteisterde gebied wil men de nodige voorzichtigheid be tracht zien, ook al omdat de mogelijk heid zou kunnen bestaan, dat men ten deze „stiefkinderen" zou kunnen gaan krijgen. Op dit punt is er, zoals men weet, samenwerking met de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. De heer Prinsen merkte nog op. dat de coördinatiecommissie zich niet zal bemoeien met het vraagstuk van het herstel. Alles moet zo spoedig moge lijk weer langs de normale kanalen gaan. Hij was ook van oordeel, dat de coördinatiecommissie over een dag of tien zal „leeglopen". Als provincies, waar evacué's wor den ondergebracht fungeren thans Noord-Brabant, Zuid-Holland en Utrecht. Voorshands lijkt dat vol doende. Voor aanbiedingen uit andere provincies houdt men zich intussen open. Heden Zaterdag wordt te 's-Hertogenbosch een vergadering ge houden om na te gaan wat eventueel gedaan moet worden met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen. De door de zee-, land- en luchtmacht in nauwe samen» king georgani seerde hulpvcrlenir. ?fl er onge- iwijfe!-1 brJajjfc" 'Ke ,-a-vte toe bijgedragen, dat men thans de groot- Politie zal alle onbevoegden weren De regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet on nodig naar het rampgebied te be geven. Met. name kijklustigen en personen, die familieleden of beken den in het rampgebied willen op zoeken, of willen trachten aldaar inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverlening en de her stelwerkzaamheden belemmeren. Daarom wordt hun dringend ver zocht aan hun voornemen, hoe be grijpelijk op zichzelf ook, geen ge volg te geven. De politie heeft op dracht ingaande heden. Zaterdag, deze personen niet tot het rampge bied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering, met name ook de automobilisten, de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te bezoe ken. Zij vraagt dit. opdat de hulp verlening en de herstelwerkzaam heden voortgang kunnen hebben en verkeersopstoppingen worden voor komen. De regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verlenen zo dat eventuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer ach terwege kunnen blijven. Regering laat niet halfstok vlaggen Naar het ANP bü informatie van de Regeringsvoorlichtingsdienst ver neemt zal dc regering geen instructie geven om op de Nationale Gedenkdag, Zondag a.s., de viag op de regerings gebouwen halfstok te doen waaien. Rijksmusea morgen gesloten De Rijksmusea zijn op de natio nale gedenkdag, morgen, de gehele Nog steeds stromen grote aantallen vluchteling en de laeuatiecentra binnen. Op de kade van een dezer centra, n.l. Dordrecht, maakte onze tograaf dit treffende beeldeen paar vissersboten uit Makkum (ne- meeiite Wolsevadeel in Fricslai d) komen aanvaren vanuit het rampge bied. terwijl een reeds eerder aan gekomen boot op de voorgrond met de vlag halfstok aan de kade ge meerd ligt. De vissers uit Makkw behoorden lot de ontelbaren, die ricl: spontaan hebben ingezet om hun be dreigde landgenoten-te redden. ste directe ellende ten gevolge van dc overstromingen te boven is. De militaire bijstand van de Kon. Land macht wordt gegeven door bijna 5.000 man uil de eerste militaire afdeling. 