Kees v. Duin had het in rampnacht zwaar te verduren Tonnen water stortten zich op de logger KW 140 Leiden gisteravond nog f 9000 van de honderdduizend af Leidse studenten hielden zich kranig Suggestieve pentekening van de Leidenaars brachten tweede zending naar Vlissingen NIEUWE LEUJSCHE COURANT 5 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Waf de zee vernielen kan (Van een onzer verslaggevers) Eigenlijk zijn al die visserslui, die van Zaterdag- op Zondagnacht op de breê veertien zaten, wat naar de achtergrond van de belangstelling ge drongen. Verklaarbaar, zeker; wie prakkezeerde Zondag nog over een doodenkele logger, die in de historische orkaan van 1 Februari 1953 in de Noord op de golven lag te bonken? Er was wel wat anders, waar Neder land belangstelling voor had. Zeeland, West-Noord-Brabant en de basis van Zuid-Holland brandden de mensen op de tong. Maar toegegeven, dat dit veel en veel belangrijker was dan wat er aan spanning op zee werd beleefd, er zijn Zaterdagnacht en Zondag op een woeste zee dingen gebeurd, waarvan het verhaal zelfs door doorgepekelde zeelui met een schouder- schampen zal worden aangehoord. slagen. Een gat bleef er over en daaruit werd het water met pannetjes, met em mers. met tonnen overboord gezet. De tnotor kon niet lens pompen, om dat het water het vuil in de ruimen had losgemaakt, waardoor de pompen ver stopt raakten. Niemand gaf een kik. Er werd alleen maar aangepakt. De handen begonnen van al dat woeste, eindeloze schuren van hengsels en handvatten pijn. lijk op te zetten. Niemand morde. Alleen bovenmenselijk hard aanpakken gaf een kans op lijfsbehoud. Misschien piekerde deze of gene over een reddingsboei en een sprong over de reling, maar niemand gaf aan die gedachte gevolg. De schipper klauwde de brug op en begon met de zender, die wonder boven wonder constant gebleven was, naar schepen in de buurt te „schreeu wen". Hij kreeg grote sneden in zijn handen door de her en der verspreid liggende glasscherven, maar hij bleef schreeuwen". Tot eindelijk, Zon Zaterdagmiddag om vier uur zag Kees van Duin, in de wandeling Kees Gijsies, van de Katwijkse logger Voorwaarts (KW 140) al wel, dat er een ruw zeetje op kwam. De zee begon een hoge rug te zetten en de wind wakkerde maar aldoor aan. Het werd van wind een bries, van bries een storm. De schipper zag geen heil meer in de visserij en het vistuig werd scheep gehaald. De hele boel werd gesjord. Hoognodig, want de storm groeide en groeide tot zwarte storm. De wachtsman kreeg het zwaar te verduren-op de brug. Als het schip tegen de enorme golven opklom en dan. met de neus vooruit, in de af grond daarachter dook. kwam er alle armkracht en stuurmanskunst aan te pas om het schip op de wind te houden. Maar zij klaarden het en niemand maakte zich -overmatig ongerust Dat werd anders. De zee werd een hel van water. De logger kreunde over gol ven. die zelfs door Kees van Duin (en hij vaart al 51 jaar) niet waren gezien. Het water ging niet huizenhoog meer. het ging kerkenhoog En daar moest de schuit overheen zwoegen, onophoudelijk, onafgebroken overheen zwoegen. Klap water Toon kwam die klap water, die zich als een roofdier op de KW 140 stortte. Het leek er plotseling op of er acht Kat wijkse visserslui op 54 gr-, 20 min. N.B. en 4 gr. 40 min. O L. 