Zwltsaletteis VALDA Maatregelen der regering Ook Engeland kreeg zijn aandeel OPNIEUW ZEER HOGE VLOEDEN? rolt plakt fótëk brandt fated V eel scliacle Deel van Antwer pen oncler water België Deze zomer Kerstellingeii van tie dijken Arbeidskrachten voor geteisterde gebieden Verliezen NIEUWSBLAD VOOR DE HOEtfSCHE WA'ARD EN USELMONDE TTaferdaq 7 FeHruarl 1953 Dinsdagmiddag heeft de minis ter-president in een vergadering van de Tweede Kamer een rede uitgesproken, waaraan wij het Volgende ontlenen Gelet op de zeer byzondere om standigheden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het rampenfonds verschillende belastingfaciltteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de in komstenbelasting, de loonbelas ting en de vennootschapsbelasting giften 111 geld aan het Nationale Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het in komen of de winst mogen aftrek- leen. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn Uier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaron der begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te wor den betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoor raden ten behoeve van de wa tersnoodslachtoffers aan het Ne derlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen in stanties worden geschonken, ko men .ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fa brikanten en importeurs van ta baksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Nationaal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal jeen sch kingsrecht worden ge lieven. Voorts is terstond aan de ontvangers opgedragen verzoeken om uitstel van hen, die door wa tersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. In samenwerking met het Na- tionaaL Rampenfonds zal worden begonnen met de verstrekking van nooduitkeringen aan dc getrof fenen op de voet van de regeling- van oorlogsslachtoffers, waarbij de betrokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belasten Rheumatische Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Heem dan toch Kruschen Salts cn jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes mi nerale zouten hebben een wonder baarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pij nen meer. Want de oorzaak on zuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dag.,. Koop vandaag Kru- echen bij Uw apotheker of drogist er begin morgenochtend die heil zame kuur. Adv, Rede van Dr. W. Drees De minister-president dr. W. Drees heeft Dinsdagavond een radiorede gehouden. Twee dagen lang', aldus dr. Dree3, heeft een beangstigend aanzwellende stroom van berich ten ons doen beseffen, welk een ramp over Nederland is gekomen door het samentreffen van een springvloed en van een orkaan uit ongunstige richting. Ik behoef u de droevige bijzonderheden niet opnieuw te schetsen. Het zal allen duidelijk zijn geworden, dat heel onze Westkust, van Texel tot Zeeuwsch-Vlaanderen, geteisterd is, en dat in het bijzonder de Zeeuwsche en Zuidhollandse ei landen, West-Brabant en ook en kele delen van het vasteland van Zuid-Holland zwaar getroffen zijn. Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle om vang daarvan is nog niet bekend, maar zeker Zijn honderden omge komen. Daaronder velen bij po gingen om anderen te redden. Wij herdenken hen met diepe eerbied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabestaanden van die slachtoffer werden van het watergeweld. Er is veel geleden, ook door die ontsnapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklemmende gedachte hoevelen alles hebben moeten prijsgeven, die, na uren op zolders of zelfs op de daken temidden van de woedende storm, tenslotte, op het nippertje slechts het vege lijf hebben kunnen redden Nog beklemmender is het feit, dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien of redding komt opdagen. Met alle middelen van de moderne techniek wordt het menselijk mogelijke ge daan om hen op te sporen, te be reiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebieden weer talloze boerderijen en huizen verlaten, als eens op Walcheren en in de Wïeringermeer. Wij weten niet wat ervan zal blijven staan. En wij weten nog niet bij benadering hoe