FILMS ""ti WEEK Kinderen De Munnik zouden hun hond niet willen missen Morgen vlaggen wcre'''re's van Jimmy Brown hallstok De ton is vol! v_ Flehite wordt voorlopig niet uitgebreid Zakencentrumkoos een definitief bestuur Appeltjes Noren helpen spontaan ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA T Oudjes uit Zierikzee in het R.O.G. ,We reisden eerste klasse^, vertelde Jan v. d. Hoek Wachten... tol middernacht Het was al half elf gisteravond, toen in de Amersf. Markthal de aandacht voor een mededeling' ge vraagd werd. Een mededeling over de komst van nieuwe vluchtelin gen uit het noodgebied: het zou Wel weer nacht worden, eer er nieuwe evacué's kwamen. Net als Donderdag. Geadviseerd werd naar huis te gaan. Een kleine kern zou In tact moeten blijven. Er was Immers zo weinig van te zeggen. Wanneer allen weer paraat moes ten zijn. En zo wachtte men maar. Som migen maakten sanstalten te ver trekken. Anderen bleven nog pos ten. Het stemgeroes, dat een ogen blik verstomd was, begon opnieuw. Degenen, die van half twee aan wezig waren, konden nu gaan eten. Ze hadden het wel verdiend. Stuk ken taai hoe welkom overigens ziin nu eenmaal niet de aan gewezen artikelen om moeheid te bestrijden. Want honger, echte honger, hadden ze niet, de zusters van de E.H.B.O.. het Leger des Heils. de diverse Kruisverenigin gen en de leden van de Rode Kruis brigade. Ze wilden maar één ding: helpen. Het leed en de ellende van anderen verzachten. Het enige wat zij doen konden. De vluchtelingen moesten zo spoedig mogelijk me disch onderzocht, behandeld, ge registreerd en naar een voorlopig tehuis gebracht worden. Het ge ratel van de typemachines over stemde soms het stemmengeluid. Dan werd er een grapje gemaakt en hoorde men lachen. Want ook in moeilijke dagen is een lach een bewapening. Een verdedigingsmid del tegen het lot. En tevens een afleiding van de sombc-re gesprek, ken over het water en de ramp. Verhalen van medeleven met de getroffenen en afkeer jegens hen. die als hyena's de verlaten gebie den afstropen. Een mededeling dat er batterijen beschikbaar werden gesteld was weer een aanleiding liet gesprek een andere wending te geven. Men wachtte weer ver derMet de schamele bagage, die in een hoek van de Markthal hijeen was gebracht. Wij zagen 'n meelzak met een grote adelaar en een hakenkruis er op. Uit 1942.... Toen omstreeks het middernach telijk uur, kwam er beweging. Een nieuw transport En spoedig weerspiegelde zich weer een stukje mensenleed in de Markthal. Vijf en dertig ey^cué's. Met alle beschikbare krachten werd aangepakt. Tot dé fille auto's voor het gebouw verdwenen was. Allen waren op weg naar een ver blijfplaats. Amersfoort heeft Vrij dag weer 80 gevluchten ontvan gen: 650 getroffenen zijn nu lief derijk opgenomen. En misschien volgen er nog mèer Wel bijzonder goed nieuws kregen we vanmorgen van mr A. L. W. van Heel, penning meester van het werkcomité Amersfoort: de ton is vol! In totaal is in Amersfoort voor de getroffen landgenoten reeds bijeengebracht 101.500. Zes van zijn 79 jaren heeft de krasse Johan van den Berge doorge bracht In het Ned. Herv, tehuis voor ouden van dagen te Zierikzee. In al die jaren is het water zijn vriend geweest, omdat hij veel van hen gelen houdt. Nu is het genadeloze water, dat zo'n grote ramp over de Lage Landen heeft gebracht, zijn vjjand geworden. En de vijand van zovele anderen. De vijand van al wat leeft op de eilanden, kinderen, mensen in de kracht van hun leven en bejaarden. De 75-jarige Adriaan van der Cengel, eveneens uit het rusthuis te Zierikzee en zijn plaats genoot Jan Willem van de Hoek (die ook al in de zeventig is), wiens huis is ingestort en die al zijn bezit verloren heeft, zitten in de to'i slaapzaal ingerichte gymnastiekzaal van het Rijks