Nare dagen air-wick neemt die rooklucht weg \Radio Nieuwsdienst doet uitstekend werk Spoedopleiding werkers voor rampgebieden Leiders van Canadese Rode Kruis vonden leeg pakhuis Spelden met zwarte koppen (Advertentie LM.) Tabakslucbt is geen probleem meer. Evenmin aJs keukengeuren. de lucht van ziekenkamers en van huisdieren. Kortom, alle luchtjes kunt C prompt verbannen, dank zij Air-Wiek. Want Air-Wiek bevat o a. chlorophyl en houdt Uw woning altijd fns. Evacué's gaan naar drie provincies DEN HAAG De evacué's van de geteisterde dorpen in Zeeland en Brabant zullen alleen in de provin cies Utrecht. Zuid-Holland en Noord-Brabant worden onderge bracht. zo deelt het evacuatie-cen trum mede. Naar de andere provin cies zal geen officiële afvoer zijn. In het algemeen brengt men in de aangewezen plaatsen niet te veel evacué's. Men kan ongeveer stellen, dat niet meer dan de helft van de aangeboden vrijwillige I adressen in die plaatsen wordt ge- bruikt. Zo werd aan ruim 25.000 personen uit de overstroomde gebieden on derdak verschaft in de provincie Noord-Brabant. Al deze personen konden onmiddellijk naar particu liere adressen worden afgevoerd. „Kunt u me even de kortste weg naar huis wijzen?" vroeg captain Elmer E. Shaker van de Ame rikaanse luchtmacht aan de Ne derlandse marechaussée. Hij zag hein in het overstroomde gebied ergens op een dijk rijden met zijn motor. Captain Shaker .plantte" zijn helicopter vlak voor de neus van de marechaus sée om even de weg te vragen. °0* «NSi* tlJ"1 Vraag uitsluitend de ortgtntU flacon Air-Wick a f. 2.40 (Advertentie f feeft een goede kans het ergsb van griep en influenza te vermjjden Ontsmet u enkele malen per dag liet he, geconcentreerde anti septische O DOL MONDWATER Normaal treinverkeer DordrechtRotterdam 7RECHT.. Ingaande heden nh de treinen op het baanvak Db-echtRotterdan weer volgens ae.rmale dienstrejeling. Evenwel machttal trënen tot nader orduitvallen. De stitions kunnen hi«er inlichtingen verstrekken. treinverkeer tussen Roosen- daa<.n Zevenbergen i\ vandaag om_3 uur over dubbel spoor I Sinds Zondagmorgen acht uur ligt Nederland met het oor op de radio. 'Het nieuws, dat de luisteraars te horen krijg wordt gesproken in een klein kamertje van een lelijk, geel huis te Hilversum. De Radio nieuwsdienst ANP. Melkpad 34, heeft zich van die Zondagmorgen af tot taak gesteld de Nederlandse bevolking zo goed en zo uitvoerig als gewenst was. in le lichten. Van het eerste ogenblik af heeft de nieuwsdienst deze taak met be- I grip en kundigheid verricht De omroepverenigingen wisten van het begin af. dat hel nieuws zou uit- lopen. De gewoonte is een ..paskla re" uitzending te maken. Hiermee I, werd dadelijk gebroken. Belangrijk nieuws, dat binnenkwam terwijl men in de lucht was. liep nog in dezelfde uitzending mee. Zondag- avond werd besloten twee nieuws- |i lezers afwiselend voor de micro- li foon te brengen. Twee voordelen: beter voor het opnemingsvermogen van de luisteraar, beter ook voor de spreker. Op de fatale Zondag heeft do Radionieuwsdienst zijn taak ver overschreden. Zij was er zich ech ter van bewust dat dit moest Van alle kanten kwamen verzoeken en mededelingen. Men heeft die aan het Melkpad gewogen en. indien van belang, verbreid. Later is con tact gezocht met de RVD en ge vraagd de stroom berichten inzake hulpverlening te kanaliseren. Hil versum 1 is daarop in de lucht ge komen, met nachtuitzendingen. Het terrein was toen duidelijk afgeperkt. Van Dinsdag