AMEKFOOOTSCHE (CD(ANT DAG VAN HERDENKING EN GEBED Op Zuid-Beveland wordt dit jaar nog geoogst De dijk als laatste rustplaats voor de doden Dodencijfer tot 1372 gestegen Bijna zeventien millioen Sfer s/JsêÉS Regering coördineert de hulp - verlening Schouwen -Duiveland, een „tweede Walcheren" r Rampenfonds giro 9575 Niemand had de moed iets te zeggen... Komende nacht strenge vorst Telef. 3147 (K 3490) (2 lijnen) Na 5.30 uui TeL 4496 (K 3490) POSTGIRO 86362 ABONNEM-PRIJS 47 ct p. w. 6.05 p kwart bij vooruitbet. Losse nummers 13 cent ADVERTENTIES 2 Contractprijs op cl p m.m. aanvraag. 07e Jaargang No. 81 8 PAGINA'S Directeur waarn. hoofdred. Ir B. H, Wolf Zaterdag 7 Februari 1953 Amersfoortsche Courant -> o r rvr\ Oplage en Velmvs Dagblad 1.55UU Deze foto werd genomen tussen St Annaland en Stavenisse. Het droppen van zandzakken voor de dijkwerkers. DEN HAAG, 7 Febr. Het totaal aantal genoteerde slachtoffers van de overstro- mings-ramp in Nederland be draagt thans 1372. Uit de volgende plaatsen kwamen nog meldingen bin nen: Krimpen a. d. IJssel 4, Dordrecht 1, Kerkwerve 3, St Philipsland 8, Zuidiand 1. Cit de ons thans ter beschikking staande gegevens blijkt, dat de meeste slachtoffers gevallen zijn op het eiland Goeree en Overflakkee. n.l. 433. Over de andere eilanden en gebie den zijn de cijfers als volgt: Tholen 304: Brabant 187; Hoekse- waard 144; Schouwen/Duiveland 115 Noord-Beveland 41: Voorne/Put- ten 27: Zuid-Beveland 26: Zuid-Hol land 18: Oost Ze.euwsch-Vlaanderen 12: IJsselmonde 10: St. Philipsland 9; Noord-Holland 6; Walcheren 5; Al- blasservvaard 4; Land van Heusden en Altena 3: Tien Gemeten 2; Beijer- land 2; aangespoeld van elders 24. Bij het Nationaal Kam penfonds was tot gister avond een bedrag van f 16.900.000 geteld. Bü 't hulpcomité op Aruba is een bedrag van ruim 200.000 Ned. gld. binnen gekomen voor de slacht offers van de watersnood Hiermee is het totaal bedrag, dat op de Antil len bijeen gebracht is, gestegen tot meer dan f 1.250.000 (Ned. Crt.) Ni A DEN HAAG, 7 Febr. - Terwijl Nederland een weekeinde ingaat van gebed en herdenking, speuren reddingsploegen op de wijde watervlakten boven het verdronken land van Zeeland, Zuid-West-Brabant en de Zuid-Hol landse eilanden naar de laatste slachtoffers. Alle levende mensen, die in de rampgebieden nog in nood verkeerden, zijn in veiligheid gebracht. Vast staat reeds, dat de evacuatie van de Zuid-Hollandse eilanden practisch geheel is voltooid? 17.500 mensen zijn hier naar veiliger orrden ge bracht. In Brabant is aan ruim 25.000 personen onderdak y*»r) id. Men verwacht, dai de eerste faze van de hulpverlening op het terrein van de evacuatie Dinsdag a.s. kan worden afgesloten. Dan wordt over geheel de linie met krachtige liand aan de opb ouw begonnen. Ministeries werken samen Minister Mansnolt heeft gisteren, na een bezoek aan de ge troffen gebieden verklaard, dat op Zuid-Beveland en in West- Brabant nog dit jaar zal kunnen worden geoogst. Schouwen- Duiveland daarentegen noemde de minister een „tweede Wal cheren"; het herstel zal van lange duur zijn. De schaderege ling van de landbouw is echter met spoed ter hand genomen. Aan de gemeenten is verstaan gegeven, dat voorzichtig te werk gegaan moet worden by de adoptie van getroffen plaatsen. Men wil n.l. voorkomen, dat sommige plaatsen te veel worden bevoordeeld, terwijl andere stiefkinderen blijven. Er wordt thans een weg gezocht, om de adoptie