De sociale uitkeringen gaan gewoon door, maar Twee hoogleraren aanvaardden aan de V.U. hun ambt NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Brits vliegtuig neergestort 39 Personen aan boord Een Brits ljjnvliegtuig met 39 personen aan boord is, naar aangenomen wordt, op 650 km ten Oosten van Gander (New- Foundland) in de Noordelijke Atlantische Oceaan gestort; aldus heeft de Canadese luchtmacht medegedeeld. Belgen willen de wollen stoffen contingenteren De federatie der Belgische textielnij verheid heeft aan de Belgische minister van Economische Zaken een nota over handigd betreffende de Benelux en aan gedrongen op beschermingsmaatregelen tegen Nederlandse concurrentie ten aan zien van rayonweefsels, wollen weefsels, wollen dekens, tapijten van cocos- en andere harde vezels, tricot rayonweef sels en geconfectioneerde tricotartikelen (interlock). Zij dringt aan op spoedige onderhandelingen met Nederland (over een contingentering op basis van 50 pet der ingevoerde hoeveelheden in de eer ste 9 maanden van 1953. Afgevaardigden van de Nederlandse en Belgische wollen stoffen-industrie hebben hierover bespre kingen gevoerd, doch nog geen beslissing genomen. Ei wordt streng opgetreden tegen onjuiste opgaven uitkering behouden als een gewestelijk arbeidsbureau in georganiseerd verband bemiddeling heeft verleend. Geëvacueerde personen, die in het ge not zijn van een uitkering krachtens de ziektewet, de werkloosheidswet, de on gevallenwet 1921, de land- en tuinbouw- ongevallenwet 1922, de invaliditeitswet en/of de noodwet ouderdomsvoorzie ning moeten zo spoedig mogelijk hun nieuwe adres opgeven aan het uitvoe ringsorgaan (rijksverzekeringsbank, raad van arbeid, bedrijfsvereniging of ge meenschappelijk administratiekantoor), ran zij uitkering ontvingen. Het bestuur van het Algemeen Werk loosheidsfonds heeft aan besturen der bedrijfsverenigingen verzocht, zoveel mogelijk met de verstrekking van uitke ringen ingevolge de werkloosheidswet aan de bewoners van de overstroomde gebieden en aan werklozen, die daar •hulp bieden, door te gaan. In geval post wissels en dergelijke onbestelbaar terug komen, dient opgave van namen en adressen van de geadresseerde te worden gedaan aan de Sociale Verzekeringsraad, die bij het centraal evacuatieregister in lichtingen omtrent de betrokkenen zal inwinnen. Bij nieuw ontstane werkloos- heidsgevallen kan men in het aigemeen afgaan op de opgaven der betrokkenen. Tegen onjuiste opgaven zal streng worden opge treden. Werklozen die zonder loon in de nood- gebieden hulp verlenen, kunnen als werkloos in de zin der wet blijven be schouwd. Met kost of kleine verstrekkin gen hoeft geen rekening te worden ge houden. In geval loon wordt genoten, dat lager is dan de uitkering, kan dit loon tot het bedrag der uitkering worden aan gevuld. Werklozen die van nu af aan nog in de noodgebieden zonder loon gaan werken, kunnen alleen dan hun Schielands Hoge Zeedijk 70 cm hoger Thans weer tot Gouda geheel onder controle Volgens mededelingen van het Hoog heemraadschap Schieland is thans Schie lands Hoge Zeedijk tot Gouda onder con trole, zodat voor een doorbraak, zelfs bü storm niet meer behoeft te worden ge vreesd. Binnenkort zal de provisorische kade van zandzakken vervangen worden door een kielkade. De gedeelten,, waarin gaten zjjn geslagen zullen definitief met klein worden hersteld. De hoogte van deze gedeelten zal daar bij worden gebracht op 4.50 boven N.A.P., dus 70 cm hoger dan thans het geval is. Deze werken moeten vóór October zijn voltooid. De gedeelten van de dijk, die thans voldoende hoog bleken, zullen