af klopte de regeling uitnemend. I De Radionieuwsdienst heeft in de afgelopen dagen zijn normale zend tijd ver achter zich gelaten. De tijd bedraagt per dag 1 uur 27 minuten. Het werd: Zondag 5 uur 16 minu ten. Maandag 5 uur 24 minuten. Dinsdag 3 uur 50 minuten. Woens dag 3 uur 58 minuten. Voor vier dagen een totaal van 1128 minuut- vellen, d.w.z. een dikke roman van 600 pagina's. Zowel van redacteuren als nieuwslezers wordt veel ge vergd. Sommige werkten twintig uur achtereen. Ze leveren goed vakwerk met een warm hart. Wat men te horen krijgt is het nieuws, sober en rustig. Dit is ook precies de bedoeling geweest. Men heeft in het begin vooral het gat willen opvullen tus sen het moment, waarop de ramp gebeurde en dat. waarop de hulp diensten en andere organisaties op toeren waren gekomen Nu gaat men weer terug op de eigenlijke taak, de verspreiding van het nieuws. Wij zaten naast de micro foon, toen de nieuwslezer het land in kennis stelde van de temene gedenkdag, waarop de Koningin zich tot haar volk zal richten. In het stille kamertje was het extra-stil. Anti-Joodse actie in Hongarije WENEN. ln Hongarije is een nieuwe „zuivering" van Joodse functionarissen aan de gang. Vice- premier Hazi zou geëist hebben, dat alle Joodse functionarissen van de Hongaarse communistische par tij moeten worden ontslagen. Ziekenfondsraad besluit: Fondsen moeten aan evacué's medische zorg garanderen AMSTERDAM De Ziekenfonds raad raadt geëvacueerde zieken fondsverzekerden. die in een plaats vertoeven met het vooruitzicht daar een zekere tyd te blüven. aan, zich bij een ziekenfonds in die plaats te laten inschrijven. De ziekenfonds raad verzoekt aan de ziekenfondsen, deze personen met dlrect-ingaande rechten en zonder beperkende voor waarden toe te laten. De raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle ingeschreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzorging dienen te garanderen. Met name kunnen opnemingen in ziekenhuizen op grond van sociale indicatie voorlopig voor rekening van de fondsen geschieden. Voor het geval, dat een geëva cueerde verzekerde een bijbetaling zou moeten doen, verzoekt de zie kenfondsraad aan de fondsen, die bijbetaling voorlopig voor hun rekening te nemen (Van onze correspondent) ARNHEM. Een der belangrijkste problemen, welke na de leniging van de menselijke nood in de getroffen gebieden de aandacht der regering zullen vragen, is natuurlijk het op nieuw in cultuur brengen van het verdronken land. Het is geenszins on begrijpelijk. dat er voor dit gigan tische werk een tekort zal blijken te bestaan aan technisch geschoold per soneel. dat in staat is leiding te ge ven. Ten einde in dit te verwachten te kort zoveel mogelijk te voorzien is de Nederlandse Heidemaatschappij terstond begonnen met het instellen van een tweetal spoedcursussen, een voor opzichthoudend en een voor toe zichthoudend personeel. De eerste cursus wordt voorlopig te Arnhem gevestigd, de andere komt in de Peel en waarschijnlijk ook in de Noord oostpolder. Zij zullen worden geleid vanuit Tilburg, Breda, Goes en Hil- legersberg. Voor de cursus toezichthoudend personeel komen in de eerste plaats in aanmerking zonen van landarbei ders en jonge boeren in de getroffen gebieden, mits boven 23 jaar en on gehuwd. Uiterst practische noodpakketen waren al boven verdronken land gedropt (Van een onzer verslaggevers) Hoe bitter nodig de hulp was die zij ons land kwamen brengen, on dervonden gisteren miss Margaret Wilson en col. Walter B. G. Reynolds van het Canadese Rode Kruis. Een paar uur nadat zij met een door hun regering beschikbaar gesteld vrachtvliegtuig op Schiphol waren aangekomen, wilden zij nog even de meegevoerde goederen inspecte ren. Ze vonden echter een leeg pak huis: de uiterst practische nood- pakketten waren namelijk allang gedropt boven het verdronken land. 