Onbekend, hoevelen geen signalen kunnen geven BULLETIN Vele vissers gaan weer naar huis 't Blijft goed gaan bij Poortvliet „Fairsea"brengt emigranten terug naar huis HELICOPTERES DOEN ONSCHATBAAR WERK Nu: zoeken in huizen Laatste Bulletin77 appèl Samenwerking van zon en maan, wind en zee, leiden tot stormvloed Zonnehal wordt gerestaureerd Aangespoelde goederen toegeëigend: zes maanden gevangenisstraf Dit jaar toch oogst in deel van noodgebied Slot van tragische vlucht Weer 'spionnen' gearresteerd in Rusland Adenauer naar Washington Voorrang voor emigranten uit het rampgebied HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 Op Goeree Overflakkee tracht met het leven weer in nor male banen te leiden. Zodra dit enigermate lukt. zal begonnen wor den met het herstel van de binnen dijken. Wanneer dit in snel tempo lukt, zal men over deze dijken het materiaal kunnen aanvoeren voor de dichting van de ongeveer zestig gaten in de buitendijken van dit eiland. Het allereerst zal men dan begin nen aan het dichten van het grote, gevaarlijke gat in de dijk bij Oude Ton ge. Daarna zal men de breuk in het waterleidingnet te Stellen dam herstellen. Het dode vee is uit de stallen ge haald. Middelhar nis heeft vol doende voorraden. De geruchten, welke de ronde deden, dat bij het „droppen" van zandzakken boven Poortvliet op Tholen slachtoffers zouden zijn gevallen, zijn onjuist. Er is slechts enige materiële schade aangericht. Dankbare inwoners De inwoners van Poortvliet zijn Uitermate dankbaar, dat de vliegers onder uiterst moeilijke omstandig heden er was geen verlichting van het terrein hulp kwamen bie den. Levensmiddelenpakketten wer den afgeworpen en enkele daarvan kwamen midden in het dorp terecht, op de daken van huizen. De stemming in Poortvliet is thans hoopvol. Voor het eerst sinds het begin van de ramp is geen nieuw water binengclopen. Twee gaten in de buitendijken zijn dicht en één van de twee gaten in de binnendijk is hersteld. Op het hooggelegen deel van Poortvliet rondom het stadhuis ging een hoera op onder de ongeveer 1500 aanweizgen,. toen gisteravond laat dit resultaat bekendgemaakt werd. St. Ann al and is weer droog. De meeste inwoners zijn hier terug gekeerd, maar sommigen kunnen hun woningen nog niet bereiken. (Van onze parlementsredactie) Het emigrantenschip „Fairsea" zal omstreeks half Februari uit Aus- stralië in Amsterdam aankomen. Aan boord bevinden zich verschillende Nederlanders, die korter of langer tijd geleden als emigrant naar Aus- stralië waren vertrokken. Van bevoegde zijde in Den Haag deelde men ons mede, dat het hier gaat om 17 gevallen, in totaal 51 personen omvattend. Vijf en twintig van deze emigranten, onder wie dus ook een aantal kinderen, zijn korter dan een half jaar in Australië ge weest. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in veel gevallen heim wee vooral van de vrouw een belangrijke rol in de mislukking van de emigratie heeft gespeeld. (Van een speciale verslaggever) HET WAS BOVEN SCHOUWEN. We zagen een verlaten hofstede midde,n in het water en we daalden voor alle zekerheid. We moesten boven het water blijven hangen en toen lieten we een kabel van de helicoptère zakken. Er kwam een vrouw van zestig jaar te voorschijn en die hesen wij op. We brachten haar naar Burgh. Toen hoorden we, dat er nog tien andere mensen in huizen zaten en we gingen terug. Maar zij wilden niet mee. Ze wilden bij de paarden blijven, die nog leefden. van geneesmiddelen, water en voed sel op tientallen punten. Amerikanen komen een beetje