Opvoedlngs Gesticht en maken nog even een praatje, voor ze naar bed gaan. waren de heren zeer te spreken. Ze waren met de provinciale boot naar Dordrecht gebracht, vertelden ze. Met water in liet tehuis had onge veer 75 cm hoog gestaan. „En we hebben eerste klas gereisd, hoor!" riep Jan v. d. Hoek nog. Toen sloeg het klokje van gehoorzaamheid. Dat slaat in een tehuis voor bejaar den altijd vroeg. En op die regel werd hier geen uitzondering ge maakt „Welterusten, allemaal riep iemand om de hoek van de deur. Zo snel als een haas zijn we toen verdwenen Telefoon stadhuis Het telefoonnummer 5451 op het stadhuis voor evacuatie-aangelegen heden komt van heden af te verval len. Het gewone nummer van het gemeentehuis 4141 (vijf ijjnentwordt ook voor deze zaken bestemd. De gemeente Ommen heeft in en kele dagen tjjds een bedrag ingeza meld van 50.000. Kapper Voskuilen komt in actie Veel te proten hebben ze niet, ze zjjn nog te zeer onder de indruk van alles wat ze hebben meege maakt, in die rampzalige uren. toen hei grauwige water hen dwong nog op hun oude dag de vlucht te ne men. en alles wat hen lief was, de vertrouwde dingen uit het leven van alle dag, achter te laten. Alle bewoners en bewoonsters van het bejaardentehuis te Zierikzee. de vader en moeder en de zusters in cluis, zjjn gistermiddag per auto ge arriveerd in het R.O.G., waar zij liefderijk zijn ontvangen en ont haald werden op thee. terwijl de mannen een sigaartje konden op steken en de vrouwen mochten snoepen. Enkele zalen waren door het per soneel van het R.O.G.. hun fami lieleden en een groep jongens voor de gasten. 47 in getal, Sn vlotte, prettige samenwerking in gereed heid gebracht. Slaapzalen werden om zo te zeggen uil de grond ge stampten in de recreatiezalen konden de oudjes wat op hun ver haal komen. Ook werden enkele andere ruimten in het gebouw tot slaapzalen omgetoverd. Daar kon den dertig overige evacué's, voor het. merendeel afkomstig uit Zon- nemaire, het moede hoofd ter ruste leggen. Onder hen is liet gezin De Munnik. vader, moeder en tien kin deren ep... een hond, die trouwhar tig naast de bedjes van zijn jonge baasjes lag rond te kijken en die de kinderen De Munnik voor geen schatten ter wereld zouden willen missen. Ook is er een familie uit Kerkwerve, die gisteravond voor het naar bed gaan even de kran ten inkeek, waarbij de dames nog tijd vonden voor wat breiwerk... 'Tja, er is de laatste dagen in het R.O.G. door directeur H, L. A. Weusten en zijn staf heel wat werk verzet. De resultaten waren uitste kend: alles „liep" prima. Onver moeibaar was ook de kok, die met zijn helpers van 's morgens vijf uur tot laat in de avond bezig was om de magen te vullen. En van aardap pelen, zuurkool en vlees bleef Gis teravond, de leeftijd van vele gas ten in aanmerking genomen, maar weinig over... De kok had eer van zijn werk. In afwachting van het moment, waarop de klok „bedtijd" zou wij zen, zaten Adriaan van der Cengel, Jan van de Hoek en Johan v. d. Berge bij elkaar in een hoekje van de slaapzaal en keken naar de vlug ge handen van kapper Voskuilen, die In hoog tempo met vele baard stoppels „afrekende". Hoe is de reis geweest? infor meerden we al buurtend. Daarover Vele bejaarden uit Zierikzee heb ben ook voor het water moeten vluchten: een groot aantal hunner is ondergebracht in het R.O.G., waar zij een liefderijk onthaal vonden. Twee oude Zeeuwse vrouwtjes, die ondanks alles haar goede humeur niet verloren had den, zün zich hier wat aan het verfrissen. (Foto A.C. - Bell) Burgerlijke Stand Amersfoort. 