in de toekomst nog extra worden verhoogd. Ook de waterkering binnen Rotterdam zal op vele plaatsen aan een nieuwe ver hoging niet kunnen ontkomen. Ziekenfondsen en geëvacueerden Geëvacueerde ziekenfondsverzekerden, die in een plaats vertoeven met het voor uitzicht daar een zekere tijd te zullen blijven, wordt aangeraden, zich bij een ziekenfonds in die plaats te laten in schrijven. De Ziekenfondsraad verzoekt aan de ziekenfondsen, deze personen met direct-ingaande rechten en zonder be perkende voorwaarden toe te laten De raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle inge schreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzorging die nen te garanderen. Met name kunnen opnemingen in ziekenhuizen op grond van sociale indióatie voorlopig voor re kening van de fondsen geschieden- Voor het geval, dat een geëvacueerde verzekerde een bijbetaling zou moeten doen verzoekt de ziekenfondsraad aan de fondsen, die bijbetaling voorlopig voor hun rekening te nemen.. Een rondschrijven van de Ziekenfonds raad aan de fondsen is onderweg. Bijna 1000 evacué's te Schiedam Te Schiedam bevinden zich thans tus sen de 900 en 1100 evacué's. daaronder begrepen 285 personen, die in het nabij gelegen Kethel zijn ondergebracht. Deze laatsten zijn merendeels afkomstig uit Den Bommel. 's-Gravendeel, Oude en Nieuwe Tonge. Géén nieuwsgierigen naar rampgebied Van officiële zijde bereikt ons op nieuw het verzoek, gericht tot de auto mobilisten, om tijdens de weekeinden geen toeristische tochten te maken, doch de wegen vrij te laten voor de transpor ten in verband met de watersnood. Nog meer giften in Rampenfonds De Federatie van Textie.grossiersbon- den heeft f 10.000 overgemaakt en de directie van de Ned. Verbruikscoöpera ties besloot f 10.000 In geld en goederen ter beschikking te stellen. Het personeel van de Centrale der Ned. Verbruiks coöperaties te R'dam staat 20% van het loon af. Ook buitenlandse grooth-cideis- veremgingen van de verbruikscoöperaties staan belangrijke bedragen af. De presi dent-directeur-generaal van de Renault- fabrieken te Parijs heeft voor onbepaalde tijd drie 7-tons vrachtwagens met chauf feurs ter beschikking gesteld. De afd. Holland van deze fabrieken stelde reeds 4 personenwagens en 4 bestelwagens, be schikbaar. De jonge Haagse kunstschilder Ton Hoogendoorn heeft het door hem ont worpen affiche, voorstellende een grij pende hand, gratis aangeboden aan Rode Kruis en Rampenfonds. Ambtenaren van het ministerie van Landbouw, c.a. brach ten reeds ƒ16.000 bijeen. Bij zijn huldi ging in Schagen (N.H.) heeft de jubile rende acteur Jan Musch gisteren de hem overhandigde couvert met inhoud aan de burgemeester teruggegeven voor het Rampenfonds. Bij een Hoepelhandel te Appelscha kwam een chêque binnen van 2750 als gift van de Deense importeurs van witte hoepels. Leens (Gr.) collec teerde een bedrag van ƒ40.900 en Eist (O.B.) ƒ17.000, aangevuld met ƒ20 000 van de gemeenteraad. Arnhem heeft thans het half millioen gepasseerd. Drie burgers verklaarden zich bereid één cent van iedere gulden bij de totaalopbrengst van Arnhem te voegen. Aan het Ned. personeel van handelsondernemingen in Koeala Loempoer (Malakka) is verzocht 10% van het maandsalaris af te staan Gisteren vertrok uit Wenen een trein naar Nederland met o.m. 20 Ambulance auto's met volledig personeel. Twee Ame rikaanse firma's hebben elk 25 buiten boordmotoren van 25 PK gratis ter be schikking gesteld. Eén millioen voor opruimen van bunkers De regering heeft 1 millioen gulden beschikbaar gesteld voor het opruimen van bunkers langs de kust, die door het water op