ont hutst terug van ergens op Tholen. Men had er van alle levensmiddelen genoeg. Dan verder naar Zierikzee om ze naar een dokter te brengen. Dan de burgemeester halen hier, een wa terstaatingenieur brengen daar. éva- cué's vervoeren. De lijst is eindeloos en de helicop- tères zijn onschatbaar. En als wij bij het invallen van de duisternis per Pi- per Cup terugkeren van de vlucht boven het afschuwelijk verminkte Stavenis- se. waar juist, een schip met maca bere kisten binnenvoer, ontmoeten we ook de S 11. die is uitgezonden de Nederlandse helicoptère te zoeken. Zulke mensen zitten er meer. Lui tenant ter zee Schwartz, comman dant van de enige Nederlandse heli coptère. trekt zijn jas vast aan, ter wijl we hem vragen of het redding- werk uit alleenstaande huizen in het overstroomde land nu voltooid mag worden geacht. Hij heeft niet veel tijd. „Mensen on daken zijn er niet meer", vertelt hij. „Althans niet voor zover wc kun nen zien. Maar wat wij niet weten, is hoeveel zieken, kinderen en oude mensen, die geen signalen kunnen geven zich n'og in die huizen bevin den." „Om die op te sporen dalen we vlak boven het water om door de ramen naar binnen te kijken." En dat is dan iets dergelijks als hetgeen we horen van alle. piloten op de heli- coptère-basis Woensdrecht. Inspectie in huizen De vreemdste verhalen, zoals dat van een Engelse piloot, die vertelde over een waarnemer, die als bij in tuïtie ergens een woning in het wa ter uitzocht om te inspecteren. De waarnemer klom langs de kabel op het dak en doorzocht het huis. Op de zolder zat een kind van omstreeks vijf jaar, om ringd door flessen melk en an dere levensmiddelen. Waar was het? Ergens op Duiveland, zegt de piloot. Het kind is gered en de •rest.is onbelangrijk. 3Iaar het zoeken in huizen, welk een tijdrovend werk dit ook zij, be hoort voortaan tot de taak der heli- 'coptère-hemanningen. Want nog steeds bromt cn gonst Woensdrecht van activiteit. Papieren voor forma liteiten worden niet verspild. Men vliegt er. Het helicoptèrepark is zo uitge breid en toont zo veel verschillende modellen als waarschijnlijk nog ner gens in Europa is vertoond. Engelse, Amerikaanse, Belgische en Neder landse toestellen zwermen uit en thuis met de meest uiteenlopende opdrachten. Programma Neejn het Vrijdagochtendprogram ma. Verkenning boven Overflakkee. Of dringend nodige evacuatie van driehonderd mensen per boot. of per vliegtuig moest gebeuren: dropping Taak van één dag Het toestel was te laat. Enkele mi nuten later landt het echter en dan vertelt luitenant ter zee Schwartz over zijn dagtaak van Vrijdag: Zuurstof en medicijnen gebracht naar Haamstede voor een operatie, dokter vervoerd naar Woensdrecht, vandaar naar Den Haag om de com missaris der Koningin te brengen naar de Hoeksche Waard, inspectie van de Goudse Waard (geen doden), naar 's-Gravendeel (eindelijk eens warm eten vroegen ze daar), naar Oud-Beijerland (geïsoleerd, maar goed; de HBS is voortreffelijk inge richt als eetcentrum en paskamer, leerlingen helpen), dan naar Strijen (men was bezig de lichamen van honderd aangespoelde mensen te identificeren), naar Numansdorn (de eerste man die de helicoptère na derde vroeg: „Weet u dat er een God bestaat?" Hij gaf ons een trac- taatje), en verder naar Ypenburg en dan weer naar Woensdrecht. Zo ongeveer was de taak van Vrijdag voor die éne helicoptère. En in het donker van deze avond stijgen de machines alweer op: drop ping op Poortvliet en Ooltgensplaat. Vandaag zullen ze opnieuw droppen, opnieuw verkennen, opnieuw mensen weghalen en dijkbreuken opsporen. Onschatbaar werk. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE RAADGEVINGEN VOOR DE BURGERIJ aan de naastenliefde SCHOUWEN-DUIVELAND geheel betrokken bij de overstromingsramp Het aaiital slachtoffers nog niet bekend I De dag nadat viervijfde van Schou- wen-Dulveiand onderwater verdwe nen was, slaagde de „Zierikzeesche Nieuwsbode" er nog in een krantje in bulletinvorm uit te geven. Het bevatte raadgevingen voor de bevolking („Zuinig met drinkwa ter!"), een mededeling van de burge meester, dat tegen hamsteren en plunderen streng zou worden opgetre den, nieuws uit de rest van het ramp gebied en „droog" Nederland, en een mededeling dat evacuatie overwogen werd. Op de achterkant van het blaadje, dat nog geen kwart van een gewone krantenpagina groot is, werd vermeld, dat. het radios union te Westerschou- wen er eindelijk in geslaagd was, een bericht over de toestand op het eiland aan de buitenwereld te doen toeko men. Dit, en het feit. dat rondcirke lende vliegtuigen werden waargeno men, gaf de redactie de moed te voor spellen aan de radeloze bevolking, dat er nu wel spoedig hulp op zou komen dagen.,. Onder deze omstandigheden een kleine krant te doen verschijnen, die in alle rust vele waardevolle mede- Dank zij de geslaagde inzamelings actie van de Stichting voor Zon en Vrijheid kan zeer spoedig worden begonnen met het herstel van de grote Zonnehal in Vierhouten. Het voorbereidende werk is reeds begon nen en vóór het Pinksterfeest zal de Zonnehal geheel gerestaureerd zijn. Ook op de terreinen rond de Paas- heuvel en het Rode Valkennest wordt op het ogenblik met man en macht gewerkt. De gebouwen wor den opnieuw in de verf gezet en de terreinen worden in gereedheid ge bracht, voor het zomerseizoen. Ook het Meenthuis wordt opgeknapt. Verscheidene organisaties komen deze zomer met grote groepen naar Vierhouten. Ook zullen weer de be kende familie- en gezinskampen worden gehouden. De veiligheidsorganen van de Sowjet-Unie hebben drie personen gearresteerd, die van spionnage tegen de staat worden verdacht, zo heeft „Prawda" medegedeeld. Een hun ner zou zijn opgeleid door de Ame rikaanse inlichtingendienst en na~r Russisch grondgebied zijn gezonden. (Van onze weerkundige medewerker) Al sinds onheuglijke tijden wor den de kusten van de Lage Landen aan de Noordzee bedreigd door het optreden van abnormaal hoge vloe den. Nooit is het oppervlak van de zee op een vaste hoogte. Altijd gaat het op en neer tengevolge van eb en vloed. Het water van de wereld zeeën wordt door de maan aange trokken en daardoor probeert het naar het punt op de aarde te stro men, waar maan het meest dicht bij is. Hierdoor ontstaat als het wa re een opeenhoping van water. Dit manifesteert zich in een hoge waterstand, de vloed. Er is dan ook een nauwe relatie tussen twee vloed- standen en de omlooptijd van de maan. Ook de zon veroorzaakt eb- en vloedverschijnselen maar doordat dit hemellichaam veel verder van de aarde verwijderd is dan de maan, is de zonnevloed veel minder sterk. Deze vloed heeft echter wel bete kenis als de zon en de maan in de zelfde richting staan en dus samen werken. Er treedt dan extra hoge vloed op: de springvloed. Dit ge schiedt dus bij volle en bij nieuwe maan. Behalve door deze getijdenbewe ging van astronomische oorsprong wordt de waterstand nog sterk be- invloed door meteorologische invloe den. Als de wind over het water blaast, blijft dit niet onberoerd. Er ontstaan golven en als op een groot wateroppervlak, de wind lang in