'n zeemansgraf zou den moeten vinden. Niemand verwachtte iets anders. De golf, die aankwam, had geen glooiing meer. De Voorwaarts liep recht op 'n steil oprijzende watermuur af. Het onheil kon niet uitblijven. De water berg viel voorover. Tonnen en tonnen water rammeiden de weerloze logger. De KW 140 leek met man en muis te zullen vergaan. De last werd kapot gebeukt. Alle ruiten op de brug werden tot scher ven geslagen De wachtsman spoelde uit de brug. Zich vastklampend, zwemmend en roepend palmde hij zich in doodsnood naar het achterverblijf. waar het water ook in geslagen was. In het vooronder werd de 17- jarige zoon Kees van de schipper uit de kooi gesmakt. Hij krabbelde op en wurmde zich de trap op. Wat die jongen toen zag, vergeet hij nooit meer. Vanuit de koekoek wilde hij het achterschip overzien, maar er was niets. Geen winch, geen brug en zelfs geen achtermast. Hij stootte zijn hoofd, toen hij zich oprichtte op het voordek. De bak was nagenoeg plat geslagen. Het moet seconden hebben geduurd, voor het achterschip weer te zien was, maar het leek een eeuwigheid te duren. Achterin waren de lichten uitgeslagen. Op de tast werkte schipper Van Duin zich naar de trap en al zwemmend en duikend kwam hij op de brug. We zijn verloren, was zijn enige gedachte. De logger lag bijna plat op bakboord. De last was vol en het achterverblijf was vol. Alleen de machinekamer en het voorvertilijf stonden nog droog. Dat be tekende de redding. Het schip bleef daar op drijven. Zonder een kik Hoewel iedereen dacht, dat dit het laatste was, werd het parool „hozen" ge geven. Niemand zal ooit kunnen beschrij ven, wat daar aan boord van dat prac tised verloren schip aan wanhopig werk is verzet. De last werd met zeilen en alles wat daarvoor maar kon dienen, dicht ge- Geldinzameling in Leiden Gisteren is in Leiden een bedrag van ruim f 10.000 bijeengekomen voor het nationale rampenfonds te Den Haag. In totaal is nu in onze stad inge zameld een bedrag van f91.051,76. Van de nagekomen f 10.000 werd een bedrag van f 6.793,70 via de girodienst ontvangen en een bedrag van f 581,65 bjj de kas van de gemeente-ontvanger. Op de scholen werd weer een mooie som ingezameld, namelijk f2.144,52. Een collecte op de veemarkt bracht f498,61 op. In totaal f 10.018,48. Op de scholen werden de volgende be dragen ingezameld: O.L. school Haverstraat f 18.66; St Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen Leiden wordt waargenomen door de dokters Jansen, Lengezaal, Van Leeuwen, Nieuwzwaag en Postel. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 7 Febr. 13 uur tot Zaterdag 14 Febr. 3 uur waargenomen door apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, teL 20313. dagmorgen om half 9, er een ant woord kwam uit de laaiende orkaan, waardoor hij omsingeld was. Het was geen weer om te stomen, wist Huig Groen van de Concordia (KW 26)maar het ging om leven of dood en dan laat een zeeman zijn maat niet zitten, vooral niet als hij vroeger met hem gevaren heeft, niettan? En dus stoomde hij. Op de Voorwaarts woedde het inferno voort. Het schip was stuurloos. De roer koning was door het water omgewrongen als een handdoek. Doordat het achter schip vol water zat, had het schip tot nu toe met het achterschip op de wind ge legen. Maar naarmate men vorderde met het hozen verloor het schip balans en ging het dwars liggen. Het enige redmid del daartegen was het uitpaaien van de ankerketting. Zo. aldoor zich verdedigend tegen de zee. zich vastklampend als er nieuwe stortzeeën kwamen, zwoegde men door, tot de Concordia in de buurt was. De schipper kreeg wat meer kijk op de schade De laststutten waren door de sloep geslagen. De winch was dwars af gescheurd en de ..lijnleier" was tegen de brug omhoog gegooid. De .trawl was met borden en al van boord gemikt. Zo werd er doorgezeuld tot Maandag. De schip per deed geregeld een .roepie" naar Huig Groen, die in de nabijheid bleef- Totdat de orkaan geluwd was. Toen werd vol gens de regelen der kunst een tros over gebracht Huig Groen trok de Voorwaarts aan 35 vaam ankerketting en 120 vaam vislijnen naar huis. naar behouden haven. En nou is het al dagen lang in Katwijk ondanks die vreselijke ramp in Z.