Over de dijken veel koeien rond van het verdronken land zwerven nog Naast de mensen lijden ook de dieren afschuwelijk 3 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Naast de mensen lijden de beesten wanhopig. De koeien en paarden, die over de dijiken zwei-ven of bij een ge dromd staan oip de hoge plaatsen op het eiland, zijn verwilderd van honger en dorst. Zij Worden door de reddimigtorengende ducks van de commandotroepen bijeen gedreven op verzamelplaatsen, maan- om dat ook daar geen voelsel of water te vinden is, zwerven zij weer weg, de stukken dijken op, die nog boven wa ter uitsteken. In de bomen en hoog in de hooischel ven bij de boerderijen, die het hoogst staan, zitten de kippen. In een wacht huisje van de tram heeft men een vet varken en een verzameling kalkoenen en ander pluimvee bijeengedreven achter een haastig opgetrokken getimmerte. Het is het kleinste deel van het aantal stuks vee, dat nog niet omkwam. Nog •niet! Want zoals de zaken er thans voor staan, is het te bezien, of het nog levende vee tóch nog móet van ellende creperen zal. Er zijn, tussen Renesse en Noord- welte dijktaluds, die bezaaid liggen met aangespoelden paarden- en koeiencada- vers, Er zijn stallen met veertig en vijftig stuks vee, waarvan miets terecht kwam. In één keer werden ze door het water verzwolgen. Veehouder Hansen bij Bunghsluis, kon echter al zijn vee, veer tig stuks en zijn twee paarden uit de stallen in veiligheid te brengen, De dode dieren vormen een enorme bedreiging voor de volksgezondheid. Hun aantal overtreft dat der levende dieren met honderdtallen. De kippen hebben, voor zover zij niet door het water overvallen werden cn in hun hokken wegdreven, de beste kans in leven te biy ven. Tot in de hoogste takken van bomen op kerkpleinen hebben wij ze zien zitten. Bij eb komen ze dan naar benedien om voedsel te zoeken op de droogvallende landen. Schrikwekkend is in Haamstede het aantal honden, dat is komen aanzwem men en de straten vult, Hele kudden, die in de duinen op avontuur gaan. De grootste zorg geven echter de over levende koeien en paarden, die voor twee gevaren op de vlucht zijn: het water, dat hen dreigt te verzwelgen, en de dorst. Er is water genoeg, maar zout! De toeschouwer, die al dit leed ziet vraagt zich af of er, nu de meeste men sen uit hun vreselijke omstandigheden gered zijn, geen maatregelen genomen kunnen worden, om althans het vee in veiligheid te brengen. Schepen genoeg Rond de eilanden varen de schepen: die van de vissers en die van Duitse, Belgische en andere helpers. De landings vaartuigen en de toulpboten. Ze liggen zó dicht opeen in de havens van Brui- De warme stal is weggespoeld. Voor de dijk en achter de dijk is wel water. Maar het is zout. En de schippers van de langsvarende schepen zien het paard wel staan, maar mensen gaan vóór. Een ver loren dier in een waterwoestijn. nisse, van Burgh en Scheardijke, dat er niet één schip meer bijkan. En ze zijn alle leeg. De meeste schippers vragen zich af, wat ze, na drie dagen wachten nu nog langer hier zullen doen. Een Am sterdamse schipper, die veevoeder bracht en met vee terug zou varen, ziet de koeien vlak bij zijn schip. Maar er is niemand om de dieren naar de haven te brengen. En bovendien: de beesten lopen de dijk weer op, terug vanwaar ze gekomen zijn. Een wanhopige kudde in een verlaten, wilde wereld. Op honderd meter afstand, in Burgh, is zoet en vers drinkwater, maar er is nog geen enkel initiatief geweest om eens zoet water te brengen naar het, wel is waar geïsoleerde haventje van Burghsluis, waar het vee bijeengedreven kan worden en dat toch nog te bereiken is. Men schuift dit maar op de algemene noodtoestand, die iedereen min of meer het hoofd doet verliezen Maar zonde en jammer blyft het, dat er niet meer cen trale leiding is en dat er na een week nog zoveel gebrek en ellende geleden wordt die, bij een krachtige doelbewuste leiding toch tenminste beperkt kon wor- f Rampgebied geen kijkgebied