1800 man uit de tweede en G.000 man uit dc derde militaire afdeling. In overleg met de burgerinstantics worden de hulpacties in de volgende voorrang uitgevoerd: hc; redden van ménsen is nog steeds het eerste doel, daarnaast wordt gezorgd, dat de nog dreigende doorbraken zoveel moge lijk worden voorkomen, vervolgens is men ook overgegaan troepen ter beschikking te stellen en zeer veel materieel voor het dichten van gaten in dijken, het versterken van de dij ken en het verbeteren van wegen. Speciale ploegen zijn belast met het redden van het vee en het opruimen van kadavers, terwijl langs de Noord zeekust vrij gespoelde Duitse bun kers worden opgeblazen. Het Regiment Verbindingstroepen uit Utrecht heeft er voor gezorgd, dat een net van bijna 150 verbindingspos- ten verspreid over het gehele gebied in enkele dagen tyds tot stand kwam. Daardoor kunnen de materieelaan- vragen van de detachementen sneller gecoördineerd worden behandeld. Geallieerde legereenheden verleen den grote steun aan de K. L. Van Amerikaanse zijde werden 18 water zuiveringsinstallaties ingericht. 2 compagnieën ducks werden ingezet op Goeree-Overflakkee en bij Hank en men maakte een aanvang met het herstel van de grote weg naar Bergen op ZoomMiddelburg en met het op blazen van bunkers in de duinen bij Monster. De Franse troepen hielpen bij dijkherstel in Tholen. Halsteren en Steenbergen en met evacuatie in Krabbedijk en St. Maartensdijk. De Belgische troepen werden verplaatst uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Ber gen op Zoom en begonnen Vrijdag met het herstellen van dijken op Tho len. De Engelsen plaatsten zoeklich ten ten behoeve van de verlichting voor dijkherstel op Schouwen-Duive- land en richtten 8 waterzuiverings installaties in. Ontstellende lijst Uit de thans ter beschikking staande gegevens blijkt, dat de meeste slachtoffers gevallen zijn op het eiland Goeree en Overflakkec. n.l. 433. Over de andere eilanden en ge bieden zijn de cijfers als volgt: Tholen 304; Brabant 187; Hoek- schewaard 144: Schouwen Duive- land 115: Noord-Beveland 41; Voor- ne-Putten 27; Zuid-Beveland 26; Zuid-Holland 18; Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen 12; IJsselmonde 10; St. Philipsland 0; Noord-Holland 6; Walcheren 5; Alblasserwaard 4; Land van Heusden en Altena 3; Tien Gemeten 2; Beijerland 2. Aan gespoeld van elders 24. B. en W. van 's-Gravenhage stellen de raad voor dat 's-Gravenhage een gebied op het eiland Goeree en Over- flakkee, bestaande in het territoir van de gemeenten Goedereede en Stellen dam, te adopteren. Aan dit gebied kan in later stadium, indien nodig, uit breiding worden gegeven. Gedacht wordt hierbij aan; 1. Be schikbaarstelling van administratief en technisch deskundig personeel. 2. Verschaffing of tijdelijke ter beschik king stelling van materiaal voor het weder op gang brengen van de nor male gemeentelijke apparatuur. Het redden van bedreigde inwoners van Zierikzee. Een helicopter komt aan in Zierikzee. President Eisenhower heeft een kabinetscommissie inge steld, die plannen zal uitwer ken voor hulp aan de door de overstroming getroffen gebie den in West-Europa (met inbe grip van Groot-Brittannië) In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het kabinet eenparig van oordeel is, dat het Amerikaanse volk dc getroffen ge bieden wenst te helpen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van Buitenlandse Zaken. Leden zijn Charles Wilson, minister van De fensie, Ezra Benson, minister van Landbouw en Harold Stassen, di recteur van het Bureau voor de Wederzijdse Beveiliging. De commissie heeft opdracht de feiten na te gaan en aanbevelingen te doen omtrent de wijze, waarop do slachtoffers geholpen zullen worden. St. Annaland weer droog Vrijdag is een aantal gaten in de binnendijken aan de Zuidzijde van St. Annaland op Tholen gedicht. Er rest thans nog het herstel van de doorbraak in de zeedijk tegenover Owerkerk op Schouwen. Dit herstel zal aanzienlijk meer moeilijkheden opleveren, onder andere tengevolge van de sterke