Vele draglines en bulldozers gingen naar het Westen Burgemeester ging zich eerst in jaquet steken.... Eén bundel pijlen Ruim 12000 militairen zijn in vakken werkzaam Het begon met zakken In zeer korte tijd werd enorm veel werk verzet JNEDERLAiND GEEFT Dorpeling wilde niet geven ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Uzult nu toch werkelijk niet; van mij verwachten, dal ik zomaar, als was er «een vuil. tjc aan de lucht, genoeglijk voort- keuvelde over het aangesneden on derwerp de huishoudng. Want de lucht is op het ogenblik, dat ik dit schiijf. één stuk grauw en dreigend vuil. als ik het. zo zeggen mag. Wellicht zijn er al weer heel wat plekken hemelblauw zichtbaar, als u dit te lezen krijgt maar dan zou nog die huishouding als een ra re luxe-vlag op een gehavende modderschuit uw aandacht komen binnenvaren. Trouwens, ik kan op het ogen blik maar over één ding schrijven. De radio staat aan op nieuwsbe richten het ding weel niet wat het overkomt, anders zijn zulke uitzendingen in déze huiselijke kring ongewenste vreemdelingen -- en over de tafel zwerven kranten met louter grote koppen. En met een gevoel van diepe dank baarheid. on minstens even gro'a schaamte, zet ik mij aan de weke lijkse kolom. Want ik zit daar maai lekker on mijn gemak in een gerie felijke kamér bij een snorrende haard, de dochter slaapt warm toe gedekt onder vele dekens, de aard appels voor morgen staan geschild, en dc melk is gekookt. Ilc kan zo maar een knop om draaien om licht te hebben, de kraan geeft helder drinkbaar water en met één lucifer aanstijiken brandt he'. gas onder de ketel. Terwjil op dit zelfde ogenblik, ergens in de huilen de verlatenheid van een klotsende watervlakte, in duister en kou wou wen en kinderen verkleumd en ver kild zo zij nog leven bijeen gedrongen zitten op daken en in bomen En ik kan niets doen, helemaal niets. Alleen in de klerenkast en de dozen met kindergoed duiken, en al les wat bruikbaar en draagbaar is nazien en inpakken, met speelgoed en schoenen en sokken bovenop. Zo dat ik tenslotte Vrouwen- baarheid naar verstolen gleetjes en ontbrekende knopen zit te speuren, want wie wil er nu bij zo'n ellende komen aandragen met ontoonbaar spul. Die afgedankte telefoonboeken voor eertijds de jongens overzee wegen mij nog zwaar. Zouden w.H allemaal alvast maar niet een knot of wat jaegerwol in slaan en elk een borstrokje of een broekje op de pennen zetten? Een paar duizend stuks kunnen zij daar ginds best gebruiken. En breien kunnen wij thuis doen. Dc test moeten wij toch aan de kerels overlaten. .Ta. neemt u mij maar niet kwalijk: dit is met het diepste respect neergeschreven. De Kerel is eindelijk bij ons weer in ere hersteld. De dijkwerker met de student, de soldaat met de ingenieur, de schipper mot de minister, of hij met waterlaarzen door het slik bag gert, dag en nacht met een telefoon aan het oor zit of over een kaart ge bogen staat. Hij i s iemand, hij doet wat. hij vecht, alleen of in vereniging, tegen een reële vijand met al het arsenaal van de moderne techniek zo goed als met dc ver trouwde wapens van oudsher: de schop, dc roeiriem en de zak met zand. En terwijl ik eten en drinken laat staan voor de nieuwsbe richten ik heb nergens be dreigde verwanten zitten, maar dat land tussen Westerschelde en Wa terweg is mij dierbaar als een ge hele familie bedenk ik met war me blijdschap hoe goed het is op dit klein stukje aanslibsel geboren en getogen te zijn. Want laat dit volk vaak soms moeiliik ziin als de Noordwester opsteekt en dc steigerende water leeuwen zich brullend in de zeega- ten stortten, als de dijken overspoe len. -jïtschuren