in de juiste banen te leiden. De meeste inwoners van St. An- naland zijn teruggekeerd. Sommige kunnen evenwel hun eigen wonin gen niet bereiken. Zjj zijn bij ken nissen of familieleden opgenomen. I De grootste spanning is thans enigszins geweken, temeer, omdat de prov. Zeeuwse Electriciteitsmij. letterlijk en figuurlijk verlichting bracht. Slechts de drinkwatervoor ziening baart nog zorgen. De direc tie van de P.Z.E.M. heeft ons me degedeeld, dat niet mag worden verwacht, dat binnen afzienbare tijd in dit euvel kan worden voor zien. Het is noodzakelijk, dat eerst de breuk in de waterleiding bij Sta venisse wordt hersteld. Men is daaraan thans nog niet toe, omdat het gebied daar nog onder water staat. Op 16 Februari is er weer springtij In Hellevoetsluis is gisteren een evacuatiebureau opgericht, dat toe zicht zal uitoefenen op degenen, die het eiland Goeree-Overflakkee wil len betreden of daar reeds verblij ven. Het bureau zal verblijfsver gunningen uitreiken, die een gel digheidsduur hebben tot wederop zegging. Zonder deze verblijfsver gunningen zal men de toegangs poort tot Goeree-Overflakkee Hellevoetsluis niet meer mogen passeren. Op het eiland zelf zal een Btrenge contró'.e worden uitgeoe fend. De regeling, die vandaag is ingegaan, zal stipt worden uitge voerd, om diefstallen uit verlaten woningen en boerderijen tegen te gaan. De burgemeester van Middelhar- nis deelde tydens een conferentie mee, dat de dieven een grenzeloze brutaliteit ten toon spreiden. In één geval werd de deur uit een woning gezaagd eu werd uit deze woning een aantal sieraden en een gouden horloge en voorts enige kleren ge stolen. Een ander geval betreft de diefstal van een geslacht varken, •lat door do watersnood om het le ven was gekomen. Burgemeester D Binders heeft de Rijkspolitie op dracht gegeven, bij nacht af en toe schijnwerper» te richten op de in of nabij het verdronken gebied staande verlaten woningen om zo doende eventuele dieven op heter daad te kunnen betrappen. De toestand in Middelharnis is thans aanzienlijk rustiger gewor den. Het evacuatiebui eau heeft gisteren aan 700 personen, die in Middelharnis verblijven, verblijfs vergunningen uitgereikt. Ook is een arbeidsbureau opgericht, dat personen, die nog niet bij het her stelwerk zijn ingeschakeld, aan het werk zal zetten. HERSTEL Op geheel Goeree-Overflakkee wordt reeds de eerste hand gelegd aan de uitvoering van door ver schillende instanties >n gecoördi- neerd overleg vastgestelde plannen voor herstel van het eiland. Aller eerst wil men het leven in norma.e banen terugbrengen. Daarna zal, zo deelde burgemeester Rijnders mee. het accent worden gelegd op het horstel. Dit herstel zal zich voor lopig beperken tot de binnendijken, hoewel men de buitendijken met zal veronachtzamen. Doch een vlot herstel van de zwaar gehavende binnendijken zal hol mogelijk ma ken, dat over deze dijken vervoer van materialen voor dc dichting van dc ongeveer zestig gaten in de buitendijken van het eiland moge lijk wordt. Thans zijn deze punten over land niet bereikbaar. ST. ANN ALAND DROOG Ook op andere plaatsen wordt hard gewerkt. Gisteren is een aan tal gaten in de binnendijken aan de Zuidzijde van St. Annaland op Tho len gedicht. Er rest thans nog het herstel van de doorbraak in de zee dijk tegenover Ouwerkerk op Schouwen. Dit herstel zal aanzien lijk meer moeilijkheden opleveren, o.a. tengevolge van de sterke stro mingen. Alle