6 Febr. Geboren: Marian, d.v. M. Verwoert en G. Jansen; Cornells Johannes Jacobus, z.v. J. G. Pronk en J. C. Bokkers; Bcnedictus Abraham Adrianus Ma ria, z. v. L. J. M. A. van der Reep en J. H. Vermeulen; Klarissa, d.v C. van Veenendaal en N. Versteegh. Getrouwd: E. Young en J. C. C. Kraaijkamp. Overleden: Hendrika Christina Catharina de Jager, oud 69 jaar. ongehuwd; Sophia Petronella van Stokrom, oud 75 jaar, ongehuwd; Gerrit Wolfswinkel, oud 64 jaar, ech g v. G. v. d. Pol: Simonida La blans, oud 59 jaar, wed. van G. van de Burg. Vechtpartij in het woonwagenkamp Gisterenmiddag geraakten in het woonwagenkamp twee mannen aan het vechten. De een ging de ander met een aardappelmesje te lijf om een oude vete even te beslechten. Een van de mannen liep daardoor lichte verwondingen op. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Automatiek geplunderd Bü een café aan de Soesterweg werd door onbekenden de sluiting van de automatiek verbroken. Er werd voor een klein bedrag aan etenswaren gestolen. De gehele familie Dc Munnik uit Zonnemaire heeft een nieuw te huis gevonden in het R.O.G. Hier zien we vader en moeder De Mun nik en negen van hun elf kinde ren. (Foto A.C. - Bell Morgen zullen, zoals bekend, de slachtoffers van de overstromings ramp over het gehele land herdacht worden. Van dc openbare gebouwen in onze stad zal dan de vlag half stok hangen. De burgerij wordt ver zocht ta.v. particuliere woningen e.d. dit voorbeeld te volgen. Vreemde handelwijze Waarom een 57-jarige ingezetene uit deze stad het feit zou hebben gepleegd, dat haar door de Utr. Politierechter ten laste werd ge legd, zal wel altijd een raadsel blij ven. Zij ontkende pertinent zich te hebben schuldig gemaakt aan dief stal van textiel, waarvan zij werd; beticht. Bij de behandeling van haar zaak, die enige maanden geleden reeds in eerste instantie diende, kwam naar voren, dat de dame wel eens ging helpen bij een bevriende familie. Achteraf bleek, dat rhveres tielgoederen, o.a. tafellaken, hand doeken, theedoeken enz. werden vermist, welke later bij een h' i' king in de woning van de verdachte werden aangetroffen Zij trachtte zulks te verklaren uit het feit, dat ze het tafellaken thuis zou stoppen; slopen en theedoeken had ze gehad voor de kinderen, welke bij haar kwamen logeren. Naar aanleiding van het thans over de verdachte uitgebrachte rap port. zag de Officier van Justitie aanleiding zijn destijds gestelde eis van twee maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf te wijzigen in twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede een geldboete van f 50 of 20 dagen hechtenis. De Politierechter besliste con form. De gemeente Rijssen heeft dezer dagen 80.000 bijeengebracht. De totale som over de eerste drie collectedagen In Z.-Limburg be droeg 304.158, 67. 88. Het gevecht met de geduchte Grauw Grauw had Jimmy zo in be slag genomen, dat hij van hetgeen er intussen om hem heen was ge beurd. niets bemerkt had. Nu de Roekiraki's hadden hem niet in de steek gelaten. Toen zij gezien had den, dat er met Jimmy niets ge beurd wa nadat hij de tovercirkel was binnengestapt, hadden zij zich als één man op de andere Baviaan geworpen, die, voordat hij zelf wist wat er met hem gebeurde, onder wel dertig of veertig Roekiraki's be dolven was. Van woede plukten zij hen. alle haren uit het lijf. Toen schreeuwde er één: „Makkers, helpt nu onze hoofdman V7oewoesoel.il" Maar dat was al niet nodig meer, want Jimmy had Grauw Grauw juist een laaatste klap verkocht en verslagen lag de aanstichter van al het kwaad, dat hij de Roekiraki's had berokkend, aan zijn voeten! Er maakte zich een onbeschrijfelijke geestdrift van alle Roekiraki's mees ter. Zij begonnen eerst als dollen om Jimmy heen te springen en daarna hesen zij hem op hun schou ders en droegen hem in triomf over de binnenplaats, als maar scheen» wend: ,.L§ve ons nieuwe stamhoofd Woewoesoeki. de onoverwinnelijke Woewoesoeki". Enigen snelden naar de tom-toms en begonnen deze met. hun vuisten te