80°|o van Putten onder water Oudenhoorn se zeedijk bezweek op vele plaatsen Zes doden in Poortugaal Dijkbreuken in Spijkenisse Twee gemeenten ontruimd De toestand op Rozenburg NIEUWSBLAD VOOR DE HOEK5CHE WAARD EN IJSELMONDE Zaterdag 7 Februari 1953 Ook Voorne en Putten heeft ernstig te lijden van de watersnood. Tal van plaatsen zyn onder water geraakt of worden met overstroming bedreigd. Van Putten ligt 80% onder water. De grootste catastrophe komt voor in Zuidland en omgeving, waar zich een enorme watervlak te uitstrekt. Grote aantallen mensen zijn geëvacueerd en de mogelijk- j heid van verdere evacuatie wordt nog steeds onder ogen gezien, i Van enige slachtoffers zijn de namen reeds bekend. In Zuidland zijn er j 20 slachtoffers van wie de meesten vermist worden. Grote hoeveel- 1 heden vee zijn in het water omgekomen. Hulpcolonnes en tal van mi- i lilaïren ondernemen het reddingswerk. Over de Groene Kruisweg ra zen bijna onophoudelijk lange colonnes auto's, die bfj het reddingswerk zijn ingeschakeld. Deze weg is slechts bereikbaar tot aan de splitsing naar Abbenbroek en Heenvliet. Verderop stroomt het water over de I weg tot aan de Trambrug over het Voornse Kanaal. Het noordwestelijk deel van het eiland is er goed afgekomen, door- (lat de dam van Oostvoome naar Rozenburg behouden bleef. De be volking van Den Briel werd opgeroepen ter verdediging van deze j afsluitdijk. In het oude stadje werden 1500 evacuees ondergebracht. dorp Heenvliet loopt, is ter hoogte .van de Groene Kruisweg, waar de dijk het laagst is, met zandzakken verstevigd. In Rhoon drie slachtoffers In Rhoon zijn drie slachtoffers te betreuren. De heer C. van Wij nen vluchtte met twee kinderen voor het water; zij geraakten in een sloot en verdronken. Door hard werken is men er in geslaagd het water achter de Tijsjesdijk en de Rijsdijk te houden. De Zegen polder en de polder Het Buitenland van Roon, waarin de kom van de gemeente ligt, bleven behou den. De Essendijk, waar het wa ter onder door kwam, werd her steld met behulp van leerlingen van de zeevaartschool. De burge meester en de brandweercomman dant, die op inspectie waren, wer den door het snel opkomende wa ter verrast en moesten later met «en bootje uit' hun hachelijke po sitie worden verlost. Latei- heeft men in Rhoon verder ge werkt om de zwakke-plekken te beschermen. ,,Het Spui", achter het Rihoonse veer wordt met een dragline uitgediept om het water uit de Zegenpolder via de haven naar de Oude Maas te kunnen lo zen. Daardoor kan de druk op de secundaire dijken worden vermin derd. BURGERLIJKE STAND Oud-Beijerland. Geboren: Maria d. v. J. Reedijk en M. Krajewski Jacobus Frans, z. v. J. Koets veld en A. C. dé Buck Maria. Hendrina Margretha, d. v. W. H. Bakker en J. A. Stolk Oelbert Anthonie, z. v. J. C. Bervoet's en G. A. Reedijk Adrianus, z. v. W. van Rij en K. Letterman. Zondagnacht brak de Ouden- hoornse zeedijk op ongeveer acht plaatsen door. In korte tijd was er een geweldige watermassa in de Zuidlandse polder. De ene dijk na de andere begaf het, ondanks krampachtige pogingen om door versterkingen de dijken te behou den. Het aantal polders, dat door het water werd verzwolgen, werd steeds groter. Ter hoogte van de boerderij van gebr. De Baan tus sen Biert en Simonshaven sloeg het water over de dijk, die Zuid land met Simonshaven verbindt, dc Simonshavense en Biertse pol der in. Daardoor moest de Simons havense polder ontruimd