bijna alle plaatsen ernstig zijn ondermijnd. Met het opblazen er van is men gisteren reeds begonnen. Voor het herstel van de strandhoofden men waarschijnlijk gebruik kunnen maken van de stukken beton, die bij het opblazen van de bunkers vrijkomen. Voor straf op water en brood Ook in de gemeente Wedder in Drente hield de bevolking spon taan inzamelingen voor de getrof fen gebieden. Men stuitte hierbij echter op de nurkse onwil van een ingezetene, aldus het A.D Men probeerde zoveel mogelijk zakken in te zamelen, doch de man, die op zijn minst 500 zakken beschikbaar had, weigerde er ook maar één af te staan. Ook wilde h\j geen cent geven. De buutgenoten hebben dit niet genomen; zij hebben alle leveranciers op straffe van verlies van klandizie aangeraden, om aan deze slechte vaderlander niets meer te leveren. Het gezin leeft nu op water en zelfgebakken brood. De duizenden cadavers, die in Zuid-Holland en Zeeland rond drijven, vormen een geducht besmettingsgevaar, zodra ze tot ontbinding overgaan. Ook de Franse pontonnierstroepen uit Koblenz weten dat. Met grote ijver en inspanning vis sen ze daarom de eindeloze wa tervlakten af, waarna onmid dellijk het transport naar de destructiebedrijven volgt. vj Wat thans dringend nodig is En moeilijk te krijgen Met het voortschrijden van de hulp maatregelen ontstaan andere en nieuwe behoeften aan materieel. Uit de Ned. voorraden kunnen deze behoeften, die van grote omvang zijn, niet geheel wor den voldaan. De aanvragen worden thans toegespitst op materieel, dat op het ogenblik in ons land naar verhouding schrans is en dat langere tijd ter be schikking kan blijven Dit geldt in de eerste plaats 8-duims en grotere pom pen met aandrijving die niet van het electriciteitsnet afhankelijk is. Voorts is er dringend behoefte aan smalspoormaterieel van 9 en 12 kg per meter met bijbehorende onderdelen en wissels. Tevens wordt gevraagd om de hierbij passende kipkarren met een in houd van kubieke meter. Verder nemen de aanvragen toe van 3- tot 5- tons kipvrachtauto's en ander rijdend materieel. Voor het personeel, dat in de noodgebieden aan herstel van dijken en andc waterstaatsinstallaties werkt, zijn woonwagens nodig. Andere behoeften zijn: draglines met een bakinhoud van 400 tot 800 liter, bulldozers, damwand- hout.'ijzeren rijplaten om het wegzakken van vrachtauto's te verhinderen en krui wagens met smalle wielen. Credieten voor getroffen middenstanders In het algemeen niet meer dan 4000 Er is een regeling getroffen om de middenstanders, die door de watersnood schade hebben geleden en financiële moeilijkheden ondervinden, te helpen hun bedrijf aanstonds te kunnen voort zetten. Er zullen renteloze voorschotten worden verstrekt. Het crediet zal in het algemeen ten hoogste ƒ4000 bedragen. Hiervoor in aanmerking komen am- bachts-, winkel-, grossiers- en dienst- verlemngsbedrijven. Eventuele latere uitkeringen van ge leder schade zullen worden aangewend tot aflossing van de opgenomen credie ten. De credietaanvragen zullen worden behandeld door de Nederlandse Midden- standbank. Aanvragers kunnen zich van morgen af wenden tot het dichtsbijzijnde kantoor van die bank. Nog geen colleges te Rotterdam De colleges der Nederlandse Econo mise' Hogeschool te Rotterdam blijven in ieder geval gestaakt tot zijn vroegst 16 dezer. Het centrale punt, waar de studenten zich kunnen aanmelden, blijft de sociëteit Koinonïa aan ce Pieter de Hooghweg. De intreerede van prof. Van Esveldt blijft bepaald op 12 dezer, des middags 3.30 uur. K.L.M. wordt overstelpt met aanbiedingen Zijn echter niet te verwerken De K.L.M. is, sedert