beschikbare man krachten zijn nog steeds ingescha keld bij het herstelwerk. Z\j worden geassisteerd door ongeveer 300 mi litairen. Af en toe „droppen" vlieg tuigen materialen boven St, Anna land. Het dorp is thans nagenoeg weer droog. De datum 16 Februari heeft angstige klank In de oren van de bewoners van Tholen. Met man macht wordt gewerktom de ver- I dedigingslijn voor die tijd gereed te hebben. Op die dag is, zoals men I weet, er weer springtij. Helicopter hielp de dokter Op de rede van Oude Tonge arriveerde een boot, met aan boord een dokter, voorzien van serum. De boot kon niet binnenlopen, zodat de dokter niet aan wal kon komen. Daarom werd een hefschroef- vliegtuig ingeschakeld en naar Oude Tonge gestuurd, tenein de de dokter van boord te ha len en aan land te zetten, op dat hij zijn missie kon vol brengen, aldus meldt de Lucht macht-voorlichtingsdienst. Onmiddellijke uitkeringen (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 7 Febr. Door al lerlei organisaties, verenigingen, in stellingen, openbare lichamen en personen Is in de eerste dagen na de watersnoodramp, kris-kras door el kaar heen gewerkt. Dat heei't tot ongewenste consequenties geleid en behoefde noodzakelijk op korte ter mijn ordening. De regering heeft deze taak aan gevat en thans is voor de hulpver lening volop werkzaam dc Coördi- natiecommissie, waarvan de minis ter van Binnenlandse Zaken, prof. Becl, voorzitter is en waarin verte genwoordigd zijn dc departementen Oorlog (voor de hulp der militai ren), Economische Zaken, Land bouw, Sociale Zaken, Binnenlandse Zaken en Waterstaat. Gistermiddag heeft de Coördina tiecommissie vergaderd. Besproken is o.a. op welke wijze en op welk moment de militairen zullen worden teruggeroepen. In geen geval zullen de Nederlandse militairen aan het hun opgedragen werk onttrokken worden vóór de buitenlandse solda ten, wier hulp zeer wordt gewaar deerd. BUITENLANDSE HULP Om alle hulp van het buitenland in ontvangst te nemen, is een sub commissie samengesteld. Er stonden gisteren al door het buitenland gestuurde autobussen in Nederland klaar, om kinderen mee te nemen. De commissie acht het in deze tijd van droefheid echter on gewenst om kinderen niet zelden van ouders, van wie zoons of doch ters verdronken zijn van de va ders en moeders te scheiden. Men wilde ook wel hele gezinnen mee nemen, doch dan stuit men op de moeilijkheid, dat deze gezinnen weg zijn uit de omgeving, waarin zij wil len trachten, zo spoedig mogelijk nog van hun huisje te redden, wat te redden valt. ,Cr zijn tweo bijzondere commis sies samengesteld, één or.d>.i iciaini van minister Van de Kieft, die de mogelijkheden van de schadever goedingen onderzoekt en een andere onder voorzitterschap van minister Van Thiel, die de maatschappelijke zorg voor de evacuatie ter hand zal nemen. De slachtoffers van de ramp moet in enigerlei vorm een uitkering ver zekerd worden. Daarom is dc Rege ling Oorlogsslachtoffers, daterend uit 1914—1945, waarvan de gemeen ten, die er mede gewerkt hebben, op de hoogte zijn, van toepassing ver klaard. Zy geldt voor de werkloos geworden arbeiders, voor de mid denstanders en ook voor de land bouwers, die zonder inkomsten zijn gekomen. De regeling oorlogsslachtoffers aan voorzien in uitkeringen tot 90 van *t laatst genoten inkomen en in bijzondere gevallen zelfs daar boven. De regering heeft in concept een regeling geleed voor de betalingen Oude