groot de schade tenslotte zal blijken te zijn. Maar zeker is zij buitengewoon ernstig. Het gebeurde betekent een zware terugslag in dc opgang van ons volk na de oorlog. Een opgang, die zich juist duidelijker begon af te tekenen. Verheugend temidden van deze ellende is de geest waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sympathie die wij van alle zijden ook uit de over zeese rijksdelen en uit het buiten land mogen ondervinden. Ir. Maris over de toestand der dijken Het zal lang duren voor liet droog staat land weer Vervolgens zal het herstel van de schade de volle aandacht moe ten hebben. De bijzondere kosten, die waterschappen en andere lage re publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, wa terkeringen, wegen e.d. te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten-Generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat hier het rijk te hulp zal hebben te ko- schijnsel. W ij gaan nu de dijken herstellen en het land erachter droog men. maken, zo zelde Ir. Maris, maar er is géén sprake van, dat men dc Voor het herstel van landbouw- De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, achtte de oorzaak van de overstromingen niet te wijten aan het feit, dat men na de oorlog zuinig is geweest bij het onderhouden van de. dijken. De oorzaak achtte hü alleen gelegen in een uitzonderlijk natuurver- gronden, boerderijen en bedrijfs inrichtingen zullen dezelfde orga nen werkzaam zyn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke scha den zal r regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de ma teriële oorlogsschaden. Zal dus voor leniging van de di recte nood en voor vergoeding van verloren kleding en andere parti culiere bezittingen in de eerste plaats een beroep worden gedaan op de offerzin van het Nederland se volk in al zijn geledingen, de omvang van de overstromings ramp is zo groot, dat ook aanzien lijke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van de schatkist zullen komen. Tc venvachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaarderekening, verkregen uit de dollarhulp. dijken enige meters hoger zou gaan maken. Ten hoogste zouden wij alle fac. toren, ook de meteorologische, die tot de ramp hebben geleid, kunnen gaan bestuderen, om dan te be kijken of het risico, dat wy met deze dijken lopen, zo ernstig is, dat Nederland zich een sterkere zeewering zal moeten bouwen. Ir Maris achtte de toestand van de dijken op Schouwen en Duive- land het moeilijkste probleem. Hij achtte het gunstig, wanneer men het eiland voor het komende win- BESTRIJD DIE GRIEP! met do snel en feilloos werkende: 'M Z W/TSAL'py&p&fatitXf (Acl/. - mg. Med. terseizoen veilig in handen zou hebben, Na Schouwen en Dulveland werd Goeree en Overflakkee ge noemd, Ir Maris achtte het van groot belang, dat de droge plek om Dirksland behouden blijft, omdat deze als bruggenhoofd kan dienst doen in de stryd om het eiland. Volgende week zal een aanvang gemaakt worden met het droog- malen van de Alblasserwaard. Dit is ook van groot belang voor de spoorwegverbinding Rotterdam DordrechtGorinchem, die dan hét zwaar overbelaste traject de Moerdijkbrug naar het Zuiden kunnen rijden. Dan zal ook de grote verkeersweg weer berijd-1 baar zijn. Dat hangt voornamelijk af van het herstel van de dijken aan weerszijden van de Moerdijk- bruggen aan de Brabantse, oever. Het herstel van de Kreekrnkdam, tussen Brabant en Zuid-Beveland zal nog een heel lange tijd duren. Het is niet te zeggen, wanneer d spoordijk en de weg weer in ge bruik kunnen worden genomen. Ir Maris zeide verder, dat het de taak van de waterstaat is, er voor te zorgen, dat wy hier met droge voeten kunnen lopen en werken. Het systeem van de waterstaat, de decentralisatie, waarin het ini tiatief en het eerste werk in han den liggen van de polders en de 'waterschappen de kleinste onder delen, heeft in ieder geval nu weer zijn grote nut bewezen. Toen de waarschuwingen van hoog water gecombineerd met de wetenschap van een springtij enz. bekend wer den, hebben alle mensen, die erbij betrokken waren wél degelijk be grepen wat er zou gaan gebeuren. Onze ervaring met deze ramp Rotterdam—Gouda kan ontlasten j ^1 waarschijnlijk niet van invloed zolang de verbinding Rotterdam— °P een beslissing in de grote Moerdijk nog niet bruikbaar is. Het werd mogelijk geacht, dat over een maand, de treinen weer rechtstreeks van Rotterdam over Ook Engeland heeft zyn aan-toestand in Engeland weer pre-i Zy hebben dekens en kisten geweest. Om half negen zou voedsel bij zich en hopen een deel gekregen van de stormvloed, die Zaterdagnacht ons land zo I zeer teisterde. Tussen de Theems en de Humber lieeft het land ont zettend te Hjden gehad. Ook hier Miorme schade aangericht en vonden vele mensen de verdrin kingsdood. Vele bewoners van kuststadjes en vissersdorpen werden door de stormvloed verrast en moesten in allerijl de vlucht nemen. Talrijke mensen moesten in bomen en op daken van huizen hun toevlucht zoeken, waar redders voor velen te laat kwamen. Volgens niet of ficiële berichten zouden 377 men- verdronken zijn. Vast staat, dat 265 lijken van slachtoffers zijn geborgen. Het water heeft bepaalde ge bieden letterlijk overvallen.. Bin nen een tyd van enkele minuten steeg met water met meters en velen hadden dan ook geen tyd behoorlijk hun woning te verla ten. Bij Mablethorpe werd in de zee wering een gat van niet minder dan 50 kilometer geslagen. Het water stroomde hier acht kilome ter ver het land in. In deze gebie den staat het water zo hoog, dat de daken van de huizen niet meer te zien zijn. In Kings Lynn, aan de Wash, zijn honderden gezinnen dakloos. In Clacton on Sea waren onge veer duizend mensen op een ei landje, midden in het water inge sloten. Ook de Londense artisten- wijk kwam onder water te staan. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edingburgh hebben direct na de ramp een bezoek aan de ge teisterde gebieden gebracht'. Woensdagavond- en nacht is de het water zijn hoogste stand be reiken en reeds om half zeven stond het vijftien centimeter ho ger, dan het op het hoogtepunt van de vloed zou hebben moeten staan. Mensen, die het bedreigde gebied nog niet hadden verlaten, vluchten Woensdagavond in aller ijl. Voor velen was het toen echter al te laat. Bij King's Lynn heeft het stei- gende water van de rivier de Ouse een ruim dertig meter breed gat geslagen in de dijk. Daardoor worden 35.000 mensen, die in de Ouse-vallei wonen met overstro ming bedreigd. Vrachtwagens met blokken graniet zijn onmiddellijk uit Nottingham vertrokken naar King's Lynn om een poging te doen het gat in de dijk te stoppen. Terwijl meer dan 700 soldaten en vrijwilligers zich inspanden om de doorbroken zeedijken van het eiland Canvey te herstellen tegen een nieuwe ramp, iljn meer dan 50 van de 10.000 eilandbewoners, die tijdens het weekeinde geëva cueerd werden, door de polilieaf- zetting heen gebroken en naar hun huizen gewaad. Luchtbruggen Twee luchtbruggen zijn naar het noodgebied in Zuid-Holland en Zeeland geslagen. De ene loopt van Gilze-Rijen, de andere van Valkenburg. Dag en nacht volgen de droppings elkaar op-, waarbij d(. door dc geïnundeerde gebieden gevraagde artikelen worden afge worpen. Rubberboten, autobanden, reddingsgordels zandzakken, voedselpakketten en drinkwater bussen zijn de meest gevraagde goederen. Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE III In België heeft het noodweer zwaar huisgehouden en veel scha de aangericht. Vooral de Belgische kust, waar dc zeedijk op vele plaatsen is doorgebroken, waar tal van badplaatsen werden over stroomd, heeft het zwaar te ver duren gehad. Reeds jn de nacht van Vrydag op Zaterdag werden hevige ruk winden waargenomen, die een snelheid van 100 k.m, en aan de kust een snelheid van plm. 150 km. bereikten. De storm woedde van Zaterdag op Zondag net als in ons land, op zijn hevigst. In de geteisterde pro vincies Antwerpen cn Oost- en West-Vlaanderen werden de sol daten naar hun garnizoenen te ruggeroepen om voor het red dingswerk te worden ingezet. Het oude stadsdeel van Antwerpen kwam onder water te staan. In deze stad was een staking onder het trampersoneel uitgebroken, maar Zondag hebben de employé's hun werk weer hei-vat. Voor zover men heeft kunnen nagaan, zyn geen vitale delen van dc haven beschadigd, zodat de scheepvaart normaal doorgang