-W. Nederland, dat er gepraat wordt: „Hê je 't oort van Kees Gijsies? Die hep een zwaer reisie had. niettan?" En zo is het. Deze reis. die bijna in een ramp geëin digd was. zal nog wel verscheidene ma len over de tongen van die acht van de 140 gaan. Een uit technisch oogpunt hekeken zeer geslaagde opname van het zo zwaar getroffen plaatsje 's-Gravendeel, het aardige dorpje uit de Hoekschewaard, gelegen tegenover Dordrecht), waar niet minder dan 57 mensen de verdrinkingsdood stierven. Agenda voor Leiden Maandag Groot-auditorium, 2 uur: rectorale oratie dies. Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend. Vlies 8 uur: Leidse athletiekcommissie. Oegstgeest, Het Witte Huis, 8.15 uur: Leidse Analystenschool, „Klassieke uitvoering" Lb.v. Rampenfond*. Tentoonstellingen Prentenkabinet^—5 uur: tekeningen van Gentenaren vules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari). Tot nader order uitgesteld Zaterdag: toneeiavond Ons Grunneger laand in de Burcht; uitvoering meisjes- H.B.S. in Stadsgehoorzaal. Maandag: toneelavond K. en O. (Als 't kindje binnenkomt). Vlaggen halfstok Morgen zunea ae gemeentelijKe ge bouwen halfstok vlaggen. De inwoners wordt verzocht dat thuas ook te doen. In de café's zal geen muziek worcen ge maakt, terwijl de étalage - verlichting zo weinig mogeiyk zal branden. Leiden heeft 91631 inwoners Op 31 December 1951 bedroeg het aantal inwoners van Leiden in totaal 91.461, nl. 44.800 mannen en 46.661 vrouwen. De bevolking vermeerderde door de geboorte van 943 jongens en meisjes, terwijl 1539 mannen en 1901 vrouwen zich vestigden, totaal 5252. Er overleden 315 mannen en 300 vrouwen: vertrokken zijn 2102 mannen en 2365 vrouwen, totaal 5082. De bevolking v< meerderde dus met 65 mannen en 105 vrouwen, zodat op 31 December 1952 in Leiden woonden 44.865 mannen en 46.766 vrouwen, totaal 91,631 inwoners. In 1952 werden 770 huwelijken voltrok ken; in 1951 was dit aantal 900. Het aan tal ingeschreven echtscheidingen bedroeg 67, in 1951 63 Pancras school Pel^tr. 50; Chr. school V.G.L.O. Noordeinde 61.88. Chr. U.L.O. Noordeinde 178,17, „Prinses Marijke" school L. Hout 7. Leidse Houtschool 262,15, R.K. KI. school HaarLstr. 75, Ma ria-school, Haarljstr. 12,15. R.K. meisjes- U.L O. Haarlstr. 175, O.L. school V.G.L. O. Oude Vest 109,54, Chr. Kleuterschool Morsweg 60, KI. school „Juliana" Heren straat 50. Gerei. U.L.O. Hoogl. Kerkgr. 170, Mont. school Schuttersveld 85.50. O.L school Lorentzkade 294,21, St Li- Advertentie) UESBE5HB; 50 K.M op 1 L. benzine W0REVAAR GARAGE UOQFVAADSTRAüT43-TEL. 23730 Geen stijging van Leidse werkloosheid Op 31 Januari stonden bij het Arbeids bureau Leiden ingeschreven 2239 geheel werkloze mannen, terwijl daarenboven 239 personen geplaatst waren op D.U.W.