en breken, als de torenklokken angstig kleppen boven het watergeweld uit en de storm raast over donkere stoeien van tries te vluchtelingen en gelaten vee dan wordt er onverhoeds-en gewei die een ander volk wakker. Dan is er geen burgervader meer. die zich opwindt over onzedelijke beelden of gemenede zwembaden, maar rinkelen alle edelachtbare telefoons tegelijk van de hartelijke geïmproviseerde hulpacties: Wie is er gediend van een bus grondwer kers, een trein zandzakken, een draagbare zendinsfallatie? Wié heeft er mensen of koeien, kinderen of oudjes uit te besteden? Hier is ruim te genoeg. Dan ziin er plotseling geen rodde lende buurtdames meer. maar louter vrouwen die in een mouwschort schieten en soep gaan opscheppen of kleren inzamelen. Dan praat er niemand meer over T IJzeren Gor dijn of de H-bom. dan kunnen Rita Hayworth en Doris Day ons gestolen worden en zal Hamar ons oneindig minder een zorg zijn dan Hontenis- se. Dan heeft zelfs de radio Dlotseling ontdekt dat er ook nog zowaar, mu ziek van Bach en Haydn, van Scar latti on Andriessc. in de discotheek ligt begraven en is er geen luiste raar die protest aantekent tegen de absentie van Bokkio-bokkie-bèè en aangetrouwde familie Dan is er. plotseling groot en warm en hartelijk die eenheid en saamhorigheid die wij ons de laatste jaren vaak met smart herinnerden van de bevrijdingsdag. Dan winden wii ons niet meer op over >wt bij- uilen van automaten op Zondag maar zuchten: Kranig Zeeland, dat i. nu de tweede keer binnen do tien ja-a-. Wat kunnen we voor je doen? Wat zijn wij toch voor een raar volk dat voer die eenvoudige kup~t van zomaar gewoon méns te zijn eerst minstens een oorlog of een Springvloed, nodig heef'?! SA SKI A. - Volgens Radio Boedapest heeft Hongarije dringend behoefte aan 140 000 mijnwerkers. Er is voorge steld deze te rekruteren uit land arbeiders on jongeren, die pas de School hebben verlaten. Dinsdag verwacht men met de noodzakelijke evacuatie gereed te zijn. Evacué'* uit he.i nood gebied stromen nu nog volop binnen. Links' Diep onder de indruk door het verlies van huisgenoten Hechts: Veel meegemaakt in hel leven, muur niet zo iets praat Verbindiiigstroepen rieden nuttig werk Door de Zee-, Land- en Lucht macht in nauwe samenwerking ge organiseerde hulpverlening heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat men thans de grootste ellende tengevolge van de overstromingen te boven is. De militaire bijstand van de Kon. Landmacht wordt ge geven door bijna 5000 man uit de eerste militaire afdeling, 1800 man Uit de tweede en 6000 man uit dc derde militaire afdeling. De eerste militaire afdeling heeft het rampengebied Zuid-Holland en de Zuid-Hollandse eilanden onder haar hoede genomen, terwijl de Zeeuwse eilanden door de 3de mili taire afdcntig worden geholpen. Het gehele rampgebied is ingedeeld in vakken, waarin talrijke detache menten al naar gelang v;i n de plaatselijke omstandigheden min of meer zelfstandig optreden. Het regiment Verbindingstroepen uit Utrecht heeft er voor gezorgd- dat een net van bijna 150 'verbin dt ngsposten verspreid over het ge hele gebied, in enkele dagen tijcis tot stand kwam. Daardoor kunnen de muteneel-aanvragen van de de tachementen sneller gecoördineerd worden behandeld. Uitvoer van hooi stopgezet Het hootdbedriifschap voor akker bouwproducten heeft uit voorzorg de uitvoer van hooi stopgezet. In dé overstroomde gebieden zijn niet on- belangijjke hoeveelheden hooi ver loren gegaan. Het uit deze gebieden geredde vee is elders op boerderijen ondergebracht, waar men in het al gemeen wel voor eigen vee oldoen de hooi heeft, maar zeker niet voor