worden tot aan de Westdijk bij Spijkenisse en Hekelingen. Vanuit Spijkenisse en Geervliet rukten hulpcolonnes uit om de overstroming met zak ken zand te keren. Tot nu toe is men daarin geslaagd. Tienduizen den zakken zand verstevigen de dijk. Mariniers werken nog steeds aan de dijk en houden er de wacht bij. Men heeft inmiddels het gat in de eerste Stompaardsedrjk tussen de Molendijk te Biert en de Oud- Sehuddebeursedijk te Simonshaven gedicht. Daardoor is er tussen de genoemde dijken een afgesloten meer ontstaan. Reddingswerk Toen het water in de nacht van* Zaterdag op Zondag met groot ge weld over de dijk stroomde, werd het huis van de familie Van der Wagt ondergraven, waardoor de achtergevel van de woning in stortte. De volgende morgen kon een Geervlietse reddingscolonne na anderhalf uur zwoegen mevr. Van der Wagt en haar kind, die zich in het huis bevonden, redden. Later wist deze colonne nog een achttal personen in Biert in veiligheid te brengen. Op grond van hetgeen aan de redders werd medegedeeld, nam men aan, dat de hoogbejaarde oud-veearts Van Buren, reeds voor de komst van het water was overleden. Toen men later per bootje probeerde het lijk te bergen, vond men de heer Van Buren levend op zijn bed door de kamer drijven. Men heeft hem aan de dijk weten te krijgen en naar een ziekenhuis te tran sporteren. Daar in hij later overle den. In Simonshaven kwam Zondag morgen het gemeenteraadslid J. Rijkee bewusteloos aanspoelen. Hrj werd gered en naar een ziekenhuis vervoerd. Zijn knecht, die voor het wassende water op de hanenbal ken van de schuur was gevlucht, kon later op de morgen bevrijd worden. In Geervliet zijn evacuees ondergebracht. Bovendien vonden er in eerstgenoemde plaats onge veer 600 stuks vee onderdak. Zenuwversterkend en bloedvormend is Pleegzuster Bloedwijn M Ook Poortugaal heeft tol aan Groene Kruisweg" onbegaanbaar Honderden zijn aan het werk geweest om de Groene Kruisweg, die ter hoogte van Heenvliet door het water werd bedreigd, te be- het water betaald. Zes personen schermen. Dat is niet gelukt, zijn om het leven gekomen in de Maandagmorgen stroomde het polder Grypland, die Zondagmor- water onstuimig over de weg en gen volstroomde door twee gaten drong de Heenvlietse polder bin- in de dijk, een langs de haven en nen, waardoor de laag gelegen dé-een langs de Oude Maas. De be ien van de gemeente onder water j volking van de daarin gelegen kwamen en geëvacueerd moesten boerderijen konden zich in veilig- worden. heid stellen op de hoger gelegen Er werd ernstig gevreesd voor verdiepingen, maar het gezin Ver- de. Wieldijk, die van Heenvliet1 hey, dat nabij de Zalmplaat woon- naar Nieuwesluis loopt. Doordat j de, zag geen kans meer om te ont- de Groene Kruisweg ter hoogte snappen. J. Verhey en zijn echt- van Heenvliet tot aan de Tram- genote, alsmede de inwonende brug door het water versperd is, i dochter met haar man, K. Venne- vindt het verkeer tussen Putten man en een vierjarig zoontje, zijn en Voorne via deze dijk plaats, i omgekomen in het instortende Ten Zuiden van deze dyk ligt hethuis. De zoon van J. Verhey, Arie, land enige meters onder water, j die familie was gaan waarschu- Volgens een mededeling van bur- 1 wen, keerde evenmin levend terug, gemeester Sprenger was Don- De in het zelfde pand verblij derdagavond de toestand van deze vende Smit en echtgenote hebben dijk bevredigend. zjch na instoi-ting van het huis kunnen