de zelfde richting waait, ontstaat er een waterverplaatsing. Bij sterke wind kan dit zeer grote effecten veroorzaken, vooral als de vorm van de zee en de kustlijn meewerken. En dit laatste is in het Noordzeegebied in hoge mate het gevaL De Noordzee immers vertoont grote gelijkenis met een trechter. Diepte neemt af Aan. de noordkant tussen Enge land eii Denemarken is hij breed en hij wordt naar het zuiden geleide lijk smaller tot in de trechtermond, het Nauw van Calais. Bovendien neemt de diepte van omstreeks hon derd meter in het noorden af tot omstreeks dertig meter in het zui den. Een samenwerking, bijvoorbeeld van een springvloed met een hoge opzet door de wind kan dus tot ge vaarlijk hoge waterstanden leiden. In ons land is na de stormvloed van 1916 een stormvloedwaarschuwings dienst ingesteld om tijdig te waar schuwen als er hoge waterstanden worden verwacht. Zoals thans wel algemeen bekend zal zijn, is de huidige stormvloed- ramp veroorzaakt doordat er een zeer uitgebreid stoimgebied uitzon derlijk lang boven de Noordzee aan wezig was en de windrichting voor ons land uitermate ongunstig was. Vooral de lange duur van de storm was van belang. De watermassa's hebben een grote traagheid en ze komen slechts lang zaam in beweging, maar als ze een maal in beweging zijn, worden er krachten ontketend waarvan we ons nauwelijks een voorstelling kunnen maken. H. De politierechter te Middelburg heeft gistermiddag een zekere P. F. de W. uit Hontenisse veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Deze man had zich schuldig gemaakt aan het verzamelen en zich toeëigc- nen van langs dijken aangespoelde goederen, afkomstig uit de geteister de gebieden. De politie trof op zijn erf en in zijn schuur een grote hoeveelheid goederen aan, zoals planken, balken meubilair en een vat petroleum. Dit alles was aangespoeld en niet aan gegeven bij de burgemeester. Bij zijn ondervraging durfde de man zelfs beweren, dat hij sommige goederen al jaren In zijn bezit had. Hij had er blijkbaar niet op gelet, dat. deze voorwerpen doorweekt wa len en dat de modder van de dijken er aan kleefde. Onmiddellijk heeft de politie de man gearresteerd, waarna hij naar Middelburg werd overgebracht. Daar werd hij voorgeleid en nog dezelfde dag volgde zijn veroordeling. Met grote nadruk wijst de offi cier van Justitie er op, dat het zich toeëigenen van aangespoelde goede- met gestrengheid zal worden ge straft. Wanneer men deze vindt, moet men deze onmiddellijk bij de burgemeester aangeven. Wanneer er sprake is van plunde ring. kunnen nog veel zwaardere straffen worden verwacht. (Van onze landbouwredacteur) „Zo snel mogelijk beginnen" is het devies, dat minister Mansholt aan zijn medewerkers en allen, die be trokken zijn bij het landbouw-herstel in de overstroomde gebieden, heeft Aan boord van een vaartuig van de Visserij-inspectie bezocht de minister Woensdag en Donderdag het getrof fen gebied, om zich te oriënteren over de omvang van de ramp en de moge lijkheden voor het herstel. Bij dit herstel kan men steun vin den in de wetenschap, dat bepaalde delen van Westelijk Noord-Brabant en Zuid-Beveland vrij snel droog kunnen komen en nog dit jaar een oogst kunnen opleveren. Tijdelijke wijzigingen in het bouw plan in verband met enige verzilting kunnen daarbij niet uitblijven. Schouwen-Duiveland noemde minister „een tweede Walcheren". Tijdens dit bezoek heeft de minis ter zo veel mogelijk reeds de richt lijnen vastgesteld, die zullen gelden bij het landbouwherstel. Zo snel mogelijk zal een nieuw