ecu grotere veebezetting. Te zijner tijd zal worden bezien of er nog enig hooi kan worden uitgevoerd. Do stad Bochum W.Dultsï.) stelde 5000 mark beschikbaar. De regering van Luxemburg zond 2000 wollen dekens. Morgen gedenken wij de doden De dorpsgemeenschap van Vledder in Drente heeft zich bemoeid met een ingezetene in die gemeente, die niet van plan was ook maar iets te doen om de positie van het Na tionaal Rampenfonds te versterken. Men wist. dat de man ongeveer 300 zakken in voorraad had. doch toen een beroep op hem werd gedaan, zakken beschikbaar te stellen voor het dichten van de dijken, werd dit beroep niet ingewilligd. Toen een dag later een geldinzameling werd gehouden, welke in deze kleine Drentse gemeente een bedrag van ƒ9809,50 opbracht, heeft dezelfde man de collectrices wederom met lege handen weggezonden. Zoiets laat een dorpsgemeenschap nu een maal niet op zich zitten. Zij hebben de bakker, de kruidenier, de slager, en andere leveranciers aangeraden niet meer aan de man te leveren, op straffe van hel verlies van de klan dizie in het dorp. Het spreekt wel vanzelf, dat de leveranciers deze risico niet wensen te nemen. Het gevolg is, dat het gezin nu op water en brood telgen gebakken) zit. Groningen bracht bijna 2 millioen op Uit stad en provincie Groningen is aan giften en collecten thans in to taal bijna 2 'millioen gulden binnen gekomen voor het rampenfonds. Vrijdagmorgen is een op weg naar het noodgebied zijnde ..Dako ta" thansporltoestel van de Ned. luchtmacht op Valkenburg bij de start verongelukt. Het vlleguig kon niet snel genoeg hoogte krijgen en de bestuurder was gedwongen de machine een buiklanding te laten maken op het, vliegveld. Het toe stel is daarbij beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. Te Arnhem, hoog en droog, ver van het verdronken gebied, is in het hoofdgebouw van de Ned. Heide Mij een organisatie uit de grond ge stampt, welke ten doel heeft, redders, dykherstellers, strijders op di verse fronten van de rampstreken en de randgemeenten \an onmisbaar materiaal te voorzien. Hier tracht men vraag en aanbod met elkaar in evenwicht te houden: de vraag, vaalt een dringende bede of een rauwe kreet, het aanbod, meestal indrukwekkende bewijzen van medeleven. Nu is deze Heidemaatschappij zover, dat als ergens dringend behoefte is aan zandzakken, laarzen, schoppen, kruiwagens, draglines, kip karren, rijplaten, kipauto's, smalspoor, bulldozers, stormlantaarns, dek zeilen, ei.. zjj weet, waar dat te krijgen is en in samenwerking met andere instanties er voor zorgt, dat het komt op de plaats waar men er met smart op zit te wachten. van fabrikanten, handelaars, eige naars. enz.", zeide de heer Van Wijn bergen, „is prachtig. Woensdagmor gen luwden de aanvragen, maar in het vooruitzicht van toenemende storm nam het aantal tegen dc avond weer snel toe. De bemiddeling van de Helde-Mij. heeft ook een menselijke kant: zo waren 150 arbeiders uit Finster- wolde en Beerta met bazen en ma teriaal Maandagmorgen om zeven te Rotterdam gereed om naar het noodgebied te gaan. Dinsdag werden tien bazen gevraagd voorde Zuid-Hollandse eilanden: Woensdag morgen waren ze ter plaatse. Wal <le N.H.M. deed „Het is begonnen met zakken", ertelde ons de beer E. Wijnbergen, inspecteur van de Heide-Maatschap- pij. „We hoorden van de ramp Zon dagmorgen als zovelen door de ra dio en we namen onmiddellijk con tact op met het noodgebied. waar onze technische mensen in de ambtsgebieden on Walcheren, Zuid- Beveland, West-Brabant. Schouwen en Duiveland en Goeree en Over- flakkee. Het bleek, dat overal deze mensen (hoofdoDzichters. opzichters, uitvoerend