bewerken. Opgeto gen vertelden zij 't gehele oerwoud! van hun overwinning en zij nodig den voor de volgende avond de ge hele jungle uit om samen met de Roekiraki's het overwinningsfeest te komen vieren. Wel ruimte, doch «een «eld Gisteravond kwam de Oudheid kundige Vereniging Flehité in alge mene vergadering bijeen onder voor- zltterschaD van mr J. C. Graaf van Randwijck. Het jaarverslag van de secretaris? penningmeester, de heer D. H. Huy- gen, gewaagde van verschillende schenkingen, van de gehouden ex cursie enz. Minder optimistisch was het geluid betreffende de financiën Uit het exploitatie-overzicht van het. GRAND THéaTRE Het aantal na-oorlogse Duitse films, dat men in Nederland tot dus ver heeft kunnen zien. is niet bij zonder groot. De meesten daarvan behandelen een van de vele, schrij nende problemen, waarmede het Derde Rijk na de ineenstorting te kampen heeft gekregen. Het vraag stuk, waarmede de film ..Achter kloostermuren" ons confronteert, is niet specifiek Duits; door de oorlog ontwrichte mensenlevens vindt men ook buiten Duitslands grenzen. De wijze echter, waarop dit stukje le venstragiek van een verruwde, bij na verwilderde jonge kerel door dc camera is vastgelegd, is wel typisch Duits. Vooral de eerste beelden zijn rauw en hard. Maar het is misschien juist daardoor, dat men beter gaat begrijpen, wat de makers met deze film hebben beoogd: te realiseren dat rauwe, onmenselijke bestaan van die duizenden, die hun angst, verwarring en gevoel van onzeker heid afreageerden in drank en mis daad en alle liefde uit hun hart verbanden. En in dit licht bezien kan men dan ook waardering krij gen voor het sterke karakter-spel van Frits van Dongen in zijn uit beelding van de maatschappelijk ontwrichte, mateloos ego-centrische Holinka. Hetzelfde geldt voor Ka- tharina Mayberg als Kathrln. Dc typering van enkele kloosterzusters daarentegen is niet overal even ge slaagd. Met een klein beetje Ita liaanse of Frans esprit zoudeh de Duitsers hier zeer zeker meer be reikt hebben. Daar slaat echter te- fenover, dat Olga Tschcchowa een iep-menselijke en sympathieke- vertolking geeft van de priores, die Holinka tenslotte de moed weer geeft, een nieuw en eerlijk leven te beginnen. In het voor-programma draait 'O uitgebreide reportage van Polygoon met nieuwe beelden van de over- stromings-ramp. De wijze, waarop deze ontstellende filmbeelden in 't programma zijn gelast, past volko men in de sfeer van deze droevige dagen. CITY THEATER In het City-theater draait deze week een wel zeer boeiende en te vens interessante technicolor: „Het brandende woud". De titel verraadt al, dat we hier met bosbranden te maken krijgen. En niet zulke kleine branden ook! De film geeft ons een beeld van de werkzaamheden van de bosbrand- weer in de bosrijke Amerikaanse staat Montana, werkzaamheden, die veelal moeten worden verricht met gevaar voor eigen leven. Wanneer ergens een brand wordt gesigna leerd, gaan de brandweermensen per vliegtuig naar de aangegeven plaats, waai- zij dan per parachute worden neergelaten. Ook werden helicopters gebruikt in de strijd tegen het niets ontzien- de vuur, dat met verbijsterende snelheid en ooi-verdovende explosies om zich heen grijpt. Wel bijzonder indrukwekkend zijn de opnamen van zo'n enorme bosbrand. Het verhaal zelf is nogal simpel, maar bijzonder boeiend. Aan deze voortreffelijke film gaat een in on ze taal gesproken oproep om voor zichtig te zijn met vuur in de bos sen. vooraf. Dat inleidinkje is - hoe goed bedoeld ook - overbodig, want wie de film gezien heeft, heeft zul ke waarschuwingen eigenlijk niet meer nodig! In de film „Het brandende woud" zien we o.a. Richard Widmark en Constance Smith. Radio-programma Voor het programma van de radio- uitzendingen op de nationale ge denkdag, Zondag 8 Februari, verwij zen wij naar pag. 2. R.K. Kerkdiensten (Vet cijfer Js Hoogmis) St. Franciscus Xaverius, 't Zand: 6.45, 8. 