vastgrijpen aan een dak- Aan kat Iranaaï !kapel ea i»1'1 «"i* lAall lie I IVdIId.cl J drijven, waar ze onmiddellijk kon den worden gered. Donderdagmiddag werden vier van de omgekomen personen ter aarde bestéld. Het slachtoffer Arïc Verhey is Vrijdagmiddag in Hoogvliet begraven. Het vierjarig zoontje Pieter wordt nog vermist. Huis stortte in Er wordt hard gewerkt aan de dijk, die aan de Puttense kant van het Voornse kanaal ligt. Op vele plaatsen wordt, de waterkering verstevigd met zandzakken, bij welk werk een aantal mariniers is ingezet, terwijl tevens een groep deskundigen op het gebied van dijkwerken uit Werkendam is ingeschakeld. Het' benodigde zand wordt ter plaatse per schip aangevoerd. Als deze djjk zou doorbreken, zou het water, indien het ook de dijk aan de Voornse kant van het kanaal verwoestte, Voorne kunnen binnenstromen. Laatstgenoemde dijk wordt even eens verstevigd. De Molendijk, die van de Groene Kruisweg naar het In de nacht van de stormvloed heeft men steeds bij de zwakke punten van de dijken gewaakt. Zondagmorgen om half zes achtte men de tijd gekomen om groot alarm te slaan en heeft de politie en de brandweer alle beschikbare krachten opgeroepen om erger te voorkomen. In de loop van Zon dagmiddag was men wederom ge noodzaakt de noodtoestand af te kondigen, omdat de Welhoeksche- dijk, de verbinding tussen Poortu gaal en Hoogvliet, gevaar liep, Tot heden heeft men een doorbraak weten te voorkomen. Wel wordt hier nog regelmatig wacht gelo pen. Twee onverlaten uit naburige gemeenten hebben zich niet kun nen weerhouden om gebruik ma kend van de nood van anderen, aan het plunderen te slaan. Zij konden gelukkig gearresteerd worden en werden naar Rotterdam overge bracht. Ook in de psychiatrische inrich ting Maasoord heeft men hinder van het water ondervonden. Langs de Waardse haven brak een kade door en via de polder bereikte het water de inrichting, waardoor spoedig de kelders van de verschil lende paviljoens volliepen. De ver pleegden liepen gew^Üyyct gevaal. zodat alle voorzorgsmaatregelen konden worden genomen om erger to voorkomen. In Pernis en Hoogvliet viel het mee In Pernis zijn er geen slachtof fers gevallen, wel heeft het aan de Pastoriedïjk geweldig gespannen. Deze dyk heeft het op t nippertje gehouden. Hij werd op drie plaat sen overstroomd. Zondag heeft de dienst van gemeentewerken de zwakke plekken in de dijk geheel Geen overstroming van hel dorp In Spijkenisse vonden Zondag vroeg in de morgen enkele dijk doorbraken plaats. De Nieuw- Hongerlandsedijk in Spijkenisse brak het eerst door, als gevolg waarvan de polders Oud- en Nieuw-Hongerland onder water liepen. Het water kwam toen tegen de werden zij per motorbootje in vei ligheid gebracht. Burgemeester Bliek kondigde Zondagmiddag de noodtoestand af, De mannelijke inwoners werden opgeroepen voor werk aan de dij ken, terwijl tevens alle vrachtau to's werden gevorderd. Het sterke watergemaal De Zuidland zwaar geteisterd In Zuidland hebben zich treuri ge tonelen afgespeeld. Vast staat, dat twintig personen zijn omgeko men. De bewoners van de lage gedeelten der gemeente werden later met reddingboten in veilig heid gesteld. Drie lijken zijn reeds geborgen. Het stoffelijk overschot van D. van der Velde uit Zuidland is Woensdagmiddag in Geervliet ter aarde besteld. De man had in de nacht van de ramp twee kinde ren naar de dyk gebracht en ging toen terug om zijn vrouw en twee andere