Tonge, het zwaarst getroffen plaatsje (Van een speciale verslaggever) OUDE TONGE, 7 Febr. De omroeper van Oude Tonge ging Vrijdag door het dorp met een droeve boodschap; Om 4 uur zouden de eerste slachtoffers van de overstroming begraven worden. Dertig van de, volgens schatting van burgemeester Van Dijk, twee a driehonderd, die een hoge tol aan het water geweld hier hebben moeten betalen. Van 't achterland waren doodkisten naar het zwaar getroffen plaatsje gebracht en op een eenvoudige schottekar werden daarin de doden naar de Spuidijk gebracht, waar ze hun laatste rustplaats hebben ge vonden. Op de dijk, die voor vele honderden de redding heeft betekend, maar die toch niet heeft kunnen verhinderen, dat Oude Tonge met Stavenisse waarschijnlijk het zwaarst ge troffen plaatsje in deze nationale ramp is geworden. Do helpers kwamen le laat Het kerkhof is in het water niet meer terug te vinden. Daarom ston den Vrijdagmiddag de 126 inwoners, die nog achtergebleven zijn. met gebogen hoofd in de gure wind op deze dijk. waar niemand eigenlijk de moed had iets te zeggen. Burge meester Van Dijk bracht het tot enkele sobere woorden. Hij zal deze nog vele malen moeten heihalen, als straks de andere doden geborgen zijn. Boven het plaatsje zweefde een helicopter, toen pastoor Hofstede het Onze Vader las. Het water klotste tegen de dijk en wiegde op zijn golven honderden cadavers. Een grysgrauwe meeuw kwam uit het niets aanvliegen en wierp een schor re kreet in het gebed. Vlootpredikant Kwakkelstein stond er in plaats van ds Wolters, die zijn -gezin was wegbrengen. De predikant las Openbaringen 9 tot 17 en de Apostolische Geloofsbeleidenis. De woorden dreven weg in de wind over het wijde water, dat dreigend het graf omringde. Woordenloos trok de stoet van mannen terug naar het dorp. waar een schot weerklonk. Een hond stortte neer, een van de velen, die in Oude Tonge worden doodgescho ten, omdat de dieren aan de cadavers knagen, en daardoor een gevaar vor men, dat misschien nog sluipender en kwaadaardiger is dan het water. DORP DES DOODS Over de 7 km. lange dijk, die be gint bij Sluishaven, hebben wij Oude Tonge bereikt. Een kilometer voor het dorp is hU bezaaid met cada vers, beddegoed. meubels en stro, dat daar neergesmeten is door gol ven en storm. Een barricade, die de weg afsluit als een waarschuwing, om dit dorp des doods niet te be treden. Oude Tonge is het ergste, dat wij tot dusverre in het watersnood- gebied gezien hebben. Onder het stro op het water moeten nog tien tallen lijken liggen. Men heeft ze ook gevonden in hun bedden, op de boerderijen en bij de koeien in de stal. Boerderijen en huizen staan op instorten en slechts een aantal ge bouwen in de dorpskern rond het haventje is gespaard gebleven, ai heeft daar het water ook meters hoog gestaan. De marine is bezig, de cadavers te verbranden, die op hopen bij el kaar gelegd zijn. Een verstikkende walm hangt nog over de dijk. De geest van de dood waart nog over dit land, waar thans helicopters lan den en waar schepen voedsel en materiaal binnenbrengen. Het eerste contact, dat het dorp na de ramp zalige nacht met de wereld kreeg, was Zondagavond via een Belgische helicopter. De piloot vertrok snel weer om de droeve mare door te geven en zo snel mogeiyk hulp te zenden. VEEL HELPERS Leidse studenten waren de eersten, die hier aan land kwamen en die thans afgelost worden, om hun plaats voor militairen in te