- objecten. Voor het eerst sedert het be gin van de winter was dit een week, waarin geen stijging voorkwam. Men mag dan ook wel aannemen, dat de sei- zoentop thans bereikt is en er over enige weken een daling zal komen. Tegenover een vermindering van het. aanbod in de bouwbedrijven stond nog een geringe toeneming in de bedrijfsklassen textiel- en metaalnijverheid. Het aantal werk loze vrouwen bleef gelijk en bedroeg op 31 Januari 175. Begrafenis H. Beij Gistermiddag is op Rhijnhof de heer H. Beij, oud-chef van de huishoudelijke dienst van het stadhuis, ter aarde be steld. Onder de aanwezigen waren de burgemeester, de gemeente-secretaris, de heer Vriend, gemeentelijk inspecteur onderwijs, de heer Filippo, oud gemeente-ontvanger. en een afvaardi ging van de oud-ledenvereniging Dient den Heer. De heer J. Jansen Jzn dankte voor de belangstelling. dwinaschool Zoet. singel 53. Chr. schooi Middelstegracht 40. Chr. B.L.O. schooi Plantsoen 102.23. R.K. school Os- en Paardenlaan 70, O.L. school Kernstraat 270.03. Totaal f 2144,52. Ontvangen giften op de giro-bankre kening van de gemeente-ontvanger: Mw de S.-Z. T. 20. W. E. N. 20, L. M. 50, G. L. 250, A. W. C. 35, A. A. de M. V. O. 10, mw A. C. v. B. 155. W. W. H. A.- W. de S. 7.50. W. F. J. T. 10. H. Schn. 500. mr S. C. H. C. 150. N. T. R. 100, mw S. H.-R. 10. mw A. C.-W. 7,50 M. B. 5. E. A. M. C. 100. fa H. 25. fa L. 100, Ir D. B. 100. fa J. P. (agent te B.) 10, dames K. 5. S. D. 15, J. B. 17,50, B. A. R. 5. C. J. F. 15, „O. L." 25, E. C. 45,25, D. A. L. 2.50. J. O. 25. W. W. 10, A. M. M.-B. 10, I. M. V. 15, Mr H. v. W. 25, mw dr A. D. 200, fa J. M. (J. Th. H.) 100, N. V. B. en Co. 1000, A. A. v. H. 100. E. Sth.-v. d. H. 15, J. A. T. 300. J. R. 15. H. M. P. 10, T. T. Jr 20, J. C. en B. D. K. 25, J. H. V. 10. mw wed W. J. D.-K. 100. D. L. L. 100, fa en pers. techn. b. L. en I. 316.18, Ir D. Y. L. 100. J. C. G. 500, Gebrs. v. H Houth. 1000. wed. H. J. v. R. 10, curs. M. A. Sch. 37.27. J. A. H. J. W. 75. N.V. v.h B. en T. 200. W. J. L. 200. W. F v. I. S. Jr 400. mw M. E. L. 25, L. H. B. 10, H. J. T. 10, W. K. 10, B. J. Schn. 25. Totaal f 6.193,70. Stortingen door particulieren-bcdrfl- ven aan de kas van de gemeent'-ontvan ger: Verg. „Acc" 5. pers. G. R. en O. JJ. 75, J. H. H. 25, H. v. W. 83.65, mr F. J. T. 250, pers. Voord, en Hoogstr. 43, ouder- comm. school Kernstraat 100. Totaal f 581,65. Uitvaartdienst Leids korporaal Vanmorgen vond in de Petruskerk de uitvaartdienst plaats van de Dinsdag in het rampgebied bij reddingswerkzaam heden om het leven gekomen 21-jarige Leidse korporaal L N. van Poianen. Met militaire eer werd korporaal Pola nen daarna op het R.K. kerkhof aan de Zijlpoort ter aarde besteld. De troepen vertrokken tegen 8 uur van de Da Cos- tastraat. Onder de belangstellenden waren ook de burgemeester van Leiden en de garm- zoens-commandant. Chr. Geref. Kerk De diensten in de Chr. Geref. Kerk beginnen morgen niet om 10 en 5 uur. maar om half 9 en half 6. Marinierskapel en Henk Dorel naar Leiden Vrijdag concert t.b.v. Rampenfonds De Marinierskapel- onder leiding van Gijsbert Nieuwland en de bekende radio zanger Henk Dorel komen Vrijdagavond 8 uur een concert geven in de schouw burg. De gehele recette van dit concert, dat ongetwijfeld zeer veel belangstelling zal trekken, wordt gestort in het Natio naal Rampenfonds. Het programma, dat uitgevoerd zal zal worden, ziet er als volgt uit: 1. Wilhelmus. 2. „Coriolan" (Ouverure); Ludw. von Beethoven. 3. Symphonia, v. Joh. Chr. Bach. a. Allegro. b. Andante (hobo-solo sergt muz. P. Schenkels) c. Presto. 4. Henk Dorel, bariton. 5. Symphonie militaire. Paul Fauchet. a. Ouverture. b. Nocturne. c. Scherzo. d. Finale. Pauze. 6. Suite voor militair orkest. Gust. Holst a. Chaconne. b. Intermezzo. c. Marche. 