's Avonds heel laat troffen we het tweetal nog op het hoofdkwartier van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag. In hun gezelschap was toen ook mr. Edward Winsal, de Schotse directeur van het bu reau voor hulpverlening van de in Genève gevestigde Liga van Ro de Kruisverenigingen. Hij was voor één dag naar Nederland gekomen cm te zien wat er op de lange baan in internationaal verband voor on ze geteisterde streken kan worden gedaan. Miss Wilson, een kwieke, jonge vrouw in het grijsgroene uniform van het Canadese Rode Kruis, ver telde ons dat haar organisatie is gevraagd, voor wat het eigen land betreft, de van alle kanten aange boden hulp te coördineren. „Ik zal hier dus eerst overleg moeten ple gen omtrent alles wat er in de loop van de komende tijd nodig zal zijn m uw land en vlieg dan terug om het Canadese aandeel daarin mee te helpen vormen." zo zei ze. Colonel Reynolds blijft voorlopig in ons land. Hij zal hier ook de internationale liga vertegenwoordi gen en in die hoedanigheid nauw met het Nederlandsche Roode Kruis samenwerken. Zijn taak zal vooral Advertentie I. M.) VRAAGT PROSPECTUS Bakende Schriftelijke Cursus Onderwl|x«rs«kte - M.B.S. A en B - Staatsexamen door Constance en Gwenyth Little Richard Jones was de eerste. Berg stond achter hem. daarachter zat Rhynda op een stoel uit de kamer van Jones en Donalcf Tait stond weer achter Rhynda. Hij was in een aanzienlijk betere stemming. Zij bekeken mij plechtig en ik zei met dacht, er te naaien. Mevrouw Ballinger had de salon zat eeopend, die een kleine balzaal was waardigheid: „Het spijt mij. dat de den gedaan weg en besloot in ieder meesten moeten staan, ik zal hier ®ovo1 ayo 0,,r,n morgen wat stoelen laten plaatsen Toen lachten we allemaal en zij lootten er om, of Rhynda en dan wel de drie mannen de badkamer nu zou krijgen. Rhynda won en de mannen gingen naar de achtertrap op zoek naar wat zii de keuken- pomp noemden Ik holde de hal -- -- door. maar bij Amy's kamer hoorde onwillekeurig. de eetkamer, die ouderwetse ruimte voor het houden van banketten uitzag. Ik vaagde de gedachte aan alle huishoudelijk werk dat moest wor- gevai deze ene avond het eens ge zellig te hebben. Ik trok mijn mooiste avondjurk aan een echt goed model, dat ik vlak voor de dood van mijn roder had gekocht en nam ruim de tijd om mijn gezicht en haar op te maken. Terwijl ik de trap afliep hoopte dat er iemand ik luide stemmen. Ik vertraagde mijn tempo en hoorde toen duidelijk Freda zeggen: „Amy je bent een van de gemeen ste schepsels op Gods aardbodem. Hij zal je stellig straffen en ik ook. bent gewaarschuwd." Toen beneden zou staan, om de indruk tc waarderen, die ik maakte. Er was echter niemand, dus ging ik naar de keuken, om te kijken hoe Doris met het diner opschoot. Ze verzekerde mij. dat alles in orde was. maar ik bleef er wat dachtTk? dat^ik"haar naar de deur rondhangen, want het fornuis maak- hoorde komen en ik liep haastig te de ruimte behaaglijk warm en ik door. was door en door koud. Doris scharrelde tevreden rond HOOFDSTUK 3 tussen het fornuis en de tafel. Niets Ik kleedde