personeel met arbeiders» reeds plaatselijk initiatieven hadden genomen en leiding gaven in de strijd met hef water. Maandagmor gen kwam de eerste aanvrage uit het ambtsgebied Walcheren om zak ken binnen. De 50.000 gevraagde zakken waren direct bij elkaar en werden verzonden naar het vlieg veld Valkenburg, om te worden uit- ;e worpen. Intussen was een skelet-organisa tie opgezet met de inspecteurs te Breda als voorpost. In alle ambts gebieden werden zakken verzameld, in de eerste plaats werd een beroep gedaan op de zakkenhandel. Ook van organisaties als het Rode Kruis werden aangeboden en uit het bui tenland o.a. door de Amerikanen van Duitsland uit, werden ook zakken ingevoerd. SNEEUWBAL Het werd een sneeuwbal. Na de 50.000 zakken voor Walcheren vroeg West-Brabant om zakken en thans is het aantal dat dank zjj de bemid deling van de Heide Maatschappij leveranciers naar de rampgebie den werd gezonden, niet meer te schatten. Het bleef niet bij zakken. Schoppen en kruiwagens wérden ge vraagd, er bleek behoefte aan klein materiaal als stormlantaarns en laarzen, de laatste dager, steeds meer aan groot materieel: een zes tigtal draglines g>ng naar het Wes ten en tien bulldozers. Twintig kilo meter smalspoor en 400 kipkarren kwamen uit de Noord-Oostpolder. Ook is getracht rijshout te bemach tigen, maar dit bleek zeer schaars. „De medewerking van de zjjde St Philipsland. Om het uitbre ken van besmettelijke ziekten te voorkomen, is men druk doende met het opruimen van kadavers. „Er is enorm veel werk verzet in zéér korte tijd", vervolgde de heer Wijnbergen: „maar in de naaste toe komst verwacht ik een groot tekort aan uitvoerend en toezichthoudend personeel. De maatschappij spoort thans in samenwerking met het Bureau Oogstvoorzïening met hefschroef- vliegtuigen voorraden op. In de ge ïnundeerde gebieden, opdat maat regelen kunnen worden genomen ze te bergen. Zeven Nederlandse zeeschil ders. die op het ogenblik in het paleis-raadhuis te Tilburg expose ren. stellen de opbrengst van een schilderij ter beschikking In het dorp Appelscha (Fr.) ie ƒ31.000 opgehaald f/7.65 per in woner). De patiënten van het Bea trix-sanatorium aldaar brachten 688,05 op en het personeel 4421.80. Een Deense importeur van witte hoepels schonk een cheque van 2750.—. Wonseradeel heeft thans 19.000 bijeengebracht. In bet plaatsje Leens (Gr.) is j 40.900 bijeengebracht 10 per in woner). De ambtenaren van de binnen dienst van het Ministerie van Land bouw. Visserij en Voedselvoorzie ning hebben 16.000 bijeengebracht. Gerekend wordt, dat deze actie (ook voor leden van de buitendienst) totaal IV» a 2 ton zal opbrengen. De coöp. verkoopcentrale voor eieren te Roermond heeft 100.000 tér beschikking gesteld van het Nat. Rampenfonds. De „coca-cola export-corpora tion" heeft 100.000.geschonken voor het Nat. Rampenfonds. Kampen, met 25.000 inwoners, van wie 600 werklozen, heeft tot nu toe ƒ62.300 opgebracht. De veehou ders gaven vee voor een waarde van 140.000. Een orchideeënkweker heeft te Aalsmeer vijftig orchideeën geveild ten bate van het rampenfonds. De handelaren brachten voor deze bloe men in totaal ƒ2151,50 op. Kinderbijbels De Bijbel Kioskverenïgïng, stelt gratis lectuur beschikbaar aan ge- evacueerden. Aanvragen door be middeling van predikanten. Evacués en Amerikanen in doorgangscentrum Breda Gastvrije Brabantse dorpen Sinds de watersnoodramp is Bre da van aanzien veranderd. Tientallen uitvoeringen zijn afge jast, heel liet normale, openbare le ven ligt vrywel stil en alles is ge concentreerd op liet vluchtelingen- probleeni, waar men dag en nacht mee bezig is. De eerste dagen werden vooral