zij gratis i voerruimte beschikbaar heeft gesteid, overstelpt met aanbiedingen om goede ren naar ons land te zende... In New York, Curagao en Londen is het aanbod niet te verwerken, omdat de vervoerscapaciteit dit niet toelaat. Langs het gehele luchtnet van K.L.M. heerst een enorme activiteit en vliegtuigen onder meer uit Curasao, Frankfort, Kopenhagen, Londen, Miami, (New York, Milaan, Montreal, Rome, Singapore. Stockholm, Wenen. Zürich en Paramaribo hebben alle beschikbare ruimte benut en brengen goederen voor de getroffen gebieden mee naar ons land. De lading van de vliegtuigen bestaat voornamelijk uit verlichtingsapparatuur. rubberboten, jute zandzakken, lakens en dekens. De Air France heeft de K.L.M. aange boden te helpen met vervoer, natuurlijk i eveneens gratis. Ook daar In Middelhamis snel recht voor dieven Burgemeester Rijnders van Middelhar- nis heeft medegedeeld, dat enkele man nen zijn gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aam diefstal van goe deren uit verlaten woningen. Zij droe gen Rode-Kruis-banden om de anmen. De burgemeester deelde mede, dat geen vreemdelingen meer zullen worden toe gelaten op Goeree en Overftafckee. De genen, die zich schuldig maken aan dief stal uit woningen van de slachtoffers van de watersnood, zullen ter plaatse door een poldtierechtei worden berecht. Misbruik van de waters nood gemaakt De politierechter te R'dam heeft gister middag de 27-jarige matroos G. H. van der Pluijm uit R'dam veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden zonder aftrek, mef bevel tot onmiddel lijke gevangenneming, omdat hij Zon dagochtend tijdens de watersnood een sigarenwinkel in R'dam-Zuid binnen drong en 20 pakjes sigaretten stal. Verd. had eerst zijn vrouw en kinderen in vei ligheid gebracht. De 25-jarige fabrieksarbeider T. Bal, uit Vlaardingen, die zich Donderdag bij 't aanvoeren van de goederen te Vlaardin gen een paar rubberlaarzen zou hebben toegeëigend, die bestemd waren om de slachtoffers van de geteisterde gebiede.i mee te helpen, werd tot een gevangenis straf van vijf maanden zonder aftrek veroordeeld, eveneens met onmiddellijke gevangenneming. (Beide gevallen con form de eis). In Breda werkt alles voor de evacué's In Breda heeft alles zich ingesteld op de evacué's, die daar bij duizenden zijn aangekomen. Een kledingactie liep zo vlot van stapel, dat in een ochtend de hele stad was afgewerkt. De geëvacueer den worden, als zij gereed zijn met hun „inkopen", per auto naar hun nieuwe adres gebracht. «Zakenlieden van buiten de stad en zelfs twee Amerikanen en een Fransman verlenen hierbij hun mede werking. Duizenden hebben vluchtelin gen in hun huizen opgenomen. In de Kon. Militaire Academie zijn er 800 on dergebracht. De Bredase straten daveren van de eindeloze stoeten materieel, die op en af rijden naar de noodgebieden. Mr Kesper voortdurend in noodgebieden Mr L. A. Kesper, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, zette heden zijn bezoeken aan de geteisterde delen van Zuid-Holland voort en nam o.m. ver schillende zwaar getroffen punten per vliegtuig in ogenschouw De leden van Ged. Staten, A J. Jansen Manenschjjn, mr G J. C. Schilthuis, ir C. H. Witten berg. A. C. A. Deerenberg en mevr. C. A. de Ruyter-de Zeeuw onderhouden dage lijks door persoonlijk bezoek en anders zins contact met gemeentebesturen en an dere autoriteiten. De plaatsvervanger van mr Kesper, mr J. J R. Schal, is voort durend ter Prov griffie, Korte Voorhout 1, Den Haag aanwezig. Wiener Symphoniker spelen voor Rampenfonds De Wiener Symphoniker geven op 27 Februari in Wenen een concert ten bate van het Nat. Rampenfonds. Willem van Otterloo is uitgenodigd dit concert te komen dirigeren. Cor de Groot zal als solist optreden in Beethovens Derde Pianoconcert. Zandzuiger Ahoy naar de Hoeksche Waard De zandzuiger Ahoy wordt overge bracht naar de Hoeksche Waard, om daar bij de herstelwerkzaamheden te helpen. Dientengevolge zijn de werkzaamheden aan het wrak van de Faustus voorlopig gestaakt. Prof. mr P. Borstduurzaam bedrijfsrecht pas in de P.B.O. te verwezenlijken Zware sneeuwstormen in Zweden en W.