mij snel aan, met een scheen haar ooit uit haar doen te plezierig-opgewonden gevoel. Het brengen. Zij sliep in een kamer ach- zou best een gezellig feestje kun- ter de keuken en klaarblijkelijk nen worden, leek mij. bracht ze het grootste deel van haar Ik wist, dat er heel wat werk aan tijd in deze ruimte door. Zij ging vastzat alle logeerkamers waren nooit uit tenzij het beslist noodza- bezet. behalve het kamertje aan kelijk was en od haar vrije dagen het eind van de gang, dat eigenlijk had ze gewoonlijk kennissen of fa- ook geen slaapkamer was. Wij milie od bezoek, noemden hel de naaikamer, of- Terwijl ik haar zo gadesloeg schoon niemand er ooit aan had ge- schoort me te binnen, dat misschien een van haar kennissen op de zol der was geweest die avond en dat die daarna rustig door de voordeur was weggegaan. Het denkbeeld luchtte me enorm op, want de kwes tie was de hele week aan me blij ven knagen. Voldaan gaf ik me er rekenschap van, dat de huishouding het enige was. waarover ik me zorg had te maken. Toen ik op het punt stond de keuken te verlaten, hoorde ik het geluid van kolen scheppen in de kelder. Ik draaide me om en staarde Doris vol ont zetting aan. Ze spreidde haar handen uit en haalde de schouders op. „Ik heb ze gewaarschuwd ik zei dat er nie mand aan de verwarming mocht komen, alleen ik, maar meneer Berg zei. dat dit geen werk voor dames was en dat meneer Jones dat ook vond.'' „Ik heb gezegd dat er maar ko len waren tot het eind .van de week, maar ze lachten alleen maar en zeiden, dat ze alles zouden te ruggeven, wat ze gebruikten." Ik moest lachen, ofschoon ik wist. dat we een week kleumend zouden moeten rondlopen in een koud huis als zij weer weg zouden zijn. Het onmiddellijke vooruitzicht van be hoorlijke verwarming was noch tans opwekkend en ik verliet de keuken in mezelf neuriënd, dooi de bijkeuken. Onverwacht stond ik tegenover Jones, die cocktails aan het mixen was. Ik bleef staan en staarde naar hem. „Hoe komt u daaraan?", fluister de ik. „Gekocht" zei hij opgewekt. Ik dacht aan de kruidenier, waar mevrouw Ballinger een rekening had en vroeg zwakjes: „Waar?" Hij antwoordde met een flauwe glimlach: „In een voorraadschuur van spiritualiën, in een stadje in de buurt." „Bent u per auto gekomen?" Hij zette de fles neer en wendde zich helemaal naar mij toe. „Niet alleen dat, maar mijn moe ders meisjesnaam was Phoebe Wright mijn vader heette David Jones; ik ben geboren in New York City op de negende dag van Juni 1908. ik ben geen anarchist en niét polygaam en ik heb ook geen plan nen om de regering omver te wer pen.'* Ik voelde dat mijn wangen gin gen gloeien en zei wraakzuchtig: „Als ze u zo lang in de motten- ballen hadden gelegd als mij...." Hij klopte me vaderlijk op het hoofd. „Vrede Smithy". Ik lachte en zei: „In orde. Ik zal u helpen met de cocktails." We namen de twee kruiken, die als cocktailsliakers moesten dienen, mee naar de salon en ik haalde wat in lang niet gebruikte wijn glazen te voorschijn. Freda was beneden gekomen in een goedkope, helrode, slechtzitten- de avondjurk. John was er ook bij, hij keek óf in de verte óf naar een barst in de muur, die moest wor den gerepareerd. Ik keek naar de enorme kerst boom. de gezellig verpakte ge schenken er onder en kon me nau welijks voorstellen, dat we aan dit alles zo weinig geld hadden uitge geven. Ik had 's morgens de tafel in de eetzaal al in orde gemaakt en wierp een blik naar binnen om hem opnieuw tc bewonderen. Het