de kazernegebouwen in de stad voor het opnemen van vluchtelingen in gebruik genomen. Bovendien heb ben duizenden inwoners evacué's in hun huizen opgenomen. Een kledingactic verliep zo vlot, dat men in een morgen de hele stad was af geweest. Tonnen goed zijn binnengekomen. Een perfect geor ganiseerd „warenhuis" zorgt voor de distributie. Per auto worden de evacué's naar hun nieuwe adres gebracht. Zelfs zakenlieden van buiten de stad en twee Amerikanen en een Fransman hebben een dag als chauffeur dienst gedaan. Deze service is overigens niet overbodig, want wie een groot gezin heeft, moet een hele vracht mee nemen. Actie op actie wordt door de be volking op touw gezet. Kinderen zamelen speelgoed in voor hun ka meraadjes en de mannen staan si garetten en shag ai. Alle evacué's worden nu geregi streerd. Zij worden (zoveel moge lijk in de nabijheid van bekenden) in dorpen over geheel Brabant on dergebracht. KAZERNE's IN GEBRUIK Ook in de Koninklijke Militaire Academie zijn ruim 800 evacué's ondergebracht. In de Chassee-kazeme zijn 1800 man Amerikaanse hulptroepen ge concentreerd. Van hieruit worden zij naar de verwoeste gebieden ge dirigeerd. De straten daveren van het motorgeronk. Nu (na de evacuatie) komt het constructiewerk aan de orde, het dichten van de dijken op gevaarlij ke punten. Daartoe zijn rotsblokken nodig, waarvan er hele vrachten per vlieg tuig van Duitsland uit worden aan gevoerd. Op zes punten in het be dreigde gebied heeft men water- zuiverings-teams ogesteld. Bij Mon ster in het Westland is een aantal Amerikanen bezig Duitse bunkers op te blazen, omdat zij de dijken en duinen ondermijnen. Hulp uit Italië Vijftien man van de Romeinse brandweer zijn Vrijdag per trein, met speciale uitrusting voor red dingswerkzaamheden in de over stroomde gebieden van Nederland, uit Rome vertrokken. In Milaan zouden brandweerlieden uit andere Italiaanse steden zich bij hen voe gen. Tot de uitrusting behoren am- phibische vaartuigen, rubbervlotten en mobiele radio-apparatuur. Het Rode Kruis verrichtte uitstekend werk (Van onze speciale verslaggever) Dank zjj dc medewerking van het Rode Kruis hebben wjj een tocht kunnen maken langs talrjjke Rode Kruisposten om en in 't watersnood- gebied. Wjj hebben dc rampzalige verwoestingen kunnen aanschouwen lijn getuigen geweest van dc rusteloze ijver, waarmede talryko vrij willigers dag on nacht alles In liet werk stellen om de zwaar getrof fenen van liet eerst nodige tc voorzien: van medicamenten, van kleding ai dckkiiig, van hulpmiddelen, om de opsporing van vermisten te ver gemakkelijken en de geredden te verzorgen. Het Kode Kruis, dat over een organisatie voor hulpverlening in vredestijd beschikt, was overal onmiddellijk op zjjn post. Het heeft in vele gevallen het spit afgebeten kwijt zich nu veelal in samenwerking met de overheidsorganen, op een bewonderenswaardige w|jze van z|jn mooie taak. Veel teleurstelling en voldoening Wij bezochten dc Rode Kruispost in Bergen op Zoom. waar vooral de heer D, J. van Wingerden, de pen ningmeester van de plaatselijke af deling, onvermoeid m touw is en regelt en organiseert en zijn vrij willige medewerkers dirigeert naar plaatsen, waar werk op hen wacht. Uit Tholen kreeg hij al gauw een aanvraag om: 200 paar technische rubberhandschoenen deze zijn no dig voor lijkenberging); 200 paar rubberlaarzen: 500 paar sokken; 100 paar wërklaarzen; 200 dekens; een licblaggregaat, waarvoor Den Haag opgebeld moest worden, doch de aansluiting' liet zeven uur op zich wachten.een kookinrichting met kookpotten; kisten met dechlo- reringstabletten, aangezien geen drinkwater aanwezig was; 60 