kinderen in veiligheid te stellen. De achtergeblevenen wa ren toen al weggespoeld en hij zelf kwam ook om in het water. Zijn lijk kwam later in Zuidland aan spoelen. De twee kinderen, die hij reeds aan de dijk had gebracht, hebben in Geervliet een onderko men gevonden. Het stoffelijk over schot van het vijftienjarig zoontje van wethouder Woltcrs uit Zuid land is Donderdagmiddag in Geer vliet begraven. Het lijk van mevr. Wolters heeft men eveneens kun nen Aergen, Schenkeldijk te staan. Het behoud i Leeuw van Putten is Zondag van deze dijk is van het aller- j avond weer gaan malen. Later is grootste belang voor Spijkenisse ook het gemaal in Hekelingen be- Men heeft dan ook met man en gonnen, macht gewerkt om deze dijk te behouden, hetgeen tot nu toe ge lukt is. Een van de gaten in de buitendijk heeft men wat uitge diept om te bereiken dat er water uit de polders zou wegvloeien, waardoor de druk op de Schen keldijk, die zeer slecht wordt ge acht, verminderd werd. Met het oog op de toestand van de dijk is het noodzakelijk, dat het verkeer over deze dijk tot het uiterste be perkt blijven. De havendijken, die zich uit strekken van de Spijkenissebrug tot aan de Molen te Spijkenisse, braken eveneens door, zodat het water in de polder Oostbroek liep. Aan de Beneden Molendijk kwa men elf arbeiderswoningen tot aan de dakgoot in het water te staan. Schuurtjes, die bij deze huizen be- hersteld. Eveneens heeft men in grote spanning gezeten over de woon- arkjes. Dank zij hulp van dc Ma rine-basis kon het aantal gezonken woonarken tot twee beperkt blij ven. Ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De bewoners va woonarkjes werden geëvacueerd. Langs de Nieuwendijk en een gedeelte van de Pastoriedïjk is het een geweldige ruïne. De mensen, die daar wonen hebben ontzaglijk veel schade geleden; van sommi gen kan men zeggen, dat zij ge ruïneerd zijn. Bovendien is enig vee verdronken, in het gebied buiten de bebouwde kom, dat over stroomd werd. Hoogvliet heeft evenmin slacht- offers te betreuren, al is er hier en daar veel schade ontstaan. Dat was bijv. aan de Dorpsstraat het geval, doordat het gehele gedeelte vanaf de Oude Maas tot aan de Corpsstraat onder water stond. Zondag heeft burgemeester Van Walsum de toestand in Pernis en Hoogvliet opgenomen. Adv. Abbenbroek staat bijna geheel trieste aanblik. Met man en macht onder water. De Gemeenlandsedijk J heeft men gewerkt om de Oude- wordt echter slechts op één landsedijk te behouden. Honderden plaats overstroomd; ook de Ring I zijn hierbij in touw geweest en ook is droog gebleven. De bevolking genietroepen hebben zich daarbij werd geëvacueerd. Alleen diege- j ingespannen. Niettemin is de dijk nen, wier aanwezigheid noodzake- bezweken. De Katerwaalsedijk en lijk is, zijn achtergebleven, o.a. de Achterdijk ondergingen het- politie voor bewaking. De toegang j zelfde lot. Ook Oudenhoorn is na- naar Abbenbroek is afgesloten. genoeg geheel ontruimd, Er wordt nog steeds aan de dijken gewerkt. Een gat in de Haasdijk is inmiddels gedicht. Nadat het water de gemeente had overvallen, werden de mensen die in nood verkeerden in veilig heid gebracht met rubber- en vouwbootjes. Bij de reddingspo gingen kwam de 23-jarige L. van Marion Wzn. te vallen en werd door de sterke stroom meege sleurd. Men heeft hem niet meer Waarschuwing' De Rijkspolitie te Oud-Beier land bericht ons; Na de storm ramp zijn er in Oud-Beijerland en