heeft kunnen vinden. Uit de rond de stad lig gende polders werden honderden stuks vee weggevoerd en naar - liger ooi den overgebracht. In de streek van de Schelde, de Dylo, de Rupc en Ne the, waar op vele plaatsen de dijken waren doorgebroken, staat 500 ha. grond onder water. Ook de kuststreek werd zwaar geteisterd cn ook daar zyn doden te betreuren. Vooral Oostende, Knock®} Blankenbrugge, Duinker ken cn Nieuwpoort hebben het zivaar moeten verduren. In Frankrijk is voornamelijk het gebied van Duinkerken en Calais getroffen.; Ook hier door brak het water de zeedijk. nieuw leven te beginnen. Maar lang niet allen zullen hun huizen bewoonbaar terug vinden. Honderden houden het nog steeds vol in het door de zee be dreigde Shcerncss, een stad van 17.000 inwoners, dicht bij de mon ding van de Theems. In het Britse Lagerhuis heeft iir Maxwell-Fyfc, de minister an binnenlandse zaken gewaar schuwd, dat de bevolking zich moet voorbereiden op nieuwe overstromingen, vooral tegen half Februari, wanneer er opnieuw zeer hoge vloeden worden ver wacht. kwestie van de afdamming van de zeegaten, die een aanzienlijke ver korting van de kustlijn betekent. De publieke belangstelling trekt uiteraard naar deze kwestie. Men begrijpt, dat onze binnendijken dan niet meer bloot behoeven te staan aan dergelijke gevaren en bovendien krijgen we g-rote zoet waterreservoirs. Maar men moet goed bedenken, aldus ir Maris, dit is beslist niet kinderachtig. Er zullen dyken over grote afstanden moeten wor den gebouwd in water van dertig, veertig meter diepte. Al het werk dient gelijktijdig te gebeuren, want als men één gat appart zou dichten, komen er ongewenste stromingen elders. En dan is het gebied cr achter zo groot, dat dc sluitgaten voor de vulling en de spuiing zovele malen groter zullen moeten worden, dan die waarvan wij de praetyk kennen. Dc eerste suggestie voor een dergelijk plan is afkomstig van dr ir Van Veen en de wenselijkheid ervan is door deze ramp naar vo ren gebracht, maar daarom is het nog gèen realiteit, aldus ir Maris. Hierop kan men niet vooruitlopèn met het herstelwerk. KRIMPENERWAARD STRIJDT TEGEN HET WATER Dijken zijn slecht, hel water echter saht langzaam maar zeker Met hot gaan liggen der storm en het ruimen van de wind naar noord en noord-oost Is het gevaar voor verdere Inundatie voor de Krimpenervvaard grotendeels ge weken. De schade echter is In dc Krimpenerwaard aanzienlijk. Tus sen Ouderkerk en Lckkerkerk be vindt. zich een onafzienbare bin nenzee. Dc enige duizenden hecta ren grote polder Oudeland ligt verdronken. Op het ogenblik wer ken aan de drooglegging van de ze polder met succes drie electri- sche gemalen. De waterspiegel zakt langzaam in de ondergelopen polders. Dc bewoners, die op hun boerderijen gebleven zijn, onderhouden met behulp van kleine ondiepe vaar tuigen, de verbinding met de bui tenwereld. Dijken, waarin grote gaten geslagen zijn, zijn proviso risch met duizenden zakken zand gedicht. In de gehele IJsseldijk, die toch al niet zo best was, Is van Stolwjj'kersluls, waar men de eerste dijkdoorbraak, constateer de, tot Krimpen aan de IJssel, eeu afstand van enkele tientallen ki lometers, een groot gat, dat nu opgevuld is met stenen, zandzak ken enz. Het verkeer over deze dijk heeft slechts over een zeer smalle strook plaats. sm \jRi.ür Afsluiting van de zeegalen? Woensdag heeft het corps di plomatique. op uitnodiging van ministerie van- «uTTcfikindse Zaken een vliegtocht boven de rstroomde gebieden van Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Bra bant gemaakt. Na de terugkomst an deze tocht heeft ir. dr. J. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat zijn lezing over de ramp gegeven. Nederland helpt Nederland Dc bewoners van het niet. over stroomde gedeelte van Nederland doen wat zjj kunnen om de nood dergenen, die alles kwijt zjjn en van lmls cn haard verdreven zijn, te lenigen. Woensdagavond werd op het bureau van het Nationaal Rampenfonds, waarvan Z.Iv.H. Prins Bernhard het voorzitter schap op zich genomen heeft, een bedrag van f 7.131.000 gere gistreerd. Men neemt aan, dat thans rond f 6.000.000 onderweg of in verza meling Is. Van alle kanten wordt materi ële en financiële hulp aangeboden. Iemand, die onbekend wenst te blijven, heeft een afdeling van het Rampenfonds een gift van f 100.000 geschonken. Grote be drijven brengen veel geld bijeen. De Unilever schonk een kwart millloen, Philips een ton, de Ne derlandse Bioscoopbond een ton, de Hoogovens 50.000 gulden, de AKU een ton. Bij het Rampenfonds was binnen 24 uur al meer dan een half millioen gulden. Maan dagmiddag was 't al ruim twee millioen. Een. straatcollecte in Al melo bracht f 110.000 op d.i. f 3,- per inwoner, een collecte op de Maandagbcurs in R'dam f 68.750. De kernen en het personeel van de Rotterdamse Lloyd brachten f 20.000 byeen. Het gemeentebe stuur van Arnhem heeft f 25.000 gegeven uit de gemeentekas. Het Christelijk Nationaal Vakverbond stelt f 80.000 ter beschikking'. De opbrengst van de KLM- luchtfoto's is bestemd voor het Rampenfonds, de mijnwerkers werken Zaterdag twee uur o waarvoor zij het geld zullen stor ten. Nog veel andere financiële hulp is toegezegd. Het bestuur van het Nederland se verbond van vakverenigingen hoeft de hoofdbesturen van de aangesloten organisaties verzocht hun leden op te wekken, gevolg te geven aan de oproep van de Stich ting van de Arbeid. Venvacht Nvordt dat, indien alle werkgevers cn werknemers aan dc oproep ge volg geven, een bedrag van onge veer f 50 millioen voor het Na! to nale Rampenfonds zal kunnen worden bijeengebracht. Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of an rheumatische aandoeningen kent, ..'eet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akkeds Kioostcrbalsem, waarvan de genees krachtige bcsianddelen diep in de weef sels doordringen, voelt U. hoe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen j gaan met de vloed lenigt en zult U bemerken welk een wel- tlan zou het hopeloos voor het dadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akker's Kloosierbalscm„Geen goud zo goed", (Adv. - Ing. Med.) Men verwachtte vroeger, dat iets dergelijks als thans het geval is, maar eens in misschien 500 jaar zou kunnen voorkomen en later dat een dergelijke vloed maar eens in de 350 jaar mogeiyk zou zijn. Het water kwam thans echter hoger dan ooit tevoren. Men zal dus meer moeten doen. Hij gewaagde van de plannen, die er voor deze ramp bestonden, tot één grote afdyking. Wil men het water er uit houden, dan zal men het land geheel -van de zee moeten afsluiten, met uitzonde ring van de Nieuwe Waterweg en de Schelde. De heer Van Veen ontkende, dat de dijken zyn gesneuveld ten gevolge van de schade, welke er door het oorlogsgeweld aan is toegebracht. Vrywel alle dijken zijn door het water overspoeld. Daardoor werden de dijken aan de binnenzijde weggeslagen en dat leidde tot dijkbreuk. Hij hoopte, dat de dyken deze zomer hersteld kunnen zyn. Na een of twee maanden kunnen dc gebieden weer drooggemalen zijn. Hy merkte op, dat men thans sneller kan werken dan onmiddel lijk na de oorlog, omdat men thans weer beter geoutilleerd is en veel hulp kan verwachten. Hoe het met de landbouwgronden zal zijn, kan thans nog niet worden gezegd. Veel hangt er van af, of er veel vers water in de gebieden is. Dat kan de verzilting tegen houden. In vroegere jaren waren er zeven jaren nodig wilde men het zout er uit hebben. Thans gaat da.t met de moderne hulp middelen vlugger. Al3 dit alles zou zyn samen ge- -an de Ryn, Adv. De polderkaden bij Ouderkerk, in welke plaats dertien doden te betreuren zyn, worden versterkt, want al is het water bedwongen, het gevaar blijft bestaan, dat het ater in de reeds ondergelopen polders de afscheidingen zal door weken en zich over een ander ge bied zal uitstorten. Dit geldt' ook voor de Stormpolder, waar reeds zes doden gevallen zijn. In Krimpen aan de Lek, Krim pen aan de IJssel, Ouderkerk en Lekkerkerk is de normale water voorziening uitgevallen. Ook wa ren zij evenals Gouda verstoken van electrische stroom. In alle plaatsen vertoonde het telefoon verkeer grote haperingen en was soms zelfs geheel onmogelijk. De geëvacueerde bevolking van Berkenwoude is dezer dagen naar haar woonplaats teruggekeerd. Velen hadden het vee op zolder geborgen. De dijken zijn weer enigszins gedicht. Tussen