zag er zó indrukwekkend uit. dat ik even treuzelde bij de deur. ter wijl 'ik me afvroeg, wat ik er wel van gemaakt zou kunnen hebben, als ik er echt wat geld aan had kunnen besteden. Richard Jones stond plotseling naast me met een cocktail en lich telijk opgetrokken wenkbrauwen „Het bewonderen van de versie ring staat aan de gasten", stelde hij voor, terwijl hij mij de cocktail aanbood en zijn wenkbrauwen om hoog bleef houden Ik pakte het glas aan en trok een gezicht tegen hem. „Waarom doe je dat dan niet?" (Wordt vervolgd.) bestaan uit het samenbundelen van de door buitenlandse zusterorgani saties aangeboden medewerking. Evenals zijn Canadese plaatsver vanger is ook mr. Winsal destijds in het rampgebied rond de Po in Italië geweest. „Aan onze ervarin gen ginds zullen we in menig op- zich echter weinig hebben, zo meende hy, „omdat de aard der beide overstromingen en de om standigheden. waaronder ze ge schiedden geheel verschillend zijn- Maar op één punt zal de hulpver lening van het Internationale Rode Kruis hier eender zijn: wij zullen blijven helpen zolang het nodig is. Dat kan één jaar duren, maar ook twee. Ook naar Italië sturen we op het ogenblik nog voortdurend geld en goederen, afkomstig uit alls de len van de wereld." De directeur van het Nederland sche Roode Kruis, de heer A. van Emden. deelde nog mede dat nu ook uit Zwitserland Rode Kruis- auto's met goederen zyn aangeko men. De wagens, acht in getal, zijn in Dordrecht meteen uitgeladen en zullen nu voor onbepaalde tijd in Nederland ter beschikking blijven. Uiterst dankbaar voor de enorme hoeveelheid kleding, die de afge lopen dagen bij treinladingen bin nenkwamen, verzocht de heer Van Emden ons toch. er nog eens met nadruk op te wijzen, dat op het ogenblik vooral nodig zijn: matras sen, lakens en dekens! Dakota van luchtbrug moest noodlanding maken DEN HAAG. Vrijdagmorgen is een „Dakota", die op weg zou gaan naar het noodgebied, bij de start op Valkenburg verongelukt. Het vlieg tuig kon niet snel genoeg hoogte krij gen en de bestuurder was gedwon gen de machine een buiklanding te laten maken op het vliegveld. Het toestel is daarbij beschadigd. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Airborne-divisie legt 12.240 dollar bijeen NEW YORK. De parachutisten van de 82ste „Airborne"-divisie, die in de tweede wereldoorlog in Neder land opereerden, hebben voor hulp aan Nederland 12.240 dollar bijeen gebracht. Vijf manschappen, die destijds bo ven Nederland neersprongen, zullen worden uitgekozen om naar New York te gaan voor het aanbieden van de cheque. Ieder hunner vertegen woordigt een belangrijke eenheid van de divisie. De Nederlandse regering heeft de divisie geëerd met de militaire Wil lemsorde en op Kerstmis ontvangt zy altijd een Kersttaart met de handte kening van honderden Nijmegenaren. i Advertentie l.M.) f Verdrijf de periodieke pijnen en dat lome, lusteloze gevoel^ direct en afdoend met een paar J Hooiuitvoer stopgezet DEN HAAG. Het Hoofdbedrijf schap voor Akkerbouwproducten heeft uit voorzorg de uitvoer van hooi stopgezet. In de overstroomde gebieden zijn niet onbelangrijke hoeveelheden hooi verloren gegaan. Het uit deze gebieden geredde vee is elders op boerderijen onderge bracht, waar men in het algemeen wel voor eigen vee voldoende hooi heeft, maar zeker niet voor een grotere veebe-.etting. Te zijner tijd zal worden bezien of er nog enig hooi kan worden uitgevoerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5