7. Henk Dorel, Bariton. Suite uit „Sigurd Jorsalfar". Ed. Grieg. a. Prelude. b. Intermezzo. c. Marche Solonelle. Mars van het Nederlandse Rode Kruis. Mr W. J. Geertsema vertrekt uit Leiden 3-October-voorzitter wordt burgemeester van Warllum Naar wij vernemen, is mr W. J. Geert sema te Leiden benoemd tot burgemees ter van de gemeente Warffum (provincie Groningen, bij Uithuizen). Mr Geertsema was gistermiddag juist even in Leiden terug uit Rockanje, waar hij de nood helpt lenigen en het water bestrijden, toen het bericht van zijn be noeming afkwam. Uit deze zin blijkt al, dat Warffum een burgemeester krijgt, die van wanten weet. In 1918 werd mr Geertsema geboren te Utrecht uit een Gronings geslacht. Hij verhuisde al spoedig naar Den Haag studeerde later te Leiden in de rechten. Na de bevrijding hielp hij aan de deropbouw van het Leids stu dentenleven. Toen hij afge studeerd was, vestigde hij z.ch als repetitor, maar de poli tiek was zijn ideaal. Mr Geertsema werd secretaris van de afdeling Leiden van de V.V.D. en is sedert 1950 raadslid. Juist de vorige week koos de V.V.D.-afdeling hem tot lijstaanvoerder bij de aanstaande raads verkiezingen. Sinds 1951 is de heer Geertsema voor zitter van de 3-October-vereniging en vooral daarom zal Leden zijn vertrek betreuren. De gemeente Warffum telt 2500 in woners. Ds Kloek twee weken naai evacues Ds P. Kloek, Hervormd predikant te Leiden, hoopt twee weken in de ge meente Oudenbosch door te brengen om geestelijk werk te verrichten onder de vluchtelingen aldaar, die afkomstig zijn uit da plaatsen Fijnaart, Klundert en Oude Tonge. Ds Kloek is vanmorgen vertrokken. Hoe Leiden spaarde Een goedaardige wachtmeester Mr Geertsema weerde zich in Rockanje In een felle ijzige wind hebben ze hun werk gedaan, de Leidse studenten. Ze stonden zij aan zij met de militairen, met arbeiders, met vrijwilligers van alle rangen en standen. Sommigen hebben achter elkaar achttien uur gewerkt, zonder slaap, alleen met korte onderbrekingen voor een warme kop koffie. Zij waren reeds Zondagmiddag aanwezig om zakken met zand te vullen. De toektand van de dijken was hachelijk en de ramp zou niet te overzien zijn, wanneer zij het zouden begeven. Aan de zijde van hun 240 mannelijke collega's hebben ongeveer veertig Leidse vrouwelijke studenten de gehele nacht in die felle kou medegewerkt, om hen bij -te lichten met stormlampen; anderen weer zorgden voor koffie. telden ze. In eer tijd van een uur stond Wij hebben met enkelen gesproken, die Zondag hebben gewerkt bij Hellevoet- sluis en in de buurt van Rockanje. Daar was ook het Leidse raadslid mr Geert sema Op hem rustte een belangrijk deel van de leiding in Rockanje zelf. De Groenedijk stond op het punt het te begeven. En wanneer dat zou gebeu ren. zouden er eindeloze polders onder water komen. Hoe duizend mensen hebben gewerkt de maand Januari werd bij de Leidse spaarbank ingelegd f830.330.47 terugbetaald f 602,902,94. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 445 en het tal afbetaalde boekjes 200. Op 5072 reke ningen van deelnemers aan de afhaal- dienst werd f76.623.25 bijgeschreven. Er j om"dezë~dijk te' behouden, laat zich ai- werden 474 busjes ter lediging aange- ]eer. raden. Helaas is al hun werk tever- boden met een gezamenlijke inhoud van j geefc geweest Er is een groot gedeelte f7832.95. Het bij de jeugaspaardienst ge- van de dijk weggeslagen en er is veel spaarde bedrag was f 123.05. Het tegoed verwoest. der 31.805 inleggers bedroeg aan heti De snelheid, waarmee het water zich einde der maand 17.628.553,44. verspreidde, was beangstigend, zo ver- Corrie van der Baan kon niet anders iiJDBAGS VAN DE DEUGD VOOH VIE.T' .NATIONAL^ ftAMPENFONtJJ. 