ruimen. Thans zijn er zoveel helpers, dat er eigenlijk te veel zijn. Zij kwamen voor Nieuwe Tonge te laat, doch zy doen wat zij kunnen om de gesel te verjagen en de bewoners weer een gevoel van veiligheid te geven, 's Nachts slapen zij met tientallen ergens op een houten vloer of aan boord van de schepen, die met hoog water het haventje kunnen berei- vcor evacué's, die bij particulieren zijn ondergebracht. Zij zal zo spoe dig mogelijk bekend gemaakt wor den. In elk geval gaat zij 1 Februari in. Teneinde in de verschillende wij zen van niet-financiële hulpverle ning eenheid te brengen, is aan de commissarissen van de koningin 'n telegram gestuurd met de medede ling, dat deze hulpverlening bij hen geconcentreerd zal worden. Voorts is geüacnl aan de opbouworganen stichtingen voor maatschappelijkk werk in de provincies, waarin verscheidene maatschappeiyke or ganisaties zijn vertegenwoordigd. Er is aan de commissarissen der konin gin voorgesteld, deze opbouworga nen als trefpunten te beschouwen. Als top fungeert het ministerie voor Maatschappelijk Werk. Het Rode Kruis verleent zeer actieve mede- king. Er staan dank zij de op bouworganen en het Rode Kruis al groepen mensen klaar, die direct kunnen inspringen, o.a. in de grote gebouwen, waar vee^ geëvacueerde gezinnen ziju samengebracht. een documentaire HAARLEM, 7 Febr. De filmre portages, die Polygoon-Profilti van de nationale ramp heeft gemaakt, draaien thans in vele duizenden bio scopen over de gehele wereld. Ter vertoning in de Nederlandse bio scopen alleen is in de afgelopen week 125.000 m. film geproduceerd, Polygoon-Profilti zal thans uit de duizenden meters negatief mate riaal, waarover wordt beschikt, een grote documentaire film samenstel len ter ondersteuning van de hulp acties in binnen- en buitenland. Dulles en Stassen in Nederland De Koningin heeft gistermiddag in het paleis aan het Lange Voor hout de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles en de directeur van het bu reau voor wederzijdse veiligheid, Harold E. Stassen. ontvanger. /Wij hebben met genoegen «-ns bezoek; aan Nederland tegemfiet gezien' maar daarvoor is droefheid in de plaats gekomen, door de grote trage die die uw land heeft getroffen. Wij herhalen onze gelofte, dat wij zullen helpen het lijden van uw volk te verlichten", verklaarde mr Dulles bij aankomst op Schiphol aan jour nalisten. 's Morgens had H.M. Kolonel Va- lentini, de persoonlijke militaire ad viseur van de Italiaanse President, ontvangen. De kolonel had een hulpvliegtuig met een zending goederen en levens middelen voor de slachtoffers van de ramp aangeboden. In vele steden: Vlagden morgen halfstok DEN HAAG, 7 Febr. Naar het A.N.P. by informa tie van de Regeringsvoorlich tingsdienst verneemt, zal dc regering geen instructie ge ven om op de nationale ge denkdag, Zondag a.s. de vlag op de regeringsgebouwen ha'fstok te doen waaien. In verschillende plaatsen is het initiatief echter uitge gaan van de gemeentebestu ren en zo zal de driekleur dan ook morgen in Amster dam en Den Haag de gehele dag halfstok hangen. DE BILT. 7 Febr. Boven Scan dinavië bevindt zich een vry krach tige hogedrukgebied, dat geheel met koude luchtmassa's, die tot grote hoogte reiken, is gevuld. Uit Zuid- Zweden worden minimumtempera turen van tien tot twintig graden onder nul gemeld en ooi; in Dene marken vriest het ongeveer tien graden. Deze koude lucht stroomt langzaam uit over