or ganisch apparaat worden geschapen voor het herstel, waarbij men gebruik zal maken van de met de Rijksdienst voor het Landbouwherstel opgedane ervaringen, ten einde de noodzake lijke werkzaamheden te doen verrich ten. Alle mogelijkheden, die de organi satie van het ministerie van Land bouw biedt, zullen hierbij ingescha keld worden. Ook de schaderegeling in het on dergelopen gebied en het ontwerpen van een financieringsregeling voor het landbouwherstel zijn reeds ter hand genomen. De tweejaarlijkse wereldconfe rentie van padvindsters en gidsen wordt van 21 Augustus tot 3 Sep tember gehouden op „Woudschoten" te Zeist. Als dit moment voor de vluchte lingen uit Schouwen was aangebro ken, was het ergste voorbij. Voorbij de angstige uren op zolders en daken, in bomen soms, voorbij de urenlange 'lucht over dijken die het elk ogen blik weer dreigden te begeven. Hier begon in Zierikzee het laatste stuk van hun tragische tocht: goed verzorgd in het ruim ran een schip, dat hen naar veilige oorden bracht, waar zij op hun verhaal bon den komen. Maar dan? In Rusland zijn vier „geheime vij anden" gearresteerd, die beschuldigd worden van spionnage. Alle vier zijn Russen, één is een vrouwelijke geleerde. E. A. Taratuta, die een aantal geheime documenten zou hebben gestolen uit de archieven van de Sowjet Academie van Weten schappen waar zij werkte. Goerewitsj spionneerde al sinds 1939 voor niet genoemde vreemde mogend heden, Romanow bood zijn diensten juist aan een vreemde mogendheid aan en T. A. Sas, een deserteur, deed „subversief werk" in de Oekraïne. In Hongarije is een aantal Joodse artsen gearresteerd, onder wie de directeur van het Joodse zieken huis in Boedapest, dr Benedek. Luite nant-generaal Gabor Peter, hoofd van de Hongaarse veiligheidsdienst en eveneens een Jood, zou zijn ontslagen. De artsen zouden gelden van de Joodse organisatie „Joint" voorspion- nagedoeleinden hebben gebruikt. In een nieuwe uitgave van een Rus sische encyclopaedic, die in Moskou is uitgegeven, worden Zionisten be schreven als „agenten van de Britse en Amerikaanse imperialisten en de ergste vijanden van de werkende Joden". De Amerikaanse regering heeft de Westduitse bondskanselier, dr Aden auer, uitgenodigd tot een bezoek aan Washington in het voorjaar. Adenauer heeft de uitnodiging aan vaard. De uitnodiging was overgebracht door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, tijdens een kort bezoek aan Bonn. VolgensAdenauer heeft Dulles verklaard, „dat het Amerikaanse Congres de dollarhulp zal verminde ren. indien Europa niet omstreeks April een duidelijke vooruitgang naar Europse eenheid laat zien". Post voor overzee Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden (de data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes achter de naam van het schip vermeld). Indonesië: m.s. „Talisse" (12 Fe bruari); Nw. Guinea: m.s. „Lang- koeas" (12 Februari); Ned. Antillen: m.s. „Willemstad" (17 Februari); Suriname: s.s. „Cottica" (13 Febru ari) Zuid-Afrika en Z.W. Afrikam.s. „Oranjefonteïn" (10 Februari); Ca nada: s.s. „Rijndam" (12 Februari); Australië en Nw Zeeland: m.s. „Fair sea" (12 Februari); Argentinië, Boli- vië, Chili, Paraguay Uruguay en Bra zilië: m.s. „Alhena" (11 Februari). (Van onze parlementsredactie) De gedupeerden uit de rampgebie den. die bezig waren aan de voorbe reidingen van hun emigratie kunnen als zij willen, rekenen op een snelle regeling van hun geval in Den Haag. Ook zij, die wel emigratieplannen hebben maar nog geen stappen heb ben ondernomen