cylin ders butagas: 150 borden en bestek ken; een testdoos voor wate vonder- zoek; allerlei levensmiddelen (geen brood, doch wel gist); zaklantaarns en batterijen; 100 stafkaarten. Niet alles was direct aanwezig, doch het meeste kon verzonden worden. De KLM stuurde bovendien ccn radio-installatie. Maandag begon de Rode Kruis co lonne met de hulp aan de onder brenging van evacué's in de kazerne in Ossendrecht. Veel auto's met kle ren werden in ontvangst genomen.' Zeven depots zitten nu tot de nok vol; men weet er geen weg mem- mee. Een klacht, die wij ook op andere plaatsen hoorden, is dat men van alle kanten, ongevraagd veel teveel kleren stuurt. Zeker men kan kle ven gebruiken, maar dan liefst ge sorteerd en degelijke arbeidersvrou wen van het platteland zijn met ge vend in zijden ondergoed te lopen. Wat men wel nodig heeft, zijn ba bykleertjes en vooral luiers: PARIA'S Bitter sprak de heer Van Winger den ons over hen, die zich voor hulpverlening aanbieden, onmiddel lijk kleren en verzorging verzoeken en nergens voor deugen En over de mannen, die op een oi andere wjjzc de beschikking over een Rode Kruisunifovm gekregen hadden en ten eigen bate collecte ren. Alsmede over de plunderingen in het rampgebied. Na de aanvankelijke improvisatie zijn onder leiding van hc-t gemeente bestuur pogingen in het werk ge steld o'm enige coördinatie te bren gen in de arbeid van allerlei vereni gingen. die menen, dat ook voor hen een taak is weggelegd. Bij een be spreking ten stadhuize waren verte genwoordigers vandertig orga nisaties aanwezig. Na veel geharre war is het aantal samenwei kende instanties teruggebracht tot vier! Chaotisch is de hulpverlening in het begin geweest, doch allengs kwam er orde in. Teleurstellingen heeft men allerwegen te verwerken gekregen, zoals in Bergen op Zoom, waar men van het gemeentebestuur zelfs geen schoollokaal kon krijgen voor het onderbrengen van mensen. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis zou een trein met cantinewa- gen sturen, dccli toen deze na veel navragen enkele dagen later kwam, bleek het Rode Kruis er niet de be schikking over te kunnen krijgen. Hij werd ingepikt door de dienst van sociale zaken van de gemeente voor net huisvesten van polderwerkers. Teleurstell'ng bracht ook het be zoek van de Koningin. In zoverre, dat de Rode Kruiswerkers, die dag en nacht in de weer waren, geen ge legenheid kregen haar even te zien. De burgemeester echter onderbrak een vergadering, waarin de maatre gelen tot hulpverlening besproken werden, omdathij zich In jaquet moest steken. Men laat zich er echter niet door entmoedigen en neemt zulke erva ringen op de koop toe. Evenals de ervaring, dal een Rode Kruis colon ne, die met heel veel moeite het wa- tersnoodgebied was binnengedron gen om mensen weg te halen, on- verrichterzake moest terugkeren, omdat de mensen zich niet wilden laten redden, vóór liet vee was weg gehaald. Een poosje later moest de colonne de moeilijke en gevaarlijke tocht opnieuw ondernemen, ombat de origelukkigen dreigden te ver drinken. Met ontzetting spieekj men ons van de talrijke gc/alten, waarin bij de redding bootjes op de hoge gol ven omsloegen, waardoor mensen in het koude, grauwe water ten onder gingen. Ook redders zijn daarbij om het leven gekomen. De medewerking van de Belgische douane is verbluffend, zoals bleek, toen uit Middelburg in Bergen op Zoom om honderd liter zuivere al cohol gevraagd werd. De alcohol, een aan dc grens zwaar beiast artikel, is over België verzonden, maar men heeft het transport geen enkele moeilijkheid in de weg gelegd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2