-Duitsland Zware sneeuwstormen worden gemeld uit Zweden en West-Duitsland. In Zwe den zijn dit de ernstigste gevolgen sedert 30 jaar. Het verkeer is geheel in de war gestuurd. Grote Indon. opdracht aan Ned. werven De scheepswerven Kraaier te Zaandam en Gebrs. Niestern te Zait-Bomniel er Groningen hebben een contract afgeslo ten met de republiek Indonesia voor de bouw van drie vrachtschepen met een lengte van 74 meter en een breedte van 11.20 meter. De totale opdracht beloopt 10 millioen gulden. Mr Róolvink lid Tweede Kamer De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het ontslag van mej. dr A. de Waal, die benoemd is tot staatssecretaris van Onderwijs, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer mr E. G. A. Roolvink te Almelo. Deze heeft reeds eer der voor de K.V.P. zitting gehad. Bouw IJtunnel gaat door In antwoord op een vraag of "in ver band met de nationale ramp de bouw van de IJtunnel enige jaren later zal be ginnen, heeft burgemeester mr A J. d'Ailly van Amsterdam verklaard, dat dit zijns inziens zeker niet het geval zal zijn. Meer dan ooit is thans de noodzaak gebleken van snelle verbindingen, dus ook van wegen, zeide hij. Gistermiddag hebben prof. dr g. Wielenga en prof. mr P. Borst het ambt van gewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit aanvaard. De plechtigheden geschiedden in het A.M.V.J.-gebouw. Prof. Wielenga, die reeds lector is, zal in de faculteit der letteren en wijsbegeerte o.a. di dactiek onderwijzen en prof. Borst zal aan de economische faculteit bur gerlijk en handelsrecht doceren. Prof. Borst aanvaardde zijn ambt met een inaugurele rede, getiteld: Bedrijfs organisatie en Rechter. De nieuwe hoog leraar zeide o.a., dat de bedrijfsorgani satie een omvangrijk werkterrein blijkt te beslaan, waar soms al tientallen jaren het bedrijfsrecht wordt gevormd en toe gepast in wetgeving, rechtspraak en be stuur. De bedrijfsgenoten zijn daarbij nummer één, hun honoraire arbeid vormt het zwaartepunt. Een algemeen oordeel over deze bedrijfsorganisatie te geven is moeilijk: rechtsvorming door belangheb benden wordt enerzijds gelaatk, anderzijds geprezen. Een objectief standpunt, zo ge wenst voor de rechter, zou kunnen wor den verkregen door de bij vele groepen levende overtuiging te raadplegen, dat de privaatrechtelijke bedrijfsorganisatie beste voorbereiding is voor de publiek rechtelijke. Niettemin zijn er In de bedrijfsorgani satie interne tegenstellingen mogelijk en dient eveneens gewaakt te worden tegen groepsegoïsme in de verhouding tegen over aarden. Daartoe bestaan interne controlemiddelen, maar daarna is het een taak van de burgerlijke rechter. Dez moet het Nederlands burgerlijk renigingsrecht han'.eren, dat met zijn contractuele basis niet goed past in de gegroeide verhoudingen, terwijl de rech ter bovendien slechts algemene begrip- -e als „goede trouw", „openbare orde en goede zeden", en „elementaire regels van wat behoorlijk is" ter beschikking staan. Het is daarom nodig die algemene begrippen nader te preciseren door rechtsbeginselen op te sporen, welke iets