omstreken, en misschien ook wel elders, kinderen, die met zakken vol snoepjes lopen en deze aan speelkameraadjes uitdelen. Men vermoedt dat deze versnaperingen aan de waterkant gevonden zijn en afkomstig zijn van een door de ramp getroffen gebied. In het op eten van deze snoepjes schuilt een groot gevaar met het oog op be smettelijke ziekten. Met klem dringen wy er op aan, geen ge bruik te maken van gevonden vei'snaperingen. Alleen diegenen, die persé in het dorp nodig zijn, bleven achter, o.a. zy, die voor de afvoer van vee zorgen. Plaatselijk nieuws OUD-BEIJERLAND OPROEP TOT GEBED EN OFFER De plaatselijke kerken roepen U op tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. Zwaar is ons gehele volk getrof fen door de watersnood, die al on ze heugenis overtreft. Verheugend is de spontane en overvloedige bereidwilligheid om te helpen, die allerwegen is be toond. Diepe rouw vervult ons by de gewelddadige dood van zovelen; met deernis gedenken wij allen, die huis en have verloren hebben en die hun vee in de golven zagen omkomen. De omvang van deze nationalë ramp is nog ternauwer nood te overzien. Laten wij ons verootmoedigen voor de Heere, onze God. O land, land, land, hoor des HecVcn Woord. i Ook in de weg Uwer gerichten, 3QOTVERBINDING OUD-BEIJERLANDROTTERDAM Te beginnen met vandaag zal een boo+verbinding wor den ingelegd tussen Oud-Beijerland en Rotterdam ten einde de communicatiemiddelen tussen de Hoeksche Waard en de rest van Nederland te vergroten. De „Minister Lely" van de R. T. M. zal de dienst ondei houden. Deze boot biedt plaats aan 650 personen, tei wijl er ook vee en vracht mee vervoerd kunnen worden. Vertrektijden zijn: Oud-Beijerland 8 uur 's-morgens en 2 uur 's-middags Rotterdam Boompjes 10 uur 's-morgens en 4.30 u. 's-middags In verband met de Bidstonddag a.r. Zondag zal de boot morgen niet varen. Of de boot volgende week Zondag zal varen, zal aan de hand van de thans besta-vide omstandigheden worden beslist. Aansluitend op de vertrektijden van de boot zal een busdienst worden ge organiseerd in het droge gebied van de Hoeksche Waard zulks voor zover de wegen en dijken het rijden var deze bussen toelaten. Spi jkenisse is het centrum cfer hulpactie In Spyltenisse worden duizenden zakken met zand gevuld en naar de bedreigde plaatsen gevoerd Ononderbroken wordt er gewerkt op het opgespoten terrein van de polder Oostbroek, eerst uitslui tend door een leger vrijwilligers, thans ook door militairen Een bulldozer is bij het werk ingescha keld. De zakken worden in snel tempo op de auto's geladen lend bij het reddingswerk op te treden. Er zijn op Putten honderden militairen aan het werk, waaron der 200 mariniers. De soldaten zijn in Spijkenisse ondergebracht in scholen, evenals 350 studenten uit Leiden en Delft, die bij de hulpac tie zijn ingeschakelt. Tientallen chauffeurs zijn in de consistorie kamers van kerken ondergebracht Ook in Hekelingen worden enor me hoeveelheden zakken zand ge vuld. Een aantal militairen neemt ook hier aan de werkzaamheden deel. Langs het z.g. Kolenpaadje liggen over een grote afstand meer dan manshoog de zandzak ken opgestapeld. Bekendmaking 'oort gaat het weer naar de be horen, werden omver geworpen, dreigde plaatsen. De bewoners van deze woningen j Op de secretarie in Spijkenisse zagen het gevaar tijdig aankomen j dat het centrum is van de hulpap en zochten een goed heenkomen. ties werkt men dag en nacht onder