1*^P STU1 De Leidse tekenares mej. Corrie van der Baan kón in de afgelopen week niets anders tekenen dan deze plaat over de grote ramp, die ons land heeft getroffen. De tekening wordt thans vermenigvuldigd in een oplage van ettelijke duizenden. Leden van de padvinderij en verschillende andere verenigingen zullen ze aan de inwoners van Leiden aanbièden tegen één gulden per stuk. Op de lijsten, die de jongens en meisjes bij zich hebben, wordt aangetekend, hoeveel zij op de adressen ontvangen. Stelt u de jongelui niet teleur en helpt u ook op déze wijze de nood lenigen! De zuivere opbrengst gaat naar het rampenfonds. Mej. Van der Baan en de jongelui verdienen er geen cent aan. Men was in de Scheldestad weer dankbaar Gisteravond om half negen hield een Leidenaar in een cafeetje aan de straat weg tussen Breda en Tilburg zomaar een toespraak. H(j was niet dronken, li ij was een van de mannen, die spontaan zich hadden aangeboden om mee te helpen aan de helaas voor de tweede keer nood zakelijke actie Leiden helpt Vlissingen. En gisteravond nu, toen z.- op de terug weg waren en er twee uiterst vermoeien de dagen opzaten, waartussen een nacht, met slechts drie uur slaap, wilde hij even uitspreken, dat het allemaal zo prachtig gegaan was. Dat er zo'n goede kameraad schap was geweest en dat er zo goed voor hen gezorgd was. Toen de Leidenaars in Breskens kwamen om kwart voor twee 's nachts bleek, dat de provinciale veerboot, die de verbinding onderhoudt tussen de rampgebieden en de rest van de wereld, niet voer. Waarom niet? Wel, dat snapte niemand van hen. Dat snapte ook niemand van de Breskenaars. Dat snapte niemand van de velen, die in die nacht moesten worden overgezet. De veerdien sten werden 's nachts gestaakt. Daar stond men dan in Breskens. In een wind met orkaanallures. In een hotelletje bleek er plaats te zijn voor vijf man. En de rest? Een poosje probeerde men in de auto's een tukje te doen. Maar ieder werd steenkoud. Toen gipg men -maar naar het veerhuis, waar het water over' die onmetelijke opper- •lakte reeds een meter hoog. Veel respect hadden ze voor de leiding van een wachtmeester van de Rijkspoli tie, wachtmeester Van der Pol, die in de buurt van Rockanje de organisatie ter hand had genomen en die dit op een onvolprezen wijze heeft gedaan. Wij hebben hem ontmoet, deze wacht meester. Dat was Dinsdagmiddag. Hij was sinds Zaterdagmiddag onafgebroken in touw geweest. Geslapen had hij nog niet. ..Dat pilletje van de dokter" had hem op de been gehouden. En hij was ook niet mals geweest, deze wachtmeester Van der Pol. Niemand heeft het gewaagd, hem tegen te spreker- En dat was maar goed ook. want van leiding en organisaties hing het behoud af van dit gebied. We hebben het ons niet goed kunnen voorstellen, dat deze vriendelijke, goed aardige, zachtmoedige man. althans vol gens de verhalen, zó heeft kunnen „don deren". Vooral als hij vertelt over zijn vrouw, die thuis met vaste hand de orga nisatie ter hand genomen schijnt te heb ben met de distributie van zyn siga- „En dan mö-ge eerst weer een hele poos lief doen, voor je je eigen sigaretten terug krijgt", zei hij. Deze man heeft duizend mannen aan het werk gezet en hoe. Nee. hij schijnt tóch niet mals geweest te zijn. deze •achtmeester Van der Pol. Dinsdagmid dag was hij nog niet goed te „hanteren". U had zijn collega's eens moeten horen, die hem met zachte aandrang raadden, naar zijn bed te gaan. Dat zou dan voor het eerst zijn sinds Vrijdagnacht. Toe nou, kerel, ga nouals je 't niet doet, dan ga je er aan.... toe