meer houvast geven. Prof. Borst besprak daartoe vijf be ginselen die tot concrete conclusies kunnen leiden: het beginsel van de lijkheid (en ongelijkheid), van de zuivere intentie, van de zorgvuldigheid, van de rechtszekerheid.en van de bedrijfsverant woordelijkheid. Deze vijf beginselen paste -hij achtereenvolgens toe op de be- drijfswetgeving, de bedrijfsrechtspraak en het bedrijfsbestuur. Voorts besprak prof. Borst de verhou ding tussen de organisatie en derden: al of niet toelating van „newcomers", de aantasting van bedrijfsregelingen door derden en de eerbiediging van bedrijfs regelingen door derden. Vooral op dit laatste gebied bestaan nog vele perspec tieven: het kan een onrechtmatige daad' opleveren indien de buitenstaander de be drijf genoot tot ontrouw aan zijn organi satie beweegt. Het is te wensen, aldus spr., dat de burgerlijke rechter zijn controlerende en bouwende taak nog verder zal voortzet- moet erkend worden dat de privaatrechtelijke organisatie geen eind punt kan zijn, en het alomvattend, duur zaam bedrijfsrecht pas in de P.B.O. ia te verwezenlijken. Deze moet echter op haar beurt er voor waken het privaat rechtelijk verleden niet te vergeten. Deze oratie is verschenen bij H. D, Tjee.nk Willink Zoon te Zwolle. Waar zil Ru doll Vriezen? Haagse jongen van 10 jaar verdwenen Maandag is de 10-jarige Rudolf Vriezen, wonen de in de omge ving van de Rijswijkseweg in Den Haag, spoorloos ver dwenen. De chef van de afdeling Zeden- en Kinderpolitie te Den Haag verzoekt inlich tingen omtrent zijn verblijf plaats. Rudolf Vriezen werd op 23 Maart 1942 te Voorthuizen geboren. Hij is vermoedelijk in het bezit van een groen ;elakt jongensrijwiel. Fregat „Boeroe" voor het eerst in Nederland Hartelijke begroeting iri Den Helder Verwelkomd door de marinierskapel onder leiding van de kapitein der mari niers Gijsbert Nieuwland, autoriteiten en familieleden der 80 opvarenden is gister morgen Hr. Ms. fregat „Boeroe" in de haven van Den Helder aangekomen onder commando van luitenant ter Zee eerste klasse P. Six Dijkstra. Het was de eerste maal dat dit oorspronkelijk Australische fregat een haven in Neder land aandeed, daar het na de overdracht in Nieuw-Guinea bad dienst gedaan. De bemanning vernam in de Golf van Biscaye van de ramp, die Nederland ge troffen had, en bracht spontaan 1605 bijeen. Zelf heeft het schip geen moeilijk heden van de storm ondervonden. Er volgde na de aankomst een hartelijk weerzien met de familieleden na ander half jaar scheiding. Reportages over de ramp in hele wereld Omroep3tations in een groot aantal landen geven radioreportages van de watersnood in Nederland. Radioverslag gevers Van allerlei nationaliteiten zijn naar ons land gekomen en maken ge bruik van de faciliteiten van verschei dene radio-instanties. Andere landen hebben een beroep ge daan op de wereldomroep waarmee zij in connectie staan. Zo worden van Hil versum uit directe uitzendingen gemaakt ten behoeve van de N.B.C. in de Ver. Staten en de C.B.C. in Canada. New York wordt bereikt via een zender van de P.T.T. Reportages worden uitgezon den voor de radio in Spanje, Frankrijk, België, Luxemburg, Noorwegen, Zuid- Afrika, Indonesië en West-Indië. POSTWISSELS voor het Rampenlonds naai STATENLAAN 81. DEN HAAG Moderamen Geref. synode beveelt collecte aan Het moderamen van de laatstgehouden synode der Geref. Kerken beveelt de col lecte die (afgezien van de bijdragen voor de kerken langs andere weg aan het Nationale Rampenfonds geschonken of nog te schenken) door het comité Cen trale Diaconale Conferentie voorgesteld is voor a.s. Zondag, van