Met tie Leidse Koksschool op stap door het noodgebied B H _HLB li Harde werkers zonder kankeren Verachtelijke individuen voor hun rechter m Ga niet onnodig naar rampgebied MHTMTE Niet helpen, dan ook niet eten Overal de liand aan de ploeg Wegenwacht langs weg en water LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 7 FEBRUARI Graven en koken Over groot gebied verspreid (Van een onzer redacteuren). Een detachement van 100 man sjokt de Openbare School van Spijkenisse binnen, nat tot op hun hemd en de gezichten grauw van vermoeidheid. Het is de instructiecompagnie van de Koksschool uit Leiden soldaten die voor bijkok worden opgeleid en die nu een schop in de handen hebben gekregen. Zij hebben er op de kop af 24 uur opzitten 24 uur van keihard werken: zandzakken vullen, bestemd voor een dijk ergens in de buurt van het dorpje Zuidland. Om de een of andere reden is de beloofde aflossing van 50 mariniers niet gekomen en in zulke gevallen luidt dan het parool: doorwerken. En er wordt doorgewerkt, zonder kankeren, want deze jongens willen daadwerkelijk helpen. Zo werkt de Nederlandse soldaat in de geïnundeerde gebieden. Zijn arbeid is wellicht dikwijls minder spectaculair dan die van de vliegers of van de marine, maar ook zijn graven en ploeteren zet zoden aan de dijk De Leidse Koksschool heeft een tweeledige taak: graven en koken. De instructie graaft en de schootcampagnie, de dienstplichtigen, die voor kok worden opgeleid, is over het gehele getroffen gebied verspreid om in reus achtige hoeveelheden maaltijden te bereiden voor legeronderdelen en evacué's. Hopeloze pogingen om dijken te redden Wij zijn in de gelegenheid gesteld om twee dagen met een van de detache mentscommandanten mee te gaan op inspectie. Ons eerste doel is Abbenbroek, een dorp op Putten. Ket plaatsje is ge ëvacueerd. In een café is een post van het Rode Kruis ingericht. Een Haags meisje voert er het bevel en zij com mandeert als een volleerde sergeant majoor. „Zi.i is zó", zeggen de soldaten en dan steken zij bewonderend hun duim op- De militairen van de koks school zijn Zondagmiddag in de buurt van Abbebroek begonnen. Het werk was hopeloos: de ene dijk na de andere za gen zij, ondanks hun harde werken, bezwijken. Enkele huizen langs de hoofdweg staan nog droog, maar zij worden niet meer bewoond. Veiligheids halve heeft men de bewoners in de nacht van Woensdag op Donderdag af gevoerd. In vele gevallen heeft men haast geweld moeten gebruiken om de Abbenbi-oekers er tilt te krijgen, want een ieder wilde blijven. Begrijpelijk, want wie laat graag zijn bezittingen achter, als het gevaar niet onmiddellijk dreigt? AVONTURIERS TE VEEL Voort gaat het naar Den Briel, waar de Koksschool een kookploeg heeft zit ten In de wagen krijgen we liftende vrijwilligers. Er zijn een paar jongens van een jaar of zeventien onder: ge wichtige laarzen aan de voeten en aan zienlijke zeilpetten op het hoofd. Hun mond staat geen moment stil. „Die hebben vast geen schop in liun handen gehad, want die hebben liet te druk met zichzelf", merkt een an der op En hij heeft vermoedelijk ge lijk, want onder het grote leger, dat Zondag te hulp schoot, schuilen he laas flink wat sensatiezoekers. Zij lif ten van de ene plaats naar de ande re, eten gratis by het Rode Kruis cn lopen de echte helpers in de weg. Men kan ze er zo uitpikken, want men hoeft maar even naar hun wei nig vermoeide gezichten en onge schonden handen tc kijken. In de fietsenstalling van de Rijks HBS in Den Briel zwaaien de koks de pollepels. De HBS is een doorgangscentrum voor evaoué's uit Stellendam. Middel- harnis, Sommelsdiik, Oude en Nieuwe Tonge. „Trieste taferelen hebben zich hier afgespeeld", vertelt ons de direc teur. „in het als ziekenverblijf inge richte klasselokaal ligt nog een jongen, die zijn vader en moeder voor zijn ogen heeft zien verdrinken. Bij een poging om zijn moeder nog te grijpen, heeft hij aan een voorwerp onder water zijn hand half afgesneden Maandag vroeg kwamen de eerste evacué's in Den Briel. Hulp of kleding hadden wil nog niet, zegt de