stromingen. Alle beschikbare mankrachten zijn nog steeds ingeschakeld bij het herstelwerk. Zij worden geas sisteerd door ongeveer 300 militai ren. Af en toe „droppen" vliegtui gen materialen boven St. Anna land. Het dorp is thans nagenoeg weer droog. De meeste inwoners van St. An naland zijn teruggekeerd. Sommige kunnen evenwel hun eigen wonin gen niet bereiken. Zij zijn bij ken nissen of familieleden opgenomen. De grootste spanning is thans enigszins geweken, temeer, omdat de Provinciale Zeeuwse Electrici- teitsmaatschappij letterlijk en fi guurlijk verlichting bracht. Slechts de drinkwatervoorziening baart nog zorgen. Aanhoudende vorst WEERSVERWACHTING van het KNMI, geldig tot Zondagavond; Opklaringen, maar ook enkele plaatselijke sneeuwbuien cn hier en daar tijdelijk mist Weinig wind. In dc kuststreken lichte tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst. ZON EN MAAN. Zondag: Zon op 8.12: Zon onder 17.39. Maan op 3.49; Maan onder 10.56. Maandag: Zon op S.10; Zon onder 17.41. Maan op 5.01; Maan onder 11.42. Europees weerrapport Zaterdag 7 ations Weer Oslo onbew. •Stock!) geb beu Knpenb motsnw .onden geh. bew A'dam geh. bew Brnsso onbew. Parijs onbew. N'ice bew. Wars uur v.m. Wtnd temp. N -22 gr. C NNO -13 gr. C N -12 gr. C VNW -3 gr. C -V -4 gr. C NO -5 gr. C Stil -4 gr. C NN'W 4 gr. C ZW -6 gr. C -6 gr. C Stil -6 gr. C Psalm 119 28 77* r zijn momenten in het leven JZj van mensen en volkeren, waar op het beter en misschien ook heilza mer is, dat zij hun gevoelens de vrije loop laten, dan dat zij dat verbergen. Wij zouden het nu bij de grote nood, in al het leed. dat over ons ge komen ts, ook niet kunnen verber gen. dat het ons allen gegaan ts en gaat zoals de psalmdichter het uit drukt in zijn woord: „Mijn ziel schreit van kommer". Er is ook mis schien geen betere uitdrukking te ge ven aan dat gevoelen, dat ons over meestert bij al datgene wat over ons land en volk en in het bijzonder over onze zo zwaar beproefde landgenoten gekomen is. Er is niemand, die door de smart, die met de lijdenden mee gedragen wordt niet tot in het diepst van zijn wezen, tot in zijn ziel be roerd is en die het niet eerlijk en op recht meezeggen kan: Mijn ziel schreit van kommer. Mijn ziel schreit over al diegenen, die de dood vonden in de golven, over hen die door het watergeweld over vallen, niet meer vluchten konden, over hen, voor wie het laatste red middel bezweek, over hen die bij hun pogingen om te helpen gevallen zijn. Mijn ziel schreit over allen, die wel het leven behielden, maar die met het groot verdriet over degenen, die zij verloren, alles moesten achterlaten wat hun lief was, het huis, de akker, het dorp, al dat vertrouwde dat het leven voor hen betekende. Mijn ziel schreit over al het land, dat een prooi der golven werd, over alle arbeid, het werk van nijvere handen, dat in zo korte tijd vernietigd werd, over een stuk menselijke gemeenschap zo plotseling uiteengeslagen. Mijn ziel schreit. Misschien was het toch niet altijd hoorbaar omdat ze haar krachten inspand om te helpen, omdat ze meetrok met de velen, die gingen om te werken aan de dijken, op de schepen, in de auiocolonnes, in de vliegtuigen, omdat ze bleef met de vele anderen om te zoeken naar de wegen om iets van de nood te leni gen. Maar ze schreit en haar smart stijgt op tot God. Ook de smart, het zielsverdriet van een ipens kan een gebed zijn tot Hem, die alle gebeden hoortEn misschien aanvaardt Hij zelfs datgene, wat aan de smart voorafgaat: de opstandig heid over dit onbegrijpelijke, als zo danig. Het opstandig gebed van ve len. die dit niet wilden aanvaarden als uit Gods