harte bij de ker ken aan. Het moderamen spreekt de hoop en verwachting uit. dat deze collecte het comité in staat moge stellen in overleg met het Nationale Rampenfonds een be langrijke bijdrage te leveren ter leniging van de nationale nood ontstaan door de ramp die ons volk trof. Nieuws over de ramp in het koit H.M. de Koningin heeft het deel van het paleis Noordeinde, dat nog te harer beschikking stond, aan het Rode Kruis afgestaan als kledingdepot voor geëva cueerden. Vliegers rapporteerden, dat vele dij ken een dermate slechte toestand ver tonen, dat bij ongunstige omstandigheden nieuwe instortingen moeten worden ver wacht. In Den Haag zijn thans 1500 mensen ondergebracht bij particulieren; men be. schikt er nog over 10.000 adressen met 23.000 bedden. Uit stad en provincie Groningen is reeds 2 millioen gulden binnengekomen voor het Rampenfonds. De P.T.T. heeft 22 000 lege postzakken ter beschikking gesteld voor het dichten van dijken; ze zijn naar Bergen op Zoom overgebracht. Zuid-Beveland staat voor 1/8 onder water, en wel het gebied ten Oosten van de Zanddijk. Met uitzondering van Stavenisse is het eiland Tholen niet geëvacueerd; het eiland staat voor 1/3 onder water. Hoge en Lage Zwaluwe zijn bijna ge heel geëvacueerd; de dijkhuizen zijn ge spaard; er is één slachtoffer. Kiundert staat voor 7/8 onder water en is nage noeg geheel geïsoleerd; van de 4000 in woners zijn nog 200 aanwezig. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden (de data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip): Indonesië: m.s. Talisse (12 Febr.); Nw. Guinea. m.s. Lang- koeas (12 Febr.); Ned. Antillen m.s. Wil lemstad (17 Febr.); Suriname: s.s. Cot- tica (18 Februari); Unie van Zuid- Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. Oranjefon tein (10 Febr.); Canada s.s. Rijndam (12 Febr.); Australië en Nw Zeeland: m.s. Fairsea (12 Febr.); Argentinië. Bolivia, Chili, Paraguay, Uruguay, Brazilië: m.s. Alhena (11 Febr.). Dit is Zijpe, aan de Noordoost punt van Schouwen en Duive- land, noodhaven van Bruinisse. Het emplacement van de Rotter damse Stoomtram Mij, die in Zeeland ook diverse waterver bindingen exploiteert, is spoor loos uit Zijpe verdwenen. Er wo nen thans nog enkele mensen, die nu ook worden geëvacueerd. Verdrinkingsgevallen werden tot heden niet gemeld. (Luchtfoto A.N.P.) Ned. Fabrikaat stelt reisjes in uitzicht Prijsvraag over industrieel onderwerp De vereniging „Nederlands Fabrikaat" heeft een prijsvraag uitgeschreven voor leerlingen van de 3e en 4e klas van Gymnasia, H.B.S.-en, Midd. Meisjes scholen, Handelsdagscholen en Kweek scholen voor onderwijzers en onder wijzeressen. De opdracht is een opstel van 1000 tot 5000 woorden te schrijven r het tot stand komen van een zelf te kiezen product, of de geschiedenis van een industrieel bedrijf of hoe een paalde industriële nijverheidstak groei de. Ook kan men schrijven over huidige betekenis van een bepaald in- 'strieel bedrijf of een bedrijfstak voor s land. Opstellen kunnen gezonden worden aan het secretariaat van de vereniging, Prinsessegracht 32 te 's-Gra- venhage tot 15 April a.s. Men dient hier bij op te geven: naam, voornaam, adres geboortedatum, geslacht, schooltype en het aantal leerlingen van de klas, als mede een bewijs van rector of directeur dat men in de 3e of 4e klas zit. Er zijn tien prijzen voor een vijfdaags verblijf in industriële kring, 25 tweede prijzen voor een tweedaags verblijf en 40 derde prijzen voor een verblijf van één dag in deze kring. Bovendien zal een reis van een dag worden toegekend aan de klasse, die naar verhouding de meeste