9.30 en 11 uur. Lof 6 uur. St. Ansmdus. Jac. Catslaan: 7, 8.30. 10 en 11.30 uur. Completen 7 u. St llenricus, P. Borstraat: 6.45, 8, 9.3" en 11 uur. Lof 6 uur. O. L. Vrouw ten Hemelopneming, Langegracht: 6.45, 8, 9.30 en 11 uur. Lof 6 uur. Mededelingen voor evacué's Het schoolprobleem zal voor de geëvacueerden geen moeilijkheden opleveren. Laten de ouders de kin deren zenden naar de school hunner keuze in de buurt. Hun gastheer zal hen wel in contact brengen met het schoolhoofd. De ondersteuning der evacué's zal vlot worden afgewerkt. Als de aan vrage op de gisteren gepubliceerde dagen is gedaan, zal het geld wor den thuis bezorgd, om geloop te voorkomen. Agenda AMERSFOORT Grand ThéAtre. SnouckJ. 4. Tel. 4632. Van 6 t.m. tl Febr.: „Achter klooster muren". Zo. 2. 4.15. 6-45 en 9 uur. Ov. dagen: 2-'J0. 6.45 en 9 uur. 9 Febr.. 6.45 en 9 uur: ..Achter da wolken". De gehele opbrengst komt ten goede van lid Nationaal Rampenfonds. 12 Febr.: „Men durft te leven". 2 30, 6.30 en 9 uur. City Theater, Westsingel 7. Tel. 6572. Van 6 t.m. 12 Febr.: „Sprong in het hellevuur". Zo. 2. 4.15, 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. 7 t.m. 22 Febr. A.G.-huis. Tentoonst. ■werken leden Amersf. schildersgroep ,.'t Spectrum", 10-12, 2-5 uur. Zondags 2-5 uur. 9 Febr. d'Oranjeboom. Feestavond personeel Ziekenfonds, S uur. il Febr., 2 en 4 uur. In onze Jeugd film-cyclus: „Do geheimzinnige wlld- stroper". 7 Febr. AmlCitia. Personeelsver. N.V. Bromwerk. Toneelavond, 8 uur. n Febr. Hotel Monopole. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Voordrachtmiddag door Jo Nobel. 2.30 uur. 10 Febr. St. Joriafcerk. Amersf. Ge mengd Koor. Uitvoering t.b.v. Nat Rampenfonds, 8 uur. kerstactie was een groot succes Onder leiding van dc heer Jac. Kroes, werd Donderdagavond door de vereniging ..Zakencentrum" in hotel „Astoria" een ledenvergade ring gehouden. De heer Kroes memoreerde in zijn openingswoord de ramp welke over ons land is gekomen, waardoor dui zenden landgenoten in diepe rouw en grote armoede zijn gedompeld. Met enige ogenblikken stilte werden dc slachtoffers herdacht. De Kerstactie werd besproken. Al gemeen wag men van mening, dat deze actie als geslaagd kon worden beschouwd. Tot zelfs van personen, ver buiten onze gemeente waren blijken van waardering ontvangen, hetgeen voor het bestuur een stimu lans betekent op de ingeslagen weg voort te gaan. Thans is een loterij aan de gang waarvan de opbrengst geheel ten ba te komt van het Nationaal Rampen fonds. Men verwachtte, dat reeds over enkele dagen tot trekking kon worden overgegaan. Voor directe hulp aan dè slachtoffers waren reeds 100 één-persoonsbedden, com pleet beschikbaar gesteld, terwijl ook aan andere aanvragen zoveel mogelijk was voldaan. Een Ontwerp Statuten en Huis houdelijk Reglement, werd met al gemene stemmen goedgekeurd. T.z.t. zal hierop dc Kon. goedkeuring worden gevraagd. Besloten werd. met Ingang van 1 Januari 1953 een contributie van 5.per maand te heffen. Als voorzitter van het definitieve bestuur werd gekozen dc heer Jac. Kroes: als bestuursleden de heren Joh. Hehenkamp; B. v. Silfhout; A. de Bruin; P. E. Rlntel; J. A. M. Bult en J. Stots; tot administrateur de heer J. F. Koot. Tot slot werden nog enkele acties besproken, welke in de toekomst ge houden zullen worden. vorig jaar. aangekochte pand Bree- straat, bleek dat niet verwacht kan worden, dat in óe naaste toekomst dit gebouw als museumruimte zal kunnen worden benut, omdat het ex ploitatieoverschot nauwelijks toerei kend is voor rente en aflossing, ter wijl bovendien nog plm. ƒ6500 aan obligaties niet is geplaatst en dus aan een geschikt maken voor