directeur, maar we hebben gedaan wat mogelijk was. Eerst hebben we in een café ge kookt, maar gelukkig kwam al gauw de Koksschool. En het eten is prima, die jongens verdienen een pluim". GEEN HUISVROUWEN WERK Ook de sergeant-kok is tevreden. Hij koopt zelf in. Eerst werd dat door Brielse huisvrouwen gedaan, maar als je gewend bent voor een gezin van vier of vijf mensen te kopen, is het lastig inslaan als je ineens duizenden te eten moet geven. Gekookt wordt er op ben zinebranders, die een grote capaciteit hebben. Moeilijkheden zijn er natuurlijk wel, vertelt ons dc sergeant. Zo wordt er dikwijls uit Hellevoetsluis opgebeld, dat er over een kwartier 300 mensen zullen arriveren.En dan krijg ik de boodschap, dat ik binnen 15 minuten een warme maaltijd klaar moet heb ben Tegen de nacht gaan we vanuit Den Briel terug naar Spijkenisse, waar de Koksschool in de Openbare School haar commandopost heeft. Het gaat over de dijk langs het Voornse kanaal, waar duizenden bezig zijn de zwakke plekken te versterken. Het werk geschiedt bij enorme zoeklichten van de LUWA, te gen de nachtelijke hemel tekenen zich de enorme armen van de draglines af Een fantastisch gezicht, In Spijkenisse is inmiddels een nieuw detachement gearriveerd. De zandzakkenvullers zijn naar Leiden te ruggebracht om even op hun verhaal te kunnen komen Als b'okken zijn zij op hun strozak ken gevallen horen wü. VREEMDE MENSEN Wij praten met een van de koks. „Vreemde mensen heb je toch in de wereld", merkt hij op. „Ik wilde me Dinsdagmiddag eindelijk eens laten scheren, stap een kapperswinkel bin nen en daar vertelt die figaro me ijs koud, dat hij zün vrije middag heeft En dan kom je hier om te hel pen", zegt de kok verontwaardigd. Ook de wethouder van een van de be dreigde plaatsen is niet bepaald achttien karaats. Hospitaalsoldaten, die in zijn boerderij een verba ndp'aats willen inrichten, schout hij doodleuk van zijn erf Ook een ei voor een maagpatiënt kan cr blijkbaar niet af. Gelukkig zijn er maar weinigen zo, maar het maakt toch een wat on prettige indruk. Vrijdagmorgen zijn we op de Ring in Zuidland, het enige droge p'.ekje van dit zwaar getroffen dorp. In een café is weer een Rode Kruis post. Het is er een drukte van belang. Militairen en burgers drinken er hete koffie. Aan de deur hangt oen medede ling, dat men niet mag binnenkomen als de handen niet ontsmet zijn. Want het watei is door de vele er in rond drijvende kadavers niet te vertrouwen. PETTEN GINGEN (EVEN) AF Om half tien valt er een doodse stilte over het kleine p'ein. In de verte na dert een begrafenisstoet: één van de slachtoffers wordt teraardebesteld. De laatste gang door het restant van het dorpje Militairen springen in de houding - een gesprek van drie op de hoek van dc Ring staande boeren over hooi gaat nog even luid door. Maar ook dat versterft als de voor de stoet uitlo pende aanspreker waarschuwend de ringer op de lippen legt. Dan gaan de petten af en wordt cr even niet aan het verloren gegane hooi gedacht, maar aan het leed. dat over het dorp is gekomen. Een tekort aan piëteit? Neen, dat geloven we niet. Je wordt alleen wat harder, als je lang tus sen die ellende verblijft, anders ga je er onder. Een brok'schiet je eerst weer in de keel, als je in de haven van Hellevoet- sluis moeders met kleine kinderen van de veerboot ziet helpen. De lucht is donkergrijs en er valt nat te sneeuw. Het is alles triest en ver schrikkelijk HERSTEL Na een bespreking met ambtenaren van Waterstaat krijgt de Koksschool de nieuwe dijk, die gelegd zal worden achter de oude in de buurt van Zuid- land. De herstelwerkzaamheden ziin begon nen Met de detachemenbs-commandant gaan we nog even naar Rockanje. waar de Kokschool in een oude Duitse bunker een kookplaats heeft ingericht. De koks zijn sinds Zondag niet meer uit de k'eren geweest, want er moet voor duizenden gekookt worden: dag en nacht De manschappen hebben dikke wal len onder hun ogen en zo zullen ook de koks van de p'oegen in Middelharnis, Ridderkerk. Rotterdam, Roosendaal en Breda er wel uitzien. Maar de stemming is