Lekker kerk en Krimpen aan de IJssel zyn nog vier bedenkelijke plekken ook bij Ouderkerk zit een scheur in de dijk, welke men zo goed en zo kwaad als het ging gemaakt heeft. Alles hangt af van de windkracht, want tegen een nieuwe storm zijn deze opge lapte d\jken niet meer bestand. In Ouderkerk zyn dc evacué's uit de lager gelegen wijken weer naar hun huizen teruggekeerd. Plund eraars Vijf onverlaten, die zich aan plunderen schuldig maakten, zyn gearresteerd en ingesloten in het 1-Iuis van Bewaring te Dordrecht. In Abbcnbroek hoeft men twee mensen gepakt, die zich aan an dermans goederen vergrepen. hart van Holland zyn geweest, Maar ongetwyfeld zullen wy het land terugwinnen, zei de heer Van Veen. Daar de spontane aanbiedingbuiten de geteisterde gebieden, van arbeidskrachten voor hulp verlening in de geteisterde gebie den tot nu toe via verschillende adressen verliep is het wenselylc gebleken thans een definitieve ïe- geling hiervoor te treffen. Het Ministerie van Sociale Za ken en Volksgezonnheid deelt b.v. voor de verzorging van geëva cueerd vee, dientmen zich als ge woonlijk te wenden tot het ar beidsbureau ter plaatse. Dc aandacht wordt er op geves tigd, dat de huidige vraag naar extra arbeidskrachten voor de ge teisterde gebieden voorlopig nog dit verband mede, dat arbeiders I geen groter aanbod van vverk- uit de omgeving aan de geteister de gebieden zich kunnen aanmel den by de arbcidsbureau's. Door deze gedragslijn wordt het moge lijk een centraal overzicht te ver krijgen van het aanbod van ar beidskrachten voor de geteisterde gebieden, zodat zy, indien nodig, naar die plaatsen gezonden kun nen worden, waar hulp noodzake lijk is, De arbcidsbureau's dienen aan het Rijksarbeidsbureau te 's-Gra- venhage (toestel 312 of 324) op te geven, over welke categorieën krachten nodig maakt. Ben ieder die werk heeft, bl\jve aan het werk. Vrijwillige arbeidskrachten uit de verder van de geteisterde ge bieden gelegen delen van het land zijn voorshands nog niet onmid dellijk nodig. o Pas op inel drinkwater! Indien men niet over deugdelijk aantallen arbeiders r.ij voor dit leidingwater beschikt, dient men doel kunnen beschikken, men en adressen van deze perso nen zullen door de arbcidsbure au's worden genoteerd. De gemeentebesturen in de ge teisterde gebieden worden ver zoent hun behoefte aan arbeids krachten zo nodig kenbaar te ma ken bij het Ministerie van Binnen landse Zaken, dat hierover in con tact staat met het Rijksarbeids bureau. Ter voorziening in dc plaatselij ke behoefte aan arbeidskrachten het water, dat aJs drinkwater wordt gebruikt, te koken. Is dit niet mogelijk, dan kan, men ter ontsmetting drie theelepels bleek- water of een theelepel chloorkalk toevoegen. Men dient het water daarna een half uur te laten staan en indien zich vuil water bevindt, te filtreren. Het water moet naar chloor smaken. Wanneer dit niet het ge val is, moet men opnieuw chloor toevoegen. Dat is niet schadelijk voor de gezondheid. Vrydagavond 8 uur voor zo- •er bekend geven wy hier dc lijst van verliezen in de omlig- jende geteisterde plaatsen ge leden. Abbenbrook 1 Brandwijk 2 Brouwershaven 3 Bruinisse 1 Burgsluis 10 Capelle S Dinteloord 3 D rei schor 15 Fijnaart 46 Geersdijk 1 Goese Sas 7 's-Gravendeel 57 Halsteren 19 Koinenoord '2 Heïïevoetsluis 5 Heusden en Altena (defin.) 3 Heijningen 25 Hoedekenskerke 1 Hondsbosschezeewering 1 Hontenisse (Kerkdorp, Samswaarde) 8 lerseke 10 Klundert 13 Kortgene 40 g Kvabbendyke4 Kruiningen 11 Maartensdijk 4 Maassluis 1 Middelharnis 17 Moerdijk 13 Nw. Neuzenpolder 1 Nieuwerkerk-Ouderkerk 13 Nieuwe Tonge 87 Nw. Vossemeer 50 Numansdorp 67 Oosterland 40 Oosterschelde 4 Ossenisse 1 Ouddorp 1 Ouderkerk a. d.IJssel 2 Oudelande 2 Oude Tonge 300 Papendrecht 1 Poortugaal 7 3t. Philipsiand i Raamsdonksveer 2 Rilland 1 Rotterdam 1 Serooskerke 15 Stavenissc 300 Steenbergen 13 Stellendam 27 Sliedrechl 1 Stormpolder C St rijen 4! ferncuzen 2 Texel G riengemeten 2 Vhssingen 3 Veere 2 Wagenberg 1 Willemstad 12 IJsselmonde 3 Wolfaartsdyk 9 Zaamslag 1 Zicrikzee 15 7,i iid la nd 20 Het totale aantal slachtof fers bedroeg thans 1355.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4