expo sitieruimte, wat zeker een som van 50.000 zou vergen, nu niet! kan worden gedacht. Tenzjjeen gedachte van een der leden zou worden gerealiseerd n.l. het opmaken van plannen en voor de uitvoering daarvan in over leg treden met Rijk en gemeente. Tot een besluit in deze richting Is het gisteravond niet gekomen Het aantal bezoeken aan het mu seum was vorig jaar ruim 2200. De heer D. G. J. Bollen werd bij accla matie herkozen. In de komende zo mer zal een excursie worden ge maakt naar het kasteel Zuilen. Op de veiling te Geldermal- 6en werden o.m. aangevoerd drie kisten goudreinetten, waarbij werd aangekondigd dat de opbrengst zou worden overgemaakt aan het Natio naal Rampenfonds. Zij verwisselden van eige naar voor f71.-, f83.- en f96.-, doch de kopers brachten ze opnieuw in veiling en toon fingen zij van de hand voor 96.-, f103.- en f118.-. Een en ander herhaalde zich enige malen, totdat het totaal be drag tot ƒ3600.was opge lopen. De laatste koper schonk de dure appeltjes totaal 60 kg. aan de geëvacueerden in de Ahoyhal te Rotterdam. Het veilingbestuur besloot, toen het van deze gang van zaken kennis kreeg, het over te maken bedrag tot 10.000 aan te vullen. Vakbeurs meubelen en woningtextiel De beurs voor meubelen en wo ningtextiel zal van 9 t.m. 13 Febr. in de Jaarbeursgebouwen aan het Vre- denburg te Utrecht worden gehou den. Dit geschiedt met de overwe ging dat het bedrijfsleven als van ouds een belangrijke taak heeft in de gezamenlijke kraehtsinsoanning om de aan onze nationale economie toegebrachte schade zo spoedig mo gelijk te boven te komen. Volgens mededelingen van de voorzitter van de federatie van tex tiel grossiersbonden, is in het jaar na -e5 procent consumntiebeoerking de omzet in de duurzame gebruiksarti kelen waartoe ook meubelen en woningtextiel behoren mei 13 procent terug gelopen. Toch is de handelssituatie Sn genoemde sector niet ongunstig, De stabiliteit in de priizen heeft de reële vraag van het publiek weer doen toenemen, waar bij is gebleken dat de inhaalvraag nog groot is. Spoorwegdieven voor «1e balie Voor de Utrechtse rechtbank heb ben terechtgestaan twee mannen uit Amsterdam, de 25-jarige auto monteur D. S. en de 25-jarige land arbeider M. D. die verdacht werden van een aanzienlijk aantal paal- spoorstaafverbindingen te Houten en Harmeien, ten nadele van de N.S. Hel ging in totaal om plm. 15 stuks. De oudste verdachte beriep zich op werkloosheid en de andere o° financiële moeilijkheden in het gezin. BU de behandeling kwam naar voren, dat het tweetal en nog een derde nog dergelijke en andere diefstallen hadden gepleegd in Haaften. Maartensdijk. Geldermal- sen. Hoevelaken. Crailo. Diemen, Hilversum enz. Beiden bekenden. De Officier van Justitie wees op de grote schade, die de N.S. hadden geleden door de waarden van het roodkoper en de herstelarbeid. Het wegnemen van deze verbindingen riep de mogelijkheid van grote ge varen voor de spoorwegen op. Der halve eiste hij legen S. die recidi vist is. een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek en tegen de andere een jaar met aftrek. De verdedigers vroegen een ge deeltelijk voorwaardelijke straf, waarbij de raadsman van de jongste wees op het overwicht, dat de oudere op de jongere uitoefende, welke laatste overigens een vrouw en vijf kinderen heeft. Voorts voer de h(j verschillende verzachtende omstandigheden aan, Inbrekers voor de rechtbank In Dec. 1951 werd ln Assen een groot aantal inbraken gepleegd, waarbij verschillende kantoren en woningen werden bezocht. Tenslotte liepen de inbrekers tegen de lamp. Het: bleken te zijn de 23-jarlge zee man J. K. en zijn 21-j9rige broer G. K. uit Winschoten. Thans moes ten zij zich voor de rechtbank te As sen verantwoorden. Beiden hoorden een gevangenisstraf van een