kunnen verzekerd zijn van een voorrangsbehandeling. De verschillende buitenlandse im migratiediensten in Den Haag heb ben te kennen gegeven niet al te for- Gisteren heeft een groot aantal vis sersschepen, dat in de wateren rond Schouwen-Duiveland opereerde, koers gezet naar huis. Een van de redenen was, naar een terugkerende kotterkapitein ons ver telde (en ook uit de radiogesprekken bleek) een afgeluisterd gesprek op de 137 meter tussen de marinecomman dant van Zierikzee, kapitein ter zee ikolonel) Van Waning, en een zijner ondergeschikten, aan wie hij verbood delingen voor de bevolking bevatte, is verder nog orders in ontvangst te een journalistieke prestatie, waarvoor nemen van een andere kaoitein ter wij respect hebben. J zee, kolonel Van Dullem, die in de nabijheid van Zijpe eveneens leiding gevende reddingarbeid verrichtte. De hoge toon, waarop dit (ook door ons gehoorde) gesprek werd ge voerd, heeft de vissers onaangenaam getroffen. „Laat die kolonel het dan zelf maar doen", was hun reactie, waar van wij de redelijkheid overigens niet willen beoordelen! Het onmiddellijk daarna gedane verzoek eveneens per radio om nog een dag of vier in de buurt te blijven, ook al was er op dat moment geen werk, hebben vele schippers in de wind geslagen. De marinecomman dant zette in dit verzoek uiteen, dat de evacuatie bij voorkeur werd uit gevoerd met binnenschepen, maar dat de grotere schepen diensten kon den bewijzen als reddingboten voor het geval er stormweer zou opsteken en zich een nieuwe noodtoestand zou ontwikkelen. Vele vissers vonden dat rijkelijk vaag. Zij waren gekomen om mensen 'e redden en nu die er blijkbaar niet Dit geldt intussen niet voor allen. Daarom zal, indien zich werkelijk een nieuwe noodtoestand ontwikkelt, schcepsruimte genoeg aanwezig zijn, temeer daar nog steeds boten van allerlei slag wij hebben o.a. een aantal Lcmster botters gezien in de richting Zeeland opstoinen. Ook voor hen zal het een teleur stelling zijn wanneer ?ij vernemen, dat het grootste werk is gedaan. Ook het hospitaalkerkschip De Hoop is op zijn tweede reis op de rede van Zierikzee geduldig blijven wachten. De haven was vol en alle berichten wijzen er op. dat de afvoering der m gevaar verkerende bevolking van het eiland nagenoeg is voltooid. meel te handelen, waar het gaat om mensen uit de noodgebieden. Zij die een deel van hun bezit tingen hebben verloren, worden op alle mogelijke manieren geholpen. De Provinciale Griffie in Zuid- Holland reikt kosteloos nieuwe pas poorten uit. Het. ministerie voor Buitenlandse Zaken doet dat voor hen die buiten Zuid-Holland een woonplaats hebben. Er zijn in Den Haag fotografen die gratis pasfoto's maken. Het Centraal Bureau voor de Keu ring op medisch en hygiënisch ge bied maakt zonder voorafgaande af spraak kosteloos röntgenfoto's. Het Rode Kruis reikt kledingstuk ken uit. niet alleen voor onmiddel lijk gebruik, maar ook voor vervan ging. Het commissariaat voor de oor logsschade geeft, voorschotten op toekomstige schadeuitkeringen. om de emigranten in staat te stellen ge reedschappen en huisraad te kopen. Het ministerie van Verkeer zorgt voor het vervoer van bagage en per sonen en het Evacuatiecentrum re gelt. het onderbrengen van de emi granten in de dagen voor het ver trek. Er stonden bij het commissariaat voor de emigratie in totaal 2300 per sonen 700 gezinnen afkomstig uit. de rampgebieden ingeschreven als emigrant. Tweehonderd mensen 70 gezinnen zouden in Februari al vertrekken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4