opperbest De Nederlandse soldaat mag dan wel eens voor een kankerpit uitgemaakt worden - als het volk in nood is kan men op hem bouwen NIET VERMIST. Enige dagen heeft de leiding van de Koksschool in ongerustheid verkeerd over de soldaat W. M. de Haas. Deze militair was Zondag bij reddingswerk zaamheden bij Abbenbroek voor het laatst gezien. Den Haag gaf hem giste ren officieel als vermist op. Wij verne men echter, dat De Haas inmiddels weer terecht is: hij bleek aan boord te zijn van een marinevaartuig. Voorkeur voor snelle berechting boven zwaardere straf Zes en vijf maanden voor profiteurs van anderer nood De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag de 27-jarige matroos G. H. van der Pluijm uit Rotterdam ver oordeeld tot een gevangenisstraf 'van zes maanden zonder aftrek met bevel tot onmiddellijke gevangenneming, om dat hij Zondagochtend tijdens de wa tersnood een sigarenwinkel in Rotter dam-Zuid binnendrong en 20 pakjes sigaretten stal. „Weet U dat dit stelen op zijn Hol lands heet plunderen"? zei de politie rechter. die vertelde, dat de man reeds vijf maal wegens diefstal en mishande ling veroordeeld was. De officier van Justitie zeide: „Ik heb al die ellende op de eilanden gezien en er zijn lieden onder de Nederlanders, die als hyena's gebruik maken van an dermans ellende. Deze diefstal gebeurde tijdens het opkomen van het water, toen de nood het hoogst was". De politierechter kreeg daarna nog een geval te behandelen, dat met de ramp te maken had en dat eveneens onder het wetsartikel diefstal bij ge legenheid van watersnood viel. De 25-jarige fabrieksarbeider T. Bal uit Vlaardingen, die zich bij het aanvoe ren van de goederen te Vlaardingen een paar rubberlaarzen zou hebben toege- eigend, die bestemd waren om de slacht offers van de geteisterde gebieden te helpen, werd tot een gevangenisstraf van vijf maanden zonder aftrek veroor- deld, eveneens met onmiddellijke gevan genneming. Tegen deze man had de officier enige verzachtende omstandigheden in aanmerking nemend niet de maxi male gevangenisstraf van zes maanden geëist. De politierechter te Middelburg heeft een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden opgelegd aan P. F. de Wilde uit Hontenisse, die zich had schul- DE OMVANG VAN DE OVERSTROMING S70000h4. mi 22VOOOha B t32300h» Co in Igc De Nederlandse Heide Maatschappij verwacht in de naaste toekomst een groot tekort aan uitvoerend en toezicht houdend personeel voor de herstelwerk zaamheden. Reeds Dinsdag is de Heide Mij begonnen met een spoedopleiding voor leiding gevend personeel en ze heeft jonge boeren en zoons van land arbeiders beneden de 23 jaar uit onder gelopen gebied opgeroepen. Die kunnen een opleiding krijgen als toezichthou dend personeel, dig gemaakt aan het zich toeëigenen van aan de dijken aangespoelde goede ren, afkomstig van de geteisterde ge bieden. In de gemeente Reusel (N.-B.) is door de Rijkspolitie een echtpaar aan gehouden, dat voorgaf gelden in te za melen voor de noodgebieden. Dit geld werd echter te eigen bate aangewend. By de berechting van de ergerlijke misdragingen van dergelyke indivi duen kan tweeërlei weg worden ge volgd: onmiddellijk in hun kraag pak ken en tot zo hoog mogelüke straffen veroordelen op zo kort mogeiüke ter- myn, wat als afschrikwekkend voor beeld kan dienen in de tijd dat navol ging dier misdryven mogelijk is, of berechting in hogere instantie, die een zwaardere straf mogelyk maakt, doch meer tyd vergt en derhalve de beperkte tyd nodige preven tieve werking mist. De politierechter, waaronder deze zaken op zeer korte termijn kunnen worden berecht, mag tot niet meer dan zes maanden veroordelen. Een vonnis van een hogere justitionele in stantie zou zwaarder kunnen zijn, doch tevens veel meer tyd vergen. In de actualiteit van het gebeuren moet aan snelheid voorkeur gegeven worden boven zwaardere bestraffing. Bijzonderheden belastingfaciliteiten Irt verband met Nationale Ramp In aansluiting aan reeds eerder be kend gemaakte belastingfaciliteiten met het oog op de Nationale ramp, deelt het