De huizen staan inmiddels weer i koortsachtige spanning om rege- droog maar zijn practisch onbe- woonbaar. Een geluk voor Spijkenisse is, dat'de polder Oostbroek voor een gedeelte is opgespoten. Was dit; Fin. --i i niet het geval geweest dan zou de Om het eiland Putten via de Spijkemsser brug te mo- betreden is een vergunning van de burgemeester gevolgen mogelijk desastreus ge- van Spijkenisse nodig. Om van net veer Nieuw- weest zyn. Beijerland-Hekelinqen qebruik te moaen maken is een Het toegangsdykje tot de keer- i- ii~ - La sluis werd met zandzakken ver- vergunning nodig van een der burgemeesters in het sterkt De bewoners van de huizen |jg j noodgebied. Alleen transporten van min- aan het voormalige Spijkemsser- v iriii veer, h:-bbon de nacht van Zater- der dan vijf ton mogen plaats vinoen over de bchenkel- dag op Zondag op zolder moeten I Spijkenisse. Ook hiervoor heeft men vergun- doorbrengen. De volgende dag 1 I mnc£ nodig Grote behoefte aan drinkwater Op het eiland Rozenburg is (le toestand, de omstandigheden in aanmerking genomen, vrfj stabiel. Het water in de ondergelopen polders is niet verder gestegen. Ofschoon van het eiland 1600 ha. grond onder water staan, zyn geen mensenlevens verloren ge gaan en ook het grootste gedeel- e van het vee heeft men tijdig in •eiligheid kunnen brengen. Van Zaterdag' op Zondagnacht s het op Rozenburg erg geweest. In de dijk langs de Waterweg zijn verscheidene plaatsen grote gaten geslagen. Er is een gat ter breedte van ongeveer zestig me ter op anderhalve kilometer af stand van de oostelijke punt van het eiland. Ter hoogte van Maas sluis is er over de dijk op h?t eiland veel water geslagen. Ten westen daarvan is er een dijkge- deelte, waaruit verschillende stukken zijn verdwenen. Deze gaten variëren van 20 tot 300 meter. Doordat het water door de gaten in de dijken cn over dc dijken stroomde, zyn een twaalf tal polders volgelopen, die te- aardig eind gezakt is. Dit werk zal pas volledig effect opleveren wanneer de dijken enigszins, al is het maar provisorisch, gedicht zijn. Verschillende dijken zijn reeds in enige mate hersteld. Don derdag echter werd een nietiw gat geslagen in de dijk die langs de Nieuwe Waterweg gelegen is. Waarschijnlijk is dit te wijten aan het snelle varen van de schepen in de Nieuwe Waterweg. Men heeft de mensen uit de on dergelopen polders tijdig kunnen overbrengen naar hoger gelegen delen van het eiland, met name de gemeente Rozenburg, alle die ren zijn practisch gered, tenmin ste de grote beesten. Veel kippen en konijnen zijn omgekomen. Byzonder critiek was het Zon dagmiddag in de bocht van de nieuwe dam in het Brielse Gat, tussen Oostvoorne en Rozenburg. Het gat, dat men daar geconsta- tered had, moest terstond gedicht worden, omdat' by het begeven van de dijk de gevolgen niet te overzien zouden zijn geweest. Ge zamenlijk kon men het gat met zakken zand dichten. De grootste zorg maakt' men zich O]) het eiland Rozenburg over samen een oppervlakte val 1600 de drinkwatervoorziening. De ge- beslaan. De poldergemalen zyn intussen aan het malen, waardoor het water al weer een hele bevolking is aangewezen op regenputten en -tonnen, en deze zijn totaal bedorven door het zou te water, o God, hebben wy U gezocht. Laten wy onze schulden belij den en bidden om genade en ver geving. In onze voorbede hebben wy al len te gedenken, die door deze rampspoed lichamelijk, materieel of geestelijk in