West-Europa. In ons land heeft het vannacht over het algemeen, matig gevroren (min 5 tot min 10). maar op de Ve- luwe zijn plaatselijk minimumtem peraturen van min 13 graden opge treden. Deze lage temperaturen wer den veroorzaakt dcor opklaringen bij weinig wind en raceten worden be schouwd als zogenaamde stralings- koude. De koude lucht veroorzaakte ook m Engeland en in Frankrijk, uitge zonderd het uiterste Zuiden en de Atlantische kustgebieden, vorst. De depressie-activiteit op de Oceaan is niet groot. Het hogedrukgebied in Scandinavië vertoont geen teken van verzwakking. Er is daarom geen reden, om een spoedig einde van dc vorst te verwachten. Aangezien er de komende nacht in Nederland weinig wind zal zijn en ook opkla ringen worden verwacht, kan op verschillende plaatsen strenge vorst optreden. Jongetje verdronken te Coevorden De 7-jarige Riekus Arends is in de sluis op de Vossebelt, nabij Coevor den verdronken. Het jongetje werd 's morgens naar school in Coevorden ^estuurd. Later op de morgen ontdekte een zusje dat hy niet op school aanwezig was. Bij een ingesteld onderzoek ontdekte men een spoor in de sneeuw, dat naar een gat in het lis van de sluis leidde. Na enige uren dreggen kon het lijkje geborgen worden. Sir John Foster Dulles en Stassen zijn Vrijdag op Schip hol gearriveerd, waar zij wer den ontvangen door de minis ter van Buitenl. Zaken. Min. Luns maakt ruim haan voor minister Dulles (links). ken. Een schip zat Vrijdagmiddag vast in de havenmond en belette een detachement militairen te vertrek ken. Dergelijke tegenslagen 'worden echter in Oude Tonge niet meer ge teld. Gedwee gingen de soldaten de loopplank weer af in het vooruit zicht van nog een nacht in het dorp Nog 126 van de 3000 inwoners van Oude Tonge wonen thans nog op dit stukje Nederland, waar ieder met een bang hart de weerberichten beluistert, en vurig hoopt op een lange periode van weinig wind. Als straks de vloed opkomt, stygt het water in Oude Tonge weer. Voor die tijd moesten wij de lange dijk naar Sluishaven over, waar de veerboot naar Dintelsas een 15-tal geredde paarden laadde. Een enkele auto rijdt soms over de dyk van Achter huis naar Sluishaven. een van de weinige vervoermiddelen, dat ge spaard is gebleven. Hij rydt zolang er 6 mensen weg moeten, zolang de benzine strekt en gratis. Want geld telt hier niet meer. Daarvoor in de plaats is menslievendheid en onder linge steun gekomen. Dat is het enige positieve, wat wij uit Oude Tonge kunnen melden. Rampgebied geen kijkgebied Dringend verzoek De regering doet een dringend be roep op de bevolking zich niet on nodig naar het rampgebied te be geven. Met name kijklustige» en personen, die familieleden of beken den in het rampgebied willen opzoe ken. of willen trachten aldaar in lichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverlening en de her stelwerkzaamheden belemmeren. Daarom wordt hun dringend ver zocht aan hun voornemen, hoe be grijpelijk op zichzelf ook. geen ge volg te geven. De politie heeft op dracht deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te be zoeken, opdat de hulnvrrlening en de herstelwerkzaamheden voortgang kunnen hebben en verkeersopstop pingen worden voorkomen. De rege ring vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verlenen, zodat eventuele na dere maatregelen ter beperking \an het verkeer achterwege kunnen bly- ven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1