Ministerie van Financiën het volgende De giften in geld aan net Nationaal Rampenfonds, welke ingevolge een besluit van de regering tot elk bedrag van het inkomen of de winst mogen worden afgetrokken, komen ten laste van het inkomen of de winst over het jaar 1953, tenzij een belastingplich tige bij zijn aangifte over het jaar 1952 het schriftelijk verzoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 te mogen aftrekken. Het vorenstaande geldt eveneens voor goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van watersroodslachtoffers wor den afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampen fonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit over werk), niet alleen voor de heffing van de loonbelasting, maar ook voor de hef fing van de vereveningsheffing buiten aanmerking worden gelaten. Vliegtuig van luchtbrug maakte buiklanding Geen persoonlijke ongelukken Naar wij vernemen is gisterochtend een op weg naar het nood gebied zijnd „Dakota" transporttoestel van de Ne derlandse luchtmacht op Valkenburg in de start verongelukt. Het vliegtuig kon niet snél genoeg hoogte krijgen en de bestuurder was gedwongen de machine een buiklanding te laten maken op het vliegveld. Het toestel is daarbij bescha digd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Prins Bernhard was in Stavenisse, Brouwershaven en Zierikzee BEVOLKING BEWOGEN TOT EVACUATIE. Prins Bernhard heeft gisteren we derom per helicopter een bezoek ge bracht aan de geteisterde gebieden. De Prins landde onder andere in Stave nisse, Brouwershaven en Zierikzee. In deze laatste gemeente ontmoette hij de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. de Casembroot, Prins Bernhard wisselde met hem uit voerig van gedachten over de genomen en nog te nemen maatregelen. Daarna sprak de Prins de nog aanwezige bevol king van Zierikzee toe, die daartoe op het Marktplein was bijeengekomen. Prins Bernhard bewoog de inwoners tot evacuatie. Tengevolge van de zeer slechte weers omstandigheden was Prins Bernhard niet in de gelegenheid nog andere plaatsen te bezoeken. Te ruim 17.15 uur landde hij op het vliegveld Ypenburg, waarna hij dé vergadering van het da gelijks bestuur van het Rampenfonds bijwoonde. Vandaag zou Prins Bern hard zich wederom naar de getroffen gebieden begeven. iiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiuiiiiiiiiinimiiiiiimmiiuhinuiiiiiiiiiiiii Zweeds medeleven Mochten wij in de laatste dagen herhaaldelijk melding maken van ontroerende staaltjes van buiten lands medeleven met de Neder landse rampslachtoffers, een nieuw bewijs daarvan ontlenen wij aan een particuliere brief van de Ne derlandse consul-generaal te Stock holm aan een zijner Leidse relaties, waarin deze schrijft: Ons gezantschap is begonnen met de inzameling van kleding. Er ko men vrachtwagens vol" binnen. Mantels, pakken, schoenen, hele baby-uitzetten, zó uit de winkel, bontmantels, dekens, teveel om op te noemen. Gisteravond kwam een Zweed een pakje brengen. Bij de deur draaide hij zien om, trok zijn jas uit, legde aie op een stapel goed, die voor verzending gereed lag en liep bij een temperatuur van 7 gra den onder nul en een ijskoude wind in zijn colbertje de straat op. Dergelijke gevallen maken warm van binnen en doen ons weten, dat ondanks de veelvuldige schijn van het tegendeel naastenliefde, ook in internationaal verband, geen ydel begrip is lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll Herstel heeft voorrang De Regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven. Met name kijklustigen en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden belemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun voornemen, hoe begrijpelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van vandaag deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de Regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig té bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden voortgang kunnen hebben en verkeersopstop- pingen worden voorkomen. De Regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verlenen, zodat eventuele nadere maat- regelen ter beperking van het verkeer achterwege kunnen blijven. Eisenhower benoemt hulpcommissie voor getroffen gebieden President Eisenhower heeft een Ka binetscommissie ingesteld, die plannen zal maken voor hulp aan de door de overstroming getroffen gebieden in West-Europa, d.w.z. Nederland, Bel gië en Engeland. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het Kabinet eenparig van oordeel is, dat het Amerikaanse volk de getroffen gebieden wenst te helpen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van Buiten landse Zaken. Leden zijn Charles Wil son, minister van Defensie, Ezra Ben son, minister van Landbouw en Harold Stassen, directeur van het Bureau voor de Wederzijdse Beveiliging. Hoge stapels goederen liggen er al in de haven van New York. vanwaar de eerste boot, de „Hurricane" naar Nederland zal vertrekken geladen met kleding voor slacht- offers van de overstroming. Chauf feur Robert Haulsey laadt juist zijn vrachtwagentje uitvol giften bijeengebracht door de Kerkelijke Wereld Dienst - het samenwerkend bureau voor het verlenen van bij stand - van de Protestantse Kerken in Amerika. Groot percentage geredden geestelijk geschokt? Medici in het evacuatiecentrum Breda vrezen een ernstige geeste lijke terugslag bij een groot per centage van de geredden van de natuurramp. Aanwijzingen hiervoor zijn te vinden in de verstarde en stugge gemoedstoestand, waarin zij thans verkeren. Veelal beseffen zij amper, welke verliezen zij leden en geven zy de indruk zich nauwelijks te realiseren, dat zy nog leven. Vledder neemt wraak op een onwillige De dorpsgemeente van Vledder (Dr) heeft zich bemoeid met een ingezetene in die gemeente, die niet van plan was ook maar iets te doen om de positie Men is de toestand meester Op geheel Goeree Overflakkee wordt thans reeds de eerste hand gelegd aan de uitvoering van door verschillende instanties in gecördineerd overleg vastgestelde plannen voor herstel van dit zwaar getroffen eiland. Allereerst wil men het leven in normale banen terugbrengen. Daarna zal het accent wor den gelegd op het herstel, dat voorlopig beperkt zal blijven tot de binnen dijken die zwaar gehavend zijn. Eerst daarna zal vervoer mogelijk zijn van mate rialen voor de dichting van de ongeveer 60 gaten in de buitendijken. Thans zijn deze punten over land niet bereikbaar. Het eerst komt dan aan de beurt het gevaarlijke gat in de buitendijk bij Oude Tonge. Voorts zal zo snel mogelijk het waterleidingnet hersteld worden. ravitaillcring het droppen van brood, aardappelen, groenten en vlees. Zulks is gisteravond geschied. De zending kwam echter een beetje verkeerd terecht ("het droppingsterrein was door gebrek aan middelen niet verlicht) waardoor de daken van enkele huizen vernield wer den. Er vielen geen slachtoffers. De stemming is goed. Voor het eerst sedert de ramp kwam er gisteravond geen nieuw water binnen in deze omgeving. De twee gaten in de buitendijken zijn gedicht, het laatste gat werd gister avond onder uiterst moeilijke omstan digheden gesloten. Op Goeree wordt op ergerlijke wijze geplunderd door onverlaten, die niets ontzien. Tegen deze individuen wordt hard opgetreden. In Hellevoetsluis worden verblijfsver gunningen voor het eiland verstrekt, zonder welke men er niet mag vertoe ven. Hier zal strenge controle op wor den uitgeoefend. Het gehucht Achthuizen en de omge ving van Goederee, Stellendam en Oud dorp zijn geïsoleerd. Daarmede is alleen contact per helicopter mogelijk. Bij St. Annaland op Tholen wordt met man en macht gewerkt aan het dichten van de dijken voor de nieuwe spring- blocd op 16 Februari. Een aantal bin nendijken aan de Zuidzijde van St. An naland is weer dicht. Moeilijker, mede door de stromingen, is het dichten van de zeedijk tegenover Ouwerkerk. St. An naland is thans nagenoeg weer droog. De meeste inwoners zijn weer terugge keerd. De toestand wordt allengs wèer normaler. Slechts de waterleiding func- tionneert niet. In Poortvliet op Tholen hokken 1500 mensen bijeen op een betrekkelijk klein gebied De burgemeester vroeg voor hun In Spijkenisse op Pubten is men de toestand thans meester. Er wordt hard gewerkt aan het herstel der dijken. Ook elders op Vooi'ne en Pubten is geen re den tot bezorgdheid meer. Weliswaar stroomt door vier gaten in de Ouden- hoomse Zeedijk met vloed het water nog binnen, doch de waterstand in de ondergelopen polders wordt hierdoor niet hoger. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn wordt de dijk aan de Noordwestzij dé van het Voornse Kanaal verhoogd. Van hedenavond af zal weer beperkt autoverkeer (voor zover noodzakelijk) mogelijk zijn op de weg Alblasserdam Rijksweg. Men hoopt de weg dan provi sorisch droog te hebben. Maandag gaan alle industrieën in Alblasserdam weer aan de slag. In 's-Gravendeel wordt met man en macht gewerkt aan het droogleggen van de ondergelopen gebieden. De be volking kan echter met het oog op ge brek aan voeding, verwarming, drink water, gas en voldoende huivesting voorlopig nog niet terugkeren zonder toestemming van de burgemeester. In Ossendrechtin de Zuidwesthoek van Brabant, wordt hard gewerkt aan het dichten van de dijken. Twee gaten zijn reeds gedicht. Getracht wordt de polders leeg te pompen. Men is de toe stand meester. In Zeeuwsch Vlaanderen wordt onder leiding van Rijkswaterstaat met onge veer 1000 burgers en 250 militairen ge werkt aan versterking van de zeewering. De werkzaamheden vorderen goed. Alle gaten in duinen en dijken zijn gedicht. West Zeeuwsch Vlaanderen is aange wezen als evacuatieoord, voornamelijk voor Schouwen en Duiveland. van het Nationaal Rampenfonds te ver sterken. Men wist dat de man ongeveer 500 zakken in voorraad had, doch toen een beroep op hem werd gedaan, zakken beschikbaar te stellen voor het dichten van de dijken, werd dit beroep niet in gewilligd. Toen een dag later een geld inzameling werd gehouden die in deze kleine Drentse gemeente een bedrag van f 9809,50 opbracht, heeft dezelfde man de collectrices wederom met lege handen weggezonden, en zo iets laat een dorps gemeenschap nu eenmaal niet op zich zitten. Zij hebben de bakker, de kruide nier, de slager, en andere leveranciers aangeraden niet meer aan de man te leveren, op straffe van het verlies van de klandizie in het dorp, en het spreekt wel vanzelf, dat de leveranciers deze ri sico niet wensen te nemen. Het gevolg van een en ander is, dat het gezin nu op water en brood (eigen gebakken) zit. Illllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll Eerste geëvacueerden reeds terug naar haardsteden De burgemeester van Sprang- Capelle (N.Br.) deelde mede, dat het gevaar voor zijn gemeente ge weken is. Weliswaar is een deel van het grondgebied der gemeente overstroomd, doch mede door hulp van een detachement stoottroepen van 150 man en DUW-arbeiders is het gevaar voor doorbraak van de Winterdijk bezworen. De burgemeester heeft toestem ming verleend tot het terugkeren van de geëvacueerden van de Win terdijk en de Waspikse Dijk. Illlllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllli De Wegenwacht van de ANWB re pareertmotorbootjes. De Wegen wacht verbindt, redt, rydt en rent. Een groot deel van het corps werkt in en om de rampgebieden. Thans ook blykt de veelzydige opleiding van deze man nen van grote waarde te zyn. Een speciaal daartoe gevormde afde ling onder bevel van inspecteur Mosheu vel ging naar de zwaarst getroffen eilan den, omdat men daar geen beschikking over voldoende monteurs had. Tal van buitenboordmotoren van vletten en pun ters, die in allerijl naar de verdronken landen werden gestuurd, weigerden dienst of raakten defect. De Wegenwacht houdt de transportcolonnes op gang, markeert gevaarlijke punten, escorteert, rijdt koeriersdiensten, verbindt gewon den. organiseert vervoer. Wegenwachten assisteerden bij redding met lijnen en stokken en hielpen bij drie bevallingen in de rampgebieden. In alle delen van het land zijn de wegenwachtdiensten uitgedund om zo veel mogelijk in en om de rampgebieden de helpende hand te kunnen bieden. t

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6