nood verkeren. La ten wrj met onze offers de natio nale inzameling versterken. Nog zeer veel zal in de volgende tyd van regering en volk, van Kerk en Gemeenten, van ieder persoonlyk worden gevraagd om in de nood van mensen en landstreken te oorzien. De HEERE in de hoogte is ge weldiger dan het bruisen van gro te wateren, dan de geweldige ba- en der zee (Ps. 93). Geen water verknoeien De burgemeester heeft bekend gemaakt dat het' verboden is stra ten te boenen of water te ver kwisten. Bij overtreding wordt de leiding afgesloten en proces-ver baal opgemaakt. Aangifte Aangifte van aangespoelde goe deren dient te geschieden by de heer J. J. van Ooijen, Havendam 23, tel. 69. Collecte Op 7 Februari 1953 zal een collecte worden gehouden voor het Nationaal Rampenfonds. „Zinkweg" helpt Rampenfonds Het lag in de bedoeling van de buurtvereniging „Zinkweg" om Donderdag j.l. een uitvoering te geven. In verband met de storm ramp kon dit festiviteit geen doorgang vinden. De taart, die de hoofdprijs voor de verloting vorm de, was echter reeds door de ban ketbakker gebakken. De buurt vereniging besloot nu deze taart onder de leden der vereniging te verloten. De opbrengst van de verloting', die f 50.bedraagt, werd geschonken aan het Natio naal Rampenfonds. Bezoek van mevr. Hammer De echtgenote van de burge meester, mevrouw Hammer, heeft de gezinnen, die in de Beerpolder ai hun bezittingen verloren zagen gegaan, een bezoek gebracht en hun 'haar deelneming betuigd. BEKENDMAKING R. H. B. S. Oud-Beijerland De directeur van de R.ii.B.S. te Oud-Beijerland deelt ons mede, dat Maandagmiddag om één uur de R.H.B.S. weer met alle klassen volgens het gewone lesrooster zal aanvangen. HENDRIK-IDO-AMBACHT Tengevolge van de storm en het hoge water zijn in Hendrik-Ido Ambacht veertig gezinnen, wo nende aan de Veerweg geëvacu eerd. Van de veriaten woningen ztfn er twaalf ingestort, doordat het water de grond onder de wonin gen ondermijnde. De weg waaraan de woningen lagen, is gelogen van af de rivierdijk naar de rivier (3 Noord. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Door kracht dadig optreden is de Veersedijk behouden, dank zij de hulp van de burgerij. De nieuwe straten wer den opgebroken om zakken met zand te kunnen vullen, waarmee de zwakke plaatsen van c'j dijk verstrekt werden. BARENDRECHT Ook Barendrecht is getroffen door de waterramp.zij het niet in zo hevige mate. In de Reedijk na bij de Maasbrug werd een gat ge slagen waardoor de Zuidpolder ongeveer 5 ha. groot, geheel on- derstroomde. De tramlijn vanaf Middeldijk Lot Barendrechtse Veer werd vei'nield. De bewoners in de overstroomde polder konden, na have en goed zoveel mogelijk in veiligheid te hebben gebracht en ook het vee te hebben weggedre ven, nog tijdig hun woning verla ten, zoat geen mensenlevens te betreuren zyn. De Hroimeyer's Beschuitfabriek kreeg ernstige schade. Met alle eigen en in de gemeente beschikbare vrachtau to's werd de aanwezige voorraden naar veiliger oorden overge bracht, doch een groot gedeelte moest worden achtergelaten. Met man en macht is de gehele dag gewerkt om erger te voorko men. De 3e Barendrechtseweg is afgesloten met zandzakken, waar- doorhet verkeer over Heerjans- dai moest worden omgelegd. Een inzameling van kleding en dekens ten behoeve van de slachtoffers in de verschillende noodgebieden, had in Barendrecht veel succes.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2