deelnemers levert. Canadese ambassade te Djakarta De Indonesische regering heeft toe stemming verleend tot opening van een Canadese ambassade te Djakarta. De heer George Robert Heasman verkreeg reeds agreement als eerste ambassadeur. Voorlopig zal dr Ali Sastroamidjojo de Indonesische belangen in Canada behar tigen. Prov. kerkvergadering besprak de nood De Prov. Kerkvergadering van Zuid- Holland kwam dezer dagen in Charlois bijeen. Besproken werd de noodsituatie in de provincie. Een enkel ud, uit de getrof fen gebieden was mede aanwezig. De an dere punten van de agenda bleven rusten. In overleg met het breed moderamen van de Generale Synode zullen zo spoedig mogelijk contacten met de betrokken classes en gemeenten in het noodgebied worden gelegd, opdat ook het kerkelijk werk zoveel mogelijk zal worden in stand gehouden, de nodige voorzieningen zullen worden getroffen en de geestelijke ver zorging onder de evacué's en de achter gebleven zo intens mogelijk geschiede. Met opzet was de uitgeschreven verga dering niet uitgesteld, hoewel vele leden uit de getroffen classes niet aanwezig konden zijn. Aan het begin van de kerkvergadering legde ds Ph. J. Vreugdenhil van Gorin- chem de nood voor aan God en sprak hij een ernstig openingswoord, waarna dr H. Honders van Wassenaar als pTaesea werd herkozen. Referendaris hield NSB- vermogen achter Zes maanden (vier voorw.) geëist De referendaris P. H. P. uit Den Haag, hoofd van de persdienst van 't Min. van Financiën, stond dezer dagen terecht voor de Haagse rechtbank. Hem waren twee feiten tenlaste gelegd, nl. dat hij gelden van een N.S.B.-familie had ontvangen, weggewerkt en niet aangegeven had en dat hij valse on kostenrekeningen had ingediend bij het departement. De officier van justitie verweet hem, dat h\j tegenover de psychiater ten on rechte had beweerd college te hebben ge. lopen en journalist te zijn geweest. Verd. meende dat hier een misverstand in het spel was. Kort na de bevrijding, in Juli 1945, had verd. van een N.S.B.-ster 60 tot 70.000 gulden in ontvangst genomen, met de be doeling de briefjes van honderd weg te werken. Enkele dagen daarna gaf hij het geld weer terug, met de mededeling, dat hij zo'n groot bedrag niet kon onder brengen. Toen zou hü een bedrag van 3000 hebben meegekregen om zijn geluk te beproeven. Verd. beweerde thans van deze transactie niets meer te weten. De vrouw had het geld nooit terug gezien. Ongeveer tezelfdertijd had verd. 2200 op een bank gezet, Verdachte, die toen bü het Centrale Distributiekantoor werk te, betoogde, dat dit „geaccumuleerd sa laris" was. De officier van Justitie vond het een eigenaardige zaak. De bankbiljetten- kwestie was een poos in de ijskast ge weest, maar door de declaratie-affaire weer naar voren gekomen. Verd. weet van de 3000 niets meer af, maar hij zegt dat het wel zo moet zijn gegaan. De toen malige minister van Financiën heeft zich, toen hij van de biljettenaffaire hoorde, van hem gedistancieerd. Tei slotte eiste de officier zes maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Mr Westerouen van Meeteren, de raadsman, aohtte het niet bewezen, dat verd. de f 3000 Ln ontvangst had genomen en bij de declaraties was z.i. geen opzet in het spel. Hij bepleitte vrijspraak, subs, een lichte straf. Uitspraak 19 Febr. Schiedamse drukkerij vrijgesproken De Rotterdamse rechter heeft de heer H. L. J. R. uit Wassenaar, die als mede firmant van een drukkerij te Schiedam 40.000 biljetten had laten drukken, welke gelijkenis vertoonden met de guldenshil- jetten, vrijgesproken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5