De regering doet een dringend beroep op de bevolking, zich niet onnodig naar het rampgebied te be geven. Met name kyklustigen en personen, dié familieleden of be kenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden belemme ren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun Voornemen, hoe begry'pelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van heden deze personen niet tot het ramp gebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering, ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te be zoeken. Zij vraagt dit, opdat de •hulpverlening en de herstelwerk zaamheden voortgang kunnen heb ben en verkeersopstoppingen wor den voorkomen. De regering ver trouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verlenen, zodat eventuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer achterwege kun nen blijven. den. Een week lang zwerft het vee thans over de dijken. De boeren vrezen dat er, na deze zondvloed een veeziektenplaag van ongekende omvang zal komen. Achter Haamstede is een enorme put gegraven. Het weggewerkte zand wordt gebruikt om de vijftienduizend zandzak ken te vullen, die uitgeworpen zijn voor het voorlopige dichtmaken van de dijken, In die put begraaft men thans de dui zenden cadavers van dieren, die aanspoe len of op de erven van de boerderijen gevonden worden. De schade op Schou wen en DuiveLand aan boerderyen en landbouwgronden en veeverlies loopt in de honderden millioenen! Verwilderd vee, naar het dorp Oosterland gekomen langs aller lei dijkwegen, werd daar bijeen gedreven door de ducks van de Commandotroepen. Er werd vers hooi per schip aangevoerd. Maar er ivas geen ivater en dat is het eerst nodige! Postverbindingen met noodgebieden Donderdag is post uitgereikt op Over- flakkee, terwijl uit dit gebied ook post verzonden is In de Hoeksche Waard zijn alle post kantoren thans bereikbaar. De postver- 1 binding Dordrecht-Nederhardinxveld is tot tweemaal per dag uitgebreid, waar van er een doorgaat naar Gorinchem. Tussen Roosendaal en Zevenbergen worden weer treinen voor postvervoer gebruikt. De post voor Schouwen en Duiveland is Donderdag per helicoptère en per vliegtuig naar Zierikzee overgebracht en gisterochtend per boot van Bergen op Zoom uit. Met ingang van gisteren is echter een eenmaaldaagse postverbinding met Schouwen en Duiveland via België, Goes, Katse Veer en Zierikzee ingesteld De verbinding met de Zeeuwse eilan den blijft voorlopig 2 maal per dag via België lopen. In de legerplaats te Ossendrecht is ten behoeve van evacué's een .tijdelijk bij kantoor ingericht. Levensverzekeringspremie kan even wachten De Olveh van 1879 maakt bekend, dat de slachtoffers van de ramp tot nader aankondiging uitstel ontvangen van be taling van premie, belenings- en hypo theekrente. Bovendien zal kwijtschelding van daardoor ontstane achtestand ern stig worden overwogen. Onder: angs de dijktaluds tussen Renesse en Noordwelle en overal en Duiveland treft u dit trieste beeld: dode dieren. dode dieren. Het juiste, aantal is nog niet bij benadering vast te stellen. (Van een onzer verslaggevers) Boven: Met donderend geweld vernietigde het water de staldeuren der Zeeuwse boerenerven. Het vee, dat nog naar buiten kon komen, vond na een korte worsteling de dood in de straten van de stadjes en dorpen. Thans worden de cadavers verzameld en vernietigd. GISTEREN HEBBEN we door modder en aanslibsel, cadavers van paarden, konijnen, koeien, varkens en kippen in de wateren rond Schouwen en Duiveland ge varen. Een trieste tocht. Huisraad, schuurdaken, kippen hokken, het dreef alles op de ebstroom de Ooster-Schelde en de Noordzee in. Maar het meest trieste waren de drom men vee, die op alle dijken nog rondlopen. Koeien zoekend naar water en voedsel, paarden, zich huiverend bergend tegen de fel neerjagende sneeuwstorm, die alleen dit soelaas brengt, dat de sneeuw tenminste enig zoet water oplevert.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2