hand, zal ook door Hem ■gehoord zijn, zoals Hij de klacht van Job eenmaal hoorde, die Hem ter verantwoording riep. Maar Hij zal alfyd weer wachten met Zijn ant woord tot het opsiandig hart verstild is in het niet begrijpend stille schreien van een gewonde ziel. Dan is de droefheid geworden droefheid tot God en Hij buigt zich neer om het leed te dragen met hen, die lijden. Het lijkt het moeilijkst te aanvaar den, dat God niet allereerst tot ons spreekt als de opperste macht, die spectaculaire wonderen tot stand brengt, maar als de oneindige liefde, die met en voor ons lijdt, die ons het leed helpt dragen en onszelven mee draagt. Het evangelie van Jezus Christus brengt ons tot die God. die Vader, die de overwinning geeft, door de ondergang heen. Daar is niet een God, die ons inzicht geeft in zijn on doorgrondelijk bestuur van wereld en leven, maar die ons een weg tvijst naar ons behoud, dat is daarheen waar wij het Leven kunnen vinden. Er zal wel geen mens zijn, die in deze dagen niet op een of andere wij ze, voor het eerst of opnieuw gestaan heeft voor de erkenning van de kleinheid, de volkomen hulpeloosheid van mens en mensenwerk. Misschien heeft ook wel hier en daar iemand het hoofd gebogen in eerbied en oot moed. beseffend hoe dikwijls en in hoe grote mate wij mensen afzonder lijk of gezamenlijk dit telkens weer vergeten. Ligt dit alles ook besloten in het gebed van onze schreiende ziel? Dar. mag het dit laatste zijn, dat steeds weer ons groot wanen waar wij klein, ons sterk wanen waar toy zwak zijn. dat ons verdrietig maakt. Wellicht kan het ons helpen het ge bed van de psalmist ook in ons leven te voleindigen, zodat er vanuit onze hulpeloosheid hei verlangen opstijgt tot Hem: Richt Mij op. Er wordt, als de ziel schreit van verdriet over al het leed, dat zij er voer. niet gevraagd, dat al dit leed, al deze nood ongedaan mocht worden gemaakt. De mens, die bidt. weet dat hij Hem moet laten besturen, waken, omdat het wijsheid is. wat Hij doet Zo moeten ook wij aanvaarden, wat over ons kioam. Wij kunnen proberen of wij Gods hand in dit alles vermo gen te bespeuren, maar we weten vooruit dat wij niet verder komen dan die man, die Job in zijn leed klaar heid poogde te brengen: God is groot en wij begrijpen Hem niet. niet ver der ook dan de Prediker die zegt: De mens kan van het werk Gods niets ontdekken. Maar dit ene kunnen wij vragen, met allen, die dieper onder het groot verdriet gebogen gaan: Richt Mij op naar Uw woord. Gods woord heeft de belofte in zich van uitredding en verlossing. In Jezus Christus zijn al Zijn beloften ja en amen geworden. De liefde van de Heer. maakt mensen levend. Die liefde is het die het gebogene opricht en dte smarten heelt. Zo zal de mens, die dit gebed uitspreekt als het ver langen van zijn ziel, zeker mogen zijn van de verhoring ervan. En hij zal om zich heen zien naar tekenen van die liefde, die opricht. Die tekenen -zullen er dan zijn. wanneer ze heenwijzen naar het grote teken: Gods liefde in Jezus Christus, het kruis. En de mens, die dagelijks zijn kruis opneemt en hem volgt richt mee een teken op van die liefde, die overwint. Het zal voor ieder, die getroffen is door de ramp van deze week en wiens ziel schreit van kommer over dit alles, wanneer hij zijn zaak aan God voorlegt en van Hem vraagt: oprichting, redding, verlossing, dui delijk zijn dat naar de mate. 'waarin w{j ons deel dragen in de nood wij zelf getild worden boven het leed en met Gods hulp naar Zijn woord zó te. kenen oprichten waardoor een gebo gene weer staan kan. Ds. C. F. BRÜSLWITZ

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1