nou. Nee, zei onze wachtmeester, ik mót nog effe naar Hellevoetsluis.'ns kijken, hoe daar de zaken staan. En het vriendelijke praten van „toe nou" begon weer. Nee. er was maar één middel geweest, om hem klein te krijgen: Zijn vrouw halen en dan hadden we eens wat ge zien. Later op de dag hebben we op vele plaatsen, ook bij Hellevoetsluis en Spij- kenisse. wederom Leidse studenten aan het werk gezien. Iedereen-, die wij over hen hebben uitgehoord, was vol lof over deze jongens, voor wie niets te veel was. en die hun goede humeur geen ogenblik hebben verloren. Sommigen (zij bleven zoveel mogelijk bij elkaar) waren „ver dwaald" bij Delftse collega's. Er schijnt geen hard woord gevallen te zijn. En dan te bedenken, dat ook dat wel eens anders is geweest.... In Spijkenisse. dat overstroomd was met evacué's, doch waar de gehele bevol king spontaan de deuren heeft opengezet om de mensen te ontvangen, zat in het gemeentehuis een kleine groep mensen, die zich met de organisatie had belast. Ook zij hadden in dagen hun bed niet gezien. Er waren er nog meer, daar in Spijke nisse. We hebben nog even gesproken met de eigenaar van café Sport. In de eerste dagen heeft deze hulpvaardige man dag en nacht klaar gestaan met koffie en soep voor de evacué's en voor de mensen, die hulp kwamen bieden en dat waren er niet zo heel weinig. Hij stelde dit alles gratis ter beschikking in het begin. Na derhand heeft het gemeentebestuur bon nen uitgereikt. Doch zijn werk bleef hij volhouden. Toen wij 's nachts nog een kijkje namen in Spijkenisse, was zijn huis nagenoeg vol. Op de grond, op de tafels, op stoelen, onder de tafels sliepen dood vermoeide mensen, die straks weer zou den worden afgelost, om aan het werk een kacheltje witgloeiend stond, waar banken waren, kranten en een vriende lijke meneer in uniform. Van de rijks waterstaat. Geen gemopper Maar taan da goed*™» in Vllaalog.» wij"niknoï «aren, werd een fornuis, dat u.t een ver*chillende Leldse studenten, wagen geladen werd, ineens meegegeven aan een Vlissinger, die er om zat te springen. Men was in de Scheldestad weer dankbaar. B. en W. kwamen kijken. Nadat, de vracht niet minder dan zestig ton, Leidenaars! was uitgeladen, was er een dineetje met veel vriendelijke woorden voor allen in een hotel aan de zo zwaar geteisterde boulevard. De Vlis- singse vroedschap was daarbij gast- vrouwe. Om half drie ronkten de zware vracht wagens alweer van de pont, richting Antwerpen. Klassieke avond In hotel Het witte Huis te Oegstgeest wordt Maandagavond kwart over 8 een klassieke uitvoering gegeven, aangebo den en verzorgd door de docenten van de Leidse analystenschool met medewerking van de personeelsverenigmg der Leidse onderwijsinstellingen De Ploeg. De op brengst komt ten goede aan het Nationale Rampenfonds, Er mag veel zijn, dat de vele lagen in ons volk scheidt, er is oneindig veel meer, dat hen bindt. En dat heeft deze ontzettende tijd bewezen. Offervaardigheid is misschien wel de beste eigenschap van ons Nederland se volk. Er is veel, waar men zich hier over kan opwinden. Maar in tij den van nood is alles vergeten en dan bestaat er een eensgezindheid, die een mens van binnen een warm ge voel geeft. Leidennu 156 evacué's Tot vanmorgen 10 uur had-den zich 156 evacué's bij de afdeling bevolking van de gemeentesecretarie gemeld. Ze zijn allen by familie of vrienden onderge bracht. Het gemeentebestuur heeft nog geen bericht ontvangen over het officieel opnemen van geëvacueerden in deze ge meente

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4