jaar te gen zich eisen. Ten aanzien van G. K. werd onmiddellijke gevangenne ming gevraagd. De rechtbank zal op 20 Februari uitspraak doen. Europees biljart- kampioenschap 71/2 Te Viersen werden de wedstrijden om het Europees biljartkampioen schap 71/2 voortgezet. De resulta ten waren: Galmiche Vingerhoedt Rudolph Metz Van Hassel Spielmann Luetgehetmann Rudolph Vingerhoedt Reicher Galmiche Metz Luetgehetmann Metz Van "Hassel Reicher Van de Pol Soielmann Vingerhoedt Rudolph Na de tweede dae leiden Luetge hetmann. Van de Poi. Van Hassel en Galmiche. met leder 6 match- punten. 300 16 92 18.75 225 16 85 14.06 300 17 17.64 267 17 64 15.70 300 11 97 27.27 9S 11 73 8.90 300 20 75 15.— 256 20 102 12.80 300 12 70 25.— 168 12 68 14.— 300 20 73 15.— 219 20 56 10.95 300 16 111 1S.75 236 16 72 14.75 300 12 79 25.— 137 12 44 11.41 300 12 72 25.— 196 12 53 16.33 300 19 113 15.7S 297 19 44 15.63 „De Noor is hulpvaardig en goed geefs. maar dat de hulpactie in dit land in enkele dagen zulke enorme afmetingen zou aannemen, neen, daaraan hebben wij geen ogenblik gedacht", zo deelde de tijdelijke zaakgelastigde van Nederland in Noorwegen, de heer W. Arricns aan een speciale verslaggever van het A.N.P. mee. „Spontaan heeft het Noorse volk, na het voor Nederland zo rampzali ge weekeinde, gereageerd". Er heerst hier een eeuwenoud begrip voor rampen, door de natuur veroor zaakt. De Noor kent de kracht van het water en de wind. Beide volken hebben door het water veel ge meen. Nederlanders en Noren beho ren tot de zeevarende volken, scheepvaart en visserij vormen be langrijke bestanddelen van het eco nomische leven. Door de oorlog is bovendien de verstandhouding tus sen Noren en Nederlanders, gebukt onder dezelfde bezetter, nog beter geworden. Het is een traditie in het hoge Noorden, té helpen bij ram pen. In drie maal 24 uur hebben de geldinzamelingen meer dan 1 mil- fioen kronen opgebracht. En de gif ten blijven stromen. Ook kleding stukken en dekens worden beschik baar gesteld; er worden tal van avonden georganiseerd waarvan de baten bestemd zijn voor het fonds „Stormhjelpen". De bewoners van Oslo vormden een lange geduldige rij bij een der krantenbureaux oin hun gaven te storten. De kinderen van de Ameri kaanse school in Oslo zijn hier op de legatie geweest. De deputatie kondig de aan. dat hun ouders kleren zou den afstaan. Noorse kinderen hel pen op de trottoirs-in de steden en voor de winkels met sneeuw mimen en de zo verdiende ore's staan zij af voor Nederland. Aangezien do afstanden in dit land enorm groot zijn, zal pas over enke le weken het resultaat van deze actie kunnen worden overzien. Vrijdagmiddag was reeds gezon den en ingezameld: een compleet veldlazaret voor 24 bedden. 10.000 dekens, duizenden laarzen; linnen, kleren, jutezakken met tienduizen den tegelijk; matrassen en kussens. Een belangrijk gedeelte is reeds per vliegtuig verzonden. Vijftig Walkie- Talkies van speciale constructie, ge maakt in een Noorse fabriek, zullen vandaag uit Oslo naar Nederland worden gestuurd. Vier personeels leden van de fabriek gaan naar Nederland om de Nederlanders in technisch opzicht te helpen bij het gebruik van dit speciale, maar zo machtige hulpmiddel. Ook de Noor se regering zal nog helpen." ^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO o I Weersverwachting Geldig tot Zondagavond. Aanhoudend vorst. Opklarin gen. maar ook enkele plaat- seljjke sneeuwbui en hier en I daar tijdelijk mist. Weinig wind. Ih de kuststreken lich- 1 te tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst Zon op 8.09. onder 17.40. Maan op 3.46. onti. 10.58. g Licht uit 7.39. aan 18.10. Maandag: Zon óp 8.07. onder 17.42. Maan op 4.58. ond. 11.44. Licht uit 7.37. aan 18.12.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4